#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/05/2009 16:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Επτωχεύσαμεν κύριοι»

Αλλού είναι οι σοβαρές ειδήσεις:

Μεταπολιτευτικό οικονομικό κραχ στο Ελληνικό Δημόσιο, που για πρώτη φορά εμφανίζει αρνητικό ρυθμό εσόδων 0,16% και μαύρη τρύπα 1,5 δισ. ευρώ στο πρώτο τρίμηνο του έτους.

Το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης, έχοντας αποκρύψει κατά μακρόν την πορεία των εσόδων και των δαπανών του προϋπολογισμού, αναγκάστηκε χθες να τα δώσει στη δημοσιότητα και ουσιαστικά να παραδεχτεί την αποτυχία του. Αδυνατεί να μαζέψει έσοδα, αλλά και να περιορίσει τις δαπάνες.

Ούτε οι ρυθμίσεις της περαίωσης και των ληξιπρόθεσμων αλλά ούτε και οι εισπράξεις από το Ενιαίο Τέλος Ακινήτων φαίνεται να λύνουν το πρόβλημα της κυβέρνησης, καθώς στην οδό Νίκης δεν πετυχαίνουν να ελέγξουν την οικονομία. Τα έσοδα του τακτικού προϋπολογισμού μειώθηκαν 0,16% και περιορίστηκαν στα 11.014 εκατ. ευρώ, ήτοι 18 εκατ. ευρώ λιγότερα από τα 11.032 εκατ. του αντίστοιχου τριμήνου του 2008, με ετήσιο στόχο 13,2%. Και όσο τα έσοδα μειώνονται τόσο αυξάνουν οι δαπάνες! Το σύνολο των δαπανών του τακτικού προϋπολογισμού αυξάνει με ρυθμό 24,9% στα 15.464 εκατ. ευρώ από 12.381 εκατ. πέρσι (οι πρωτογενείς αυξήθηκαν 19,09% στα 13.021 από 10.934 εκατ.), πολύ πάνω από τον ετήσιο στόχο 9,1%.

Το αποτέλεσμα αυτών είναι ότι το οικονομικό επιτελείο μετράει ήδη μαύρη τρύπα 1,5 δισ. ευρώ, έλλειμμα τακτικού προϋπολογισμού 4,45 δισ. ευρώ και κρατικού 6,95 δισ. ευρώ

http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=42593

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 09/05/2009 17:00:39

    Πάλι ο προϋπολογισμός θα είναι θέμα έκτακτης εθνικής ανάγκης;

  2. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 09/05/2009 17:01:51

    Το θυμάστε αυτό με το βοσκό που φώναζε "λύκος";

  3. ataktos avatar
    ataktos 09/05/2009 17:06:22

    Τελικά δεν βρεθήκανε κοιτάσματα πετρελαίου στο Αιγαίο να τους σώσουν

  4. AnonymOs avatar
    AnonymOs 09/05/2009 17:16:16

    Ποιούς "....να τους σώσουν...", αφελέστατοι ?

    Η δική σου η καλύβα έχει μπουρλοτιάσει, δέν αισθάνεσαι ακόμη, μιά πύρρα στ'ον πωπό σου ?

  5. Jimmy L avatar
    Jimmy L 09/05/2009 17:36:32

    Το να μειωνονται τα εσοδα στον προυπολογισμο και να αυξανονται οι δαπανες αποτελει παγκοσμιο ρεκορ και μονο μια κυβερνηση της ΝΔ με πρωθυπουργο τον Καραμανλη θα μπορουσε να επιτυχει.Θυμασθε την θεωρια του ''ΠΕΡΙΠΤΕΡΟΥ'' οταν πολλοι ελεγαν οτι ο Καραμανλης δεν εχει διευθυνει ενα περιπτερο ,πως θα κυβερνησει την Ελλαδα??Οριστε τα αποτελεσματα..Τωρα τι θα πουν οτι φταιει για την ανικανοτητα τους η διεθνης κριση??Ανικανοι,διεφθαρμενοι,ψευτες,κλεφτες ,ριμαξαν τον τοπο.Τα τελευταια 5 χρονια ειναι τα χειροτερα απο συστασεως του Ελληνικου Κρατους απο καθε πλευρα και προσπαθουν να μας πεισουν αυτοι και οι πληρωμενοι δημοσιογραφισκοι και ΜΜΕ με τις διαφορες αναλυσεις τους οτι η διαφορα στις ευρωεκλογες μειωνεται..Μα για χαζους μας περνανε για να μη πω τιποτα χειποτερο??

