#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2010 16:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιχείρηση εκτόνωσης της “εξέγερσης” στην ΚΟ του ΠΑΣΟΚ



«Δεν δέχομαι δημοκρατικές μομφές ... να πάνε όλα στη Βουλή»

Άρχισαν τα όργανα στο ΠΑΣΟΚ και θα πέσει πολύ γέλιο με το ασφαλιστικό και εργασιακό σε περίπτωση που όλα τα μέτρα περάσουν από τη Βουλή και κάνει πίσω ο Λοβέρδος για το Προεδρικό Διάταγμα.
Ο ένας μετά τον άλλον οι βουλευτές εξαπολύουν άμεσες και έμμεσες βολές κατά του υπουργού Εργασίας και ήδη μιλούν για αντισυνταγματικά μέτρα. Για παράδειγμα ο πρώην υπουργός, Μ. Παπαϊωάννου είπε ότι η κατάργηση των εθνικών συλλογικών συμβάσεων είναι εκτός του Συντάγματος ενώ κάποιες ρυθμίσεις σχετικά με τις χαμηλές αμοιβές εργαζομένων και την κατάργηση της διαιτησίας πρέπει να είναι η κόκκινη γραμμή της κυβέρνησης.

Από την άλλη ο βουλευτής Αιτωλ/νίας, Π. Κουρουπλής υποστήριξε ότι το ΠΔ χωλαίνει και νομικά ενώ ο Χρ. Πρωτόπαπας ζήτησε αλλαγές οι οποίες πρέπει να γίνουν.

Μέσα σ' αυτό το κλίμα, το ΠΔ μπορεί να πάει στο ΣτΕ και να πάρει σχετική έγκριση, ωστόσο, στο μέλλον θα υπάρξει μπαράζ προσφυγών που θα βγάζουν παράνομες πολλές ρυθμίσεις.

Ο Λοβέρδος δέχεται σφοδρή επίθεση και πιέζεται να κάνει αλλαγές ενώ δεν αποκλείει ο ίδιος το ενδεχόμενο να προσπαθήσει να περάσει τις ρυθμίσεις εντός της Βουλής.

«Δεν δέχομαι δημοκρατικές μομφές ... να πάνε όλα στη Βουλή», φέρεται να δήλωσε, απαντώντας στις επικρίσεις για τις διαδικασίες που ακολουθεί το υπουργείο στο θέμα.

Ο κ. Λοβέρδος μελετά την ενσωμάτωση του εργασιακού στο ασφαλιστικό νομοσχέδιο, ώστε να ψηφιστούν εκ νέου από την ολομέλεια της Βουλής.

Κάτι που ενδεχομένως να προκαλέσει διχασμό στο κυβερνών κόμμα με διαρροές και γκρίνιες.

Έτσι, εκτός από την ενημέρωση της Επιτροπής Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής την Τρίτη, ο υπουργός Εργασίας θα έχει μία ακόμα συνάντηση με βουλευτές του κυβερνώντος κόμματος- η πρώτη έγινε την Παρασκευή.

Μετά την ενημέρωση της Επιτροπής Κοινωνικών Υποθέσεων ακολουθεί η κατάθεση του ασφαλιστικού νομοσχεδίου στη Βουλή, ενώ εντός της ημέρας αναμενόταν η αποστολή του επίμαχου Π.Δ. στο Συμβούλιο της Επικρατείας  για γνωμοδότηση.

Στο Μέγαρο Μαξίμου γίνονται εισηγήσεις για κομματική πειθαρχία στο ασφαλιστικό.

Αλ. Παπαρήγα: Η κυβέρνηση να μην κρύβεται πίσω από τον Πρόεδρο

Σε συνάντησή της με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, η γενικής γραμματέας της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα, ζήτησε να μην υπογράψει το επίμαχο Π.Δ. για τα εργασιακά και καλέσε την κυβέρνηση να μην κρύβεται πίσω από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και να αναλάβει τις ευθύνες της

ΣΥΝ: Η κυβέρνηση φυγομαχεί επιλέγοντας την οδό των Π.Δ.

«Η κυβέρνηση, φοβούμενη ακόμη και τη συζήτηση εντός της Βουλής, επέλεξε την οδό των Προεδρικών διαταγμάτων. Είναι φανερό πως φυγομαχεί. Δεν θα μπορέσει όμως να αποφύγει τη λαϊκή αγανάκτηση και την κοινωνική δυσαρέσκεια», σχολίασε από την πλευρά του ο εκπρόσωπος του ΣΥΝ Π. Σκουρλέτης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 21/06/2010 16:37:09

    Α. ΛΟΒΕΡΔΟΣ:
    «Δεν δέχομαι δημοκρατικές μομφές … να πάνε όλα στη Βουλή»,

    οι ληγμένες σοκολάτες είναι πιο νόστιμες…

  2. Άπιστος Θωμάς avatar
    Άπιστος Θωμάς 21/06/2010 17:08:12

    Ωραία κατάσταση!
    Τελικά, όταν οι ΠΑΣΟΚΟληγούρηδες της εξουσίας ψηφίσουν τα νομοσχέδια γιά να μην γίνουν εκλογές, ο Γιωργάκης είναι ικανός να τους καταγγείλει ότι ψήφισαν κατά των συμφερόντων του λαού και του προγράμματος του κόμματος, και να τους διαγράψει ομαδικά.

