30/03/2009 19:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιχειρηματίας αυτοπυροβολήθηκε λόγω χρεών

Πυροβολημένος στην καρδιά βρέθηκε λίγο μετά τις 10:30 το πρωί, από τους υπαλλήλους του, 47χρονος ιδιοκτήτης καταστήματος επί της οδού Στριγγάρη στη Δάφνη. Οι υπάλληλοι του καταστήματος εποχιακών ειδών «Επιλέγειν», κάλεσαν το ΕΚΑΒ και ο άτυχος επιχειρηματίας μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Ευαγγελισμός όπου και νοσηλεύεται σε σοβαρή κατάσταση. Εντός του καταστήματος βρέθηκε σημείωμα του ιδιοκτήτη στα οποία εξηγούσε πως οικονομικοί λόγοι τον οδήγησαν στο απονενοημένο διάβημα. (http://www.protothema.gr/home.html)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/03/2009 19:28:55

    Τα ελικρινή μου συλλυπητήρια. Κρίμα στον άνθρωπο. Προφανώς τον έφαγε η ευσυνειδησία του.
    Έναν Έλληνα πολιτικό δεν άκουσα ποτέ να αυτοκτονεί και δεν μιλάω μόνο για τους πρόσφατους επιτήσδειους αλλά και άλλους που κόστισαν εθνικά...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/03/2009 19:35:41

    Στις 18 Απριλίου, ο Κορυζής συμμετείχε σε συνεδρίαση του Υπουργικού Συμβουλίου. Ακολούθησε κατ' ιδίαν συνομιλία του Κορυζή με τον βασιλιά Γεώργιο. Το τι ειπώθηκε ακριβώς σ' αυτήν την συνομιλία του Κορυζή με τον βασιλιά Γεώργιο δεν είναι γνωστό, αν και εικάζεται ότι οι δύο άνδρες διαφώνησαν ως προς την ενδεχόμενη μετακίνηση της ελληνικής κυβέρνησης στην αγγλοκρατούμενη Κύπρο. Πάντως, ο Κορυζής εξήλθε συντετριμμένος από την συνάντησή του με τον βασιλιά. Επιστρέφοντας σπίτι του, αυτοκτόνησε με δύο σφαίρες στην καρδιακή χώρα.

    ΔΕΝ προτρεπω τους πολιτικούς με ευθιξία να αυτοκτονήσουν (γιατί είμαι κατά της παραβίασης του νόμου περι όπλων)

    Φοβάμαι για πολλούς φουκαράδες επιχειρηματίες σε αδιέξοδο.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/03/2009 19:37:57

    @2 Ανέφερες ίσως την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

  4. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 30/03/2009 19:57:37

    @archaeopteryx

    Εάν και ξεφεύγει λίγο από το θέμα...τον Κορυζή τον δολοφόνησαν οι πράκτορες του Παλατιού γιατί ήθελε τη συνθηκολόγηση με τους Γερμανούς ώστε η Ελλάδα να μην συνεχίσει να είναι εμπόλεμη ζώνη σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο, κάτι εντελώς αντίθετο με την επιθυμία του Λονδίνου του οποίου ο Γεώργιος ο Β ήταν πιστός "σύμμαχος".

    Τέλως πάντων, αυτοκτόνησε λοιπόν με δύο σφαίρες στη καρδιά ο Κορυζής!

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/03/2009 20:09:08

    πολιτικοί με ευθιξία???????????????

  6. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 30/03/2009 20:18:23

    Ανθρωπος που αυτοκτονει με 2 σφαιρες στην καρδια πρωτη φορα ακουω...!!
    Παλι καλα που δεν αυτομαχαιρωθηκε με 5 μαχαιριες στην πλατη...
    Ρε τι αλλο θα ακουσουμε...

  7. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 30/03/2009 20:29:50

    @Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες

    Ακούγεται τρελό, αλλά την αυτοκτονία του Κορυζή την αναφέρουν ως αυτοκτονία μετά απο διπλό πυροβολισμό στη καρδιακή χώρα!

    Μάλλον τα βιβλία ιστορίας χρειάζονται άλλαγμα...Η Ρεπούση το πήρε πρέφα αυτό το ιστορικό συμβάν ή απλώς την απασχολούσε η αποδόμηση των όσων δεν υπάκουσαν στις εντολές των μεγάλων δυνάμεων (Βλ. Λονδίνο)


    Ρεπούση εάν με διαβάζεις...που ξέρω ότι διαβάζεις! Ψάξε το θέμα με το Κορυζή!

