#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/08/2012 22:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερντογάν: H Oλυμπιακή Φλόγα είναι... τουρκική !!!



Φανταστείτε τη… Σιλά, τη γνωστή ηθοποιό στο τουρκικής προέλευσης σαπούνι να είναι ντυμένη με αρχαιοελληνική χλαμύδα, να ανάβει την ολυμπιακή φλόγα κάπου κοντά στην Αττάλεια και να την δίνει στον Ταγίπ Ερνογάν ο οποίος δε θα φορά σαρίκι αλλά ένα δάφνινο στεφάνι και επίσης αρχαιοελληνικό ένδυμα.

Δεν είναι ταινία επιστημονικής φαντασίας, οι Τούρκοι εν μέσω τρελής ζέστης αποφάσισαν να μας τρελάνουν και να αλλάξουν ιστορία 3.000 χρόνων.

Σε συνάντηση που είχε ο Τούρκος πρωθυπουργός με τον πρόεδρο της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, Ζαγκ Ρογκ, ούτε λίγο ούτε πολύ του είπε ότι  η Ολυμπιακή Φλόγα, το σύμβολο των Ολυμπιακών Αγώνων, της ανήκει και θα πρέπει να της επιστραφεί.

Οι Τούρκοι που διεκδικούν τους Ολυμπιακούς του 2020 έχουν τρελαθεί τελείως με τον Ερντογάν να υποστηρίζει ότι σε κοντινή απόσταση από την Αττάλεια, υπάρχει ένα βουνό με το όνομα Όλυμπος, στην περιοχή της αρχαίας Λυκίας, όπου το έδαφος πυρακτώνεται με φυσικούς τρόπους, λόγω ύπαρξης μεθανίου στο υπέδαφος κι ανάβουν για χιλιάδες τώρα χρόνια. Μάλιστα αναφέρουν πως σύμφωνα με τον τοπικό μύθο αυτή είναι η περιοχή είναι η αρχική πηγή της Ολυμπιακής Φλόγας, που καίει στην Αρχαία Ολυμπία.

Ο υπουργό της Τουρκίας για την Νεολαία και τον Αθλητισμό, Σουάτ Κίλιτς σε συνέντευξη Τύπου την Τετάρτη (1/8) από το Λονδίνο μίλησε για τη συνάντηση Ερντογάν με τον Ζαγκ Ρογκ και έκανε ειδική αναφορά στο αίτημά τους για την Ολυμπιακή Φλόγα.

“Ο πρωθυπουργός εξήγησε στον Ζαγκ Ρογκ ότι η Τουρκία είναι η ρίζα της Ολυμπιακής Φλόγας και θέλουμε πίσω στη χώρα μας. Ανέφερε επίσης, ότι ο ίδιος ο Ζακ Ρογκ και τα μέλη της ΔΟΕ έχουν δικαίωμα να φέρουν πίσω την Ολυμπιακή Φλόγα στις ρίζες της. Η Ανατολία περιμένει τη Φλόγα της”, ήταν οι προκλητικές δηλώσεις του.

Φυσικά, όλοι γνωρίζουμε από μυθολογία η οποία λέει ότι η Φλόγα είναι αναπαράσταση της κλοπής της φωτιάς του Δία από τον Προμηθέα και οι ρίζες της βρίσκονται στην αρχαία Ελλάδα, όπου μια φωτιά κρατούνταν άσβεστη κατά την διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων.

Τώρα, τι να πούμε εμείς. Η ψυχιατρική επιστήμη θα αποφανθεί. Βέβαια, ο κ. Ρογκ άκουγε και δε μίλαγε. Άλλωστε ο ίδιος λίγες ημέρες πριν είπε ότι οι Ολυμπιακοί επέστρεψαν στην πατρίδα τους εννοώντας τη Μ. Βρετανία.

Αλλά ο πρόεδρος των Αθανάτων, του κονκλάβιου που κάθε τέσσερα χρόνια κάνει γερή μπάζα, λέει ότι θέλουν να ακούσουν αυτοί που τον πληρώνουν. Τα ίδια έλεγε και στην Αθήνα το 2004.

