#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2010 18:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερντογάν: Ο φίλος μου ο Γιώργος



Σε ιδιαίτερα θερμό κλίμα ξεκίνησε η έναρξη Ιδρυτικής Συνόδου του Ανωτάτου Συμβουλίου Συνεργασίας Ελλάδας - Τουρκίας. «Με το φίλο μου τον Γιώργο θα ξεπεράσουμε όλα τα προβλήματα», ανέφερε ο Τούρκος Πρωθυπουργός, σε μία αποστροφή του λόγου του που ερμηνεύθηκε και ως αυστηρό μήνυμα προς το στρατιωτικό "καθεστώς" της χώρας του.

«Με τον φίλο μου Γιώργο, θα προσπαθήσουμε με αποφασιστικότητα και εμπιστοσύνη να ξεπεράσουμε όλα τα εμπόδια. Είναι σίγουρο ότι κάποιοι θα προσπαθήσουν να μας εμποδίσουν και θα το κάνουν. Αλλά εμείς οι πολιτικοί αν έχουμε τη θέληση θα τα καταφέρουμε. Πολιτική σημαίνει ρίσκο, αλλά πρέπει να κάνουμε τα απαραίτητα βήματα και να μην καθυστερήσουμε άλλο».

Παίρνοντας το λόγο, ο Γιώργος Παπανδρέου αποκάλεσε και αυτός με τη σειρά του φίλο τον Ταγίπ Ερνογάν και τον ευχαρίστησε για τις προσπάθεις τόσο του ιδίου όσο και των υπουργών και των επιχειρηματιών που τον συνοδεύουν, καθώς "ήρθαν μαζί, όχι μόνο για να ανταλλάξουμε απόψεις, αλλά για να αποφασίσουμε και να συμφωνήσουμε σε πολύ σημαντικά για τις δυο χώρες μας ζητήματα, που ενδυναμώνουν τη συνεργασία και ανοίγουν μια νέα προοπτική σε αυτή την ιστορική για τις δυο χώρες συνάντηση".

Ο κ. Παπανδρέου σημείωσε επίσης, απευθυνόμενος στον τούρκο πρωθυπουργό, ότι "αισθάνομαι κι εγώ αυτή την βούληση που έχεις δείξει, για αποφασιστικότητα στις προσπάθειες της ελληνοτουρκικής συνεργασίας. Να ξέρεις ότι αυτή η αποφασιστικότητα υπάρχει και από τη δική μας πλευρά".

Και γι' αυτό νομίζω ότι η συνάντηση αυτή είναι ένα ξεκίνημα πράγματι ιστορικής σημασίας, που αποδεικνύεται από τον αριθμό, όπως πολύ σωστά ανέφερες, 21 + 1 συμφωνίες και με τη δημιουργία του Ανωτάτου Οργάνου του Διυπουργικού. Είναι μια ιστορική μέρα, πρόσθεσε.

Ο κ. Παπανδρέου συνεχάρη όλους όσοι "δούλεψαν σκληρά για να φτάσουμε σε αυτό το θετικό αποτέλεσμα και βεβαίως και όλους τους συνεργάτες των Υπουργών που είναι κοντά μας σήμερα σε αυτή τη συνάντηση. Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την αποτελεσματική, επίπονη, αλλά τόσο ουσιαστική για τη συνεργασία και την ειρήνη δουλειά που κάνετε".

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=12072946#

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 14/05/2010 19:06:26

    Bravo Yorgo!

  2. Jim avatar
    Jim 14/05/2010 19:13:43

    http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1816325#one

    ** Όπως είπε ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης συμφώνησε με τον κ. Ερντογάν οτι «πρέπει να υπάρχει μία σύσφιξη των δύο κομμάτων, κάτω από την κοινή στέγη του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος».

