#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/10/2012 10:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εργαζόμενοι στον Σκαραμαγκά εισέβαλαν στο υπουργείο Αμυνας!



Επεισόδια σημειώθηκαν πριν από περίπου μισή ώρα μέσα στον προαύλιο χώρο του υπουργείου Εθνικής Άμυνας, στη λεωφόρο Μεσογείων, μεταξύ περίπου 300 εργαζομένων (σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της ΕΛΑΣ) στα ναυπηγεία Σκαραμαγκά και ανδρών των ΜΑΤ.

Οι διαδηλωτές, οι οποίοι είχαν συγκεντρωθεί από νωρίς το πρωί για να διαμαρτυρηθούν καθώς παραμένουν απλήρωτοι τους τελευταίους έξι μήνες, σήκωσαν τα ρολά της πύλης του Πενταγώνου και μπήκαν στον αυλόγυρο κατευθυνόμενοι προς το κτίριο του υπουργείου. Επενέβησαν δυνάμεις των ΜΑΤ κάνοντας χρήση δακρυγόνων και χημικών και συγκρούσθηκαν με τους διαδηλωτές.


Άνδρες από τουλάχιστον τρεις διμοιρίες των ΜΑΤ έθεσαν σε κλοιό τους διαμαρτυρόμενους, ενώ έγιναν και προσαγωγές με πιο πρόσφατη αυτή του προέδρου των εργαζομένων στα ναυπηγεία, Γ. Καρακίτσου.

Το σωματείο των εργαζομένων στα ναυπηγεία Σκαραμαγκά «Τρίαινα», που ζητεί συνάντηση με τον υπουργό 'Αμυνας, θέτει θέμα δεδουλευμένων, καθώς, όπως αναφέρει, από τους 1.100 εργαζόμενους, οι 160 είναι απλήρωτοι εδώ και τρία χρόνια και οι υπόλοιποι τους τελευταίους έξι μήνες, οπότε τέθηκε σε εφαρμογή η εκ περιτροπής εργασία.

Οι εργαζόμενοι ζητούν «οριστική και βιώσιμη» λύση για τα ναυπηγεία, δικαίωμα στη δουλειά με πλήρη εργασιακά δικαιώματα, κόντρα στο εξοντωτικό μέτρο της εκ περιτροπής εργασίας που έχει επιβάλει η εργοδοσία, ενώ έχουν ζητήσει να υπάρξει σχέδιο από την κυβέρνηση για τη δημιουργία ενός ενιαίου ναυπηγοεπισκευαστικού φορέα και "πάγωμα" της καταβολής δόσεων των στεγαστικών δανείων.

Σημειώνεται ότι συντονιστής για το θέμα των ναυπηγείων έχει τεθεί, από την κυβέρνηση, ο Νίκος Αναστασόπουλος.

video platformvideo managementvideo solutionsvideo player

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nikos avatar
    Nikos 04/10/2012 11:05:14

    Απίστευτο......Να εξοφληθούν για τα δεδουλευμένα τους και να απολυθούν όλοι την άλλη μέρα. Όπως και όσοι ήταν υπεύθυνοι για την ασφάλεια του Πενταγώνου εκείνη την ώρα. Όλα έχουν και ένα μέτρο. Μπήκαν μέσα τύποι με κάμερες, κινητά τραβούσαν φωτογραφίες λες και ήταν στον Εθνικό κήπο. Χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας.....Την στρατονομία τι την έχουν για να σταματάει φαντάρους που τρέχουν;;;;Βγήκε έξω στρατιωτικός να μιλήσει και να ηρεμήσει το πλήθος. Τι να ηρεμήσει; Εισβολή σε στρατιωτικό κτίριο κανανε;;;;;Αντε γεια. Καλως ήρθε ο εμφύλιος.

    • Bohemian avatar
      Bohemian @ Nikos 04/10/2012 16:02:18

      Το google earth το έχεις ακουστά;

      • Nikos avatar
        Nikos @ Bohemian 04/10/2012 22:04:37

        Έχεις πολλές φορές δει λεπτομέρειες στο google earth?

  2. Παρατηρητής + Κυάλια avatar
    Παρατηρητής + Κυάλια 04/10/2012 11:15:35

    Καλά από φύλαξη σκίζουμε......Που να ασχολείται ο Κωσταράκος τώρα με την τουρκοσυριακή σύρραξη......

