#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/09/2011 16:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εργασιακή εφεδρεία: τεχνάσματα μιας «ακέφαλης» κυβέρνησης



Οι εξαγγελίες του πρωθυπουργεύοντος αντιπροέδρου της κυβέρνησης και υπουργού οικονομικών απέδειξαν πανηγυρικά ότι η κυβέρνηση βρίσκεται πλέον σε απόλυτη σύγχυση και πανικό, επισημαίνουν κύκλοι της ΝΔ. Οι ίδιοι επισημαίνουν ότι η κοινωνία παρακολουθεί επί μήνες ένα παρατεταμένο θέατρο του παραλόγου που περιλαμβάνει την άσκηση της «μη πολιτικής», τη ρητορική αμετροέπεια και τις μόνιμες παλινωδίες, καθώς, όμως, όλοι οι οικονομικοί δείχτες κινούνται με ιλιγγιώδη αρνητική τροχιά, λόγω της λανθασμένης πολιτικής που ακολουθείται, η κυβέρνηση προσφεύγει στη προσφιλή της τακτική της επικοινωνιακής παραπλάνησης.

Ψηφίζουν μέτρα επώδυνα για την κοινωνία και καταστρεπτικά για την οικονομία, και στη συνέχεια οι υπουργοί της διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους ότι δεν τα επιθυμούν...
Βεβαιώνουν ότι ό,τι έχει αποφασισθεί με τη τρόικα θα εφαρμοστεί και στη συνέχεια διαρρέουν ότι αντιστέκονται στις πιέσεις για την εφαρμογή τους.

Και να ποιο είναι το αποτέλεσμα, συνεχίσουν οι ίδιοι:

Νέο πακέτο μέτρων-μαμούθ. Ομολογία απροκάλυπτης και παταγώδους αποτυχίας με τον λογαριασμό να πηγαίνει στους συνήθεις ύποπτους: τους πολίτες.

Και γνωρίζοντας ότι πρόκειται για συνταγή αποτυχίας που θα προκαλέσει ισχυρότατες αντιδράσεις ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης της ασυνεννοησίας επιδιώκει να «θολώσει τα νερά».

Στο φλέγον ζήτημα της εργασιακής εφεδρείας, που σύμφωνα με διαρροές αφορά πάνω από 200.000 εργαζόμενους, επιχειρεί να καταστήσει τη Νέα Δημοκρατία «συνένοχο του εγκλήματος».

Με προσποιητή αφέλεια, διαστρεβλώνοντας απόλυτα την πραγματικότητα, δηλώνει ότι, η πρόταση της εργασιακής εφεδρείας προήλθε από την αξιωματική αντιπολίτευση.

Πρόκειται για εσκεμμένη παραποίηση της αλήθειας, καθώς η πρόταση της Νέας Δημοκρατίας είχε εντελώς διαφορετικούς όρους και στόχευση.

Για να θυμίσουμε, λοιπόν, στους έχοντες αδύνατη μνήμη υπουργούς του ΠΑΣΟΚ, η πρότασή μας για εργασιακή εφεδρεία ήταν η ακόλουθη:

«Έχουμε επεξεργαστεί την εφαρμογή του θεσμού ανάλογα με την ηλικία των προσώπων που μπαίνουν σε εργασιακή εφεδρεία.

Για όσους είναι πάνω από τα 50 εφεδρεία με το βασικό μισθό ως τη σύνταξη εκτός κι αν βρει δουλειά αλλού.
Για όσους είναι από τα 40-50 δύο τριετίες και
Για όσους είναι από τα 30-40 μια τριετία.

Για τις δυο τελευταίες κατηγορίες, τα όρια εφεδρείας ισχύουν εφόσον στο μεταξύ υπάρχει ανάκαμψη, δημιουργούνται  θέσεις εργασίας και μπορούν να τις διεκδικήσουν. Σε αντίθετη περίπτωση, τα όρια εφεδρείας παρατείνονται.

