#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2012 18:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιχείρηση παλινόρθωσης του ΠΑΣΟΚ και διαιώνισης του Μνημονίου



Λίγες εβδομάδες πριν από τις διαφαινόμενες εκλογές (εκτός κι αν κάποιοι παίζουν παιχνίδια αναβολής) και τα μεγάλα συμφέροντα, αυτά που στήριξαν τον Παπανδρέου στην επιτυχημένη προσπάθειά του να διαλύσει τη χώρα, άρχισαν να βάζουν σε εφαρμογή το νέο τους σχέδιο: Τις δημοσκοπήσεις. Αυτοί που ονειρεύονται τη συνέχιση ενός συστήματος και μιας κατάστασης που μας έφερε σ’ αυτή τη θέση, βγάζουν μπροστά τους γκαλοπατζήδες, τους ανυπόληπτους διαμορφωτές της κοινής γνώμης για να στηρίξουν τον… Βενιζέλο και να ακυρώσουν την προσπάθεια της ΝΔ για αυτοδύναμη κυβέρνηση.

Τουλάχιστον δύο θα είναι οι δημοσκοπήσεις που θα κυκλοφορήσουν στα Κυριακάτικα φύλλα και δείχνουν ότι το ΠΑΣΟΚ ανεβαίνει με το που ανέλαβε ο Βενιζέλος ο οποίος μάλιστα είναι είτε μαζί με τον Σαμαρά ή τον ξεπερνά (!!!) σε δημοφιλία και καταλληλότητα. Ο άνθρωπος που διέλυσε τη χώρα μαζί με τον ΓΑΠ, αυτός που από τον Ιούνιο του 2011 που ανέλαβε υπουργός Οικονομικών έχει κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο, αυτός που βούλιαξε ακόμη περισσότερο τα κρατικά ταμεία, αφού καταλήστευσε τις τσέπες μας, εμφανίζεται στα γκάλοπ να προτιμάται για πρωθυπουργός. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;

Δηλαδή συμβαίνουν δύο πράγματα: Ή κόσμος έχει τρελαθεί και θα ψηφίσει το Βενιζέλο για σωτήρα της πατρίδας ή μας περνούν για μεγάλα κορόιδα.

Ας δούμε τα στοιχεία από τις δημοσκοπήσεις για να καταλάβουμε:

Σύμφωνα με το γκάλοπ της Kapa Research για το Βήμα της Κυριακής : Δίνει στη Νέα Δημοκρατία 18,1% στο ΠΑΣΟΚ 14,3%, στο ΚΚΕ 8,2% ενώ τέταρτο κόμμα είναι οι Ανεξάρτητοι Έλληνες του Πάνου Καμμένου με 7,2%.
Στην πέμπτη θέση είναι ο ΣΥΡΙΖΑ με 6% και ακολουθεί η Δημοκρατική Αριστερά με 4,9% ενώ ο ΛΑΟΣ συγκεντρώνει 3,6% και η Χρυσή Αυγή 3,4%.
Εκτός Βουλής μένουν η Δημοκρατική Συμμαχία με 2,3%, η Κοινωνική Συμφωνία της Λούκας Κατσέλη με 1,1% και το Άρμα Πολιτών με 0,7%.
Στο ερώτημα για τον καταλληλότερο πρωθυπουργό, ο Ευάγγελος Βενιζέλος συγκεντρώνει 22,9%, με τον Αντώνη Σαμαρά να έχει το 21,7% και με το 52,5% να απαντά «κανένας από τους δύο».

Στο Έθνος της Κυριακής δημοσιεύεται γκάλοπ της Marc όπου φαίνονται τα εξής: Μέσα σε ένα μήνα, από Φεβρουάριο στο Μάρτιο η διαφορά ΝΔ με ΠΑΣΟΚ πέφτει από 10.1% σε 6,4% κι ο λόγος είναι ότι το ΠΑΣΟΚ ανεβαίνει σχεδόν πέντε μονάδες διότι προφανώς ο Βενιζέλος έχει το μαγικό ραβδάκι που φέρνει τη λήθη στους ανθρώπους.

Στην πρόθεση ψήφου η ΝΔ παίρνει 24,8% και 120 έδρες, το ΠΑΣΟΚ 18,4% και 52 έδρες, το ΚΚΕ 10,4%, η Δημοκρατική Αριστερά του Κουβέλη 19,2%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες του Καμμένου 9,9%, 8,3% ο ΣΥΡΙΖΑ, 3,5% ο ΛΑΟ΅και 3,2% η Χρυσή Αυγή.

Στην ερώτηση για το ποιον θεωρούν κατάλληλο για πρωθυπουργό, ο Σαμαράς παίρνει 28,5% ενώ ο Βενιζέλος 28,3%. Όσο για τους πιο δημοφιλείς ο Κουβέλης πρώτος με 44.2%, ο Βενιζέλος με 32,5%, ο Σαμαράς με 29,1% και ο… Καμμένος με 28,7%.