  6. ataktos avatar
    ataktos 09/05/2009 17:39:01

    Έχεις δίκιο γενικά μόνο που για τα έσοδα του Ελληνικού κράτους υπεύθυνη είναι η κυβέρνηση και όχι εγώ και εσύ

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/05/2009 17:59:50

    Περίπτερο; Ξέρεις τι δύσκολο που είναι... Φυσική παρουσία, δύσκολο περιβάλλον, πελάτες από τρεις κατευθύνσεις, απόθεμα που αλλάζει ημερήσια, εβδομαδιαία, μηνιαία, παραλαβή, έλεγχος κλοπών. Βέβαι έχει το καλό ότι δεν έχει "απαιτήσεις", κοινώς βερεσε΄(ή έχει και τέτοιο...)

    Από τους 300, πόσοι έχουν εργαστεί (πραγματικά όχι δικηγορικό γραφείο στην πλατεία Κοτζιά που είναι πάντα κλειστό...) Μερικοί.

    Από τους ηγέτες; Και οι διαπρεπείς γόνοι που τους διόρισαν με μισθό σαν λάδωμα στον μπαμπά, δεν μετράνε. Μην μπερδέυουμε δουλειά με λάδι (αλλα, καημένα παιδιά, έτσι γεννηθήκατε, έτσι μάθατε... ο υποτελής σας φέρνει και φαϊμ και δώρα)

  8. Le canard avatar
    Le canard 09/05/2009 18:00:41

    ΣΟΒΑΡΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΑ ΑΘΗΝΑΣ. ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΜΛΕΣΑ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ. ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ. ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ, ΚΑΝΙΓΓΟΣ, ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ, ΟΜΟΝΟΙΑ.

  9. Jimmy L avatar
    Jimmy L 09/05/2009 18:01:41

    Φαντασθειτε ο Αλογοσκουφης να μην ηταν καθηγητης Οικονομικων στο LSE τι θα γινοταν!!Ο Παπαθανασιου και ο πισω απο αυτον κρυπτομενος Σουφλιας ,οι Φωστηρες της οικονομικης επιστημης ανελαβαν να μας σωσουν!!

  10. οκτώ avatar
    οκτώ 09/05/2009 18:04:00

    @9 Jimmy L
    Μπορεί να μην σκαμπάζουν από οικονομικά, αλλά κάνουν τα καλύτερα ρουσφέτια.

  11. Le canard avatar
    Le canard 09/05/2009 18:06:44

    Ειναι μεγάλος ο αριθμός των αναρχικών στο κέντρο. Η αστυνομία έκανε μια πράγματι κεραυνοβόλο επιχείρηση (και με την ομάδα Δ) και τους έσπρωξε στο Πολυτεχνείο. Το θέμα είναι ότι πάλι δεν είχαν φυλάξει το ΕΜΠ.

  12. Le canard avatar
    Le canard 09/05/2009 18:07:59

    Οι φασίστες είχαν καταλάβει από το πρωΐ την Ομόνοια, επειδή εκεί είχαν προγραμματίσει συγκέντρωση αντιρατσιστικές οργανώσεις. Οι αναρχικοί μαζεύτηκαν στην Κάνιγγος. Αρχισαν σπασίματα Τραπεζών, κ.λ.π., και εκδηλώθηκε αμέσως η επιχείρηση της αστυνομίας. Κατόπιν, τα αναμενόμενα...

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/05/2009 19:29:04

    Εαν επτωχευσαμε τοτε γιατι τα περιβοητα spread των ελληνικων ομολογων επεσαν στις 160 μοναδες βασης;
    Η μειωση των εσοδων εν μεσω οικνομικης κρισης ειναι αναμενομενη.Πεφτουν οι εισπραξεις απο ΦΠΑ,πεφτουν τα εσοδα απο πετρελαιο με τη φθηνη τιμη,πεφτουν οι δασμοι στα τελωνεια.
    Και σε αλλες χωρες τα ελλειμματα καλπαζουν και πολυ περισσοτερο.

  14. Jimmy L avatar
    Jimmy L 09/05/2009 20:03:58

    @13Ψυχραιμια Γνωριζεις οτι οτελευταιοςδανεισμος που περηφανευεται οτι κατορθωσε να δανεισθει 8 δις ο Παπαθανασιου μετι μοναδες βασης εγιναν??Με 250 μοναδες βασης.Ουτε αυτο δεν κατορθωσαν να προβλεψουν.Ξερεις καποιον που να δανειζεται και να ειναι υπερηφανος για αυτο??Και ομως υπαρχουν ειναι οι της κυβερνησης με τον υπουργο τον Παπαθανασιου- Σουφλια και πρωθυπουργο τον Καραμανλη..Δοξαστε τους η μαλλον καλυτερα ξεσκιστε τους οπως πολυ καλα εσεις ξερετε!!

