#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/08/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιτέλους και ένα θετικό σενάριο για το χρέος



Ένα σενάριο για το ελληνικό χρέος διακινείται τις τελευταίες ώρες και ίσως είναι ο κρυμμένος άσος της κυβέρνησης στην προσπάθεια να βγει από το τούνελ. Το σενάριο προβλέπει, πάντως, να κλείσει ο προϋπολογισμός της χώρας με πλεόνασμα, δηλαδή τα έσοδα του κράτους να είναι έστω και ελαφρά υψηλότερα σε σχέση με τα έξοδα (χωρίς φυσικά τους τόκους). Αν το υπουργείο Οικονομικών καταφέρει να πάει στην τρόικα με αυτά τα θετικά στοιχεία τότε θα έχει δικαίωμα να ζητήσει απομείωση του ελληνικού χρέους.

Ωστόσο, το σενάριο προβλέπει απομείωση όχι της ονομαστικής τους αξίας αλλά μέσω μείωσης των επιτοκίων και επιμήκυνσης του χρόνου αποπληρωμής, ακόμη και στα 50 χρόνια. Με τον τρόπο αυτό κανείς δε θα μπορεί να πει ότι πληρώνει για την Ελλάδα και τα χρέη της, αλλά κάνει διευκόλυνση σε μια χώρα που χρειάζεται χαλάρωση των μέτρων. Εκτιμάται ότι με τον τρόπο αυτό οι χρηματοδοτικές ανάγκες της χώρας θα υποχωρήσουν στα 5-6 δις ευρώ το χρόνο. Θα μπορεί να πάρει ανάσα δηλαδή, να μην προβαίνει σε σκληρά μέτρα και να μπορεί να δώσει ακόμη και κάποιες αυξήσεις ή παροχές.

Τα πάντα βέβαια εξαρτώνται από τον ισοσκελισμένο προϋπολογισμό. Θα το καταφέρει ο Στουρνάρας; Το στοίχημα είναι μεγάλο και για το λόγο αυτό η κυβέρνηση φαίνεται να έχει… σκυλιάσει και να μη θέλει να παρεκκλίνει από το πρόγραμμα μέχρι το τέλος του έτους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tassos.κ avatar
    tassos.κ 05/08/2013 07:59:50

    Η κατάσταση θα είναι ζοφερή ακόμη και για τα δισέγγονά μας. Οπότε τα χαμόγελα δεν έχουν κανένα νόημα.

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 05/08/2013 08:20:58

    *Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Κι από τότε που
    ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους.*
    ~Φρίντριχ Νίτσε

  3. tassos.κ avatar
    tassos.κ 05/08/2013 09:09:00

    Τα ήδη επιβληθέντα μέτρα πόσο μπορεί να τα αντέξει ο λαός; Οι οφειλές προς το Δημόσιο καθημερινά αυξάνονται από την αδυναμία πληρωμής. Οποιαδήποτε, ενδεχομένως, νέα μέτρα τι νόημα και τι αποτέλεσμα θα έχουν;

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ tassos.κ 05/08/2013 12:30:41

      Λογική απορία. Αλλά η συνταγή είναι παράλογη.

  4. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 05/08/2013 09:53:55

    "απομείωση όχι της ονομαστικής τους αξίας αλλά μέσω μείωσης των επιτοκίων και επιμήκυνσης του χρόνου αποπληρωμής, ακόμη και στα 50 χρόνια..."

    50 χρόνια;;;;;;;;;;; Πάτε καλά;
    Δεν νομίζω ότι μία κυβέρνηση του 2013 μπορεί να πάρει αποφάσεις που να φτάνουν μέχρι το ......... 2063 ή ακόμη πιο πέρα! Νομίζω ότι μπορεί να πάρει αποφάσει το πολύ - πολύ για 4 χρόνια απο την αρχή της θητείας της. Γιατί μετά την λήξη της θητείας της, μπορεί οι Έλληνες να στείλουν στην εξουσία κόμματα με τελείως διαφορετικό προσανατολισμό.

    Δεν θα ήταν δημοκρατικό δικαίωμα των παιδιών μας και των εγγονών μας , να θεωρήσουν άκυρη μία απόφαση που πήραμε εμείς (και) για αυτούς για οποιονδήποτε λόγο;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γιώργος Αχαιός 05/08/2013 19:40:54

      Μα αυτό που λες έτσι κι αλλιώς μπορεί να το κάνει π.χ. σε 2 χρόνια ο Τσίπρας με τον Καμμένο. Μονομερή διαγραφή του χρέους δηλαδή. Αυτό δεν εννοείς; Το θέμα είναι πως αν οι κυβέρνηση αποφασίζει μόνο για 4 χρόνια, δεν πρέπει να κάνει αναλογιστικές μελέτες για το ασφαλιστικό και επομένως αναιρείται η δυνατότητα ελέγχου και διορθωτικών κινήσεων σε κάτι που εκ των πραγμάτων είναι απαραίτητο. Δηλαδή κατά τη γνώμη σου όταν δανείζεται με δεκαετή ομόλογα, δεν ξεπερνά το όριο που θέτεις; Κι όμως ΟΛΕΣ οι κυβερνήσεις παγκοσμίως έτσι δανείζονται. Αν θέλουμε να μη δανειζόμαστε από την άλλη πρέπει να δημιουργήσουμε ως οικονομία πλεονάσματα. Αυτό δεν γίνεται τώρα; Μόνο που η μέθοδος είναι σκληρή και πονάει τους αδύναμους εδώ και 2-3 χρόνια.

