#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/03/2011 23:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερευνούν στην Αγγλία την ΜΚΟ του Καντάφι που συμμετείχε και ο Γιώργος !!!



Δικαστική έρευνα για τις σχέσεις μεταξύ του πανεπιστημίου London Sshool of Economics και της Λιβύης θα διεξάγει ο ανώτατος Βρετανός δικαστικός Λόρδος Woolf, ύστερα από την παραίτηση του πρύτανη του πανεπιστημίου, Sir Howard Davies, λόγω των σχέσεων του με τον Μουαμάρ Καντάφι και μέλη της οικογένειας του.

Οι έρευνες αφορούν τις οικονομικές δοσοληψίες του Πανεπιστημίου με το ίδρυμα Gaddafi International Charity and Development Foundation (GICDF), του οποίου πρόεδρος είναι ο γιος του Καντάφι  Saif al-Islam. Η υπόληψη του πανεπιστήμιου υπέστη μεγάλη ζημιά λόγω της σχέσης του με το καθεστώς του Συνταγματάρχη Μουαμάρ Καντάφι και ήταν λάθος μου να δεχτώ τις 300.000 λίρες για χρηματοδότηση ερευνών από ένα ίδρυμα που ελέγχεται από τον γιο του δικτάτορα Saif, δήλωσε ο Davies.

Όπως είχε αποκαλύψει πρώτο το antinews , στο συγκεκριμένο ίδρυμα εμφανίζεται ως μέλος ο Έλληνας πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου.

[caption id="attachment_89179" align="alignnone" width="600" caption="Τέσσερις σειρές πάνω από το όνομα του κ.Παπανδρέου, βρίσκεται το όνομα του καθηγητή πολιτικών επιστημών στο LSE David Held, ενός εκ των επιβλεπόντων και εξεταστών του γιου του Καντάφι Saif al-Islam, κατά τη διάρκεια των διδακτορικών του σπουδών στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο"][/caption]

Σύμφωνα με πληροφορίες ο Λόρδος Woolf κατά τη διάρκεια της έρευνας του θα δώσει ιδιαίτερη βαρύτητα στις σχέσεις του LSE με τον Saif Gaddafi, ο οποίος έχει αποφοιτήσει από το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο. Υπάρχουν ισχυρισμοί, ότι ο Saif διέπραξε λογοκλοπή στη διδακτορική του διατριβή.

Όμως το βασικό μέρος της έρευνας θα αφορά τις οικονομικές σχέσεις μεταξύ LSE και Λιβύης. Ο Λόρδος Woolf αναμένεται να ερευνήσει την αποδοχή μίας δωρεάς αξίας 1,5 εκατομμυρίων λιρών από το  Gaddafi International Charity and Development Foundation (GICDF) το 2009, εκ των οποίων μέχρι στιγμής, έχουν εισπραχθεί οι 300.000 λίρες.

Ο Sir Howard ισχυρίζεται ότι τα μισά χρήματα που πήρε ξοδεύτηκαν σε ερευνητικά προγράμματα τα οποία σχετίζονται με τη Βόρειο Αφρική και την ανάπτυξη της δημοκρατίας και του κοινωνικού κράτους στην περιοχή και τα υπόλοιπα βρίσκονται σε ένα ταμείο υποτροφιών.

Επίσης,  ένα συμβόλαιο αξίας 2.2 εκατομμυρίων λιρών είχε υπογραφεί μεταξύ LSE και του Οικονομικού Συμβουλίου Ανάπτυξης της Λιβύης. Το 1.5 εκατομμύριο εισπράχτηκε για την εκπαίδευση Λιβύων δημόσιων υπαλλήλων και άλλων επαγγελματιών. Επίσης έχουν δοθεί 20.000 λίρες ακόμα για την εκπαίδευση του επικεφαλής της Επιτροπής Ανταγωνισμού της Λιβύης.

Αλλά θέματα που πρόκειται να διερευνηθούν είναι η αμοιβή 50.000 δολαρίων από τη Λιβύη προς το LSE το 2007, για οικονομικές συμβουλές του Sir Howard, καθώς και την αποδοχή ενός βραβείου αξίας 22.857 λιρών από το GICDF, λόγω των επισκέψεων ακαδημαϊκών ομιλητών στη Λιβύη.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/africaandindianocean/libya/8361528/Libya-LSE-links-to-be-investigated.html

Gaddafi International Charity and Development Foundation

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/03/2011 23:50:51

    O Περουβιανός...έχουν και Περουβιανό...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ archaeopteryx 05/03/2011 07:52:23

      Ειναι ο Χερναντο ντε Σοτο ,αδελφος του Αλβαρο ντε Σοτο που ηταν ο μεσολαβητης του ΟΗΕ για το σχεδιο Αναν.
      Εχει κανει μια εργασια για την παραοικονομια σε τριτοκοσμικες χωρες οπως το Περου και πως να ενταχθει στην επισημη οικονομια.