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/05/2009 21:02:05

    σιωπηλή εγγύηση των ιδιοκτητών μας

  16. Le canard avatar
    Le canard 09/05/2009 21:32:48

    @ataktos 3

    Οι αμερικάνικες εταιρείες ήδη ετοιμάζονται να αρχίσουν έρευνες για πετρέλαια τα αμέσως επόμενα χρόνια, σίγουρα στο Ιόνιο.

  17. ataktos avatar
    ataktos 09/05/2009 21:51:17

    Le canard -Περίμενε μέχρι την δεύτερα οπού τα δικά μας αστερία του πενταγράμμου (διάβαζε Τ.Ε.Ε.) θα παρουσιάσουν στην πόλη μας τα αποθέματα λιγνίτη .Θα σας ενημερώσω .Υπομονή στα αστέρια τον νοικοκυρεμένων και εκσυγχρονιστών θθθθα μιλήσουν και παρουσιάσουν ....

  18. isnogood avatar
    isnogood 10/05/2009 03:58:44

    Άσχημο πράγμα το ξενύχτι σε αυτή την ηλικία: 44!

    Μπρε Φάκτορα, θυμήθηκα κουβέντα φίλου εφοριακού: 40 με 50 τοις εκατό κάτω είναι σε σύγκριση με πέρυσι οι εισπράξεις στις εφορίες και να αφήσουν τις μαλακίες για μειώσεις του στυλ...0,16% !
    Χα χα χα
    Ο μεσαίωνας έρχεται με βήμα ταχύ και το χρηματιστήριο Αθηνών ανεβαίνει!

    Και κάτι ακόμη μια που είπα για χρηματιστήριο: είναι δυνατόν να ανακοινώνει μεγάλη τράπεζα...ΚΕΦΑΛΑΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ ΚΑΙ ΚΑΡΤΩΝ και αντί να χάνει η μετοχή της 30 και 40 τοις εκατό στο ταμπλό, αυτή να ανεβαίνει;
    Απέραντο φρενοκομείο η χώρα...

    Και ένα τελευταίο: μέτρησες καθόλου πόσους βουλευτές έχει ο Αντώνης;
    Πως είπαμε οτι τη λένε την κυρία;
    Ντόρα ή κάπως έτσι;

  19. βαγγελης avatar
    βαγγελης 10/05/2009 18:18:20

    δυστυχως, πραγμα που εχουμε πει διαφοροι πολλακις ειναι οτι για να γινει καποιος ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ υπουργος θα επρεπε να εχει αρκετα ενσημα απο τον ιδιωτικο τομεα ... και κατα προτιμηση ως ελ.επαγγ. και οχι ως υπαλληλος-στελεχος(ακομα κ διευθυντης) ... Δεν μπορει να διοικησει καποιος μονο με θεωρητικες γνωσεις, μπορει να γινει συμβουλος κλπ... οχι ομως 'διοικητης' ...
    Απο κει και περα ειναι πραγματι αξιοσημειωτο το γεγονος οτι οι πολιτικοι μας την τελευταια 5ετια καταφεραν να ξεπερασουν σε ασχετοσυνη και τους πολιτικους του Σημιτη και τους υπουργους του Α.Παπανδρεου που 'εφαγαν' και αυτοι καλα ... Προσπαθουν με μετρα κατα των μεσοαστων κ μικροαστων να κερδισουν οσα τρωνε οι καρχαριες σε λιγες ωρες ... προσπαθουν να ιδιωτικοποιησουν τα παντα στο κρατος οταν η ιδιωτικη πρωτοβουλια ειναι μιζαδορικη με αβανταδορικο το κρατος ... προσπαθουν να μειωσουν καθε κοινωνικη, αστικη και εργασιακη αρωγη με προσχημα την κριση χωρις να μειωσουν τις μαυρες τρυπες που 'ρουφανε' την Ελληνικη περιουσια....
    Και το γελοιοδεστερο ειναι πως ενω το 2004 εκλεχτηκαν με σημαια την καθαρση, μεχρι τωρα καταφεραν να βρωμισουν περισσοτερο ακομα τον ελληνικο χωρο και τον πολιτικο βιο....
    Ενω το 2007 εκλεχτηκαν με καμπανια τον προυπολογισμο, ακομα και τωρα ειναι ετοιμορροπος καθε οικονομικος σχεδιασμος και καθε επιλογη τους αποδεικνυεται οχι απλα αστοχη αλλα και επικινδυνη .....