05/10/2010 17:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερντογάν:Οι δαπάνες για τους εξοπλισμούς, φταίνε για την κρίση στην Ελλάδα !!!

Πίσω από την οικονομική κρίση στην Ελλάδα βρίσκονται οι δαπάνες για τους εξοπλισμούς, σύμφωνα με τον πρωθυπουργό της Τουρκίας Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, ο οποίος μιλώντας στην έναρξη του ακαδημαϊκού έτους του πανεπιστημίου Πιρί Ρεΐς στην Κωνσταντινούπολη, το Σάββατο, είπε τα εξής:

"Επί χρόνια ξόδεψαν ό,τι είχαν και δεν είχαν στους εξοπλισμούς. Εναντίον τίνος; Αυτό είναι γνωστό. Και σε τι ωφέλησε αυτό; Η τεχνολογία των όπλων και η αμυντική βιομηχανία αλλάζει και αναπτύσσεται συνεχώς. Όταν ξοδεύετε τα χρήματα αυτά, υποθηκεύετε και το μέλλον της χώρας σας. Αυτό ήταν το βαρύ τίμημα της κατασκευής φανταστικών εχθρών για τη γείτονά μας. Δεν πρέπει να υποπέσουμε στο ίδιο λάθος".

Υπενθυμίζουμε ότι υπέρ της μείωσης των εξοπλισμών τάσσεται σε όλους τους τόνους και η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ενώ σε πρόσφατη συνέντευξή του στο ραδιοφωνικό σταθμό Φλας, ο κ. Μπεγλίτης είπε ότι με το πρόσχημα της τουρκικής απειλής στήθηκε ένα πάρτι στο χώρο των αμυντικών εξοπλισμών και ορισμένοι έφτιαξαν περιουσίες, ενδεχομένως και πολιτικές καριέρες (!). (http://www.antinews.gr/?p=64008)

Απο την άλλη βεβαίως ο πρωθυπουργός της Τουρκίας προαναγγέλλει επέκταση στην θάλασσα (υφαλοκρηπίδα): Στο παρελθόν υπήρχε η έκφραση ότι η Τουρκία είναι περιστοιχισμένη από τρεις πλευρές από θάλασσα και από τέσσερις πλευρές από εχθρούς. Επί χρόνια, δεν κάναμε αυτά που έπρεπε για τη θάλασσα, αλλά ξοδεύτηκαν η ενέργεια και η ελπίδα της χώρας μας στο όνομα των φανταστικών εχθρών. Η Τουρκία, ασχολήθηκε επί χρόνια με τους φανταστικούς εχθρούς που κατασκευάστηκαν στο εσωτερικό και το εξωτερικό και δεν κατάφερε να αφιερώσει χρόνο στις θάλασσές της, τα μέταλλά της, τους ποταμούς της και το κυριότερο, στον άνθρωπό της, στο ανθρώπινό της δυναμικό, στους νέους, τα παιδιά και την παιδεία, δηλαδή στο μέλλον της".

Και επειδή το παιχνίδι προμηνύεται χοντρό θυμηθείτε και τι είπε ο Σαμαράς στην Θεσσαλονίκη: “Το μέγα το της θαλάσσης κράτος”

ΣΧΟΛΙΑ

  1. athamas avatar
    athamas 05/10/2010 18:24:20

    «Το μεγαλύτερο κόλπο του διαβόλου ήταν το ότι έπεισε τους ανθρώπους πως δεν υπάρχει.»

    Ο Εντογάν φαίνεται πως έμαθε το κόλπο και προσπαθεί να το επαναλάβει.
    Μόνο που ξεχνάει ότι ο διάβολος δεν έπεισε όλους τους ανθρώπους πως δεν υπάρχει.
    Έπεισε μόνο τους βλάκες.

  2. Orestios avatar
    Orestios 05/10/2010 18:56:14

    si vis pacem para bellum

  3. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 05/10/2010 19:02:46

    Η συγκεκριμενη προπαγανδα αποτελει μερος του σχεδιου του νταβουτογλου για την Eλλαδα!