Απίστευτα πράγματα.

Η μεθόδευση του συγκροτήματος Λαμπράκη – Ψυχάρη και του Μπόμπολα είναι ξεκάθαρη. Να στηρίξουν όσο μπορούν το δικό τους άνθρωπο, Β. Βενιζέλο και να δώσουν αβάντες στα νεοπαγή κόμματα όπως αυτό του Κουβέλη και του Καμμένου ώστε να πάμε σε πολυκομματική Βουλή κι ως εκ τούτου σε κυβερνήσεις συνεργασίας. Γιατί όχι και με τον… Παπαδήμο πρωθυπουργό;

Το έχουμε ξαναγράψει ότι σε τέτοιες ανώμαλες καταστάσεις, σε ερμαφρόδιτες κυβερνήσεις και σε αναγκαστικές συνεργασίες η πίτα μοιράζεται ευκολότερα. Αυτό θέλουν οι νταβατζήδες που παίζουν με το λαϊκό αίσθημα. Διότι δε μπορεί να είναι έχουν τόσο λίγη εξυπνάδα και μνήμη οι Έλληνες που θα δώσουν συγχωροχάρτι στα εγκλήματα του Βενιζέλου και μάλιστα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Ούτε θα δώσουν τόση αβάντα στον Καμμένο και φυσικά δε μπορεί να παίζουν με τον γιαλαντζί Πασόκο κ. Κουβέλη.

Άρα κάτι άλλο παίζεται και ο κόσμος πρέπει να το προσέξει. Σε τόσο κρίσιμες καταστάσεις, σε όλα αυτά που περνά ο Έλληνας δε μπορεί να αφήσει την ψήφο του να πάει χαμένη ή καμένη. Ούτε να επιτρέψουν για ακόμη μια φορά τα κόλπα των νταβατζήδων.

Και μία πρόβλεψη: όσο θα πλησιάζουμε στις εκλογές, όλο αυτό το σύστημα που παίζει τον υπέρ πάντων αγώνα επιβίωσης και επικυριαρχίας του για τις επόμενες δεκαετίες – που θα καθορίσουν αν το αύριο μας θα είναι επανάληψη του χθες ή ένα νέο αύριο – θα διαπιστώνει ότι το παιχνίδι δεν θα του βγαίνει.

Κλιμακωτά θα επιστρατεύονται όλες οι εμφανείς και αφανείς εφεδρείες του, σε όλα τα πεδία: “πολιτικοί”, “δημοσιογράφοι”, “δημοσκόποι”, “αναλυτές”, “καλλιτέχνες”, ξένοι και ντόπιοι “σύμμαχοι”. Θα σχεδιάζονται και θα εκτελούνται προσεκτικά όλες οι στρατηγικές, όλα τα τεχνάσματα, όλες οι αποκαλύψεις, όλες οι διαρροές, με όλα τα μέσα, από όλα τα “Μέσα”. Θα δούμε απίστευτα, πράγματα, θα ακούσουμε απίστευτα πράγματα

θα βάλουν όλα τα μεγάλα μέσα για να «κοντύνουν» τον Σαμαρά. Όπως το προβλέψαμερ άλλωστε: Εκδότες και διαπλοκή εκστρατεύουν υπέρ Βενιζέλου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giorgos avatar
    giorgos 23/03/2012 18:44:11

    υπαρχει ομως και η ΜRB που δινει 8,5 διαφορα χωρις αναγωγη αρα με αναγωγη κοντα στο 11%.μην αναπαραγουμε μονοι μας την ηττοπαθεια.και μη ξεχνατε οτι αυτες οι μετρησεις εγιναν μολις 2 μερες μετα την εκλογη βενιζελου και πριν τη συνεντευξη σαμαρα και την πολυ σημαντικη επισκεψη του σε ισπανια πορτογαλια.με την προκυρηξη των εκλογων η ΝΔ θα απογειωθει να το θυμηθειτε.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ giorgos 23/03/2012 19:04:09

      το ανέφερε ήδη ο φάκτορας...τουλάχιστον 2 από τις 3...και μια λεπτομέρεια. Μια εκ των δύο δεν έγινε καν 2 ημέρες μετά την εκλογή Βενιζέλου...άρχισε την αμέσως επόμενη ημέρα, στις 19 του μήνα, τη Δευτέρα. Με τοοοόση (με το συμπάθειο) προσμονή περίμεναν οι Έλληνες το Μπενίτο...

    • tak avatar
      tak @ giorgos 23/03/2012 20:28:25

      Να δίνετε προσοχή στη ΜRB και το Δημήτρη Μαύρο. Η δουλειά εκεί είναι αξιοπρόσεκτη...