Θα μας πουν εθνικιστές αν ξαναθυμίσουμε ότι αυτοί έτρωγαν βελανίδια όταν οι αρχαίοι Έλληνες έκαναν Ολυμπιακούς Αγώνες; Όσο για τους Τούρκους; Εκείνη την περίοδο ζούσαν ακόμη σε σπηλιές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tomthegreek avatar
    tomthegreek 03/08/2012 22:54:18

    Και αμεσως μετα του ειπε το αλλο με τον Τοτο........!

  2. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 03/08/2012 23:02:27

    Η Ρεπούση και ο Φώτης συμφωνούν;

    • Εύα avatar
      Εύα @ Γιώργος1 03/08/2012 23:04:28

      αχαχαχα! εγώ φοβήθηκα μην πλακωθούν στο ξύλο ο Ρογκ με τον Ερντογάν....

  3. sam avatar
    sam 03/08/2012 23:06:15

    να αρχίσουμε τις διαπραγματεύσεις άμεσα, τα προβλήματα με τους γείτονες πρέπει να λύνονται με διάλογο, όπως το διεθνές δίκαιο ορίζει..

  4. Enzo avatar
    Enzo 03/08/2012 23:15:36

    Για τα μπάζα είμαστε .

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 03/08/2012 23:21:56

    Ὅταν μέσα στήν πατρίδα σου ἔχεις ''Ἕλληνες''- πού λένε ὅτι στή Σμύρνη ἔγινε ἀπλός συνωστισμός,φίδια κολοβά πού δέν ἀγαποῦν τήν πατρίδα πού τούς γέννησε καί τούς ταϊζει,ἀλλά στό ὄνομα δῆθεν τῆς Δημοκρατίας καί τοῦ σεβασμοῦ στά δικαιώματα τῶν λαθρομεταναστῶν δολοφόνων,ὑποστηρίζουν τούς ἐχθρούς τῆς Ἑλλάδας μας τί περιμένεις;Αὐτά θά ποῦν καί οἱ Τούρκοι καί οἱ Σκοπιανοί-πού,παρεμπιπτόντως,οἱ ἀθλητές τους στό Λονδίνο ἔχουν τό MKD στίς φανέλες τους-,καί μάλιστα μέ κάθε ἐπισημότητα!Τό ἐπόμενο στάδιο θά εἶναι νά ποῦν ὃτι τόν Παρθενῶνα τόν ἔχτισαν Τούρκοι ἀρχιτέκτονες.
    Γιά νά δοῦμε,τί ἀπάντηση θά δοθεῖ,ὄχι ἀπό τόν Κούβελο πού ἀπάντησε ἤδη,ἀλλά ἀπό τόν ἴδιο τόν κ.Σαμαρᾶ καί πόσο δριμεῖα ἤ γλυκανάλατη θά εἶναι...!

    • μαρικα avatar
      μαρικα @ Κυθήριος 04/08/2012 12:58:53

      Κυθηριε, Αυτοι που λεει για συνωστισμο την εχουν ψηφισει Ελληνες
      και μπορει να ηταν και μερικοι Σμυρνοι,μονοι μας βγαζουμε τα ματια μας
      Ως για τους Σκοπιανους,μια και τυγχανει να ειμαι τωρα στην Ελλαδα,
      Ωωωωωωω!!!!!!!Συμφορα μου να τυχει και να ειναι μπροστα μου μια Μερσεντες με διακριτικα ΜΚ και Σκοπιανα νουμερα ,πως περασε αυτος ετσι τα συνορα μας εφοσον απαγορευεται να μπαινουν μεσα αμαξια των Σκοπιων με ΜΚ?Ως για τους Τουρκους τι να πω ?Μου φαινεται οτι το
      DNA ειναι πιο δυνατο απο τον Μωαμεθ μια και θυμαται τις Ελληνικες του ριζες.Απο μεσα του γινεται πολεμος ψυχολογικος ,ζηταει,ζηταει και δεν ξερει τι θελει,ο καημενος Ερντογαν χα,χα,χα,σαν τον Γκρογιο (Γρουεφσκι)που με το ζορι θελει να κανει τα Σκοπια Μακεδονια μονο και μονο να λεγεται Μακεδονας.
      Η ψυχη του ανθρωπου αβυσσος,κατι τετοια κομπλεξικα πραγματα μπορει να αποδειχτουν και πολυ επικυνδινα.Σε χαιρετω