    Βλεπουν μαλιστα οτι ο γιωργακης ειναι προθυμος για τον αφοπλισμο της χωρας και ξεφαντωσανε.

    Στο ιδιο κολπο βρισκεται ο Ντανιέλ Κον Μπεντίτ,Οι οικολογοι πρασινοι,ο συριζα και το indymedia με τους ''αναρχικους''.

  4. Aytaaaaa! avatar
    Aytaaaaa! 05/10/2010 19:03:28

    Ειδατε πως τα τραγουδια τα συνθέτουν ίδιοι συνθέτες!
    ΚΑι τα παραμύθια τα φτιάνουν για τους ευκολόπιστους, ίδιοι Μυνχάουζεν!
    εμείς εδώ κι αν έχουμε πολλους Μυγοχάφτες!

    Ελεος!!!!
    Το τελευταίο οχυρό, η Αμυνα της Ελλάδος και οι δομές της δηλαδή, αν διαλυθεί, όπως η Παιδεία, η γλώσσα, η Κοινωνία η Εθνική συνοχή, τότε τίποτα δεν θα υπάρχει πια, να στηρίξει καμιά προσπάθεια!
    "Το μεγαλυτερο κολπο του διαόλου είναι ότι έπεισε τους ανθρώπους πως υπήρξε!
    http://www.antinews.gr/?p=64008&cpage=1#comment-535738

  5. GRAEKUS avatar
    GRAEKUS 05/10/2010 19:03:46

    Ο Σουλτάνος παρέλειψε να αναφέρει ότι η Τουρκία θα δαπανήσει $50 δισ. μέχρι το 2020 για εξοπλιστικά προγράμματα των Τουρκικών Ενόπλων Δυνάμεων. Επιπλέον θα δαπανήσει στην ίδια περίοδο $150 δισ. για αμοιβές προσωπικού, διεξαγωγή επιχειρήσεων, υποστήριξη/συντήρηση.
    Σε επόμενη τοποθέτησή του ο Σουλτάνος αναμένεται να προσφέρει (αφιλοκερδώς) την προστασία των Τουρκικών Ενόπλων Δυνάμεων στο χειμαζόμενο από την οικονομική κρίση βιλαέτι του Yunanistan.

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 05/10/2010 19:05:11

    Άρα συμφωνεί με τον ΚονΜπεντίτ. Χα-χα!

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 05/10/2010 19:08:48

    «Όταν αποφασίσαμε να κάμομε την Επανάσταση, δεν εσυλλογισθήκαμε ούτε πόσοι είμεθα ούτε πώς δεν έχομε άρματα ούτε ότι οι Τούρκοι εβαστούσαν τα κάστρα και τας πόλεις ούτε κανένας φρόνιμος μας είπε: “πού πάτε εδώ να πολεμήσετε με σιταροκάραβα βατσέλα;”, άλλά ως μία βροχή έπεσε εις όλους μας ή επιθυμία της ελευθερίας μας, και όλοι, και ο κλήρος μας και οι προεστοί και οι καπεταναίοι και οι πεπαιδευμένοι και οι έμποροι, μικροί και μεγάλοι, όλοι, εσυμφωνήσαμε εις αυτό το σκοπό και εκάμαμε την Επανάσταση».

    ~Θεόδωρος Κολοκοτρώνης
    (από την ομιλία του στην Πνύκα στις 7 Οκτωβρίου, 1838)

    • Γλίτσας avatar
      Γλίτσας @ η Dimi 05/10/2010 19:11:21

      Θα είχε μάλλον ξεχάσει το 1838 ότι η εκκλησία είχε αφορίσει την επανάσταση το 1821.

      • metalhead avatar
        metalhead @ Γλίτσας 05/10/2010 19:23:33

        το 1453 στην πόλη υπηρχαν μερικες χιλιάδες στρατος και καμια 200.000 κρυφτήκαν στο αγ.ορος

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Γλίτσας 05/10/2010 20:04:24

        @Γλίτσας κύριε, επιτέλους, εκτός από χολή, τοξίνη, χαρακτηρισμούς και προσβολές σε Ανδρες και Γυναίκες σχολιαστές του antinews, που διαπερνούν τις οθόνες και μάς αηδιάζουν, έχετε εσείς και η κομπανία σας να καταθέσετε κάτι θετικό και ουσιαστικό στις συζητήσεις;;;

        Είσθε ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ γιά να προφέρετε έστω το Ονομα
        του Ελευθερωτή του Γένους ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ!

