#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2010 17:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιταχύνεται η ανέγερση τεμένους στην Αττική


Επισπεύδονται οι διαδικασίες ανέγερσης ισλαμικού τεμένους στην Αθήνα.

Όταν το έργο ολοκληρωθεί θα αποτελέσει τον πρώτο επίσημο μουσουλμανικό χώρο προσευχής ο οποίος θα λειτουργήσει ύστερα από περίπου δύο αιώνες στην πρωτεύουσα.

Το τέμενος θα δημιουργηθεί στην περιοχή του Ελαιώνα και συγκεκριμένα στο Βοτανικό, σε έκταση 17 στρεμμάτων που θα παραχωρήσει το Γενικό Επιτελείο Ναυτικού.

Το ύψος της δαπάνης μετεγκατάστασης των υπηρεσιών του Πολεμικού Ναυτικού που θα αναλάβει το υπουργείο Παιδείας, υπολογίζεται σε 2,5 εκατομμύρια ευρώ, ενώ δεν υπάρχει ακόμα συγκεκριμένη εκτίμηση του τελικού συνολικού κόστους ανέγερσης του ισλαμικού τεμένους και της διαμόρφωσης του περιβάλλοντος χώρου.
www.skai.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 24/04/2010 18:42:38

    Η συμμετοχική δημοκρατία στην Ελβετία και στην Ελλάδα.....

    Μια μορφή συμμετοχικής δημοκρατίας είναι η "άμεση δημοκρατία" της Ελβετίας με τα δημοψηφίσματα που λαμβάνουν χώρα για διάφορα ζητήματα.
    Κοιτάξτε τώρα πόσα δημοψηφίσματα έχει κάνει η Ελβετία, τα τελευταία 2 χρόνια..

    Δημοψήφισμα για μιναρέδες 2009
    Στις 29 Νοεμβρίου 2009 διεξήχθη δημοψήφισμα, με το οποίο απαγορεύτηκε η κατασκευή μουσουλμανικών μιναρέδων. Την πρόταση είχε θέσει προς δημοψήφισμα το μεγαλύτερο πολιτικό κόμμα, το Ελβετικό Λαϊκό Κόμμα. Η συμμετοχή ήταν της τάξης του 55% και η πρόταση εγκρίθηκε με 57,5%. Μόνο 4 καντόνια από τα συνολικά 26 ψήφισαν κατά της πρότασης. Οι ψηφοφόροι απέρριψαν την πρόταση για απαγόρευση στις εξαγωγές όπλων με 68,2% έναντι 31,5% με συμμετοχή 53%.

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_7118.html

  2. Tasos avatar
    Tasos 24/04/2010 18:44:26

    Θα αναλάβει το Υπουργείο Παιδείας; Γιατί, έχει δικό του πορτοφόλι;

    Η' θα φάει 2,5 εκατομμύρια από τους φόρους που πλήρωσα;;;

    Ούτε τζαμί, ούτε έξοδα! Τουλάχιστον μέχρι να μπορούμε να λειτουργούμε στην Αγια Σοφιά!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Tasos 24/04/2010 19:18:17

      Αυτό ακριβώς. Θα φάει τα 2,5 εκ. Το Πολεμικό Ναυτικό έχει πει ότι οι εγκαταστάσεις είναι καινούριες. Οπότε πρέπει να τις μεταφέρουν και τα κτήρια να τα κατεδαφίσουν. Κι όλα αυτά για τους Μουσουλμάνους που μας έχουν χεσμένους.
      Αν θέλουν τζαμί να μετρήσουν τα 2,5 εκ συν την αξία του οικοπέδου συν τα έξοδα κατασκευής και αν δεν έχουν να τους μπει φόρος για να ξεπληρωθούν.

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 24/04/2010 19:45:13

    Δεν έχουμε δικαίωμα να απαιτούμε να λειτουργήσει η Αγιά Σοφιά και να αφήσει η Άγκυρα ελεύθερο το Πατριαρχείο όταν δεν επιτρέπουμε την ανέγερση ενός τζαμιού στην Αθήνα.

    Τα 2,5 εκατομμύρια είναι ψίχουλα για τους Σαουδάραβες. Μπορούν να τα δώσουν ανά πάσα στιγμή και θα το κάνουν. Το τζαμί πρέπει να χτιστεί με δικά μας λεφτά για να δώσουμε εμείς το μήνυμα αδελφοσύνης και αλληλεγγύης προς τους εν Ελλάδι Μουσουλμάνους.

    Σας ΕΦΑΓΕ όλους η υστερική ισλαμοφοβία, από την 11η Σεπτεμβρίου και μετά.
    Βλέπετε παντού αιμοσταγείς δολοφόνους έτοιμους να σας κατακρεουργήσουν.
    Η Ελλάδα πάντα είχε άριστες σχέσεις με τις ισλαμικές χώρες, πλην Τουρκίας, με την οποία το πρόβλημά μας δεν είναι θρησκευτικό.

    Ένα δισεκατομμύριο είναι οι Μουσουλμάνοι σε όλη τη Γη, και οι Τούρκοι είναι μόνο 50 εκατομμύρια. Οι δε φανατικοί Άραβες και Αφγανοί είναι μερικές χιλιάδες. Ποιος είναι ο πραγματικός τρομοκράτης, οι Ταλιμπάν, ή η "Συμμαχία των Προθύμων" που έχει σκοτώσει εκατομμύρια Ιρακινών και Αφγανών, και στην οποία ανήκουμε, και με την αρχηγό τής οποίας την Αμερική, "μοιραζόμαστε κοινές αξίες" που είπε κι ο ΓΑΠ στα ελληνοαγγλικά του;

    Γι'αυτό λοιπόν, ρίξτε λίγο νερό στις μούρες σας και κουλάρετε.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Στέργιος 24/04/2010 21:57:09

      Νερο στα μουτρα σου να κουλαρεις να ριξεις εσυ.

      Για μενα οι ισλαμοφασιστες που εσυ αποκαλεις " φιλους" και οι οποιοι λιθοβολουν γυναικες,βασανιζουν και σκοτωνουν χριστιανους και κρεμουν ομοφυλλοφυλλους στις παλατειες τους ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,διοτι ως γνωστον πες μου τους φιλους σου,να σου πω ποιος εισαι!!!!

    • Maya avatar
      Maya @ Στέργιος 25/04/2010 01:32:17

      Αφιερωμένο στον Στέργιο με όλη μου την ειρήνη.

      http://www.youtube.com/watch?v=I7IMGzisct0

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Στέργιος 25/04/2010 01:40:38

      Αλήθεια Στέργιο έχεις συναναστραφεί πραγματικά θρησκευόμενους μουσουλμάνους; Αμφιβάλλω για να γράφεις ότι γράφεις.

      Να σου πω π.χ. ότι με είδε στην αγγλία που ήμουν μια γειτόνισα μουσουλμάνα να αγοράζω χοιρινές μπριζόλες και σταμάτησε να μου λέει καλημέρα! Και τι τη μέλλει τι τρώω εγώ ποτέ δεν κατάλαβα.

      Είναι κολλημένοι, δύσκολοι και απροσάρμοστοι άνθρωποι. Οι ισραηλινοί έχουν πολύ χοντρή πέτσα για να μπορούν να τα βγάζουν πέρα μαζί τους.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Αγανάκτηση 25/04/2010 01:54:49

        "Αγανάκτηση" έχεις συναναστραφεί φανατικά θρησκευόμενους χριστιανούς ;
        Πραγματική ευχαρίστηση η συζήτηση με φανατικό παλαιοημερολογίτη.

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Αγανάκτηση 25/04/2010 02:01:04

        Εγώ μιλάω για κανονικά θρησκευόμενους μουσουλμάνους, ούτε για ταλιμπάν που είναι χειρότεροι, ούτε για μη θρησκευόμενους, μουσουλμάνους στην ταυτότητα δηλαδή, που οι περισσότεροι είναι μορφωμένοι και που είναι μια χαρά παιδιά.

        Εσύ μου αναφέρεις τους παλαιοημερολογήτες μια ασήμαντη χριστιανική σχισματική ομάδα. Ακόμα και αυτοί όμως δεν έχω ακούσει π.χ. ούτε να εκτελούν δια λιθοβολισμού κανέναν, ούτε να πιστεύουν στην ορθότητα της κλειτοριδεκτομής.

    • Τι μου λες τώρα... avatar
      Τι μου λες τώρα... @ Στέργιος 25/04/2010 02:18:08

      @ Στέργιος
      Δεν περίμενα την 11η Σεπτεμβρίου για να καταλάβω τι εστί ισλάμ. Μου τα είχαν διηγηθεί οι παππούδες μου, οι οποίοι μάλιστα ήταν τυχεροί που έφτασαν ως εδώ, και δεν "συνωστίστηκαν" στο λιμάνι της Σμύρνης όπως οι γονείς τους.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Τι μου λες τώρα... 25/04/2010 06:25:46

        Στη Σμύρνη αυτοί που έσφαζαν ήταν οι αντίθρησκοι Τούρκοι εθνικιστές τού Κεμάλ. Η σφαγή ΔΕΝ είχε θρησκευτικό χαρακτήρα.

        Σε λίγο θα μας πεις ότι οι Βούλγαροι κομιτατζήδες που ληταν ο φόβος και ο τρόμος της Μακεδονίας και της Θράκης επί μισό αιώνα, ήταν κι αυτοί Μουσουλμάνοι.

      • Τι μου λες τώρα... avatar
        Τι μου λες τώρα... @ Τι μου λες τώρα... 25/04/2010 11:31:23

        Δεν μπορώ να σου πω για τους Βούλγαρους, γιατί δεν το γνωρίζω το ζήτημα. Όπως εσύ προφανώς αγνοείς για το ισλάμ. Οπότε άνοιξε μάτια και αυτιά!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Τι μου λες τώρα... 25/04/2010 12:05:15

        Οι Βούλγαροι ως γνωστόν, ανήκουν στην αίρεση των Βογομίλων ή Καθαρών. Όπως και οι Βόσνιοι-Ερζεγοβίνιοι. Και οι Γάλλοι, οι κάτω της Λυών, κυρίως οι σοσιαλιστές. Να μη ξεχάσουμε τους Αρμένιους. Όλοι αυτοί παριστάνουν κάτι άλλο (π.χ. τον Ορθόδοξο ή Καθολικό Χριστιανό, τον Μουσουλμάνο), αλλά είναι κατά βάθος Βογόμιλοι. Και ο πατέρας της Μέρκελ, ο παπάς, παπάς κρυφός Βογόμιλος ήταν. Κομμουνιστής Τεύτων Βογόμιλος, απόγονος Σαξόνων μεταναστών στα Νοτιο-Γαλλικά άντρα των Βογομίλων.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Τι μου λες τώρα... 25/04/2010 12:25:09

        Οι Βογόμολοι ως αιρετική χριστιανική κοινότητα εξαφανίστηκαν από τον χάρτη κατά τον 150 αιώνα μετά από τους συνεχείς διωγμούς από Βυζαντινούς ,Σέρβους και Οθωμανούς.
        Η συντριπτική πλειοψηφία των Βουλγάρων (πάνω από 80%) είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και μόλις το 1870 αποσχίστηκαν για καθαρά πολιτικούς λόγους(πανσλαβικός εθνικισμός) από το οικουμενικό πατριαρχείο ιδρύοντας την βουλγαρική εξαρχία, ως αυτόνομη εκκλησία.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Τι μου λες τώρα... 25/04/2010 12:39:19

        @ Κάποιος
        Γνωρίζω φίλε μου τι πάθανε οι απανταχού Βογόμιλοι Χριστιανοί από Χριστιανούς Ορθόδοξους Βυζαντινούς ή Σέρβους, από Χριστιανούς Ρωμαιοκαθολικούς Γάλλους και Ούγγρους βασιλείς, αλλά και από τους Οθωμανούς. Υπάρχουν άλλωστε, μόνον ως αρχαιολογικοί χώροι, οι τάφοι τους, απανταχού εις τα Βαλκάνια και τα ερείπια της Carcassone στη Γαλλία.
        Η ιστορία έχει παράξενες περιπέτειες: Οι Βούλγαροι είναι επιτέλους φίλοι μας, οι Γερμανοί με τους Γάλλους επίσης..

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Στέργιος 25/04/2010 03:43:24

      @ Μαρίνα:

      Αναφέρεσαι σε ακραίες καταστάσεις. Σε ΚΑΜΜΙΑ κυρίαρχη μουσουλμανική χώρα δεν λιθοβολούν γυναίκες, δεν βασανίζουν και σκοτώνουν Χριστιανούς και δεν κρεμούν ομοφυλόφιλους στις πλατείες.
      Οι ακρότητες αυτές συμβαίνουν όταν "χάρη" στη Δύση καταλύεται η έννομη τάξη και αλωνίζουν οι διάφορες τρομοκρατικές και αδιάλλακτες ισλαμικές σέκτες.

      Αν αύριο μεθαύριο εισβάλλουν στην Ελλάδα οι ΗΠΑ με τους "πρόθυμους" και διαλύσουν κυβέρνηση, στρατό και αστυνομία, καλύτερα θα είμαστε από ό,τι το Ιράκ και το Αφγανιστάν νομίζεις; Θα κάνουν κουμάντο οι διάφορες μαφίες, εγχώριες και μη, με τα καλάσνικόφ τους.

      Σε ΟΛΕΣ τις κυρίαρχες μουσουλμανικές χώρες, οι Χριστιανοί λατρεύουν ελεύθερα στις εκκλησίες τους, ΠΑΡΑ το γεγονός ότι ο Χριστιανισμός είναι η θρησκεία τού αποικιοκράτη, με ό,τι αυτό συμβολίζει.

      Είχαμε ποτέ ως Έλληνες πρόβλημα με τη συμβίωσή μας με τους Άραβες στην Αίγυπτο; Αν οι Έλληνες έφυγαν από την Αίγυπτο, αυτό οφειλόταν στο ότι ο Νάσερ εθνικοποίησε τις βιομηχανίες, και όλοι οι αστοί έφυγαν. Δεν έδιωξε κανείς τους Έλληνες λόγω εθνικότητας ή θρησκείας. Είχαμε ποτέ προβλήματα στη Συρία ή στην Παλαιστίνη;

      Ίσα-ίσα που προβλήματα είχαμε με το Ισραήλ, το οποίο το 1948 δήμευσε όλες τις περιουσίες Ελλήνων ιδιωτών προς όφελος των Εβραίων αποίκων.

      Η θέση των γυναικών και των ομοφυλοφίλων στις περισσότερες μουσουλμανικές χώρες δεν είναι αυτή που θα ήθελα να ήταν, αλλά δεν διαφέρει και πολύ από την Ελλάδα τού 50. Και φυσικά, υπάρχουν πολλές χριστιανικές χώρες, κυρίως στην Αφρική, όπου οι γυναίκες και οι ομοφυλόφιλοι περνούν εξίσου δύσκολα.

      Καλύτερο να είσαι γυναίκα στην Αλγερία ή στον Λίβανο, παρά στο Κονγκό-Κινσάσα ή στην Κένυα.
      Καλύτερο να είσαι ομοφυλόφιλος στο Μαρόκο ή στην Ινδονησία, παρά στη Ζιμπάμπουε ή στην Πολωνία. Για να μην μιλήσουμε για την αγαπημένη μας Ελλάδα που ακόμη και σήμερα, μετά από 30 χρόνια ΕΟΚ και ΕΕ, καταδικάζει το 10% τού πληθυσμού της στο δίλημμα "αφάνεια ή γελοιοποίηση".

      @ Maya:

      Έχεις διαβάσει την Πεντάτευχο; Τα πρώτα πέντε βιβλία τής Παλαιάς Διαθήκης, ιερά κείμενα για τους Εβραίους και τους Χριστιανούς; Οι επίμαχες σούρες τού Κορανίου ωχριούν μπροστά τους, όσον αφορά τη βιαιότητα και την αγριάδα.

      @ Αγανάκτηση:

      Όχι μόνο έχω συναναστραφεί Μουσουλμάνους, αλλά τυχαίνει να έχω καλούς φίλους που είναι Μουσουλμάνοι, κάποιοι από τους οποίους είναι πραγματικά θρησκευόμενοι. Δεν είχα ποτέ μου κανένα πρόβλημα ούτε με αυτούς, ούτε με τον ομόδοξο περίγυρό τους, επειδή πάντοτε σεβόμουν τη θρησκεία και τον πολιτισμό τους.

      Και όχι μόνο δεν μου έκοψε την καλημέρα κανένας από αυτούς επειδή τρώω χοιρινό, αλλά έχουν έρθει κι έχουν φάει στο σπίτι μου, έχοντάς μου απόλυτη εμπιστοσύνη ότι θα σεβαστώ τους διαιτητικούς τους περιορισμούς. Και φυσικά, σε ένα ταξίδι μου στο Ντουμπάι, στο ξενοδοχείο υπήρχε ολόκληρος ξεχωριστός μπουφές με προϊόντα από χοιρινό. Για να συγκρίνουμε, σε πόσα ελληνικά ξενοδοχεία υπάρχει ξεχωριστός μπουφές με προϊόντα χαλάλ;

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Στέργιος 25/04/2010 12:35:24

        "Η θέση των γυναικών και των ομοφυλοφίλων στις περισσότερες μουσουλμανικές χώρες δεν είναι αυτή που θα ήθελα να ήταν, αλλά δεν διαφέρει και πολύ από την Ελλάδα τού 50."

        Είσαι εκτός πραγματικότητας. Τι να σου απαντήσει κανείς.
        Όχι και τα άλλα που λες έχουν σχέση με την πραγματικότητα αλλά το να συγκρίνεις την Ελλάδα του '50 με μουσουλμανικές χώρες είναι απίστευτο.

        Sorry Στέργιο, ψάξτο καλύτερα το πράγμα γιατί μάλλον ουδέποτε είχες σχέση με πραγματικούς μουσουλμάνους έξω από τουριστικό επίπεδο.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Στέργιος 25/04/2010 12:05:24

      @ Μαρίνα

      Αυτά τα πράγματα που αναφέρεις συμβαίνουν μόνο όταν ΚΑΤΑΛΥΕΤΑΙ το κράτος δικαίου σε μια μουσουλμανική χώρα, συνηθέστερα από ξένη παρέμβαση (ΗΠΑ, Γαλλία, Αγγλία, κλπ) ή όταν η Δύση υποστηρίζει για δικούς της λόγους μεσαιωνικές φατρίες (βλ. Σαουδική Αραβία).

      Σε ΚΑΜΜΙΑ κυρίαρχη μουσουλμανική χώρα δεν συμβαίνουν τέτοιες αγριότητες. Όσο για τα δικαιώματα των γυναικών και των ομοφυλοφίλων, σαφώς και προστατεύονται περισσότερο στη Δύση, αλλά αυτό δεν είναι θέμα θρησκείας.

      Είμαι της γνώμης ότι μια γυναίκα είναι πιο ελεύθερη στη μουσουλμανική Τυνησία και στο Ιράν από ό,τι στη βουδιστική Ταϊλάνδη με τα εκατομμύρια πορνών ή στην χριστιανική Κένυα με την ανυπαρξία μέριμνας για τις ανύπαντρες μητέρες.

      Όσο για τους ομοφυλόφιλους, νομίζω πως βιώνουν σαφώς λιγότερους περιορισμούς στο μουσουλμανικό Μαρόκο ή στη μουσουλμανική Ινδονησία, παρά στην χριστιανική Ζιμπάμπουε ή στην χριστιανική Πολωνία. Για να μη μιλήσουμε για την αγαπημένη μας πατρίδα όπου ένας/μία ομοφυλόφιλος/-η έχει δύο επιλογές: να είναι αόρατος/-η ή να γελοιοποιείται από τον κάθε κομπλεξικό.

      Όσο για τον "παιδόφιλο" Μωάμεθ που παντρεύτηκε πριν από 1300+ χρόνια μια εννιάχρονη για διπλωματικούς λόγους, άσ'το καλύτερα... Ελπίζω μόνο να μην είσαι Ρωμαιοκαθολική.

      @ Maya

      Έχεις διαβάσει την Πεντάτευχο; Τα πρώτα πέντε βιβλία τής Παλαιάς Διαθήκης, που αποτελούν ιερά κείμενα για τους Εβραίους και τους Χριστιανούς; Οι επίμαχες σούρες τού Κορανίου που μου υπέδειξες ωχριούν μπροστά στην Πεντάτευχο σε αγριάδα.

      @ Αγανάκτηση

      Ναι, έχω συναναστραφεί Μουσουλμάνους πολλών εθνοτήτων και κάποιοι από αυτούς είναι ΚΑΙ θρήσκοι ΚΑΙ καλοί μου φίλοι. ΠΟΤΕ δεν με απομόνωσαν επειδή είμαι Χριστιανός ή επειδή τρώω χοιρινό. Αλλά κι εγώ πάντα πλησίαζα τη θρησκεία τους και τα έθιμά τους με καλή πίστη κι ενδιαφέρον, και όχι με την αφ'υψηλού συγκατάβαση των Δυτικών. Μάλιστα, οι θρήσκοι φίλοι μου έχουν έρθει κι έχουν φάει στο σπίτι μου, έχοντάς μου πλήρη εμπιστοσύνη ότι θα σεβαστώ τις διαιτητικές τους συνήθειες.

      Και όταν είχα πάει στο Ντουμπάι, στην αίθουσα πρωινού υπήρχε ειδικός μπουφές με προϊόντα από χοιρινό για να μη νιώθουν οι φιλοξενούμενοι ότι στερούνται κάτι. Σε ποιο ευρωπαϊκό ξενοδοχείο βρίσκει κανείς ξεχωριστό μπουφέ με προϊόντα χαλάλ για τους Μουσουλμάνους τουρίστες;

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Στέργιος 25/04/2010 21:54:39

      Συναισθήματα αδελφοσύνης προς τους μουσουλμάνους δεν έχω και δεν πρόκειται να έχω ποτέ: Το νεοελληνικό έθνος δημιουργήθηκε και ορίστηκε σε αντιδιαστολή προς το Ισλάμ. Μεταξύ ημών και εκείνων χάσμα μέγα εστήρικται, για να χρησιμοποιήσω τον ευαγγελικό λόγο.
      Χριστιανός φιλο-μουσουλμάνος έχει πρόβλημα με την κατανόηση της πίστης του. Ή δεν είναι χριστιανός. Ας το λύσει το πρόβλημα, είναι δικό του θέμα.

      Από κει και πέρα:
      1. Να γίνει τέμενος, αλλά να ελέχονται ποιοι μιλούν εκεί μέσα και τι λένε. Φονταμενταλιστικά μπουμπούκια να τσουβαλιάζονται και να στέλνονται από κει που ήρθαν. Κοινώς, στα τσακίδια.
      2. Να ελέγχεται ο χώρος γύρω από το τζαμί για να μην γίνει ανοιχτό παζάρι (τι λέω και εγώ τώρα, ε;). Πλάκα κάνω, γιατί φυσικά και θα γίνει τέτοιο. Τουλάχιστον, να ξεκουμπιστούν οι λάθροι με τις λινάτσες από το Κέντρο...

  4. nasos avatar
    nasos 24/04/2010 19:59:36

    Εν τω μεταξύ ο Καθεδρικός Ναός Αθηνών περιβάλλεται με σκαλωσιές εδώ και 11 χρόνια,από την εποχή του σεισμού της Πάρνηθας,αλλά από φαίνεται για χριστιανικούς ναούς λεφτά δεν υπάρχουν!
    Παρεπιπτόντως εκεί δεν ήταν να χτιστεί ο νέος Σταθμός των ΚΤΕΛ;
    Δηλαδή όχι μόνο δεν θα γλυτώσουμε από τον άθλιο σταθμό του Κιφησού,αλλά θα αποκτήσουμε και τζαμί από πάνω για να ολοκληρωθέι τελείως η μετατροπή μας σε τριτοκοσμική μπαναννία;

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ nasos 24/04/2010 20:13:28

      Ναι πεινάει η εκκλησία της Ελλάδος και πρέπει να την χρηματοδοτήσουμε για να επισκευάσει την μητρόπολη.

      Το τζαμί από την άλλη και αυτό με λεφτά του ελληνικού δημοσίου θα χτιστεί ;

      • oxoxo avatar
        oxoxo @ Κάποιος. 25/04/2010 00:39:54

        Για την ιστορία η Μητρόπολη Αθηνών χτίστηκε με δωρεά του Εθνικού Ευεργέτη Βαρώνου Σίνα. Όπως με δωρεές Βλάχων Εθνικών Ευεργετών της Διασποράς χτίστηκε ό,τι μπορεί να χαρακτηριστεί αξιόλογο, πρωτοποριακό και εθνικό στη νεοελληνική πρωτεύουσα.
        Ο κοτζαμπαδισμός που πήρε έκτοτε τα ηνία μέχρι σήμερα ανακοινώνει μόνο πτωχεύσεις....

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2010 21:37:27

    Να βαλει ταμειακες στο τζαμι και βιβλια εσοδων εξοδων. Νοικυραιοι ειμαστε. Αρχοντες, Αδιαφθοροι και ελαστικοι.

    ΠΠ

  6. Mαρινα avatar
    Mαρινα 24/04/2010 21:53:00

    Εαλω η Ελλας!!!

    Μακαρι να ξερατε τι ειναι το ισλαμ και τι σημαινει αυτο για τους μουσουλμανους...

    Τριβουν τα χερια τους απο χαρα οι απανταχου ισλαμοφασιστες.

    Ο Ααρον Κλειν πηρε συνεντευξη απο μουσουλμανους ιερωμενους για το βιβλιο του " Schmoozing whith Terrorists".

    Για τον πολεμο με την δυση ειπαν:
    " Σιγουρα θα νικησουμε,γιατι εμεις εχουμε μια ιδεολογια για την οποια ειμαστε αποφασισμενοι να πεθανουμε.
    Εσεις δεν εχετε τιποτα εκτος απο εναν ξεψυχισμενο χριστιανισμο.Ουτε ηθικη εχετε.Η βρωμια σας σταζει απ' τα κουτια των τηλεορασεων σας".

    Και δυστυχως εχουν δικιο.

    Εγω θα προσθεσω οτι η απολυτη αγνοια μας σχετικα με το ισλαμ και τους στοχους του στην ευρωπη αλλα και σ' ολον τον κοσμο και η ελλειψη διορατικοτητας μας εχει ηδη παραδωσει στα χερια των " φιλων" μας που κρεμανε ομοφυλοφυλλους στις πλατειες,φυλακιζουν και βασανιζουν χριστιανους στις χωρες τους και λιθοβολουν γυναικες,οι "φιλοι"μας,σαν δεν ντρεπομαστε λεω γω!!!

