#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/01/2010 17:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερντογάν: Αμοιβαιότητα για Χάλκη και μειονότητα



Με τη μεταχείριση της μουσουλμανικής μειονότητας στη Θράκη συνέδεσε το ζήτημα της επαναλειτουργίας της Θεολογικής Σχολής της Θράκης ο Τούρκος πρωθυπουργός Ταγίπ Ερντογάν.

Ερωτηθείς σχετικά κατά τη διάρκεια συνέντευξης στο μηνιαίο περιοδικό Kriter, ένθετο της εφημερίδας Radikal, ο κ. Ερντογάν είπε:

«Το θέμα της Θεολογικής Σχολής απαιτεί μία πολυδιάστατη προσέγγιση. Το ζήτημα πρέπει να εξεταστεί λεπτομερώς, βάσει της νομοθεσίας μας και του εκπαιδευτικού μας συστήματος. Οι υπουργοί και οι θεσμοί μας συνεχίζουν τις εργασίες τους σχετικά με αυτό».

Στη συνέχεια, ο Τούρκος πρωθυπουργός συνέδεσε τη Χάλκη με τη μουσουλμανική μειονότητα.

«Η ελληνική κυβέρνηση πρέπει να λάβει υπʼόψιν της τα αιτήματα της τουρκικής μειονότητας στη Δυτική Θράκη. Η ελληνική κυβέρνηση πρέπει να ασχοληθεί με τα προβλήματα του κλήρου, της ηγεσίας, της ανεργίας, των μειονοτικών συνδέσμων και να βρει λύσεις», τόνισε.

Πηγή: todayszaman.com, Ναυτεμπορική

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 05/01/2010 18:02:38

    Μία πρέπει να είναι η βασική διαπραγματευτική θέση της Ελλάδας έναντι της Τουρκίας:

    "Να πα'να γαμ...θ...τε μαλ..κ...ς"

    Ξέρω, ξέρω είμαι λαϊκιστής, αδαής, αμόρφωτος...

    ...αλλά έχω δίκιο! :)

  2. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 05/01/2010 18:06:36

    Αυτή είναι η τουρκική αίσθηση δικαίου: θα σου δώσω ένα ελάχιστο κομματάκι από όσα σου οφείλω και σε αντάλλαγμα θα με αφήσεις να σου βάλω ακόμη περισσότερο χέρι.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Δημήτρης 05/01/2010 18:29:25

      Λάθος: θα σου υποσχεθώ, μόνον, ότι θα σου δώσω το ελάχιστο κομματάκι, με αντάλλαγμα να μου δώσεις εσύ ακόμη περισσότερα. Κι αυτό βέβαια που σου υποσχέθηκα δεν πρόκειται ποτέ να το κάνω.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/01/2010 18:10:02

    Αμοιβαιότητα στις μειονότητες; Πολύ ευχαρίστως. Ας ξεκινήσουμε από την αριθμητική εξίσωσή τους. Ας μειωθεί και η δική μας μουσουλμανική μειονότητα στα 2.000 άτομα και μετά βλέπουμε και τις υπόλοιπες πτυχές της "αμοιβαιότητας".

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Επώνυμος 05/01/2010 18:21:37

      Από ότι διάβασα εδω μέσα από μερικούς ΓΑΠολάγνους θα το ζητήσει σύντομα ο ΓΑΠ μαζί με την κατάργηση της σαρίας στη θράκη.

      Μετά βέβαια θα ξυπνήσουνε και θα δουν ότι τους μαστιγώνουν με λεπίδια κάτι άρτι ελληνοποιηθέντες πακιστανοί...

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/01/2010 18:49:22

    Αύριο θα προστατεύει και τις λοιπές μουσουλμανικές μειονότητες. Από εδώ και πέρα δεν θα λέμε όχι στα παιδιά που θέλουν να πλύνουν τζάμια στα φανάρια.