  2. Giannis avatar
    Giannis 23/03/2012 18:58:04

    ολα τα λάθη εδώ πληρώνονται και μάλιστα πολύ ακριβά

    • Απηυδισμένος avatar
      Απηυδισμένος @ Giannis 23/03/2012 19:17:25

      Την ώρα που το σύστημα προσπαθεί να διασωθεί με νύχια και με δόντια υπάρχουν και κάτι προδότες δεξιοί, ή ηλίθιοι οπαδοί, που μιλάνε για λάθη του κόμματός του. Αυτό είναι το ζητούμενο σήμερα ανόητε, ή αν θα διαλύσουμε το ΠΑΣΟΚ. Ντροπή σας

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Απηυδισμένος 23/03/2012 20:09:08

        !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αυτό ακριβώς..''Δεξιοί'' αποδομούν τον Πρόεδρο και την αυτοδυναμία στις εκλογές..

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ ΕΥΑ 24/03/2012 01:31:30

          ΕΥΑ,

          On purpose!

      • nikolas avatar
        nikolas @ Απηυδισμένος 23/03/2012 20:45:57

        Κυριοι τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα.!!..

        ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΠΟΤΕ ΑΛΛΟΤΕ, οσα εχουν γινει στην Ελλαδα στα 2+ χρονια διακυβερνησης απο τον Ακατοικητο- τον Μπενι και ολη την Παρεα...

        ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ με ημερολογιο, υπαρχουν καταγεγραμμενα οικονομικο/ κοινωνικα εγκληματα... Δολος- φθονος- ψεμματα- κλεψιες- εγκληματα- εγκληματα- εγκληματα.....
        Με στοιχεια, με δηλωσεις, με ΠΡΑΞΕΙΣ..
        ΕΑΝ αυτα δεν τα προβαλει η Ν.Δ, δεν τα βγαλει ψηλα στην προεκλογικη καμπανια και δεν τα ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗ εκλογικα, ε τοτε δεν σας φταιει ΚΑΝΕΝΑΣ κυριοι..!!!!!

  3. Γιατρος avatar
    Γιατρος 23/03/2012 19:01:38

    βλεπετε τωρα ολοι ποσο καταστροφικη για νη νεα δημοκρατια ηταν η στροφη του σαμαρα στο μνημονιο? αυτα τα λαθη πληρωνει τωρα η παραταξη...

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Γιατρος 23/03/2012 19:08:47

      ναι τόσο καταστροφική που θα τιμωρηθεί η ΝΔ περισσότερο από τον πρωταίτιο, το ΠΑΣΟΚ των Παπανδρέου και Βενιζέλου (που από τα 2.5 χρόνια ήταν και τα 2.5 χρόνια υπουργός και τον τελευταίο 1 χρόνο οικονομικών με χαράτσια και άλλα). Άσε μας ρε γιατρέ...

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ Γιατρος 23/03/2012 19:19:01

      Χωρίς τον Σαμαρά δεν θα υπήρχε αντιμνημονιακό κίνημα. Φαντάσου να στήριξε τον αγώνα κατά του Μνημονίου ο ...Καμμένος. Θα γελούσαν και οι κότες. Και όσοι μπερδεύουν το Μνηυμόνιο με την Δανειακή ρίχνουν νερό στον μυλο της αντίδρασης

    • yianna avatar
      yianna @ Γιατρος 23/03/2012 20:04:19

      Μα ο Σαμαράς γνώριζε ότι η Ελλάδα θα χρειαζόταν μια δανειακή σύμβαση, ένα Μνημόνιο. Κάποιοι ερμήνευσαν τις δηλώσεις του διαφορετικά, μίλησε για διαφορετικές πολιτικές, στη στρατηγική (Μνημόνιο) συμφωνούσε από την αρχή. Εξ ού και ψήφισε τους πρώτους εφαρμοστικούς νόμους. Για το δεύτερο έδωσε έναν αγώνα, μέχρι εκεί που μπορούσε.
      Τώρα πως βρέθηκε το Πασόκ και ο Βενιζέλος να παίζουν ακόμα, που διέλυσαν την Ελλάδα, που μας εξαθλίωσαν, οφείλεται στις πουλημένες εταιρείες δημοσκοπήσεων. Μόνο εδώ στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας συμβαίνουν αυτά. Αίσχος πια τους σιχαθήκαμε.

  4. theo1611 avatar
    theo1611 23/03/2012 19:02:36

    Εγώ καταλαβαίνω ότι η κοινωνία βράζει και οι δημοσκόποι έχουν χάσει τη μπάλλα, προκειμένου να βγάλουν το ψωμί τους ή το παντεσπάνι τους (ανάλογα με την εντολή του πελάτη τους!!!).

    Μόνον αν κάνουν δουλειά τα στατηγικά επιτελεία και υπάρχουν πραγματικοί ηγέτες να φύγουν μπροστά (όραμα, σχέδιο, τρόπος υλοποίησης και κυρίως αξιόπιστα μέσα υλοποίησης, ανθρώπινα και υλικά) που μπορούν να απευθυνθούν και να πείσουν το κολαστήριο που βράζει, το ασποτέλεσμα των εκλογών εν τη συνισταμένη σοφία του θα τους δικαιώσει.