 Σε όλες τις περιπτώσεις προκύπτει ότι μπορούμε να έχουμε ταχύτερη μείωση προσωπικού και ελλείμματος σε σύγκριση με την άμεση απόλυση.

Αν λάβουμε υπόψη το συνολικό κόστος της ανεργίας, η τριετία επιτρέπει επαρκή χρόνο μαθητείας για μετάταξη.

Εάν ο θεσμός περιοριστεί στον ένα χρόνο, ουσιαστικά στέλνουμε τον εργαζόμενο σε ανεργία από τώρα

Και ρωτάμε ευθέως τον κ. Αντιπρόεδρο της κυβέρνησης: τι κοινό, επομένως, υπάρχει στη δική μας ξεκάθαρη και κοινωνικά ευαίσθητη πρόταση με τη δική του, της εργασιακής εφεδρείας για ένα έτος με το 60% του μισθού;

Η Νέα Δημοκρατία προτείνει το θεσμό της εργασιακής εφεδρείας για την αποφυγή της απόλυσης.
Η κυβέρνηση τον εισάγει ως προθάλαμο της απόλυσης.

Και απόλυση σε συνθήκες ύφεσης, εκτόξευσης των ποσοστών της ανεργίας και πανδημίας «λουκέτων» ισοδυναμεί με θανατική καταδίκη.

Η Νέα Δημοκρατία δηλώνει ότι θα μείνει σταθερή στις θέσεις της, αυτές που με ευθύνη απέναντι στην ελληνική κοινωνία υποστηρίζει όλους αυτούς τους μήνες. Απέναντι σε μια«ακέφαλη» και ανυπόληπτη κυβέρνηση θα συνεχίζει να αγωνίζεται για μια άλλη πολιτική, που η έγκρισή της θα έλθει μετά από τη προσφυγή στη λαϊκή ετυμηγορία.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dino avatar
    dino 07/09/2011 16:49:04

    Απο τρια εως δεκα χρονια εφεδρεια στο δημοσιο και ενα χρονο ταμειο ανεργιας στο ιδιωτικο για τα ανεργα ανθρωποειδη κι ας εχουν τριαντα χρονια οικοδομικα ενσημα.Και η ισοτητα παει περιπατο. . .

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ dino 07/09/2011 17:04:00

      Ακόμα να ψοφήσει η ρημάδα η κατσίκια του γείτονα, ε;

    • lampros avatar
      lampros @ dino 07/09/2011 17:46:58

      Ε, ζήτα ισότητα προς τα πάνω ρε στόκε, προς τα κάτω ζητάς;

  2. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 07/09/2011 17:11:02

    φιλοι μου δωστε λιγο βαρος και στην απεργια των ιατρων, ειναι τεραστιο το θεμα και δεν αφορα μονο τους γιατρους, αλλα και την απο δω και περα ποιοτητα της πρωτοβαθμιας περιθαλψης, αρα και την προσβασιμοτητα μας στην υγεια

  3. armagedon avatar
    armagedon 07/09/2011 18:18:06

    DINO ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΟΣ?ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΖΟΥΓΚΛΑ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ ΑΜΕΣΩΣ ....

  4. jkr avatar
    jkr 07/09/2011 18:45:00

    Τα ανωτέρω πρέπει να αναδειχθούν και να δηλωθεί ότι θα καταργηθεί κάθε αντίθετη ρύθμιση.