        Που αν ΔΕΝ υπήρχε αυτός και οι λοιποί ΑΝΔΡΕΣ!!!! και ΓΥΝΑΙΚΕΣ!!!!!!!!!!!!! του 1821, οι σημερινές δήθεν Προοδεύτικές ΛΙΝΑΤΣΕΣ θά ήταν ακόμα υποτακτικές Οδαλίσκες στις ορέξεις των Σελτζουκο-Μογγολο-Επιβητόρων τους.

        ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΕΓΓΡΑΜΜΑΤΗ

        ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΕΥΛΑΒΗΣ

        ΜΕ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ ΜΟΣΧΩΣ ΤΖΑΒΕΛΑ
        (αν έχετε ποτέ ακούσει γιά ΗΓΕΣΙΑ ΣΟΥΛΙΩΤΩΝ)

        ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ! ΟΥΔΕΠΟΤΕ! Ν'ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ, ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΕΟΤΑΞΙΤΗ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

        Και σάς απαγορεύω εφεξής, να μου απευθύνετε χολερικό σχόλιό σας, επειδή, ακόμα και η ΑΛΗΤΕΙΑ έχει το ταβάνι της.

        Χωρίς Εκτίμηση
        η DIMI

      • Γλίτσας avatar
        Γλίτσας @ Γλίτσας 05/10/2010 20:47:46

        Άρες μάρες κουκουνάρες. Τους χαιρετισμούς μου στην κα Τζαβέλα. Επί της ουσίας όμως του σχολίου μου τίποτα; Ένδεια;

      • Σωτήρης avatar
        Σωτήρης @ Γλίτσας 05/10/2010 22:56:21

        Γλίτσα
        Το Θέμα έχει καλυφθεί πολλές φορές στο Antinews.
        Ο πατριαάρχης (που μετά κρεμάστηκε από τους Τούρκους) αφώρισε εικονικά την επανάσταση του Υψηλάντη για να προστατέψει τους άμαχους χριστιανούς από την μανία των Τούρκων. Ο ίδιος ο Υψηλάντης το γνώριζε αυτό, όπως το γνώριζε και ο Γέρος του Μωριά.
        Γλίτσα.

      • Γλίτσας avatar
        Γλίτσας @ Γλίτσας 05/10/2010 23:02:42

        Εικονικός ο αφορισμός για το καλό των χριστιανών. Εικονική η γλιτσερή επιστολή προς τον Αδόλφο για το καλό του έθνους. Όλα εικονικά. Εκ των υστέρων.

      • athamas avatar
        athamas @ Γλίτσας 05/10/2010 23:55:33

        Η Εκκλησία αφόρισε την Επανάσταση που η ίδια είχε ευλογήσει πριν λίγα χρόνια.
        «Η Εκκλησία αφόρισε τον εαυτό της» θα μπορούσε να είναι ο τίτλος.
        Είναι όντως λίγο αντιφατικό έως σχιζοφρενικό να σκέφτεται κάποιος κάτι τέτοιο και αν δεν δεχτούμε πως υπήρχε μια σκοπιμότητα στον αφορισμό του εαυτού της θα πρέπει να υποθέσουμε πως οι ιεράρχες της εποχής είχαν σαλτάρει εντελώς.
        Πράγμα πάντως που δεν επιβεβαιώνεται ιστορικά, θάλεγα πως το αντίθετο συνέβαινε και κανένας ιεράρχης δεν είχε λαλήσει και πως όλοι τάχαν τετρακόσια.


        Κάποιοι θεωρείται πως για όλα τα στραβά αυτού του τόπου φταίει η Εκκλησία.