    Είναι απίστευτη η λογική που αναπτύσεται, λές και συζητάμε γιά το χρώμα της ουράς της μαρίδας...

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Άπιστος Θωμάς 21/06/2010 18:27:27

      να το δω και αυτο και τιποτε αλλο στο κοσμο

  3. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 21/06/2010 17:26:46

    Να προσέξουν τα αίματα, οι έξεγερμένοι, γιατί γλυστράνε και θα έχουμε ατυχήματα.Και με τα χάλια των νοσοκομείων, που να τρέχεις...

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 21/06/2010 18:29:42

      Εγω θα ελεγα να μην ζοριζονται τοσο πολυ γιατι υπαρχει ο κινδυνος σοβαρου ατυχηματος και slipad τελοσ στα νοσοκομεια

  4. 309 avatar
    309 21/06/2010 17:36:13

    Αληθεια....εκεινε τα περιβοητα "ιστορικα σοσιαλιστικα στελεχη" του ΠΑΣΟΚ που αραγε βρισκονται κρυμμενα ? Τι λεει ο εντιμοτατος Κος Κακλαμανης ?? Ο Κος Παπουτσης ?? Ο Κος Οικονομου Παν.?? Ο Κος Παπουλιας σαν προεδρος δημοκρατιας ? Ολα οσα γινονται ειναι απολυτα νομιμα και παντα τα προσυπογραφει?? Ελπιζω να μην βρουν το θρασος και ξαναεμφανιστουν σε κοσμο γιατι θαχουμε αποτομη ανοδο ...γιαουρτιων , ντοματας και συναφων φρουτων! Τι καραγκιοζηδες μας κυβερνησαν 20 χρονια και εξακολουθουν να μας κυβερνουν πατωντας στην ηλιθιοτητα την αμυαλοσυνη τον συναισθηματισμο και την αδιαφορια του Ελληνικου λαου.....Κριμα...

    • αθανασιος Ι. avatar
      αθανασιος Ι. @ 309 21/06/2010 18:36:30

      http://respentza.blogspot.com/2010/06/blog-post_9633.html

  5. JOHN avatar
    JOHN 21/06/2010 18:46:30

    Στο μαντρι επικρατει αναβρασμος,τα προβατα πρεπει να μπουν σε ταξη,διαφορετικα θα μας φανε οι λυκοι!Αυτη ειναι η ποιοτητα της αντιπροσωπευτικης δημοκρατιας που βιωνουμε.Τρομοκρατουμε με ψευτοδηληματα εκνευριζουμε με ακραιες πρακτικες,αρκει να επιτευχθει ο σκοπος,διαλυση οτι με αγωνα και αιμα κατακτηθηκε τις τελευταιες δεκαετιες.Δεν εμεινε κανενας απο αυτους τους αγωνιστες του σοσιαλιστικου ΠΑΣΟΚ,να τους σπασει τη καρεκλα στο κεφαλι?Τοσο μελι εχει η εξουσια.Τοσο παχια λογια για την αρπαγη της,και στη συνεχεια μια απο τα ιδια και χειροτερα?

  6. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 21/06/2010 20:23:28

    ΦΑΚΤΩΡ καλησπερα
    Ο νεος Κυβερνητικος εκπροσωπος Χατζηνικολαου απεφασισε οτι οποιος δηλωνει
    οτι υπαρχει δυσαρμονια μεταξυ κυβερνησης και λαου και εισηγειται εκλογες ειναι το λιγωτερο επικινδυνος.
    Εξοργισμενος ειπε: πριν συμπληρωθει ενας χρονος εκλογες παλι;ελεος!!!
    Ξεχασε φυσικα τι ελεγε πριν ενα χρονο.
    Οσο για τους κυβερνητικους βουλευτες εχω την εντυπωση οτι ριχνουν ντουφεκιες στον αερα. Αν τα μετρα για το ασφλιστικο συζητηθουν στην Βουλη πως θα αντιδρασουν; Θα τολμησουν να πουν οχι;
    Ολα τα υπολοιπα ειναι για να περνα η ώρα.
    Σχεδιο παντως δεν υπαρχει.Οπου φυσαει ο ανεμος....φτερο στον ανεμο κτλ

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 21/06/2010 20:32:40

      "Αν τα μετρα για το ασφλιστικο συζητηθουν στην Βουλη πως θα αντιδρασουν;"

      Αν δεν κάνω λάθος, μόλις ανακοινώσανε πως θα περάσει από τη βουλή το σχέδιο, οπότε θα δούμε πόσα απίδια βάνει ο σάκος...