  5. dinodamo avatar
    dinodamo 07/09/2011 20:09:56

    Ας τελειωσει η κοροιδια με τις κατσικες.Η κατσικα λεγεται αδικια την πληρωνει ολη η γειτονια εχοντες και μη εχοντες με εκτακτες εισφορες φορολογηση ειδων απο 23 μεχρι 90% μηδενικες κοινωνικες παροχες απο το κρατος προς του μη δημοσιους.Δεν βγαζει γαλα ενω θα πρεπε αφου τρωει και οταν εβγαζε το πιναν τα παιδια του μονο.Η ισοτητα προς τα πανω που αυτο ζηταω αλλωστε προυποθετει ενας αντιπαραγωγικος και μη προσφερων τιποτα πρωην ψευτοαγροτης,υπαλληλος γραφειου (μπορει ψηφο και γλειψιμο ψευτοσυνδικαλισμο η ψευτοσοσιαλισμο ) να παιρνει τουλαχιστον τα μισα απο παραγωγικους και οχι τα διπλα και τριπλα και το κερδος των δημοσιων υπηρεσιων να γινεται μερισμα σε ολη την κοινωνια και οχι οικονομικες μαυρες τρυπες.Ας ακολουθησουμε καποτε τις αρχαιους μας προγονους σε αξιες και ιδεωδη και ας στειλουμε τις εισαγωμενες απο κατεστραμενες οικονομικα χωρες σοσιαλιστικου τυπου νοοτροπιες στον αγυριστο.Ανθρωποφαγος δεν ειμαι αλλα ενας χαζος μηχανικος Τει 30 χρονων που αποφασισα καποτε να κανω εναρξη επαγγελματος χωρις κονε και επαγγελματικα δικαιωματα σε αυτο το τερατουργημα και εχω κι αυτοκινητο! Η ζουγκλα της αφρικης περισσοτερες πιθανοτητες επιβιωσης θα σου δινει σε λιγο καιρο κοιμισμενε συνανθρωπε σοσιαληστη της μπουρζουαζιας.

    • The Saint avatar
      The Saint @ dinodamo 07/09/2011 20:50:14

      +100000000000000000000
      !!!!!

  6. ORIMA avatar
    ORIMA 07/09/2011 20:26:59

    Την εργασιακή εφεδρεία την συγκρίμω με άλλες μεγάλες υπερπαραγωγές paranormal activity όπως το X Files, SAW, Η Λάμψη (με τον Νίκολσον) κλπ. Ακόμα και στο κράτος-γύπα, τις ΗΠΑ που αν δεν έχεις λίγα λεφτά στην άκρη κυριολεκτικά θα πεθάνεις στήεση του δρόμου, ακόμα κι εκεί, η κατασπατάληση της περιουσίας των ταμείω με τα χρήματα εργαζομένων που νόμιμα απαιτούν δεδουλευμένα δεκαετιών, για τη συγκεκριμένη δύσκολη ώρα, θα μετριόταν σε εκατόμβες ετών για τους επευθύνους. Με την εργασιακή εφεδρεία ως απειλή διαρκή ή ως μόνιμη κατάσταση, οι τυχοδιώκτες ημι-παράνομοι θα γεμίζουν καραβιές με Έλληνες κάθε Παρασκευή, για μα τους πάνε σε χώρες που θα μπορούν να έχουν τουλάχιστον ένα σταθερό μεροκάματο. Μιλάμε για ολική επαναφορά 50-60 χρόνια πίσω. "Μήπως είμαι τρελός, μήπως τά' χω χαμένα..."

  7. ios avatar
    ios 07/09/2011 21:18:32

    Έχω μια ερώτηση για σένα dino. Αν έρθω στο γραφείο σου και σου ζητήσω να μου κάνεις μία κτηματογράφηση στο χωράφι μου απόδειξη θα μου δώσεις;

