#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/10/2011 11:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εργασιακές συμβάσεις διαρκείας δύο λεπτών απαιτεί η Τρόικα

[caption id="attachment_126496" align="alignnone" width="600" caption="Από του χρόνου θα καθιερωθεί και η προσχολική εργασία"][/caption]

Εργασιακές συμβάσεις μιας ημέρας προωθούν τώρα οι αφέντες μας της Τρόικας.

Θα πρόκειται για ένα ακόμα  σκανδαλώδες προνόμιο των εργαζομένων. Κανονικά οι συμβάσεις πρέπει να είναι δίλεπτες, αλλά η Τρόικα είναι χαλαρή και σε αυτό το σημείο.

Πίνει καφέ ο άλλος πέντε λεπτά. Εκτός σύμβασης ο χρόνος.

Τσιγαράκι κάθε τρεις και λίγο. Πρώτον που βρίσκει τα λεφτά ο χλέμπουρας για καπνό; Έχει κρυμμένο «μπαγιόκο» ή αγοράζει λαθραία; Και στις δύο περιπτώσεις είναι ύποπτος μεγαλοφοροφυγάς.

Πάει τουαλέτα και κάθεται δέκα λεπτά; Είναι δυσκοίλιος λέει ο τεμπέλης υπάλληλος. Και πως θες κύριε να ανέβει η ανταγωνιστικότητα της χώρας χωρίς καθαρτικά στο σπίτι;

Με τον τρόπο αυτό οι εργοδότες θα πληρώνουν το καθαρό χρόνο εργασίας μείον 40% για να μείνουν μόνο οι ευσυνείδητοι εργαζόμενοι

Η πιο πρωτοποριακή ιδέα των δανειστών  είναι να αφήνουν ένα πενηντάρικο οι υπάλληλοι κάθε πρωί ως εγγύηση. Το βράδυ θα παίρνουν τα ρέστα πίσω και ο «υπάλληλος της ημέρας» ακέραιο το πενηντάρικο και ένα μισοφαγωμένο τοστ δώρο από την Ανώτατη Διοίκηση.

Αντιτίθεται ο Κουτρουμάνης στο μέτρο σθεναρά. Επιμένει  να αφήνουν εικοσάρικο.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωνη avatar
    φωνη 10/10/2011 11:26:34

    Όχι, γιατί να πηγαίνει τουαλέτα; Από που κι ως που έχει να φάει και να πιεί για να τα βγάλει στην τουαλέτα; Πόθεν..έσχες;

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωνη 10/10/2011 11:40:02

      +1000
      Πού ακούστηκε να τρώει ο εργαζόμενος. Και νερό που πίνει είναι υπερβολή.
      Όσο για το πόθεν έσχες, η τρόικα έχει πληροφορίες πως κρύβουν σε σεντούκια και μπαούλα τρόφιμα

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ φωνη 10/10/2011 12:13:03

      Πες το με το ονομα του: Ποθεν χεσες

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Πεπόνης 10/10/2011 12:20:35

        !!!

  2. Ignoramus avatar
    Ignoramus 10/10/2011 11:30:56

    Τσιγαράκι κάθε τρεις και λίγο. Πρώτον που βρίσκει τα λεφτά ο χλέμπουρας για καπνό; Έχει κρυμμένο «μπαγιόκο» ή αγοράζει λαθραία; Και στις δύο περιπτώσεις είναι ύποπτος μεγαλοφοροφυγάς.

    xa xa xa

  3. papado avatar
    papado 10/10/2011 11:57:39

    Εγω έμαθα οτι θα υπολογίζουν και την αναπνοή...Στις 8 ώρες θα υπολογιζουν ως εργάσιμες τις 4 μειον τουαλέτα ,τσιγάρο κτλ...καθόσον ο χρονος που εισπνέουμε οξυγόνο θα θεωρείται μη εργάσιμος...Θα υπολογίζεται μονο η εκπνοή του οξυγόνου με ειδικο μηχάνημα που θα μας συνδέσουν πάνω μας.

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 10/10/2011 12:01:24

    Για να είμαστε δίκαιοι και να μην τα κοροϊδεύουμε όλα, στην Ιταλία, μου έλεγε φίλος που ζει εκεί, αν πάρεις κάποιον τεχνίτη για μερεμέτι που διαρκεί, ας πούμε, μία ή δύο ημέρες, υπογράφεις τέτοια σύμβαση. Οπότε και εκείνος παίρνει τα δεδουλευμένα και ο ασφαλιστικός οργανισμός εισπράττει την εισφορά του.
    Βέβαια, δεν γνωρίζω τις εισφορές που πληρώνουν εκεί οι εργοδότες, πόσο υψηλές είναι. Γιατί στην Ελλάδα, αφού υπάρχει τόση εισφοροδιαφυγή, βρήκαμε το "φάρμακο" να αυξήσουμε κατακόρυφα τις εισφορές στο ΙΚΑ, ώστε και πάλι να την πληρώνουν οι τίμιοι εργοδότες.

    • Nikos Draxma avatar
      Nikos Draxma @ ΒΙΣ 10/10/2011 15:37:56

      Τι σχεση εχουν οι τεχνιτες ελευθεροι επαγγελματιες με τα εργασιακα δικαιωματα των υπαλληλων ?

      Οσοι παιρνουνε εδω μαστορες με μερεμετι για 2-3 μερες , φυσικα και δεν τους πληρωνουν ικα ,σικα διοτι κανουνε ατομικες συμφωνιες
      Οταν ζηταει ο μαστορας 80 η 100 ευρω μεροκαματο γιατι να του πληρωσει και ικα , αν πηγαινε βασει νομου επρεπε να του δωσει το πολυ 40 ευρω συν το ικα του
      Οποτε οι μαστορες σκεφτονται με το κοινο νου , καλλιο τα διπλα και μαυρα , παρα τα μισα και ικα
      Αλλωστε για 2 μερες δουλεια τι ικα να απαιτησει
      ΚΟΡΟΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ?

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/10/2011 16:54:24

    Για τις πιο λάιτ ανάγκες υπάρχει λύση..θα φέρνει ο καθένας την ''πάπια'' του...έτσι δε θα χάνεται λεπτό από το πήγαιν' έλα, αλλά και από τη χρονοβόρα συνήθεια του αντρικού..χμμμμ...τελοσπάντων, αυτού που δεν πρέπει να γίνεται πάνω από τρεις φορές...

    • Ρομαντικος avatar
      Ρομαντικος @ ΕΥΑ 10/10/2011 19:33:35

      Παπια; απα πα, να τα κατεβαζεις, να βγαζεις την παπια, μετα να ντυνεσαι, να τρεχεις να την αδειαζεις...εξαιρετικα χρονοβορα προταση.

      Προτεινω μονιμο καθετηρα. Δεν χανεις χρονο καθολου και στο κατω κατω ειναι unisex (ουτε αντρικο τιναγμα, ουτε γυναικειο σκουπισμα αλλα οικονομια και στο χαρτι)...ισοτητα πανω απο ολα...

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Ρομαντικος 10/10/2011 20:43:30

        χαχα! Έχεις καλύψει τους προοδευτικούς με αυτή την πρόταση...οι παραδοσιακοί χρήστες, θα πρέπει να ψάξουν για ''πάπια'' πλύνε-βάλε!