#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/02/2010 22:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερήμην του Λοβέρδου αποφάσισε ο Γιώργος για τα όρια



Στα όριά του βρίσκεται ο υπουργός Εργασίας, Ανδρέας Λοβέρδος, μετά τα απανωτά χαστούκια από τους ίδιους τους συντρόφους του στην κυβέρνηση. Δεν έφτανε το άδειασμα που του έκανε ο Γ. Παπακωνσταντίνου με την μη επιβολή ειδικού φόρου για τα ασφαλιστικά ταμεία, κάτι που επιθυμούσε ο κ. Λοβέρδος, σειρά για να τον “ξετινάξει” πήρε και ο ίδιος ο πρωθυπουργός. Στο διάγγελμά του έκανε λόγο για αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης (που μάλλον πάει στα 67 έτη) όταν λίγες ημέρες πριν ο υπουργός Εργασίας διαβεβαίωνε σε όλους τους τόνους ότι ο ίδιος δεσμεύεται πως δεν θα γίνει κάτι τέτοιο.

Μετά τις ανακοινώσεις του Γ. Παπανδρέου οι πληροφορίες κάνουν λόγο για έναν έξαλλο Λοβέρδο αφού βλέπει ότι όλοι του τραβούν τα χαλί κάτω από τα πόδια και κάνουν το αντίθετο απ' ότι ο ίδιος λέει, όχι μόνο στο υπουργείο του αλλά και στα κανάλια και τα ραδιόφωνα.

Γι' αυτό και ζήτησε ραντεβού σήμερα το πρωί και πήγε στο Μαξίμου για να ζητήσει εξηγήσεις. Δεν ξέρουμε τι του είπε ο πρωθυπουργός και έπειτα έκανε δήλωση στήριξης, αλλά όλα δείχνουν πως ο κ. Λοβέρδος είναι απέναντι από την κυβέρνηση και σε παραμικρό νέο άδειασμα δεν θα διστάσει να τους... αδειάσει τη γωνία.

Φυσικά, το επεισόδιο αυτό είναι ένα ακόμη δείγμα της απίστευτης ασυνεννοησίας που επικρατεί στον κυβερνητικό στρατόπεδο ακόμη και για θέματα μείζονος σημασίας όπως το ασφαλιστικό. Ουσιαστικά δεν γνωρίζει ο αρμόδιος υπουργός τι αποφασίζεται από άλλους για τα θέματα αρμοδιότητάς του. Αυτό στη δημοσιογραφική πιάτσα λέγεται ευσχήμως απόλυση με κομψό τρόπο. Θα το καταλάβει ο κ. Λοβέρδος;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 03/02/2010 22:48:11

    Τι να καταλάβει ο άνθρωπος, αφού βγήκε στην τηλεόραση και λιβάνιζε από τα βάθη της καρδιάς του τον Πρόεδρο!!!

  2. t avatar
    t 03/02/2010 22:52:25

    Ο ΓΑΠ πήγε μετά στη Ινδία για τη Διάσκεψη για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη!

    • πατριωτης avatar
      πατριωτης @ t 04/02/2010 00:58:07

      Τι ξερει απο βιωσιμη.... εδω μας πεθανε ολους

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 03/02/2010 23:03:46

    Και η μεγάλη πλάκα είναι, ότι ούτε καν το αποφάσισαν ακόμη να αυξήσουν τα όρια ηλικίας! Θα δούνε, λέει, τι θα βγει από τον "διάλογο με τους κοινωνικούς εταίρους"! Ναι, να δει αν θα το προτείνει η... ΓΣΕΕ και η κυβέρνηση να δει αν θα το... δεχτεί!

    Για μια ακόμη φορά δηλαδή δημιουργούν φουρτούνα χωρίς να υπάρχει ακόμη λόγος, και η φουρτούνα από μόνη της θα φέρει ζημιές, χωρίς να γίνει το καλό, έστω, για το οποίο υπήρξε ανάγκη για το "σκληρό μέτρο".

    Όταν η ανικανότητα συνδυάζεται με την αλαζονεία και το θράσος, αυτό συμβαίνει.

  4. karenin avatar
    karenin 03/02/2010 23:26:23

    Δεν ενοούν σε καμιά περίπτωση αύξηση πάνω απο 65, αλλά την μέση ηλικία, μεταξυ 50 και 65.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ karenin 03/02/2010 23:30:45

      Τότε γιατί δεν το απέκλεισε ο Παπακωνσταντίνου στο Μέγκα και είπε ότι "θα δούμε τι θα προκύψει από τον κοινωνικό διάλογο"; !!! Τρομάρα τους!!! Από τον κοινωνικό διάλογο.

      Σκέφτεστε ρε παιδιά να το έλεγε αυτό για τον κοινωνικό διάλογο υπουργός της ΝΔ; Θα τον είχαν κάνει κομματάκια! Αυτούς εδώ τους αφήνουν να τους δουλεύουν στα μούτρα τους.