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/10/2012 11:25:29

    Χμμμ... μου "μυρίζει" ξήλωμα των τριών παλαιότερων αρχηγών (ΓΕΕΘΑ, ΓΕΝ, ΓΕΑ), όπως ξήλωσε και ο Μπεγλίτης πέρυσι και τους τέσσερεις λίγες μέρες μετά την εισβολή των αποστράτων...

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 04/10/2012 11:36:15

    Σε ποια σοβαρή χώρα του κόσμου μπουκάρει όποιος θέλει στο Υπουργείο Άμυνας; Όσο δίκιο κι αν έχει;

  5. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 04/10/2012 11:58:34

    Αφύλακτο το υπουργείο άμυνας;
    Ποιός στο δι@@λ@ θα εμποδίσει ένα νέο 2008;
    Δεν βλέπετε οτι αντί να καταρεύσει το σάπιο σύστημα(που συνεχίζει να κάνει το παιχνίδι του στα μανταλάκια) καταρέει καθημερινά το κράτος;

    Στην Συρία το φυτίλι που θα αναψει το μπαρούτι εχει ήδη πάρει το δρόμο του.
    Η Ευρώπη δεν έχει την παραμικρή συνοχή
    Στις ΗΠΑ η εκλογή Ομπάμα κάθε άλλο παρά σίγουρη μοιάζει.
    Ο Σαμαράς πρέπει να πιέσει σήμερα, κι όταν λέω σήμερα εννοώ σήμερα, όχι αύριο ούτε μεθαύριο.
    Το plan B να είναι η απαρχη του χάους, αν θέλουν ας το επιλέξουν οι τροικανοί αλλά θα έχει καταστεί σαφές οτι εκείνοι το επέλεξαν, εμείς κάναμε υπεράνθρωπες προσπάθειες να το αποτρέψουμε.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Χμμμμ 04/10/2012 12:04:41

      Στις ΗΠΑ η εκλογή Ομπάμα κάθε άλλο παρά σίγουρη μοιάζει.

      Ειδικά μετά και τη χθεσινή του εμφάνιση στο debate, κατέστη απολύτως επισφαλής. Πολλοί ήδη άρχισαν να συγκρίνουν την εμφάνιση αυτή με την αντίστοιχη του Μάικ Δουκάκη το 1988, που του στοίχισε την εκλογή στην προεδρία.

  6. siakkas avatar
    siakkas 04/10/2012 11:58:58

    Εαν αυτές οι σκηνές δεν είναι αρχή εξέγερσης με βουλευτές αντιπολίτευσης στο υπ.εθν. αμύνης και ο υπουργός αμύνης να βρίσκετε στην δεξίωση του Αβέρωφ για τους βαλκανικούς πολέμους τότε πρόκειται για τουρκικό σήριαλ. που το προβάλουν στην γείτονα για να καταλαγιάσουν τον κόσμο απο τις ήττες των εν. δυνάμεων της Τουρκίας απο Κούρδους και Σύριους.

  7. drider avatar
    drider 04/10/2012 12:19:29

    Για πέστε μου πατριώτες, νομίζετε ότι το στράτευμα της χώρας βλέπει με καλό μάτι την εισβολή αστυνομικών δυνάμεων σε στρατιωτικό χώρο; Ποίος έδωσε το δικαίωμα στην πολιτική ηγεσία να δώσει τη σχετική άδεια;

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/10/2012 12:27:04

    Δεν ξέρω ποιος έχει δίκαιο και ποιος άδικο
    Ξέρω όμως ότι σε οποιοδήποτε Κράτος ο Υπουργός και ο Αρχηγός θα ήταν το λιγότερο σπίτι τους.

  9. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 04/10/2012 13:03:28

    Αλήθεια η ομογένεια αυτή τη στιγμή δεν έπρεπε να τρώει σίδερα; Αντ αυτού τι βλέπουμε; τους 3 γραφικούς με τα 600 δις.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Χμμμμ 04/10/2012 13:18:30

      Το γεγονός ότι και η ομογένεια (ίσως να) έχει εγκαταλείψει τη "μητέρα πατρίδα" στην τύχη που της μέλλεται, μήπως λέει κάτι; Μήπως οι ίδιοι οι ομογενείς αξιολογούν τη στάση γραικυλισμού που επιδεικνύουν "αι Αρχαί" εις την ημεδαπήν, και αποφάσισαν να πουν "άει κουρευτείτε, εσείς δεν έχετε το παραμικρό ανάστημα, σιγά μη βγάλουμε το φίδι από την τρύπα για πάρτη σας";

  10. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 04/10/2012 13:13:58

    Αφού αποδεικνύεται ότι οι στρατιωτικοί δεν μπορούν να προστατεύσουν το σπίτι τους.....

