#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2011 11:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιχείρηση ….αναστήλωση!



[caption id="attachment_107290" align="alignnone" width="600" caption="Τότε δεν είχε ... ανησυχήσει κανείς από την χειρονομία του ΓΑΠ στον Ομπάμα"][/caption]





Το έργο που .προβάλλεται  από χθές  έχει τον κωδικό: «επιχείρηση αναστήλωσης».

Ένας μετά τον άλλον, οι βασικές πρωταγωνιστές του ελληνικού δράματος, άρχισαν της δηλώσεις στήριξης του κ. Παπανδρέου!

Αίφνης, όσα δεν είχαν γίνει τις προηγούμενες ημέρες,  γίνονται ταχύτατα.

Οι απειλές και οι εκβιασμοί, προς το παρόν, είναι σε ύφεση.

Η 5η δόση θα εκταμιευτεί.

 

Ο Λευκός Οίκος χαιρετίζει την αποφασιστικότητα του Γ. Παπανδρέου !!!

Οι ΗΠΑ διακηρύσσουν την εμπιστοσύνη (!) τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση ότι θα καταφέρει να χειριστεί την κρίση

Η σκληρή και αδιάλλακτη κα Μέρκελ, σημαίνει ….ισπανική υποχώρηση!

 

Το ΔΝΤ  κάνει τα στραβά μάτια. Δεν απαιτούν πλέον «απόφαση», αρκούνται σε «δέσμευση».

 

Και τα εγχώρια κέντρα θα  μας πούν σε λίγο ότι ο κ. Βενιζέλος έχει κάποια μαγική λύση ,την οποία θα βγάλει μέσα απ’ την κοιλιά του και όλα, ως δια μαγείας, θα αλλάξουν!

Και πώς ο …μέγας  … οραματιστής, με τις κινήσεις του, άλλαξε τη ροή των γεγονότων!

Δεν αποκλείω μάλιστα να μας παρουσιάσουν κάποια δημοσκόπηση, που θα δείχνει ότι  ο κ. Παπανδρέου  και το ΠΑΣΟΚ ανακάμπτουν  …δημοσκοπικά!

Όλες αυτές οι ….μεταστροφές αποκαλύπτουν  κάτι που οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ γνώριζαν εδώ και καιρό.

Ουδέποτε το Μνημόνιο  ήταν η   λύση.

Απλώς μας επεβλήθη επειδή , πρωτίστως,  ήταν μια λύση βολική για τους άλλους.

Τώρα που τα πράγματα ζορίζουν και είναι υπαρκτός ο κίνδυνος να τα χάσουν όλα, να δείτε που θα μας σερβίρουν και βελτιώσεις και αναθεωρήσεις και αναπροσαρμογές!

«Επαναδιαπραγμάτευση» δεν θα υπάρξει , γιατί αυτή τη λύση την πρότεινε ο …εχθρός!

Όμως, κάποια ….μερεμέτια μπορούν …ακίνδυνα να  γίνουν!

 

Η αντιμνημονιακή δυναμική δεν πρέπει να ανακοπεί με τέτοια τερτίπια.

Η χθεσινή αντίδραση των πρωταγωνιστών της ελληνικής τραγωδίας   έδειξε ότι το μνημόνιο μπορεί να επαναδιαπραγματευτεί εξ υπαρχής!

Και εκ βάθρων!

ΚΡ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 11:46:08

    Καλημερα Κωστα,
    ΣΥΜΦΩΝΩ και ΕΠΑΥΞΑΝΩ !
    κάθε «επιχείρηση αναστήλωσης» και κάθε «επιχείρηση αποκαθήλωσης»
    έχει
    ΕΝΤΟΛΕΑ,
    Σπονσορα,
    Πελατη,
    Μέσα,
    και Σκοπο.
    Φυσικα η καθε επιχειρηση ξεκινα με ΛΕΦΤΑ !! δεν ξεκινα με επιδομα θερμανσης μηχανης ! Πολλα $$ προκαταβολικα !!!