    Αλλιώς, όπερ και το πιθανότερο με βάση τα μέχρι σήμερα δεδομένα, όλοι θα αναγκαστούν να συνεργαστούν με όλους (δεν είναι και άσχημη εξέλιξη, αν θέλετε την προσωπική μου γνώμη), οπότε καλό θα ήταν αυτά που λένε τώρα να μην εμφανιστούν ως κυβιστήσεις μετά.

  5. nantia avatar
    nantia 23/03/2012 19:07:35

    Τους έχουν πάρει πρέφα!
    http://www.axiaplus.gr/article/2570/poion-koroudeyete/

  6. bird avatar
    bird 23/03/2012 19:09:17

    Ο Βενιζέλος ξεπερνά το Σαμαρά σε εκδοτοφιλία.

  7. nestor avatar
    nestor 23/03/2012 19:09:55

    Τι ακριβώς πρέπει να δούμε δεν κατάλαβα.
    Το μόνο που βλέπω και θλίβομαι είναι ότι μας περνάνε για πολύ βλάκες τελικά οι δημοσκόποι.

    Εκατοντάδες οι δημοσκοπησεις κι ομως εγώ και ο περιγυρος μου 20-30 ατομα δεν ρωτηθηκαμε ποτέ παρα μόνο σε exit poll.
    Που τις κάνουν?
    Απο την κοιλιά τους τα βγάζουν.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ nestor 23/03/2012 23:50:58

      Οι δημοσκόποι ιδιοκτήτες άραγε από ποιο κόμμα προέρχονται;

  8. Γιάννης ο όμορφος avatar
    Γιάννης ο όμορφος 23/03/2012 19:10:41

    Είναι το ολικο ελάχιστο της μεταξύ των δυο κομμάτων διαφοράς και το μέγιστο των Καμμένου και Κουβέλη...Είναι σαφές ότι τελικά όλα τα "μικρά" κόμματα θα είναι μονοψήφια, και μάλιστα πρώτα στην ελάσσονα αντιπολίτευση θα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ !

  9. yianna avatar
    yianna 23/03/2012 19:19:56

    Μα τι έκανε το ΠΑΣΟΚ τόσα χρόνια, γιατί έμεινε στην εξουσία? Τάϊσε ένα στρατό και έδωσε τις προμήθειες του Δημοσίου σε 10 ανθρώπους. Πιστεύετε ότι θα παραδώσει έτσι εύκολα τα όπλα? Αλλά εγώ δεν βλέπω να βγαίνουμε να στηρίξουμε τις θέσεις της από δω πλευράς. Άν δεν το κατέχουμε το άθλημα, άστους να ξαναβγούν τουλάχιστον να έχουμε να βρίζουμε και να μουτζώνουμε με την ησυχία μας.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ yianna 23/03/2012 19:38:22

      σωστή! πολλοί από εμάς ξοδεύονται στο να καταλογίζουν στη Συγγρού ελλείψεις στο επικοινωνιακό κομμάτι (όχι πως αυτές δεν υπάρχουν). Το ζητούμενο όμως είναι ότι και εμείς, όσο μπορούμε, με όποια δύναμη έχουμε, να επικοινωνήσουμε τις θέσεις του κόμματος στο δικό μας περίγυρο. Συλλογικά γίνεται το πράγμα...

  10. Spyros STavropoulos avatar
    Spyros STavropoulos 23/03/2012 19:23:28

    Στην Ελλάδα δεν κερδίζεις τις εκλογές απλα τις χάνουν οι άλλοι...

    ΝΔ με παγιωμένη πρώτη θέση χωρίς να αντίπαλο

    Το Λαος ειναι εκτος βουλής στα όρια του στατιστικού λάθους
    Δημοκρατική Αριστερα εντός βουλής πάλι στα όρια του λάθους(οτι και να λενε οι νταβατζήδες)
    Χρυσή Αυγή εκτός
    Ανεξάρτητοι Έλληνες εντος (θα πάρουν τη θέση του Λαος!)
    ΚΚΕ και Σύριζα περίπου στα ίδια με το 2009
    Πασοκ κάτω απο το 20% και με τους βουλευτές να τρλωνε γιαούρτια σε καθημερινή βάση

    Άρα η ΝΔ κερδίζει και οταν κερδίζεις εκλογές στην Ελλάδα απο το 1950 και μετά έχεις πάνω απο 30% αλίως δεν βγαίνουν τα νούμερα.

    σσ το 70% των αναποφάσιστων πανε στο πρώτο κόμμα

    • yianna avatar
      yianna @ Spyros STavropoulos 23/03/2012 19:34:16

      Συμφωνώ μαζί σου, πλην της Χρυσής Αυγής, έχει μεγάλο ρεύμα. Θα μπει στη Βουλή. Ο κόσμος είναι εξαγριωμένος. Θα δεις τα αποτελέσματα στην Β' Αθηνών.