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/10/2012 13:23:31

    Αν θέλουμε να δούμε το θέμα αντικειμενικά, ακολουθούμε την εξής αλληλουχία ερωτημάτων:

    1) Η φυσική ασφάλεια του στρατοπέδου (υποδομές περίφραξης) είναι τέτοια που να ΜΗ μπορεί να "ξηλωθεί" με χρήση σωματικής δύναμης από κάποιες δεκάδες διαδηλωτών;
    2) Αν όχι, τι προβλέπουν οι κανονισμοί εμπλοκής των στρατοπέδων; Κάνουν διάκριση μεταξύ διαδηλωτών και άλλου είδους εισβολέων;
    3) Αν όχι, ποιοι είναι οι προβλεπόμενοι μηχανισμοί ανάσχεσης που προηγούνται της χρήσης πυροβόλων όπλων; Υπάρχουν; Χρησιμοποιήθηκαν;

  12. μαρικα avatar
    μαρικα 04/10/2012 13:25:55

    Αν ειχαν λιγη τσιπα επρεπε να παρετηθουν και ο Υπουργος και ο αρχηγος ΓΕΕΘΑ
    Η γειτονια μας φλεγεται και αυτοι ξυριζωνται.Σπιθα καλα γραφεις η απολυτη ξεφτιλα!!!!!!!

  13. Tassos avatar
    Tassos 04/10/2012 13:28:44

    Που ναι ρε οι αστείοι που με βρίζαν όταν αποκαλούσα σαπιοκοιλιάδες τους αξιωματικούς των Ε.Δ.?...!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Tassos 04/10/2012 13:37:24

      Πριν αρχίσουμε τους χαρακτηρισμούς (που νομίζουμε μάλιστα ότι... δικαιώνονται κιόλας), μήπως θα ήταν πιο σώφρον να ρίξουμε μια ματιά στην αλληλουχία των ερωτημάτων που έθεσα παραπάνω;

      Μήπως, τελικά, φταίει ο υπερβολικός "εκδημοκρατισμός" που ακρωτηρίασε ακόμα και τους κανονισμούς φύλαξης ευαίσθητων στρατιωτικών μονάδων; Αν, για παράδειγμα, οι διαδηλωτές ήξεραν ότι παραβίαση φράχτη στρατοπέδου συνεπάγεται και ΑΜΕΣΟ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟ, θα τολμούσε κανας λεβέντης να μπουκάρει;

      • T.V avatar
        T.V @ Αυριανιστής 04/10/2012 16:09:13

        Εδω σε στρατοπεδο εκτος Αθηνων και δεν σε αφηνουν να ριξεις σφαιρα αν καποιος προσπαθησει να μπει μεσα στο στρατοπεδο....

  14. Κ. Βέρος avatar
    Κ. Βέρος 04/10/2012 13:30:35

    Για τα πανηγύρια είναι όλοι από τον δημοσιογράφο Υπουργό (άκου κόκκινο Πάνο!!!) μέχρι τους στρατηγούς . Αλίμονο αν γίνει κανένας πόλεμος (τα τύμπανα ηχούν από χθες το βράδυ). Θα τρέχουν ποιος να φύγει πρώτος.
    Το μόνο που δουλεύει σ' αυτό το υπουργείο είναι οι απόστρατοι με τις γραβάτες αντιπρόσωποι εμπόρων όπλων που στριμώχνονται κάθε πρωί στην πύλη.
    Κλείσιμο δεν θέλουν τα στρατόπεδα στα σύνορα αλλά το άντρο που λέγεται πεντάγωνο (άκου πεντάγωνο , αν μπορεί να έχει καμιά σχέση με το αληθινό πεντάγωνο).

  15. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/10/2012 13:36:41

    Οἱ προτεραιότητες τοῦ πολιτικοῦ συστήματος φαίνονται ἀπ' τὸ ὅτι ἐπὶ ἀγανακτισμένων δὲν κατάφερε ΚΑΝΕΙΣ νὰ μπεῖ στὴ Βουλή, ἐνῷ ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ (θέλω νὰ πῶ... ΥΕΘΑ! ΕΛΕΟΣ!) μπαίνουν χαλαρά...