        Αλήθεια, οι πολιτικοί που κυβέρνησαν αυτήν την χώρα στην νεώτερη ιστορία της φταίνε για κάποια στραβά που έγιναν σε αυτόν τον τόπο ή όχι;

        Μήπως τελικά η πλειοψηφία του λαού ψηφίζει το κόμμα της Εκκλησίας και στην βουλή της χώρας εδώ και 190 χρόνια βλέπουμε γραβατωμένους ιεράρχες να παριστάνουν τους πολιτικούς και όχι πολιτικούς που ψηφίστηκαν απ τον λαό;

      • Σωτήρης avatar
        Σωτήρης @ Γλίτσας 06/10/2010 00:21:34

        Εκ των υστέρων λες; Βλέπω ότι εσύ τα ξέρεις τα πράγματα καλύτερα από τον Μακρυγιάννη και τον Κολοκοτρώνη.
        Ας είναι καλά αυτοί που μάτωσαν και μαρτύρησαν για να είμαστε εμείς ελεύθεροι ώστε να αμπελοφιλοσοφούμε και να φτιάχνουμε ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ θεωρίες.
        Πριν να μιλήσεις ξέρουμε τι θα πεις.
        Γεια σου ρε Γλίτσα, μας έπεισες όλους. Αμε τώρα να κυλιστείς στις γλίτσες σου.

      • Γλίτσας avatar
        Γλίτσας @ Γλίτσας 06/10/2010 00:26:25

        Ενώ εσύ ήσουν εκεί. Μπροστάρης. Μαζί με την Ντίμι την μπουμπουλίνα. Βαριά η καλογερική.

      • Εν Πλώ avatar
        Εν Πλώ @ Γλίτσας 06/10/2010 09:50:11

        "Όποιος ιερωμένος δεν συμπράξει ενθουσιωδώς κατά της επαναστάσεως: αργός, έκπτωτος και εις τη γέεναν του πυρός!"
        Ο Πατριάρχης Γρηγόριος.

        Να τον χαίρεστε.

      • Misha avatar
        Misha @ Γλίτσας 06/10/2010 10:16:08

        Tα παιδάκια της Ρεπούση και της Δραγώνα, οι αφροί του Δαυλού και των λοιπών νεοπαγανών , αναπαράγονται υπό τα παρωνύμια Γλίτσας-metalhead-Εν Πλω.

        Ο ύπουλος ΝΕΟΤΑΞΙΤΙΚΟΣ ιστορικός αναθεωρητισμός, με σαφή διχαστικό προσανατολισμό παίζει το χαρτί (και) της διαδικτυακής προπαγάνδας.

        Το νου σας ρεμάλια, γιατί κάποιων από εμάς, εδώ μέσα, η σκούφια μας κρατάει από καλογέρους που έδωσαν τα πάντα για να μπορείτε εσεις σήμερα να ξερνάτε τους νεοταξίτικους εμετούς σας.

      • Εν Πλώ avatar
        Εν Πλώ @ Γλίτσας 06/10/2010 10:26:08

        Οι αλήθειες πονάνε;

      • Misha avatar
        Misha @ Γλίτσας 06/10/2010 10:32:51

        Η ψευτιά έχει και τα όρια της Εν Πλω.
        Τα παραμύθια του Δαυλού τα είδαμε , τα αναλύσαμε και τα αποδομήσαμε λέξη προς λέξη.
        Η διχαστική προσπάθεια σας θα έχει την κατάληξη του βιβλίου Ρεπούση.

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Γλίτσας 06/10/2010 10:35:12

        Λίγη ιστορία για τους πραγματικά αγραμμάτους και
        ανιστόρητους, ανθέλληνες δε και προπαγναδιστές της
        νέας κυμόπιτας εποχής τους:

        Σύμφωνα επίσης με την επιστολή που απέστειλε ο Αλέξανδρος Υψηλάντης προς τον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη και τους Σουλιώτες, στις 19 Ιανουαρίου: "Ο μεν Πατριάρχης βιαζόμενος παρά τας Πόρτας (σσ. Τουρκική Αυλή) σας στέλλει αφοριστικά και εξάρχους παρακινώντας σας να ενωθήτε με την Πόρτα, εσείς όμως να τα θεωρείται ταύτα ως άκυρα, καθότι γίνονται με βία και δυναστείαν και άνευ θελήσεως του πατριάρχου".

