Ερευνα για το «Plan B» του Βαρουφάκη από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος
04/08/2015 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερευνα για το «Plan B» του Βαρουφάκη από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Έρευνα προκειμένου να διαπιστωθεί εάν έχει γίνει απόπειρα παρέμβασης ή παρέμβαση στο σύστημα της γενικής γραμματείας δημοσίων εσόδων, θα διενεργήσει η διεύθυνση του ηλεκτρονικού εγκλήματος.

Ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών, Ηλίας Ζαγοραίος, στο πλαίσιο της προκαταρκτικής έρευνας που διενεργείται για τυχόν εμπλοκή μη πολιτικών προσώπων στο αποκαλούμενο «plan B» του κ.Βαρουφάκη έδωσε παραγγελία στον προϊστάμενο του ηλεκτρονικού εγκλήματος Μανώλη Σφακιανάκη να διενεργήσει τη σχετική έρευνα.

Η Εισαγγελία, παρόλο που η ίδια υπόθεση διερευνάται και στο πλαίσιο Ένορκης Διοικητικής Εξέτασης μετά από εντολή της Γ.Γ Εσόδων Κατερίνας Σαββαίδου, έκρινε σκόπιμο να ζητήσει πραγματογνωμοσύνη από η διεύθυνση του ηλεκτρονικού εγκλήματος γιατί αφενός μπορεί να την ολοκληρώσει πιο γρήγορα και αφετέρου γιατί θέλει να έχει στα χέρια της δύο πραγματογνωμοσύνες από διαφορετικά όργανα.

Μέσα στην εβδομάδα αναμένεται να κληθούν να καταθέσουν και οι πρώτοι μάρτυρες στο πλαίσιο της εισαγγελικής έρευνας που ξεκίνησε μετά από μηνυτήριες αναφορές που κατατέθηκαν στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου, οι οποίοι θα προέρχονται αρχικά από τον πολιτικό χώρο.

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eva avatar
    Eva 04/08/2015 11:08:59

    Ουτως η αλλως θα αποχωρησετε νυχτα.

  2. Παράξενος avatar
    Παράξενος 04/08/2015 11:22:49

    Μη δημοσιεύετε άλλο δηλώσεις του συγκεκριμένου ατόμου. Του δίνετε αυτό που θέλει, προβολή. Πολύ σημαντικότερο θα ήταν ένα άρθρο με έναν πρώτο απολογισμό των οικονομικών αποτελεσμάτων της διακυβέρνησης τσίπρα-βαρουφάκη, δηλαδή πόσες δεκάδες δις μας έχουν κοστίσει, που να είναι εύκολα διαθέσιμο στην πρώτη σελίδα του site.

  3. λαέρτης avatar
    λαέρτης 04/08/2015 14:56:46

    εγώ πάντως επειδή έχω εκτιμήσει και την καλλιτεχνική του φύση πέρα από την οικονομική και διαπραγματευτική του δεινότητα θα του αφιερώσω ένα γνωστό κλασικό δίστιχο που αγαπώ ιδιαίτερα και πιστεύω πως του ταιριάζει και πάρα πολύ!! ...¨ σαν πας στον πηγαιμό για την Ιθάκη Είσαι τόσο ηλίθιος που θα βρεθείς στην Θράκη¨...

    • Το τζίνι avatar
      Το τζίνι @ λαέρτης 04/08/2015 17:32:13

      Αφιερωμένο λαΚέρτη, αποκλειστικά :) http://www.ethnos.gr/summary.asp?catid=34421&subid=2&pubid=64025038

      • λαέρτης avatar
        λαέρτης @ Το τζίνι 05/08/2015 00:21:35

        χαζούλη δεν έχεις καταλάβει ακόμα πως ότι εσύ διαβάζεις τα όντα με εγκέφαλο δεν καταδέχονται καν να κοιτάξουν??? Γύρνα το τσιγαριλίκι σου στην παρέα σου κι ονειρευτείτε πως θα εξελιχθείτε κι εσείς κάποια στιγμή!! Μέχρι τότε καλή Βενεζουέλα !!!

        • Το τζίνι avatar
          Το τζίνι @ λαέρτης 05/08/2015 11:59:40

          Δεν το κατάλαβες, ε βλακούλη; Μην καταπίνεις τα ekstasi με τις χούφτες, μην κατεβάζεις μπόμπες, ώστε να μην τα κάψεις και τα ελάχιστα εναπομείναντα, εγκεφαλικά σου (λέμε τώρα) κύτταρα! Τόσο απλό.

          • Το τζίνι avatar
            Το τζίνι @ Το τζίνι 05/08/2015 12:06:43

            Κι όταν κλέβεις ατάκες, να φροντίζεις να μαθαίνεις ποιός τις πρωτοείπε : http://www.photobox.co.uk/my/photo?album_id=3598334378&photo_id=20818562462#20818562462

          • Το τζίνι avatar
            Το τζίνι @ Το τζίνι 05/08/2015 12:14:12

            Sorry, να μη σε μπερδεύω. Εδώ είναι το σωστό : http://postimg.org/image/br9w1zchh/

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ Το τζίνι 05/08/2015 13:47:58

            μη στενοχωριέσαι !!! Θα ξεμπερδευτείς κάποια στιγμή!!!

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ λαέρτης 05/08/2015 21:28:44

            Χα χα χα! Επαναστάτρια,βρήκες το δάσκαλό σου! Σκίζεις Λαέρτη.

  4. UncleStgm avatar
    UncleStgm 04/08/2015 20:25:40

    Από τον Βαρουφάκη στον Τσακαλώτο: Ελλάδα, η επόμενη μέρα
    - του Andrew Stuttaford (National Review / The Corner)
    Περιεκτικό περιδιάβασμα σε όσα γράφτηκαν τις πρώτες μέρες στις ΗΠΑ και στη Βρετανία για την αλλαγή στο ελληνικό ΥΠΟΙΚ:
    Daily Telegraph (Ambrose Evans-Pritchard), E.Τσακαλώτος/Γ.Μηλιός/Χ.Λάσκος revisited (το παλιό, αδημοσίευτο στα ελληνικά, άρθρο του 2012 εναντίον των "δραχμιστών" του ΣΥΡΙΖΑ), Wall Street Journal (Ματίνα Στέβη), Spectator (Nick Cohen), Bloomberg View (Λεονίντ Μπερσίντσκυ)...

  5. λαέρτης avatar
    λαέρτης 05/08/2015 00:26:12

    πάντως η συνιστώσα Φλωρινιώτη ενδυματολογικά σκίζει!!! ( φαντάζομαι το στιλάκι menidi look θα το αντιγράφουν και οι ...ευφυείς θαυμαστές του!!! )

  6. Αχιλλέας Π. avatar
    Αχιλλέας Π. 05/08/2015 19:19:44

    Ναι, θα βρούνε τα ιχνη του Μπαρουφ και θα τον βάλουν φυλακή, όπως και τον άλλο "Τσάρο", Παπάκ...Μπαρούφες...