#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2013 19:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερντογάν: Όταν λέμε Θράκη εννοοούμε και Θεσσαλονίκη και Κομοτηνή

Πρωτοφανής πρόκληση του Τούρκου πρωθυπουργού



Σάλο προκαλούν για άλλη μία φορά οι δηλώσεις του πρωθυπουργού της Τουρκίας κ. Ταγίπ Ερντογάν που συμπεριέλαβε ούτε λίγο ούτε πολύ τη... Θεσσαλονίκη στην έννοια της Θράκης όπως την αντιλαμβάνεται η Τουρκία. Προκλητικός όσο ποτέ έναντι της χώρας μας ο Τούρκος πρωθυπουργός έκανε αυτές τις δηλώσεις στην πόλη Κεσάνη, κοντά στα ελληνοτουρκικά σύνορα και λίγες ημέρες πριν από την (προγραμματισμένη) επίσκεψη του υπουργού Εξωτερικών της Τουρκίας κ. Αχμέτ Νταβούτογλου στην Αθήνα.

Ο κ. Ερντογάν στην ομιλία του είπε ότι η Θράκη έχει ξεχωριστή σημασία για την Τουρκία και με προκλητικό τρόπο πρόσθεσε πως όταν λέει για την Τουρκία, Θράκη εννοεί και την Κομοτηνή, την Θεσσαλονίκη, το Kircaali και Deliorman της Βουλγαρίας ακόμα και περιοχές έως τα Σκόπια και την Βοσνία.

Ο Τούρκος πρωθυπουργός επιδιώκει να επεκτείνει τις τουρκικές διεκδικήσεις σ΄ολόκληρη τη βαλκανική χερσόνησο: « Η Θράκη είναι η ζωντανή κοινή ιστορία μας στην Ευρώπη. Είναι εκπρόσωπος μας σ΄αυτή τη γεωγραφία. Σήμερα, στη γεωγραφική περιοχή των Βαλκανίων, στο επίκεντρο των σχέσεών μας βρίσκεται η Θράκη με την Ανδριανούπολη, το Τεκίρνταγ, το Κιρλαρελί ....», είπε.

Συνεχίζει  έτσι τις προκλήσεις του επαναφέροντας στην ουσία το πάλαι ποτέ (αλλά ουδέποτε ξεχασμένο από την Άγκυρα) σχέδιο για την ανασύσταση της λεγόμενης «Τουρκικής Δημοκρατίας της Θράκης», η οποία θα περιλαμβάνει εδάφη της βορείου Ελλάδας καθώς και εδάφη της νοτίου Βουλγαρίας έως και τα κεντρικά Βαλκάνια.

http://www.tovima.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρηνα avatar
    Ρηνα 09/12/2013 20:06:26

    Ταχαμε χυμα, ηρθαν και τσουβαλατα....
    Ειμαι περιεργη τι θα του απαντησουμε;

    • Magganas avatar
      Magganas @ Ρηνα 09/12/2013 20:21:08

      Θα κάνουμε "διάβημα" στον ΟΗΕ για χιλιοστή φορά...
      Λίγο τό 'χεις;;;;;;

      • Ελλην-1821 avatar
        Ελλην-1821 @ Magganas 10/12/2013 17:09:42

        μπραβο μας. Ειμαστε φοβεροι. και ξερετε πως τρεμει η Τουρκια τον ΟΗΕ. χαχαχα τους καρπαζοσαμε

    • helios avatar
      helios @ Ρηνα 10/12/2013 10:50:51

      Θα τους απαντήσουμε με ανοιχτά τα πόδια και θα καλοδεχόμαστε την συνεχή οικονομική(και όχι μόνο)εισβολή τους.

      Ήδη αποκτούν στην ουσία το κορυφαίο τουριστικό συγκρότημα της χώρας.

  2. Eva avatar
    Eva 09/12/2013 20:08:43

    Μη δίνετε σημασία. Εμείς να φτιάξουμε γρήγορα το τζαμι.