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ μαρικα 04/08/2012 13:23:26

        Ἔχεις δίκιο Μαρίκα,ἀντιχαιρετῶ.

  6. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 03/08/2012 23:34:59

    «Μάλιστα αναφέρουν πως σύμφωνα με τον τοπικό μύθο αυτή είναι η περιοχή είναι η αρχική πηγή της Ολυμπιακής Φλόγας, που καίει στην Αρχαία Ολυμπία.»

    Κάποιο λάθος κάνουν οι γείτονες. Η αρχική πηγή της Ολυμπιακής Φλόγας, που καίει στην Αρχαία Ολυμπία, σύμφωνα μέ απόλυτα εξακριβωμένη (καί επιστημονικά τεκμηριωμένη) άποψη ενός παραδοσιακού χοιροβοσκού τού Λιτόχωρου Ημαθίας (σημειώνω ότι υπάρχει καί όρος Όλυμπος στήν περιοχή) προέρχεται από τό τέρας τού Λόχ Νές.
    Ο παραδοσιακός αυτός χοιροβοσκός, κατ' ευθείαν απόγονος τού χοιροβοσκού Εύμαιου, χοιροβοσκού τού Οδυσσέα, είχε στήν δούλεψή του ένα βοηθό χοιροβοσκού ονόματι Ερντιγάνιο, ο οποίος είχε πάθει τροφική δηλητηρίαση από κατανάλωση κακοψημένου χοίρου καί έφυγε γιά Μικρά Ασία νά γίνει Αιγοβοσκός, ορκιζόμενος παράλληλα ότι αυτός καί οι απόγονοί του δέν θά ξαναβάλουν στό στόμα τους χοιρινό κρέας.
    Επειδή ο Εύμαιος ξυλοφόρτωσε τόν Ερντιγάνιο γιατί τόν άφησε μόνο του νά βόσκει τούς χοίρους, ο Ερντογάνιος γιά νά τόν εκδικηθεί άρχισε τήν διασπορά ψευδών ειδήσεων γιά τήν αρχική προέλευση τής Ολυμπιακής Φλόγας.
    Εδώ πρέπει νά σημειωθεί ότι ο Εύμαιος ήταν ο πρώτος χοιροβοσκός πού έψησε Χοίρο στήν Ολύμπια μέ τήν φωτιά πού έφερε από τήν μακρινή του χώρα ο Καμερούνιος καί τόν συνόδευε μάλιστα καί κάποιος Ζάγκιος Ρόγκιος.

    Αυτά έχω νά αναφέρω πρός αποκατάσταση τής ιστορικής αλήθειας.

    Δηλώνω δέ παράλληλα ότι έχω εμπιστοσύνη στούς γυμνόποδες τής Ολυμπιακής Επιτροπής ότι θά συνεκτιμήσουν όλες τίς απόψεις καί θά αποφασίσουν τό σωστό.
    Όπως έκαναν πάντα μέ τίς κλοπές καί ιδιοποιήσεις πολιτιστικών συμβόλων.

  7. arcane avatar
    arcane 03/08/2012 23:46:50

    Τι Ερντογκάν και κουραφέξαλα, ο Γκαίμπελς και ο Χίτλερ ξεκίνησαν την Ολυμπιακή φλόγα το 1936. Ανεχόμαστε το ανιστόρητο ναζιστικό καραγκιοζιλίκι γιατί δίνει κάποια παραπάνω διεθνή προβολή στη χώρα μας, ως εκεί όμως. Οσο γιά τους Τούρκους, όσο παραμένουν τόσο κομπλεξικοί που να λένε στο πιό ψηλό πολιτικό επίπεδο τέτοιες κουταμάρες, θα παραμένουν μιά αποτυχημένη πρώην αυτοκρατορία με περιορισμένη απήχηση στο γεωπολιτικό της περιβάλλον.