  8. dinodamo avatar
    dinodamo 07/09/2011 23:59:38

    Εχω κανει διακοπη εργασιων και την ψαχνω για αλλου.Δεν συνεργαζομαι με φοροκλεφτες πια.Ζητανε 3000 ευρω το χρονο και συνεχως αυξανομενο τεβε για μηδενικες παροχες και περιθαλψη.Εκτακτες "τακτικες" εισφορες αυξανομενα τελη κυκλοφοριας και φπα που πανε σε τοκογλυφους και τσεπες που δεν θα πρεπε αντι για αναπτυξη.Παρακρατηση φορου 20% που επιβαρυνει την ρευστοτητα των επιχειρηματιων.35% μονιμα αφαιμαξη επι των κερδων κι ας μην προσφερει τιποτα στην χασουρα μου (ταμειο ανεργιας για ενα χρονο π.χ.).Υψηλες κατωτατες αμοιβες που πετσοκοβουν τα κατωτερα εισοδηματα και πετανε εκτος χωρου τους νεους και φθηνους μηχανικους προς εξυπηρετηση των παλαιοτερων και πιο βολεμενων μελων του Τεε (δες ημιυπαιθριους κατωτατο κοστος 500 ευρω η φωτοτυπια που να δεις γελιο στα αυθαιρετα).Γραφειοκρατια που εξοργιζει και μου τρωει πολυτιμο χρονο και εξοδα μετακινησης γραμματειακης υποστηριξης (για να παρεις ενα βαψιμο εργολαβια μπορει να χρειαστει να πας ικα επιθεωρηση εργασιας εφορια οαεδ πολεοδομια δημο αστυνομια και κανα κεπ μια μπορει και δυο φορες).Κατωτερα μεροκαματα 90-120 ευρω μικτα (την στιγμη που οι γειτονες χωρες εχουν το πολυ 30 ευρω για ιδιους εργαζομενους.)Δεν επιχειρω πλεον σε τετοια σοσιαληστρικα καθεστωτα ουτε δεχομαι τους καταχρηστικους αντισυνταγματικους νομους τους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ dinodamo 08/09/2011 00:09:43

      Εμ, πες το λοιπόν ότι μόνο αν τα μεροκάματα πάνε στα 30 ευρώ μικτά θα επιχειρείς! Τι το κουράζεις με τα υπόλοιπα ντεσού και το κρατάς για το τέλος;

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ Αυριανιστής 08/09/2011 02:28:34

        Τελικά δεν είσαι τόσο καλός άνθρωπος..

        Τον παραπάνω φίλο τον Dino, γιατί δεν τον υποστηρίζεις?...επειδή δεν ειναι ΔΥ?...τώρα εσύ δεν προκαλείς κοινωνικό διχασμό?..
        Αυτός άνθρωπος δεν είναι?... σου εξηγεί πως προσπαθεί να επιβιώσει, χωρίς να επιβαρύνει κανέναν, και τον χλευάζεις?...

        Μη περιμένεις να είναι στο πλευρό των ΔΥ όταν φωνάζουν μη χάσουν τα "κεκτημένα"...

  9. dinodamo avatar
    dinodamo 08/09/2011 01:38:04

    Αν εγω ρε φιλε σαν νεος επιχειρηματιας βγαζω καθαρα κερδη κατω απο 1000 ευρω στην καλυτερη η μπαινω μεσα 300 ευρω στην χειροτερη (τεβε + λειτουργικα) αφου εχει πατωσει ο κατασκευαστικος τομεας με ποια λογικη θα δωσω στους πακιστανους 90*20=1800 ευρω αν θελω να μαι νομιμος απεναντι στους εργατοπατερες που μας εχουν οδηγησει στο 90% ανεργια στις κατασκευες 90 ευρω μεροκαματο....Εκτος πιατσας σε βρισκω και με κατω απ την βαση στα μαθηματικα.Δεν εχεις καταλαβει οτι αποτελεσμα της κυβερνησης ειναι οπως φυγαν εργοστασια για βαλκανια προ κατι χρονων θα φυγουν η θα παυσουν και τα μπλοκακια παροχης υπηρεσιων?Μονο η κατσικα σε νοιαζει να τρωει απο ολη την γειτονια?Αλλα τοτε δεν θα υπαρχει γειτονια και θα ψοφησει.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ dinodamo 08/09/2011 01:44:33

      Μόνος σου το λες: "στους Πακιστανούς". Δηλαδή, το να δώσεις δουλειά (και 90 ευρώ) σε καναν Έλληνα είναι κακό, ε;

      Αλλά, ξέχασα. Είμαι "εκτός πιάτσας" και δεν μπορώ να καταλάβω ότι η "ανάπτυξη" ορισμένων περνάει μέσα από λάθρο εργάτες και βουλγαροποίηση των ημερομισθίων...