        Ο Γρηγόριος μάλιστα ο Ε΄ σε δική του επιστολή προς τον Τούρκο πρωθιερέα αναφέρει: "Μη με προτρέπεται εις φυγήν, μάχαιρα θα διέλθη τας ρύμας της Κωνσταντινουπόλεως και των λοιπών πόλεων των χριστιανικών επαρχιών. Υμείς επιθυμείται, εγώ μετημφιεσμένος να καταφύγω...ουχί! Εγώ δια τούτω είμαι πατριάρχης, όπως σώσω το έθνος μου...ο θάνατός μου ίσως επιφέρει μεγαλυτέραν οφέλειαν από την ζωή μου...Ναι, ας μη γίνω χλεύασμα των ζώντων. Δε θα ανεχτώ ώστε εις τα οδούς της Οδησσού, της Κέρκυρας και της Αγκώνος, διερχόμενον εν μέσω των αγύιων, να με δακτυλοδεικτούσι λέγοντες, Ιδού έρχεται ο φονεύς πατριάρχης"...

        Η δολοφονία φυσικά του Πατριάρχη υπό των Τούρκων ακολούθησε σύντομα...

    • Εν Πλώ avatar
      Εν Πλώ @ η Dimi 06/10/2010 09:51:25

      Ντιμι ή είσαι αγράμματη ή εμπαθής. Ή ίσως και τα δυο. Μάθε πρώτα πέντε πράγματα και μετά πούλα μούρη.

      • Enzo avatar
        Enzo @ Εν Πλώ 06/10/2010 10:13:12

        αφηστε ησυχη την εκκλησια.

      • Misha avatar
        Misha @ Εν Πλώ 06/10/2010 10:17:18

        Εν Πλώ

        Ή βλαξ είσαι ή ρουφιάνος

      • Εν Πλώ avatar
        Εν Πλώ @ Εν Πλώ 06/10/2010 11:46:08

        Εντσο, η ντιμι είναι η εκκλησία; Καλό και αυτό. Ο Μισσσιας τι είναι; Το Λούβρο;

  8. Maya avatar
    Maya 05/10/2010 19:43:54

    Aξιωματικός της Τουρκικής Πολεμικής Αεροπορίας και μάλιστα χειριστής F-16, συμμετέχει στις τάξεις της Αλ-Κάιντα;

    Τι λες βρε παιδί μου, πώς κι έτσι;


    >Η αποκάλυψη αυτή της υπηρεσίας πληροφοριών του Πακιστάν έγινε στο αμερικανικό πρακτορείο Associated Press, όταν αποκαλύφθηκε επίσης ότι κάποιοι από τα χιλιάδες μέλη της Αλ-Κάιντα που διαθέτουν ευρωπαϊκά διαβατήρια, σχεδιάζουν να πραγματοποιήσουν τρομοκρατικές επιθέσεις σε χώρες της Ευρώπης.>
    (infognomonpolitics)

    Ισλάμ ιζ φανννννντάστικ πις...

    • Γλίτσας avatar
      Γλίτσας @ Maya 05/10/2010 20:53:02

      Εμείς είχαμε κάποτε κάποιον παρόμοιο με ζαρτιέρες στο ιντερνετ.

      • Maya avatar
        Maya @ Γλίτσας 05/10/2010 22:48:28

        Ο τούρκος μουτζαχεντίν πιλότος στην πραγματικότητα εξυπηρετούσε και δούλευε για τα συμφέροντα του ΑΚΡ και της χώρας του. Εκτός αν είσαι Δρούτσας (όχι εσύ, γενικά το λέω) και πουλάς φύκια τύπου "το ισλάμ είναι μετριοπαθές" κλπ.