    • ΝΙΚΟΣ Π avatar
      ΝΙΚΟΣ Π @ arcane 04/08/2012 00:47:54

      πριν μιλησεις ανοιξε ενα βιβλιο ιστοριας 'η μια εγκυκλοπαιδεια ,ντροπη να μη γνωριζεις στοιχειωδη πραγματα.

    • βρασε_ρυζι avatar
      βρασε_ρυζι @ arcane 04/08/2012 10:22:40

      αλλο ολυμπιακη λαμπαδηδρομια αλλο ολυμπιακη φλογα

      • arcane avatar
        arcane @ βρασε_ρυζι 04/08/2012 12:09:23

        Η δήλωση Ερντογκάν αφορά την αφή και μεταφορά της φλόγας από την κοιτίδα των αγώνων στον χώρο της εκάστοτε τέλεσης. Αυτή η συνήθεια είναι ναζιστικής προέλευσης. Η απλή αφή φλόγας στον χώρο τέλεσης των αγώνων εκ των πραγμάτων δεν προσδιορίζεται ως Τουρκική, Ελληνική ή οτιδήποτε άλλο, είναι απλά τοπική.
        Το έθιμο όπως έχει γίνει δεκτό σήμερα αποτελεί αναπαράσταση ειδωλολατρικής τελετής, οπότε θα ήταν ενδιαφέρον αν ρωτούσε κανένας δημοσιογράφος τον ισλαμιστή Ερντογκάν αν υποστηρίζει την αναβίωση της ειδωλολατρίας στη σημερινή Τουρκία.

  8. alex23 avatar
    alex23 03/08/2012 23:47:41

    βουνο με το ονομα ολυμπος υπαρχει και στον αρη..λετε να ερθουν τιποτα αριανοι και να μας ζητανε την φλογα ?

    παντως αν αυτο το γελοιο επιχειρημα ειναι και το μοναδικο τους στην διεκδικηση της ολυμπιαδας του 2020, τοτε δουλευουν για τους αντιπαλους τους..

  9. Αριστερός Ψάλτης avatar
    Αριστερός Ψάλτης 03/08/2012 23:56:56

    Μπορεί η πρώτη τελετή αφής της Ολυμπιακής φλόγας να έγινε το 1936 και να είχε λίγο από ναζιστική προπαγάνδα, ωστόσο, αυτό δε σημαίνει τον βαθύτατο συμβολισμό του φωτός όπως αυτό δίδαξαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Είναι το σύμβολο των Ολυμπιακών Αγώνων.
    Και μην ξεχνάμε:
    Ιερά σιωπή!
    Να ηχήσει όλος ο αιθέρας, η γη, η θάλασσα και οι πνοές των ανέμων.
    Όρη και Τέμπη σιγήστε.
    Ήχοι και φωνές πουλιών παύσατε.
    Γιατί μέλλει να μας συντροφεύσει ο Φοίβος, ο Φωσφόρος Βασιλεύς.
    Απόλλωνα, θεέ του ήλιου και της ιδέας του φωτός,
    στείλε τις ακτίνες σου και άναψε την ιερή δάδα
    για τη φιλοξενη πόλη της ...(όνομα της διοργανώτριας πόλης).
    Και συ, ω Δία, χάρισε ειρήνη σ' όλους τους λαούς της Γης
    και στεφάνωσε τους νικητές του Ιερού Αγώνα.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/08/2012 00:00:44

    Η αρχαία ελληνική ολυμπιακή φλόγα καθιερώθηκε ξανά για πρώτη φορά στους Ολυμπιακούς του Άμστερνταμ το 1928.
    Στους Ολυμπιακούς του Βερολίνου το 1936, οι ναζιστές απλά καθιέρωσαν την μεταφορά και την αφή της.