    • n Georgiopoulos avatar
      n Georgiopoulos @ Mαρινα 24/04/2010 22:37:46

      Παντως η Ελληνικη κοινη γνωμη υποστηριζει τους ισλαμοτραμπουκους της Χαμας και του Ιραν, αντι του Ισραηλ. Πως συμβιβαζονται απο τη μια να μην θελουμε τζαμια και απο την αλλη να υποστηριζουμε τον ακραιο ισλαμοφασισμο, ενας Αλλαχ ξερει.

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ n Georgiopoulos 25/04/2010 01:27:26

        Τοχω καταλαβει και ντρεπομαι γι' αυτο.

        Πως γινεται να μιλαμε για δημοκρατια,να ειμαστε περηφανοι για τον πολιτισμο μας και να υποστηριζουμε τους βαρβαρους
        με τις πρωτογονες ιδεες, που μισουν την δημοκρατια και δεν παραγουν τιποτα εκτος απο πολλα παιδια ,για μενα ειναι ενας τεραστιος γριφος....

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ n Georgiopoulos 25/04/2010 11:36:00

        Χαρακτηριστικό γενεσιουργό αίτιο σχιζοφρένειας (double bid, βλ. Gregory Bateson). Το κλαίω αυτό το μειοψηφικό, αλλά εξόχως "δυναμικό και διανοούμενο" τμήμα της "Ελληνικής" κοινής γνώμης.
        Άς τον τρελλό στην τρέλλα του!

    • Maya avatar
      Maya @ Mαρινα 25/04/2010 01:01:55

      Μα δεν χρειάζεται να πάρει κανείς συνέντευξη από ιμάμη για να μάθουμε τι είναι το Ισλάμ και τι πιστεύουν οι οπαδοί του. Το Κοράνι τα λέει όλα από μόνα του.

      Και θα διαφωνήσω.
      ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ.

      Εντάξει, δεν εκλέγουμε ακόμα τις κυβέρνησεις που θα έπρεπε και ο κόσμος είναι γεμάτος αδικία, αλλά δεν ντύνουμε και τα παιδιά μας με εκρηκτικά βυζαίνοντας τα με αίμα αντί για γάλα.

      Όσον αφορά το ρεπορτάζ του Σκάι... άντε πάλι με τις μισές ειδήσεις.
      >>θα αποτελέσει τον πρώτο επίσημο μουσουλμανικό χώρο>>

      Γιατί δεν μας λέει και πόσοι είναι οι ανεπίσημοι χώροι λατρείας της "σπέρνω τον τρόμο σε όποιον δεν προσκυνάει τον Μωάμεθ" θρησκείας τους?

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Maya 25/04/2010 01:30:10

        Maya,

        Δοξα τω Θεω δεν εισαι αφελης.Εχω παθει την πλακα μου με την αγνοια και την αφελεια των περισσοτερων ελληνων σχετικα με το ισλαμ!!!!!

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Maya 25/04/2010 01:36:49

        Οχι πως θέλω να υποστηριξω τους φονταμενταλιστές του Ισλαμ αλλά περισσότερο τρόμο σπέρνουν σε αυτούς οι εβραίοι και οι προτεστάντες φονταμενταλιστές των ΗΠΑ παρά το αντίστροφο.

        Και μην ξεχνάμε επίσης τους σταυροφόρους και ιησούιτες φονταμενταλιστές, τους ορθοδόξους βυζαντινούς φονταμενταλιστές και πάει λέγοντας.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Maya 25/04/2010 01:41:38

        Καποιος

        Κανεις ευαγγελικος φονταμενταλιστης δεν εχει κοψει κεφαλι απιστου μεχρι στιγμης. Και εχει τεραστια διαφορα.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Maya 25/04/2010 01:50:37

        Ολοι αυτοί που σκοτώνουν αυτήν την στιγμή παιδάκια και αμάχους σε Ιράκ και Αφγανιστάν, στην πλειοψηφία τους είναι μέλη ευαγγελικών εκκλησιών στις ΗΠΑ.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Maya 25/04/2010 01:55:47

        Καποιος

        Απαντατε με συνθηματα. Με την ιδια λογικη οι ισλαμοφασιστες σκοτωσαν παιδακια στα αεροπλανα που επεσαν στο Διεθνες Κεντρο Εμποριου, σκανε στις καφετεριες του Ισραηλ, δολοφονουν στο Νταρφουρ εκατομμυρια χριστιανους, ο δικος μας ο Λερουνης ειχε την τιμη να συλληφθει απο τους ισλαμοφασιστες. Δεν μπαινω σε μια τετοια λογικη θυματων εκατερωθεν.
        Αν ειναι να συζητησουμε πολιτικα, να μου επιχειρηματολογησετε για το συμφερον ημων των ελληνων απο το Ισλαμ. Με συναισθματισμους δεν κανουμε πολιτικη.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Maya 25/04/2010 02:01:33

        Δεν υποστήριξα τον χριστιανικό φονταμενταλισμό έναντι του μουσουλμανικού ή αντίστροφα.
        Εγώ λέω ότι και οι δύο είναι σκατά!
        Αυτή την στιγμή βέβαια το πάνω χέρι στους θανάτους "απίστων" το έχουν οι χριστιανοί.
        Η μήπως θέλεις να παράθεσω νούμερα σχετικά με το πόσοι έχουν σκοτωθεί αναλογικά στον πόλεμο της τρομοκρατίας απο τα δύο στρατόπεδα ;

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Maya 25/04/2010 02:03:55

        Προσθεστε τους χριστιανους νεκρους του Νταρφουρ συν τους νεκρους Παλαιστινιους που δολοφονηθηκαν απο Ιορδανους (στην περιφημη εξεγερση του 67) και απο Λιβανεζους. Για να ειναι ορθη η αριθμητικη.
        Σας πληροφορω οτι οι Ιορδανοι σκοτωσαν περισσοτερους Παλαιστηνιους σε λιγες εβδομαδες απο οτι οι Ισραηλινοι πακετο.

      • Maya avatar
        Maya @ Maya 25/04/2010 02:25:49

        Μαρίνα,
        Και γω χαίρομαι πολύ που σε γνωρίζω!

        Ειδικά εμείς οι γυναίκες έχουμε χίλιους πέντε παραπάνω λόγους να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους κυρίως όσον αφορά το Ισλάμ!
        Τα πράγματα που γίνονται σε αυτή την θρησκεία απλώς δεν περιγράφονται!
        Η διαφορά με τις άλλες θρησκείες είναι ότι αυτή νομιμοποιείται από το ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ της να κάνει ό,τι κάνει.

        Δεν είναι επειδή οι άνθρωποι γίνονται διεφθαρμένοι όταν το δόγμα φθίρεται με τον καιρό και την τυποποίηση. Είναι επειδή έτσι ΠΡΕΠΕΙ να είναι.

        Και αυτό είναι τεράστια διαφορά. Τε-ρά-στι-α !!


        Κάποιε,

        Ναι, μπορεί να χεις και δίκιο. Το Ισραήλ θα πρέπει να κάτσει να εκμηδενιστεί και να μην υπερασπίζεται το δικαίωμα να έχει δικό του κράτος επειδή ... έτσι!
        Βέβαια το Ισράηλ είναι αυτό που δίνει πολιτικά δικαιώματα στους Άραβες, όταν οι Άραβες λένε "καλός Εβραίος, ο νεκρός Εβραίος".


        Σε κάθε περίπτωση, το έγκλημα είναι έγκλημα, η γενεκτονία γενοκτονία και το βιβλίο βιβλίο.

        Αν υποθέσουμε όμως ότι πρέπει να διαλέξω να ζήσω και να φέρω ένα παιδί ανάμεσα σε μια χώρα όπου οι γυναίκες κατά κανόνα ξυπνάνε καμένες από τους άντρες τους και δεν μπορούν να πάρουν διαζύγιο και να φύγουν μακριά, τα κορίτσια παντρεύονται από τα 12 ή τα αγόρια μαθαίνουν να σκοτώνουν από την κοιλιά της μάνας τους,

        και

        ανάμεσα σε μια χώρα που έχει Αμερικανούς, Εβραίους, Ισπανούς ή Γάλλους...

        κάτσε να σκεφτώ ποια θα διαλέξω... Περιμένεις ε?

        Όσο περιμένεις, αισθάνομαι πάντως την ανάγκη να σου πω πως βρισκόμαστε αισίως στο 2010 μ.Χ.

        Η Ιερά Εξέταση έκανε ό,τι έκανε, και οι Ευρωπαίοι έφεραν τις αρρώστιες τους στους Ινδιάνους εξαφανίζοντάς τους από τον χάρτη, αλλά ο Μακρυγιάννης έκανε τον σταυρό του και πολέμηση για τον Χριστό, όχι για αυτούς που αναφέρεις.

        Επίσης, επειδή κάτι στην πορεία έγινε κακό, δεν σημαίνει ότι πρέπει να δεχτούμε φασιστικά και βίαια κάτι άλλο απείρως και από την ΦΥΣΗ του χειρότερο.
        Θα κάτσουμε να διορθώσουμε ότι μπορούμε να διορθώσουμε.

        Δηλαδή, το ότι "και τα δύο είναι σκατά" μπορείς το πεις εδώ ή σε μια εκκλησία. Δεν μπορείς να το πεις όμως εκεί ή σε ένα τζαμί.

        Το Ισλάμ δεν μας αφήνει τέτοια περιθώρια. Δεν μας αφήνει να αναπτυχθούμε σε περιβάλλον ελευθερίας, ακόμα και αν αυτή δεν είναι όσο τέλεια θα θέλαμε ή βρίσκεται σε τελείως νηπιακή μορφή ακόμα.
        Το λέει το Κοράνι, και δυστυχώς δεν γίνεται να είσαι μουσουλμάνος χωρίς αυτό όπως ακριβώς δεν γίνεται να είσαι ολίγον έγκυος.

  7. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 24/04/2010 22:34:27

    Καλα, βρε Ελληνες, ψωμι, τυρι δεν εχουμε, ραπανακια για την ορεξη αγοραζουμε? Η χωρα παει κατα διαολου, οι Ελληνες σφιγγουν κι' αλλο το ζωναρι τους και αυτοι τρεχουν να ξοδεψουν δανεικα και ακριβοπληρωμενα χρηματα για να φτιαξουν τζαμι ωστε να μπορουν να προσευχονται οι λαθρομεταναστες μουσουλμανοι που ορμησαν κατα χιλιαδες στη χωρα? Τιποτα δεν σεβονται, τιποτα δεν λογαριαζουν?

  8. Dimi avatar
    Dimi 25/04/2010 00:16:19

    Ο Ορθόδοξος Ελληνισμός δέχεται επιθέσεις αποδόμησης, βάλλεται από παντού, βιώνει εξαιρετικά κρίσιμες ώρες. Και είναι ιδιαίτερα ωφέλιμη και ενημερωτική γιά μάς, τις γυναίκες, η ψηφιακή πλοήγηση στο Αγιον Ορος (Οι Αγιοι Τόποι της Μακεδονίας μας), που μάς παρέχει αυτό το εξαίσιο site με συγκλονιστική φωτογράφιση της καθηλωτικής ομορφιάς του Αθω, με ιστορία, χρονολογίες, εκκλησιαστική μουσική/βάλσαμο της ψυχής, μονές, κελλιά, τοπογραφία, χάρτες, μονοπάτια, οδηγίες πρόσβασης και χρήσιμες πληροφορίες γιά έκδοση διαμονητηρίων (γιά άνδρες), τηλέφωνα, κλπ.

    Γιά την δωρεάν, ψηφιακή πλοήγησή στο Αγιον Ορος, είναι απαραίτητα το όνομα και η ηλεκτρονική διεύθυνσή μας (με διαφύλαξη της εμπιστευτικότητας).
    Μπορούμε να κατεβάσουμε την εφαρμογή (Run οr Save) σε PC Εκδοση 5,22MB, ή, σε MAC Εκδοση 7,5 MB.

    Το site είναι 100% Spam-Free & Virous-Free. Kαλή Πλοήγηση στο Αγιον Ορος!! http://www.mountathos.com/

    "Θα έρθει καιρός που μια γυναίκα θα διώχνει 10 Τούρκους με τη ρόκα." ~Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός (1714-1779)

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Dimi 25/04/2010 00:20:54

      Ο Ορθόδοξος Ελληνισμός έχει δεχτεί πολλές επιθέσεις αποδόμησης - και έχει αντέξει- από κάτι αδερφάρες με μαύρα ράσα.

  9. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 25/04/2010 00:18:01

    Τελικά για αυτό έκαναν τις οικονομίες στις παρελάσεις. Για να φτιάξουν τέμενος.

    Αλήθεια στη Μιννεσότα πόσα τεμένη σαν αυτού του μεγέθους που θέλουν να φτιάξουν εδώ έχει;

  10. dim avatar
    dim 25/04/2010 00:21:21

    Και βέβαια και να ανεγερθεί και τζαμί και μουσουλμανικό νεκροταφείο.
    Στο Καστρί φυσικά.
    Δεν θα διαφωνούσε ούτε ένας.
    Συμφωνείς κωπηλάτη??????????

  11. nancy avatar
    nancy 25/04/2010 00:29:38

    Και μάλιστα μέσα στο κτήμα και να φωνάζει ο ιμάμης στις 5 το πρωί με μεγάφωνο.

  12. MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    MΑΝΩΛΗΣ Μ 25/04/2010 01:12:52

    Να γίνει τέμενος, όπως και εμείς να ζητάμε στις μουσουλμανικές χώρες να υπάρχει εκκλησία. Όμως το τέμενος δεν πρέπει να είναι προκλητικό και να σέβεται τη χώρα στην οποία βρίσκεται. Δεν θα πρέπει να έχει μιναρέδες και δεν θα πρέπει να επιτρέπεται στον μουεζίνη να καλεί με μικροφωνικές εγκαταστάσεις τους πιστούς. Επίσης θα πρέπει να απαγορευτεί η οποιαδήποτε λειτουργία ή εποπτεία ή διασύνεση του τεμένους με ισλαμικές οργανώσεις δηλαδή με το πολιτικό ισλάμ και βέβαια με την Ισλαμική Ένωση και εννοείται με την Τουρκία που ψάχνεται να καπελώνει όλα αυτά για γεωστρατηγικούς λόγους.

    • n Georgiopoulos avatar
      n Georgiopoulos @ MΑΝΩΛΗΣ Μ 25/04/2010 01:15:18

      Κατα συνεπεια, απαιτειται ανεγερση με χρηματα του δημοσιου και με μουφτη διορισμενο απο το ελληνικο κρατος.

      • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        MΑΝΩΛΗΣ Μ @ n Georgiopoulos 25/04/2010 01:19:42

        Το δημόσιο θα πρέπει να εγγυηθεί τουλάχιστον τη λειτουργία του και να ελέγχει τον μουφτή. Να μην είναι πράκτορας εχθρικής χώρας με λίγα λόγια

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ n Georgiopoulos 25/04/2010 01:26:37

        Συμφωνουμε σε αυτο.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ MΑΝΩΛΗΣ Μ 25/04/2010 01:33:14

      Γιατι αγορι μου,και που ζηταμε να γινει στις χωρες τους εκκλησια...γινεται???
      Εγω θα προτεινα κατι αλλο.Οσα τζαμια υπαρχουν στην ευρωπη,τοσες εκκλησιες να χτιζονται στις μουσουλμανικες χωρες.

      Μονο αυτην την γλωσσα καταλαβαινουν αυτοι οι πρωτογονοι.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Mαρινα 25/04/2010 01:47:15

        Ενώ οι χριστιανοί, οι εβραίοι,οι βουδιστές και οι ινδουιστές είναι πολιτισμένοι.
        Τις ατομικές βόμβες,τα στρατόπεδα συγκέντρωσης,τους θαλάμους αερίων,την ιερά εξέταση,τις σταυροφορίες,τους δύο παγκοσμίους πολέμους,το Βιετνάμ,την γενοκτονία των ινδιάνων της αμερικής κ.α, τα έκαναν προφανώς μουσουλμάνοι.

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Mαρινα 25/04/2010 01:51:57

        @Κάποιος
        Απλά έμειναν πίσω στην τεχνολογία και δεν τα έκαναν. Γι'αυτό φαγώθηκαν τώρα να φτιάξουν πυρηνικά.

        Τα χημικά του Σαντάμ στους Κούρδους τα ξέχασες. Τις πρωτότυπες εκτελέσεις του με εκρηκτικά στο τσεπάκι;

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Mαρινα 25/04/2010 01:57:22

        Η Ιερά εξέταση, οι σταυροφοροι, οι ιησουιτες,οι ναίτες και οι βυζαντινοί μια χαρά έσφαζαν και χωρίς τεχνολογικά μέσα τους αλλόθρησκους.
        Επίσης πολύ ενδιαφέρον είχε και ο τρόπος που προσυλήτιζαν.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Mαρινα 25/04/2010 02:00:50

        Εχετε μια διαφορα φασης τουλαχιστον 600 ετων. Οταν η ανθρωποτητα ειχε βιοτικο επιπεδο μεσαιωνα.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Mαρινα 25/04/2010 02:03:16

        Σωστά!
        Τώρα ξεκληρίζουν τους "βάρβαρους" μουσουλμάνους με έξυπνα όπλα ακριβείας.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Mαρινα 25/04/2010 02:08:58

        Η ιστορια σας διαψευδει γιατι απο οσο ξερω το μουσουλμανικο Κοσσοβο, οι μουσουλμανοι της Βοσνιας, οι μουσουλμανοι στο ΖινΖανγκ, το ευρωισλαμ του Ερντογαν, οι μουσουλμανοι στον Καυκασο χρηματοδοτουνται (χρηματοδοτουντο) και εξοπλιζονται (εξοπλιζοντο) απο τους Απιστους των ΗΠΑ.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Mαρινα 25/04/2010 02:19:41

        Giorgopoulos μιλάς σοβαρά ή πουλάς τρελίτσα ;
        Οι ευαγγελικοί των ΗΠΑ,οι αγγλικανοί της Μ.Βρετανίας ή οι προτεστάντες της Γερμανίας δεν είναι χριστιανοί ;

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Mαρινα 25/04/2010 02:22:26

        Το επιχειρημα ειναι πως οι μουσουλμανοι χρηματοδοτηθηκαν απο χριστιανους (ΗΠΑ) για να κανουν το θεαρεστο εργο τους εναντιον πολλες φορες χριστιανων. Δειτε τι εγινε στην Σερβια και στην Βοσνια.
        Δεν ειναι θυματα οι μουσουλμανοι των απιστων. Μην μου πουλατε εσεις τρελιτσα.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Mαρινα 25/04/2010 02:37:48

        Georgiopoulos επιμένω πως πουλάς τρελίτσα.
        Τα ευαγγελικά ή αγγλικανά φανταράκια που βομβαρδίζουν και πυροβολούν γυναικόπαιδα και βασανίζουν κρατουμένους στις φυλακές ή στο γκουαντάναμο είναι πράκτορες των μουσουλμάνων ;
        Η πλάκα ή το τραγικό είναι ότι πολύ πιθανόν να είναι οι ίδιοι που ξεκαθάριζαν αμάχους ορθοδόξους σέρβους στον πόλεμο κατά της γιουγκοσλαβίας.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Mαρινα 25/04/2010 02:40:51

        Α δηλαδη ο Χακιμ Θατσι και ο Αλια Ιζερμπεκοβιτς ειναι χριστιανοι και δεν το ξερουμε.

  13. Mαρινα avatar
    Mαρινα 25/04/2010 02:06:42

    Καποιε,

    Αληθεια ολ'αυτα οι χριστιανοι τα εκαναν πριν απο πααααρα πολλους αιωνες ομως ενω οι μουσουλμανοι τα κανουν απ'την αρχη της ιστοριας τους μεχρι τωρα.
    Οταν τα εκαναν αυτα οι χριστιανοι δεν ειχαν ιδεα απ' το ευαγγελιο γιατι το ευαγγελιο ηταν γραμμενο στα λατινικα κι οι περισσοτεροι ανθρωποι τοτε ηταν αγραμματοι,βασιζονταν μονο σ'αυτα που τους ελεγαν οι ανωτεροι τους ιερεις που κι αυτοι δεχονταν εντολες απ' τον Παπα ,ο οποιος ειχε απολυτη πολιτικη δυναμη.
    Το ευαγγελιο κι οχριστιανισμος γενικα διδασκουν την αγαπη για τον εχθρο κι η βια δεν εχει καμμια θεση εκει.
    Ο Χριστος ουδεποτε χρησιμοποιησε βια.
    Θα μπορουσες να πεις το ιδιο για τον Μωαμεθ???????
    Ο ιδιος πηρε μερος σε σφαγες και λεηλασιες κατα των απιστων,παντρευτηκε 11 γυναικες μεταξυ των οποιων κι ενα παιδι 9 χρονων οταν αυτος ηταν52,κι ειχε δωσει το ελευθερο στους δικους του να βιαζουν τις γυναικες των απιστων αιχμαλωτων.Ο ιδιος εκανε επισης χρηση αυτου του δικαιωματος.

    Διαβασε το Χαντιθ και θα δεις.

    Οσο για τις σταυροφοριες ελεηνες ηταν αλλα μεχρι να ξεκινησουν αυτες οι μωαμεθανοι ειχαν καταλαβει σφαζοντας και ρημαζοντας,βιαζοντας και λεηλατοντας ολη την ασια μερος της αφρικης μεχρι και την Ισπανια μετατρεποντας ολους με το σπαθι σε οπαδους του "προφητη".
    Οι σταυροφοριες ξεκινησαν σαν αντιμετωπιση των ορδων του,αλλα ολοι γνωριζουμε και τι αλλο εκαναν,δυστυχως.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Mαρινα 25/04/2010 02:16:29

      Οι σύγχρονοι σταυροφόροι Μαρίνα μόνο στο Ιρακ έχουν σκοτώσει απο το 2003 έως σήμερα πάνω απο 25.000 αμάχους, γυναίκες και παιδιά.
      Μια από τα ίδια και στο Αφγανιστάν.

      Οι δύο επίσης παγκόσμιοι πόλεμοι, το ολοκαύτωμα και οι ατομικές βόμβες που σκότωσαν ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ανθρώπων αποκλειστικά από χριστιανούς έγιναν και όχι πολλλούς αιώνες πριν!

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Κάποιος. 25/04/2010 02:27:01

        Στο Νταροφυρ τα θυματα (χριστιανοι απο μουσουλμανους) ανερχονται σε περιπου 300-400.000.
        Δεν βγαινει η αριθμητικη καποιε. Ας συζητησουμε με πολιτικα επιχειρηματα καλυτερα.

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Κάποιος. 25/04/2010 02:27:11

        Αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση. Δεν σου είπε κανείς ότι οι Χριστιανοί είναι όλοι Άγιοι. Πόλεμοι γίνονταν πρό Χριστού και θα γίνονται και μετά Χριστόν μέχρι τη συντέλεια του κόσμου.

        Εξαιτίας όμως της ελευθερίας που κηρύσσει το Ευαγγέλιο απολαμβάνουμε σήμερα τη ζωή που ζούμε. Με το κοράνι θα είμασταν σαν τους Ταλιμπάν. Εκτός αν μου πεις τώρα ότι σου αρέσουν και οι Ταλιμπαν.

        Κάνεις ότι κάνουν και οι μουσουλμάνοι, συγχέεις και ισοδυναμείς τον πόλεμο με τον θρησκευτικό προσηλυτισμό.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 25/04/2010 02:33:11

        Δεν είναι όλοι οι μουσουλμάνοι Ταλιμπάν όπως δεν είναι κι όλοι οι χριστιανοί παλαιοημερολογίτες ή πεντηκοστιανοί.

  14. Mαρινα avatar
    Mαρινα 25/04/2010 02:21:44

    Καποιε,

    Ο πραγματικος χριστιανος δεν χρησιμοποιει βια και κατα συνεπεια δεν κανει πολεμο.
    Δεν ειναι χριστιανοι οσοι λενε οτι ειναι τετοιοι η απλα προερχονται απο χωρες που λενε οτι ειναι χριστιανικες.Αυτοι ειναι χριστιανοι κατ'ονομα.

    "Δεν θα σωθει ο καθενας που με επικαλειται Κυριε,Κυριε αλλα ο τηρων τας εντολας μου".Στην εκκλησια να ξημερωβραδιαζεσαι,παπας η δεσποτης,η παπας να εισαι ΔΕΝ εισαι χριστιανος εαν δεν τηρεις το:" Aγαπα τον πλησιον σου ως εαυτον".
    Οχι λοιπον οι πολεμοι που γινονται απο επιφανιακα χριστιανους ειναι και χριστιανικοι.

    Ενω ο Χριστος λεει αγαπατε τους εχθρους σας και να προσευχεστε γι'αυτους που σας κατατρεχουν,ο Μωαμεθ λεει σφαξτε τους απιστους οπου τους βρειτε χωρις λυπη!!!!!
    Καταλαβαινεις λοιπον γιατι ειναι επικινδυνοι ανθρωποι με τετοια θρησκεια?

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Mαρινα 25/04/2010 02:31:39

      Μαρίνα αν ο προφήτης Μωάμεθ έλεγε σφάξτε τους απίστους, μετά την πτώση του Βυζαντίου δεν θα είχε μείνει ούτε ένας χριστιανός ζωντανός.
      Ο Μωάμεθ Β΄ ο Πορθητής το πρώτο πράγμα που έκανε με το που πήρε την Πόλη ήταν να κάνει τον Γεννάδιο Σχολάριο Οικουμενικό Πατριάρχη, να του παραχωρήσει τον Ναό των Αγίων Αποστόλων, προκειμένου να εγκατασταθεί εκεί το Πατριαρχείο, στο οποίο παραχώρησε και προνόμια, ως θεσμού που εκπροσωπούσε πλέον τους υπόδουλους Χριστιανούς.
      Στην πραγματικότητα οι μουσουλμάνοι ήταν πιο ανεκτικοί με τους υπόδουλους χριστιανικούς πληθυσμούς απ' ότι αντίστροφα οι χριστιανοί με τους μουσουλμάνους.
      Διαφορετικά θα είχαν εξαφανιστεί απο προσώπου γης οι χριστιανοί στην Οθωμανική αυτοκρατορία στο πέρασμα τόσων αιώνων.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Κάποιος. 25/04/2010 02:32:29

        Να και η Ρεπουση!!!!!!