  10. dino avatar
    dino 08/09/2011 02:51:16

    Καθολου κακο.Εσυ και καθε Ελληνας που εισαγει ξενα προιοντα (παπουτσια ρουχα τυρια αυτοκινητα)απο χωρες με φθηνα μεροκαματα ομως δεχεται αλλοδαπους στις οικοδομες και τα βενζιναδικα (που το θεωρω νομιμο και δικαιο αφου ειναι νομιμοι να εχουν μεροκαματο που οριζουν οι εργατοπατερες) συμβαλει εξισου στην απομακρυνση του επιχειρειν και των πλουτοπαραγωγικων πηγων απο δω σε συνδιασμο με την γραφειοκρατια και πολυνομια.Και το μεροκαματο ειναι το τελευταιο στη σειρα που σκεφτομαι.Τις αχρηστες εισφορες που δεν γυριζουν πισω σκεφτεται καθε νεος και παλιος επιχειρηματιας.Και η χρεοκοπια ορισμενων περναει απο σοσιαλιστικες συνδικαλιστικες κυβερνησεις και κοροιδια της μαζας σχετικα με το βολεμα τους απεναντι σε τριτοκοσμικους γειτονες αφου τους μαδανε ταυτορονα μεσω φορων δανειων και αδειασματος ταμειων και γεμιζουν τραπεζικους λογαριασμους τους.Η οικονομια των αγορων δεν εχει πατριδα,θρησκεια,κομμα και συναισθημα και ειναι αμειλικτη.Οποιος πουλαει επιβιωνει και οποιος δεν πουλαει πατωνει.

  11. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 08/09/2011 09:53:25

    Ντίνο, τζάμπα μιλάς.

    Η διαφορά σου μ'αυτόν είναι ΑΠΌΛΥΤΑ ταξική - και ούτε κάν με την Μαρξιστική έννοια, να εξηγούμαστε : περνάει (ή περνούσε) καλά γιατί υποφέρεις εσύ !

  12. λαλακης avatar
    λαλακης 08/09/2011 19:58:27

    Aγαπητε dinodamo

    Tα λεμε σ αυτο το μπλογκ ,για το απαραδεκτο τεβε το ληστρικο
    κρατος , οτι η κοινωνια χωριστηκε σε προνομιουχους ΔΥ και σκουπιδια
    του ιδ τομεα κλπ.
    Δυστηχως δε μας ακουει κανεις και οι ΔΥ κοιτουν απλα τα συμφεροντα τους
    μην τυχον χασουν κανενα επιδομα χωρις να σκεφτονται οτι ζουν απο εμας
    και αν εξαφανιστουμε τελειωνουν κι αυτοι.
    Δυστηχως το Ελλαδισταν δεν ειναι Ευρωπη ,ανηκει στη καθεστωτα Μπααθ
    της δημοσιολατρειας και του λαικισμου.
    Οσο για τον Αυριανιστη τι να πω!!
    Δεν βλεπει οτι οι συνανθρωποι του ιδ τομεα υποφερουν και πλεον μεταναστευουν;