  11. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 23/03/2012 19:44:07

    ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΦΟΥΜΕ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΚΡΑΙΟ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ .ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ,ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝ ΤΗ ΨΗΦΟ ΤΟΥΣ ,ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΝ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΡΑΤΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ .ΑΤΟΜΑ ΧΩΡΙΣ ΓΝΩΣΗ ΟΣΩΝ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΡΙΣΗ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ .ΙΣΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΑΡΧΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ .

    • camel avatar
      camel @ ΝΙΚΟΣ Π 23/03/2012 20:02:06

      Ας ψηφιζουν τοτε οσοι επιλεγονται απο τα δυο γνωστα κομματα. Αληθεια τι την θελουμε τη δημοκρατια αν ο λαος θελει να ξυπνησει. Γιατι να ψηφιζουμε λοιπον? Μπραβο νικο εχω ομως δυο αποριες.1 Εσυ γιατι να ψηφιζεις? εχεις κατι το ειδικο το σπουδαιο πανω σου?
      2 Ποιος αφηνει τελικα το λαο διχως γνωση και κριση?.Μηπως καποιοι που εχουν ιδεες σαν τις δικες σου και που κυριαρχουν στα δυο γνωστα κομματα

      • ΝΙΚΟΣ Π avatar
        ΝΙΚΟΣ Π @ camel 23/03/2012 20:19:22

        ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩ ΤΙΣ ΑΡΙΣΤΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΚΑΛΟ ΚΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΒΜΟΥ ΤΟΤΕ ΑΣ ΨΗΦΙΖΕΙ ΑΥΤΟΣ.

    • kimon avatar
      kimon @ ΝΙΚΟΣ Π 23/03/2012 21:08:39

      Σωστός ....μόνο που ο ΑΣ πρέπει να αφουγκρασθεί την αγορά τον κόσμο εκεί βρίσκονται τα.... ψηφουλάκια και βέβαια χωρίς δεσμεύσεις στην Ευρώπη να ξεκαθαρίσει τα εντός -ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ-ΧΑΡΑΤΣΙΑ-ΜΙΣΘΟΥΣ-ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ-ΑΝΕΡΓΙΑ-ΑΝΑΠΤΥΞΗ χωρίς αυτά τα άλλα είναι χωρίς ουσία.

  12. Ορέστης avatar
    Ορέστης 23/03/2012 19:54:01

    Όσοι πάνε να ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ είναι ένοχοι για εσχάτη προδοσία. Όπως έλεγε και ο γερός του Μόριά φωτιά και τσεκούρι στους προδότες και στους προσκυνημένους.

  13. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 23/03/2012 20:00:00

    Οι δημοσκοπήσεις προέρχονται απο εταιρίες.Και ως εταιρίες σήμερα περνάνε έντονη κρίση.Τα αποτέλεσματα των ερευνών τους διαψεύδονται μέσα σε κάθε σπίτι,σε κάθε καφενείο.Ενδιαφέρον θα είχε μια έρευνα για την ποιότητα των υπηρεσιών τους.

  14. Timios avatar
    Timios 23/03/2012 20:09:10

    Ο Μπένυ ειναι ο Αρχιτέκτονας του Νόμου περι Ευθύνης Υπουργών που τόσα δεινά έχει φέρει σε αυτό το τόπο. Όσο το αφηνετε να ξεχνιέται αυτό ,τόσο οι Νταβαντζήδες θα μπορούν ανετα να ανατρέψουν τη κατάσταση.
    Σε όλα τα πάνελ ,για τον Νομο περι Ευθυνης Υπουργών πρεπει να μιλάνε οι Νεοδημοκράτες ασχετως αν βγαινουν εκτος θέματος.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ Timios 24/03/2012 04:49:20

      Πολύ σωστά...
      Να μην ξεχνάμε επίσης ότι ως συνταγματολόγος είναι σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνος και για την αναθεώρηση του Συντάγματος το 2001. Το άρθρο 86 αυτού του Συντάγματος σε συνδυασμό με το Νόμο περί ευθύνης Υπουργών έθεσαν θεσμικά όλο το πολιτικό σύστημα στο απυρόβλητο, δηλαδή σε καθεστώς ασυλίας και ατιμωρησίας.

  15. theo1611 avatar
    theo1611 23/03/2012 20:13:22

    Προδότες και προσκυνημένοι υπάρχουν παντού!!!

    Μάλλον κάτι άλλο θες να πεις!!!

  16. η Dimi avatar
    η Dimi 23/03/2012 20:28:57

    Vitamins for the Mind:

    “Attitude: Don't wish it was easier; wish you were better”

    “Lifestyle: Walk away from the 97% crowd. Don't use their excuses. Take charge of your own life”

    “Philosophy: Don't borrow someone else's plan. Develop your own philosophy and it will lead you to unique places”

    “Results: We can have more than we've got because we can become more than we are” ~Jim Rohn, America’s Foremost Business Philosopher

  17. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 23/03/2012 20:29:11

    ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ.
    Ο ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑΣ ΤΗΣ Ν.Δ. ?
    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΒΡΗΚΕ ΣΥΜΜΑΧΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!!!

