#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/06/2010 08:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιχείρηση «παραπληροφόρηση του κοινού»



Στην εποχή της παλιάς, καλής δημοσιογραφίας η έννοια του αποκλειστικού ρεπορτάζ είχε διαφορετική έννοια από τη σημερινή. Τότε ο ρεπόρτερ «μάτωνε» για να βρει το θέμα και σκοτωνόταν για να το γράψει γρήγορα προτού το πάρει άλλος χαμπάρι και του κλέψει την πρωτιά.

Σήμερα αντίθετα οι εφημερίδες έχουν δημοσιογράφους που μαθαίνουν τις ειδήσεις από τα… υπόγεια του Μαξίμου ή από τους κολλητούς υπουργούς και βουλευτές. Και καλά από τους δεύτερους μπορεί να βγει και κανένα αποκλειστικό, αλλά από τα χαλκεία του Μεγάρου Μαξίμου τι να βγει περισσότερο από όσα θέλει η κυβέρνηση, ο πρωθυπουργός ή τις περισσότερες φορές ο περίγυρός του;

Αφορμή για το σχόλιο είναι τα πρωτοσέλιδα των σαββατιάτικων και κυριακάτικων εφημερίδων. Αν τα δει κανείς και τα αντιπαραβάλλει θα διαπιστώσει μια πλήρη ταύτιση. Και δεν είναι πρώτη φορά….

Αυτό το Σαββατοκύριακο για παράδειγμα, οι περισσότερες εφημερίδες έπαιξαν με τα σπίτια του Άκη, τις δουλειές του Μάριου Κάτσικα και φυσικά το ασφαλιστικό νομοσχέδιο. «Τυχαίο; Δε νομίζω» που λέει και η διαφήμιση.

Μοιάζει να υπάρχει μια αόρατη χειρ, ένας ιθύνων νους που πασάρει τα θέματα που θέλει και τα οποία πιστεύει ότι θα αποχαυνώσουν τον κόσμο. Βέβαια, τα θέματα έχουν διπλό ρόλο: Αφενός να δώσουν τροφή στον κόσμο για να ξεχαστεί και αφετέρου να τον κάνουν να φοβηθεί τόσο πολύ που να γίνει ο φόβος κτήμα του, μέρος της ζωής του.

Δείτε το σχέδιο του αποπροσανατολισμού. Έπεσαν από τα σύννεφα όλοι οι «σύντροφοι» του Άκη για την ακίνητη περιουσία του. Όλοι ξαφνιάστηκαν με τον ξαφνικό πλουτισμό του και έγινε θέμα σε όλα τα φύλλα. Μα ποιον πάνε να κοροϊδέψουν; Δοσμένη είδηση από την κυβέρνηση είναι και δοσμένη πολιτική κατεύθυνση. Το ίδιο έγινε και με την Άντζελα Γκερέκου, αυτός που ήθελε να την φάει διέρρευσε ένα θέμα που ήταν λίγο – πολύ γνωστό.

Έτσι, όλοι εμείς οι κοινοί θνητοί θα σιχτιρίσουμε για μερικές ημέρες έναν «καμένο» πολιτικό, μέχρι να έλθει ο επόμενος στην αρένα της προπαγάνδας.

Δείτε και την επιχείρηση εκφοβισμός: Το ασφαλιστικό και η σύνταξη του καθενός είναι κάτι σαν το ιερό τοτέμ της εργατικής τάξης. Όποιος πάει να ανοίξει το θέμα δημιουργεί πανικό, υστερία, τρόμο, αγανάκτηση και όλα τα κακά συναισθήματα. Με συνεχείς διαρροές για τα χρόνια δουλειάς, το ύψος των συντάξεων, τι είπε η τρόικα, τι απάντησε η Μάρθα Βούρτση της κυβέρνησης, δηλαδή ο Λοβέρδος  και άλλα τέτοια ο κόσμος έχει πάθει μπλακ άουτ. Έχει ξεφύγει τελείως, δεν ξέρει τι να πει και πώς να αντιδράσει. Έτσι, ο φόβος γίνεται καθημερινότητα και κρατά σε καθεστώς καταστολής το λαό.

Ωραίο το κόλπο, κι ακόμη ωραιότερο όταν χρησιμοποιείται ο «ανεξάρτητος» τύπος για να παίξει το ρόλο του Δούρειου Ίππου της κυβέρνησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/06/2010 09:35:51

    Αληθεια,αυτον τον καιρο οι εφημεριδες δεν εχουν δημοσκοπησεις;Πως ξαφνικα σταματησε αυτος ο βομβαρδισμος;Μηπως εξ αιτιας Μαντελη και Ακη το Πασοκ εχει πιασει πατο;

    • anonymos avatar
      anonymos @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/06/2010 17:52:02

      ΟΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝΕ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΕΥΝΟΟΥΝ ΟΤΑΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ 15% ΤΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ

  2. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 06/06/2010 09:48:25

    Νέοι εκδότες, Νέα τζάκια, Νέος πατριωτισμός...