    Οποιος βρει τους πιο πανω δε θα εχει αποριες !!

    ΠΠ

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 18/06/2011 11:53:15

    Κώστα Καλημέρα

    Οπως εγώ το καταλαβαίνω όλοι αυτή η προσπάθεια εγκλωβισμού του Σαμαρά στην κουβέντα περί συναίνεσης είχε ως στόχο στην ουσία να τον αφοπλίσει αντιπολιτευτικά και να τρέχει να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας αντί να κάνει κριτική στο Πασόκ.

    Ετσι η κυβέρνηση μαζί με τους Εοκικούς συμπαραστάτες της που έχουν βρει στο Πασόκ τον ιδανικό πειθήνιο εταίρο κατάφεραν για 4 μήνες η συζήτηση να πάει στο αν θα ψηφίσει ο Σαμαράς το μεσοπρόθεσμο και όχι τι κάνει η κυβέρνηση.

    Ευτυχώς αυτό το παραμύθι τελείωσε.

    Περιμένω στην συζήτηση στην Βουλή τις επόμενες ημέρες η ΝΔ να είναι καταιγιστική.

    Πέρα από την πολιτική η κατάσταση είναι τραγική σε λίγο θα είναι αργά θα έχουν διαλυθεί όλα.

    Από εκεί και πέρα η εικόνα του κόσμου είναι απογοητευτική μετά από όλα αυτά.

    Ακόμα ενημερώνονται από το Μέγκα και ακόμα ελπίζουν στο Πασόκ.

  3. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 18/06/2011 11:58:09

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Κώστα Ροδινέ. Το Μνημόνιο είναι επαναδιαπραγματεύσιμο.
    Το φανερώνουν οι δηλώσεις των ξένων αξιωματούχων, οι αναλύσεις στα δυτικά μέσα. Το βλέπαμε καθαρά όλοι όσοι δεν τρεφόμαστε από την ιλαροτραγικά επικοινωνιακά τερτίπια του γαπανδρεϊκού συστήματος.
    Θέληση, άποψη και σχεδιασμένος στόχος από την ελληνική πλευρά χρειάζεται.
    Ξέρουμε ότι ο ΣΑΜΑΡΑΣ τα διαθέτει. Να προβληθούν δυναμικά οι θέσεις του μέσα κι έξω απ'τη χώρα. Κόντρα στη διαστρεβλωτική προπαγάνδα.
    Μη χαριστεί ούτε ένα δευτερόλεπτο στους ανακυκλωμένους.

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 18/06/2011 12:06:38

    Κώστα, καλημέρα.
    δεν μπορώ να μην δεν συμφωνήσω. Το θέατρο συνεχίζεται. Ήταν δεν καλοστημένο με τις κωλοτούμπες Παπανδρέου από την περασμένη Τετάρτη.
    Μας πάνε στην καταστροφή και είναι αδίστακτοι.

  5. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 18/06/2011 12:18:55

    Να δεις, πως τον λένε, πως τον λένε τον αρχηγό κράτους με νησιά που δεν τον στηρίζει η πλειοψηφία του λαού αλλά τα διεθνή συμφέροντα δυτικών χωρών και η πλειοψηφία της εγχώριας πλουτοκρατίας ?
    Εννέα γράμματα

    • Orestios avatar
      Orestios @ daughter of mercy 18/06/2011 12:29:20

      Σουχάρτο???

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 12:19:12

    ο καλύτερός μου φίλος ο Γιούνκερ, ο Αρχοντας των Κατσ;aβραχα Holdings Ltd

    Για τον κίνδυνο διάδοσης της κρίσης στο Βέλγιο και την Ιταλία προειδοποίησε ο πρόεδρος του Eurogroup, Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ, σε συνέντευξή του στη γερμανική εφημερίδα Suddeutsche Zeitung.