  18. Bohemian avatar
    Bohemian 23/03/2012 20:36:08

    Μήπως τελικά η τακτική της ολομέτωπης επίθεσης στην Αριστερά δεν είναι σωστή; Υπάρχει το ιδεολογικό χάσμα αλλά δεν είναι το αγαπημένο παιδί εκδοτών και καναλαρχών όπως το πασοκ.

  19. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 23/03/2012 21:10:13

    Είναι γνωστός ο ρόλος των ¨δημοσκοπήσεων¨ εδώ και δεκαετίες.
    Κάποιοι πληρώνουν για να γίνουν και να δημοσιευθούν.
    Και αυτοί έχουν επιθυμίες και, κυρίως, συμφέροντα.
    Δεν μπορεί κανείς να τις αντιμετωπίζει επιλεκτικά, ανάλογα με το αν του αρέσουν κάθε φορά τα ¨ευρήματα¨.
    Παντως, πολύ μεγάλη διαφοροποίηση ανάμεσα στις τρείς (Βήματος, Εθνους, Ρίαλ) δεν υπάρχει.
    Οι δύο (Βήματος, Εθνους) εννοείται ότι είναι πολύ ¨καλές¨ για το ΠΑΣΟΚ.
    Αλλά και αυτή της Ρίαλ δεν είναι πολύ καλύτερη για τη ΝΔ. Φαίνεται, πάντως, να δείχνει πιο αξιόπιστη, πιο κοντά στην πραγματικότητα, αλλά, μάλλον, απέχει και αυτή αρκετά.
    Αν από εδώ και πέρα αναλυθούν τα όσα θα ακολουθήσουν (νέα χαράτσια = νέα βάρη και δεινά) μετά τις εκλογές, μπορεί στην κάλπη να μην υπάρχει κόμμα με ποσοστό άνω του 20% ή να έχουμε πρωτοφανείς εκπλήξεις.
    Καθόλου περίεργο, ούτε παράξενο.

  20. Γρηγόρης avatar
    Γρηγόρης 23/03/2012 21:34:33

    Οι μεγαλοεκδότες δεν ψηφίζουν, απλά προσπαθούν να στρώσουν το χαλί στον κ' Βενιζέλο για μια αξιοπρεπή ήττα. 'Ολοι ενωμένοι, χωρίς μεμψιμοιρίες, να δώσουμε τον αγώνα για την τελική νίκη.

  21. Jarnus avatar
    Jarnus 23/03/2012 21:43:31

    Θα ψηφίσω ΑΣ αν και δεν είμαι δεξιός.
    Ξέρω ότι μπορεί να το σκυλομετανιώσω χίλιες φορές (κάτι που στατιστικά είναι εξαιρετικά πιθανό) αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει έστω και μικρή πιθανότητα να βρίσκεται το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία.
    ΑΣ κανόνισε να σε ψηφίσουμε και μετά να μας πουλήσεις με συγκυβερνήσεις..

  22. GSV avatar
    GSV 23/03/2012 21:52:08

    Τελικα ο ηλιος ειναι αλκοολικος! δεν λεει να ξεμεθυσει με τιποτα...!

    Ειναι απιστευτο το που μπορει να φτασει η καταντια ενος κομματος! Χρονος για ομαλο δημοσκοπικο μαγειρεμα δεν υπαρχει και αποφασισαν να παιξουν τα ρεστα τους με διαστημικες δημοσκοπησεις προερχομενες απο αλλο πλανητη. Σε 20 ημερες το ΠΑΣΟΚ θα ειναι τουλαχιστον 7 μοναδες μπροστα απο τη ΝΔ και ο Βενιζελος θα χαιρει της καθολικης αποδοχης του ελληνικου λαου για τη πρωθυπουργια με ποσοστο περιπου στο 85%.

    Δηλωνω αγανακτισμενος οχι απο τα οικονομικα μετρα που μας εχουν εξοντωσει! Αλλα απο τις μ...κιες που ακουμε καθε τρεις και λιγο! Αμα φορολογουσαμε τις μ..κιες σε αυτη τη χωρα θα δανειζαμε, δεν θα δανειζομασταν!

  23. Stelios Pap avatar
    Stelios Pap 23/03/2012 22:34:44

    Ο κ.Βενιζέλος έχει το χάρισμα της ομιλίας. Είναι όμως κι ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΧΑΡΑΤΣΙΩΝ. Αν ταυτισθεί μ' αυτά και υπενθυμίσουν στον κόσμο την γκάφα με την τρόικα τον περασμένο Σεπτέμβριο που την έδιωξε μαζί με τον ΓΑΠ και μετά έδινε γην και υδωρ να την φέρει πίσω ΚΑΝΕΝΑ ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΩΖΕΙ.