  5. karenin avatar
    karenin 03/02/2010 23:33:17

    Είναι αστείο να περιμένει κανεις απο κοινωνικό διάλογο να προκύψει κατι τέτοιο. Αυτό μόνο επιβάλεται.

  6. Orestios avatar
    Orestios 03/02/2010 23:58:22

    Σιγά τον αντάρτη. Τάχα θίγεται αλλά πάντα είναι εντός κομματικής γραμμής.
    Στάχτη στα μάτια ρίχνει.

  7. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 04/02/2010 00:04:00

    Καλά ο Λοβέρδος πριν δεκαπέντε μέρες δεν μας έλεγε οτι ΔΕΝ θα αυξηθούν ορια, και σήμερα μας λέει ότι στηρίζει το ΓΑΠ που αυξάνει τα όρια από 65 στο εξωφρενικό 67?

    Τι να πει κανείς με τα κωλοτουμπίδια των σοσιαλιστών του Κολωνακίου;

    • moriarty avatar
      moriarty @ «Κασσάνδρα» 04/02/2010 00:27:21

      Πριν δεκαπέντε μέρες;; Μόλις πριν τρεις μέρες έλεγε ότι οι δεσμεύσεις για μη αλλαγή στα όρια ηλικίας ισχύει και με βάση αυτή γίνεται ο διάλογος..

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 04/02/2010 00:36:37

      Μα τέτοια κωλοτούμπα; ξεπέρασε όλα τα όρια!

  8. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 04/02/2010 08:31:38

    Σ'αυτήν την κυβέρνηση,υπάρχουν και κανά δυό σοβαροί άνθρωποι.(ΜΗ γελάτε:το εννοώ).Ας καταλάβουν επιτέλους,πως όσο παραμένουν στη θέση τους,γίνονται συνένοχοι.

  9. SOTHROPOULOS avatar
    SOTHROPOULOS 04/02/2010 09:26:20

    ΤΑ ΝΕΑ ΓΚΑΛΟΠ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΜΠΟΥΡΟΟΙΚΟΝΟΜΕΗΔΕΣ

  10. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 04/02/2010 10:20:12

    Καλά τώρα ανακαλύψατε την "αξιοπιστία" του κ Λοβέρδου ?
    Θα σας θυμίσω ότι επί Σημίτη είχε υπογράψει μιά επιστολή που είχε συντονίσει ο στρατηγός Τσουκάτος και είχαν υπογράψει καμμιά 40αριά παληκάρια του ΠΑΣΟΚ, περί ελαχίστου εθνικού μισθού ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, γιατί τότε ο "στρατηγός" τα είχε σπάσει με τον Σημίτη και είχε θυμηθεί το επαναστατικό του παρελθόν. Μόλις λοιπόν ο Σημίτης τους έτριξε λίγο τα δόντια, βγήκε ο Λοβέρδος στα κανάλια και δήλωνε ότι δεν είχε προσέξει ακριβώς τι υπέγραφε και "ξέρετε πως γίνονται αυτά" κλπ απαράδεκτα για ένα Ακαδημαικό. Και αυτοί οι άνθρωποι μας κυβερνούν, και διδάσκουν τα παιδιά μας στα Πανεπιστήμια.

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 04/02/2010 11:18:48

    Ειθε, λεω εγω. Προκειται για συγκροτημενο και σοβαρο ανθρωπο, απο τους λιγους στην ηγετικη ομαδα, ειδικα εν συγκρισει με καποιους σαν τον "να φυσηξει Θεε μου ο αερας να παρει την σημαια" Θ. Παγκακο.

  12. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 04/02/2010 11:40:13

    Είναι πολύ πονηρός ο πατρινός.
    Το Λοβέρδο τον έβαλε στο Εργασίας για να τον "κάψει" πολιτικά, καθότι ήταν Βενιζελικός.

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/02/2010 13:04:43

    Ολη η ιστορια της ανακοινωσης εγινε για να ηρεμησουν οι αγορες κεφαλαιων.
    Τι θα γινει στο τελος δεν ξερει κανεις.

  14. isnogood avatar
    isnogood 04/02/2010 13:49:55

    Ο Λοβέρδος είναι ο σοβαρός της υπόθεσης...

  15. man8os avatar
    man8os 04/02/2010 13:55:56

    Ειναι και ο δαρμενος. Ποιος νοιαζετε για τν Λοβερδο? Οι ξενοι του ΓΑΠ θα εισηγηθουν την πολιτικη και θα τον αναγκασουν να την πραγματωσει.Ασχετως αν διαφωνει η συμφωνει με αυτην.

  16. trochalos avatar
    trochalos 05/02/2010 20:21:29

    Αειφόρος ανάπτυξη .Πάμε για βράβειο Nobel.
    Ο ΓΑΠ θα σώσει τον κόσμο και ξεκίνησε απο την ΙΝΔΙΑ
    O ΓΑΠ είναι ο MIND THE GAP όπως λένε και στο μετρό.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ trochalos 05/02/2010 20:25:46

      Αυτός προτείνεται για Νόμπελ Νοός.