  11. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 04/08/2012 00:09:53

    Απο τη μία έχουμε τους Σκοπιανούς που λένε οτι ο Βουκεφάλας ήταν Σκοπιανός, απο την άλλη τους Τούρκους που διεκδικούν την Ολυμπιακή φλόγα.
    Τί άλλο θα ακούσουμε Θεέ μου;;;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας τουρίστας. 04/08/2012 00:21:48

      Οι Μαροκινοί διεκδικούν τον Κουράκη!!!!!

      • m.s avatar
        m.s @ Strange Attractor 04/08/2012 08:10:52

        μου 'φτιαξες τη μέρα χαχαχαχαχαχαχα!!!!!

      • μαρικα avatar
        μαρικα @ Strange Attractor 04/08/2012 13:03:40

        Να τους τον στειλουμε ευχαριστος τον Κουρακη δεν ειμαστε κακοι ανθρωποι εμεις.

      • ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
        ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ @ Strange Attractor 04/08/2012 17:12:51

        Τον βαψομαλλιά διεκδικούν;

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Κώστας τουρίστας. 04/08/2012 00:29:39

      Οι Βουκεφάλες ήταν τά άλογα τού βασιλικού ιππικού τού Φιλίππου Β τής Μακεδονίας. Τά μαρκάρανε μέ ένα Φ στήν κεφαλή από τό Φίλιππος, έτσι ώστε νά ξεχωρίζει τό ιδιοκτησιακό τους καθεστώς. Τό Φί προφερότανε από τούς Μακεδόνες (όπως καί σήμερα σέ πολλά μέρη τής Μακεδονίας) ώς Βήτα, όπως Βέροια αντί Φέροια. Εξ'ού καί τό Βού-Κεφάλας (τό μαρκαρισμένο Φ στήν κεφαλή τού αλόγου). Τώρα πόσα καί πού τά πιάνανε άγρια καί τά εξημερώνανε δέν τό γνωρίζω. Μπορεί κάποια νά τά πιάνανε στήν περιοχή τών Σκοπίων. Κάποιοι από αυτούς καβαλίκεψε καί ο Αλέξανδρος. Είναι δέ γνωστό ότι εξημέρωσε ο ίδιος καί τόν πρώτο του Βουκεφάλα.
      Τό πρόβλημα δέν είναι ο Βουκεφάλας, αλλά ο Φελλάδας.

      • Κώστας τουρίστας. avatar
        Κώστας τουρίστας. @ Ιαπετός 04/08/2012 00:48:32

        Σωστά τα λές! Εγώ είπα το χιούμορ μου να το θέσω επιγραμματικά.Την λεπτομέρεια με το Φ και το Π δέν την ήξερα. Σ'ευχαριστώ!

        • Κώστας τουρίστας. avatar
          Κώστας τουρίστας. @ Κώστας τουρίστας. 04/08/2012 00:49:08

          ..Εννοούσα το Φ και το Β..

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ιαπετός 04/08/2012 11:31:20

        Μάλλον από την Σκυθία, σημερινή Ουκρανία, τα εισήγαγαν. Οι Σλαβικοί λαοί εκείνη την εποχή (400 π.Χ.) ζούσαν κάπου ανατολικότερα, στην περιοχή της σημερινής Πολωνίας και Σλοβακίας.
        Ίσως χρησιμοποιούσαν και εκείνοι εισηγμένα άλογα της Σκυθίας.
        Οπότε τζάμπα η φασαρία: Ο Βουκεφάλας δεν ήταν ούτε Έλληνας ούτε Σκοπιανός, αλλά ...εισηγμένος Ουκρανός.