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 25/04/2010 02:40:27

        Καλά Georgiopoulos εσύ είσαι μεγάλη περίπτωση.
        Ανοιξε την ιστορία του ελληνικού έθνους (δεν την έχει γράψει η Ρεπούση) στο αντίστοιχο κεφάλαιο και διάβασε αν δεν με πιστεύεις.

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Κάποιος. 25/04/2010 02:40:28

        "Στην πραγματικότητα οι μουσουλμάνοι ήταν πιο ανεκτικοί με τους υπόδουλους χριστιανικούς πληθυσμούς"

        Ναι αρκεί να τους προμήθευαν τους κεφαλικούς φόρους που τους ζήταγαν, τις γυναίκες και τα γιουσουφάκια που ήθελαν για ξεχαρμάνιασμα. Αλλιώς π.χ. σούβλιζαν τους άνδρες ή έκοβαν τα βυζιά των γυναικών με μπαούλα (τα έβαζαν μέσα και έκλειναν μετά το καπάκι).

        Αυτά δεν σ' τα 'πε η Ρεπούση εε;

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Κάποιος. 25/04/2010 02:43:11

        Την καλη τυχη του φιλεσπλαχνου Μωαμεθ του Πορθητη την ενιωσε ο Μεγας Δουξ της Πολεως, Λουκας Νοταρας. Του ζητηθη να παραδωσει τον ομορφο γιο του για εραστη του Μωαμεθ (ξερουμε πολυ καλα ποιος θα ηταν ο παθητικος), ηρνηθη και αποκεφαλισθη.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Κάποιος. 25/04/2010 02:45:21

        Και αυτα ρε γαμωτο δεν τα λενε η Ρεπουση και η Δραγωνα. Πως καλοπερασαν οι κατοικοι της Πολεως τις τρεις πρωτες μερες της λεηλασιας που δικαιουνται κατο το ισλαμικο εθιμικο.

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Κάποιος. 25/04/2010 02:50:30

        Συγνωμη ρε φιλε,

        Δεν ηταν ο Μωαμεθ ο πορθητης που αφου κατελαβε την Πολη εδωσε εντολη τρεις μερες να σφαζουν,βιαζουν,λεηλατουν στους δικους του και μετα ζητησε τον δεκατετραχρονο γιο του...δεν θυμαμαι το ονομα τωρα,ο οποιος ηταν γνωστος για την ομορφια του κι αφου ο πατερας του αρνηθηκε να τον παραδωσει,εστειλλε και του τον φερανε με την βια,τον βιασε μπροστα στην οικογενεια του και μετα τους εσφαξε ολους?

        Αυτο εγω το διδαχθηκα στο σχολειο μου στην Ιταλια.

        Την δε πληροφορια αυτη την εχουμε απο ενα γραμμα του Φραντζη. Θα ψαξω το ονομα του οικογενειας του νεαρου που βιασθηκε και θα το αναφερω.

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Κάποιος. 25/04/2010 02:52:19

        Ναι,ναι,ναι Νοταρας,μπραβο παιδια,αυτος ηταν.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Κάποιος. 25/04/2010 02:52:52

        Mαρινα

        ηταν ο γιος του Μεγαλου Δουκα, Λουκα Νοταρα.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 25/04/2010 02:54:39

        Τις μύτες και τα αυτιά που έκοβαν οι βυζαντινοί τα ξεχνάμε.Την τύφλωση που ήταν το αγαπημένο σπορ τους επίσης.Και όλοη την γκάμα των βασανιστηρίων.

        Ο κεφαλικός φόρος επίσης είναι η μετονομασία του επαχθούς φόρου της δεκάτης των βυζαντινών.
        Το σίγουρο είναι ότι οι αγροτικοί πληθυσμοί επί βυζαντίου δεν καλοπέρναγαν απο την φορολογία και τις αγγαρείες που τους επέβαλλαν οι αυτοκράτορες.
        Οι Οθωμανοί ελάχιστα άλλαξαν απο τους φορολογικούς και φοροεισπρακτικούς μηχανισμούς του Βυζαντίου.

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Κάποιος. 25/04/2010 02:57:30

        Όπως παραδίδει ο Γεώργιος Φραντζής, δόθηκε διαταγή για τριήμερη λεηλασία της πόλης. Άλλες πηγές αναφέρουν πως ουσιαστικά η λεηλασία έπαυσε μετά την πρώτη ημέρα[8][9]. O ιστορικός Μιχαήλ Δούκας αναφέρει πως ο σουλτάνος επιφύλαξε για τον εαυτό του τα οικοδομήματα και τα τείχη της πόλης, αφήνοντας τα υπόλοιπα αγαθά, τους αιχμαλώτους και τα λάφυρα στη διάθεση των στρατευμάτων[10]. Ο άμαχος πληθυσμός της Κωνσταντινούπολης θανατωνόταν χωρίς διάκριση.[11] Οι εκκλησίες με επικεφαλής την Αγία Σοφία, καθώς και τα μοναστήρια με όλο τους τον πλούτο λεηλατήθηκαν και βεβηλώθηκαν, ενώ οι ιδιωτικές περιουσίες έγιναν αντικείμενο αρπαγής και λαφυραγωγίας. Κατά τη διάρκεια αυτών των ημερών χάθηκαν αναρίθμητοι πολιτιστικοί θησαυροί. Πολύτιμα βιβλία κάηκαν, κομματιάστηκαν ή πουλήθηκαν σε εξευτελιστικές τιμές[12]. Ο ιστορικός Κριτόβουλος, που ανήκε στο οθωμανικό στρατόπεδο, αναφέρει ότι δεν υπήρξε στοιχειώδης οίκτος κατά τις λεηλασίες και η πόλη ερημώθηκε ολοσχερώς.

        Wikipedia

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Κάποιος. 25/04/2010 02:59:31

        Γνωριζεις Καποιε

        μουσουλμανικο εθνος υπο την κατοχη Βυζαντινων. Και μην αποπροσανατολιζεις την συζητηση.. Ξεκινας να μας λες πως καλοπερνουσαν ολοι επι Οθωμανοκρατιας, σου απαντανε και μετα πας εκ τηε τεθλασμενης στο τι εκαναν οι Βυζαντινοι. Η αληθεια ειναι πως δεν το Ισλαμ στις μερες μας εχει παραξει αποτυχημενες κοινωνιες. Αντιθετα υπαρχουν πετυχημενα χριστιανικα, κομφουκιανικα κλπ κρατη.
        Αυτη ειναι η αληθεια οσο και να μην αρεσει. Μετρηστε τα Νομπελ που εχουν παρει οι Μουσουλμανοι και τις Φετβα που εκδοσει κατα των απιστων. Αντιστροφα αναλογα ποσα.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 25/04/2010 03:01:02

        Οι σταυροφόροι της Δ'σταυροφορίας που ήταν χριστιανοί, τι έκαναν το 1204 μόλις κατέλαβαν την Πόλη ;
        Ο ίδιος ο Βιλλαρδουίνος αναφέρει:«από την εποχή της δημιουργίας του κόσμου, ποτέ, σε καμία πόλη, δεν κατακτήθηκαν τόσα λάφυρα».
        Να μην μιλήσουμε για τις σφαγές και τους βιασμούς.
        Τρεις μέρες λεηλατούσαν κι αυτοί σύμφωνα με το εθιμικό πολεμικό δίκαιο της εποχής.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Κάποιος. 25/04/2010 03:02:01

        Και οι απατσι στο Κοννεκτικατ κατι θα εκαναν. Το επιχειρημα υπερ του Ισλαμ ποιο ειναι.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 25/04/2010 03:05:16

        Προσωπικά δεν υποστηρίζω τις σφαγές και τις καταστροφές από κανένα εκπρόσωπο οποιουδήποτε θρησκευτικού δόγματος.
        Ολη αυτή η ιστορική αναδρομή αναδεικνύει ότι η βιαότητα, η κτηνωδία και η απανθρωπιά δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των μουσουλμάνων, των χριστιανών, των εβραίων ή των βουδιστών.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Κάποιος. 25/04/2010 03:07:24

        Χαιρω πολυ για αυτο. Εξακολουθω να μην καταλαβαινω ποια η επιχειρηματολογια σου τοσην ωρα. Πας απο το ενα θεμα στο αλλο.

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Κάποιος. 25/04/2010 03:08:13

        Κάποιε τα περι πολέμων τα ξέρουμε. Μετά τη νίκη ο νικητής κάνει ότι θέλει. Εσύ είπες ότι ο Μωάμεθ ήταν "καλός" και πήρες απάντηση για το τι έκανε.

        Τελος πάντων εαν πιστεύεις ότι οι μουσουλμανικές κοινωνίες είναι πιο φιλελεύθερες από τις χριστιανικές πήγαινε εκεί να μεγαλώσεις τα παιδιά σου.

        Εδώ πάντως Καμπούλ τουλάχιστον θα το παλαίψουμε να μην γίνει.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 25/04/2010 03:09:54

        Για καλό σκοπό είναι.
        Χαίρομαι να μπαίνω στην διαδικασία να διασταυρώνω την ορθότητα αυτών που γράφετε εσείς και εσείς των δικών μου γραφομένων αντίστοιχα.
        Ετσι βγαίνουμε κατά κάποιο τρόπο κερδισμένοι όλοι μας.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 25/04/2010 03:15:52

        "Αγανάκτηση" δεν είπα ότι ο Μωαμεθ Β ήταν "καλός".
        Είπα ότι δεν ήταν πολύ χειρότερος από έναν αντίστοιχο σκληρό Βυζαντινό (βλ.Βασίλειος Βουλγαροκτόνος) ή Δυτικό αυτοκράτορα.
        Οπως επίσης ότι την ίδια τύχη με την Κων/πολη είχαν όσες πόλεις χριστιανικές ή μη, έπεφταν μετά από πολιορκία.
        Δηλαδή περίπου τρείς μέρες σφαγών και λεηλασίας.

        Οσον αφορά τα παιδιά μου εύχομαι να μην μεγαλώσουν σε φονταμενταλιστικές ή φασιστικές κοινωνίες οποιασδήποτε θρησκείας ή ιδεολογίας,

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Κάποιος. 25/04/2010 03:19:58

        Πάντως αυτή η ιστορική αναδρομή είχε ένα καλό.

        Το να ξαναθυμηθούμε με τους απογόνους ποιών θα αρχίσει "διαβουλεύσεις" ο ΓΑΠ και ο Δρούτσας στα μέσα Μαϊου...

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 25/04/2010 03:21:48

        Το σίγουρο πάντως είναι τον ΓΑΠ δεν τον αφορά η συζήτηση μας.
        Αυτος ανήκει στο λήμμα της αμερικανικής ιστορίας.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Κάποιος. 25/04/2010 03:23:42

        Αυτοι ειναι το λιγοτερο Αγανακτηση. Ειναι οργανωμενοι σε ενα εθνικο κρατος και τουλαχιστον με την παραδοσιακη διπλωματια μπορεις να συνεννοηθεις. Το προβλημα ειναι οι ορδες απροσαρμοστων, φονταμενταλιστων που κατοικουν εντος των δυτικων κοινωνιων. Σε 100 χρονια που τελειωνει το πετρελαιο εκει κατω (αν οχι συντομοτερα) και θα καταρρευσουν τα δεσποτικα καθεστωτα (δεν παραγουν τιποτα αυτες οι χωρες περα απο πετρελαιο), θα δεις ορδες να ερχονται με καθολου ειρηνικες διαθεσεις.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 25/04/2010 03:26:20

        Georgiopoulos όταν γράφεις για "ορδες απροσαρμοστων, φονταμενταλιστων που κατοικουν εντος των δυτικων κοινωνιων" θα εννοείς προφανώς και τους νεοναζί φασίστες.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Κάποιος. 25/04/2010 03:30:08

        Εννοω οσους ανατιναζονται σε λεωφορια, δολοφονουν τις κορες τους επειδη εχουν γκομενο, κανουν κλειτοριδεκτομη στις γυναικες τους, σου κοβουν την καλημερα αν φας χοιρινο κρεας, βαζουν μπουρκες, δερνουν λογω θρησκευτικου καθηκοντος τις γυναικες τους και γενικα οσοι δεν μπορουν να προσαρμοστουν στο δυτικο πολιτισμο.
        Οσον αφορα για τους νεοναζι ειναι πλεον μια περιθωριακη μειοψηφια (μενω στο εξωτερικο και εχω γνωση) χωρις κοινωνικα ερεισματα. Το Ισλαμ ειναι κοινωνικη δυναμη πλεον.

      • nancy avatar
        nancy @ Κάποιος. 25/04/2010 12:08:42

        Κάποιε,
        Για να διαπιστώσετε την ακρίβεια των λεγομένων σας, δεν κάνετε μια βόλτα στα κοντινά ισλαμικά κράτη χερι χερι με την σύντροφό σας και να φιληθείτε?
        Τον άλλο τον δύστυχο σκιτσογράφο ακόμα τον κυνηγάνε με φατβέ. Πού θα πάει θα τον πετύχουνε κάποια στιγμή.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 25/04/2010 13:37:54

        Μαρίνα το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα έχει κάποιος που ζει σ'ένα χωριό και έχει σχέση με μια γυναίκα, ενώ δεν είναι παντρεμένοι ή αρραβωνιασμένοι.
        Και όσο πάμε πιο πίσω στον χρόνο τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα.
        Τα ίδια ισχύουν και για τα ισλαμικά κράτη.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Κάποιος. 25/04/2010 15:24:27

        Καποιε προφανως δεν εισαι απο επαρχια η δεν εχεις ζησει (εχω περασει 4 χρονια σε ακριτικο νησι) στην επαρχια για να καταλαβεις οτι λες πραγματα εκτος τοπου και χρονου. Η Ελληνικη επαρχια ειναι πιο φιλελευθερη ακομα και απο καποιες ευρωπαικες.

  15. Τι μου λες τώρα... avatar
    Τι μου λες τώρα... 25/04/2010 02:21:59

    Μπράβο, φαγωθείτε και μεταξύ σας, για να βρείτε ποιος είναι ο περισσότερο μαλάκας... Τελικά οι ανθέλληνες έχουν δίκιο. Δεν μας αξίζει να σωθούμε.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Τι μου λες τώρα... 25/04/2010 02:30:55

      Γιατι αγορι μου,ποιος φαγωνεται,συζητηση κανουμε κι επιτρεπεται να διαφωνουμε.Φαγωμαρα το λες εσυ αυτο?
      Γιατι οι ξενοι δηλαδη δεν διαφωνουν μεταξυ τους?Εχεις διαβασει τα fora τους για θεματα οπως το ισλαμ να δεις τι λεγεται και τι διαφωνιες υπαρχουν?
      Εξ αλλου δεν βριζομαστε κιολας, μια χαρα μιλαμε...

      • Τι μου λες τώρα... avatar
        Τι μου λες τώρα... @ Mαρινα 25/04/2010 11:29:14

        Για πες μου τι λένε (όσοι εξ αυτών γνώρισαν τουρκοκρατία ή άλλη ισλαμοκρατία)

  16. Mαρινα avatar
    Mαρινα 25/04/2010 02:24:20

    επιφανειακα ηθελα να πω.Παλι λαθος,porca miseria.

  17. Mαρινα avatar
    Mαρινα 25/04/2010 02:26:36

    O Γκαντι ειχε πει καποτε οτι εαν ο κοσμος ειχε γνωρισει πραγματικα τον Χριστο θα ειχε σωθει.Δυστυχως ο κοσμος γνωρισε τους αυτοαποκαλουμενους χριστιανους....

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Mαρινα 25/04/2010 02:44:24

      Ο Γκάντι κυρίως πρέσβευε την αρχή για το σεβασμό κάθε θρησκείας και την υπεράσπιση της θρησκευτικής ιδιαιτερότητας.

  18. Τι μου λες τώρα... avatar
    Τι μου λες τώρα... 25/04/2010 02:27:07

    Και κάτι τελευταίο:
    Αν έρθει κάποιος και σας καταγγείλει ότι ο τάδε έκλεψε κάτι δικό σας, τι λέτε; "Δεν πειράζει, κι παππούς μου είχε κλέψει κάτι από κάποιον...". Προς τι οι αναδρομές στο παρελθόν; Το παρελθόν δεν μπορούμε να το αλλάξουμε, μπορούμε όμως να φροντίσουμε ώστε το μέλλον να είναι καλύτερο.
    Άντε, καληνύχτα! (αν και οι περισσότεροι ήδη κοιμάστε - κυριολεκτικά και μεταφορικά)

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Τι μου λες τώρα... 25/04/2010 02:30:21

      Τι μου λες τώρα...

  19. Στέργιος avatar
    Στέργιος 25/04/2010 06:22:23

    Στο Νταρφούρ δεν σκοτώνονται Χριστιανοί. Το Νταρφούρ είναι σουδανικός εμφύλιος και όχι διαφυλετικός πόλεμος. Αφρικανοί μουσουλμάνοι με αραβική εθνική συνείδηση σκοτώνουν αφρικανούς μουσουλμάνους με αραβική εθνική συνείδηση. Οι Χριστιανοί στο Σουδάν μένουν πιο νότια. Μη λέτε ό,τι θέλετε.

    Και ΝΤΡΟΠΗ σας που συκοφαντείτε ένα δισεκατομμύριο συνανθρώπους μας με μ@#$κίες που σας χώνουν στο κεφάλι τα ευρωαμερικανοϊσραηλινά ΜΜΕ.

    • n Georgiopoulos avatar
      n Georgiopoulos @ Στέργιος 25/04/2010 15:28:37

      http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/3211002.stm

      What was the war in the south about?

      Apart from an 11-year period from 1972-1983, Sudan has been at war continuously since independence in 1956.

      In 1983, the government dominated by northern Arabs tried to impose Islamic Sharia law across Sudan, even in areas where the majority is not Muslim.

      This exacerbated a rebellion that had begun in the south, which is inhabited by black African Christians and those who practise traditional religions.

      The rebel Sudan People's Liberation Army (SPLA) has never clearly stated whether it is fighting for autonomy for the south within Sudan, or outright independence.

      Και σιγα μην ζητησουμε και αδεια για να κρινουμε τον Μωαμεθ.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ n Georgiopoulos 25/04/2010 18:11:30

        Το άρθρο αυτό ΔΕΝ αναφέρεται στο Νταρφούρ.

  20. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 25/04/2010 10:11:15

    Γιάσου Μαρίνα καί Μαya,
    Ἐχω μιά καλή ῖδέα.Νά κάνουμε ὅτι ἔκαναν οἱ Ιταλοί(δέν θυμᾶμαι πού),ὅταν μπῆκαν τά θεμέλια γιά τζαμί.Ἔσφαξαν χοῖρο ἤ χοίρους(δέν θυμᾶμαι)καί τούς πέταξαν στά θεμέλια.Τό Τζαμί δέν ἔγινε.
    Ἄλλωστε γιατί βιάζονται,ἀφοῦ λίγη θά εἶναι ἡ ζωή του;διότι ἀργά ἤ γρήγορα θά γίνη ἐδῶ μέσα τό ἔλα νά δῆς.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Kὀριννα 25/04/2010 13:13:11

      To θεμα ειναι οτι και στην Ιταλια οπως και στην υπολοιπη Ευρωπη τα τζαμια φυτρωνουν σαν μανιταρια και το 25% εξ αυτων-ετσι λεει ο Magdi Allam (corriere della sera) ειναι φονταμενταλιστες (λες κι οι αλλοι δεν ειναι...)!!!!

      Προς μεγαλη χαρα των απανταχου ισλαμολαγνων ηλιθιων, οι οποιοι η τα παιρνουν χοντρα απ' τους Σαουδαραβες για να αποπλανουν τον κοσμακη με την σημερινη φασιστικη ιδεολογια του ρελατιβισμου-οπως και πολλοι εδω μεσα-η οι ιδιοι εχουν συναισθηματικα "συμφεροντα"
      δηλ.σεξουαλικες σχεσεις με μουσουλμανο-α και δεν βλεπουν την τυφλα τους την μαυρη.

    • Maya avatar
      Maya @ Kὀριννα 25/04/2010 17:11:05

      Γεια σου Κορίνα,

      Να γίνει κάποια στιγμή το έλα να δεις όμως. Να γίνει, γιατί φοβάμαι ότι θα μας προλάβει το "αργά".
      Μόλις πέρσι δεν ήταν που επειδή κάποιος έσκισε μια σελίδα από το Κοράνι, κοντέψαμε να ζήσουμε νέο Δεκέμβρη?

      Υπάρχει γενικότερη ισλαμοποίηση στην Ευρώπη γιατί η οικονομική κρίση θέλει "φθηνά χέρια" και να μεταφερθεί η "πάλη" στα χαμηλότερα στρώματα (πόλεμος ιδεολογιών, θρησκειών και μεροκάματου), αλλά το κακό στην χώρα μας είναι διπλό.
      Υπάρχει και γενικότερος μισελληνισμός από πολίτες και κυρίως το πολιτικό και επιχειρηματικό σύστημα.

      Και τώρα που το ΠΑΣΟΚ δίνει ψήφο στον καθένα... 300 χρόνια θα μείνει πάνω. Ό,τι δεν κατάφεραν οι Τούρκοι το '21 θα το καταφέρει τώρα ελληνική κυβέρνηση.

  21. εμβερη avatar
    εμβερη 25/04/2010 10:53:34

    Το τέλος του άγιου Νεομάρτυ του Δούκα του Ράπτης, του Μυτιληναίου

    "Ο βεζίρης υποσχέθηκε πως θα πραγματοποιήσει το θέλημά της, διότι προερχόταν από μεγάλη οικογένεια. Αμέσως διέταξε τον σούμπαση ( έπαρχο) να φέρει τον νέο μπροστά του. Όταν τον έφεραν την ρώτησε : Τι ορίζεις να του κάνω ;

    Αν γίνει Τούρκος άφησέ τον ειδ’ άλλως να τον ρίξεις στα τσιγκέλια.

    Πρώτα άρχισε ο βεζίρης να του μιλάει με κολακευτικά λόγια , με όμορφο τρόπο. Κατόπιν διέταξε και τον βασάνισαν απάνθρωπα. Τέλος βλέποντας ότι δεν μπορούν να τον πείσουν να εξισλαμισθεί , τον έγδαραν ζωντανό και πέταξαν το δέρμα του στη θάλασσα και στη συνέχεια τον έριξαν στα τσιγκέλια και εκεί παρέδωσε την αγία του ψυχή στα χέρια του αθλοθέτου Κυρίου από τον οποίο έλαβε τον της αθλήσεως στέφανο."

    http://vatopaidi.wordpress.com/2010/04/24/%CE%BF-%CE%AC%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CF%81%CF%84%CF%85%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CF%8D%CE%BA%CE%B1%CF%82-%CE%BF-%CF%81%CE%AC%CF%80%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BF-%CE%BC%CF%85%CF%84/#more-39298

    Τα παιδιά μας αύριο θα λένε: Οι γονείς μας ήταν Έλληνες, όπως τώρα λέμε εμείς: οι παππούδες μας ήταν Μικρασιάτες!

    http://vatopaidi.wordpress.com/2010/04/24/%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B8%CE%B1-%CE%BB%CE%AD%CE%BD%CE%B5-%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CE%BC/

  22. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 25/04/2010 12:11:00

    Maya, με τους μουσουλμάνους ισχύει ακριβώς ότι και με τους χριστιανούς.
    Υπάρχουν διαφορετικά δόγματα (σέχτες) όπως Σουνίτες,Σιΐτες,Αχμαντίγια και άλλες διαφοροποιήσεις όπως Αντιγιά ,Καζανιγιά,Σούφι,Νακσημπεντί,Καλιμπεντί,κ.α, που η κάθεμια τους έχει μια διαφορετική φιλοσοφία και προσέγγιση στον Ισλαμισμό.Δεν υιοθετούν όλοι τις ίδιες συμπεριφορές, ούτε είναι όλοι φανατικοί φονταμενταλιστές.

    Οσον αφορά τα δικαιώματα των γυναικών που αναφέρεις για μια γυναίκα που είναι μεγαλωμένη σ'ένα σύγχρονο αστικό περιβάλλον σαφώς τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από μια άλλη που ζει σε μια μουσουλμανική χώρα, ειδικά αν συγκρίνουμε ακραία παραδείγματα.
    Ωστόσο αν πάμε σε γυναίκες χριστιανικών κοινοτήτων που ζουν πχ σε απομονωμένες αγροτικές κοινότητες θα δούμε ότι οι διαφορές δεν είναι τόσο τεράστιες.
    Στα ελληνικά χωριά και στην ύπαιθρο μερικές δεκαετίες πριν οι γυναίκες επίσης έμεναν στο σπίτι, τελείωναν στην καλύτερη περίπτωση το δημοτικό (τεράστια επίπεδα αναλφαβητισμού, πάνω από 70%) , φορούσαν και αυτές κεφαλόδεσμο ή μαντήλα και μακριά φορέματα ώστε να μην αποκαλύπτουν την σάρκα τους, δεν είχαν ουσιαστικά δικαίωμα ψήφου παρά μόνο μετά το 1954, σπάνια επέλεγαν τον σύζυγο τους(συνήθως παντρεύονταν με συνοικέσιο) και ο ρόλος τους περιορίζονταν στο να υπηρετούν τον άντρα και τα παιδιά τους.
    Η μήπως δεν έχει ακούσει κανείς στην επαρχία την φράση έχω 2 παιδιά και ένα κορίτσι ;
    Υπενθυμίζω δε ότι τότε οι άνθρωποι ήταν πολύ πιο ένθερμοι και φανατικοί χριστιανοί απ'ότι σήμερα άρα με την συλλογιστική των περισσοτέρων υποστηρικτών των χριστιανικών αρχών και της ηθικής θα έπρεπε η θέση των γυναικών τότε να είναι καλύτερη απ'ότι σήμερα.