  16. NONOS avatar
    NONOS 04/10/2012 13:36:43

    Τραγικός ο Α/ΓΕΕΘΑ απο πότε οι Αρχηγοί με ντουντούκα κατευναζουν τον οχλο..ενας δε βρεθηκε να τον συμβουλέψει...απο πότε μια προαναγγελθε'ισα συγκεντωση εξωθεν του ΥΠΕΘΑ δεν προλαμβανεται...ποια μετρα ελαβε ο εν λογω κυριος για να προστατευσει αν μη τι άλλο το κυρος του ..που ακούστηκε να εισβαλλει αναρχο πλήθος σε στρατόπεδο και δη στο καλυτερα φυλασσόμενο χωρο των ΕΔ και να μη ραγισει ρουθούνι...που ακουστηκε να ξυλονωνται κεντρικες πύλες στρατοπέδων και να πιανουμε τις ντουντούκες λες και ειμεθα σε αμφιθέατρο φοιτητών......α ρε κατακαημενο στρατευμα πως σε καταντησαν ο μπεγλίτης και η παρεούλα του ...κριμα γιατι υπηρετησα επι 33 ετη και αυτα μου φανταζουν αδηανόητα...να παραιτηθει αμεσσα ο Α/ΓΕΕΘΑ μονο και μονο επειδη εξεθεσε το θεσμό που εκπροσωπει στη χλευη του οχλου και προσεβαλε διεθνως τις ΕΔ της χώρας.....τι δουλειά ειχε να παρεμεβει υπαρχουν οι πολιτικοι του προιστάμενοι γι αυτό ..ο υπερβαλλον ζηλος βλάπτει και κανει κακό .................

    • tsechos avatar
      tsechos @ NONOS 04/10/2012 14:57:01

      Ο απλήρωτος εργαζόμενος είναι όχλος λοιπόν έ;

  17. NONOS avatar
    NONOS 04/10/2012 13:37:47

    Ε ρε Φράγγος που σας χρειάζεται................

    • Tassos avatar
      Tassos @ NONOS 04/10/2012 13:48:47

      Με συγχωρείς ρε φίλε, τους στρατηγούς των Τούρκων τους έχεις δει? Αδύνατοι, βλοσυροί, δεν μιλάν σε δημοσιογράφους. Ο Φράγκος είναι σαν μπαλόνι. Και σε ανοιχτή γραμμή με τους δημοσιογράφους σε βαθμό ψωνίσματος. Τι έχει κάνει δηλ. στην ζωή του? Μπήκε καβαλλάρης στην Αγια Σοφιά και δεν το πήραμε πρέφα?

    • Φανη avatar
      Φανη @ NONOS 04/10/2012 14:21:47

      και Γραψας...........
      παντως ειμαι σιγουρη οτι θα κληθουν εφεδρειες στις δυσκολες ωρες που θαρθουν

  18. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 04/10/2012 13:47:47

    O Α/ΓΕΕΘΑ και ο (εξίσου απαρέδεκτος) Πάνος Παναγιωτόπουλος να πάνε σπίτια τους τώρα ! Ό απόλυτος διασυρμός για της Ένοπλες Δυνάμεις . Ο πολιτικός κόσμος έχει προ πολλού ξεφτυλιστεί .....

    (Περίμένω τοποθέτηση Φαήλου ! )

  19. Inno avatar
    Inno 04/10/2012 13:49:02

    άλλο ένα κερατιάτικο του Μπένι και του γαπ που πληρώνουμε εμείς.

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Inno 04/10/2012 13:54:33

      Και η τοποθέτηση του π.π. ήταν εντελώς άστοχη στο εν λόγω υπουργείο.

  20. NONOS avatar
    NONOS 04/10/2012 13:54:51

    Προς Τassos ...Καλα εσυ αδερφέ πρεπει να παιρνεις πολυ λυγμένο για να μιλας ετσι για καποιον πουχει αποδοχη στο 80% των Ελλήνων....κι αμα σ'αρεσουν οι τούρκοι στρατηγοί τοσο πολύ γιατι δε πας απο κει να δοκιμασεις και τη γλύκα να μας πεις κι εμας τι ενιωσες.............

    • Tassos avatar
      Tassos @ NONOS 04/10/2012 14:27:04

      Ο Φράγκος την ένιωσε την γλύκα, όχι εγώ. Αυτός ήταν αρχηγός και οι Τούρκοι ελλιμενίστηκαν στο ...Τουρκολίμανο.