        Ο τύπος με το στριγκάκι, βασικά μέσω της υπερπροβολής που είχε δοθεί στο θέμα, εξυπηρετούσε την ευρύτερη προσπάθεια απαξίωσης του ελληνικού στρατού καθρεφτίζοντας το διαχρονικό όραμα της εκάστοτε ελληνικής ηγεσίας για τις ΕΔ, το οποίο είχε ήδη φτάσει στο "απόγειό" του όταν διοριζόταν υπουργός εθνικής άμυνας έλληνας πολιτικός που δεν είχε πάει καν φαντάρος.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γλίτσας 05/10/2010 22:51:21

        Ναι, δεν πήγε φαντάρος. Αλλά είχε κάτι αρχ.. καταθέσεις βαρβάτες... νααα....!!

      • Maya avatar
        Maya @ Γλίτσας 05/10/2010 23:05:02

        11 888.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γλίτσας 05/10/2010 23:06:28

        ;;; say what?

      • Maya avatar
        Maya @ Γλίτσας 05/10/2010 23:10:18

        Τυχαίο λέω; Δε νομίζω!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γλίτσας 05/10/2010 23:14:20

        Αααα, με είχες χάσει για λίγο. Μερσί ρε συ.

  9. kiki avatar
    kiki 05/10/2010 20:25:43

    Σημερα στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ γραφουν για στρατιωτικο δορυφορο,που θα εκτοξευσει η Τουρκια,και μεχρι το 20 νομιζω το 80% των αμυντικων της αναγκων θα καλυπτεται απο ιδια παραγωγη.
    Στις σελιδες ΚοΣΜΟΣ.Ακρως ενδιαφερον θεμα,για να ανατριχιαζουμε.

    • popolaros avatar
      popolaros @ kiki 05/10/2010 21:06:01

      Αυτό ήθελα να γράψω αλλά με πρόλαβες.
      Ο τούρκος, όσο δοσίλογοι κυβερνώντες στρέφουν τα οπίσθια, θα κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα.
      Ας πάμε να δούμε τώρα το kismet και τις χίλιες νύχτες.

  10. mitsosms avatar
    mitsosms 05/10/2010 21:11:52

    Έπρεπε να μας το πούνε οι Τούρκοι. Λες και δεν το ξέραμε;

  11. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 05/10/2010 21:31:05

    Το σχόλιο του MEGA ήταν "πικρές αλήθειες του Ερντογάν".
    Αφού συμφωνεί και το κανάλι-εκπρόσωπος , μάλλον έτσι θα είναι...
    Αφολιστείτε, αφοπλιστείτε, οι Τούρκοι είναι φίλοι μας...
    Ερώτηση: Τους ρώτησαν τους Γερμανούς, που μας πουλάνε όπλα;

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 05/10/2010 23:02:21

    Οι αρνητές της Ιστορίας Γενοκτόνοι: Ελλήνων, Αρμενίων, Κυπρίων, Κούρδων, Ασσυρίων http://bit.ly/cgeLcS

    Η Συνέτευξη Νταβούτογλου «με το χαμόγελο του λύκου», στις 7-4-2010 στο
    «ΒΗΜΑ», Αποκωδικοποιεί:

    «ΣΕ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ!» http://bit.ly/bd55AX

    Ο Ακρως Επιθετικός Χάρτης της Τουρκιάς http://bit.ly/bbHG1C

    Nέα ΙΜΙΑ στη ΡΩ στήνει η Τουρκιά http://bit.ly/9mmD3z

    Από τον Τούρκο «Ομηρο» στη.. Τουρκική «Κυβέλη!» http://bit.ly/2Xf0NZ

  13. athamas avatar
    athamas 05/10/2010 23:42:04

    Αναρωτιέμαι - και νομίζω όχι αβάσιμα - μήπως τελικά όλο αυτό το θέμα της «κρίσης» εντός ή εκτός εισαγωγικών δεν είναι μια πραγματική οικονομική κρίση αλλά η προετοιμασία μας ως λαού και ως Ελλάδας να αποδεχτούμε την συνέχεια του σχεδίου που θα προβλέπει:

    1. συνεκμετάλλευση του Αιγαίου με την Τουρκία πρός όφελος *πρωτίστως_και_κυρίως* των αμερικανικών εταιρειών που θα κάνουν τις γεωτρήσεις
    2. αυτονόμηση της Ελληνικής Θράκης στην αρχή και ανεξαρτητοποίηση στην συνέχεια εν είδη νέου «Κοσσόβου» κάτι που προφανώς εξυπηρετεί τους αμερικάνους που φαίνεται πως τις τελευταίες δεκαετίες ζήλεψαν την πολιτική του «διαίρε και βασίλευε» της ερωμένης τους - το πάλαι ποτέ «Μεγάλης» - Βρεττανίας.
    3. «λύση» του Κυπριακού - βλέπε ανιστόρητες δηλώσεις Χριστόφια - και ουσιαστική διαίρεση της Κύπρου στα πλαίσια ενός νέου σχεδίου Ανάν που ίσως να είναι και χειρότερο απ το προηγούμενο.

    Νομίζω πως τελικά το οικονομικό πρόβλημα αφέθηκε να φτάσει - μάλλον σπρώχτηκε εξεπίτηδες - απ τον ΓΑΠ να γίνει αξεπέραστο έτσι ώστε η μόνη λύση που θα μας πλασσαριστεί θα ειναι η συνεργασία με την Τουρκία, ο αφοπλισμός και άρα η μείωση των αμυντικών δαπανών - άσχετα αν θάχουμε καταντήσει γκομενίτσες της Τουρκίας εν τω μεταξύ - και η άτακτη υποχώρηση σε όλα μας τα εθνικά θέματα.
    Έτσι - θα μας πούν - θα καταφέρουμε να ξεπεράσουμε τα οικονομικά μας προβλήματα και το χρέος μας αφού απ τους υδρογονάνθρακες του Αιγαίου θα εισπράττουμε και εμείς κάποια ψίχουλα, θα γλυτώνουμε και λεφτά αφού πιά δεν θα χρειάζεται νάχουμε στρατό - τι να τον κάνεις τον στρατό όταν η τουρκία θα «εγγυάται τα σύνορά σου»; ωϊμέ! - και δεν θα ξοδεύεις τόσα εκατομμύρια ευρώ για αεροπλάνα και καύσιμα και για εξοπλισμούς και για να συντηρείς στρατιωτικές δυνάμεις στην Κύπρο.

    Δεν μου φαίνεται και τόσο φανταστικό σενάριο.

    Αλλά έχω ένα προαίσθημα πως αν και θα τόθελαν πολύ κάτι τέτοιο δεν θα τους βγεί.
    Ελπίζω να είναι σωστό το προαίσθημά μου.

  14. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 05/10/2010 23:46:14

    ερντο οι μιζες απο τους εξοπλισμους μας πτωχευσαν, οχι οι εξοπλισμοι

  15. helas george avatar
    helas george 06/10/2010 00:45:38

    ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΕ 2 Κ 3 ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΑΡΚΤΙΚΗΣ Κ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΕΞΕΙ Η ΜΠΑΛΑ.ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΛΛΗΝΕΣ Κ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟΠΟ ΜΕ ΠΡΟΜΕΤΩΠΙΔΑ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗ Κ (ΟΧΙ ΤΟΝ ΚΟΡΑΝΤΗ ΠΙΣΤΕΥΩ) ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΟ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΡΩΤΑΩ ΜΑΣ ΧΑΛΑΕΙ ΝΑΧΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΟΠΛΑ ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΝΑΤΟ Κ ΤΗΣ ΕΕ ΘΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΜΕΣΑ ΤΟΠΟ ΣΕ "ΚΡΙΣΗ")Η ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΟΠΛΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ Κ ΕΞΥΠΝΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ "ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ" ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 15 ΝΟΕΜΒΡΗ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΣΗΜΕΡΑ.ΤΟ ΜΟΤΟ ΤΩΝ ΑΕΡΟΠΟΡΩΝ Κ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΤΡΑΤΕΩΝ ΘΑΝΑΙ ΚΑΤΑΔΡΟΜΙΚΟ ΜΕ 2 ΔΚΤΥΟΚΕΝΤΡΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ (MLRS-APACHE-SPEOP) ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΝ ΕΑΝ ΛΕΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΑΝ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΧΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ,ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΟΙ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΒΑΡΕΣΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΚΕΛΕΥΣΜΑΤΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟΥ/ΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΙΔΕΣ ΑΤΛΑΝΤΙΚΕΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΙΛΗΣΑΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.