    Οσοον αφορά για το τι προτρέπει ο ίδιος ο χριστιανισμός ως θρησκεία διάβασε τα παρακάτω:
    Α΄ Κορ. Κεφ. ια΄ «.. κεφαλὴ δὲ γυναικὸς ὁ ἀνήρ»
    Εφεσ. Κεφ. ε΄ «Αἱ γυναῖκες τοῖς ἰδίοις ἀνδράσιν ὑποτάσσεσθε ὡς τῷ Κυρίῳ...»
    Εφεσ. Κεφ. ε΄ «… ἡ δὲ γυνὴ ἵνα φοβῆται τὸν ἄνδρα.»
    Α΄ Τιμ. Κεφ. β΄ «γυναικὶ δὲ διδάσκειν οὐκ ἐπιτρέπω, οὐδὲ αὐθεντεῖν ἀνδρός, ἀλλ' εἶναι ἐν ἡσυχίᾳ.»
    Α΄ προς Κορινθίους, Κεφ. ια΄ «5 πᾶσα δὲ γυνὴ προσευχομένη ἢ προφητεύουσα ἀκατακαλύπτῳ τῇ κεφαλῇ καταισχύνει τὴν κεφαλὴν ἑαυτῆς· ἓν γάρ ἐστι καὶ τὸ αὐτὸ τῇ ἐξυρημένῃ...εἰ γὰρ οὐ κατακαλύπτεται γυνή, καὶ κειράσθω· εἰ δὲ αἰσχρὸν γυναικὶ τὸ κείρασθαι ἢ ξυρᾶσθαι, κατακαλυπτέσθω...ἀνὴρ μὲν γὰρ οὐκ ὀφείλει κατακαλύπτεσθαι τὴν κεφαλήν, εἰκὼν καὶ δόξα Θεοῦ ὑπάρχων· ἡ γυνὴ δὲ δόξα ἀνδρός ἐστιν»
    Συν τοις άλλοις, απαγορεύεται στις γυναίκες η είσοδος στο ιερό, απαγορεύεται σ' όσες έχουν έμμηνα ή είναι λεχώνες να μπαίνουν στο ναό ως ακάθαρτες, στο Άγιο όρος απαγορεύονται γενικώς οι γυναίκες, απαγορεύεται ο εξωτερικός στολισμός, απαγορεύεται να διδάσκουν τον λόγο του Θεού και να γίνονται ιερωμένες κ.α.

    Και αν αυτά σας φαίνονται σαν απλές παραινέσεις, σκεφθείτε απλά την θέση της γυναίκας στις χριστιανικές κοινωνίες του μεσαίωνα, του βυζαντίου,της προβιομηχανικής ευρώπης και της Ελλάδας πριν από τον πόλεμο.
    Η γυναίκα δεν απέκτησε ίσα δικαιώματα μέσω του χριστιανισμού ή κάποιας άλλη θρησκείας αλλά μέσω των κοινωνικών και πολιτικών αγώνων, των φιλοσοφικών αρχών του Διαφωτισμού και του φεμινιστικού κινήματος τον 19ο αι.

    Για να μην παρεξηγηθώ δεν μπαίνω σε μια διαδικασίας σύγκρισης μεταξύ χριστιανισμού ή ισλαμισμού για να αποδείξω την ανωτερότητα ή κατωτερότητα της μίας θρησκείας έναντι της άλλης.
    Απλά καταδεικνύω ότι η θρησκευτική μας ταυτότητα δεν μας κάνει περισσότερο ή λιγότερο ανθρωπιστές.
    Εγκλήματα,βιαιοπραγίες,αδικίες και δεινά προκαλούνται παγκοσμίως ανεξαρτήτως δόγματος ή θρησκεύματος, όπως επίσης και πράξεις αγάπης,συμπόνοιας και φιλανθρωπίας προς τον συνάνθρωπο.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κάποιος. 25/04/2010 13:23:29

      Εἴναι πραγματικά κρίμα ὄταν μια γυναίκα ἀναφέρει ὠς προσβλητική την ἀκολουθία του γάμου ἐπειδή μερικοί τεχνηέντως παρουσιάσανε το συγκεκριμένο κομμάτι (η δε γυνή να φοβήται τον ἄνδρα) ὠς...ἀντιφεμινιστικό. Η ἀκολουθία αὐτή εἴναι σχεδόν ὕμνος προς τη γυναίκα και τη σημαντικότητά της στο γάμο. Με μια πρόχειρη ἔρευνα στο Google βρήκα ἔνα ἐνδιαφέρον ἀρθράκι
      http://www.oodegr.com/oode/koinwnia/oikogeneia/gamos2.htm#_ftnref50
      Ἐγώ ἐξεπλάγην ὄταν ἔμαθα ἀπό τα σχόλια ὄτι ὑπάρχει Ἀγία της ἐκκλησίας, η ὀποία ἀγιοποιήθηκε ἐξαιτίας της συζυγικής βίας που ὑπέστη!

      Η μη συμμετοχή των γυναικών στον κλήρο ὀφείλεται σε δύο θέματα: την αὐστηρά πατριαρχική δομή της κοινωνίας κατά την ἐξέλιξη της ἐκκλησιαστικής παράδοσης και, κυρίως, στο ρόλο και τη φυσιολογία της γυναίκας στην τεκνοποίηση. Η ὀρθόδοξη, τουλάχιστον, Χριστιανοσύνη ἔχει ἐξυψώσει τη γυναίκα μέσω των χιλιάδων μαρτύρων και ἀγίων γυναικών, με ἀποκορύφωμα την Παναγία μας, η ὀποία οὐσιαστικά εἴναι ο πιο σημαντικός ἄνθρωπος που περπάτησε στη γἠ!

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Κάποιος. 25/04/2010 13:38:23

      Οπα,ο ισλαμικος τροπος αποπλανησης!!!Δε μου λες ρε φιλε σε ποιο τζαμι διδασκεις?
      Taqiyya ειναι η γλωσσα που χρησιμοποιουν οι μουσουλμανοι οπως εσυ, ψευδομενοι εναντι των "απιστων", βασιζομενοι πανω στην αγνοια αυτων των τελευταιων σχετικα με το περιεχομενο του κορανιου,με σκοπο να κανουν το βιβλιο τους να φαινεται αθωο.
      Αυτον τον ψευδορελατιβισμο τον πετυχαινουν αφαιρωντας καποια κομματια ευαγγελιου απο το γενικοτερο νοημα τους το οποιο συνδεεται αμεσα με την εποχη κατα την οποια γραφτηκαν, τα ηθη και εθιμα , οσο και την τοτε ισχυουσα κοινωνικη κατασταση για να αποδειξουν οτι η καταπιεση της γυναικας τοσο στο ευαγγελιο οσο και στο κορανι ειναι η ιδια!!!!!!!!!

      Γιατι δεν αναφερεσαι στις σουρες του κορανιου για τα νομικα δικαιωματα της γυναικας που ειναι τα μισα απ' αυτα του αντρα,για το ξυλο που επιτρεπεται να φαει απ' τον αντρα -αφεντη οταν δεν υπακουει,για τον βιασμο που πρεπει να υποστει εαν δεν του κατσει κλπ που αν συνεχισω δεν θα μας φτασουν σελιδες ολοκληρες????????

      Επειτα το οτι υπαρχουν διαφορετικα στρωματα στο ισλαμ δεν σημαινει καθολου οτι ερμηνευουν διαφορετικα την σχεση μεταξυ πιστου και "απιστου".Το κορανι ειναι ο κατ'ευθειαν λογος του Θεου για τους μουσουλμανους και δεν επιδεχεται καμμια αλλαγη και κανεναν ρελατιβισμο.Υπακους κατα λεξην η δεν εισαι σωστος μουσουλμανος.

      Ενω η βιβλος ειναι εμπνευσμενη απο το Αγιον Πνευμα κι ο ανθρωπινος παραγοντας παιζει εκει εναν μεγαλο ρολο,γι'αυτο και χωρια που αναφερεις για να αποδειξεις οτι ταχα η θεση της γυναικας ειναι το ιδιο κακη και εκει, ερμηνευονται σαν παρεναισεις αρρηκτα συνδεδεμενες με την εποχη εκεινη.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Mαρινα 25/04/2010 13:54:26

        Αγνοείς την έννοια του όρου "άπιστος " για τους μουσουλμάνους.
        Απιστος είναι ο άθεος ή ο ειδωλολάτρης και όχι ο χριστιανός.
        Αλλωστε τον Χριστό τον θεωρούν ως προφήτη και δέχονται και την ιερότητα της Παναγίας και πολλών αγίων (πχ.Αγιος Γεώργιος) τους οποίους σέβονται.

        Οσον αφορά τα περί ρελατιβισμού να τα πεις στις γυναίκες της ελληνικής επαρχίας αλλά και των πόλεων που ξυλοφορτώνονται απο τους χριστιανούς συζύγους τους και τις παρατάνε με παιδιά στον δρόμο, συχνά χωρίς διατροφή, στις γυναίκες που βιάζονται και δεν κάνουν έκτρωση γιατί το απαγορεύει η χριστιανική θρησκεία, στις γυναίκες που αντιμετωπίζουν καθημερινά τον κοινωνικό ρατσισμό στην εργασία τους στο χριστιανικό μας κράτος, που τρομάζουν να ανακοινώσουν στον εργοδότη τους ότι είναι ή σκοπεύουν να μείνουν έγγυες μην τυχόν και βρεθούν χωρίς δουλειά και δουλεύουν με την κοιλιά τούρλα μέχρι τον 8ο μήνα.
        Τα ίδια σκατά και ακόμα χειρότερα συμβαίνουν και στα φονταμενταλιστικά ισλαμικά κράτη οσον αφορά τα δικαιώματα και την καταπίεση των γυναικών.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Mαρινα 25/04/2010 16:49:23

        Τι λες Κάποιε, ποιες δεν κάνουν έκτρωση? Γι' αυτό έχουμε 300.000 εκτρώσεις ετησίως στα κορίτσια λυκειακής ηλικίας ?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Mαρινα 25/04/2010 16:51:19

        αν φθάσαμε εδώ που φθάσαμε με την υπογεννητικότητα φταίει και η ντόπια μεταφραση/εφαρμογή του φεμινισμού

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Mαρινα 26/04/2010 20:36:54

        Κάποιε, αν ήσουν σε μουσουλμανική χώρα, ας τολμούσες να καταφερθείς κατά του Ισλάμ μέσα στη χώρα τη μουσουλμανική!

        Εδώ είχαμε βλάσφημους πίνακες κατά του Χριστού και προπηλακίστηκαν όσοι ζήτησαν δικαστική (πρόσεξε, δικαστική, σε εφαρμογή των νόμων) απόσυρση της βλασφημίας. Για τον Μωάμεθ υπήρξαν απλά σκίτσα και ο σκιτσογράφος έχει προγραφεί και την έχει σκαπουλάρει από τύχη μέχρι στιγμής τη δολοφονία.

        Δεν μπορείς να αντιληφθείς τη διαφορά αν δεν θέλεις. Προφανώς δεν θέλεις. Ωστόσο, το ερώτημα είναι, εμείς τι φταίμε να υποστούμε τις ιδεοληψίες μιας ελάχιστης κυβερνώσας μειοψηφίας που αρνείται να δει την πραγματικότητα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Mαρινα 26/04/2010 20:39:56

        Α, επίσης, μάλλον εσύ αγνοείς τον όρο άπιστος στο Ισλάμ. Άπιστος είναι και ο Χριστιανός και ο Εβραίος. Απλώς, υπάρχζει εντολή του Μωάμεθ να προστατεύονται οι Χριστιανοί και οι Εβραίοι. Το γιατί δεν μας το εξηγούν, αλλά πάντως η εντολή αυτή συνυπάρχει και με τις άλλες εντολές, αυτές που λένε να σφάξουν τους άπιστους, και τις εφαρμόζουν κατά περίπτωση.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Mαρινα 26/04/2010 20:45:28

        Μαρίνα, ακόμη και αυτά τα χωρία που ανέφερε ο ισλαμοφασίστας "Κάποιος" δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τη βιαιότητα και την περιφρόνηση έναντι της γυναικείας υπόστασης που περιέχεται στο Ισλάμ.

        Στο Χριστιανισμό πιστεύουμε ότι ο Χριστός βάζει ιεραρχία στο σπίτι, στη διοίκηση, ας πούμε, του σπιτιού, κάνοντας αρχηγό τον άντρα, απέναντι σε μια γυναίκα που δεν είναι κατώτερή του αλλά ίση του. Αυτό είναι τελείως διαφορετικό. Παράλληλα, υπάρχει η εντολή στον άντρα να αγαπάει τη γυναίκα "όπως ο Χριστός την Εκκλησία". Τεράστια εντολή... Το νόημά της δηλαδή είναι η θυσία του άντρα, όπως η θυσία του Χριστού για την Εκκλησία. Η "νομική", ας πούμε, (όχι ουσιαστική, σε επίπεδο ουσίας) υπεροχή του άντρα πηγαίνει πακέτο με την εντολή της αγάπης.

        Για να δείξουμε τη διαφορά: Το Κοράνι λέει, παντρέψου μέχρι τέσσερις γυναίκες, αρκεί να μπορείς να τις τρέφεις. Καμία σχέση με την εντολή της αγάπης. Φαί, σαρκική συνάφεια, εκεί εξαντλείται το Ισλάμ. Που βέβαια απευθύνεται στα κατώτερα ανθρώπινα ένστικτα και από αυτά αντλεί "νομιμοφροσύνη" στους οπαδούς του. Μια χαρά είναι να έχεις μια θρησκεία που σου κολακεύει τα κατώτερα ένστικτά σου. Ενώ ο Χριστιανισμός σου δίνει εντολή να τα πολεμήσεις.

    • Maya avatar
      Maya @ Κάποιος. 25/04/2010 16:41:27

      Κάποιε,

      Το πας από δω, το πας από κει, γυροφέρνεις τον πυρήνα αλλά ακόμα αποφεύγεις να μπεις στο κέντρο του. Προχωράς στα επόμενα κεφάλαια χωρίς να έχεις διαβάσει την επεξηγηματική εισαγωγή.

      ~ Χριστός: Πηγαίντε και κηρύξτε τον Λόγο μου. Αν ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να σας ακούσουν, τινάξτε την σκόνη από πάνω σας και φύγετε.

      ~ Μωάμεθ: ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΠΙΣΤΟΥΣ.

      Δεν μπορείς να κατανοήσεις την ποιοτική διαφορά περιεχομένου μεταξύ αυτών των δύο?

      Και, ναι, άπιστοι είναι και οι χριστιανοί για το Κοράνι. Διάβασέ το.

      Λες για τις όποιες προκαταλήψεις στα χωριά ή για το αν μπορούμε να μπούμε στο Ιερό, αλλά ξεχνάς πάλι τον πυρήνα που λέγαμε.

      Ο Θεός του χριστιανισμού διάλεξε την Παναγιά για να εκπληρώσει το έργο του και ο Χριστός παρουσιάστηκε μετά την Ανάσταση πρώτα στην Μαρία Μαγδαληνή αφού πρώτα την είχε εξυψώσει μπροστά στα μάτια των υποκριτών.
      Ο Μωάμεθ διδάσκει τους άντρες να θεωρούν τις γυναίκες κτήμα τους και δίνει ΕΝΤΟΛΗ να τις συμπεριφερθούν όπως τους κάνει κέφι.

      Μην μπερδεύεις την κάθε κεφαλή-εξουσία με το πνεύμα της θρησκείας. Δεν ταυτίζονται πάντα ουσιαστικά. Μόνο στα χαρτιά, και ξέρεις τι έλεγε ο Χριστός για την καρδιά του νόμου και την πέτρα ε? Ή μήπως ξέχασες ποιος ήταν ο πρώτος που τα έβαλε με τους αρχιπαπάδες?

      Το ότι ο Ψυχάρης βρέθηκε να είναι διοικητής του Α. Όρους και εμείς να μην μπορούμε καν να το επισκεφθούμε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο χριστιανισμός έτσι γενικά και αόριστα. Είναι κάποιοι άνθρωποί του, είναι η εξουσία των ανθρώπων, όχι το θέλημα του ιδρυτή του χριστιανισμού. Το ίδιο ισχύει για τα σεξουαλικά σκάνδαλα, τα οικονομικά σκάνδαλα και οτιδήποτε άλλο θέλεις να συζητήσουμε.

      Λες για την καλή φιλοσοφία και τις σχολές που υπάρχουν γύρω από το Ισλάμ. Τι νόημα έχει; Δεν έχουμε δει ποτέ κανέναν να προσπαθεί να μας πείσει για το φωτεινό πρόσωπο του Ισλάμ (αν υπάρχει έστω και σε θεωρητικό επίπεδο), δεν έχουμε δει ποτέ κανέναν να καταδικάζει την τρομοκρατία. Γιατί; Γιατί δεν μπορούν. Γιατί στο τέλος έχουν έναν κοινό παρανομαστή. ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ. Όλοι δεσμεύονται από αυτό.

      Λες:
      --Για να μην παρεξηγηθώ δεν μπαίνω σε μια διαδικασίας σύγκρισης μεταξύ χριστιανισμού ή ισλαμισμού για να αποδείξω την ανωτερότητα ή κατωτερότητα της μίας θρησκείας έναντι της άλλης.
      Απλά καταδεικνύω ότι η θρησκευτική μας ταυτότητα δεν μας κάνει περισσότερο ή λιγότερο ανθρωπιστές.
      Εγκλήματα,βιαιοπραγίες,αδικίες και δεινά προκαλούνται παγκοσμίως ανεξαρτήτως δόγματος ή θρησκεύματος, όπως επίσης και πράξεις αγάπης,συμπόνοιας και φιλανθρωπίας προς τον συνάνθρωπο.--

      Να με συγχωρεί αν θέλει η χάρη σου, αλλά αυτό λέγεται γενικός και αόριστος ισοπεδωτισμός και είναι αυτό που μας έχει φάει. Δεν γίνεται έτσι απλά να τα διαγράφουμε όλα επειδή βαριόμαστε να αντιπαρέλθουμε.

      Δεν υπάρχει ταλιμπάν βουδιστής, δεν υπάρχει ταλιμπάν ινδουϊστής, δεν υπάρχει ταλιμπάν χριστιανός.
      Δεν ήταν βουδιστές αυτοί που ρίξανε τους Πύργους, δεν ήταν ινδουϊστές στην Μαδρίτη, ούτε χριστιανοί στο Λονδίνο, ή ειδωλολάτρες στην Μόσχα.

      Θα κόψουμε τους σάπιους καρπούς εκεί που υπάρχουν γιατί σαν είδος είμαστε προορισμένοι για την εξέλιξη, αλλά στην περίπτωση του Ισλάμ το κακό βρίσκεται στις ρίζες του. Είναι μπολιασμένες με δηλητήριο.

      Στον χριστιανισμό έχεις δικαίωμα να θελήσεις έναν κόσμο απαλλαγμένο από θρησκείες. Στον ισλαμισμό, όχι. Δεν υπάρχει ελευθερία.
      Δες South Park αν δεν με πιστεύεις...

      Πάντως λυπήσου μας και λίγο. Το τράβηξες μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο!
      Τι σχέση έχει το καθεστώς εργασιακού δικαίου στον ιδιωτικό τομέα με την συζήτησή μας?? Αυτά δεν γίνονται στο όνομα του χριστιανισμού, αυτά γίνονται στο όνομα του άκρατου καπιταλισμού μέσα σε ένα ΚΟΣΜΙΚΟ κράτος, μη ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Maya 26/04/2010 20:31:44

        Maya,

        Προσευχηθηκα για να τα πεις ολ'αυτα!!!
        Εμενα δυστυχως δεν με βοηθανε καθολου τα ελληνικα μου να πω αυτα που θελω!!!
        Χιλια Ευχαριστω.

      • Maya avatar
        Maya @ Maya 27/04/2010 00:44:51

        Μην έχεις καμία αμφιβολία Μαρίνα, είσαι πάντα κάτι παραπάνω από σαφής.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Κάποιος. 26/04/2010 20:49:56

      Για ιδεοληπτικούς της πολιτικής ορθότητας και κατά τα άλλα αγράμματους αριστερούς σαν τον Κάποιο θα πρέπει να εφευρεθεί ο όρος "αριστεροισλαμολάγνος".
      Ως προς τον όρο άπιστος, καούρ, να πω πληροφοριακά ότι:
      Στην Αλβανία μέχρι τώρα οι χριστιανοί αποκαλούνται από τους μουσουλμάνους συμπατριώτες τους "καούρ", δηλ. άπιστοι. Μάλιστα, αυτό ήταν τόσο συνηθισμένο που ακόμα και πολλοί χριστιανοί αυτοαποκαλούνται "καούρ" και όχι "krishter", που είναι ο σωστός όρος στην αλβανική (και στα αρβανίτικα της Ελλάδας). Προσπαθεί σήμερα η Ορθόδοξη Εκκλησία της Αλβανίας να αποβάλει τον όρο αυτό από το λεξιλόγιο των πιστών της. Οι μουσουλμάνοι όμως Αλβανοί δεν θα πούνε σχεδόν ποτέ "krishter", θα αποκαλέσουν τους χριστιανούς "καούρ".

      Για τις ηλιθιότητες περί ταύτισης ως προς την κοινωνική συμπεριφορά μεταξύ ισλάμ και χριστιανισμού (συγγνώμη, αλλά μόνο ως ηλιθιότητες μπορώ να χαρακτηρίσω αυτά που γράφει ο αριστεροϊσλαμολάγνος Κάποιος), θα παραπέμψω τους νοήμονες αναγνώστες στο βιβλίο του γάλλου ιστορικού Συλβαίν Γκουγκενέμ, "Ο Αριστοτέλης στο Μον-Σαιν Μισέλ", εκδ. Ολκός. Διαβάστε ειδικά το τελευταίο κεφάλαιο "Πολιτιστικά προβλήματα". Μόνο για νοήμονες και όχι για αριστεροϊσλαμολάγνους.

  23. Dimi avatar
    Dimi 25/04/2010 13:09:39

    Ας αναφερθούμε και στα απόνερα, τα οποία αυτή η ταχύρυθμη ανέγερση τζαμιού στον Ελαιώνα συνεπάγεται:

    - Που είναι τα 135 στρέμματα γιά τη δημιουργία Πάρκου?
    - Πως και Πότε θα λυθεί το νομικό κουβάρι της Διπλής Ανάπλασης του Ελαιώνα?
    - Ποιά είναι τα μετρήσιμα αποτελέσματα απόδοσης του Νικήτα - πέραν του υπερβάλλοντος ζήλου που επιδεικνύει γιά την ανέγερση του τζαμιού? - και πως από σεβαστός λειτουργός της υγείας, μεταλλάχθηκε σε γραφικό δήμαρχο-σφυρίχτρα?

    - Ποιές οι συνέπειες της εμπορικής απαξίας των ακινήτων της περιοχής? και,

    - Η οικονομική δυσπραγία και απελπισία των ιδιοκτητών ακινήτων της περιοχής?
    - Η ανύπαρκτη εμπορική δραστηριότητα της περιοχής?
    - Οι πολλαπλές δυσκολίες μετεγκατάστασης των κατοίκων σε άλλες περιοχές?
    - Οι πωλήσεις ακινήτων της περιοχής σε ευτελιστικές τιμές?
    - Οι μουσουλμάνοι αγοραστές «τοις μετρητοίς» των ακινήτων της περιοχής?
    - Οι μεταβιβάσεις Τίτλων Κυριότητος σε μουσουλμάνους?
    (παράδειγμα/όνειδος η πολύπαθη περιοχή των Πατησίων)..
    - Ποιοί χρηματοδοτούν με εκατομμύρια Ευρώ τις καραβιές μουσουλμάνων γιά τις αγορές Ελληνικών Ακίνητων, αντί πινακίου φακής?
    - Και τη δημιουργία πολυπληθών μουσουλμανικών κοινοτήτων ιδιοκτητών γής, στη Καρδιά της Αθήνας?
    - Και τη "λαθρο-ελληνοποίηση" των πολυπληθών μουσουλμάνων ιδιοκτητών γής, σε επίδοξους Δημότες/Ψηφοφόρους Και, Ρυθμιστές των Εκλογικών Αποτελεσμάτων στην Ελλάδα??!!

    Αυτά τα ολίγα, έτσι γιά να ξυστεί ελαφρά η επιφάνεια της Ταφόπλακας των οικονομικών, θρησκευτικών, συνυπαρξιακών, πολιτισμικών, υγείας, υγιεινής, κοινωνικής και εθνικής ανασφάλειας προβλήματων που βιώνουμε οι Ελληνίδες και οι Ελληνες σήμερα. Τόσο στοχευμένες και κατά συρροή προσπάθειες αποδόμησης και ευτελισμού της χώρας «εκ των έσω», ΔΕΝ έχουν προηγούμενο στην 5000χρονη ιστορία της Ελλάδας.

    Οι ατάλαντοι ανθέλληνες, άθεοι, και με φρούδες υποσχέσεις υφάρπαγες της εξουσίας, σιγά μα σταθερά, προσπαθούν (Μάταια!!) να μετατρέψουν τις Ελληνίδες και τους Ελληνες σε υποχείρια των οικονομικών ληστών και των μουσουλμάνων λαθρομεταναστών, σε μιά ισοπεδομένη και οικονομικά νεκρή Ελλάδα. Θα τους το επιτρέψουμε?? ΟΧΙ, Βέβαια!

    Οι υποτελείς εργολάβοι της αποδόμησης, εργάζονται ταχύρυθμα γιά την υποθήκευση του Αύριο της Ελλάδας. Επειδή έχουν συνειδητοποιήσει, ότι η νομοτελειακή, επερχόμενη υπέρβαση των Ελλήνων είναι θέμα χρόνου. Επειδή γνωρίζουν, ότι οι μέρες τους στην εξουσία, είναι πλέον μετρημένες.

    * * *
    Ιερός Ορκος των Ενωμένων Ελλήνων το 479 π.χ., στις Πλαταιές της Βοιωτίας, όπου οι Ελληνες κατετρόπωσαν τους Πέρσες εισβολείς του Ξέρξη, και τους εντοπίους τους «γήν και ύδωρ» δότες..

    Επιμέλεια και απόδοση Αρχαίου Κειμένου: Γιώργος Λαθύρης

    «Ου ποιήσομαι περί πλείονος το ζήν της Ελευθερίας.»

    «Δεν θα θεωρήσω πιό πολύτιμη τη ζωή από την Ελευθερία.»

    * *
    «Ουδ’ εγκαταλείψω τους Ηγεμόνας ούτε ζώντας ούτε αποθανόντας. Αλλά τους εν τη μάχη τελευτήσαντας των συμμάχων άπαντας θάψω.»