  21. η Dimi avatar
    η Dimi 04/10/2012 14:04:28

    29/9/2012: Αποκαλυπτήρια μνημείου Κυράς των Μαρασίων – Φράγκος
    http://tinyurl.ms/yqmx

  22. Darki avatar
    Darki 04/10/2012 14:09:37

    Ο πρωτος που περασε μεσα χωρις αδεια,επρεπε να πυροβοληθει.Τα υπολοιπα ειναι της Χαλιμας τα παραμυθια.

  23. akisenv avatar
    akisenv 04/10/2012 14:17:30

    Αν το υπουργειο ηταν η τραπεζα της Ελλαδος (ιδιωτικη τραπεζα να θυμισουμε) δεν θα εφταναν ουτε 500 μετρα κοντα...
    Ειπαμε η ιερη αγελαδα της κυβερνησης ειναι οι τραπεζες...

  24. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/10/2012 14:19:58

    Αυτή η πολιτεία θέλει γκρέμισμα και ξαναχτίσιμο από την αρχή. Η Μεταπολίτευση διέλυσε κάθε έννοια κράτους, ευνομίας, θεσμού... Και το χειρότερο από όλα είναι ότι ο μεταπολιτευτικός αριστερός λαϊκίστικος μηδενισμός (=μηδενισμός για την πλέμπα και για ηλίθιους) υιοθετήθηκε από σύμπασα την κοινωνία και φυσικά και από τα δεξιά κόμματα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 04/10/2012 14:42:17

      Φοβάμαι ότι, εκτός από τη Μεταπολίτευση, είναι και οι θεσμοί της "ανεκτικής Ευρώπης" υπαίτιοι γι' αυτή τη χαλάρωση σε βαθμό ξεχαρβαλώματος. Συμμορφούμενοι, άλλωστε, προς αυτούς τους θεσμούς δεν καταργήσαμε τη θανατική ποινή; Συμμορφούμενοι προς αυτούς τους θεσμούς και τις Συνθήκες ("Δουβλίνα") δεν καταστήσαμε τα σύνορά μας, σουρωτήρι; Συμμορφούμενοι προς αυτούς τους θεσμούς δεν ακρωτηριάσαμε ακόμα και τους κανόνες αυτοάμυνας των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας;

  25. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 14:37:52

    Ντροπή, ντροπή, ντροπή.-

    • Γλαυξ avatar
      Γλαυξ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 14:49:29

      Να συμφωνήσω μαζί σας είναι ντροπή !
      Η χώρα είναι αντιμέτωπη εμφανώς πλέον με σοβαρότατα προβλήματα ύπαρξης που οφείλονται στους άνοες πολιτικούς που εμείς ως πολίτες / μωρές παρθένες παραδώσαμε τα κλειδιά. Οψόμεθα ....

  26. NONOS avatar
    NONOS 04/10/2012 14:43:57

    Προς Τassos …Καλα φιλε μου εσυ πρέπει νασαι πολυ ασχετος και με το αντικείμενο και με τα πρόσωπα..τι δουλειά ειχε ρα μαγγα μου ο Φράγγος οταν εκανε περατζαδα η φρεγάτα ..ο Φραγγος τοτε ηταν ηδη απόστρατος αλλα ειπαμε σάυτη τη χωρα της φαιδρας πορτοκαλέας που οι φελλοί επιπλέουν ολα περιμένω να τα δω......και παλι ομως λεω ε ρε Φράγγος που σας χρειάζεται...με την καλη εννοια βεβαίως οπως θαλεγε κι ο αστρατευτος Λαζόπουλος........

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ NONOS 04/10/2012 14:50:55

      Υπηρέτησε, όπως η Αλίκη...

  27. Κ. Βέρος avatar
    Κ. Βέρος 04/10/2012 14:54:14

    Αυτοί που εισέβαλαν σήμερα στο στρατόπεδο Παπάγου (δεν αξίζει να ονομάζεται πεντάγωνο) , δουλεύουν; Από ότι οι ίδιοι είπαν έχουν να δουλέψουν 6 μήνες αλλά θέλουν να πληρωθούν. Οι καθοδηγητές ήταν και αυτοί πρώην εργαζόμενοι ή επαγγελματίες συνδικαλιστές μπαχαλάκηδες ;

    • tsechos avatar
      tsechos @ Κ. Βέρος 04/10/2012 15:03:18

      Πάνε να ρωτήσεις τις οικογένειές τους.