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ Eva 10/12/2013 17:11:21

      παρακαλω οχι ενα. και ιδιως στην θρακικη Σαλονικα. η μακεδονικη ισταμπουλ για να τους καλοπιασουμε

  3. 13 avatar
    13 09/12/2013 20:27:22

    Ο άνθρωπος έχει καταντίσει Καραγκιόζης... Είναι φανερό οτι είναι σε πολιτικό αδιέξοδο στη χώρα του και προσπαθεί να φανατίσει για άλλη μιά φορά τους Τούρκους.Δηλαδή τι θέλει να πεί στον τουρκικό λαό, οτι για την αποτυχημένη πολιτική αυτής της νυφίτσας Νταβούτογλου και σία του φταίει ο Ελληνας, που δήθεν κάποτε του πήρε τη Θράκη, τη Μακεδονία μέχρι και τη Πελοπόννησο...?!Αλλά είπαμε, κάθε λαός έχει τον ηγέτη που του πρέπει... Σε κάποια φάση, κάποια στιγμή, πρέπει να πάρει ένα μάθημα ο... ιμιτασιόν Ελληνας Ερντογάν και το παρακράτος του, που θέλει να το λέει "κυβέρνηση".

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ 13 10/12/2013 17:12:41

      Αυτο δεν το λεει μονο αυτος αλλα και μεις. δες skai.gr

      • 13 avatar
        13 @ Ελλην-1821 10/12/2013 17:57:01

        "Αυτοί" θές να πείς ίσως...

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 09/12/2013 20:29:22

    Συμφωνώ με τον Ερντογάν! Και η Κωνσταντινούπολη ανήκει στη Θράκη!

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ Κώστας Ροδινός 10/12/2013 17:14:26

      παρακαλω Ισταμπουλ. μην τους ερεθιζουμε. ειναι φιλοι μας θελουν το καλο μας

  5. aris avatar
    aris 09/12/2013 20:32:45

    Προφανώς εννοεί οτι όλα αυτά κάποτε ήταν Βυζάντιο. Κι ακόμα παλιότερα το βασίλειο του Διομήδη...Εκτός αν δεν διάβασε την αρχαία Ιστορία της χώρας που κατέκτησαν οι πρόγονοί του το 1453...
    Εν πάσει περιπτώσει εδώ και 20 χρόνια ο Ερντογάν γαβγίζει αλλά δεν δαγκώνει, διότι σ' αυτό το είδος ανήκει...Αν καταφέρει τελικά να διαχειριστεί την Κωνσταντινούπολη, εγώ θα τον ψηφίσω και για Δήμαρχο Θεσσαλονίκης στα πλαίσια της ΕΕ. Ομως δεν το βλέπω, ούτε οι φίλοι μου Τούρκοι που ξέρουν...

  6. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 09/12/2013 20:38:19

    Τεκίρνταγ, δηλαδή Ραιδεστός.
    Κιρκλαρελί, δηλαδή Σαράντα Εκκλησιές.
    Κωνσταντινούπολη, μέ απέναντί της τήν Χαλκηδόνα καί τά Πριγκηπόννησα (Πρώτη, Αντιγόνη, Χάλκη, Πρίγκηπο, Βόρδωνες, Πίτα, κ.λ.π.).
    Εκεί πού μάς χρωστούσαν, μάς πήραν καί τό βόδι !
    Ά ρέ Ιωάννης Δούκας Βατάτζης πού τούς χρειάζεται !!!
    Αμίν, γένοιτο !!!!!

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 10/12/2013 17:16:28

      μην διαβαζεις πολυ Λιακο. Για να υπαρξει Βατατζης πρεπει να υπαρχει και λαος οχι οχλος

  7. kwstas avatar
    kwstas 09/12/2013 20:42:31

    Θα μπορούσαμε να χαρίσουμε στον κ. Ερντογάν ένα αντίγραφο του πίνακα που απεικονίζει την παράδοση της Θεσσαλονίκης στον Ελληνικό Στρατό μαζί με μια καλαίσθητη έκδοση, σε άψογη τουρκική, αναφερόμενη στο Μαρμαρωμένο Βασιλιά. Εννοείται ότι το επιμύθιο θα αναφέρει "Πάλι με χρόνους και καιρούς, πάλι δικάμας θα'ναι".