    «Μήτε θα εγκαταλείψω τους Ηγέτες μας ούτε ζωντανούς ούτε και αποθανόντες. Αλλά και από τους συμμάχους μας, όσους πέσουν στη μάχη, όλους θα τους ενταφιάσω.»

    * *
    «Και κρατήσας τω πολέμω τους βαρβάρους, των μεν μαχεσαμένων υπέρ της Ελλάδος πόλεων ουδεμίαν ανάστατον ποιήσω.»

    «Και αφού επικρατήσουμε στον πόλεμο κατά των βαρβάρων, από τις πόλεις που έδωσαν μάχη υπέρ της Ελλάδος, καμμία δεν θα καταστρέψω.»

    * *
    «Τας δε τα του βαρβάρου προελομένας απάσας δεκατεύσω.»

    «Εκείνες όμως, που προτίμησαν να λάβουν το μέρος του βαρβάρου, όλες θα καταστήσω φόρου υποτελείς στον Πύθιο Απόλλωνα.»

    * *
    «Και των Ιερών των εμπρησθέντων και καταβληθέντων υπό των βαρβάρων ουδέν ανοικοδομήσω παντάπασιν. Αλλά υπόμνημα τοις επιγιγνομένοις εάσω καταλείπεσθαι της των βαρβάρων ασεβείας!»

    «Και από τα ιερά μας που πυρπολήθηκαν και κατεδαφίστηκαν από τους βαρβάρους, κανένα απολύτως δεν θα ανοικοδομήσω. Αλλά θα τα αφήσω να μείνουν γιά τις επόμενες γενεές ως μνημεία της ασέβειας των βαρβάρων!»

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Dimi 25/04/2010 13:49:59

      Dimi,
      Καταπληκτικα καλα τα λες,χιλια ευχαριστω.
      Διαβαζοντας αυτου του ειδους της απαντησεις ευφραινεται η ψυχη μου.
      Μεσα στον τρομερο ψυχικο μου πονο για την Ελλαδα και τους Ελληνες-οσοι ακομα μειναν τετοιοι-μια απαντηση σαν την δικη σου μου δινει ελπιδες....
      Να εχεις την ευλογια του Θεου.

      • Dimi avatar
        Dimi @ Mαρινα 25/04/2010 18:43:49

        Καλώς ήλθες, Μαρίνα! Ευχαριστώ πολύ, γιά τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Γιά μάς, τις Ελληνίδες και τους Ελληνες, η Ελευθερία, ΔΕΝ υπήρξε ΠΟΤΕ δεδομένο Αγαθό.

        Επί 5000 χρόνια, η Ελλάδα παλεύει κι ευρίσκεται στην άκρη του γκρεμού, αλλά, το μοιραίο άλμα ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ και ΔΕΝ πρόκειται να επιτρέψουμε να το κάνει τώρα.

        Οι Ελληνίδες μανάδες και προγιαγιάδες μας, σε ώρες Εθνικού κινδύνου, συμπαραστάθηκαν στους άνδρες τους και έγιναν σύμβολα αξιοπρέπειας, ηρωϊσμού και προστασίας βωμών και εστιών. Οι Ελληνίδες είναι αυτές που με τις πράξεις αυτοθυσίας κατέπληξαν και τους εχθρούς της Ελλάδας ακόμα.

        Η παγκόσμια αναγνώρηση του Ελληνικού Θαύματος ότι «Οι Ελληνες δεν πολεμούν ως ήρωες αλλά οι ήρωες πολεμούν ώς Ελληνες», είναι μοναδική, βαρειά κληρονομιά, και τις κρίσιμες αυτές ώρες, οι Ελληνίδες και Ελληνες, έχουμε ιστορικό χρέος να την τιμήσουμε. Ολοι μαζί, με τις ατομικές δυνατότητες, γνώσεις και δεξιότητές μας.

        Ανέκαθεν, λόγω σημαντικότατης γεωστρατηγικής θέσης, λόγω τοπογραφίας, λόγω ναυτοσύνης, λόγω εκπάγλου φυσικής καλλονής, λόγω παγκόσμιας ιστορίας, λόγω Πατρίδας του Πατέρα του Δυτικού Πολιτισμού Πλάτωνα, λόγω καταβολών, λόγω ιδιοσυγκρασίας, λόγω εφυϊας, λόγω υπεροχής, λόγω πολλών ελαττωμάτων, λόγω φιλαρχίας, λόγω ευκολοπιστίας, λόγω ανοργανωσιάς, λόγω ανδρείας, λόγω σοφίας, λόγω .. λόγω.. λόγω.. η μικρή γεωγραφικά αλλά Μεγίστη Ελλάδα των Ελλήνων, υπήρξε ανέκαθεν «κάρφος εν τω οφθαλμώ" των αμέτρητων εχθρών της..

        Μεταξύ των πολλών εχθρών, μακράν ο πιό δόλιος, αφανής και γι’αυτό, ο πιό επικίνδυνος εχθρός είναι ο επαίσχυντος Ηenry Κissinger. Αυτός ο πολιτικός σάτυρος και κατά συρροή δολόφόνος των λαών και υποκινητής της Χούντας του ‘67 στην Ελλάδα, και φυγόδικος (υπάρχουν διεθνή εντάλματα σύλληψής του). Είναι ο Ηenry Κissinger, που από το 1960, στα σκοτεινά παρασκήνια του Elite Club Bilderberg και τώρα μέσω MIF (ΔΝΤ) απεργάζεται – βοηθούσης της τωρινής άκριτα ενδοτικής ανθελληνικής κυβέρνησης - τον οικονομικό στραγγαλισμό της Ελλάδας, που του χαλάει τα Τουρκικά σχέδια υφαρπαγής Ελληνικών Νησιών, των πετρελαίων και του αμύθητου ορυκτού πλούτου του Αιγαίου.

        «Τους ανυπότακτους Ελληνες, απογυμνώστε τους από την Παιδεία, την Ιστορία και τη Θρησκεία τους, γιά να τους κάνετε γκαρσόνια της Ευρώπης» είχε πει ο βρωμο-γέρο-μπάσταρδος Ηenry Κissinger, πριν 40 χρόνια. Χμμ..

        Μιά άλλη σοφή λαϊκή παροιμία, λέει: «Κάθε πρωϊ, πρώτα βλέπεις τον γείτονά σου και μετά τον Θεό». Η φιλήσυχη Ελλάδα, έχει ατυχία μοναδική να βλέπει κάθε πρωϊ, γείτονες κομπλεξικούς, ανήσυχους, άκρως προβληματικούς, γενοκτόνους, ψευτονταήδες φιλοπόλεμους υφάρπαγες, και παραχαράκτες της ιστορίας.

        Οφείλουμε να είμαστε σε εγρήγορση και να έχουμε καθαρή Μνήμη, γιά το ποιόν των συμπλεγματικών γειτόνων, κλιμάκιο των οποίων υπό τον Ισλαμιστή Εντοργάν, θα μάς επισκεφθεί στις 14-15 Μαϊου 2010, διεκδικώντας τα ΠΑΝΤΑ από την Ελλάδα!

        Η απάντησή των Ελληνίδων και Ελλήνων Πολιτών, είναι ένα βροντερό, κάθετο ΟΧΙ! Ο,τι είναι νόμιμα Ελληνικό, παραμένει Ελληνικό. Τελεία και Παύλα.

        Αυτός είναι ο Aκρως Επιθετικός Χάρτης της Τουρκιάς http://bit.ly/9JTvGP

        Μετά τον «Τούρκο Ομηρο» και.. «Τουρκική.. Τριήρης» http://bit.ly/2Xf0NZ

        Αυτά είναι τα videos των μεγάλων Σκοπιανών προκλήσεων http://bit.ly/a90KU5

        O Θεός να Ευλογεί και να Φυλάει την Ελλάδα μας!

        «Ο μέν δειλός τής πατρίδος, ό δέ φιλόδοξος τής πατρώας ουσίας εστί προδότης» ~Σωκράτης

        «Ο μεν δειλός γίνεται προδότης της πατρίδας, ο δε φιλόδοξος της πατρικής κληρονομιάς»..

      • Dimi avatar
        Dimi @ Mαρινα 25/04/2010 19:40:31

        Καλώς ήλθες, Μαρίνα! Ευχαριστώ πολύ, γιά τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Γιά μάς, τις Ελληνίδες και τους Ελληνες, το αυτονόητο, η Ελευθερία, ΔΕΝ υπήρξε Ποτέ δεδομένο Αγαθό.

        O Θεός να Ευλογεί και να Φυλάει την Ελλάδα μας!

        «Ο μέν δειλός τής πατρίδος, ό δέ φιλόδοξος τής πατρώας ουσίας εστί προδότης» ~Σωκράτης

        «Ο μεν δειλός γίνεται προδότης της πατρίδας, ο δε φιλόδοξος της πατρικής κληρονομιάς»..

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Dimi 25/04/2010 13:54:30

      Ξερεις,αυτο τον ορκο δεν τον ηξερα.

      Αλλα ολ'αυτα ηταν και ειναι σταθερες αξιες μεσα μου κι αδιαπραγματευτες, σαν την υγιη λογικη που ειναι εμφυτη μεσα μας.

      Σαν μια παλια μνημη, υπηρχαν αυτες οι αρχες μεσα μου, απο τοτε που θυμαμε τον εαυτο μου σ'αυτη τη ζωη.

      • Dimi avatar
        Dimi @ Mαρινα 25/04/2010 19:55:12

        Αγαπητή Μαρίνα, Ο Ορκος των Ενωμένων Ελλήνων (Συνασπισμός Ελληνικών Πόλεων-Κρατών κατά του περσικού στρατού του Ξέρξη το 479π.χ), είναι πιό επίκαιρος όσο ποτέ άλλοτε.

        Αυτή τη φορά, οι Ελληνες καλούμεθα να επιλύσουμε ένα πρόβλημα διττό. Εχουμε ν’αντιμετωπίσουμε τους υφάρπαγες διαχειριστές της εξουσίας και τους εξωτερικούς εχθρούς/γείτονες που διεκδικούν τα ΠΑΝΤΑ από την Ελλάδα.

        Η απάντησή μας είναι ένα βροντερό και ξεκάθαρο ΟΧΙ! Ο,τι ανήκει νόμιμα στην Ελλάδα, παραμένει στην Ελλάδα. Τελεία και παύλα.

  24. Mαρινα avatar
    Mαρινα 25/04/2010 14:15:21

    Καποιος,

    Το οτι υπαρχουν Υποτιθεμενοι χριστιανοι που προβαινουν σε τετοιες απεχθεις πραξεις,ειναι γνωστο.
    Αρχιζεις ξανα τον ανοητο ρελατιβισμο σου γιατι αυτοι που μολις προανεφερα δεν τα κανουν στο ονομα του Χριστου γιατι ο ιδιος απαγορευει ρητα και κατηγορηματικα καθε μορφη βιας. Η απαισια συμπεριφορα τους οφειλεται στο γεγονος οτι δεν ειναι χριστιανοι με γνωση ευαγγελιου και κατα συνεπεια χριστιανικη συνειδηση.

    Επαναλαμβανω οτι η βια στο ισλαμ γινεται με βαση το κορανι και σαν υψιστο παραδειγμα τον ιδιο το Μωαμεθ.
    Θα πρεπει να εισαι τυφλος η τελειως ανοητος για να μην καταλαβαινεις την διαφορα!!!!
    Οσο για τη θεση του Χριστου στο ισλαμ ειναι αστειο και μονο να το αναφερεις γιατι ο Χριστος στο ισλαμ ειναι ενας προφητης και ΔΕΝ εχει καμμια σχεση με Αυτον του Ευαγγελιου που ειναι ο Σωτηρ του κοσμου,ο ενσαρκωθης Θεος δια του οποιου τα παντα εδημιουργηθηκαν.
    Στο δε κορανι αναφερεται οτι ο Θεος δεν εχει υιον αφου δεν εχει γυναικα.
    Τοσο κοβει τοσο λεμε.....
    Οι χριστιανοι και οι εβραιοι αναφερονται σαν ανθρωποι του Βιβλιου αλλα το εχουν διαστρεβλωσει.Στο πρωτο μερος του κορανιου υπαρχει αυτη η φιλικη προσεγγιση αλλα στο δευτερο μερος ΤΟ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ επειδη δοθηκε σαν τελευταιο μηνυμα απ' τον αλλαχ-αρα μεγαλυτερης ισχυος-δεν υπαρχει κανενα ελεος για οποιον δεν δεχεται το κορανι και τον ψευδοπροφητη του.
    Η δε Μαρια στο κορανι μπερδευεται με την αδελφη του Μωυση και του Ααρον.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Mαρινα 25/04/2010 14:20:53

      Το δε κορανι ειναι ενα βιβλιο το οποιο για οποιον φυσιολογικο ανθρωπο το διαβασει προκαλει αισθηση με την ανηθικοτητα του-σεξολογια υπερ του θεου αρσενικου-την πνευματικη του ρηχοτητα και την προτροπη σε ωμη βια.
      Δεν βοηθαει σε τιποτα την καλυτερευση του ανθρωπου,απεναντιας εξυμνει την ανηθικοτητα σε βαρος της γυναικας,των παιδιων και των απιστων η αλλοπιστων.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Mαρινα 25/04/2010 17:51:16

        Την Βίβλο την έχεις διαβάσει ;
        Από κει έχει πάρει τα περισσότερα δάνεια το Κοράνι.
        Γεμάτο από φόνους,αιμομειξίες,απάτες,μισογυνισμό και μνησικακία και εκδικητικότητα από τον ίδιο τον Θεό(Ιεχωβά).

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Mαρινα 26/04/2010 20:49:26

        Φτάνει πια με τις στοχευμένες παρερμηνείες και διαστρεβλώσεις της Παλαιάς Διαθήκης! Ενώ αυτά όλα έχουν απαντηθεί χιλιάδες φορές στο διαδίκτυο, τόσες που οι όμοιοί σου βαρέθηκαν πια να γράφουν και το έχουν βουλώσει, εσύ πετάς τώρα μόνον τη συκοφάντηση ως γενική εικόνα και επιχειρήσεις να σπιλώσεις τη θρησκεία του Χριστού.

        Εις μάτην όμως, διότι "η Εκκλησία υβριζομένη λαμπροτέρα καθίσταται". Ότι και να ειπώθηκε στο πνεύμα που αναφέρεις, ότι και να μας πεις εσύ τώρα, δεν θα κάνει τίποτε άλλο παρά να αποδείξει κορυφαία τη δική μας θρησκεία.

        Α, επίσης, και κάτι άλλο. Όλα αυτά δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με την ανέγερση τεμένους. Θόρυβο κάνετε για να μπορέσετε να προωθήσετε τον ισλαμοφασισμό σας.

  25. Aggelos avatar
    Aggelos 25/04/2010 14:37:27

    οι πραγματικοι μουσουλμανοι ειναι οι Αραβες..οι Τουρκοι ειναι ξενοι στη θρησκεια μογγολοι..δε λεμε συνεχεια οτι εχουμε καλη σχεση με τους Αραβες?
    αλλωστε το τζαμι ειναι ιδιο με εκκλησια ουσιαστικα..μονο που αντι για εικονες εχει σχεδιακια και αντι για καμπαναριο μιναρε... αν τα βγαλουμε αυτα δυσκολα καταλαβαινεις τη διαφορα..

  26. Aggelos avatar
    Aggelos 25/04/2010 14:38:21

    το ισλαμ ειναι ουσιαστικα παραγωγη θρησκεια απο το Χριστιανισμο..τι να φοβηθουμε?

    • Μούσα avatar
      Μούσα @ Aggelos 25/04/2010 18:07:38

      Μάλλον απο τον Ιουδαισμό.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Aggelos 25/04/2010 20:18:22

      Αγγελε,

      Αν θελεις να ξερεις τι εχουμε να φοβηθουμε απ' τους Αραβες,ρωτησε τους χριστιανους που ζουν αναμεσα τους η πηγαινε μια βολτα απο κει και ζητησε να χτισεις εκκλησια κι αφησε την γυναικα σαου να κυκλοφορησει ελευθερα οπως στην Ελλαδα με τα ιδια ρουχα και την ιδια συμπεριφορα.
      Για να ξερεις τι ειναι το ισλαμ πρεπει να το μελετησεις και για να μπορεις να συγκρινεις τον χριστιανισμο με το ισλαμ πρεπει επισης να μελετησεις και τον χριστιανισμο.
      Απ' αυτο το φρικτο επιφανειακο συμπερασμα σου φαινεται καθαρα οτι δεν εχεις ιδεα γιατι πραγμα μιλας....

  27. najd avatar
    najd 25/04/2010 14:49:49

    Ελατε λοιπον να ζησετε εδω που ζω και δουλευω για να καταλαβετε τι εστι ισλαμ και πως μας βλεπουν. Αυτο για τον Στεργιο τον τον εξυπνο. Ξερεις τι σημαινει Καφιρ? Σε ποια μουσουλμανικη χωρα οι Χριστιανοι απολαμβανουν ισων δικαιωματων? Θα σου πληρωσω τα εξοδα για να επισκεφτεις-αν το αντεχει η καρδια σου- την πλατεια αποκεφαλισμων οπου πεφτει μαχαιρι καθε Τεταρτη και μαζευονται τα ζωα να παρακολουθησουν το ευγενες θεαμα. Ξερεις επισης τι σημαινει σαρια? και τι τυχη περιμενει τις "αδελφες" Προφανως οχι αλλιως δεν εγραφες αυτα που γραφεις. Τολμας και συγκρινεις την Θρησκεια μας με το σκοταδι και το αιμα το μισος και την αοκνη προσπαθεια τους να επικρατησουν με καθε μεσο.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ najd 25/04/2010 16:12:52

      @ najd

      Πριν σχολιάσω την ανάρτησή σου, μια εύλογη παρατήρηση: Αφού περνάς τόσο χάλια εκεί, γιατί δεν φεύγεις; Τόσες χριστιανικές χώρες υπάρχουν. Σπάσε το συμβόλαιο και πήγαινε να δουλέψεις στη Βραζιλία και στο Κονγκό.

      Προφανώς μένεις στη Σαουδική Αραβία, μια χώρα που δεινοπαθεί κάτω από τη βασιλική δικτατορία τού Οίκου των Σαούντ, οι οποίοι τρώνε τον πλούτο του αραβικού λαού εδώ και δεκαετίες, επιβάλλοντάς του μια αποπνικτική απολυταρχία με προκάλυμμα Ισλάμ.

      Και σε ρωτάω, ΠΟΙΟΣ κρατάει με νύχια και με δόντια τον Οίκο των Σαούντ στην εξουσία; Μα φυσικά, οι ΗΠΑ και τα τσιράκια τους οι Ευρωπαίοι, γιατί κερδίζουν ελέγχοντας το αραβικό πετρέλαιο.

      Μπορώ να σου αναφέρω ΕΝΑ ΣΩΡΟ μουσουλμανικές χώρες όπου οι Χριστιανοί χαίρουν ισονομίας και ισοπολιτείας: Από το Καζακστάν ως τη Σενεγάλη κι από τη Μαλαισία ως τη Συρία και την Ιορδανία.

      Όσο για τους δημόσιους αποκεφαλισμούς, ναι, είναι βάρβαρο θέαμα. Αλλά έχεις δει πόσος κόσμος θέλει να παρακολουθήσει εκτέλεση κρατουμένου στις ΗΠΑ; Κάθε φορά που εκτελείται κάποιος γίνεται ολόκληρη εκστρατεία από ανθρώπους που ζητούν απευθείας αναμετάδοση τής εκτέλεσης από την τηλεόραση.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ najd 25/04/2010 20:21:22

      186.000 χριστιανοι εχασαν την ζωη τους το 2008 στις μουσουλμανικες χωρες και στην Κινα.

      Δειτε την χριστιανικη ιστιοσελιδα OPEN DOORS για να καταλαβετε.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Mαρινα 25/04/2010 22:47:07

        Το πιο έγκυρο ιατρικό περιοδικό στον κόσμο, το Lancet, και όχι κάποια αφιονισμένη προτεσταντοταλιμπανική ιστοσελίδα, υπολόγισε ότι από το 2003 που οι ΗΠΑ και οι "Πρόθυμοι" εισέβαλλαν στο Ιράκ, σκοτώθηκαν έως και 950.000 άνθρωποι:
        http://brusselstribunal.org/pdf/lancet111006.pdf

        Αλλά ούτε κουβέντα γι'αυτά τα αθώα θύματα τής Νέας Τάξης από τους Προτεστάντες. Όταν σκοτώνονται Μουσουλμάνοι δεν πειράζει, εξάλλου είναι "ζώα", όπως λέει ο Najd.

  28. najd avatar
    najd 25/04/2010 14:56:57

    Αγγελε πες μου σε παρακαλω ποιοι ειναι Αραβες? και ποσοι ειναι? το ξερεις? Εμαι σιγουρος πως οχι. Διαβαστε λοιπον το εξης " Η γυναικα που βιασθηκε για να το αποδειξει πρεπει να παρουσιασει 4 μαρτυρες οι οποιοι πρεπει να εχουν δει την στιγμη της διεισδυσης. Εχετε τιποτα να πειτε?

  29. n Georgiopoulos avatar
    n Georgiopoulos 25/04/2010 16:00:35

    Προφανως οσοι συγκρινουν την Ελληνικη επαρχια με τις ισλαμικες χωρες, προφανως φιλολογουν απο την Βαλαωριτου και την Μηλιωνη. Δηλαδη με βαση τις εντυπωσεις και τις πολιτικες προκαταληψεις τους. Ειναι γνωστο το μισος της ιντελλιγκετσιας στην Ελλαδα για τους ανθρωπους του μοχθου και της επαρχιας.
    Εχω ζησει 4 χρονια στην Ελληνικη επαρχια και εχω πρωτη γνωση απο επαρχιες ανεπτυγμενων ευρωπαικων χωρων.

    1)Αντιθετα σε οτι λενε εδω καποιοι, μπορει ο φιλος να φιλησει την φιλη στην ελληνικη επαρχια. Αλλωστε οι μισες ξωπισθιες της σοου μπιζ επαρχιωτοπουλες ειναι.
    2)Οι Ελληνες επαρχιωτες δεν ειναι λιγοτερο η περισσοτερο μορφωμενοι σε σχεση με πολλους ευρωπαιους επαρχιωτες.
    3)Στην Ελληνικη επαρχια αντιθετα με το Ιραν το να εισαι ομοφυλοφιλος δεν επισειει κρεμασμα.
    4)Επισης μια μικροκλοπη δεν επισειει ακρωτηριασμο.
    5)Το οτι γεννηθηκες γυναικα, δεν σημαινει πως δεν δικαουσαι σεξουαλικη ικανοποιηση.

    Αφηστε τους ρελατιβισμους. Η χριστιανικη ευρωπη και αμερικη ειναι παραδεισοι επι της γης. Δεν συγκρινεται μια θρησκεια που εχει την βια ως τροπο θεασης της ζωης, με το ευαγγελιο. Το οτι υπηρχαν χριστιανικες χωρες που εκαναν ακροτητες και πολεμους δεν δινει καμια δικαιολογια για το πως το Ισλαμ αντιλαμβανεται τις σχεσεις του με τους αλλους. Και τουλαχιστον οι εκχριστιανισμοι, οι Ιερες Εξετασεις τελειωσαν σε εμας εδω και περιπου 600 χρονια. Στο Ισλαμ σημερα βλεπει κανεις τον μεσαιωνα που επικρατουσε την Ευρωπη πριν 1000 ετη. Ε δεν μπορει αυτο να ειναι ανεκτο για εμας.

    Αν θελουν οι μουσουλμανοι τον μεσαιωνα και να δερνουν τις γυναικες τους να το κανουν στις χωρες τους. Αν θελουν να ερθουν εδω θα μαθουν να συμπεριφερονται ως Ευρωπαιοι.
    Και για τις σχεσεις Ισλαμ-Δυσης που ακουγονται τα απιστευτα. Η δυση ηταν που:
    1)Εξοπλισε τους μουτζαχεντιν στο Αφγανισταν εναντιον χριστιανων.
    2)Εξοπλισε τους μουσουλμανους τους Αλια Ιζερμπεκοβιτς στην Βοσνια εναντιον χριστιανων.
    3)Εξοπλισε τους μουσουλμανους του UCK στο Κοσσοβο εναντιον χριστιανων.
    4)Το 1956 στην κριση του Σουεζ, ο Αιζενχαουερ τα εβαλε εναντιον εβραιων και χριστιανων (Ισραηλ, Αγγλια, Γαλλια) υπερ της μουσουλμανικης Αιγυπτου.
    5)Την δεκαετια του 70 οι ΗΠΑ ηταν με το μουσουλμανικο Πακισταν του Yahya Khan εναντιον της Ινδιας της Ιντιρα Γκαντι.
    klp
    Και μεχρι στιγμης θεωρειται κουλ και τεχνη να αποτυπωνεται ενα πεος να εκσπερματωνει στην εικονα του Χριστου, να λοιδωρειται ο χριστιανισμος αλλα ολοι κοτες (οι δηθεν καλλιτεχνες της πλακας) οταν ειναι να αναφερθουν στον Προφητη. Εδω να δειτε την διαφορα πολιτισμων. Η χριστιανικη δυση σε σημειο αυτοκαταστροφης επιτρεπει την ελευθερια του λογου (ακομα και την ελευθερια στην χυδαιοτητα) σε αντιθεση με τις μουσουλμανικες χωρες, τις οποιες προτεινω για μονιμη εγκατασταση στους ελευθεριαζοντες της Ελλαδος που τοσο δεν αντεχουν την Εκκλησια και τους χριστιανους.
    Και βεβαια οι σχεσεις Ισλαμ-δυσης δεν ειναι οπως θελει η προπαγανδα ισλαμιστων και ροζ αριστερων να δειξει.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ n Georgiopoulos 25/04/2010 16:16:58

      Η Αμερική και η Ευρώπη είναι παράδεισοι επί της Γης, όχι επειδή είναι χριστιανικές, αλλά επειδή κατά τα τελευταία 800 χρόνια, από τις Σταυροφορίες και μετά, επιδίδονται στη συστηματική απομύζηση του πλούτου των υπολοίπων λαών και κρατών της Γης.