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ TopGunZ 21/06/2010 20:38:03

        Μην περιμένεις.
        Θα ψηφισθεί μετά βαϊων και κλάδων.
        Θα βγει πάλι ο Βορίδης να μιλήσει για το συμφέρον της πατρίδας που είναι ανώτερο και από εκείνο των γονιών, ο Οικονόμου θα ψηφίσει "παρών", το Καμπότζη θα φωνάξει για "ξεκάρφωμα" και στο τέλος το ΓΑΠ, θα δηλώσει περήφανος γαι το υψηλό επίπεδο πολιτικής ευθύνης, της μεγάλης Δημοκρατικής παράταξης.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ TopGunZ 21/06/2010 20:43:21

        Εχω μια μικρη επιφυλαξη, γιατι εχουν μαθει να παιζουν με τις λεξεις. Ακομα ειναι στο ναι μεν αλλά, προσπαθουν να ερμηνευσουν το μνημονιο κατα το δοκουν προκειμενου να ξεφυγουν απο την κατακραυγη του κοσμου.Πορευονται αναλογα με τις αντιδράσεις.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ TopGunZ 21/06/2010 20:54:00

        Εδώ θα είμαστε, πρώτα ο Θεός, και θα τα ξαναπούμε,Ρήγα.
        Και θα περάσει και θα προσπαθήσουν να μας πουν ότι το έκαναν για το "καλό" μας.

      • zackii avatar
        zackii @ TopGunZ 22/06/2010 06:32:03

        Και βέβαια θα το ψηφίσουν. Τώρα που έρχονται τα πακέτα του ΕΣΠΑ φεύγεις? Δε φεύγεις

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 21/06/2010 20:54:10

      ΡΗΓΑ σε συγχαίρω για την υπομονή σου αφού μπορείς και παροκολουθείς τον Χατζημαρούδα.
      Οι βολευτές του ΠΑΣΟΚ θα ψηφίσουν το νομοσχέδιο γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς. Απλώς για να σωθούν τα προσχήματα θα "απαλύνουν" κάποιες διατάξεις και υπό την απειλή τον εκλογών θα συμμορφωθούν προς τας υποδείξεις.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/06/2010 21:22:28

        Κανω υπομονη και προσπαθω να καταλαβω τι γινεται βαθια στο παρασκηνιο. (Εχω περασει δια πυρος και δια σιδηρου στη ζωη, εμαθα να κανω υπομονη και να μην αντιδρω εν θερμω γι αυτο μπορω και τους παρακολουθω)
        Το μηνυμα που σου αφησα χθες για το ΕΣΥ και το Πρωτο Θεμα το διαβασες; Αρχισαν τα οργανα και απο τους δικους τους.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/06/2010 21:25:01

        Βραχε συμφωνω με τα λεγομενα σου ....απαντουσα στον TopGunZ

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/06/2010 21:34:19

        Το διάβασα και έχω κι εγώ "πληροφόρηση" εσωτερική!

  7. Tάσος,Θεσσαλονίκη avatar
    Tάσος,Θεσσαλονίκη 21/06/2010 20:33:22

    Αν αποφεύγαμε το λαϊκισμό και τη δημαγωγία θα έπρεπε το ασφαλιστικό να ρυθμιστεί, για την κάλυψη και των επόμενων γενεών ,πριν είκοσι χρόνια. Η ρητορεία και οι ουρές στα πολιτικά γραφεία κατέστρεψαν τον τόπο.Επιπλεόν απορώ πως κοιμόταν ήσυχοι με τη συνεχή μεγένθυση του δημοσίου χρέους οι πρωθυπουργοί και οι υπουργοί οικονομικών απο το 80 και εδώ!!

  8. Orestios avatar
    Orestios 21/06/2010 20:47:52

    Τουλάχιστον την λέρα της εξαθλίωσης των Ελλήνων θα την μοιραστούν στο ΠΑΣΟΚ. Δεν μπορεί μόνο το GAP να είναι υπεύθυνο για αυτήν την πράξη. Όλοι στο ΠΑΣΟΚ θα είναι υπεύθυνοι.

  9. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 21/06/2010 21:16:48

    Englishmen says: "For time being, we need balls, not meatballs"

    Οι Έλληνες ψάχνουν: " Υπάρχει κανείς που ασχολείται με τη πολιτική και φοράει ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ;"