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 04/08/2012 00:26:13

    "Ας έχουν οι Τούρκοι τον δικό τους Καραγκιόζη και εμείς τον δικό μας"
    ~O Ανελλήνιστος Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου

    • Κώστας τουρίστας. avatar
      Κώστας τουρίστας. @ η Dimi 04/08/2012 00:52:01

      ..Και να θυμόμαστε οτι ο Ταγίπ και ο ΓΑΠ "μαζί χορέψανε" ( κατα το "μαζί τα φάγαμε " του Πάγκαλου)

  13. phillip theakos avatar
    phillip theakos 04/08/2012 02:33:01

    diladi tora paradexode oti katapatoun tin elliniki gi dioti i floga ine elliniki

  14. Stratis avatar
    Stratis 04/08/2012 04:46:18

    Μόνον αν υπήρχαν -άν υπήρχαν πραγματικά Έλληνες πολιτικοί με κάποια δόση τσαγανού θα έπρεπε να είχαν προκαλέση διπλωματικό επισόδιο αλλά και την παγκόσμια κατακραυγή για την παραχάραξη της ιστορίας και την αναγνώριση της Ελληνιής ιδέας του Ολυμπισμού. Φυσικά μάλλον ματαιοπονώ γιατί τύποι σαν τον Ζακ Ρογκ και τον Ερντογάν θα΄μένουν πάντα στο απυρόβλητο και μόνον η Β Παπαχρήστου πετάχτηκαι στον κάλαθο των αχρείστων

  15. O Saligaras avatar
    O Saligaras 04/08/2012 04:55:45

    Never allow someone to be your priority
    while allowing yourself to be their option.
    Τσιμπάτε stupid Ελληνες, τσιμπάτε . . .

  16. anetos avatar
    anetos 04/08/2012 06:58:01

    Τον μεγαλέξανδρο οι σκοπιανς ,την ακρόπολη η Μπριτανιανς , τους ολυμπιακούς οι τουρκιανς …μαθανε ότι πηδιόμαστε και πλάκωσαν οι γυφτοι….

  17. Salvator avatar
    Salvator 04/08/2012 09:15:35

    Δυστυχως δεν εχουμε εναν πολιτικο με κοτσια να εκφρασει την ικανοποίηση μας για την αναγνώριση από τον Τουρκο πρωθυπουργο της Ελληνικότητας της Λυκίας και των άλλων εδαφων της Ανατολιας που κατεχονται από τους Τούρκους.

  18. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 04/08/2012 09:33:34

    Χα, χα, χα!
    Αν δεν ήταν σοβαρά τα πράγματα θα πήγαινα από τερματικό γέλωττα οξείας μορφής.
    Τύφλα να έχει ο σουρρεαλισμός.
    Θα ἠθελα να ακούσω τις απόψεις των εν τω ιστολογἰω τούτω παρεπιδημούντων "προοδευτικών", ἠ δεν έχουν πληρωθεί για να εκφέρουν γνώμη επί του θέματος ;

    Χα, χα, χα! Το πιο γελοίον του πράγματος είναι πως οι γνωστοί υπερασπιστές των "αλλων" στους οποίους αναγωρίζουν διακιώματα τα οποία αρνούνται σ'εμάς, θα βγούν από τις νεοταξικές τους σπηλιές για να κατηγορήσουν εμάς ως εθνικιστές....
    Χα, χα, χα!

    Πούσαι Ρεpussy μου.

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/08/2012 10:41:18

    Mια εικόνα, χίλιες λέξεις:
    Δεν είδατε τι τεράστιο ρόπαλο του μπέïζ μπόλ κρατούσε στο χέρι ο Ομπάμιας, την ώρα που μιλούσε στο τηλέφωνο με τον κ. Ερντογάν, χα, χα!
    Θα μου πείτε, που να προλάβουμε να δούμε τι τρέχει στον πραγματικό κόσμο, σε πραγματικό χρόνο ! Αφού ο έμμονος γκαïλές της "λαικο"δεξιάς είναι η κ. Ρεπούση, ο κυρ-Φώτης και τα γονίδια του Βουκεφάλα.
    h**p://news.in.gr/world/article/?aid=1231208056