  13. ataktos avatar
    ataktos 09/09/2011 11:14:28

    ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ
    ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΠ. ΠΕΡΠΑΤΑΡΗ και ΣΥΝΕΡΓΑΤΩΝ
    ΣΟΛΩΝΟΣ 51 ΑΘΗΝΑ τηλ. 210-3645651 fax: 210-3645651 Κινητό : 6944 42 96 45
    email: jimper@ath.forthnet.gr www.perpataris.gr
    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
    ΠΡΟΣ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΡΕΠΟΡΤΑΖ
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ
    Με την πλέον πρόσφατη απόφαση του το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών (υπ’ αριθμ. 8606/2011 διαδικασίας Ασφαλιστικών Μέτρων – Πληρεξούσιοι Δικηγόροι Κωνσταντίνα Κονιδάρη Δημήτρης Περπατάρης) , έκρινε ότι η επιβολή εκ περιτροπής συστήματος εργασίας σε εργαζόμενη είναι άκυρη ανεξαρτήτως του αν η εταιρεία υφίσταται περιορισμό των δραστηριοτήτων της. Το Δικαστήριο οδηγήθηκε στο εν λόγω συμπέρασμα με το δεδομένο ότι ο εργοδότης δεν τήρησε τις 2 προϋποθέσεις που ρητά τάσσει ο Νόμος Ν. 3846/10 και δη ότι δεν ενημερώθηκε το σύνολο του προσωπικού –ακόμη και εάν αυτό στην προκείμενη περίπτωση δεν ξεπερνούσε τα 4 άτομα- και δεν έλαβε χώρα κανενός είδους διαβούλευσης.
    Η απόφαση αναφέρει ότι αντί η εργοδότρια να «προβεί σε ουσιαστική ενημέρωση όλων των εργαζομένων (δεδομένου ότι στην επιχείρηση δεν δραστηριοποιείται συνδικαλιστικό σωματείο) με διαβίβαση σε αυτούς στοιχείων ως προς την πρόσφατη και την πιθανή εξέλιξη των δραστηριοτήτων της οικονομικής κατάστασης της επιχείρησης, καθώς και ως προς την κατάσταση, τη διάρθρωση και την πιθανή εξέλιξη της απασχόλησης σ’ αυτή (επιχείρηση) και να τους δοθεί ένα εύλογο χρονικό διάστημα διαβούλευσης.»
    Εν προκειμένω, όχι μόνο δεν ενημερώθηκε το σύνολο των εργαζομένων για την επιβολή του συστήματος εκ περιτροπής εργασίας ούτε έλαβε χώρα κάποιο είδος διαβούλευσης. Αντ’ αυτού η εργαζόμενη ενημερώθηκε για την επιβολή σε αυτήν του συστήματος εκ περιτροπής εργασίας με μια απλή και μόνο επιστολή σύμφωνα με την οποία έπρεπε να συναινέσει στο σύστημα εκ περιτροπής εργασίας αυθημερόν.
    Τέλος η Απόφαση αναφέρει ότι το σύστημα εκ περιτροπής εργασίας επιβλήθηκε καταχρηστικά δεδομένου ότι την εργασία της αιτούσας (κατά τις ημέρες που αυτή δεν εργαζόταν) εκτελούσε τρίτο πρόσωπο.

  14. Αγανακτισμένος..... avatar
    Αγανακτισμένος..... 10/09/2011 20:51:35

    Να κοπούν τελείως οι προσλήψεις στο δημόσιο για δέκα χρόνια. Να ενοποιήση όλα τα γραφεία τύπου των εταιρειών του δημοσίου στο υπουργείο που ανήκουν, να υπάρχει μια υπηρεσία προσωπικού στο κάθε υπουργείο για τις εταιρείες που εποπτεύουν, το ίδιο και με τα λογιστήρια. Υπάρχουν και άλλες λύσεις πρώτα όχι κύριε Πρωθυπουργέ και κ. Μόσιαλε δεν εξαντλήσατε όλες τις πιθανές λύσεις.
    Η πείνα δεν αντέχεται η ανεργία επίσης......είναι απαράδεκτο το κράτος να μιλάει για απολύσεις.....να μας πει ο κ. Μόσιαλος γιατί εξαιρούνται απο την εφεδρεία η ΕΡΤ και ο στενός δημόσιος τομέας.
    Αρχίσαμε τις εξαιρέσεις.... κύριε πρωθυπουργέ κάποιοι πήραν δάνεια, παράλληλα έχουν δημιουργήσει οικογένεια με πιο δικαίωμα θα τους διώξετε ;;;;;;;;;; θα μπορούσα να το καταλάβω για πολύ προβληματικές εταιρείες αλλά για υγιείς δεν το χωράει ο νους.