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 06/06/2010 10:14:54

    Πω πω, τι λέτε βρε παιδιά;
    Έλληνας κροίσος ο Άκης;
    Συνταράσσομαι από την έκπληξη. Δεν το περίμενα.

    Καλά είπε ο πρώην υπουργός Χατζηδάκης σε μια εκπομπή, ότι οι Έλληνες είμαστε σαν τα χρυσόψαρα που κάθε μέρα βλέπουν τα ίδια πράγματα, αλλά κάθε μέρα έχουν γουρλωμένα τα μάτια από την έκπληξη.

  4. michael avatar
    michael 06/06/2010 10:33:49

    Πολλοί είναι αυτοί που νομίζουν ότι ο λαός κοιμάται, ας έχουν όμως υπόψιν τους και κάτι άλλο...ο λαός που δεν μιλάει και υπομένει τα δεινά που του φορτώνουν καθημερινά οι κόπανοι που δεν έχουν χρησιμοποιήσει το μυαλό της κότας που διαθέτουν, σύντομα και φυσιολογικά θα εξελιχθεί σε όχλο. Θα γίνει μια άμορφη μάζα και με ρόπαλα θα καταστρέφει ότι βρίσκει μπροστά του μια και δεν θα έχει να χάσει (αφού του τα έκλεψαν όλα) τίποτα. Πολύ καλά τον τοποθέτησες Μάρθα Βούρτση τον Λοβερδοσαρδόνιο πρέπει να προμηθευτούμε εξαιρετικής ποιότητας σφουγγαρόπανα να στεγνώσουμε τα σπίτια και τις τηλεοράσεις μας. Εκείνο που με τρελαίνει είναι που κανάλια και εφημερίδες βοηθούν σ' αυτήν την καταστροφή και το ξεχαρβάλωμα του τόπου μας.

  5. Greco avatar
    Greco 06/06/2010 10:56:07

    φαινεται αποφασιστηκε απτα συντροφια να θυσιαστουν μερικοι ηδη καμενοι πολιτικα

  6. jhoci avatar
    jhoci 06/06/2010 11:22:44

    Κυριοι ειναι τοσο απλο να αποδειξουν ολοι οτι ειναι τιμιοι ας δωσουν τισ φορολογικες τους δηλωσεισ απο την ημερα που μπηκαν στην πολιτικη, γιατι δεν το κανουν, σημειωνω εδω την τρομακτικη συμβολη των μπλοκς στην ενημερωση και στην απομυθοποιηση τους.

  7. extra muros avatar
    extra muros 06/06/2010 11:24:25

    Καίγονται οι καμμένοι, έφτασε η ώρα να αποσυρθούν…
    Και μιας και κάποιοι έχουν φτάσει σε ηλικία συνταξιοδότησης θα τους πληρώνουμε και τις συντάξεις τους...

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/06/2010 11:30:38

    Η Τρελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει
    δεν τη σκιάζει Τρόικα καμιά
    μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει
    και ξανά προς τις μίζες τραβά
    και ξανά προς τη λόξα τραβά!

    Ελληνικέ λαγέ, έτοιμος για... βράση;!!!

    Διονύσιος Σολ... ε, Μαρίδας εννοώ.

  9. τάσος avatar
    τάσος 06/06/2010 11:34:54

    δύο απορίες: με ποιά τιμωρία θεωρείς πως η κυβέρνηση αποφάσισε να θυσιάσει τον Άκη; και ποιά είναι αυτή η κυβέρνηση να θυσιάσει τον Άκη;

  10. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 06/06/2010 11:45:23

    Ὁ Χατζηδάκης καί οἱ ἄλλοι χαμένοι σάν κι΄αὐτόν,ΘΕΛΕΙ νά πιστεύη ὅτι οἱ Ἑλληνες καί ξεχνοῦν καί φοβοῦνται.Ὁμως δέν ἔρχονται σέ ἐπαφη μέ ἁπλό καί ὀλίγων γώσεων κόσμο,γιά νά ἀρχίσουν νά φοβοῦνται οἱ ἴδιοι.
    Εἶναι ἐκπληκτικό τό πῶς σκέπτονται καί πόσο δέν φοβοῦνται ἄνθρωποι πού ἔχουν τελειώσει μόνο ἕνα Δημοτικό,καί καμμιά φορά πόση σοφία διαθέτουν.
    Ἀλλά ἄς τούς ἀφήσουμε νά πιστεύουν τά τοῦ Χατζηδἀκη,ἔτσι θά εἶναι πιό ὀδυνηρό τό ξύπνημά τους.