  24. ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 23/03/2012 22:45:39

    Θελω να μάθω υπάρχουν ακόμη Ελληνες που αγοράζουν τις πατσαβούρες εθνος νεα καθημερινη βημα;

  25. Θετταλός avatar
    Θετταλός 23/03/2012 22:50:53

    Τελικά ρε παιδιά το πασόκ τί είναι;;;

  26. BAS. avatar
    BAS. 23/03/2012 23:56:44

    Σήμερα το απόγευμα στην παρέα είμασταν 6 φίλοι που το 2009 είχαμε ψηφίσει Ν.Δ. Τώρα οι 2 έλεγαν Καμένος,ο 1 Χρυσή Αυγή,1 Ντόρα,1δεν ξέρω ακόμη και μόνο εγώ Ν.Δ. Γνωρίζοντας καλά τους χαρακτήρες είμαι σίγουρος ότι ως τις εκλογές αυτό θα αλλάξει αλλά 3-4 το πολύ θα ξαναψηφίσουν Ν.Δ

  27. Mara avatar
    Mara 24/03/2012 00:33:07

    Πρός το παρόν... μην βιάζεσαι... γιατί "πίσω έχει η αχλάδα την ουρά..."

  28. Mara avatar
    Mara 24/03/2012 00:38:24

    Χα χα! Μ΄αρέσεις!
    Μου θυμίζεις έναν φίλο μου, που όταν βλέπει τον Σαμαρά στην τηλεόραση, παραμιλάει μόνος του λέγοντας "...ρέ κερατά θα σε ψηφίσω και κανόνισε να τα κάνεις σκατά.... μόνο αυτό σου λέω, κανόνισε να τα κάνεις σκατά..."
    Έχει και αυτός μεγάλο γέλιο!

    • airman avatar
      airman @ Mara 24/03/2012 09:27:03

      Εγώ ξέρω πολλούς που ψήφιζαν ''κατά συρροή'' ΠΑΣΟΚ και τώρα δηλώνουν ότι όταν ρίξουν το ψηφοδέλτιο στην κάλπη θα έχουν κλειστά τα μάτια και σφιγμένα τα δόντια. Δε ρωτάω γιατί, αλλά αυτοί κάτι θα ξέρουν.

  29. Γιαννης Μ. avatar
    Γιαννης Μ. 24/03/2012 00:44:30

    Πρεπει να βγει ο Καραμανλης και να φανερωσει τι υπεστει και αναγκαστηκε να υποχωρησει και να κρατα ακομα το στομα του κλειστο.
    Να αποκαλυψει το παιχνιδι που παιζεται σε βαρος της πατριδας μας.
    Να ξεσκεπασει τον ατιμο ρολο του ΠΑΣΟΚ.
    Τελος ο Σαμαρας θα πρεπει να δωσει ενα οραμα στον αδικα ταλαιπωρημενο και εν πολλοις φοβισμενο κοσμο.
    Μια ελπιδα, για να πιστεψει οτι μπορει να βγει απο την αβεβαιοτητα και την απελπισια.
    Να ξεφυγει απο την πεπατημενη πολιτικη μανιερα και να βρει μια καινουργια αφηγηση, καπως να ''λυθει'', γιατι ειναι αρκετα "σφιγμενος" κι ο κοσμος δεν τον νιωθει διπλα του οπως ενιωθε τον Καραμανλη το 2004 και το 2007 ακομα.

  30. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 24/03/2012 01:36:15

    Τα Βαμπίρ πάλι υπερ του ΠΑΣΟΚ είναι!!!!!!

  31. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 24/03/2012 01:50:03

    Κατσέλη-Καστανίδης 1.1%
    Καμμένος 7.2%

  32. Κρίτων avatar
    Κρίτων 24/03/2012 07:20:51

    Όπου και να σταθώ κατηγορώ το δίδυμο λούκα-Καστανίδη.Δεν τους πιστεύω και το δείχνω.Αντίθετα οι πασόκοι μιλούν όλοι για τον καμμένο. ΄Ολοι και παντού.Είναι βασική αρχή της προπαγάνδας. να ακούς παντού το ίδιο πράγμα.
    Δημιουργούν κλίμα. Όταν τους ρωτάς θα τον ψηφίσεις απαντούν εγώ όχι. Όταν τους ρωτάς τι πρεσβεύει ο καμμένος ,απαντούν ότι δεν ξέρουν.Το πρόβλημα δημιουργείται τεχνιτά και οι αφελείς νεοδημοκράτες χορεύουν στον ρυθμό της διαπλοκής.Θα κάψει την ΝΔ ο Καμμένος εάν συνεχιστεί η αντίδραση.ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΤΗΣ ΝΔ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΘΕΙ Η ΧΩΡΑ. Αλλά .Αλλά. Να κυβερνηθεί διαφορετικά. ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΘΕΙ ΣΩΣΤΑ.Όχι όπως ήξεραν.

