#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2010 14:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επώνυμοι και ανώνυμοι φορολογούμενοι



Άνιση μεταχείριση των Ελλήνων πολιτών από τον Ελληνικό Δημόσιο

Πέρασαν 69 χρόνια από την έναρξη της Γερμανικής κατοχής και πλέον είμαστε δέσμιοι  μίας νέας κατοχής, οικονομικής αυτή την φορά, απ΄ την οποία δεν λείπει εκ νέου ο γερμανικός παράγοντας (βλ. Merkel).

Ο Πρωθυπουργός της χώρας πριν τις εκλογές του Οκτωβρίου του 2009, διακήρυττε πως «λεφτά υπάρχουν», φόροι δεν θα μπουν , οι μισθοί των δημοσίων και ιδιωτικών υπαλλήλων δεν θα πειραχθούν. Αντί αυτών, οδήγησε τη χώρα στην οικονομική κατοχή του ΔΝΤ, της Ε.Ε. και της ευρωπαϊκής κεντρικής τράπεζας, υποθηκεύοντας κυριαρχικά δικαιώματα της πατρίδος μας, εξαθλιώνοντας οικονομικά τα μεσαία και κατώτερα στρώματα της κοινωνίας μας. Στην ουσία, παρέδωσαν τα κλειδιά των ταμείων της Ελλάδος στους ξένους. Η μεταπολιτευτική περίοδος έφθασε στο τέλος της με την εντυπωσιακή χρεοκοπία του πολιτικού συστήματος. Ενός συστήματος, που ήταν ανίκανο να εισπράξει τα έσοδα που απέρρεαν από τους φόρους των Ελλήνων φορολογουμένων. Τα «παίρναμε» από αυτούς που δεν μπορούσαν να κάνουν αλλιώς (μισθωτούς , συνταξιούχους) και έκαναν τα «κλειστά μάτια» στους «επώνυμους». Η φοροδιαφυγή-φοροκλοπή ενός τέτοιου επώνυμου είδε το φως της δημοσιότητας. Ομιλώ βεβαίως, για το κατά τ’ άλλα μουσικό είδωλο γενεών, κ. Τόλη Βοσκόπουλο.

Πληροφορηθήκαμε μόλις στις 18/05/2010, ότι ποτέ δεν πλήρωσε του φόρους του προς το ελληνικό δημόσιο, όπως οφείλουν να κάνουν όλοι οι Έλληνες πολίτες. Για δεκαεπτά ολόκληρα χρόνια δεν πλήρωσε ποτέ φόρους, οι οποίοι σήμερα έφθασαν τα 5,5 εκ. ευρώ.

Τελικά, σ’ αυτό το κράτος είμαστε όλοι ίσοι, όπως αναφέρει το Ελληνικό σύνταγμα ή οι επώνυμοι είναι στο απυρόβλητο;

Για εισπρακτικούς λόγους, τον Απρίλιο του 2010, ψηφίσθηκε ο νόμος 3842/10 (ΠΟΛ 1044/10), που τακτοποιεί παλαιά χρέη προς το δημόσιο παρέχοντας την δυνατότητα διευθετήσεως τέτοιων χρεών με ευνοϊκούς όρους. Οι οφειλέτες έχουν δικαίωμα καταβολής των χρεών τους μέχρι 31/05/2010 με εφ’ άπαξ καταβολή των οφειλών τους χωρίς να υπολογίζονται τα πρόστιμα και οι προσαυξήσεις, που είναι υπέρ του οφειλέτη ή σε έξι μηνιαίες δόσεις με προσαύξηση 10% σε χρέη μέχρι 31/12/2009 και 3% για χρέη από 1/01/2009.

Γεννώνται λοιπόν εύλογα, τα εξής ερωτήματα:

Ο κ. Βοσκόπουλος  έχει ενταχθεί στην πιο πάνω ευνοϊκή ρύθμιση, προκειμένου να εκπληρώσει τις ήδη πολύ καθυστερημένες υποχρεώσεις του προς το Ελληνικό κράτος ή είναι ακόμη σίγουρος, ότι τελικά θα αποφύγει να πληρώσει, όπως συνέβαινε επί μία 15ετία και πλέον;

Το κράτος θα δει τελικά την παραπάνω φορολογική παράβαση, όπως θα έβλεπε του κάθε φτωχού πλην τίμιου Έλληνα φορολογούμενου;

Αποστόλου Παναγιώτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lalakis avatar
    Lalakis 20/05/2010 12:42:19

    εδώ ειναι Βαλκάνια δεν είναι παιξε γελασαι. Ο Ρέμμος δεν το λέει αυτό; Νομίζω.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Lalakis 21/05/2010 01:39:26

      Ο Ρέμος κρύβεται αυτό το διάστημα για ευνόητους λόγους. Μέχρι και φαντάρο θα τον στείλουν, για να προσφέρουν αίμα και θέαμα στη κοινή γνώμη. (Και καλά θα κάνουν).