      Είναι ο ίδιος λόγος για τον οποίο οι τραπεζίτες και οι βιομήχανοι ζουν καλύτερα από ότι οι υπάλληλοί τους.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Στέργιος 25/04/2010 20:48:37

        Ποθεν τεκμαιρεται αυτο που λετε.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Στέργιος 25/04/2010 20:51:25

        Μαλλον σας εχει διαφυγει το γνωστο βιβλιο του Μαχ Βεμπερ για τις χριστιανικες (προτεσταντικες) ριζες του καπιταλισμου. Δεν ειναι τυχαιο που οι μη ισλαμικες κοινωνιες εχουν παραξει πετυχημενα κρατη. Η μη χριστιανικες Ιαπωνια, Κινα κλπ δειτε την διαφορα τους σε σχεση με μια μεση ισλαμικη χωρα.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Στέργιος 25/04/2010 23:03:53

        @ n Gergiopoulos

        Ο Βέμπερ εστιάζει στο εδώ και τώρα τού προτεσταντικού κόσμου.
        Οι συνθήκες, και όχι η προτεσταντική ηθική, έχουν δημιουργήσει τα κατ'εσάς "πετυχημένα" κράτη, στα υλικά αγαθά πάντα, γιατί από πλευράς ηθικής, τα προτεσταντικά κράτη είναι μάλλον αποτυχημένα. Η σκληροπυρηνικά προτεσταντική Ελβετία είναι ένα κοράκι που ζει από τα κλεμμένα όλων των χωρών, ενώ η Σουηδία, η αυτόκλητη συνείδηση τού κόσμου, δεν είχε κανέναν ηθικό ενδοιασμό να πουλήσει όπλα στην Τουρκία σε φάση που η Τουρκία τα χρησιμοποιούσε για να εκκαθαρίζει τους Κούρδους.

        Η Ισπανία και η Πορτογαλία που διαφέντευαν τον κόσμο επί 200 χρόνια δεν ήταν προτεσταντικές χώρες. Ούτε η αθεϊστική Γαλλία με τις αποικίες της και τη γενοκτονία των Αλγερινών (1.500.000 Αλγερινούς "έφαγαν" οι στρατιώτες τής Γαλλίας των Φώτων). Άρα, πάει περίπατο τα όσα γράφει ο Βέμπερ για το μονοπώλιο τής υλικής ευμάρειας από τους Προτεστάντες.

        Η Κίνα και η Ιαπωνία ευημερούν γιατί ΟΥΔΕΠΟΤΕ υπήρξαν αποικίες τής Δύσης. Δεν είναι τυχαίο ότι στην Αφρική, η Μποτσουάνα ευημερεί παρά τη φτώχια σε πλουτοπαραγωγικές πηγές, επειδή ΔΕΝ αποικίστηκε από τους Άγγλους επειδή τα ερημικά της εδάφη δεν ενδιέφεραν τους κατακτητές.

        Πριν η Δύση αποικίσει τον αραβικό κόσμο και την Ινδία, Άραβες και Ινδοί ζούσαν στις πλουσιότερες και πιο ευνομούμενες χώρες της Γης. Η Ινδία είχε πανεπιστήμιο από τον 5ο αιώνα π.Χ. (Nalanda) και το Μαρόκο από τον 10ο αιώνα (Al-Karaouine), 130 χρόνια πριν ιδρυθεί το πρώτο πανεπιστήμιο στη ζοφερή μεσαιωνική Ευρώπη. Για να μην πούμε για το δικό μας Πανδιδακτήριο στην Κωνσταντινούπολη, που είχε ιδρυθεί το 425.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ n Georgiopoulos 25/04/2010 20:41:12

      Αγαπητε Georgiopoulos,

      Τον αραπη κι αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας.Ετσι ελεγε η γιαγια μου για καποιον που οσα επιχειρηματα και να του εφερνες ηταν μουλαρωμενος στις χωρις κανενα λογικο επιχειρημα αποψεις του ακομα κι αν η αληθεια εστεκε ηλιου φαεινοτερη μπροστα του.

      Η αληθεια ειναι οτι σπανια θ'ακουσεις γυναικες να λενε αυτες τις ανοησιες εκτος κι αν εχουν κανα πλουσιο μουσουλμανο και του τα παιρνουν,ζωντας ομως κι απολαμβανοντας τα δικαιωματα της δυσης κι οχι των χωρων του ισλαμ.

      Συνηθως τα λενε κατι αρσενικα γεματα κομπλεξ,τα οποια δεν μπορουν και δεν θελουν με τιποτα να δεχθουν την ισοτιμια τους με τις γυναικες και ονειρευονται να απολαμβανουν ζωη τυρανου υπηρετουμενοι απο καποιες κοτες,στις οποιες θα επιβαλλονται και δια της βιας οταν ετσι γουσταρουν. Ορισμενοι δε απ' αυτους,λογω του οτι στον αντρα επιτρεπονται τα παντα σ'αυτο το θρησκευτικοπολιτικο συστημα,ακομα και να παντρευτουν κοριτσακια εννεα χρονων -κατα το παραδειγμα του προφητη- νομιμοποιουν και την παιδεραστικη τους διαστροφη.

      Σε αυτους λοιπον οτι και να πεις,δεν πιανει. Ειναι προσκυνημενοι και πουλημενοι,punto e basta.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Mαρινα 25/04/2010 21:17:36

        Η αλήθεια πάντως Μαρίνα είναι ότι οι περισσότεροι άνδρες είτε είναι μουσουλμάνοι είτε χριστιανοί, την γυναίκα την φοβούνται όπως ο διάολος το λιβάνι.Δεν διαφωνώ ότι και στις μουσουλμανικές αλλά και στις ινδουιστικές και βουδιστικές χώρες συναντάμε παρόμοιες συμπεριφορές.
        Σαν ελάχιστο παράδειγμα παράθεσα μερικά αποσπάσματα από επιστολικά κείμενα, όπως και μερικά παραδειγματα συμπεριφορών στην νεότερη ελλάδα.
        Αλλά και στα αρχαία και τα βυζαντινά χρόνια, η θέση της γυναίκας ήταν κάτω από την εξουσία και την θέληση του άντρα, είτε ήταν σύζυγος, είτε πατέρας, είτε αδελφός.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Mαρινα 25/04/2010 23:06:10

        Ενώ εσύ, Μαρίνα, η ανεκτική και ακομπλεξάριστη και λογική που βρίζεις με ρατσιστικό τρόπο ένα δισεκατομμύριο κόσμο συλλήβδην; Και για να μη με πεις σεξιστή, σου υπενθυμίζω ότι από το ένα δισεκατομμύριο ανθρώπους που συκοφαντείς, τα 510 εκατομμύρια είναι γυναίκες.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Mαρινα 25/04/2010 23:10:55

        τι λες βρε άνθρωπε του θεού; Φοβούμαστε τις γυναίκες; Speak for yourself που λέει και ο ΓΑΠ.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Mαρινα 25/04/2010 23:29:33

        Μην το παίρνεις προσωπικά archaeopteryx, γενικά μιλούσα.
        Κρίνοντας από την προσπάθεια που κάνουν συνήθως οι άντρες διαχρονικά να μανιπουλάρουν τις γυναίκες, είτε μέσω θρησκευτικών κανόνων, είτε μέσω ηθικών αρχών,είτε μέσω αποκλεισμού από την κοινωνική ζωή, την εκπαίδευση και την πολιτική, διαφαίνεται ο φόβος και το άγχος τους να τις έχουν υπό έλεγχο.

  30. Στέργιος avatar
    Στέργιος 25/04/2010 16:20:59

    Όσον αφορά την ελευθερία τού λόγου, στη Δύση μπορεί κανείς να λοιδωρήσει τον Χριστιανισμό για τον απλούστατο λόγο ότι η Δύση ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ για τον Χριστιανισμό. Θεός τής Δύσης δεν είναι ο Χριστός, αλλά ο Μαμμωνάς. Οι Μουσουλμάνοι πιστεύουν ακόμη σε κάποιες αξίες.

    Ελευθερία τού λόγου στη Δύση δεν υπάρχει. Απλώς νομίζουμε ότι υπάρχει. Στη Δύση υπάρχει ο "γύψος" τού πολιτικώς ορθού και απέραντη υποκρισία.

    Αν ο Δανός σκιτσογράφος που ζωγράφισε τον Μωάμεθ με σώμα γουρουνιού ζωγράφιζε κατ'αυτόν τον τρόπο τη βασίλισσα τής Δανίας, θα έπεφτε λογοκρισία σε χρόνο μηδέν.

    • Maya avatar
      Maya @ Στέργιος 25/04/2010 19:07:15

      Ντάρι ντάρι, ντάρι ντάρι, στο γυαλό πετούν οι γλάροι.

      Θα σου γραφα κάτι από Άμλετ, και θα σε έβαζα να ακούσεις κάτι από Μότσαρτ ή Μπαχ, αλλά φοβάμαι τις παρενέργειες που μπορεί να σου δημιουργηθούν.
      Εναλλακτικά, θα σου δειχνα κάποιον πίνακα του Ρέμπραντ ή του Ρούμπενς ή του Καραβάτζιο, αλλά εκεί πλέον θα μου μείνεις στα χέρια.

      Για να δεις πόσο σε σκέφτομαι, θα σε βάλω όμως να μου πεις ποιος είναι ο Geert Wilders, τι ήταν η Δύση, και τι πάνε να την κάνουνε.

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Maya 25/04/2010 20:54:52

        Maya, σωστη οπως παντα!!!!!!

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Maya 25/04/2010 21:08:34

        Με κανεις να σκαω απ' τα γελια,εχεις πολυ καλο πνευμα.

        Θα το γραψω στην ιστιοσελιδα του Geert Wilders να χαμογελασει κι αυτος λιγο.

      • Maya avatar
        Maya @ Maya 25/04/2010 22:42:58

        Μαρίνα :)

        Ας γελάμε τώρα που μπορούμε, όσο μπορούμε, γιατί όταν συναντήσουμε τον Αλλάχ, μαύρο φίδι που μας έφαγε!!

        Το λέει και το Κοράνι!
        Οι τζιχαντιστές θα βρούνε 13 παρθένες σε κάποιο νησί σαν τον Άγιο Μαυρίκιο και εμείς τα τρισκατάρατα βασανιστήρια!

        Αλίμονοοo σ' αυτoύς που δεν ισλαμοαγααάπησαν!
        Αλίμονο... αλίμονο... αλιιίμονοοοο!

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Maya 25/04/2010 23:08:53

        Τι θέλεις να πεις; Ότι η Δύση έχει πολιτιστική παραγωγή ενώ ο υπόλοιπος κόσμος όχι;

        Maya, βγάλε τις παρωπίδες σου και προσπάθησε να ξεπεράσεις αυτήν την υστερική φοβία που έχεις για το Ισλάμ. Ίσως να μιλούσες με κάποιον ψυχίατρο; Είναι κακό πράγμα οι φοβίες.

        Και μην ακούς τι λέει ο Χερτ Βίλντερς, είναι ΠΟΛΥ κακός σύμβουλος. Ρατσιστής, λαϊκιστής, εθνικιστής, όλα τα κακά τής μοίρας του έχει.

      • Maya avatar
        Maya @ Maya 25/04/2010 23:31:51

        Λες ότι η Δύση δεν έχει τον Χριστό στην συλλογική της συνείδηση, σου απαντάω ότι όλο το μεγαλείο της κλασσικής της Τέχνης (ξέρεις, τότε που εσύ ήσουν στα 400 χρόνια σκλαβιάς υπό το Ισλάμ) χτίστηκε από την Ιστορία του Χριστιανισμού, και με στέλνεις στον ψυχίατρο.

        Καταλαβαίνω ότι για να μου το συστήνεις, έχεις προσωπική πείρα από τέτοιες τέτοιες επισκέψεις.
        Περαστικά βρε.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Maya 25/04/2010 23:43:20

        Ο ορισμος της δυσης. Ειναι μεχρι εκει που τελειωνουν οι εκκλησιες του Εσταυρωμενου και ξεκινουν παγοδες η τεμενη. Προσωπικα δεν εχω κατι με το ισλαμ. Αδιαφορη θρησκεια, ενας μετριος πολιτισμος και τωρινες αποτυχημενες κοινωνιες (φονταμενταλιστικες η διαλυμενες). Δικαιωμα τους βεβαια να διαχειριζονται οπως θελουν τις τυχες τους στις χωρες τους. Δικαιωμα και ημων των ευρωπαιων να διαχειριζομαστε οπως θελουμε τις κοινωνιες μας (το να μην φοραμε μπουρκες λογου χαρη) και δικαιωμα μας να λοιδωρουμε τον Προφητη και το βιβλιαρακι του.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Στέργιος 25/04/2010 20:45:27

      Η κατασταση σου ειναι ανιατη.Συγκρινεις ασυγκριτα πραγματα προσπαθωντας να παραπλανησεις.Τυπικοτατο παραδειγμα ισλαμιστη.

      www.answering-islam.org

      Για ριξε κατακει μια ματια ισως και ξετυφλωθεις.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Mαρινα 25/04/2010 23:09:40

        www.προπαγάνδα.il

      • Maya avatar
        Maya @ Mαρινα 26/04/2010 02:16:10

        http://www.youtube.com/watch?v=rmP_EyniNVA

        Μία προπαγανδίσιους ημέρα σαν όλες τις άλλες.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Mαρινα 26/04/2010 08:56:51

        www.youtube.com/watch?v=dkvdtzk1pbo

        Δες πώς οι φίλοι σου οι Δυτικοί Προτεστάντες ιεραπόστολοι συντάσσονται με τους μαρξιστές αντάρτες στην Ινδία και πώς δρουν διαλυτικά στις τοπικές κοινωνίες.

        Αν κάποιοι καλλιεργούν το μίσος για τον Χριστιανισμό στις μη χριστιανικές χώρες, αυτοί είναι οι Δυτικοί Προτεστάντες ιεραπόστολοι, με το μάτι να γυαλίζει από το μίσος και τον φανατισμό.

        Είναι οι ΙΔΙΟΙ που σε τροφοδοτούν με αντι-ισλαμικά βίντεο και σάιτ.

        ΣΥΝΕΛΘΕ! Αν είσαι Ορθόδοξη, δεν έχεις ΚΑΜΜΙΑ σχέση με τον Δυτικό Χριστιανισμό, ο οποίος είναι κατ'ουσίαν Γνωστικισμός και όχι Χριστιανισμός.

      • Maya avatar
        Maya @ Mαρινα 26/04/2010 12:43:23

        Πάμε πάλι.

        Θα μπορούσαμε να συζητάμε ώρες για τα λάθη που έχουν κάνει εκπρόσωποι του χριστιανισμού στο πέρασμα των αιώνων.
        Ήδη έχουν ειπωθεί πολλά παραδείγματα στη συζήτηση αυτή που κάνουμε.

        Επειδή προφανώς και διαβάζεις και απαντάς επιλεκτικά, ας κάνω μια απόπειρα να στο ξαναπώ εδώ.
        Αν ο Χριστός ήταν στη γη, θα πέρναγε τους υποκριτές της θρησκείας, τους υποκριτές της ΖΩΗΣ από γενεές δεκατέσσερις. Το χε κάνει με τους Φαρισαίους για αυτό και σταυρώθηκε. Ή μήπως δεν έχεις μάθει για τα πύρινα λόγια και τον θυμό με τον οποίο εισέβαλε στον Ναό και άρχισε να σπάει ό,τι έβρισκε μπροστά του?

        Αν ο Μωάμεθ ήταν στη γη, και πήγαινε για παράδειγμα σε εκείνο το σχολείο στο Αφγανιστάν, θα έδινε συγχαρητήρια σε αυτούς που έριξαν το αέριο.

        Τι δεν καταλαβαίνεις σε αυτό? Πού μπερδεύεσαι και είναι τόσο δύσκολο πια να καταλάβεις την τεράστια διαφορά?

        Δεν υπερασπίζομαι τους Δυτικούς προτεστάντες έτσι γενικά και αόριστα. Υπερασπίζομαι το δικαίωμα στην λογική, την ελευθερία και τον πολιτισμό είτε προέρχονται από την Δύση, τον Βορρά ή τον πλανήτη Άρη.

        Θες να αρχίσουμε την ανταλλαγή βίντεο?
        Μέσα, δεν θα τελειώσουμε ούτε του χρόνου όμως.

        http://www.youtube.com/watch?v=-h-jlpDXbz4
        http://www.youtube.com/watch?v=LQpj2bFM7s0
        http://www.youtube.com/watch?v=GYpuXpbf0jg
        http://www.youtube.com/watch?v=maHSOB2RFm4
        http://www.youtube.com/watch?v=uNN-K44Qv14
        http://www.youtube.com/watch?v=Ye8ccCeINDY


        Προπαγάνδα αυτό που έγινε στο Αφγανιστάν, προπαγάνδα και αυτά που λένε οι ιμάμηδες, προπαγάνδα το Κοράνι, προπαγάνδα το 1+1=2, προπαγάνδα ό,τι δεν σε βολεύει.
        Καλή φάση.

    • nancy avatar
      nancy @ Στέργιος 25/04/2010 23:07:55

      Στέργιε, έχει καμμιά σχέση η λογοκρισία με δολοφονία? Αλλα τι να λέμε τώρα.

      • nancy avatar
        nancy @ nancy 26/04/2010 00:45:45

        Τί είναι αυτά που λές. Η αντιπαράθεση αυτή δεν έχει νόημα. Ανέφερες το παράδειγμα του σκιτσογράφου που άν ζωγράφιζε τη βασίλισσα θα λογοκρίνονταν. Και σου απάντησα.

      • nancy avatar
        nancy @ nancy 26/04/2010 00:49:14

        Και την οικολογία πάρα πολύ την γουστάρω, όσο για τον Κόν Μπεντίτ, όπου παίρνει το μέρος μας, κάνουμε τουμπεκί...

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ nancy 26/04/2010 08:57:42

        Ποιος δολοφονήθηκε δηλαδή στη Δανία και δεν το μάθαμε;

  31. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 25/04/2010 17:46:03

    Με αυτά που διαβάζω από ορισμένους αναγκάζομαι να μπω στον άχαρο ρόλο και να αρχίζω να γράφω τι λέει ή όχι το κοράνι.
    Ας έχει λοιπόν.

    Καταρχήν πολλοί μπερδεύουν την Σαρία με το Κοράνι.
    Το Κοράνι έχει δανειστεί πολλά στοιχεία απο την Βίβλο.
    Η πίστη σε έναν θεό που πιστεύεται ότι δημιούργησε ολόκληρο τον κόσμο,Παράδεισος και την Κόλαση,αγγέλοι με κορυφαίους τον Μιχαήλ και Γαβριήλ που μεταφέρουν τον λόγο του θεού,η ημέρα της έσχατης κρίσης,η ύπαρξη του σατανά,η αναγνώριση προφητών και αγίων της Π.Δ και Κ.Δ.
    Το κοράνι επίσης δίνει μόνο γενικές αρχες και κατευθύνσεις ως προς τι πρέπει να κάνουν οι πιστοί για να εφαρμόζουν το θέλημα του θεού και να τον ευχαριστούν.
    Οι κανόνες ζωής και ο ηθικός νόμος του Ισλάμ δεν αναφέρεται πουθενά μέσα στο Κοράνι.
    Μερικοί αναφέρονται μάλλον στην Σάρια δημιουργήθηκε πολύ αργότερα από την εμφάνιση του Ισλάμ και πρόκειται ουσιαστικά για μια ερμηνεία του Κορανίου που διαμορφώθηκε απ'τους θρησκευτικούς ηγέτες των μουσουλμάνων.
    Οπως ο Χριστός δεν είπε "η γυναίκα να υποτάσσεται στον άνδρα" και όλα τα άλλα που προανέφερα με συγκεκριμένες παραπομπές που είπαν ο Παύλος και άλλοι πατέρες της εκκλησίας, το ίδιο ισχύει για το κοράνι και τον Μωάμεθ και τους φανατικούς ουλεμάδες μου διαμόρφωσαν την Σαρία στην πορεία του ισλαμισμού.

    Επίσης ο Ισλαμισμός παρά την αρχή του ιερού πολέμου εναντίον των «απίστων», αναπτύχθηκε και επιβίωσε μέσα σε κοινωνίες πολυφυλετικές και πολυθρησκευτικές.
    Αν η Οθωμανική αυτοκρατορία εφάρμοζε την Τζιχαντ επί 4 αιώνες , δεν θα είχε μείνει ούτε ένας χριστιανός ή εβραίος ζωντανός.
    Αντίθετα τα δυτικά χριστιανικά κράτη δεν ήταν καθόλου ανεκτικά στους αλλόθρησκους,τους αιρετικούς ή τους αντιφρονούντες που συνήθως τους εδίωκαν ανηλεώς, τους σκότωναν, τους βασάνιζαν ή τους έκαιγαν ζωντανούς (Εβραίοι,Βογόμιλοι, Παυλικιανοί,Προτεστάντες,Μωαμεθανοί κ.α).

    Το γεγονός ότι σήμερα τα δυτικά κράτη είναι προοδευτικά και φιλελεύθερα δεν οφείλεται στην χριστιανική θρησκεία και στους εκπροσώπους της, αλλά στις αρχές του Διαφωτισμού και στα ανθρωπιστικά κινήματα και ουμανιστικά φιλοσοφικά ρεύματα σε συνδυασμό με την εμφάνιση της ψυχολογίας και των κοινωνικών επιστημών.
    Αν δεν είχαν αναπτυχθεί αυτά, ακόμα στον θρησκευτικό χριστιανικό Μεσαίωνα θα ζούσαμε.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Κάποιος. 25/04/2010 21:02:36

      Καποιε χαρα μου,

      Μην πεφτουμε σε ιεροσυλιες με το να τοποθετουμε τωρα στην ιδια θεση τον Χριστο με τον Μωαμεθ.
      Ο Μωαμεθ ειχε 11 γυναικες -μεταξυ αυτων και ενος κοριτσιου 9 χρονων- και ορδες αιχμαλωτες για να διασκεδαζει, οχι παιζοντας μαζι τους χαρτια βεβαια.
      Με το παραδειγμα του εχει δειξει το δρομο για τους υπολοιπους.

      Κι ο Χριστος με το ΔΙΚΟ ΤΟΥ παραδειγμα -το οποιο δεν ακολουθηθηκε δυστυχως παντα απ' τους δικους του- εδειξε τον ΑΛΛΟ ΔΡΟΜΟ.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Mαρινα 25/04/2010 21:27:56

        Γιατί που είδες να εξισώνω τον Χριστό με τον Mωάμεθ ;
        Τον μισογύνη Παύλο με τους ουλεμάδες ίσως.
        Τους φονταμενταλιστές χριστιανούς και μουσουλμάνους εξομοιώνουν, όχι εγώ, αλλά τα ιστορικά δρώμενα.

  32. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 25/04/2010 18:58:52

    Ὁσοι ἐδῶ μέσα ὑποστηρίζουν τό Ἰσλαμ,ἤ εἶναι μουσουλμάνοι Ἑλληνόφωνοι,ἤ εἶναι σέ διατεταγμένη ὑπηρεσία(στήν ὑπηρεσία τῆς Νέας Τάξεως πραγμάτων)ἤ λάθρο πού μᾶς κατσικώθηκαν ἐδῶ καί δέν θέλουν νά φύγουν.
    Νορμάλ Εὐρωπαῖος πάντως δέν εἶναι.
    Κανονικά τό Ἰσλάμ πρέπει νά τά μαζεύη καί νά ἐκκενώνη τήν Εὐρώπη,γιατί οἱ Εὐρωπαῖοι δέν θέλουν καί πολύ γιά νά ξεσηκωθοῦν ἐναντίον τους.Τό λέω μετά λόγου γνώσεως(π.χ οἱ Ἐγγλέζοι,Γάλλοι,Βέλγοι,καί ἄς τούς νομίζουν ὅτι τό ἔχουν καταπιῆ).Ὁλοι ἔχουν πλέον καταλάβει ὅτι ἦρθαν γιά νά ἐξισλαμίσουν τήν Εὐρώπη,καί αὐτά πού λένε οἱ ισλαμολάτρες καί οἱ ισλαμογλύφτες τά ἀκοῦνε βερεσέ.
    Γι αὐτό παιδάκια,Ἰσλαμοφασιστάκια καί Ἰσλαμοοσφυοκαμπτάκια, κάντε τήν μέ ἐλαφρά πηδηματάκια,γιατί ὁσονούπω δέν θά δύνασθαι,διότι δέν θά ἔχετε ποδαράκια.
    Οἱ ὑπόλοιποι συνέλληνες μήν σπαταλᾶτε τόν χρόνο σας καί συζητᾶτε μαζί τους.
    Τούς δίνετε ἀξία καί βῆμα γιά νά διαβάζωνται οἱ μπουρδολογίες τους.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Kὀριννα 25/04/2010 20:04:26

      Κορίννα αν στοχοποιούν και μένα τα γραφόμενα σου, να έχεις το θάρρος της γνώμης σου και να είσαι πιο σαφής.
      Με προσβλητικούς και άστοχους χαρακτηρισμούς να πλανώνται στον αέρα δεν κάνεις διάλογο αλλά υστερικό διάγγελμα.
      Δεν θα απαντήσω μέχρι να διευκρινήσεις ποιους εννοείς με τα παραπάνω.Αλλωστε δεν γράφουν και πολλοί στο συγκεκριμένο τόπικ.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Kὀριννα 25/04/2010 20:49:31

      Η πρωτη διαπιστωση ειναι σωστη.
      Κι εδω στην Ολλανδια το ιδιο κανουν οι μουσουλμανοι στα διαφορα fora.

      Πολλοι απ'αυτους το παιζουν και χριστιανοι κατηγοροντας τον χριστιανισμο ταχα γιατι εχουνε τυψεις και επαιρουν το ισλαμ με πληστα οσα ψεμματα,μισες αληθειες και διαστρεβλωνοντας αλλες.

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Mαρινα 25/04/2010 20:50:42

        Σε σενα απευθυνομαι Κοριννα.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Mαρινα 26/04/2010 09:00:09

        Στην Ολλανδία μένεις...

        Έτσι εξηγείται η αντι-ισλαμική υστερία σου. Κόλλησες από τους "ανεκτικούς" χασισόβιους γείτονές σου.

        Εδώ που τα λέμε, σε κάνει να νιώθεις και λίγο πιο αποδεκτή, λίγο πιο Ολλανδή, έτσι; Γιατί μπορεί να είσαι κατά τους Ολλανδούς μια "κλέφτρα και τεμπέλα Ελληνίδα" αλλά τουλάχιστον δεν είσαι Μουσουλμάνα.

