#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2011 20:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερντογάν - Ερόγλου υπέγραψαν συμφωνία για τα "υποθαλάσσια σύνορα" !!!



Ο Τούρκος πρωθυπουργός Ερντογάν και ο Τουρκοκύπριος πρόεδρος Ερόγλου υπέγραψαν χθες  συμφωνία στη Νέα Υόρκη, με την οποία οριοθετούνται τα υποθαλάσσια σύνορα τους, γράφει στην ηλεκτρονική της έκδοση η τουρκική εφημερίδα Zaman.Πράγμα το οποίο αν αληθεύει οδηγεί σε επικίνδυνη κλιμάκωση την ήδη τεταμένη κατάσταση στην περιοχή.

 

Σύμφωνα με την Zaman, η εν λόγω συμφωνία αποτελεί το πρώτο βήμα για την διεξαγωγή ερευνών για υδρογονάνθρακες στην Ανατολική Μεσόγειο και έρχεται "μερικές μόλις  μέρες μετά την ανακοίνωση των ελληνοκυπριακών αρχών ότι θα συνεχίσουν τις προγραμματισμένες γεωτρήσεις τους στα νότια της Κύπρου, παρά τις τουρκικές διαμαρτυρίες, οι οποίες βασίζονται στα ίσα δικαιώματα των Τουρκοκυπρίων στη περιοχή".

"Σε χθεσινή ανακοίνωσή του ο Ερντογάν, μετά τη συνομιλία του με τον Αμερικανό πρόεδρο Ομπάμα, δήλωσε πως η συμφωνία θα υπογραφτεί σύντομα, ενώ ανέφερε επίσης ότι τουρκικά πολεμικά πλοία περιπολούν στη περιοχή.

"Ο υπουργός Ενέργειας Taner Yıldız ανακοίνωσε τη Δευτέρα ότι τα τουρκικά πολεμικά σκάφη θα συνοδεύσουν,  αν κριθεί αναγκαίο, τα εξερευνητικά σκάφη, ανεβάζοντας έτσι το θερμόμετρο και τη πιθανότητα μιας ναυτικής αντιπαράθεσης στην Ανατολική Μεσόγειο" καταλήγει η τουρκική εφημερίδα

 

Ανάλυση

Ουδείς όμως έχει αποδεχθεί την "Διεθνή Συνθήκη για την Θάλασσα" (UNCLOS - United Nations Convention on the Law of the Sea) και η “ΤΔΒΚ” δεν υπάρχει για τον  ΟΗΕ, άρα δεν έχει και ΑΟΖ. Συνεπώς από την άποψη του Διεθνούς Δικαίου κάθε τέτοια συμφωνία είναι άκυρη και αυθαίρετη.

Ακόμη και εάν δεχθούμε την “μέση γραμμή” μεταξύ των “κρατών” Τουρκίας και “ΤΔΒΚ” αφού το δεύτερο δεν είναι κράτος ούτε ΑΟΖ έχει, ούτε χωρικά, ούτε υφαλοκρηπίδα. Αυτά ανήκουν - σύμφωνα με το Διεθνές Δίκαιο στην Κυπριακή Δημοκρατία, το μόνο αναγνωρισμένο από τα Ηνωμένα Έθνη κράτος.

Και επειδή όπως αναφέρουν πληροφορίες από τις ΗΠΑ ο Ερντογάν "αρπάχτηκε" με τον Ομπάμα, είναι επικίνδυνο ρίσκο για τον Τούρκο πρωθυπουργό να πιέζει τους Αμερικανούς, εξωθώντας τα πράγματα στα άκρα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. parsifal avatar
    parsifal 21/09/2011 20:55:48