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 06/06/2010 11:52:29

    Strange Attractor,
    εὐτυχῶς πού ἔχουμε κι΄ἐσένα,Σουρή,καί μᾶς κάνεις καί γελᾶμε,ἀλλά τί θά γίνη καί μέ τόν ἄλλον ποιήτη;
    Σοβαρά τώρα,εἶναι καλά τουλάχιστον ὁ ἄνθρωπος;

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/06/2010 11:56:08

    Ο άλλος που λές είναι σοβαρός ποιητής. Εγώ κάνω πλάκα. Και έχω την εντύπωση πως είχε πει πως θα πάει κάπου με τα σκυλιά του για αναζωογόνηση. Πιστεύω πως θα επανέλθει σύντομα.

  13. μαρκος avatar
    μαρκος 06/06/2010 12:19:55

    Όλοι κλαίν τον πόνο τους κι ο μυλωνάς τ' αυλάκι.

  14. Nancy avatar
    Nancy 06/06/2010 12:24:55

    ΛΕΣ ΝΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ??? Αμέτρητα είναι. Αντε να θυμάσαι και τα ονόματα..

  15. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 06/06/2010 12:34:15

    Stange Attractor

    ἡ πλάκα καί τό γέλιο εἶναι σωτήριο αὐτές τίς δύσκολες ἐποχές.Εἶσαι δλδ ἀπαραίτητος.
    Nancy
    Ὁπου καί νά πῆγε,lap top δέν ἔχει;
    Μέ τά ὀνόματα πρόβλημα δέν θά ἔχη.Γνωρίζω βοσκό στήν ὀρεινή Κορινθία πού γνωρίζει ὅλα του τά κατσίκια μέ τά ἀνόματα πού τούς ἔχει δώσει.

    • Nancy avatar
      Nancy @ Kὀριννα 06/06/2010 12:37:35

      Μα Κύριε ελέησον. Ειδικό κούρεμα τους έκανε? Χιχιχι

      • Nancy avatar
        Nancy @ Nancy 06/06/2010 12:38:35

        Εννοώ δηλ.Κόριννα, πώς τα ξεχωρίζει ο ευλογημένος..

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kὀριννα 06/06/2010 12:40:21

      Κάποτε κυκλοφορούσε στα βουνά ένας πεινασμένος. Βλέπει από μακριά έναν τσομπάνη με ένα κοπάδι και αποφασίζει ο πονηρός να τα μετρήσει. Πάει μετά στον τσομπάνη και του λέει:
      -Αν σου πως πόσα πρόβατα έχεις με μια μου μόνο ματιά, θα μου δώσεις ένα να το ψήσω;
      -Ασφαλώς, εδώ εγώ που τα έχω χρόνια και δεν ξέρω πόσα είναι ακριβώς...
      -Είναι 127, λέει ο τύπος.
      Τα μετράνε από κοινού και πράγματι είναι τόσα. Του δίνει λοιπόν ένα ο τσομπάνης και ο μάγκας το παίρνει στους ώμους και φεύγει.
      -Εεεεπππ.... φωνάζει ο τσομπάνης. Πριν φύγεις, αν σου πω τη καταγωγή σου, θα μου το επιστρέψεις;
      -Ασφαλώς, λέει ο πονηρός.
      -Είσαι Πόντιος!!!
      -Έπαθα πλάκα, που το κατάλαβες;
      -Επειδή από 100τόσα αρνιά, εσύ πήρες το ..... σκύλο!

  16. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 06/06/2010 12:41:38

    Καί ἐπειδή ἔγραψα πάρα πάνω γιά τό πόση σοφία διαθέτουν ἄνθρωποι τοῦ Δημοτικοῦ,σᾶς πληροφορῶ πώς ἐπιδιώκουμε,ἐγῶ καί ὁ σύζυγος ἐννοῶ,νά συζητᾶμε μέ τόν ἐν λόγῳ βοσκό καί τήν Κυρά του,πού ἄν τούς ἄκουγαν οἱ πολιτικοί μας δέν θά αἰσθανόντουσαν καθόλου βολικά στήν θέσι τους.
    Επειδή πηγαίνω συχνά στήν ὁρεινή Κορινθία μέ ρωτοῦν καί τούς μεταφέρω τά νέα τῶν blogs.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/06/2010 12:43:59

    Kόριννα, by far !!