        Σε κατανοώ. Αλλά δεν συμφωνώ μαζί σου.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Mαρινα 26/04/2010 09:04:27

        Oι Ολλανδοι δεν εχουν παθει ιστορικα τιποτε απο το ισλαμ σε σχεση με τους Ελληνες.Απλως τωρα μαθαινουν τη φυση του και τη λογικη του,που να το ηξεραν προηγουμενως;

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Mαρινα 26/04/2010 11:14:29

        @ Ψυχραιμία

        Ναι, οι καημένοι οι Ολλανδοί, οι αθώες περιστερές...
        Όταν διέλυαν τις κοινωνίες και άρπαζαν τον πλούτο τής μουσουλμανικής Ινδονησίας ήταν καλά, όμως.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Mαρινα 26/04/2010 11:43:06

        Δεν σου αθωωσα τους Ολλανδους για το παρελθον τους.Ειπα απλως οτι δεν ειχαν εμπειρια κοινης ζωης -γιατι η αποικιακη διοικηση δεν ειναι κοινη ζωη - με μουσουλμανους.
        Και εν πασει περιπτωσει αυτο αφορα τους Ολλανδους.Οι Ελληνες δεν καταλαβαινω τι χρωσταμε.Ουτε αποικιες ειχαμε ουτε μουσουλμανους εκμεταλλευθηκαμε,εμεις ειμαστε αποικια τους και εμεις γνωρισαμε το ζυγο τους.
        Τους μαθαμε καλα και ειπαμε οτι δε χρειαζεται αλλο κοινη ζωη και "προοδευτικη" κυβερνηση του Βενιζελου αποφασισε την ανταλλαγη των πληθυσμων.Τωρα γιατι ειμαστε υποχρεωμενοι να ξαναρχισουμε τα ιδια;
        Γιατι τα ιδια θα αρχισουμε.Αυτο που λες οτι τα παμε καλα με μεσανατολιτες δεν ισχυει.Αλλο επισκεψεις ή προσωρινη εργασια
        και αλλο μονιμη εγκατασταση και κοινη διαβιωση.Και φυσικα αν εννοεις οτι τα "παμε καλα" επειδη οταν ο Νασερ εκδιωκει χιλιαδες Ελληνες και τους αρπαζει τις περιουσιες και εμεις δεν αντιδρουμε ετσι φυσικα τα "παμε καλα". Το ιδιο και οταν τρομοκρατικη οργανωση δολοφονει 35 Ελληνες στο Καιρο και η Ελλαδα δηλωνει οτι "δεν εκδιδει ταξιδιωτικες οδηγιες" -μπηχτη προς Αμερικανους που φταινε παντα,ποτε οι καλοι Αιγυπτιοι ακομη και οταν σκοτωνουν ετσι τα "παμε καλα".
        Μονο που προυποθεση ολων αυτων των αβαριων ηταν οτι γινονται "αλλου'.Τωρα ομως ερχονται εδω.Η Αθηνα δεν ειναι Αλεξανδρεια για να φυγουμε και να παμε καπου αλλου.Εδω ειναι το τερμα και εδω θα γινει αυτο που θα γινει.

  33. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 25/04/2010 19:03:18

    Ὁ Μωάμεθ ὁ κατακτητής(ἄς μήν εἶχε προηγηθῆ τό 1204,καί θά σοῦ ἔλεγα τί κατακτητής θά ἦταν),ἤθελε λέει νά φάη τό ἄλόγό του σανό στήν πλατεία τοῦ Ἁγίου Πέτρου.
    Νά δοῦμε ποιός καί τί θά φάη καί ποῦ.

  34. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 25/04/2010 20:23:24

    @Δέν στοχοποιῶ κανέναν,καί δέν ἔχω τίποτα ἰδιαίτερο μαζί σου.
    Τό "ἐδῶ μέσα" δέν ἀφορᾶ αὐτή τήν ἀνάρτησι μόνο ἀλλά καί ἀλλες πού ἔχουν γίνει κατά καιρούς στό ἱστολόγιο αὐτό,μέ τό ἴδιο θέμα.
    Ἀν δέν ἀπατῶμαι,δημοκρατία ἔχουμε-ἀκόμη-καί μπορῶ νά γράφω ἐλεύθερα καί νά πιστεύω ὅ,τι θέλω.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Kὀριννα 25/04/2010 20:38:02

      Σαφώς και έχεις δικαίωμα να γράφεις ότι θέλεις αρκεί να μην προσβάλλεις αυτούς με τους οποίους διαφωνείς ή να τους χαρακτηρίζεις και να τους αποδίδεις προθέσεις, επειδή απλώς δεν συμφωνείς μαζί τους.
      Προσωπικά όταν γράφω κάτι στηρίζομαι σε ιστορικές πηγές και αν προσέξεις κάνω και παραπομπές.
      Ευχαρίστως θα ακούσω και την άλλη άποψη αρκεί να έχει αντεπιχειρήματα που να στηρίζονται σε γεγονότα και να τα τεκμηριώνει.
      Και σαφώς δεν δικαιούται κανένας να κρίνει αυτόκλητα ποιος είναι έλληνας και ποιος ανθέλληνας, ποιανού τα γραφόμενα αξίζει να διαβάζονται και ποιανού όχι, και ποιος θα φύγει ή θα μείνει με τα ποδαράκια του ή χωρίς.

  35. Mαρινα avatar
    Mαρινα 25/04/2010 20:53:03

    Γιατι ρε φιλε,στο τσιφλικη τον παπουδων τους ηρθαν???

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ Mαρινα 25/04/2010 21:14:53

      προτιμώ μόνος και φτωχότερος. Εξω, πριν είναι αργά, γιατί σε βλέπω να σε φιλοξενώ σε κανένα οχυρό γκέττο

  36. yangoolas avatar
    yangoolas 25/04/2010 21:03:11

    Πολλή φιλολογία τι λέει και τι δεν λέει το Κοράνι. Το ένα και μόνο συγκριτικό πλεονέκτημα που είχαμε στα Βαλκάνια (εκτός από το παραθαλάσσιο οικόπεδο, ήταν ότι δεν είχαμε μεγάλη ή μεγάλες μειονότητες πλην τουρκοειδών και πομάκων (που εμείς τους κάναμε τουρκοειδείς). Και αν δεν είμαστε χαϊβάνια, τα Σκόπια θα ήταν προάστειο της Φλώρινας. Πάνε αυτά. Ο,τιδήποτε κάνουμε να δυναμώσουμε την μουσουλμανική μειονότητα είναι σε βάρος μας. Οι Σαουδάραβες έχουν πολλά λεφτά για τον σκοπό αυτό, και οι Τούρκοι έχουν κίνητρο. Συχνά κατηγορούμε "Αμερικάνους" αλλά οι Γερμανοί είναι οι μουσουλμανόφιλοι.

    Το Κοράνι και κάθε ιερό βιβλίο είναι αρλουμπολογία τετραγωνισμένη. Και δεν ξέρω αν το λέει το Κοράνι ή το διάβασα αλλού ότι ο καλός μουσουλμάνος πρέπει να σκουπίζεται με κοκκαλάκι ή με βοτσαλάκι, με το αριστερό, και αν χέ_εις με παρέα δεν κάνει να κουβεντιάζεις. Βρε άει _ιχτίρ, τότε λέγονται τα καλύτερα ανέκδοτα.

    Έξω οι Πακιστανοί, έξω οι μουσουλμάνοι Ινδονήσιοι, έξω οι μουσουλμάνοι Αφρικάνοι και Αφγανοί. Εξω, ούστ, τώρα, επειδή αργότερα, με στρατό, θα είναι πολύ πιο δύσκολο. Και μην παρεξηγείτε ισλαμόφιλοι, ανεξίθρησκος είμαι.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ yangoolas 25/04/2010 21:11:09

      Μπουχαχαχαχαχαπαυσηχαχαχαχαχα!!!!!

      Δυνατο!!!!

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ Mαρινα 25/04/2010 21:12:22

        με συγχωρείς, αλλά κόντευα να σκάσω...

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ yangoolas 25/04/2010 21:22:31

      Εξω και οι ανεξίθρησκοι!
      Μόνο χριστιανοί, ορθόδοξοι, αρχαιολάτρες θα δικαιούνται να κατοικούν την Ελλάδα.
      Σορρυ ρε yangoolas είπα να βάλω και εγώ την πινελιά μου.
      Αδικο να μοιράζεις πασαπόρτια μόνο εσύ.

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ Κάποιος. 25/04/2010 21:27:28

        εγώ φίλε είμαι εύκολος (να φύγω εννοώ), δεν θα σου δημιουργήσω πρόβλημα.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 25/04/2010 21:33:52

        Ωραία,θα μείνουν μόνο οι άδωνις,πλεύρης,ζουράρις,παπαθεμελής,καρατζαφέρης και το κοινό τους και σύσσωμη η ελλαδική εκκλησία.
        Καλή μαγιά δηλαδή διά την ανασύστασιν του έθνους.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Κάποιος. 25/04/2010 21:41:25

        Καποιε με επιχειρηματολογια Συριζα, δεν βρισκεις το δικιο σου. Ο μπαμπουλας το ΛΑΟΣ ως αλλοθι για καθε πραξη βλαπτικη ως προς τα συμφεροντα της χωρας δεν πιανει πλεον.

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ Κάποιος. 25/04/2010 21:42:40

        το θυμάσαι το "άμα θες να φύγεις φύγε, αμα θές να κάτσεις κάτσε κλπ;"

  37. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 25/04/2010 21:25:15

    @ Κάποιος,
    Γιά νά σοῦ πῶ τήν ἀλήθεια τά δικά σου σχόλια δέν τά διάβασα διότι τά βρῆκα μακροσκελῆ.Διάβασα τά σύντομα.
    Πρέπει νά ξέρης ὅτι ἄρχισα νά ἀπεχθάνομαι τό Ἰσλάμ ἀπό τότε πού ἔζησα ἔξω καί τούς εἴδα σέ ὅλο τους τό "μεγαλεῖο",καί ἀπό τότε πού εἰσέβαλαν στήν χώρα μου.Καί ἄς μή προσπαθήση κανείς νά μέ πείση πώς δέν εἶναι εἰσβολή.
    Στήν Ἀγγλία ἔχουν τό θράσος,ἐκμεταλλευόμενοι τήν ὑποκριτική -εἶναι ἡ ἀλήθεια-εὐγένεια τῶν Ἀγγλων νά φωνάζουν ὅτι ἦρθαν γιά νά μᾶς ὁδηγήσουν στόν δρόμο τοῦ Ἀλάχ καί νά μᾶς σώσουν.Τίς Ευρωπαῖες δέ,τίς ἀποκαλοῦν συλλήβδην π.....ς.Δέν ξέρουν οἱ ἀνόητοι τί κουμάσια εἶναι οἱ Ἀγγλοι καί γενικῶς οἱ Βορειοευρωπαῖοι,καί ὅτι τούς τήν ἔχουν φυλαγμένη.Τό λέω αὐτό πράγματι μετά λόγου γνώσεως.
    Τώρα ἄν κάποιος μέ ἀποκαλῆ π.....,θέλει νά μοῦ φορέση τσαντόρ,καί μερικοί τούς ὑποστηρίζουν,ἐγώ ἔχω καθῆκον ὄχι μόνο νά τούς ἀποκαλῶ μέ τά ἀνωτέρω ἐπίθετα,καί ὄχι μόνο νά τούς κόψω τά πόδια ἀλλά καί τό κεφάλι,εὐκαιρείας δοθείσης.Δέν θά μέ ξαναγυρίσουν στόν Μεσαίωνα ἀλλάζοντάς μου θρησκεία κάθε φορά πού θέλουν Νέα Τᾶξι "οἱ Αὐτοκρατορίες" τῆς συμφορᾶς.
    Ἔγινα ἀντιληπτή νομίζω.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Kὀριννα 25/04/2010 21:40:32

      Εχώ πάλι σιχαίνομαι τους φανατικούς φονταμενταλιστές όποιο δόγμα ή ιδεολογία κι αν πρεσβεύουν, από έλληνες μέχρι τούρκους, και από χριστιανούς μέχρι μουσουλμάνους.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Κάποιος. 25/04/2010 23:21:21

        Να αγιάσει το στόμα σου, Κάποιε!

      • Beyond The Stars avatar
        Beyond The Stars @ Κάποιος. 26/04/2010 12:12:54

        Μ' αρέσει όταν βλέπω άθεοι ή διεθνιστές ή και τα δυό]
        να χρησιμοποιούν φονταμελιστικούς χριστιανικούς όρους
        οπως πχ. "να αγιάσει"...

        Λίγη [έστω] πολιτική ορθότητα δεν θα έβλαπτε...

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Kὀριννα 25/04/2010 21:59:54

      Ναι Κορίνα τολμάνε και τις λένε που...ς και εν τω μεταξύ ο πιο συντηρητικός από δαύτους που είχα στην αγγλία είχε γυρίσει τα μισά μπουρδέλα της ευρώπης.

      Για αυτούς γενικά από ότι κατάλαβα οι γυναίκες είναι σκεύος ηδονής και παραγωγής απογόνων...

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Kὀριννα 25/04/2010 23:49:08

      αντιλαβού

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Kὀριννα 26/04/2010 21:26:31

      Τωρα Κοριννα μου μου πατας εκει που ποναω.

      Πριν λιγα χρονια οταν ηρθα στη Ολλανδια και κατα την συνηθεια μου αρχισα αργα το απογευμα να βγαινω για τρεξιμο,μια ομαδα μουσουλμανων νεαρων,οταν περασα απο κοντα τους αρχισε να μου φωναζει"hoer,hoer,hoer". Ηταν οι πρωτες μερες και δεν ηξερα την γλωσσα κιολας κι ετσι δεν εδωσα σημασια.
      Αργοτερα εμαθα οτι αυτη η λεξη σημαινει π.....α!!!
      Αυτη ηταν και η πρωτη μου γνωριμια με τους γιους του αλλαχ.

      Καποιος εδω πιο πανω-δεν θυμαμαι πως υπογραφει- μου ειπε οτι μισω τους μουσουλμανους για να αισθανομαι πιο κοντα στους Ολλανδους χασικληδες γειτονες μου κι ετσι να μην θεωρουμαι η τεμπελα Ελληνιδα κλπ.
      Οι γειτονες μου ειναι απ'τα δεξια μια τουρκικη οικογενεια με 6 παιδια που φωναζουν συνεχως,εχουν την τηλεοραση- στα τουρκικα εννοειται-τερμα μερα νυχτα,κανεις τους δεν δουλευει αλλα ολοι ζουν εις βαρος του ολλανδου φορολογουμενου κι απ' τ'αριστερα μου ειναι μια οικογενεια μαροκανων με 8 παιδια,που πετουν τα σκουπιδια τους στον διαδρομο παντου και στον δρομο -απ'το παραθυρο-και που η μητερα της οικογενειας μεταφερθηκε δυο φορες στο νοσοκομειο σπασμενη απ'το ξυλο.Ουτε εδω δουλευει κανεις.

      Εμενα δε κανενας ολλανδος δεν μπορει να με αποκαλεσει τεμπελα ελληνιδα,γιατι εδουλεψα απο την δευτερη μερα που πατησε το ποδι μου εδω,πηγαινοντας παραλληλα στο σχολειο για να μαθω την γλωσσα και πληρωνοντας απο την τσεπη μου τα μαθηματα,ενω οι μουσουλμανοι πηγαινουν-υποχρεωτικο τωρα- με τα εξοδα του κρατους στο σχολειο.Μεχρι και τα εισητηρια του τραινου η του λεωφορειου τους πληρωνουν για να τους πεισουν να μαθουν την γλωσσα.
      Τωρα σπουδαζω θεολογια,δουλευοντας παραλληλα παρτ ταιμ.
      Ουδεποτε εχω κανει χρηση κοινωνικου επιδοματος,ενω οι μουσουλμανοι το 84% απ' αυτους,ναι.
      Τα δε προβληματα που δημιουργουν διαρκως και οι παραλογες απαιτησεις τους σε ολα τα επιπεδα,εχουν αφυπνισει καπως-οχι οσο θα επρεπε-τους ολλανδους,οι οποιοι βλεπουν καθε μερα να αλλαζουν οι γειτονιες τους,η κοινωνια τους και ολ'αυτα οχι προς το καλυτερο....

  38. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 25/04/2010 21:57:56

    Δεν είναι το πρόβλημα να προσεύχονται όπως νομίζουν ή να κάνουν σεξ όπως νομίζουν ή να αυνανίζονται όπως νομίζουν.
    Το πρόβλημα είναι να μην κάνουν τα ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΜΙΣΟΥΣ που κάνουν όπως νομίζουν.
    Το πρόβλημα είναι να μην θέλουν να εφαρμόσουν τη Σαρία όπως νομίζουν.
    Η αριστερίστικη ιδεολογία σου δεν σε αφήνει να καταλάβεις τη θεμελιώδη διαφορά κοινωνικής συμπεριφοράς μεταξύ χριστιανισμού και ισλάμ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μάρκο Τ 25/04/2010 22:36:14

      το ίσιασες τώρα κάπως...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μάρκο Τ 25/04/2010 23:01:28

      ένα ένα να τα πάρουμε, το ίσιασες εννοώ μας τάριχνες σε overdose, και άθεος και εαμοβούλγαρος -κατά δήλωσή σου- και λατινόφωνος και ψάχνεις το ραββίνο -αυτο δε το κατάλαβα και πολύ καλά- και μπολσεβίκος και ισλαμο-οθωμανολάγνος, χα χα

      όμως για το Αβρόρα είσαι τελείως λάθος, δεν στην είπα, η φωτογραφία είναι εξαιρετική και την ψάχνω, και το πλοίο ήταν διαμάντι του πολεμικού ναυτικου στον πόλεμο με πολλές νίκες και το αραξοβόλι στο Νέβα στο St. Petersburg ακόμα πιο ωραίο,

      στην είπα με τσεκούρι και κακή μούρη εννοείς τον όρο: "σοβιετισμός" ε τι να κάνουμε, αφού έτσι είναι τα πράγματα, σοβιετία, σοβιετισμός, εγώ επιλέγω το όνομα Ρωσία, ρωσικός πάντως, και οι δικοί σου πάντως εκεί έχουν προβλήματα με τα διάφορα σε -σταν, πολιτισμική ασυμβατότητα βλέπεις...

      θα το ψάξω ιντερνετικά το μοναστήρι του Αγ. Σάββα με τις τοιχογραφίες

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μάρκο Τ 25/04/2010 23:41:52

      ασφαλώς και τα θεώρησα overdose και πολύ προκλητικά μάλιστα, το μωαμεθανοί της αττικής!!! το προκλητικότερο όλων,
      ήθελα να σχολιάσω ότι είσαι το alter ego του Φαλμεράιερ,
      αλλά μετά σκέφτηκα ότι η περίπτωση είναι ανίατη, να μην επαναλαμβάνω τα ίδια για τη σχάση προσανατολισμού...

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Μάρκο Τ 25/04/2010 23:56:46

      l' ami du peuple να εκδώσουμε καρτ ποστάλ με ενα τζαμί ΝΑ μετά συγχωρήσεως και να το μοιράσουμε σ';oλη τη Μέση Ανατολή με τη λεζάντα Live your Myth in Greece.

    • n Georgiopoulos avatar
      n Georgiopoulos @ Μάρκο Τ 25/04/2010 23:58:46

      Θυμαστε πως τα αρχικα σχεδια δεν ηταν για τζαμι. Αλλα για ισλαμικο κεντρο (με χρηματοδοτηση απο Σαουδικη Αραβια) λιγο εξω απο το Ελ. Βενιζελος. Δηλαδη ο επισκεπτης να νομιζει πως ειμαστε Φαλουτζα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μάρκο Τ 26/04/2010 00:02:56

      Το προκλητικό είναι η χρήση της κτητικής γενικής "οι μωαμεθανοί ΤΗΣ Αττικής" το οποίο επιχειρεί να εισάγει την έννοια της μειονότητας.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μάρκο Τ 26/04/2010 00:21:20

      Α, έχεις προχωρήσει σε de facto εγκατάσταση βλεπω, σε ενοχλεί η λέξη "επιχειρεί".

      Δεν υπήρχαν μωαμεθανοί όταν γεννήθηκε η Αττική γη!

      Οι Αρβανίτες, Βλάχοι και Πόντιοι είναι Ελληνικά φύλα, Παλαιοέλληνες το γένος.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Μάρκο Τ 26/04/2010 00:39:43

      Αρβανίτες: Αλβανόφωνοι Ηπειρώτες.
      Βλάχοι: Λατινόφωνοι γηγενείς πληθυσμοί ποικίλης εθνολογικής προελεύσεως, Δακών,Πετσενέγκων,Αβάρων,Κουμάνων κτλ.
      Πόντιοι:Απόγονοι Ιώνων αποίκων αλλά και εντοπίων Λαζών.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μάρκο Τ 26/04/2010 00:44:23

      Μη κάνεις ότι δε καταλαβαίνεις και στρεψοδικείς με τη γενική.

      Το λες και μόνος σου εξάλλου: "αυτες δεν ειναι γενικες κτητικες οπως ειναι η διατυπωση “το site του factorα” που σημαινει οτι το “site ειναι του (=ανηκει στον) factorα”..."

      Ακριβώς αυτή η αόριστη και γενική χρήση της γενικής "επιχειρεί" να αφήσει κάτι να πλανάται στον αέρα.
      Κάπως έτσι δημιουργούνται οι μειονότητες σε μία χώρα και μετά η χώρα ψάχνεται να βρει τα κομμάτια της!!! Ξέρεις εσύ...

      Αλλά εκτός από αυτό, η λέξη Αττική είναι ασύμβατη με τη λέξη μωαμεθανός, ιστορικά και χρονικά και πολιτισμικά.
      Αν εσύ δεν είσαι σε θέση να το καταλάβεις δε θα στο εξηγήσω εγώ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μάρκο Τ 26/04/2010 00:57:37

      Καλό βράδυ και σε σένα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μάρκο Τ 26/04/2010 01:00:37

      Κάποιε: αυτά για τους λαζους τα γράφει το Βουλγαρμακ.
      Aρβανίτες ή Αραβανίτες, εκ του Άρβανου, περιοχή της Ελληνικής Νοτίου Ηπείρου 11ο αιώνα.

      Καληνύχτα και σε σένα.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Μάρκο Τ 26/04/2010 01:27:47

      Η γενική ως ετερόπτωτος ονοματικός προσδιορισμός δεν δηλώνει μόνο κτήση αλλά και τόπο,χρόνο,αξία κ.α.
      πχ: Η μάχη του Μαραθώνα, οι ακτές της Αττικής.

  39. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/04/2010 23:04:12

    l'ami du peuple έστειλα απάντηση αλλά πρέπει να περάσει face control

    ο Φάκτορας φαίνεται σου έχει ειδική προτίμηση :)

  40. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/04/2010 23:12:43

    ε, από που να το ξέρω,

  41. Στέργιος avatar
    Στέργιος 25/04/2010 23:19:14

    Σε ποια δολοφονία αναφέρεσαι; Σε αυτή του σκηνοθέτη Theo van Gogh; Σύμφωνοι, ήταν μια δολοφονία που έγινε από έναν Μουσουλμάνο.

    Μιας και μιλάμε για την Ολλανδία, τον Pim Fortuyn τον θυμάσαι; Σαν τον Geert Wilders, έτσι κι αυτός ήταν ένας πολιτικός ισλαμόφοβος, λαϊκιστής, ακροδεξιός, και αν δεν ήταν γκέι, θα ήταν κι ομοφοβικός. Κι αυτός δολοφονήθηκε. Θυμάσαι όμως από ποιον;

    Από έναν Ολλανδό ολλανδικής καταγωγής, πιο ολλανδικής καταγωγής κι από τα ξύλινα τσόκαρα τα ίδια, ο οποίος ήταν φανατικός οικολόγος και αντιδρούσε στο ότι ο Fortuyn δεν απαιτούσε να κλείσουν κάποια εκτροφεία ζώων.

    Δεν σε ακούω να διαμαρτύρεσαι κατά των οικολόγων, όμως.
    Και ο αρχι-οικολόγος τής Ευρώπης, ο Daniel Cohn-Bendit, έβαζε εξάχρονα κοριτσάκια να του τον παίζουν, αλλά για σένα μόνο οι Μουσουλμάνοι είναι παιδόφιλοι. Για να μη μιλήσω για τον Joschka Fischer, τον οικολόγο ΥΠΕΞ τής Γερμανίας επί των ημερών τού οποίου τα γερμανικά αεροπλάνα γέμιζαν τα Βαλκάνια με βόμβες απεμπλουτισμένου ουρανίου.

    Λοιπόν, τι λες; Αρχίζουμε μια εκστρατεία δαιμονοποίησης της Οικολογίας και του οικολογικού κινήματος; Έλα, πάμε... ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ ΠΟΛΕΜΟΧΑΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑΑΑΑΑ!
    Έλα, να γίνουμε σαν την κυρία Λουκά, πλάκα θά΄χουμε.

  42. otiprepei avatar
    otiprepei 25/04/2010 23:45:03

    Όσοι αγαπητοί συμπολίτες μας θέλουν ισλαμ κι ισλαμιστές και τζαμιά με τζάμια ας μάθουν αν δε το γνωρίζουν οτι έχει πάρα πολλά τέτοια συναφή στη Μέκκα και στην Αφρική. Μπορούν ασφαλώς να ταξιδεύουν εκεί για τα ισλαμο οφθαλμόλουτρα τους κι εμάς να μας αφήσουν ήσυχους εδω στο πόνο μας. Επίσης αν θέλουν μπορούν να φαντασιώνονται οτι οι εκεί παροικούντες ισλαμιστές είναι ψηφοφόροι τους. Ας πηγαίνει κάθε χρόνο για να ξεχαρμανιάσει ο Γιωργάκης με τον Αλαβάνο στην Ανατολή καπνίζωντας παρέα το ναργιλέ για να φαντασιώνονται οτι πρόκειται περί προεκλογικής εκδήλωσης του ΠΑΣΟΚ και της Αριστεράς και οχι περί του ετησίου προσκυνήματος στη Μέκκα. Δεν χρειάζεται να γίνουμε Μέκκα εμείς.

