#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2010 18:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστροφή στο Μέλλον;



Πολύς κόσμος  αρχίζει και ανησυχεί πραγματικά για το τι πρόκειται να γίνει με την οικονομία μας. Οι φήμες για πτώχευση, κατάρρευση, έξοδο από την ΟΝΕ, υποτίμηση κλπ. δίνουν και παίρνουν. Το φάντασμα της φτώχιας κρέμεται απειλητικό πάνω από` τα κεφάλια μας. Πολλούς τους βλέπω μελανιασμένους. Και μειδιώ.

Οι περισσότεροι από εμάς αγωνιούν δικαίως, ιδίως οι 30 something που ήδη υφίστανται καθεστώς φτώχιας, ως η γενιά των 700 Ε, που όμως οσονούπω θα μετατραπεί στη γενιά των 550 Ε. Η αγωνία τους όμως είναι κάλπικη. Δεν γνωρίζουν. Μπορεί να είναι «νεόπτωχοι», αλλά όλα είναι σχετικά. Διαθέτουν κινητό, λάπτοπ, αυτοκίνητο, παπούτσια ΝΙΚΕ, και άλλα πολλά, που στη σημερινή εποχή θεωρούνται εκ των ων ούκ άνευ. Τι θα πάθουν όμως όλοι αυτοί αν ξαφνικά η χώρα πτωχεύσει πραγματικά; Τι θα γίνει η καθημερινότητα τους; Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση τους. Θα πάθουν κλακάζ!

Ε, λοιπόν, εδώ είναι που χρειάζεται εντατικό φροντιστήριο. Από πλευράς των παλιότερων. Αυτών που πρόλαβαν να ζήσουν και χωρίς κινητό,  κυκλοφορώντας με το λεωφορείο, και πηγαίνοντας για μπάνιο με το  ΚΤΕΛ! Σε παραλίες όπου δεν υπήρχαν ρεζερβέ ομπρέλες και ντιζαϊνάτες ξαπλώστρες, και όπου μια ψάθα φιλοξενούσε ολόκληρη οικογένεια. Χωρίς  σφηνάκια και παγωμένα Μπακάρντι by the water, αλλά με ένα καρπούζι μοιρασμένο στα δέκα. Με τα ζουμιά του να τρέχουν.

Επιστρέφουμε δηλαδή ολοταχώς σε καταστάσεις δεκαετίας του `70. Τέρμα τα γούστα. Τέρμα τα κινητά, κοστίζουν. Τέρμα η Nova, δεν συμφέρει. Ipod; Πάτε καλά; Υπάρχουν λεφτά για πέταμα; Playstation και  Pro Evolution; Ας γελάσω. Ξύλινο ποδοσφαιράκι, και αν περισσεύουν χρήματα…. Αλήθεια, τα Καρέλια υπάρχουν σήμερα; Σε οικονομικό  πακέτο των δέκα; Αν όχι, μας βλέπω να ξαναγοράζουμε σιγαρέτα χύμα από τον περιπτερά. Βερεσέ!

Και με τη βενζίνη στα 2 Ε το λίτρο… παπάκι τρικάβαλο και πολύ μας είναι. Επιστροφή λοιπόν στα σπόρια, στα στραγάλια και στις βόλτες στη παραλία. Αλά μπρατσέτα. Οι πολύ προχωρημένοι μπορεί να παίρνουν μαζί τους και κανένα τρανζιστοράκι. Μέχρι εκεί. Τα παγκάκια θα ξαναγνωρίσουν πιένες.

Για διασκέδαση υπάρχουν τα μπαλκόνια για το καλοκαίρι. Τάβλι και καρπούζι με φέτα. Το χειμώνα βλέπουμε. Θα μαζευόμαστε σε κανένα φιλικό  σπίτι, θα παίζουμε κιθάρα και ακορντεόν γύρω από τη σόμπα πετρελαίου,  και θα φέρνουμε σπανακοπιτάκια ρεφενέ. Ίσως και κανένα μπουκάλι βερμούτ. Αν μάλιστα έχουμε κονέ σε κανένα τελωνείο ή αν ο κουμπάρος μας έχει πάει πρόσφατα στο εξωτερικό, μπορεί να απολαύσουμε και κανένα Black & White…ποιος ξέρει;

Όλα αυτά μπορεί να ακούγονται σήμερα θλιβερά (και είναι) αλλά δεν είναι απαραίτητα κακά.