  20. Idiot avatar
    Idiot 04/08/2012 10:59:58

    Ο Οζαλ διεκδικουσε τον Ομηρο(Ομερ),ο Ερντογκαν εχει πιο αφηρημενες διεκδικησεις.Ετσι για την ενημερωση του,Ολυμπος υπαρχει και κοντα στην Προυσα(Ολυμπος της Βιθυνιας),στην Κυπρο,στην Καρπαθο, στην Χιο και φευ στην Μακεδονια και σημαινε στην αρχαια δωρικη υψηλον ορος.Την ονομασια δεν την εδωσαν οι κατοικοι της Χαττουσα βεβαιως.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Idiot 04/08/2012 11:22:26

      Μη δίνουμε ιδέες:
      Παρακάτω από τους Τούρκους είναι οι Άραβες, και ως γνωστοί εραστές της επικής ποίησης, συνηθίζουν να δίνουν σε πολλά αγόρια τους το όνομα Ομάρ.

  21. man8os avatar
    man8os 04/08/2012 11:12:15

    Ο Ερντογαν τωρα μας λεει οτι οι Τουρκοι δεν ειναι Τουρκοι αλλα γηγενης λαος, κατι σαν τους Λυδους!

  22. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 04/08/2012 11:27:32

    Προσωπικά, δεν με απασχολεί τι ανοησίες λέει ο Ερντογάν και ούτε θεωρώ πως πρέπει να απασχολεί κανέναν.

    Αυτό που πρέπει να μας προβληματίζει είναι το ποιον της ΕΟΕ. Μπορούν να εκπροσωπούν την Ελλάδα κάτι τέτοιοι και να καρατομούν και αθλήτριες από πάνω; Γιατί δεν τον ανακαλούν αμέσως στην Αθήνα;

  23. giorgos avatar
    giorgos 04/08/2012 11:31:35

    Kala, Tourkos einai o anthropos ;

  24. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 04/08/2012 12:36:13

    Καταντήσαν που κατάντησαν γελοίοι οι Ολυμπιακοί αγώνες μετά τις δηλώσεις Ρονγκ ας πάρουν και την ολυμπιακή φλόγα από την Τουρκία να συμπληρωθεί το καρέ.

  25. KAMINIS GIORGOS avatar
    KAMINIS GIORGOS 04/08/2012 13:07:35

    Να στειλει την κορη του εδω να τ9υ χαρισουμε εναν Ελληνα γονο για να δει οτι η ''φλογα'' οταν αναψει δεν σβηνει και δυσκολα θα αλλαξει εδαφος! Αυτος ο ψευτοσουλτανισμος αναβει την ''φλογα'' μου και θελω να την δωση στην μονακριβη του κορουλα!

  26. Nik avatar
    Nik 04/08/2012 13:09:12

    Πόσες φορές σας είπα ότι οι Τούρκοι είναι πολύ πιο καραγκιόζηδες από μας!

    Να απόδειξη, από τα πιο επίσημα χείλη. Πιθηκίζουν ασύστολα ιδιοποιούμενοι την παράδοση άλλων και όχι μόνο την ελληνική. Διότι πραγματικά δικό τους τι έχουν να δείξουν; Το μεχαμέτ, τον κεφαλικό φόρο, τους γιανίτσαρους;

    Που είναι τα πανεπιστήμια και οι βιβλιοθήκες της οθωμανική αυτοκρατορίας; Υπάρχει έστω ένα; Που ήταν; Ποια έργα παρήγαγε; Οτι πήραν το έκαναν σκουπίδι. Ποια είναι τα μεγάλα μνημεία της αυτοκρατορίας τους;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Nik 04/08/2012 14:51:16

      Μια προσφορά στον Παγκόσμιο πολιτισμό είναι πάντως, και η μεταλαμπάδευση ορισμένων αξιών ζωής σε μερικούς άλλοτε Αυτοκρατορικούς υπηκόους:
      Π.χ. αξίες τύπου ρουσφέτ, μπαξίς, ραχάτ, μπουνταλά-σεïτάν, μαïμούν-ντοβλέτ...