  8. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 30/03/2009 20:31:35

    @6-Αυτά τα ΜΜΕ ούτε και τρόμο δεν ξέρουν να πουλήσουν στης οθόνες τους ξευτέλισες

  9. Hase avatar
    Hase 30/03/2009 20:38:27

    Παιδες για τον επιχειρηματια δεν ακουσα πολλα λογια. Αυτοκτονησε ο ανθρωπος και ισως ειχε γυναικα και παιδια. Ζουμε στην αγρια και αδηφαγο εποχη του αιωνα οπου το μονο που εχει αξια ειναι το χρημα. Και λυπαμαι που ζω σε αυτη την εποχη. Ισως πιο παλια να ηταν πιο καλα.

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/03/2009 20:53:57

    Γερμανία Σλοβενία φιλαράκια ...

  11. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 30/03/2009 20:56:46

    Αυτος που εδωσε την θεση στην Ρεπουση ν αυτοκτονησει και αφηστε τον Κορυζη στην αιωνιοτητα...

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/03/2009 20:59:52

    εγώ καλοί μου άνθρωποι δεν ζούσα τότε, αλλά ρώτησα κάτι ιντελλεκτουέλλους και μου είπαν ότι "αυτοκτόνησε". Το ότι το λέει η Wikipedia, (από όπου και το αρθράκι) ξέρω δεν λέει πολλά, αλλά το λέει. Το ότι τόν σκότωσε το παλάτι, επίσης δεν το ξέρω.

    Η ευθιξία είναι ελληνική λέξη και ο Κορυζής Αρβανίτης. Άρα βγάλτε τα συμπεράσματά σας. Δεν έχουμε ατυχώς αρκετούς αρβανίτες στο γκουβέρνο.

    Ευθιξία δεν έχουν οι γραικύλοι που κυβερνούν (τα τελευταία πολλά χρόνια). Για τον επιχειρηματία και κάθε άνθρωπο σε αδιέξοδο λυπάμαι, θα έλεγε "μη δεν αξίζει τον κόπο" αλλά... είμαι σίγουρος;

  13. Orestios avatar
    Orestios 30/03/2009 21:03:31

    Αυτοκτόνησε ο εκπρόσωπος τύπου του ΠΑΣΟΚ! Μετά τις δηλώσεις του Λοβέρδου για την Παρουσία Τούρκων στην Κύπρο δεν άντεξε να του κλέβουν την πρωτιά στον αντι-Αμερικανικό αγώνα, που διεξάγει με περισσό θάρρος και τόλμη. Η προσβολή από την ηγεσία του GAP στο να αποδώσει ο ίδιος τον αυθεντικό αντιΑμερικανικό λόγο του ΠΑΣΟΚ έθιξε ιδιαίτερα την ευαίσθητη καρδιά του, η οποία πλημμύριζε από εθνική υπερηφάνια.

  14. Keep Talking avatar
    Keep Talking 30/03/2009 21:12:07

    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες Says:
    March 30th, 2009 at 8:18 pm

    Η πρωτη σφαιρα αστοχησε λιγο, γι αυτο εριξε και δευτερη για να σιγουρευτει- CSI fan

  15. Lavazza avatar
    Lavazza 30/03/2009 21:31:07

    "Και τα τέσσερα παιδιά δώρισαν το πατρικό σπίτι στον Πόρο για να γίνει αρχαιολογικό μουσείο."

    Όπως δώρισε στο κράτος κι ο Γιωργάκης τη ροζ βίλα της Εκάλης (του πατέρα του), τη βίλα στο Καστρί (του παππού του) και το χωριουδάκι από βίλες στην Εκάλη (της μητέρας του Μάργκαρετ)...

  16. μπουγατσα με τυρι avatar
    μπουγατσα με τυρι 30/03/2009 22:19:09

    @ Ορεστιος 14.
    μπππρρρρρρ,ΚΡΥΑΔΕΣ.
    Το αλλο με τον...κουρασμενο ξεχασες να το σχολιασεις.Κουραστηκες κι εσυ φαινεται.
    Αντε ,ωρα να πατε για υπνο.
    Υ.Γ. Μην βαζετε ιδεες στον..κουρασμενο και κανει κανενα απονενοημενο...

  17. Orestios avatar
    Orestios 30/03/2009 23:41:59

    @ 18
    Η Αννούλα του ΠΑΣΟΚ ζητά φόρους και κατηγορεί την ΝΔ γιατί μειώνει τους φόρους στα αυτοκίνητα. Ζήτω η αριστερή νοοτροπία του ΠΑΣΟΚ. Βάλτε φόρους παντού.