  43. fit for fun avatar
    fit for fun 26/04/2010 00:13:55

    Λάθος να γίνει τζαμί στην Αθήνα. Οι μουσουλμάνοι είναι πολλές χιλιάδες και αν γίνει ένα τζαμί σε μια περιοχή θα γκετοποιηθεί και θα αλλάξει δραματικά από τον τεράστιο αριθμό προσκηνυτών. Η λύση είναι να γίνουν πολλά τζαμιά σε διάφορες περιοχές (10;) αρκεί να τηρηθούν κανόνες πολεοδομίας και άλλες μέριμνες. Θα μπορούσε μάλιστα να γίνει παράγοντας ανάπτυξης και αξιοποίησης.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ fit for fun 26/04/2010 21:32:03

      Σαν τα μανιταρια θα φυτρωνουν τωρα σεολη την Ελλαδα.

      Το αλογο της Τροιας μπηκε.Και καλα ετουτοι εδω στην δυση δεν ειχαν ιδεα τι ειναι το ισλαμ και τ'αφησαν να μπει μεσα. Αλλα εμεις βρε αδελφια?Τοση μα τοοοοοοση αφελεια πια???????

  44. Orestios avatar
    Orestios 26/04/2010 00:21:09

    Σουνιτικό ή Σιϊτικό θα είναι το τζαμί? Ιδού η απορία.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Orestios 26/04/2010 00:23:50

      multiplex

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Orestios 26/04/2010 00:25:27

      Σημιτικό (χοχοχο)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Orestios 26/04/2010 00:31:12

      1 + 1, + για τους Soufi και ένα για τους Ahmadi, τους Wahhabi, τους Salafi και τους Mahdavi. Και ένα για τις λειράτες αδερφές που δεν αναγνωρίζονται (για να μην έχει discrimination στο ΓΑΠland.) Πόσα είπα; Οι Κοσοβάροι, μήπως θέλουν χωριστό;

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 26/04/2010 01:18:31

        Γιατί δεν μετατρέπουν μερικές εκκλησίες σε τζαμιά? Άλλωστε οι ιερομένοι σε αυτές είναι, πως να το πω, ιδιαίτερα προσκείμενοι στον ισλαμισμό και παρέχουν θαλπωρή σε πλήθος μουσουλμάνων.

      • Τι μου λες τώρα... avatar
        Τι μου λες τώρα... @ archaeopteryx 27/04/2010 00:17:28

        @ Orestios

        Συγχαρητήρια για το ήθος σου! Βλέπω σέβεσαι ό,τι έχει ιερό ο άλλος...

        (παρεμπιπτόντως, συγχαρητήρια και για την ορθογραφία σου!!!)

  45. fit for fun avatar
    fit for fun 26/04/2010 00:23:24

    Τι λες 50-50;

  46. najd avatar
    najd 26/04/2010 11:39:51

    καποιος Αραβας ειπε'Τι σοι θρησκεια εχουμε δεν μπορω να καταλαβω, Οταν μπαινεις σου κοβουνε το κατω κεφαλι και οταν θελησεις να βγεις σου κοβουνε το επανω. Αγαπητοι πρεπει να καταλαβουμε ενα πραγμα, Ο καφιρ θα ειναι παντα καφιρ και θα τον μισουν για παντα.

  47. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 26/04/2010 21:35:47

    Με την ευκαιρία του τζαμιού αποκαλύπτεται και η άγνοια περί ισλάμ που διακατέχει τους περισσότερους. Εισαγωγικά εξηγούμε ότι δεν βλέπω με κακό μάτι την δημιουργία χώρου λατρείας για τους μουσουλμάνους. Σρκεί να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα. 1. Η θρησκευτική δραστηριότητα περιορίζεται μέσα στο χώρο του τεμένους. 2. Δεν θα λειτουργήσει ο μιναρές. 3. Να τους γίνει σαφές πως φιλοξενούνται στη χριστιανική ορθόδοξη χώρα που τους ανέχεται.
    Για όσους θέλουν να μάθουν. Τον 7ο αι που εμφανίσθηκε το Ισλάμ αντιμετωπίσθηκε από τους βυζαντινούς ως κάτι το γελοίο. Ο άγιος Μάξιμος ο Ομολογητής έδωσε μεγαλύτερη σημασία και εξέφρασε την απορία του. "Τι θρησκεία είναι αυτή που διαδίδει την πίστη της με το ξίφος ;" Το ερώτημα άναφέρεται στη βασική διδασκαλία του Ισλάμ , το Τζιχάτ, τον ιερό πόλεμο. Ένα από τα πέντε καθήκοντα του μουσουλμάνου. Ε, αυτή την διδασκαλία το Ισλάμ δεν την έχει εγκαταλείψει.
    Μένω μόνο σε αυτό. Μπορώ να σας πω και άλλα , τα αφήνω για άλλη φορά.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Νικηφόρος Ουρανός 26/04/2010 21:46:38

      Οχι,να πεις,να πεις.Να κατσεις εδω και να μην πας πουθενα και να πεις.Εχεις υποχρεωση να πεις αυτα που ξερεις,ενημερωνεις,ειναι καθηκον σου.

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Mαρινα 26/04/2010 21:51:50

        Και να πεις και το αλλο:Οτι οι μουσουλμανοι ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΙ...παντου αισθανονται αφεντικα γιατι στο ιερο τους βιβλιο λεει οτι οι μουσουλμανοι ειναι ανωτεροι ανθρωποι απ' τους αλλους κι ολη η γη ανηκει σε αυτους δικαιωματικα απ' τον αλλαχ.
        ΔΕΝ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΠΟΤΕ μονο θα αυξανονται και αφου ελληνοποιουνται δεν θα μπορει κανεις να τους κουνηθει και θα κανουν οτι θελουν.Εχουμε να δουμε.....

  48. Τι μου λες τώρα... avatar
    Τι μου λες τώρα... 27/04/2010 00:13:37

    Όλοι εσείς που κόπτεστε για τα δικαιώματα όλων πλην των ΕΛλήνων, σταματήστε παρακαλώ να στρουθοκαμηλίζετε: όλοι μας γνωρίζουμε ότι αυτά δε θα είναι ναοί όπου θα τραγουδούν παιδικά τραγουδάκια. Άλλωστε ο καλός ο μουσουλμάνος όπου βρεθεί μπορεί να προσευχηθεί, στρώνει κάτω το χαλί του και κοιτάει προς τη Μέκκα. Τα τεμένη μάλλον άλλο σκοπό θα εξυπηρετήσουν...
    Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι όλα αυτά τα στίφη μουσουλμάνων λαθρομεταναστών ήρθαν με ένα πράγμα μόνο μαζί τους: μίσος. Αλλά μέχρι να ξυπνήσετε εσείς, θα είναι αργά...

  49. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 27/04/2010 02:13:42

    Επώνυμος σου επιστρέφω τον χαρακτηρισμο που μου απηύθυνες και απαξιώ να σου απαντήσω γιατί είσαι αγενέστατος.

    Maya,
    θελεις να πιστεύεις ότι ο χριστιανισμός σαν θρησκεία, είναι καλύτερος,ανώτερος,ηθικότερος,αληθινότερος από τον ισλαμισμό ;
    Κανένα πρόβλημα με μένα!
    Το πρόβλημα όμως είναι ότι και οι ισλαμιστές,εβραίοι,βουδιστές, ινδουιστές κτλ, πιστεύουν το ίδιο για τις δικές τους θρησκείες και τα δικά τους δόγματα.
    Ακόμα και μέσα στον ίδιο τον χριστιανισμό υπάρχουν διαφορετικά δόγματα (αγγλικανοί,ορθόδοξοι,προτεστάντες,ρωμαιοκαθολικοί,κ.α).

    Που οδηγεί η μη ανοχή μεταξύ των οπαδών διαφορετικών δογμάτων η θρησκειών ;

    Στους πιο άγριους πολέμους και διωγμούς, τους θρησκευτικούς.

    -Εθνικοί εναντίων Χριστιανών κατά την Ρωμαική περίοδο.
    -Χριστιανοί εναντίον Εθνικών κατά την Βυζαντινή περίοδο.
    -Εικονομαχία κατά τον 8ο-9ο αι. στο Βυζάντιο
    -Σταυροφορίες χριστιανών εναντίον μουσουλμάνων.
    -Ρωμαιοκαθολικοί εναντίον ορθοδόξων μετά το σχίσμα του 1054.
    -"Ιερός πόλεμος" μουσουλμάνων εναντίον χριστιανών.
    -Θρησκευτικοί διωγμοί εβραίων απ' τους χριστιανούς σε Ισπανία,Γαλλία,Γερμανία κ.α.
    -Ιερά Εξέταση που εκδίωκε εβραίους,μουσουλμάνους,ορθοδόξους,προτεστάντες,καθαρούς κ.α.
    -Ρωμαιοκαθολικοί εναντίον προτεσταντών (νύχτα Αγίου Βαρθολομαίου,30ετής πόλεμος)
    -Μουσουλμάνοι εναντίον Ινδουιστών (Πακιστάν-Ινδία)
    -Σιϊτες εναντίον σουνιτών(Ιραν-Ιρακ)
    -Εμφύλιος και πόλεμος στην Γιουγκοσλαβία (καθολικοί κροάτες, ορθόδοξοι σέρβοι,ισλαμιστές αλβανοί)
    -Σύγχρονες σταυροφορίες των χριστιανικών κρατών της Δύσης εναντίον των μουσουλμανικών κρατών της Ανατολής (Ιρακ-Αφγανιστάν)
    -Τρομοκρατία ισλαμιστών εναντίον χριστιανών και εβραίων.
    -Εβραίοι εναντίον μουσουλμάνων στην Παλαιστίνη και τον Λίβανο.
    Και δεν είναι μόνο αυτά φυσικά.

    Ιστορικά λοιπόν μπορεί να παρατηρήσει κανείς, ότι το χριστιανικό κήρυγμα της αγάπης δεν είχε τόση απήχηση στους οπαδούς του Ναζωραίου που μάλλον υπερτερούν στο "bodycount" συγκριτικά με τους οπαδούς του μισαλλόδοξου Μωάμεθ,του Βούδα και του Κρίσνα.
    Προσωπικά μου είναι αδιάφορο τι πρεσβεύει ή τι πιστεύει ο οποιασδήποτε φονταμενταλιστης που σφάζει,βομβαρδίζει,ανατινάζει ή καίει.
    Αυτό που χαρακτηρίζει έναν φονταμενταλιστή δεν είναι η ιδεολογία ή πίστη του, αλλά ο φανατισμός και η μη ανοχή στην διαφορετικότητα.

    • Maya avatar
      Maya @ Κάποιος. 27/04/2010 17:08:58

      Ώχουουου Κάποιε,
      Πάλι τα ίδια?

      Εξακολουθείς να μην απαντάς στην συγκεκριμένη βάση που τοποθετείται το θέμα.

      Τι θα πει "κανένα πρόβλημα" με σένα?
      Δηλαδή άμα η θρησκεία μου, έλεγε σε σένα και στον καθένα πως επειδή είναι η ανώτερη όλων και πρέπει βάσει των διδασκαλιών της να σου κάψω το σπίτι, θα έλεγες πάλι "κανένα πρόβλημα, ας δείξω ανοχή"?
      Γιατί προφανώς μαζί μιλάμε αλλά χώρια καταλαβαίνουμε πως ΑΥΤΟ ακριβώς λέει το Ισλάμ.

      Και εντάξει, την ιστορική αναδρομή πιστεύω την εξαντλήσαμε και την καλύψαμε επαρκώς.

      Το να πεις:
      "τώρα το σώμα έχει γεμίσει σκουλήκια, αλλά δεν θα κάνω τίποτα για να το γιατρέψω επειδή αντιπαραπρόπερσι είχε κρυοπαγήματα και μιας και κανείς δεν θέλησε να του δώσει μια κουβέρτα προτιμώ να το αφήσω να πάθει σήψη"

      είναι... πώς να το πω... είναι εκτός πραγματικότητας. Παράλογο.

      Γιατί στην παρούσα φάση, για πολλοστή φορά
      ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΣΛΑΜ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΟΛΩΝ.


      Δεν είναι το θέμα ποια θρησκεία θεωρώ εγώ προσωπικά ανώτερη, αλλά ποια θρησκεία έχει εκείνη την κοσμοθεωρία και το σύστημα αξιών που μπορεί να διεκδικεί το σεβασμό των άλλων και ει δυνατόν ακόμα καλύτερα να εξελίσσεται.

      Η κάθε θρησκεία μπορεί να διεκδικεί τα πρωτεία ως προς την ανωτερότητά της όταν όμως ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΗΣ ΤΟ ΔΟΓΜΑ νομιμοποιείται ως άκρως επιθετική-ιμπεριαλιστική και απάνθρωπη ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ με άμεσες επιπτώσεις στην ζωή και την κουλτούρα όλων μας, τότε ο υπόλοιπος πολιτισμένος κόσμος οφείλει να την σταματήσει.



      Επίσης, μιας και μιλάμε για το σήμερα, μπορείς να πεις ότι οι πόλεμοι στο Ιράκ ή το Αφγανιστάν είναι πολιτικοί, είναι ιμπεριαλιστικοί, είναι επιθετικοί, είναι αμυντικοί ή απλά οικονομικοί, αλλά δεν μπορείς να πεις ότι είναι θρησκευτικοί.
      Ή μάλλον, μπορείς να πεις ότι τους Πύργους τους έριξαν ΙΣΛΑΜΙΣΤΕΣ.

      Ό,τι μπίζνες και να έκαναν στην αρχή οι Αμερικανοί ή όποιοι άλλοι μεγαλοπαράγοντες με τους Άραβες, τις έκαναν στο όνομα του χρήματους, οι Άραβες στο τέλος του δρόμου όμως τους χτύπησαν στο όνομα ενός ΘΕΟΥ που πιπιλίζει τα μυαλά των οπαδών του εις βάρος αθώων ανθρώπων και παραδόσεων ισοπεδώνοντας το νούμερο 1 σύμβολο της δυτικής οικονομίας.

      Και δεν καταλαβαίνω πώς μπορείς και λες
      --Προσωπικά μου είναι αδιάφορο τι πρεσβεύει ή τι πιστεύει ο οποιοσδήποτε φονταμενταλιστης που σφάζει,βομβαρδίζει,ανατινάζει ή καίει.--

      Αν θες να σταματήσει να το κάνει, πρέπει πρώτα να καταλάβεις γιατί το κάνει.

      Εκτός αν σου είναι αδιάφορο γενικά τι κάνει
      δηλαδή που "σφάζει, βομβαρδίζει, ανατινάζει ή καίει".



      --Αυτό που χαρακτηρίζει έναν φονταμενταλιστή δεν είναι η ιδεολογία ή πίστη του, αλλά ο φανατισμός και η μη ανοχή στην διαφορετικότητα.--
      Μα η μη ανοχή στην διαφορετικότητα και ο φανατισμός ΕΙΝΑΙ η πεμπτουσία και το διά ταύτα της ιδεολογίας του για αυτό και λέγεται φονταμενταλιστής και όχι απλός πιστός.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Maya 27/04/2010 20:46:50

        Maya διάβασε λίγο προσεκτικότερα την λίστα με τους θρησκευτικούς πολέμους και θα δείς ότι τους περισσότερους και τους αιματηρότερους πολέμους τους έχουν χριστιανοί στο όνομα του Χριστού.
        Τώρα εσύ τι προσπαθείς να με πείσεις, για το αν είναι προτιμότερο να με σφάξει χριστιανός ή μουσουλμάνος ;
        Δηλαδή πχ αν ήμουν κάτοικος της Κων/πολης το 1204 ή το 1453 θα είχε μεγάλη διαφορά αν θα έσφαζαν και θα βίαζαν την οικογένεια μου οι ρωμαιοκαθολικοί σταυροφόροι ή οι ισλαμιστές Οθωμανοί ;
        Και αν ζούσα στην Γιουγκοσλαβία μερικά χρόνια πριν θα είχε σημασία αν θα με καθάριζαν οι ορθόδοξοι Σέρβοι, οι ισλαμιστές αλβανοί,ή οι αγγλικανοί πιλότοι της RAF ;
        Αλλά αν επιλέγεις να βλέπεις μόνο τους 3.000 νεκρούς της ισλαμικής τρομοκρατίας στην ΝΥ το 2001, αγνοώντας τις 100.000 νεκρών αμάχων στην πρωτη εισβολή των χριστιανικών ΗΠΑ στο Ιράκ το 1990 που προηγήθηκε, λογικό είναι να έχεις φιλοσοφικές απορίες.
        Μπορώ να σου παραθέσω δεκάδες ανάλογα ιστορικά παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι δεν σε κάνει καλύτερο ή χειρότερο άνθρωπο η θρησκεία που επιλέγεις να πιστεύεις.

      • Maya avatar
        Maya @ Maya 28/04/2010 00:39:10

        Κόλλησε η βελόνα ε?

        Αν είναι να επιμείνεις στην ιστορική αναδρομή πάντως, πήγαινε αν θες και στην π.Χ. εποχή.

        Κάποιε, στο δικό μου λεξικό "Χριστός" δεν σημαίνει "πετρέλαιο".

        Το αν οι στρατιώτες ήταν χριστιανοί, είναι η φιλοσοφική αναθεώρηση της ζωής για την οποία με χρεώνεις. Όχι ο λόγος για τον οποίο έγινε η εισβολή στο Ιράκ το '90.

        Κατά τα άλλα όταν μου αναφέρεις τον πόλεμο στο Ιράκ/Αφγανιστάν αυτής της δεκαετίας, και ενώ έχει προηγηθεί η 11η Σεπτεμβρίου που είναι (και) ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ εκ μέρους του Ισλάμ, ε δε μπορείς να με γυρνάς πίσω στο 1204. (άλλωστε μόλις προχτές απαντήθηκε αυτή η επιχειρηματολογία σε τούτη την συζήτηση)

        Τέλος πάντων, δεν προσπαθώ να σε πείσω, και δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι, προσπαθώ μόνο να σου πω ότι το ΙΣΛΑΜ είναι ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ γμτ, εξ ορισμού όχι εκ των υστέρων, θρησκεία του αίματος. ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ.
        Και αυτό έχει μεγάλη διαφορά και σημασία ως προς το τι μπορούμε να αλλάξουμε και τι όχι.

        Για σένα προφανώς όχι, οπότε ας το αφήσουμε κάπου εδώ, τι λες και εσύ.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Maya 28/04/2010 14:37:29

        Η πρώτη εισβολή στο Ιρακ το 1990 με 100.000 νεκρούς αμάχους προηγήθηκε της 11/9/2001.
        Δεύτερον δεν σε πάω πολλούς αιώνες πίσω.Ξεκινάω από πολλούς αιώνες πίσω και φτάνω μέχρι το σήμερα.
        Ο Β'ΠΠ που ξεκίνησε και αφορούσε κατά πλειοψηφία χριστιανικά έθνη είναι πολύ μακριά ;
        Τα 80 εκατομμύρια νεκρών εκ των οποίων τα 57 εκατομμυρια ήταν άμαχοι πόσο μακρυά είναι ;
        Οι χριστιανοί Γερμανοί,Ιταλοί,Αγγλοι,Γάλλοι,Αμερικανοί,Ρώσοι(ασχετα με το κομμουνιστικό καθεστώς, πολλοί ήταν ορθόδοξοι χριστιανοί),που γαλουχήθηκαν με τα διδάγματα του Ευαγγελίου, δεν δίστασαν να σπείρουν παγκοσμίως τον όλεθρο.
        Η μήπως οι χριστιανοί πιλότοι που έριχναν τις ατομικές βόμβες έστρεφαν και το άλλο μάγουλο ;
        Αν η θρησκεία είχε την επιρροή που θεωρείς πάνω στους ανθρώπους θα έπρεπε τουλάχιστον στην χριστιανική ευρώπη να ζούμε εδώ και αιώνες σε καθεστώς ειρήνης,συναδέλφωσης και αγάπης.

        Αντιθέτως αν το Ισλαμ είναι η θρησκεία του μίσους θα έπρεπε για παράδειγμα στον ελλαδικό χώρο και στην Μ.Ασία στους 4 αιώνες Οθωμανικής κατοχής να μην έχει μείνει ούτε χριστιανός για δείγμα.
        Αντιθέτως όπως σου ξαναέγραψα ο Μωάμεθ Β' μετά την πτώση της Πόλης έδωσε προνόμια στον πατριάρχη Σχολάριο και τον διόρισε επικεφαλής του Πατριαρχείου και του μιλλέτ των Ορθοδόξων.
        Αν το Κοράνι έλεγε σφάξτε τους απίστους για ποιο λόγο να μην τους σφάξει όλους από την στιγμή που το Βυζάντιο είχε καταρρεύσει πλήρως ή να μην τους αναγκάσει να εξισλαμισθούν αλλά αντίθετα να τους δώσει το δικαίωμα να διατηρήσουν την πνευματική και θρησκευτική τους ηγεσία και την πίστη τους ;
        Για ποιο λόγο να επιβιώσουν τόσες διαφορετικές εθνότητες και θρησκείες (Εβραίοι,Ορθόδοξοι,Αρμένιοι κτλ)μέχρι την πτώση της ΟΘωμ.Αυτοκρατορίας αν ο ισλαμισμός πρεσβεύει την εξαφάνιση των απίστων ;
        Την απάντηση την δίνουν τα ίδια τα ιστορικά δεδομένα.

        Τα χριστιανικά κράτη της Ευρωπης αντίστοιχα εξεδίωκαν λυσσαλέα, τους αλλόθρησκους διαχρονικά από τον Μεσαίωνα μέχρι την σύγχρονη εποχή(Ιερά Εξέταση,Διωγμοί Εβραίων,Γενοκτονία Καθαρών,Ολοκαύτωμα κτλ).

      • Beyond The Stars avatar
        Beyond The Stars @ Maya 29/04/2010 22:10:43

        Για να μη κουράζεται ο φίλος/η Maya λέω να εξηγήσω
        [για μιά ακόμα φορά]
        στους πολυπολιτισμένους συνσχολιαστές μας ότι ο Β' Παγκόσμιος πόλεμος, δεν έγινε απο Χριστιανούς φονταμενταλιστές για θρησκευτικούς λόγους.

        Ο Αδόλφος Χίτλερ μπορούμε να πούμε οτι ήταν άθεος ή ακόμα και σατανιστής,
        αλλά δεν μπορούμε να πιστέψουμε πως
        [κινούμενος απο την πίστη του στον Χριστό]
        εισέβαλε στη Πολωνία για να αρχίσει τον εκχριστιανισμό
        των ανατολικοευρωπαίων...


        Επειδή τα 80 εκατομμύρια νεκρών εκ των οποίων τα 57 εκατομμυρια ήταν άμαχοι δεν είναι και τόσο μακρυά.
        Και επειδή [εκτός απο τον Χίτλερ] ο Στάλιν
        -πασίγνωστος απο τις εκκαθαρίσεις του και τα γκουλάγκ-
        δεν μπορούμε να πούμε πως ήταν θρησκευόμενος,
        [έξοχο παράδειγμα ηγέτη Χριστιανικής χώρας!]
        εξηγεί το γιατί η έλλειψη επιρροής,
        όχι τόσο της Χριστιανικής θρησκείας
        αλλά κυρίως των αξιών του Χριστιανισμού
        στην πολιτική σκηνή των λαών της Ευρώπης
        [τους τελευταίους αιώνες] δεν μας επέτρεψε να ζούμε
        σε ένα παραδεισένιο καθεστώς ειρήνης,
        συναδέλφωσης και αγάπης.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Maya 29/04/2010 22:28:17

        Μαζί με τον Χίτλερ που λές ότι ήταν σατανιστής ή άθεος ήταν και οι δεκάδες εκατομμύρια Γερμανοί που τον ψήφισαν τον στήριξαν και πολέμησαν μαζί του μέχρι τέλους ;
        Με τις αξίες του χριστιανικού προτεσταντισμού δεν μεγάλωσε η πλειοψηφία των Γερμανών στρατιωτών και πολιτών;
        Mε τους Ιταλούς φασίστες τι έγινε ;
        Αυτοί δεν μεγάλωσαν σε μια βαθύτατα χριστιανική χώρα ;
        Που πήγαν οι αξίες του ρωμαιοκαθολικισμού στις οποίες γαλουχήθηκαν, όταν απρόκλητα εισέβαλλαν στην χώρα μας ;

        Τελικά σε ποιο χωροχρονικό σημείο της ιστορίας μας επικράτησαν οι αξίες του Χριστιανισμού σε επίπεδο εθνών ή κρατών ;
        Στο βυζάντιο,στον μεσαίωνα, στην νεώτερη ευρώπη, στο νεοελληνικό κράτος, πότε ;
        Εδώ ούτε μέσα στην ίδια την εκκλησία δεν επικράτησαν παρά μόνο με την μορφή λαμπρών εξαιρέσεων.

  50. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 27/04/2010 17:26:42

    Αν και ταγμένος ολόψυχα κι ενσυνείδητα στην από δώ πλευρά(την Σωστή φίλε του λαού,ναί,ναί την Δεξιά),το διάβαζα μέχρι που μας άφησε γιά πάντα ο Παπουτσάκης.Αν δε,κάποιοι σημερινοί περισπούδαστοι (πλήν όμως απελπιστικά κενοί) caviar gauche,έπρατταν κι αυτοί το ίδιο ΤΟΤΕ,ίσως σήμερα πολλά πράγματα ν'άταν αλλιώς.Θυμάσαι το 'κάτι το ωραίον';;;;Ν'άναι ελαφρύ το χώμα που σκεπάζει τον αείμνηστο ΧΠ.

  51. Dimi avatar
    Dimi 28/04/2010 15:18:06

    Οι Αρθογράφοι έχουν Αναγνώστες. Οι αντιγραφείς/ξερόλες, μόνον επικριτές.

    Υπάρχουν συγκεκριμένοι κάποιοι σοφοί Παντογνώστες, οι οποίοι με copy/paste, xωρίς εισαγωγικά, και χωρίς αναφορά στις πηγές τους, προσπάθούν να μάς πείσουν γιά το απόλυτο τίποτα.

    Και μάς βομβαρδίζουν ανηλεώς, με 38 έως και 46 αναρτήσεις τους, Ανά Κύριο Αρθρο!!

    Εάν αυτό δεν είναι έλλειμα σεβασμού προς τον Αρθρογράφο και τους υπόλοιπους σχολιαστές και σχολιάστριες, και κυρίως, εάν αυτό δεν είναι κατάχρηση της φιλοξενίας Antinews, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς είναι και σε τι ακριβώς αποβλέπει.