  2. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 20/05/2010 14:55:14

    Κι άλλοι φτωχούληδες του Θεού:

    http://zoornalistas.blogspot.com/2010/05/33000.html

    Με 33.000 ευρώ το μήνα αμειβόταν η Μαρία Χούκλη παρουσιάστρια του κεντρικού δελτίου ειδήσεων της κρατικής τηλεόρασης!.. Τώρα λέει το σκέφτεται να φύγει καθώς οι αρμόδιοι του ραδιομεγάρου της Αγίας Παρασκευής μείωσαν το μισθό της στα 12.000 ευρώ. Μάλιστα πριν λίγες ημέρες οι διοικούντες την ΕΡΤ, εναρμονιζόμενοι στις εντολές για το πλαφόν στους μισθούς στο δημόσιο, προχώρησαν και σε νέα μείωση με αποτέλεσμα η αμοιβή της τηλεπαρουσιάστριας να πέσει στα 6.000 ευρώ. Η Χούκλη εμφανίζεται να είναι ιδιαίτερα ενοχλημένη με την δραστική μείωση των απολαβών της, ενώ γίνονται διαρροές πως...δεν θα ανανεώσει το συμβόλαιό της με την ΕΡΤ και πως σίγουρα η επόμενη τηλεοπτική σεζόν θα την βρει εκτός κρατικής τηλεόρασης. Το περιβάλλον της παρουσιάστριας διαδίδει επίσης σενάρια ότι την περίοδο αυτή η Χούκλη μιλάει με τους υπεύθυνους πολλών ιδιωτικών καναλιών, ενώ κάποιοι θεωρούν «σίγουρη τη μεταγραφή της στον Ant1»…

    • nasos avatar
      nasos @ Γιάννης Σ. 20/05/2010 16:26:24

      Ο δρόμος είναι ανοιχτός και σκυλιά δεμένα,να δούμε αν βρεθεί σταθμός αυτήν την εποχή,διατεθειμένος να δώσει 33.000 το μήνα για τις υπηρεσίες της καςΧούκλης.

      • nasos avatar
        nasos @ nasos 20/05/2010 16:31:25

        Επι τη ευκαιρία να πω,πως κατά την γνώμη μου θα πρέπει να μπει γενικό πλαφόν στους μισθούς του Δημοσίου και ΔΕΚΟ,ύψους 4.000 ευρώ μηνιαίως.
        Οποιος νιώθει πως αδικείται με 4Κ τον μήνα,είπαμε,ο δρόμος προς τον ιδιωτικό τομέα είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα.
        Έτσι θα εξοικονομηθούν σοβαρά λεφτά,αντί να κόβει 300 ευρώ τον μήνα από τους δασκάλους,ας μειώσει πχ τους εξωφρενικούς μισθούς που λαμβάνουν διάφοροι επικεφαλής των παντοειδών δήθεν Ανεξάρτητων Αρχών,από πχ 10.000 ευρώ σε 4.000 ευρώ,μανι-μάνι ο κρατικός κορβανάς έχει όφελος που ισούται με τις μειώσεις μισθών είκοσι δασκάλων.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιάννης Σ. 21/05/2010 01:35:09

      Λέτε να αρχίσει να μιλάει και με την εταιρεία παραγωγής SIRINA;

  3. AUD avatar
    AUD 20/05/2010 15:49:18

    33k το μήνα... ??????????????????????????????????????

    • anonymous avatar
      anonymous @ AUD 20/05/2010 16:23:56

      Ναι τόσα έπαιρνε αλλά τα μισά τα έπαιρνε τη εφορία. Πρέπει να της καθάριζε κανένα εικοσάρι.

      Πάντως εγώ ποτέ δεν την πήγα αυτή. Τη θεωρούσα κρύα. Είχε εκεί ένα ψυχρό στυλάκι που της έδινε την εικόνα της σοβαρής αλλά κάτι σχόλια που έκανε μόνο σοβαρά δεν ήταν.

      Την ξεμπρόστιασε μια φορά και η Πιπιλή γιατί την κρέμασε. Τη βρήκε στο δρόμο και τη ρώτησε γιατί δεν έβαλε πλάτη για ένα θέμα και απάντησε ότι δεν ασχολείται με αυτά. Κοινώς άτομο παρτάκιας και του βολέματος.

  4. Orestios avatar
    Orestios 20/05/2010 15:54:33

    33K? WTF???

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 20/05/2010 18:55:52

      FFF...ASAP...

  5. Ελληνας avatar
    Ελληνας 20/05/2010 19:17:37

    αυτό είναι... 33 χιλιάδες μηνιαίως και -33 υπό το μηδεν τηλεθέαση. Τι ωραία που συνδέσανε οι καρχαρίες τις αμοιβές με την παραγωγικοτητα.

  6. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 20/05/2010 19:18:05

    Τι λετε, βρε παιδια, τριαντατρια χιλιαρικα το μηνα? Ποιος μαναντζερ μεγαλης επιχειρησης στον ιδιωτικο τομεα εχει τετοιες αποδοχες? Βρεστε εναν?

  7. astyanax avatar
    astyanax 20/05/2010 21:21:43

    Ποιός Παναγιώτης Αποστόλου είναι αυτός ;
    Mήπως είναι καμμιά μεταγραφή από το ΛΑΟΣ ;
    Ητανε εκεί υψηλόβαθμο στέλεχος με πλούσια
    κομματική δράση. Αν κάποιος ξέρει ας μας το πει.
    Αν ναι, ας τον καλωσορίσουμε (αν, το τονίζω).
    Το άρθρο του είναι καλογραμμένο αλλά κανείς
    από τους αναγνώστες δεν μπορεί να μας πληροφο
    ρήσει αν ο Τόλης Βοσκόπουλος έκανε χρήση των
    χαριστικών διατάξεων του τελευταίου νόμου
    ώστε να πληρώσει μόνον 3 εκατομμύρια ευρώ,
    αντί των 5,5 εκατομμυρίων ευρώ που είναι η
    συνολική οφειλή του. Εκτός και αν είναι σίγουρος
    ότι το χρέος του θα παραγραφεί με την μεσολάβηση
    των διαπλεκομένων, όπως μας έχουν προσφάτως
    συνηθίσει.