  18. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 30/03/2009 23:55:28

    @16
    Αν και η ιστορία του Κοριζή ειναι γνωστή,να πω και εγώ οτι περισσεύει η μισαλλοδοξία και η εμπάθεια στις παρατηρήσεις σου με κεφαλαία;
    Η κατάσταση στο Αλβανικό μέτωπο ήταν δραματική,ο στρατός του Αλβανικού έπους ήταν σχεδόν διαλυμένος, ήταν εκτεθειμένος στις γερμανικές αεροπορικές επιθέσεις, ο ανεφοδιασμός και η τροφοδοσία ήταν αδύνατες, και μετά τις φήμες οτι ο Γερμανοί δεν συλλαμβάνουν αιχμαλώτους απο το μέτωπο της Ανατολικής Μακεδονίας, το ηθικό ήταν άθλιο.Οι στρατηγοί Πιτσικας, Τσολάκογλου στέλνουν τηλεγράφημα στους Κοριζή και Παπάγο κάνοντας δραματική εκκληση να συνθηκολογήσουν για να σώσουν τον στρατό που νικητής στο Αλβανικό επος κινδύνευε απο τα ιταλικά στρατεύματα και ήταν βέβαιο οτι λόγω της ταπείνωσης, ο Μουσολίνι δεν θα δεχόταν συνθηκολόγηση. Οι εκκλήσεις προς Κορυζή ήταν δραματικές να σώσει τον στρατό απο τους Ιταλούς. Ο Κοριζής ειχε υποσχεθεί οτι μέχρι το μεσημέρι θα έστελνε εντολή συνθηκολόγησης. Ο Κανελλόπουλος ,εκλήθη απο τον στρατηγό για να αρχίσει την σύνταξη το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης.
    Το μεσημέρι εγινε Υπουργικό Συμβούλιο οπου διαπιστώθηκε η διάσταση απόψεων ανάμεσα στον Βασιλιά και μελών του Υπουργικού Συμβουλίου για την συνέχιση ή οχι του Αγώνα, γιατί ο Γεώργιος ήθελε συνέχιση για 3-4 μέρες ακόμη, προκειμένου να προλάβουν οι βρεττανικές δυνάμεις, η κυβέρνηση και οι οικογένειες που θα τους συνόδευαν να αποχωρήσουν. Ο Κοριζής εισηγείται άμεση αναχώρηση για Κύπρο για να προλάβουν οι στρατηγοί να αρχίσουν διαπραγματεύσεις με τους Γερμανούς για την σύναψη συνθηκολόγησης αλλα ο Γεώργιος την απορρίπτει. Στο τέλος της συνεδρίασης ο Κορυζής υποβάλλει την παραίτησή του και προτείνει συγκρότηση νέας κυβέρνησης απο στρατιωτικούς. Μετά απο ιδιαίτερη συνομιλία με τον Γεωργιο αποχώρησε και αυτοκτόνησε.
    Να σημειώσουμε οτι στις 17 συνθηκολογεί η Γιουγκοσλαβία και ο Γερμανικός στρατός εχει μοναδικό αντίπαλο τον ελληνικό στρατό και στις 18 του μηνός άρχισε η είσοδος των Βουλγαρικών στρατευμάτων στην Θράκη;Οτι ο μητροπολίτης Ιωαννίνων εκλιπαρούσε την ανακωχή για να μην ατιμωθεί και εξοντωθεί των νικητών απο τους ηττημένους; Ο Γεώργιος, κοιτάζοντας ΜΟΝΟ τα συμφέροντα των Βρετανών, του θρόνου του και των συμφερόντων του στην μετά τον πόλεμο εποχη,αρνιόταν να συνθηκολογήσει, ερμαιο των Βρετανών, της 4ης Αυγούστου,των Μανιαδάκη και Διάκου, που ήταν και οι κύριοι πολιτικοί του σύμβουλοι.

  19. Lavazza avatar
    Lavazza 31/03/2009 01:29:52

    @Ανώνυμε 21

    standing ovations!

    Ειδικά το τελευταίο με τη μουσική ήταν όλα τα λεφτά!!!