    Ψυχραιμία ! Ποιά είναι τα ''υποθαλάσσια σύνορα" ? Οριοθέτησαν την υφαλοκρηπίδα τους. Ωραία, ενα Κράτος οπως η Τουρκία "οριοθετεί" την υφαλοκρηπίδα της με ενα αλλο "Κράτος" που αναγνωρίζει μόνον η ιδια, το Πακιστάν,η Συρία (Κράτος "παρίας", ειδικά τώρα) και ενδεχομένως κάποια αλλα αραβο-μουσουλμανικά κράτη.
    Μόνο που σε διεθνές επίπεδο και εννοώ "διεθνούς νομιμότητος", δηλαδή ΗΕ, Συμβουλίου ΑΣσφαλείας, ΗΠΑ, Ρωσσίας, Η. Βασιλείου, Γαλλίας κλπ το δεύτερο "Κράτος" η "ΤΔΒΚ" δεν υφίσταται. Ποία η αξία της οριοθετήσεως εκτός απο την εσωτερική κατανάλωση και την ασκηση απέλπιδων προσπαθειών πιέσεως των ΗΠΑ για "θετική" εμπλοκή τους υπέρ της Τουρκίας ?
    Η ΜΟΝΗ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ Δ. ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ είναι η Κυπριακή Δημοκρατία, της οποίας η υφαλοκρηπίδα και η ΑΟΖ είναι ΔΙΑΚΗΡΥΓΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΕΣ απο την ΕΕ και τον ισχυρό τοπικό παράγοντα, το Ισραήλ.
    Σαφώς υπάρχει κίνδυνος για κάποιο "απονενοημένο" Τουρκικό διάβημα, πιστεύω ομως οτι αυτή την φορά θα το σκεφθούν δυο φορές για τους λόγους που εχομε αναφέρει επανειλημένως στο antinews.

    • Dark Angel avatar
      Dark Angel @ parsifal 21/09/2011 21:43:04

      Aγαπητέ, υπερτιμάς την εγκεφαλική λειτουργία των Ισλαμιστών, που νομίζουν ότι διοικούν την Τουρκιά...

    • Dark Angel avatar
      Dark Angel @ parsifal 21/09/2011 21:58:09

      Αν μου επιτρέπεις, να σου κάνω μια ερώτηση:
      Το τελευταίο χρονικό διάστημα που φωνασκεί ο Ταγίπ, υπάρχει κάποια δήλωση, κάποιου, στρατιωτικού;

      • hotdog avatar
        hotdog @ Dark Angel 23/09/2011 15:25:30

        Αφού ξήλωσε ή έκλεισε όλους τους αξιόμαχους & πωρωμένους στη φυλακή. Είναι φυσικό να τραβά μεγάλο ζόρι τώρα. Ακόμη και η έκφραση στο πρόσωπο του τον προδίδει...

  2. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 21/09/2011 20:57:25

    χαχαχαχαχα Είναι πραγματικά απελπισμένοι! Ο μόνος λόγος να φοβηθούμε μια τέτοια συμφωνία είναι ΟΤΑΝ λυθεί το Κυπριακό να υπάρχει πρόνοια παρόμοια με αυτή στο σχέδιο Ανάν που θα λέει ότι ισχύουν οι "διακρατικές συμφωνίες" του ψευδοκράτους με άλλα κράτη. Κατά τα άλλα μια πορδή στο τετράγωνο είναι η "συμφωνία". Αν τρυπήσουν εκεί που λένε, θα βγάλουν... άμμο, καβούρια και σαβούρα.

    • Dark Angel avatar
      Dark Angel @ etsi_kai_allios 21/09/2011 21:36:54

      Με τι να τρυπήσουν....
      Με τους μιναρέδες του Ταγίπ;

  3. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 21/09/2011 21:30:13

    ΤΟΥΣ ΤΡΕΛΑΝΑΝΕ ΟΙ ΚΟΥΡΔΟΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ!!!.ΕΑΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ 12 ΕΧΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΕΡΙΟ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΤΟΤΕ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΤΑΒΟΥΤΟΓΛΟΥ ΘΑ ΠΗΔΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΟΥΣ.