      • Κ. Βέρος avatar
        Κ. Βέρος @ tsechos 04/10/2012 15:22:15

        Τις δικές μας που απολυθήκαμε αλλά δεν διεκδικούμε πληρωμή για το καθησιό ποιος θα τις ρωτήσει;
        Τα κοπρόσκυλα του ΠΑΣΟΚ και τώρα Σύριζα που "δουλεύουν" στα λεωφορεία εισπράττουν 3,500 Ε/μήνα και παρίσταναν σήμερα τους απλήρωτους των ναυπηγείων τι γύρευαν εκεί; Ο Φωτόπουλος τους έστειλε;

        • Ted avatar
          Ted @ Κ. Βέρος 04/10/2012 18:57:43

          Τι ασυναρτησίες είναι αυτές που γράφεις;

  28. η Dimi avatar
    η Dimi 04/10/2012 14:59:14

    Με πρώτους και καλύτερους τους ηγετίσκους: «Μπείτε μέσα ρε! τι φοβάστε;» όπως αυτοί έχουν καταγραφεί και ακούγονται στο βίντεο, συν τους υπόλοιπους εργαζόμενους στον Σκαραμαγκά που «υπάκουσαν και εισέβαλαν» στο Υπουργείο Εθνικής Αμύνης: άμεση Καταγγελία των Συμβάσεων Εργασίας τους, με άμεση Ονομαστική Κατάθεση στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων των νομίμων δεδουλευμένων τους, με άμεσες τις αντίστοιχες Επιδόσεις από τους Δικαστικούς Κλητήρες. Σε χρόνους dt όλα αυτά. Τελεία και Τέλος.
    Είναι αδιανόητο, ομάδα εργαζομένων η οποία με ανθελληνικές πράξεις της ακύρωσε τα όποια δίκαιά της, να διασύρει διεθνώς την Εθνική Άμυνα της Ελλάδας, στις πιό κρίσιμες γιά την ύπαρξη και σύσταση της Ελλάδας, ώρες.

    • tsechos avatar
      tsechos @ η Dimi 04/10/2012 15:05:53

      Το να ζητάς το ψωμί σου κυρία δεν είναι ανθελληνική πράξη.Είναι πράξη αξιοπρέπειας.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tsechos 04/10/2012 15:07:42

        Εξαρτάται πώς και πού το ζητάς. Έχεις ακούσει εσύ διεκδίκηση εργατικών δικαιωμάτων να σημαίνει ομαδικό ντου σε στρατόπεδα;

        • Α.Κ. avatar
          Α.Κ. @ Αυριανιστής 04/10/2012 16:20:35

          Εσύ έχεις ξανακούσει πάμπλουτη χώρα να την χρεοκοπούν και να ξεβρακώνουν το λαό της για να τον βιάσουν;

          • anideos avatar
            anideos @ Α.Κ. 04/10/2012 16:30:34

            Παμπλουτη η Ελλαδα;
            Εισαι σιγουρος για αυτο που γραφεις;

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ tsechos 04/10/2012 16:59:43

        Στους "προοδευτικούς" πολύ περίεργους καιρούς που ζούμε, σφόδρα ενοχλεί ο,τιδήποτε Εθνικό-Ελληνικό. Γι αυτό και με κάθε ευκαιρία λυσσαλέα το πολεμούν και το προσβάλλουν. Απαλείφεται λοιπόν ο όρος "Εθνική Αμυνα", "Εθνική Παιδεία". Επειδή αυτές τους καίνε. Γι αυτό τις θέλουν άβουλες, άχρωμες, ανύπαρκτες, σκέτες Αμυνα, Παιδεία. Η παγκόσμια αταξία ματαιοπονεί..