  20. μπουγατσα με τυρι avatar
    μπουγατσα με τυρι 31/03/2009 01:46:41

    @ΑΝΩΝΥΜΕ 21.
    Εαν θεωρεις οτι η Αλεξανδρα -20 αντεγραψε απο αριστεριστικο σαιτ,τοτε τι να πω για σενα.Λες και ξανακουω χουντικα θουρια,βλεπω γιορτες μισους στο Σταδιο και ακουω για γυψους.
    Σκυψε καλυτερα πανω στην πραγματικη Ελληνικη Ιστορια και ασε τους τεταρτοαυγουστιανους ισχυσρισμους.
    Τι αλλο θα διαβασουμε...ακου 65% των δρομων φτιαχτηκε απο τον χολεροβλητο ημιτρελλο.

  21. Lavazza avatar
    Lavazza 31/03/2009 01:53:54

    @μπουγατσα

    γιατί άδικο έχει που λέει οτι οι δρόμοι φτιάχτηκαν από τον Παπαδόπουλο;

    Ποιός τους έφτιαξε;

    Ο Σημίτης με τον Μπόμπολα, όπως την Αττική Οδό που μας βγήκε ο κούκος αηδόνι;

    Και δεν μιλάμε για Αθήνα.
    Πήγαινε στα νησιά να δεις, όλο το οδικό δίκτυο όχι μόνο είναι από την περίοδο 1967-1974 αλλά και από τότε να μην έχει μπει ούτε μία σπιθαμή καινούρια άσφαλτος!

    Τώρα, όσον αφορά την ελευθερία του λόγου και την ελευθερία του τύπου που τότε δεν είχαμε και τώρα έχουμε, κοίτα τον λόγο (Κανάλια, δελτία ειδήσεων) και τον τύπο (όλες τις εφημερίδες) και βγάλε συμπέρασμα...

  22. matakis avatar
    matakis 31/03/2009 10:00:38

    @1 : Mάλλον οι τοκογλύφοι τον έφαγαν τον άνθρωπο. Δεν εξηγήται αλλιώς, όσο σκατά και να τα έχεις κάνει δεν οδηγήσαι σε τέτοια ενέργεια. Σκέψου όμως να χρωστάς σε τοκογλύφους, να σε απειλούν να πληρώσεις αλλιώς "θα πάθει κανένα ατύχημα η οικογένειά σου"... Αν μπλέξεις με τοκογλύφους δεν σε σώζει τίποτα.....

  23. AlphaBank avatar
    AlphaBank 31/03/2009 11:02:57

    Επιχειρείς; Και εμείς μαζί σου!

  24. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 31/03/2009 14:54:47

    Πολλοι δημοσιοι υπαλληλοι,πλακωσανε δω μεσα μου φαινεται.
    Μονο αυτοι,μπορουν να σκεφτονται μ αυτον τον τροπο.

  25. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 31/03/2009 21:54:42

    @25Anonymous Says:
    ""Αν ο Μεταξάς ήταν πατριώτης γιατί δεν κύρηξε τον πόλεμο όταν μας βύθισαν την Έλλη???""
    Δεν κΗρΥξε τον πόλεμο διότι ήτο ανέτοιμος. Αμέσως μετά δώθηκαν παραγγελίες στις υφαντουργίες που δούλευαν μέρα-νύκτα, για τις στολές εφέδρων, εστάλησαν ατομικά δελτία επιστράτευσεως, προωθήθηκαν εφόδια και πυρομαχικά σε αποθήκες κοντα στα σύνορα, ενισχύθηκαν τα οχυρά. Ολα αυτά θέλουν χρόνο και χρήμα. Εάν νομίζεις ότι το Αλβανικό Επος έγινε έτσι στην τύχη, χωρίς να υπάρχει η στοιχειώδεις υποδομή των πενιχρών Ελληνικών μέσων τότε πάω πάσο.

  26. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 31/03/2009 22:03:57

    @25Anonymous Says:
    ""Το ΙΚΑ δεν ήταν ιδέα του Μεταξα ούτε το υλοποιησε, είναι σαν να κάνει κάποιος εγκαινια ενώ το εργο εγινε από πρωγενέστερη κυβερνηση. Μην λέμε και ότι θέλουμε""

    Εσύ όμως γράφεις ότι θέλεις. Ποιά ειναι η πρΟγενέστερη κυβέρνηση που έκανε το ΙΚΑ και καθιέρωσε το 8ωρο??

    @21 Anonymous και @24 Lavazza
    Συμφωνώ απολύτως. Η ιστορία είναι ιστορία και δεν αλλάζει ανάλογα με τις πολιτικές μας πεποιθήσεις.