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ kwstas 10/12/2013 17:18:50

      κρατα μικρο καλαθι μην μας χαρισουν αυτοι μια πολη που καιγεται το 1922.

  8. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 09/12/2013 20:58:46

    άντε καλά ξυπνητούρια

  9. βαγόνι avatar
    βαγόνι 09/12/2013 21:00:12

    Ούτε να υπερτιμηθεί ούτε να υποτιμηθεί η παρέμβαση του
    Οθωμανού...απο το καλοκαίρι και μετά,"κάτι" έχει αλλάξει
    στα όρια αποδοχής του,εντός και εκτός Τουρκίας...οι κινήσεις
    του μπορεί να γίνουν απρόβλεπτες...θέλει προσοχή!

    • aris avatar
      aris @ βαγόνι 10/12/2013 08:17:31

      Αν τολμήσει, έχεις την εντύπωση οτι οι στρατιωτικοί θα τον ακολουθήσουν επειδή τάχα τους διέλυσε την "επιχείρηση "βαριοπούλα?" Η μήπως θα βρεθεί σαν τον δικό μας Ιωαννίδη να αναρωτιέται" δηλαδή μας πουλήσατε?"

  10. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 09/12/2013 21:08:23

    Σε αυτούς να τα πεις...
    http://taxalia.blogspot.gr/2013/12/blog-post_389.html

  11. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 09/12/2013 21:08:25

    Θά μποροῦσαμε νά τοῦ ἀπαντήσουμε ὅτι κι ἐμεῖς ὅταν λέμε γιά τήν Ἑλληνική Θράκη ἐννοοῦμε μέχρι τήν Κωνσταντινούπολη.
    Πάντως δέν πρέπει νά θεωρεῖται τυχαία ἡ δήλωση τοῦ Ἐρντογάν στή συγκεκριμμένη χρονική συγκυρία πού ἐπίκειται ἡ ἐπίσκεψη τοῦ Νταβούτογλου στήν Ἀθήνα...

  12. τάσος avatar
    τάσος 09/12/2013 21:08:49

    αφήστε τον άνθρωπο ήσυχο. ήταν πολύ καλύτερος από οποιονδήποτε άλλο υπήρξε ή θα υπάρξει πρόεδρος αυτής της κωλοχώρας.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ τάσος 10/12/2013 13:35:11

      Για κούνα το κεφάλι σου.

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ τάσος 10/12/2013 17:20:32

      αναφερεσαι για τον Σουλειμαν τον με....

  13. occultist avatar
    occultist 09/12/2013 21:47:53

    Γιατί μας ξενίζει η δήλωση του τουρκομογγόλου;; Δεν κυβερνά η Τουρκία στην Θεσ/νίκη μέσω του Μπουτάρη;; Δεν ελέγχει την Θράκη μέσω του προξενείου;; Δεν αποσύραμε την ηρωική κ. Χαρά Νικολοπούλου που τους χάλαγε την σούπα;;
    Δεν έχουμε την δήλωση του ""μέγα διανοητή"" :) τεως πρωθυπουργού μας :( για ¨¨παραχώρηση μερικών στρεμμάτων για να κοιμάται ήσυχος¨¨ ;;; Τι σκ@τ@, τώρα ευαισθητοποιηθήκαμε;;;;

  14. Nick63 avatar
    Nick63 09/12/2013 22:09:47

    Τι θα του απαντήσουμε; Ότι η Θράκη είναι ελληνικό έδαφος και κατ' επέκταση Ευρωπαϊκό. Τα νοτιοανατολικά σύνορα της Ε.Ε.
    Έχει τα νεφρά;