    Τέλος, ο κ. Σαμαράς δέχθηκε πρόσκληση για να επισκεφθεί προσεχώς την Τουρκία, επίσκεψη η οποία θα συνδυασθεί με μια ομιλία του για θέματα που αφορούν τις ελληνοτουρκικές σχέσεις και τις σχέσεις με την ΕΕ.**

    Δηλαδή ο Σαμαράς δεν είναι ευχαριστημένος με τις σημερινές σχέσης και θέλει σύσφιξη σχέσεων σε Ευρωπαϊκό επίπεδο με τους "γείτονες";; Κανόνισε Αντώνη να σε δρούμε με κανένα στεφάνι στο σφαγέα...

  3. what avatar
    what 14/05/2010 19:15:49

    Αν και άθεος ... ο Θεός βοηθός!

  4. Metoikos avatar
    Metoikos 14/05/2010 20:22:09

    Για να υπάρξει σωτηρία πρέπει να βγάλει κάποιος το τσιπάκι από το κεφάλι του ΓΑΠ και πάρει το τηλεκοντρόλ από τα χέρια του Ταγίπ. Πάντως η νέα αποφράς ημέρα να μετατεθεί στη 14η Μαίου.

  5. takis avatar
    takis 14/05/2010 20:52:59

    Πάντως παιδιά εμένα δεν μου άρεσε και η εικόνα του Αβραμόπουλου με τον Σαμαρα να χασκογελάνε με τον Ερντογαν...Αισχος.

  6. klotsos avatar
    klotsos 14/05/2010 21:03:32

    Απο τον κουμπαρο πηγαμε στο φιλο, αντε και στο σωγαμπρο.

  7. ataktos avatar
    ataktos 14/05/2010 21:08:27

    Ο ένας φίλος ..ο άλλος κουμπάρος …μόνο εμείς δεν έχουμε κανέναν… στην Ανατολή …

  8. nick avatar
    nick 14/05/2010 21:13:42

    Φίλος με τους Τούρκους,τους λαθρομετανάστες,το ΔΝΤ,τις ΗΠΑ.Για αυτό είχαν ξεσκιστεί τα ΜΜΕ και τα πρόβατα να ρίξουν τον Καραμανλη.Αμα θυμηθείς το σχέδιο Αναν,τους αγωγούς με τη Ρωσία,το Βουκουρέστι για τα δεδομένα αυτής της χώρας και της εποχής ήτανε Κολοκοτρώνης και βάλε.Για αυτό του υπεκλεπταν τις συνομιλίες,φωτιές,εχθρικά ΜΜΕ,σκάνδαλα,Δεκεμβριανά,αποστάτες βουλευτές,πρόωρες εκλογές κλπ...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ nick 14/05/2010 23:54:15

      Μαζί σου, Νίκ!!!

  9. Σωτ. Μητραλ. avatar
    Σωτ. Μητραλ. 15/05/2010 01:01:57

    "Και γι’ αυτό νομίζω ότι η συνάντηση αυτή είναι ένα ξεκίνημα πράγματι ιστορικής σημασίας, που αποδεικνύεται από τον αριθμό, όπως πολύ σωστά ανέφερες, 21 + 1 συμφωνίες και με τη δημιουργία του Ανωτάτου Οργάνου του Διυπουργικού. Είναι μια ιστορική μέρα, πρόσθεσε."

    Συγγνώμη, καὶ πεῖτε μου ἂν παρεξήγησα, ἡ ἱστορικὴ σημασία ἀποδεικνύεται ἀπὸ τὸν ἀριθμὸ '22;;;; Πάλι καλὰ ποὺ δὲν ἔκανε 14+53 συμφωνίες δηλαδή!

  10. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 15/05/2010 01:28:18

    Ο κουμπάρος μου ο Κώστας!

  11. ataktos avatar
    ataktos 15/05/2010 08:25:30

    Αγαπητοί φίλοι Αζιζ , Φουατ …δυστυχώς πρέπει να σιωπήσουμε ….τώρα .που αυτοί έγιναν φίλοι ..Σας χαιρετώ…. do zobaczenia