  27. SKEPTOMAI ARA YPARXO avatar
    SKEPTOMAI ARA YPARXO 16/06/2009 10:07:36

    Λόγω Μικρασιατικής καταστροφής πολλοί Βενιζελικοί αξιωματικοί όπως Πάγκαλος Πλαστήρας Γρίβας ήταν Γερμανόφιλοι.
    Επιπλέον επειδή η Γερμανία χτίζοντας τις σχέσεις της με άλλες χώρες προαγόραζε τα Ελληνικά καπνά και σταφίδα μετα την άνοδο του Χίτλερ και την οικονομική ανασυγκρότηση της και μεγάλο κομμάτι του Ελληνικού λαού τους έβλεπε με συμπάθεια.
    Ο Μεταξάς ειχε σαφή άποψη πως τα Ελληνικά συμφέροντα ήταν με το πλευρό των Αγγλων. Και η βασιλική οικογένεια ειχε διδαχθεί απο τα λάθη του Κωνσταντίνου.
    Αν δεν παράταγε σύξυλη την Ελλάδα να φύγει η όποια Ελληνική κυβέρνηση χωρίς συνομιλίες, οι Γερμανοί θέλαν να δώσουν την Μακεδονία στους Βούλγαρους, Θράκη Αιγαίο στους Τούρκους για να βγούν στον πόλεμο μαζί τους οπως στον Πρώτο Παγκόσμιο και φυσικά Επτάνησα Θεσσαλία στην Ιταλία. Ακόμη και πριγκηπάτο Βόρειας Πίνδου Ρουμανικών συμφερόντων πήγε να ιδρυθεί.
    Αλλωστε με τη νέα τάξη πραγμάτων του Χίτλερ στην Ενωμένη Ευρώπη ‘του’ δεν ειχε σημασία που ήταν τα σύνορα κάθε χώρας.
    Προσπάθησαν οι Μεταξικοί και βασιλικοί να προσεγγίσουν τους Αγγλογαλόφιλους Βενιζελικούς δηλ. Σαράφη και άλλους οι οποίοι πρότειναν σύμτυξη του Μετώπου στον Αλιάκμονα με εγκατάλειψη των άλλων βόρειων περιοχών και αν δεν μπορούσαν αλλες δύο υποχωρήσεις με τελικό μέτωπο στις Θερμοπύλες.
    Δηλαδή θα κάνανε την Ελλάδα οικόπεδο τα Στούκας.
    Το κενό εξουσίας που δημιουργήθηκε μετα το θάνατο του Μεταξά εύκολα μπορούσε να καταληφθεί απο κάποιους Γερμανόφιλους και δημοφιλείς πολιτικούς-στρατιωτικούς .
    Κάποιοι Ελληνες αξιωματικοί και πολιτικοί για ανθρωπιστικούς λόγους θέλανε μια έντιμη ειρήνη για τον Ελληνικό στρατό και καθεστώς κατεχόμενης μεν αλλα πολιτικά συνεργαζόμενης χώρας με τους Γερμανούς.
    Αυτο θα απέτρεπε και την πείνα που ηρθε επι κατοχής οπου οι Γερμανοι σαν κατακτητές πλέον τα πήραν όλα και απαίτησαν να τους πληρώσουμε πολεμικές αποζημιώσεις.
    Ο Τσολάκογλου πέτυχε μόνο την έντιμη ανακωχή και την μή αιχμαλωσία του Ελληνικού στρατού και εν μέρει απέτρεψε την Βουλγαρική κατοχή δυτικά του Στρυμόνα.
    Τελικά αν υπήρχε και η παραμικρή συνεργασία και συνέναιση με τους Γερμανούς θα καθιστούσε ειδικά σήμερα πολλές περιοχές της Μακεδονίας Θράκης αμφισβητίσημες.
    Αν πάλι υπήρχε αντίσταση μέχρις εσχάτων οι άλλη μισή Ελλάδα που θα ήταν κατεχόμενη θα αντιμετώπιζε πολύ περισσότερη αγριότητα εξόντωση και προσφυγιά.
    Χρειάστηκε μεγάλη προετοιμασία, παγκόσμια κινητοποίηση δηλαδή χρόνος για να νικηθεί ο άξονας.
    Φεύγοντας η Ελληνική κυβέρνηση διασφάλισε πως όταν τελειώσει ο πόλεμος αν νικούσαν οι Αγγλοι θα ξεκινούσαν τις συνομιλίες σαν νικητές και με το Ελληνικό έδαφος ακέραιο. Πήραν και τα Δωδεκάνησα Δηλαδή δικαιώθηκαν.