  4. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 21/09/2011 21:37:44

    Βέβαια ο μεγαλοιδεατισμός και τ'απωθημένα είναι κατα κανόνα κακοί σύμβουλοι, αλλά εξαιρετικά πιο ισχυροί από τη λογική. Προς επίρρωσιν της τελευταίας παραγράφου του άρθρου.

  5. Mm avatar
    Mm 21/09/2011 22:34:26

    Θα δυσκολεύτηκαν να έρθουν σε συμφωνια οι δύο πλευρές!! μιλάμε για πυρετώδεις διαπραγματεύσεις!

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/09/2011 22:58:04

    Ρωσικό υποβρύχιο πλέει προς την Κύπρο.
    Η Ρωσία έχει αιτηθεί και προφανώς θα ικανοποιηθεί το αίτημα να αναλάβει η Gazprom γεωτρήσεις σε δύο ακόμα οικόπεδα της Κυπριακής ΑΟΖ.
    Η στήριξη του Ρώσου Υπεξ Λαβρόφ ήταν κατηγορηματική τις προάλλες.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 21/09/2011 23:01:15

      O Eρντογάν έκλεισε τα Στενά του Βοσπόρου πριν από μία ή δύο ημέρες.

      Δεν πρόκαμε όμως...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 21/09/2011 23:07:23

        Έχει τεράστιο πολιτικο-στρατιωτικό ενδιαφέρον αυτή η δραστηριότητα γύρω από την Κύπρο από το Ισραήλ και τη Ρωσία, δύο χώρες που δεν είναι δα και οι καλύτεροι φίλοι μεταξύ τους... ούτε καν στα πλαίσια μιας λυκοφιλίας...

  7. parsifal avatar
    parsifal 21/09/2011 23:15:31

    Αυτό με τα στενά οι δικοί μας επαγγελματίες κινδυνολόγοι το απέδωσαν σε "ασκηση" για την περίπτωση που η ΠΑ ...βομβαρδίσει τις γέφυρες του Βοσπόρου !
    Φανταστείτε τον Γιωργάκη να δίνει τέτοια εντολή ! Στην Κόκκινη μηλιά !
    Πάντως οντως η Ρωσσία εγινε πολύ πιο συγκεκριμένη τις τελευταίες ημέρες και μολονότι (οπως είχαμε γράψει) δεν φάνηκαν τα " δυο πυρηνικά ΥΒ" (πως θα μπορούσαν αλλωστε, η δουλειά τους είναι να μήν φαίνονται !) ενα συμβατικό κατευθύνεται πρός την περιοχή.
    Εκτίμηση μου οτι ο Ερντογάν παίζει τα ρέστα του πρωτίστως για εσωτερική κατανάλωση, πιεζόμενος και απο την εντατικοποίηση των Κουρδικών επιθέσεων - η "στέρηση" πληροφοριών απο τους Ισραηλινούς είναι καταλυτική - και ο κίνδυνος που ελοχεύει είναι κυρίως η απώλεια ψυχραιμίας σε μια φορτισμένη ατμόσφαιρα με αεροναυτικές ασκήσεις και συγκέντρωση μέσων.

  8. factorx avatar
    factorx 21/09/2011 23:19:11

    Η ενέργεια της Τουρκίας είναι αντίθετη στο διεθνές δίκαιο και στις αποφάσεις του Συμβουλίου Ασφαλείας των Ηνωμένων Εθνών», σχολίασε ο εκπρόσωπος του ΥΠΕΞ Γρηγόρης Δελαβέκουρας σχετικά με την ανακοίνωση του τουρκικού ΥΠΕΞ περί υπογραφής συμφωνίας οριοθέτησης υφαλοκρηπίδας μεταξύ Τουρκίας και κατεχομένων.

    Μάλιστα τόνισε ότι η εν λόγω συμφωνία είναι άκυρη και άνευ περιεχομένου.

  9. Nick avatar
    Nick 21/09/2011 23:27:39

    Συμφωνώ με τον etsi_kai_allios: Απελπισμένη κίνηση πανικόβλητων ανθρώπων που θέλουν να το παίζουν ηγέτες υπερδύναμης.