  5. dr.thess avatar
    dr.thess 05/01/2010 19:07:48

    ΩΡΑΙΑ...θα μας ανοιξουν τη χαλκη και εμεις θα τους δωσουμε τη θρακη. ποιος σας ειπε οτι θελουμε να ανοιξει η χαλκη, ενα παπαδιστικο σχολειο που θα διδασκονται τα εναπομειναντα ελληνοπουλα για εγκυμοσυνες απο κρίνο

    • emily avatar
      emily @ dr.thess 05/01/2010 19:41:58

      Συμφωνώ.Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα ξανανοίξει η Χάλκη αν πρόκειται να μας κάτσουν στο σβέρκο οι Τούρκοι(το λέω όσο πιο ευγενικά γίνεται) σχετικά με τη Θράκη.

  6. Άφατος avatar
    Άφατος 05/01/2010 19:57:24

    Μας δίνει γυάλινα κοσμήματα για να πάρει χρυσάφι;

    Η θεολογική σχολή της Χαλκής είναι ζήτημα της πλάκας μπροστά στη δυναμική της μουσολμανικής και τουρκογενούς μειονότητας της Θράκης. Το πραγματικό ζήτημα είναι οι αποζημιώσεις των εκδιωχθέντων Ρωμιών της Πόλης, η προστασία του Πατριαρχείου και των αναπομεινάντων Ελλήνων σε Πόλη, Ίμβρο και Τένεδο.

    • Ανέστης avatar
      Ανέστης @ Άφατος 05/01/2010 23:10:59

      Εύγε, Άφατε, αυτή είναι η σωστή πολιτική αποτίμηση - και όποιος ενδιαφέρεται από καρδιάς να κατανοήσει περισσότερα και εις βάθος επί του θέματος, ας γραφτεί συνδρομητής στον Αντιφωνητή της Κομοτηνής, για να συνδράμει και τον Κώστας Καραΐσκος, δεξιοτέχνης της γραφής και παλικάρι με α.... στη μεγάλη μάχη που δίνει στη Θράκη με τις ισχνές δυνάμεις του!Μόνον έτσι θα κατανοήσετε την ελληνική ενδοτικότητα, η οποία έχει καταντήσει πλείστους όσους από τους δικούς μας πολιτικώς σιτιζόμενες μετρέσες του τουρκικού προξενείου!

      • Ανέστης avatar
        Ανέστης @ Ανέστης 05/01/2010 23:13:55

        Μου ξέφυγε από τη σπουδή ως ονομαστική, μια αιτιατική: "τον Κώστα Καραΐσκο, δεξιοτέχνη της γραφής" ήθελα να γράψω κι έγραψα τον Κώστας Καραΐσκος, δεξιοτέχνης της γραφής. Να με συγχωρνάτε!

  7. Τάκης avatar
    Τάκης 05/01/2010 20:35:28

    Βρε δεν πάνε στο διάολο με την Χάλκη και την Ορθοδοξία και τα Πατριαρχεία τους μαζί!
    Διέλυσαν οι "παπάδες" τον ΑρχαιοΕλληνικό πολιτισμό, θα διαλύσουν πάλι οι "παπάδες" το ΝεοΕλληνικό κράτος?
    Άντε γιατί και η υπομονή έχει το όριό της!

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Τάκης 06/01/2010 00:36:02

      Καλό είναι να ενημερώνεσαι από συγγράμματα ελαφρώς επιστημονικότερα από αυτά του Ρασσιά. Φαντάζομαι ότι είσαι ειδήμων στον αρχαιοελληνικό πολιτισμό. Μην μου πεις ναι, γιατί θα σου ζητήσω βιβλιογραφία...

  8. savio avatar
    savio 05/01/2010 22:42:09

    Η Βουλγαρία θα εντείνει τις προσπάθειές της για να αξιώσει από την Τουρκία αποζημίωση άνω των 20 δισεκατομμυρίων δολαρίων για υπόθεση προσφύγων που χρονολογείται από το 1913, σε ένα ζήτημα το οποίο μπορεί, σύμφωνα με την ίδια, να εγείρει εμπόδια στις ευρωπαϊκές φιλοδοξίες της Τουρκίας.