      • Sabmarine avatar
        Sabmarine @ tsechos 04/10/2012 17:50:48

        Νατο ζητας το ψωμι σου αλλα απο εκει που πρεπει να το ζητας εγω δεν εχω ξαναδει υπαληλοι μιας εταιριας να ζητανε να πληρωθουν απο τον πελατη της εταιριας και στο κατω κατω να πανε στον βενιζελο και τον παπανδρεου να τους πληρωσουν η στον ακη τον φιλο τους που κανει διακοπες στον κορυδαλο στον σμπωκο που και αυτος ακολουθει οι και στους προεδρους του σωματειου τους σας λεει κατι το ονομα Μιχας Μαρκατος για κατι τους εχει φωναξει ο εισαγγελεαςαν δεν κανω λαθος για την υποθεση των υποβρυχιων

    • Tasos avatar
      Tasos @ η Dimi 04/10/2012 16:29:55

      Στη συγκεκριμένη φάση, υπέυθυνος για το διασυρμό της Εθνικής Άμύνας είναι η ίδια και όχι αυτοί που μπήκαν. Ή μήπως στο ΥΕΘΑ δε ξέρουν ότι υπάρχουν άνθρωποι που εξυπηρετούν πονηρούς σκοπούς; ξέρουν! Άρα έπρεπε να απαγορεύσουν την είσοδο έγκαιρα, οργανωμένα και αποτελεσματικά.

  29. marian avatar
    marian 04/10/2012 15:06:00

    Υπαρχει καποιος με ΦΙΛΟΤΙΜΟ σ`αυτη τη χωρα να παρετηθει!!!!!!!!

  30. xp avatar
    xp 04/10/2012 15:45:09

    Το θέαμα ήταν απαράδεκτο !
    Kανόνες εμπλοκής σίγουρα υπήρχαν & υπάρχουν , αλλά θα τους χρησιμοποιούσαν τόσο εύκολα σε απλήρωτους εργαζόμενους ,που έκαναν την απονενοημένη εισβολή?Εν τάξει δεν είναι και τουρκοι !
    Επρεπε να είχαμε νεκρούς ,σήμερα, γιατι δεν δουλευει η πολεμική βιομηχανία μας?
    Κανονικά έπρεπε να είχαμε πάρει τεχνογνωσία και μόνοι μας να φτιάχναμε τα υποβρύχια . Το ΕΜΠ έχει μια από τις καλύτερες σχολές διεθνώς ,στην ναυπηγική ,τέχνη που την εξασκούμε κατι χιλιάδες χρόνια.
    Από κει και πέρα ας βάλλουν κανόνες και ας λύνουν θέματα.
    Δεν είναι λύση ούτε οι εισβολές ούτε οι νεκροί !

  31. A.M. avatar
    A.M. 04/10/2012 18:19:09

    Παραιτήσεις;;;

    Κάθε πολιτικός και κάθε αξιωματούχος που σέβεται τον εαυτό του όταν βλέπει ότι δεν καταφέρνει να σταθεί στο ύψος του αξιώματος που ο λαός και η πολιτεία του ανέθεσε να υπηρετεί τότε παραιτείται.

    Υπουργός και υφυπουργοί Εθνικής Άμυνας.
    Αρχηγος ΓΕΕΘΑ και αξιωματικοί των ενόπλων δυνάμεων υπεύθυνοι για την ασφάλεια του ΓΕΕΘΑ
    Αρχηγός της ΕΛΑΣ και υπεύθυνοι αξιωματικοί της ΕΛΑΣ για την φύλαξη του ΓΕΕΘΑ.

    Εάν σέβονται τον εαυτό τους πρέπει να υποβάλλουν τις παραιτήσεις τους.
    Απέδειξαν ότι είναι ανεπαρκείς για αυτά τα αξιώματα.

  32. Nikos avatar
    Nikos 04/10/2012 22:32:32

    Ποιος είχε την φαεινή ιδέα να κατεβάσει με την ντουντούκα τον ΑΓΕΕΘΑ? Τόσοι αργόσχολοι πολιτικοί προϊστάμενοι ήταν εκεί (ήταν ή ήταν πρωϊ ακόμη), έπρεπε να κατεβάσουν εναν ουρανό άστρα να συνδιαλέγεται πρώτα με τον πρόεδρο του συλλόγου εργαζομένων και μετά με τους βολευτές; Κι αυτός τι κατέβηκε; να τους πει τα αυτονόητα; πρέπει να φύγετε; Η κατεβαίνεις κατω με μια διμοιρία και τους επιβάλλεις να φύγουν ή δεν κατεβαίνεις καθόλου. Τι να λέμε τώρα; Επί 20 λεπτά ανεβάζαν τα ρολλά απ'έξω και άλλα είκοσι σουλατσάραν μέχρι την κεντρικη είσοδο όπου βγαίναν αναμνηστικές. Ποια Ε.Ε. και μπούρδες. Εδώ δεν έχουμε λύσει τα βασικά....

  33. Εθνικιστης avatar