    «Η χρεοκοπία (της Ελλάδας) μπορεί να μολύνει την Πορτογαλία και την Ιρλανδία και, λόγω του αυξημένου χρέους τους, το Βέλγιο και την Ιταλία, ακόμη και πριν από την Ισπανία»

    Ο ίδιος σημείωσε ότι η συμμετοχή ιδιωτών πιστωτών στη σωτηρία της Ελλάδας, μπορεί να οδηγήσει τους οίκους αξιολόγησης στο να κατατάξουν την Αθήνα στην κατηγορία «αναξιόχρεη», κάτι που θα είχε καταστροφικές επιπτώσεις για το ενιαίο νόμισμα. Μάλιστα, για να υπογραμμίσει τη σοβαρότητα της κατάστασης χρησιμοποίησε τη φράση «Παίζουμε με τη φωτιά».

    ΦΩΤΙΑ στις Holdings σου ρε Χαρτογιακά. ΦΩΤΙΑ στα Κατσάβραχά σου.
    ΦΩΤΙΑ στους ΜΑΥΡΟΥΣ λογαριασμούς του κάθε Κορεάτη !
    ΦΩΤΙΑ στο Δάνειο που μας έχεις δώσει. Στάχτη και μπούρμπερη.

    ΠΠ - firestarter

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 12:26:43

      +100000000000000000000000000000000000

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 12:27:32

      Είδες μήπως ότι οι Γαλλογερμανοί βιομήχανοι κάνουν έκκληση για στήριξη των υπερχρεωμένων χωρών με κάθε κόστος για τη σωτηρία του κουνού νομίσματος, λέγοντας επίσης ότι είναι αδιανόητη οποιαδήποτε σκέψη για έξοδο κάποιας χώρας από την ευρωζώνη καθώς και ο διαχωρισμός Βορρά-Νότου?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2011 12:52:15

        are u talking to me??? χαχαχα

        ΠΠ

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 18/06/2011 12:26:22

    ΤΙ ΑΝΑΣΤΗΛΩΣΗ, ΤΙ ΑΝΑΔΟΜΗΣΗ, ΤΙ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ, ΤΙ ΕΥΕΛΙΞΙΑ... ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ....

  8. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 18/06/2011 12:45:46

    Ο κ. Παπανδρέου είχε μείνει μεταξεταστέος. Όλοι οι ξένοι και ντόπιοι πατρώνες αποφάσισαν να τον "περάσουν" χθές. Πως αλλοιώς θα εξασφάλιζαν τις "τεράστιες επενδύσεις" των; Πιστεύετε οτι θα τα καταφέρει; Αμφιβάλλω πολύ.

  9. man8os avatar
    man8os 18/06/2011 12:47:22

    Και ο Καραμανλης το προσπαθησε, ομως δεν του βγηκε. Τι κανει την οικογενεια Τσαντ να νομιζει οτι θα τα καταφερουν αυτοι?

  10. αντιπροοδευτικός avatar
    αντιπροοδευτικός 18/06/2011 12:49:21

    Αφού τον συγχαίρει και ο αράπης είομαστε σε καλό δρόμο!

  11. kostis avatar
    kostis 18/06/2011 12:56:14

    Μας δουλεύανε........ μας δουλεύουν.......... & αν τους αφήσουμε θα εξακολουθούν να μας δουλεύουν!

  12. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 18/06/2011 12:58:13

    Δραση Παγκαλου κατα πλατειας ,εχει να πεσει γελιο με γιαουρτι στην τσανακα.

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2011 13:01:14

    Χεχεχε! Θέλω ένα στρούντελ (μαμούθ!)

  14. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 18/06/2011 14:01:05

    Οταν ο Καραμανλης εκανε την περιφημη δηλωση-κουραστικα,ολα τα μεσα το αρπαξαν και απο κει και περα τον αποκαλουσαν,κουρασμενο.Μηπως, λεω μηπως απο εδω και περα ο επικοινωνιακος τομεας της Ν.Δ αλλα και τα μεσα που τη στηριζουν θα πρεπει να αποκαλουν τον Παπανδρεου με μια μονο λεξη,ο παραιτημενος;

    • γιωργος avatar