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ αλλενάκι 06/06/2010 12:49:22

      Ποιός τους ακούει όμως;
      Ούτε στατιστικό δείγμα σε ποιοττικές αναλύσεις, δεν αποτελούν!!!

  18. Nancy avatar
    Nancy 06/06/2010 12:46:20

    Ααααα χαχαχααα

  19. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 06/06/2010 12:50:12

    Nancy
    πίστεψέ με δέν γνωρίζω πῶς τά γνωρίζει ,καί δέν τούς ἔχει κάνει κανένα κούρεμα εἰδικό,καί αὐτά τόν λατρεύουν.
    Ὁταν εἶμαι ἐκεῖ,πηγαίνω καί τά βλέπω διότι ἀγαπῶ πολύ τά κατσικάκια ἰδίως τά γκρίζα.Ἔχει καί ἕναν σκύλο,Ἑλληνικό κυνηγετικό θά εἶναι γιατί μοιάζει μέ τόν Ἄργο(στήν δική μου φαντασία,βεβαίως).

  20. anonymos avatar
    anonymos 06/06/2010 12:51:09

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΙ "ΥΠΟΥΡΓΟΙ", ΚΟΥΒΕΛΗΣ, ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ, ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

  21. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 06/06/2010 12:52:09

    Strange Attractor,

    τέλειο!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kὀριννα 06/06/2010 15:49:44

      Πάει ο Γιουρίκας πρώτη μέρα σχολείο στην Α` δημοτικού. Μόλις γυρνάει σπίτι το μεσημέρι τον ρωτάει ο μπαμπάς του
      -Πως τα πήγες στο μάθημα;
      -Μια χαρά. Ρώτησε η κυρία την άλφαβήτα και όλα τα παιδάκια ήξεραν έως το θ, ενώ εγώ την είπα όλη.
      -Μπράβο Γιουρίκα, έτσι είναι οι Πόντιοι!
      Τη δεύτερη μέρα τα ίδια.
      -Πως τα πήγες σήμερα λεβέντη μου;
      -Μια χαρά. Ρώτησε η κυρία τις πρωτεύουσες, και τα παιδάκια ήξεραν μόνο την Αθήνα. Εγώ ήξερα όλες τις πρωτεύουσες της Ευρώπης.
      -Μπράβο Γιουρίκα. Αφου είσαι Πόντιος εσύ! Άλλο πράγμα...
      Τρίτη μέρα τα ίδια, αυτή τη φορά με την αριθμητική...
      Τέταρτη μέρα.
      -Πως τα πήγες στο σχολέιο σήμερα;
      -Ε, να , ήρθαν γιατροί και νοσοκόμες και μας εξέτασαν γυμνούς...
      -Ε, και;
      -Να, όλα τα αγοράκια είχαν ένα τσουτσουνάκι τόσο δα κι`εμένα ήταν τεράστιο, τρόμαξε και η νοσοκόμα!
      -Ε, βρε Γιουρίκα, αφού είπαμε εσύ είσαι Πόντιος. Άλλο πράγμα είμαστε εμείς οι Πόντιοι.
      Εξάλλου, είσαι και δεκαεφτά χρονώ παληκάρι....

  22. anonymos avatar
    anonymos 06/06/2010 12:52:09

    Πλανώνται όσοι νομίζουν ότι κοιμόμαστε. Ετοιμοι είμαστε

  23. mara avatar
    mara 06/06/2010 13:12:05

    "Άιντε θύμα άιντε ψώνιο άιντε σύμβολο αιώνιο αν ξυπνήσεις μονομιάς θα΄ρθει ανάποδα ο ντουνιάς"
    Αθάνατε Νίκο Ξυλούρη, μάλλον ήρθε η ώρα...

  24. Greco avatar
    Greco 06/06/2010 13:29:05

    Καθολου απιθανο

  25. mara avatar
    mara 06/06/2010 13:30:08

    Κάτι είχε αναφέρει ο Κώστας Ροδινός πριν λίγες ημέρες και σήμερα δικαιώνεται. Για ένα δάνειο που κάποιος... ψάχνει απεγνωσμένα και θα αρχίσει να στέλνει προειδοποιητικά μηνύματα στην κυβέρνηση. Αν διαβάσετε το σημερινό πρωτοσέλιδο του Βήματος, θα καταλάβετε.

  26. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 06/06/2010 13:36:11

    Δυστυχώς όμως ένα σημαντικό μέρος του λαού τη θέλει την πλύση εγκεφάλου γιατί του επιτρέπει να νομίζει ότι ζει σε έναν κόσμο καλύτερο από τον πραγματικό. Ο βολεψάκιας δε θέλει να ξέρει την αλήθεια παρά μόνο όταν αυτή είναι ευχάριστη.