  15. θεσσαλονικιος avatar
    θεσσαλονικιος 09/12/2013 22:58:59

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΚΑΙ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕΡΒΙΑΣ -ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 1991 ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ-ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΙΑ ΚΡΑΤΗ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΤΗΝ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΟ 1912-1913 ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΘΑ ΠΑΡΕΜΒΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΗΠΑ ΚΑΙ Η ΡΩΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΜΑΣ..ΜΑΣ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΑΘΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ-ΒΑΘΕΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ ΤΗΣ-ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ ΜΑΣ..ΜΑΣ .ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΗΡΟΔΟΤΟ Ο ΠΟΛΥΠΛΗΘΕΣΤΕΡΟΣ ΛΑΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΙΝΔΟΥΣ ΚΑΙ ΕΔΩΣΕ ΤΑ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΑ ΜΥΑΛΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΟΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ , ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ , ΛΕΥΚΙΠΠΟ ΚΛΠ ,ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΑ ΧΟΡΕΥΤΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΡΦΕΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΘΡΑΚΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΣΑ ΑΠΟΡΘΗΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΞΗΡΑ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑ ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ.

  16. η Dimi avatar
    η Dimi 09/12/2013 23:13:28

    «Έξαλλοι οι διπλωμάτες με τον Βενιζέλο
    Eφημερίδα Newsbomb | Δευτέρα 09 Δεκεμβρίου 2013 22:36 |

    Πέρα από τις ναπολεόντειες πολιτικές παραδοξολογίες του, ο κ. Ευάγγελος Βενιζέλος φαίνεται πως δεν παίζει με την ανοχή του πρωθυπουργού κ. Αντώνη Σαμαρά και της Κ.Ο. της Ν.Δ. Το περιστατικό είναι απολύτως πραγματικό και σημειώθηκε στο υπουργείο Εξωτερικών. Επίτιμος πρέσβης κάλεσε στη διεύθυνση Α2, αρμόδιας για τις Ελληνοτουρκικές σχέσεις, να ζητήσει διευκρινίσεις για τη συνέντευξη που έδωσε ο αντιπρόεδρος, υπουργός Εξωτερικών, κομματάρχης και οσονούπω προεδρεύων της Ε.Ε. στην «Sabah».

    Μετά τα ατοπήματα και τα ολισθήματα ειδικά στην υπόθεση της Συρίας, ο κ. Βενιζέλος φέρεται να πιάστηκε πάλι αδιάβαστος και μάλιστα σε επικίνδυνο βαθμό για τα εθνικά θέματα. Ο πολιτικός προϊστάμενος της ελληνικής διπλωματίας εμφανίστηκε στην τουρκική εφημερίδα πρόθυμος να συναντηθεί επίσημα με τον Τουρκοκύπριο εκπρόσωπο του ψευδοκράτους κ. Ντερβίς Έρογλου. Αν ισχύει αυτό, δικαιολογείται ο θυμός των διπλωματών που κάνουν λόγο για έκπτωση από την εθνική γραμμή που τηρείται πιστά επί τρεις δεκαετίες. Ο πρέσβης που επικοινώνησε με την Α2 μάλιστα ρώτησε αγριεμένα:
    «Μήπως θα αναγνωρίσει και το ψευδοκράτος;».

    Στην τουρκική εφημερίδα, ο κ. Βενιζέλος φέρεται να μίλησε για «πρόεδρο των Ελληνοκυπρίων» κι όχι για Πρόεδρο της Κύπρου (!) ενώ μόνος του εμφανίζεται έτοιμος να προσέλθει σε συνομιλίες με βάση τις «επαίσχυντες» συμφωνίες Ζυρίχης – Λονδίνου. Καλό θα ήταν να τον μαζέψει κάποιος διότι το ΥΠΕΞ δεν είναι ΠΑΣΟΚ και οι... μαλθακότητες εκεί χαρακτηρίζονται εθνικές υποχωρήσεις.»

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ η Dimi 10/12/2013 09:05:26

      Αγαπητή DIMI αφού το γράφει το newsbomb να είσαι σίγουρη ότι είναι ψέμα άλλωστε είναι γνωστό η κόντρα του ιδιοκτήτη κ´ φαρμακοβιομηχανου με το υπουργείο υγείας κ´ με την κυβέρνηση

    • George avatar
      George @ η Dimi 10/12/2013 09:49:54

      Από πότε εγινε εφημερίδα το newsbomb ?