  5. αρχιμήδησ avatar
    αρχιμήδησ 05/08/2013 10:43:57

    Προφανώς το σενάριο αυτό είναι στάχτη στα μάτια διότι δεν μειώνει καθόλου την ανεργία, ούτε καταργεί τα νέα μέτρα που στο εξής θα είναι αυτόματα κάθε φορά που οι δανειστές δεν θα εισπράττουν τα 6,5 δίς το χρόνο, πράγμα σχεδόν βέβαιο.
    Ομως κυκλοφορεί και το καλό σενάριο που λέει οτι πετυχαίνοντας πλεόνασμα στό τέλος του έτους ,και έχοντας διασφαλίσει ο Σαμαράς την περαιτέρω δανειοδότηση για τυχόν ελλείματα απο τις ΗΠΑ, όπου γι αυτό μεταβαίνει σε 4 ημέρες, θα θέσει πλέον αυτός τους όρους του για το κούρεμα του χρέους, είτε δεχτουν είτε αρνηθούν οι δανειστές μας. Θα τολμήσει επι τέλους την ΥΠΕΡΒΑΣΗ? Οψώμεθα...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ αρχιμήδησ 05/08/2013 19:44:01

      Τώρα οι δανειστές εισπράττουν τα διπλά. Αν έπεφτε κάπως το τοκοχρεωλύσιο στο μισό περίπου του τωρινού, θα μπορούσες πολύ σύντομα (1-2 χρόνια το πολύ) να έχεις τεράστιες αλλαγές και ελαφρύνσεις για τους αδύναμους και μειώσεις εμμέσων φόρων και συντελεστών σε χαμηλά εισοδήματα και χαράτσια. Μα αυτό το θέμα δε μας έθαψε; Η δυσκολία αποπληρωμής των παλαιών δανείων; Και αυτό δε συζητάμε τώρα; Τη βιωσιμότητα του χρέους; Ε, θα λυνόταν άνετα με μια μετάθεση για αργότερα με μείωση επιτοκίου. Θα γίνει όμως; Δύσκολο...

  6. George avatar
    George 05/08/2013 11:45:03

    Εντάξει αυτό είναι το σχέδιο και είτε μειωθεί ονομαστικά είτε μειωθεί το επιτόκιο, σε NPV όρους είναι το ίδιο. Πλην όμως το πρωτογενές πλεόνασμα είναι μη διατηρήσιμο μια και θα έχει γίνει με υπερφορολόγηση και συνακόλουθη πλήρη καταστροφή ολόκληρων κλάδων της Ελληνικής οικονομίας. Επίσης μετά το PSI και την αναγκαστική απόσυρση της Ελλάδας από τις αγορές για καμιά 10ρια χρόνια, έχουμε τώρα και τον πλήρη κλονισμό εμπιστοσύνης των επιχειρηματιών και των πολιτών για το φορολογικό status . Κοντά σε αυτά έχουμε και την παραδοσιακά τρελή γραφειοκρατία, διαφθορά και αρνησιδικία αλλά και ένα υπερμεγέθες και κοστοβόρο δημόσιο μαζί με ένα ασφαλιστικό που πληρώνει συντάξεις από τον προϋπολογισμό. Αυτά ήταν τα προβλήματα και όχι το πρωτογενές ή το χρέος. Αυτά ήσαν συμπτώματα, όπως ο πυρετός στη χολέρα. Ο Στουρνάρας (και ο Μέγας Ευάγγελος πιο πριν) μας τάραξε στις ασπιρίνες για να ρίξει τον πυρετό αλλά τώρα έχουμε και μια διάτρηση στομάχου! Μακριά από ανάσες λοιπόν το μέλλον έχει δομικές αλλαγές στο Ελληνικό κράτος και οικονομία μέσα από καινούργια μνημόνια και όποιος αντέξει. Η απόσταση αυτών που πίστευε αφελώς (μάλλον απελπισμένα) το Ελληνικό πολιτικό σύστημα και αυτών που έχουν νόημα για όλους τους άλλους, θα φανεί στις 23/9....

  7. panos avatar
    panos 05/08/2013 12:43:36

    Ποιο θετικο σεναριο..........τη στιγμη το κρατος χρωσταει σε ΙΔΙΩΤΕΣ ενα......σκασμο λεφτα. Ας μην κοροιδευουμε τους ΑΔΑΕΙΣ.........

  8. Β.Κ.Σιάπκα avatar
    Β.Κ.Σιάπκα 05/08/2013 16:38:17

    Πάντως τα πιστωτικά εκκαθαριστικά σε δέκα μέρες τα ξοφλάει. Όσο για τους κρατικοδίαιτους ιδιώτες οι οποίοι εξαρτούν την επιβίωσή τους από τις επιστροφές του κράτους, καιρός να το πάρουν απόφαση και να παράξουν προϊόντα και υπηρεσίες που τις πληρώνει και τις χρειάζεται η Αγορά. Το κράτος ως χουβαρντάς πελάτης απόθανε -για τους πολλούς, για τους λίγους δεν θα πεθάνει ποτέ, αυτοί είναι το κράτος...

    • panos avatar
      panos @ Β.Κ.Σιάπκα 05/08/2013 17:26:20

      Μηπως θες να καταργησουμε τους εξαγωγεις????ασε ρε φιλε τα πιστωτικα εκκαθαριστικα και τα επιδοματα φαξ, και εγκυρης προσελευσης.........δεν μιλαω για αυτα. Μιλαω για τον ΥΓΙΗ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ και οχι τους.........που ξερεις, οπου οφειλονται 5 με 6 δις. Κατα τα λεγομενα σου μαλλον πρεπει να εισαι Δ.Υ. και ΜΙΣΕΙΣ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ........πηγαινε ΤΣΙΡΥΖΑ να γινουμε ολοι Δ.Υ. ωστε τα 2 εκατ. κοροιδα να πληρωνουν τα υπολοιπα 8 των βολεμενων.