  27. petros avatar
    petros 06/06/2010 13:41:02

    ΣΤΙΧΟΙ Κ.ΒΑΡΝΑΛΗ.

  28. Greco avatar
    Greco 06/06/2010 14:02:11

    η ελλαδα πασχει απο δυο μαστιγες

    η πρωτη η εσωτερικη ειναι το φαινομενο του πασοκ.Εχει επαρκως νομιζω αναλυθει(παρα την αντιθεση καποιων σχολιαστων του antinews).Η λυση,παντα κατα την αποψη μου,ειναι η ανελεητη συγκρουση των υγιως σκεπτομενων δυναμεων του εθνους,ο μηδενικος συμβιβασμος με τελικο στοχο την οριστικη εξαλειψη του.

    Οπως εχει λεχθει, η αβροφροσυνη δοκιμαστηκε και απετυχε παταγωδως.Γιατι?Γιατι οι μαστιγες δεν αντιμετωπιζονται με ευγενεια.
    Επομενως ,επιτρεπονται ολα τα μεσα για την συντριβη του καρκινωματος μεσα στο οποιο φωλιαζει σε συντριπτικη πλειοψηφια το χειροτερο προσωπο της “γενιας του πολυτεχνειου”, και που κυριως αυτο ξεζουμισε επι δεκαετιες τη χωρα οικονομικα,αλλα και ηθικοκοινωνικα (ειναι πολυ σημαντικο να αναφερουμε και αυτη την παραμετρο).Ειναι επιβεβλημενες κατα μετωπο συγκρουσεις για τετοια φαινομενα.

    Αποκλειεται μονο η χρηση βιας και η εμφυλια συγκρουση καθως προκειται για κομμα απαρτιζομενο απο ελληνες πολιτες.Εκτος αυτου,κατα την αποψη μου ,ολα πρεπει να επιτρεπονται και να μην εχει καμια ηθικη αναστολη ο Σαμαρας.Ας μη ξεγελιουνται καποιοι απτο δηθεν νεο φρεσκο προσωπο της ηγεσιας του “κινηματος”.Η ιστορια εχει επαναληφθει πολλες φορες.Οι δομες και οι βασεις αυτου του κομματος παντα θα παραμενουν “αντρεικες” και “Τριτοκοσμικες”–γιαυτο και η ξαφνικη εμφανιση αφισων του αντρεα στην πρωτη δυσκολια.

    η δευτερη μαστιγα η εξωτερικη ειναι ο εξ ανατολων αιωνιος εχθρος ο οποιος απτο 1453 δημιουργει συνεχεια καταπιεση στον ελληνισμο και τον εχει εξωβελισει απο κυριαρχη δυναμη της περιοχης,επιχειροντας να τον αφανισει και να τον αντικαταστησει.

    Και εδω ,ως μαστιγα,η αντιμετωπιση πρεπει να ναι η αναλογη.Δηλαδη αυτη που ισχυσε το 21 και θριαμβευσε η Ελλας.Επιβαλλεται συμμαχια ακομα και με το διαβολο,χωρις ιδεοληψιες, για τον αφανισμο της απειλης εξανατολων και την εκ νεου κυριαρχια του ελληνισμου στην περιοχη.Δηλαδη τη σιγουρια και την ευημερια (υλικη και πνευματικη)νεων γενεων ελληνων μακροχρονια στο χωρο στον οποιο κινουνται επι χιλιετιες.

    Ειδικοτερα σε αυτην την περιπτωση,επιβαλλεται η εκμηδενιση πασης ηθικης αναστολης,καθε συναισθηματισμου(για τον οποιο δεν υφισταται και ρεαλιστικα λογος απτη στιγμη που ο ελληνισμος εχει υποστει παμπολλες καταστροφες και γενοκτονιες απτους τουρκους)και ακομα ειδικοτερα αδιστακτο πνευμα.Αν δεν εχουμε συμβιβαστει με την ιδεα να καταληξουμε μια νεα Πολωνια στα δοντια ανατολιτη Γερμανου καλο θα ταν να προετοιμαζομαστε και να προλαβουμε οποιαδηποτε αρνητικη εξελιξη

  29. τάσος avatar
    τάσος 06/06/2010 14:02:55

    απορώ γιατί όταν είχε θυσιαστεί κυβερνητικός συνταξιούχος παλιότερα είχαν γίνει σκηνικά, βέβαια ήμασταν και στη μπούκα τότε.