  17. Νίκος avatar
    Νίκος 10/12/2013 00:35:54

    Έχει δίκιο ο Ερντογαν.Πραγματι,η Θράκη έχει σπουδαία ιστορία.Μονο που,όταν στην Θράκη μεγαλουργουσαν άνθρωποι σαν τον Δημοκριτο και τον Πρωταγορα,η μογγολικη του φάρα ήταν στα βάθη της Ασίας.......

  18. Μεταφραστής avatar
    Μεταφραστής 10/12/2013 00:44:12

    Μην βλέπουμε παντού φαντάσματα.Εν προκειμένω,δεν έχει άδικο ο Ερντογάν.Καλο είναι να πάψουμε να μονοπολουμε τη Θράκη.Στην αρχαιότητα,η Θράκη περιελάμβανε μια ευρύτερη περιοχή,κατοικουμένη από πολλούς λαούς.Οταν αναφερόμαστε σε Θράκες στην αρχαιότητα,είναι σαν να αναφερόμαστε σε Ευρωπαίους σήμερα.
    Από την τεράστια επικράτεια της Θράκης,ελληνική ήταν μόνο η Αιγιακη,δηλαδή αυτή που μας ανήκει και σήμερα.Οι υπόλοιποι λαοί της Θράκης εξελληνιστηκαν επι Βυζαντινής Αυτοκρατορίας.Αυτο μάλλον εννοεί ο Ερντογαν.

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ Μεταφραστής 10/12/2013 17:25:48

      να υποθεσω οτι σου εστειλε το κειμενο το τουρκικο προξενειο ως εχει η στην τουρκικη ;

  19. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 10/12/2013 08:42:24

    Στους Τούρκους ετοιμάζεται στενός κορσές και επειδή τους σφίγγει...τσιρίζουν.

  20. Υ.Παραπλανημένος avatar
    Υ.Παραπλανημένος 10/12/2013 09:17:23

    Κάποτε συζητώντας με ένα Τούρκο έμπορο, μου είπε:
    "Φαγωθήκατε με την Κωνσταντινούπολη. Άμα σας την παραδώσουμε αύριο το πρωί, στις επόμενες εκλογές, με 20.000.000 Τούρκους κατοίκους, θα βγάλετε πρωθυπουργό στην Ελλάδα τον .... Ερντογάν...!"
    Η αλήθεια είναι ότι όλες αυτές οι προκλητικές δηλώσεις των - κατά καιρούς - πρωθυπουργών της Τουρκίας, βρίσκουν ευήκοα αυτιά, εδώ στη Θράκη, και μάλλον χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα, προς συσπείρωση αλλά και τόνωση του ηθικού της "μειονότητας", όσο και για εσωτερική κατανάλωση. Την ώρα που η κατηφόρα της παραπέουσας πολιτικής του αξίας στην Τουρκία είναι πλέον εμφανής. Πάντως δεν παύουν τέτοιες δηλώσεις, δυστυχώς, να μένουν κατ' ουσίαν αναπάντητες από το "δημοκρατικό - προοδευτικό" Ελληνικό Κράτος, ή να απαντώνται, όπως είπε ο Magganas, με ανούσια και χλιαρά διαβήματα στον ΟΗΕ και σε άλλα "ευαγή" ιδρύματα, παγκοσμίως απούσας χρηστικότητας.

  21. Wolf avatar
    Wolf 10/12/2013 11:26:33

    Ταγίπ αν ψάχνεις δίοδο για την Ευρώπη, λάθος πόρτα χτύπησες.
    Τα σύνορα της Ευρώπης είναι η Ελλάδα και έτσι θα μείνουν.
    Εσύ θα παραμείνεις ασιάτης και θα βλέπεις Ευρώπη απ το μιναρέ.
    Α και μη μπερδεύεσαι η Πόλη (Κωνσταντινούπολη), είναι κομμάτι της Θράκης!!!