    Ο υπουργός Μπόζχινταρ Ντιμιτρόφ--νυν υπουργός άνευ χαρτοφυλακίου αρμόδιος για θέματα πολιτιστικής κληρονομιάς και τις βουλγαρικές κοινότητες του εξωτερικού--δήλωσε σήμερα ότι η βουλγαρική κυβέρνηση θα επιταχύνει τη συλλογή τεκμηρίων ώστε να μπορεί να υποβάλλει το αίτημά της για αποζημίωση από την Τουρκία ως το τέλος του έτους.

    Η Βουλγαρία επιζητεί αποζημίωση για τις περιουσίες περισσότερων από 250.000 Βούλγαρων που εκδιώχθηκαν από τα σπίτια τους στην ανατολική Θράκη στη διάρκεια των Βαλκανικών Πολέμων το 1913.

    http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=1084677&cid=0

  9. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 06/01/2010 00:38:21

    Η Χάλκη ειναι παγίδα. Ενδιαφέρει τον Βαρθολομαίο, όμως δεν μας ενδιαφέρει εμάς ως ελληνικό κράτος παρά ελάχιστα. Η Τουρκία θα χρησιμοποιήσει ενδεχόμενο άνοιγμα της Χάλκης για λόγους προπαγανδιστικούς και θα ζητήσει ανταλλάγματα ενώπιον της διεθνούς κοινότητας. Ο Σταύρος Λυγερός το έγραψε τελευταία στην "Καθημερινή". Η πολιτική του Βαρθολομαίου δεν συνάδει πάντοτε με τα συμφέροντα της Ελλάδας.

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ Μάρκο Τ 06/01/2010 14:45:46

      Η Τουρκία είναι αναγκασμένη να ανοίξει τη Χάλκη. Εμείς δεν είμαστε αναγκασμένοι να αναβαθμίσουμε τη μειονότητα από θρησκευτική σε εθνική. Το πολύ να καταργηθεί η σαρία. Ο Βαρθολομαίος κάνει πολύ καλά που παίζει το χαρτί των ΗΠΑ, εναντίον της Ρωσίας. Πρόκειται για ένα από τα λίγα πράγματα που κρατάνε την οικουμενική διάσταση του ελληνισμού και μας βάζουν στη σκακιέρα και σε άλλα πράγματα.

      Αμάν πια να σταματήσουμε να διαβάζουμε αηδίες για "επικίνδυνους" και "τουρκόσπορους".

  10. Στέργιος avatar
    Στέργιος 06/01/2010 19:32:01

    Αμοιβαιότητα θέλει ο Ερντογάν;

    ΟΚ!

    Ας ζητήσουμε Σχέδιο Αννάν για την Τουρκία!

    Οι Τουρκοκύπριοι αποτελούν το 18% του πληθυσμού τής Κύπρου.
    Οι Κούρδοι αποτελούν το 18% του πληθυσμού τής Τουρκίας.
    Άσε που οι Κούρδοι ζούσαν στα εδάφη που τώρα ανήκουν στην Τουρκία ΧΙΛΙΕΤΗΡΙΔΕΣ πριν κάνει την εμφάνισή του σε αυτά ο πρώτος Τούρκος.

    Αν θυμάμαι καλά, ο Ερντογάν είχε ταχθεί υπέρ του Σχεδίου Αννάν.
    Ε, λοιπόν, καιρός να το εφαρμόσει στην "Ενωμένη Δημοκρατία τής Ανατολίας" με ένα τουρκικό κι ένα κουρδικό ομόσπονδο κρατίδιο, φίφτι-φίφτι εκπροσώπηση στα δικαστήρια, εκ περιτροπής προεδρία, αποστρατιωτικοποίηση, κλπ.

    Δεν σας φαίνεται δίκαιο;