  16. kiki avatar
    kiki 06/10/2010 07:50:49

    @ athamas,
    Εχεις απολυτο δικιο,επι υπουργειας Ντορας λεγαμε οχι στην αναγνωριση του Κοσσοβου,γιατι θα εχει συνεπειες στην Θρακη,αλλα το κοριτσι ολο τρβωτανε και ολο βολτες εκανε στην περιοχη,με τις γνωστες φιλοαμερικανικες της θεσεις.
    Τωρα με αυτη την κυβερνηση,την δωσιλογικη,θα οδηγηθουμε στην αποδοχη των παντων,αλλωστε γιαυτο εγιναν ολα.
    Να βρουμε τουρκοφωνους για την κομμαντατουρ.
    Το στρατευμα εχει απαξιωθει τελειως,δεν εχουν ουτε ανταλακτικα,η παρουσια του Βενιζελου ,ειναι ειναι επικινδυνη για την κυριαρχια μας την εθνικη.
    Μια κατασταση που χρονια φωναζαμε οτι ερχεται,οχι οτι ο αχρηστος Μειμαρακης,εκανε κατι οσο ηταν,το απολυτο τιποτα,κανεις δεν αντεδρασε,μονο κατι τυποι της αριστερας που τους απαξιωνας ολα τα κομματα γιατι δεν συνεφερε την κυριαρχη ιδεολογια,δηλαδη της υποδουλωσης στο αμερικανικο ιμπεριοΕιμαστε λοιπον εδω για να εξυπηρετησουμε τα γεωστρατηγικα συμφεροντα της φιλης και συμμαχου,και επειδη πιθανον να φερναμε αντιρρησεις μας ριξαν εδω,και κανεις δεν αντιδρα.

  17. victoria avatar
    victoria 06/10/2010 12:28:36

    Άρθρο Κύρας Αδάμ, σημερινή ελευθεροτυπία. Το είδατε?

    Οι παγίδες της «συνεκμετάλλευσης» και της «συνεργασίας» στο Αιγαίο

    h**p://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=06/10/2010&id=210474

  18. crisis avatar
    crisis 06/10/2010 12:59:45

    Εν Πλώ says:
    06/10/2010 at 09:50

    “Όποιος ιερωμένος δεν συμπράξει ενθουσιωδώς κατά της επαναστάσεως: αργός, έκπτωτος και εις τη γέεναν του πυρός!”
    Ο Πατριάρχης Γρηγόριος.

    Να τον χαίρεστε.

    O αφορισμος σε πολιτικα κριτιρια οπως τη επανασταση του 21 που συμμετειχαν λαικοι και κληρικοι δεν ισχυει γιατι ειναι σε καθεστως πιεσης και αμφιβολλα κριτιρια αφορισμου. Ο πατριαρχης αφοριζε που δεν ηταν αφορισμος λογω σε καθεστως πιεσης γιατι αν υποστηριζε την επανασταση ολοι οι ελληνες της κωνσταντινουπολης θα ηταν ολοι σφαγμενοι σε αυτη τη περιπτωση υπαρχει η κατ οικονομια.

    ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕ ΚΑΛΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΧΩΡΙΑ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑΧΩΒΑΔΕΣ ΠΟΥ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΤΟΥ GAP ΗΤΑΝ ΗΓΕΤΙΚΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΓΙΑΧΩΒΑΔΩΝ ΣΤΟ ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ
    Ο αφορισμος ισχυει μονο στα θρησκευτικα κριτιρια οπως πλανες αιρεσεις και αυτος που δεν παραραδεχεται το ορθοδοξο δογμα.

  19. kiki avatar
    kiki 06/10/2010 15:17:32

    Ναι το διαβασαμε .Εξαιρετικο.
    Εστειλα τωρα στον Φακτορα ενα αλλο απο τα μικροπολιτικα,για το τι εγινε χτες στο Συμβουλιο της Ευρωπης .Εξαιρετικα ενδιαφερον.