  22. τι λέει avatar
    τι λέει 10/12/2013 15:08:43

    Ο άνθρωπος πουλάει εθνικισμό για εσωτερική κυρίως κατανάλωση. Ας του πει κάποιος τουλάχιστον πως η Θεσσαλονίκη δεν είναι στη Θράκη.
    Φαίνεται πως οι εθνικιστές είτε είναι στα Σκόπια, είτε στην Ελλάδα είτε στην Τουρκία, πάντα καφρίλες λένε.

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ τι λέει 10/12/2013 17:28:51

      ναι και ο εθνικος μας σταρ ο Σουλειμαν θεωρουσε την Βιενη οτι βρισκεται στην θρακη

  23. Ελλην-1821 avatar
    Ελλην-1821 10/12/2013 18:15:52

    τυπικα εμεις

  24. MCA avatar
    MCA 10/12/2013 19:14:30

    Ο άνθρωπος τώρα τελευταία δείχνει να έχει ΄΄ξεφύγει΄΄. Αυτό είναι καλό για εμάς.
    Δυστυχώς όμως κατά την γνώμη μου, οι απόψεις του για την Ελλάδα, είναι και οι απόψεις του μέσου Τούρκου πολίτη. Οι άνθρωποι δεν μας γουστάρουν, τι να κάνουμε. Μέσα από την κοινή αντιπάθεια τους για τους Έλληνες, αισθάνονται περισσότερο Τούρκοι. Είναι κομμάτι της κουλτούρας τους. Τους βοηθάει στον εθνικό τους αυτοπροσδιορισμό. Τους ενώνει. Δεν μας φοβούνται, γιατί είναι ισχυρότεροι, απλά μας μισούν. Κάτι σαν αντισημιτισμός ένα πράγμα.

  25. η Dimi avatar
    η Dimi 10/12/2013 20:38:40

    ΑΘΛΙΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ((02/10/2009)
    Έχει ήδη δοθεί στα Σχολεία της Τουρκιάς

    ΌΛΗ η Θράκη (ΔΕΝ ωρύεται τυχαία ο Ταγίπ) και μέρος της Ανατολικής Μακεδονίας, η Σάμος, η Ρόδος, η Κρήτη, η Κύπρος. Όπως επίσης η Αρμενία, το Βόρειο Ιράκ (τα πλούσια σε πετρέλαιο: Κιρκούκ, Μοσούλη, Αρμπίλ) και μέρος της Γεωργίας. Στον.. Στρυμώνα μετακινεί τα Ελληνο-τουρκικά σύνορα, Επίσημος Χάρτης του Τουρκικού Υπουργείου Παιδείας ο οποίος, διαμοιράστηκε με CD σε τουρκικά σχολεία. Για να μάθουν τα παιδιά τη …χώρα τους, όπως κάποιοι θέλουν να είναι μελλοντικά! http://www.noiazomai.net/turkhartcd.html

    Καϊξή – 1948
    Στίχοι: Γιώργος Φωτίδας
    Μουσική: Απόστολος Χατζηχρήστος, Σμυρνιωτάκι
    Ερμηνεία: Μάρκος Βαμβακάρης, Χάρις Αλεξίου

    «Γκελ γκελ Καϊξή
    γιαβάς γιαβάς
    Μες της Πόλης τ’ ακρογιάλι
    Μες τη σιγαλιά
    Μες του Χαρεμιού τη Λίμνη
    Γκελ γκελ Καϊξή

    Να κλέψω τη
    Γκιουζέλ Χανούμ
    σκλάβα μέσα στο κελί της
    κλαίει και θρηνεί
    και ζητάει τη λευτεριά της
    Γκελ γκελ Καϊξή»

    Οι επίδοξες οδαλίσκες του κόσμου αυτού, ας αφυπνιστούν. Ο δήθεν Δον Ζουάν της μογγολίας, σουλεϊμάν, βλάπτει σοβαρά την υγεία τους.