    Πλέον αναμείνατε τη συνέχεια προς Αιγαίο μεριά.

  10. Nik avatar
    Nik 22/09/2011 00:05:48

    Πενήντα χρόνια φάγανε για να πείσουν τους πάντες ότι η διχοτόμηση είναι η μόνη λύση. Μερικοί τους πίστεψαν. Τώρα αναιρούν την δική της πολιτική της διχοτόμησης για να βάλουν χέρι στα πετρέλαια και κανείς δεν τους παίρνει στα σοβαρά. Πολλές φορές σας είπα ότι πρόκειται για καραγκιόζηδες ολκής, ιδού η απόδειξη.

    Θα περιπολούν λέει πλοία μεταξύ Κύπρου και Τουρκίας. Τι λέτε ρε παιδιά! Και από το 1974 και μετά δηλαδή δεν περιπολούσαν; Θα μοιράσουν την υφαλοκρηπίδα λένε, κάτι είναι και αυτό για τους Τουρκοκύπριους, θα πάρουν δηλαδή την μισή από όση τους είχαν πάρει οι Τουρκαλάδες!

    Και μέσα σε όλα η πουλάδα ο Νταβούτ να επιμένει ότι η πολιτική των μηδέν προβλημάτων με τους γείτονες υφίσταται!

    Νικ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Nik 22/09/2011 00:38:13

      Aν ειναι μονο αυτο δεν τρεχει τιποτα.Ωστοσο η "ΤΔΒΚ" μπορει να δωσει "αδεια" στην Τουρκια να κανει ερευνες και νοτια της Κυπρου αφου επισημως δεν εχει λυθει το κυπριακο και κατα τη λογικη τους υπαρχουν δυο κυβερνησεις.
      Εαν η Τουρκια στησει μια εξεδρα κοντα στη κυπριακη προστατευομενη απο την τουρκικη αεροπορια θα παει κανεις να τη κτυπησει;

      • anonymous avatar
        anonymous @ ψυχραιμια 22/09/2011 01:39:58

        1) Δε θα πάει κανείς να τη στήσει. Η ίδια η Τουρκία δεν έχει τεχνογνωσία
        2) Φανερά δε θα τη χτυπήσει κανείς αλλά εγώ σου υπογράφω ότι δε θα μπορέσουν να τη στήσουν.

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ ψυχραιμια 22/09/2011 17:19:36

        Δεν έχει δοθεί κανένα "ΟΚ", ψυχραιμία συνιστώ ψυχραιμία. Προς το παρόν είμαστε στη φάση του "σκυλί που γαυγίζει δεν δαγκώνει".
        Το θέμα είναι εμείς να έχουμε ΣΧΕΔΙΟ Β και εξασφαλισμένες "συνεργασίες" γιατί διαφορετικά θα έχουμε θέμα.... ο νοών νοείτω......

  11. anetos avatar
    anetos 22/09/2011 07:28:14

    και οι δυο υπογραφες θα ειναι του Ερτογαν ...

  12. anetos avatar
    anetos 22/09/2011 07:32:05

    το Ισραηλ !

  13. tortillos con mutsos frijolas avatar
    tortillos con mutsos frijolas 22/09/2011 07:40:00

    Ζω και αναπνεω για να δω την Γαλανολευκη να κυματιζει στο Galata Kulesi

  14. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 22/09/2011 08:51:38

    Εχει τίποτα εκεί?

  15. Ελλην avatar
    Ελλην 22/09/2011 09:18:44

    τα πράγματα είναι επικίνδυνα γιατί αν δεν κάνει κάτι ο Ερντογαν θα χάσει το γόητρο η Τουρκία όποτε οι στρατηγοί θα τον πετάξουν. Με τους Κεμαλιστες το ισραηλ μπορεί να επανέλθει σε συμμαχία όποτε μπορεί να εγκαταλειφθεί η συμμαχία με ισραηλ Ελλάδα με άσχημες συνέπειες για μας.