  27. James Kehayias avatar
    James Kehayias 04/08/2012 16:22:37

    Where could I possibly start from, if in 2012 Mr Zack Rock does not have the capacity to respect history, then I feel that he and Mr Erdogan
    Must enjoy a good quality Ice or perhaps some pure cocaine together, as I must admit that our societies have issues, I however would have believed that garbage does from time to time flow out of people’s mouths who lack Academic education, I was in shock that this two man could produce an entire rubbish tip, Bravo to both man and of course those who elected such incompetence in such prestigious positions.

    Πού θα μπορούσα εγώ να ξεκινήσω για της τελευταίας σοφιστείες που εκδήλωσε ο κ. Ερντογάν, εάν το 2012 ο κ. Ζακ Ροκ δεν έχει την ικανότητα να σεβαστεί την ιστορία, τότε αισθάνομαι ότι ο ίδιος και ο κ. Ερντογάν πρέπει να απολαμβάνουν καλής ποιότητας πάγου ή ίσως κάποια καθαρή κοκαΐνη μαζί, Οφείλω να ομολογήσω ότι οι κοινωνίες μας έχουν τα ζητήματα τους αυτές της μέρες, εγώ όμως θα πίστευα ότι τα σκουπίδια κάπου- κάπου που ρέουν από τα στόματα των ανθρώπων που στερούνται Ακαδημαϊκή εκπαίδευση, ήμουν σε κατάσταση σοκ ότι αυτοί οι δύο ο άνθρωποι μπορούσαν να παράγουν μια ολόκληρη χωματερή μεταξύ τους, Μπράβο σε αυτούς τους ανθρώπους και φυσικά αυτούς που εκλέγουν, τέτοιους ανίκανους σε τέτοιες κέραιες θέσεις.

  28. James Kehayias avatar
    James Kehayias 04/08/2012 17:12:07

    Μήπως έχετε πανεπιστήμια για μαλάκες, σας παρακαλώ πολύ να μου στείλετε την οδό τους.

    Lütfen bana ulkenizde yarak kafalilar gittigi bir universite varmi soylermisiniz , eger varsa adresini yazarmisiniz.

    Could you please tell me do you have universities for dick heads, please send me the address.

  29. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 05/08/2012 02:35:22

    Εδώ μας το είπανε οι ίδιοι ότι μας κάψαμε και μόνο που δεν τους είπαμε κι ευχαριστώ!

  30. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 05/08/2012 02:46:43

    πέστα ρε πατριώτη

  31. anonymous avatar
    anonymous 05/08/2012 10:29:45

    1) Η Ελλάδα οφείλει να εργαστεί για να μην πάρει η Τουρκία τους Ολυμπιακούς. Για φανταστείτε να τους πάρουν και να τρέχουν να κάνουν αφές στο φλεγόμενο βουνό!!!
    2) Για φανταστείτε με αυτά που λέμε κάθε φορά να μη δώσουμε φλόγα κλπ. να πάνε μετά στην Τουρκία και να την παίρνουν από το φλεγόμενο βουνό. Οι Δυτικοί είναι τόσο ζώα που τους έχω ικανούς να το κάνουν.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ anonymous 05/08/2012 12:48:38

      Μά,ὑποτίθεται ὅτι ἡ ἀφή τῆς Φλόγας γίνεται πάντα ἀπό Ἑλληνίδες ἱέρειες!Τί,θά τίς ἀναγκάσουν κι αὐτές νά τρέχουν στήν Τουρκία;

  32. Enzo avatar
    Enzo 05/08/2012 11:50:50

    σε λιγο θα ντρεπομαστε να λεμε οτι ειμαστε Ελληνες εκει που μας οδηγουνε οι πολιτικοι μας.

  33. george avatar
    george 06/08/2012 23:25:47

    δεν παει στον εξω απο εδω και αυτοσ και ο ρονγκ με
    τισ βλακειεσ που λενε