  33. Λαλακης Εισαγόμενος avatar
    Λαλακης Εισαγόμενος 24/03/2012 09:34:53

    Με τον Ανδρέα Ψυχάρη τί θα γίνει; ρωτάω εγώ.
    Γιατί ο πατέρας Ψυχάρης το παίζει δίπορτο ως συνήθως...

    • airman avatar
      airman @ Λαλακης Εισαγόμενος 24/03/2012 09:43:06

      ''Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα'' ή ''Από ρόδο βγαίνει αγκάθι κι από αγκάθι βγαίνει ρόδο''. Οψόμεθα!

      • Λαλακης Εισαγόμενος avatar
        Λαλακης Εισαγόμενος @ airman 24/03/2012 11:59:03

        Α όχι κουτοπονηριές αγαπητέ airman!

        Εκτός και αν θες να μου πεις ότι ο Υιος Ψυχάρης κάνει την νεανική του επανάσταση!

        • GO avatar
          GO @ Λαλακης Εισαγόμενος 24/03/2012 22:23:29

          Ο άνθρωπος είναι δεκαεννιά χρόνια διπλωματικός, τι νεανική επανάσταση;
          Γιατί σώνει και καλά δεν είναι αυτόβουλος;
          Εγώ πιστεύω ότι είναι θετικό να έχουμε στους κόλπους μας ένα τόσο ηχηρό όνομα που ο πατέρας του είναι σημαντικότατος παράγοντας της άλλης παράταξης.
          Εν πάση περιπτώσει θα τεθεί στην κρίση των ψηφοφόρων της Α΄ Αθηνών.

  34. akenaton avatar
    akenaton 24/03/2012 12:27:04

    Εμένα μου αρέσουν προσωπικά αυτές οι δημοσκοπήσεις. Επειδή δείχνουν καθαρά τον φοβερό κίνδυνο αναβίωσης του Συστήματος ΠΑΣΟΚ που θα είναι η απόλυτη καταστροφή για τη χώρα. Ελπίζω όσοι τις διαβάζουν και είχαν ή έχουν ακόμη τις ψευδαισθήσεις τους, τις πικρίες τους, τις γκρίνιες τους, τη σχετική φτώχεια τους, τα προβλήματά τους, τον (εύλογο) θυμό τους, την (δικαιολογημένη) αγανάκτησή τους, τις μεμψιμοιρίες τους και αλλιθώριζαν προς "θολές" και "τιμωρητικές" ψήφους, να επανεκτιμήσουν τις προθέσεις τους και να συστρατευτούν στον υπέρτατο αγώνα του Σαμαρά και της Παράταξης για πρωτιά και αυτοδυναμία. Κάθε ψήφος που πάει χαμένη, ρίχνει νερό στο μύλο της νεκρανάστασης του φαντάσματος ΠΑΣΟΚ, είναι φανερό. Δημοσκοπήσεις σαν κι αυτές, θα πρέπει πραγματικά να οδηγούν αυτόματα σε συσπείρωση του κόσμου της ΝΔ γύρω από την Παράταξη και τον αρχηγό της. Κάθε άλλη αντίδραση είναι αυτοκτονική τόσο για τα πρόσωπα όσο και για την Πατρίδα.

  35. johnny avatar
    johnny 24/03/2012 14:18:28

    Δεν πρεπει να εχει παραπονο ο ΑΣ,το μεριδιο του στα μεσα τους το ειχε και με το παραπανω οταν αποφασησε να στηριξει μνημονιο 2 και Παπαδημο.Τωρα ειναι η σειρα του αλλου για να εχει επυτυχια το προξενιο.Η αγαπη και η εφαρμογη των μετρων του μνημονιου θελει δυο.

  36. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 24/03/2012 22:32:12

    Bέβαια αντί να κατηγορούμε συνέχεια τα φιλοπασοκικά media καλά θα ήτανε να κάναμε και μια αυτοκριτική : εμείς ως κόμμα τι κάνουμε για να αποκτήσουμε φωνή στο χώρο της ενημέρωσης και των μέσων ; Έχουμε 2 εφημερίδες κι έχουν 20, δεν έχουμε κανένα τηλεοπτικό σταθμό κι έχουν 6 - 7. Μετά καθόμαστε σαν τις μωρές παρθένες και κλαψουρίζουμε για τις δημοσκοπήσεις και την "ανοδο" του Μπενίτο. Κύριοι της Συγγρού ήρθε η ώρα να προβληθούν με μεγαλύτερη ένταση οι θέσεις του κόμματός μας και να χτυπήσουμε ανελέητα αυτή την άθλια αριστερίστικη ρητορική της μεταπολίτευσης. Τώρα είναι η μεγάλη ευκαιρία που ο κόσμος τους πήρε πρέφα και τους σιχάθηκε. Τι περιμένουμε λοιπόν ;