  2. Maro avatar
    Maro 04/03/2011 23:52:43

    Σιγά μή βροῦν τίποτα. Ξέρει αὐτός τί κάνει!

  3. gloup avatar
    gloup 05/03/2011 00:05:14

    το Euronews είπε απόψε ότι ο πρύτανης του LSE και το οικονομικό του τμήμα ήταν σύμβουλοι του Τόνι Μπλέρ ειδικά για τις σχέσεις με την Λιβύη του Καντάφι. Έτσι αρχίσανε τα σούρτα/φέρτα στη Λιβύη παρά το Λόκερμπι και τα λεφτά αρχίσανε να τρέχουνε τρελλά στις τσέπες των ενδισφερομένων. Σχετικά με τις σημερινές εξελίξεις, με το σκλάνδαλο που έχει ξεσπάσει ο πρύτανης προσφέρθηκε να επιστρέψει ένα τμήμα των "χορηγιών" του Καντάφι. Όμως .... οι φοιτητές του LSE έχουν ξεσηκωθεί και απαιτούν να επιστρέψει ακέραιο το ποσό στον λαό της Λιβύης.

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 05/03/2011 00:14:37

    Κάτω τα χέρια από τους Σοσιαληστές.

    Είπε κουβέντα ο Γιωργάκης για τον Καντάφι... Καντάφι ή βαρβαρότητα;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Σοσιαληστής 05/03/2011 10:35:05

      Στην σημερινή συγκέντρωση των σοσιαληστών στην Αθήνα λείπει ο χασάπης της Τρίπολης. Πίκρα..............

  5. Καρανίκας Χρήστος avatar
    Καρανίκας Χρήστος 05/03/2011 00:23:09

    Αὐτὲς οἱ ἔρευνες έξηγοῦν τὸ ψυχολογικὸ τραλαλά στὸ σημερινὸ 'Εθνικὸ Συμβούλιο τοῦ Γεωργίου Παπανδρέου. Φοβᾶται τὶς ἀποκαλύψεις. Οἱ μεγάλοι τῆς διεθνοῦς πολιτικῆς θὰ συγκαλύψουν τὰ προσωπικά τους μὲ τὸν Καντάφι, άλλὰ θὰ αποκαλύψουν τὰ σχετικὰ μὲ τὰ ἱδρύματα. Θὰ γελάσουμε...

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ Καρανίκας Χρήστος 05/03/2011 09:46:34

      +1000

  6. kiki avatar
    kiki 05/03/2011 08:13:31

    Δεν φωναζω εδω και μερες , μην ξανακουσω για συμβουλους ,υπουργους κυριως απο αυτο το κακοφημο Παν/μιο.
    Και αλλων τα παιδια σπουδαζουν εκει, δεν κοιταμε μην εγιναν δωρεες και απο αυτους, και με δικα μας λεφτα.
    Ο ΓΑΠ, μολις προχθες εφυγε απο το Τσαριτυ του Κανταφι, για να ψαξουμε ποιοι αλλοι συνελληνες ηταν μεσα, και επισης τα λεφτα του Κανταφι στην Ελλαδα, οχι τις επενδυσεις που δεν ηρθαν ποτε, ουτε τα χρωστουμενα στις τεχνικες εταιρειες.
    Να συντροφος να σου πετυχει, και αυτος και οι αλλοι, ο Μπλερ, ο Αλι, ο Μουμπαρακ, ο Στρος Καν, ολα τα πλανητικα λαμογια μαζεμενα και ηρθαν και εδω τωρα, τους εχουμε ολους μαζι κοντα μας.
    Και επι πλεον παλι τους πληρωνουμε τους σοσιαλιγουρηδες, μεσα στην κριση και τους φαταουλες να τααιζουμε.

  7. jkef avatar
    jkef 05/03/2011 11:08:11

    Ο SOS-ια-ληστής κος Γιωργάκης παρητήθη χθές από το Δ.Σ. του Ιδρύματος Γκαντάφι με μια ανακοίνωση που πέρασε στα ψιλά των ραδιοφώνων και δεν έπαιξε καθόλου στις τηλεοράσεις.
    Γιατί δεν αναδεικνύεται από την Ν.Δ. το θέμα των σχέσεων Παπανδρέου και ΠΑΣΟΚ με τον δικτάτορα της Λιβύης;

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/03/2011 12:58:43

    42 χρονια τους ενακε τη δουλεια.. και αεροπλανε εριξε αλλα τα $$ ηταν πολλα...
    τωρα ψαχνουν ολοι... οι γελοιοι. οπως εμεις... το ΠΑΣΟΚ.

    Τα $$ που εχει σε επενδυσεις και Τραπεζες θα τα γυρισουν πισω στο λαο της Λιβυης??? ή θα τα κρατησουν ??? χαχαχαχα τα λαμογια !!!

    Δεν πιστευω λεξη !!! ουτε σημειο στιξης.

    ΠΠ