Πρώτο και καλύτερο, θα βελτιωθεί η υγεία μας αφού θα περπατάμε περισσότερο και θα τρεφόμαστε μεσογειακά. Όσπρια,  λαχανικά και φρούτα. Της εποχής πάντα, γιατί κάποιοι ασφαλώς θα θυμούνται πως μια μπανάνα κόστιζε κάποτε όσο κοστίζει σήμερα το μαύρο χαβιάρι. Και τη Κυριακή, κοτόπουλο με ρύζι ψημένο στο φούρνο… της γειτονιάς.

Δεύτερον, θα βελτιωθούν οι διαπροσωπικές μας σχέσεις. Τέρμα τα SMS, τα  e-mail και οι λοιπές απρόσωπες σαχλαμάρες. Θέλεις να ευχηθείς σε κάποιον χρόνια πολλά; Θα βάλεις τα γιορτινά σου, θα πάρεις τις πάστες σου και θα τον επισκεφτείς στο σπίτι. Εκεί, αφού ευχηθείς και δεχτείς το πρώτο και δεύτερο κέρασμα, θα σηκωθείς να φύγεις λέγοντας ευγενικά: «Συγνώμη, έχουμε και άλλες υποχρεώσεις». Και θα πας σε άλλον. Αν σου περισσεύουν χρήματα για επιπλέον πάστες. Και πάει λέγοντας. Θα γυρίσεις στο σπίτι σου το βράδυ, ψιλοζαλισμένος από τα πολλά λικέρ, χορτασμένος από τις καριόκες, και αν είσαι και νοικοκύρης θα έχεις βάλει στη τσέπη μερικά κεράσματα, εξασφαλίζοντας το κολατσιό σου για κάμποσες ημέρες.

Είδατε τι καλά που είναι; Δεν είναι δύσκολο. Κάτι σαν την εκπομπή «Το  Ρετιρέ» δηλαδή, ή τις ταινίες του Βουτσά. Εσάς τους παλιότερους σας θυμίζει κάτι η περιγραφή; Τη νοσταλγείτε; Υπομονή. Έρχεται με βήμα ταχύ. Και καθήκον όλων μας να προετοιμάσουμε τους νέους. Μη τυχόν τους έρθει ξαφνικός νταμπλάς και έχουμε απώλειες. Να τους δείξουμε, πάντα με αγάπη,  πως ακόμη και χωρίς κινητά, μπορούν να κανονίζουν τα ραντεβού τους. Στα παρκάκια. Μπορούν να συναναστρέφονται. Μπορούν να ζουν.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 08/06/2010 18:29:56

    Το κινητο ειναι αναφαιρετο. Φτηνο και απολυτα πρακτικο. Δεν νοειτε επικοινωνια χωρις αυτο.

  2. NktraS avatar
    NktraS 08/06/2010 18:49:18

    Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα..Το Ιντερνετ και το κινητό θα συνεχίσουν να διευκολύνουν τη ζωή μας (και την επικοινωνία) σε κάθε περίπτωση!

  3. theagpar avatar
    theagpar 08/06/2010 18:52:21

    Το μονο σιγουρο ειναι πως μια χωρα που χρωσταει το 120% του ΑΕΠ της και δεν παραγει ΤΙΠΟΤΑ οδευει μαθηματικα προς τη πτωχευση και τη καταστροφη. Ουτε πανεπιστημια, ουτε πτυχια χρειαζεται για να συμπερανεις το παραπανω.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/06/2010 18:56:35

    Αν γυρίσουμε στη δραχμή θα γίνουμε όλοι εκατομμυριούχοι με μια υποτίμηση μάλιστα 1 € = 500 δρχ θα κολυμπούμε στο χρήμα...

    ΥΓ

    βρε λες για αυτό να έγινε ο σταθμός στο Χολαργό για να κουβαλάει ο Μετρό το χρήμα;

    Πάντα έβλεπε μπροστά το ΠΑΘΟΚ...

    ;-)

    • man8os avatar
      man8os @ Ο Ιθαγενής 08/06/2010 18:57:43

      Αρχικα. Υστερα η δραχμη 1/500 θα τραβηξει 50% υποτιμιση.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ man8os 08/06/2010 19:02:59

        βρε σαν τον Σκρουτζ Μακ Ντακ ...θα γεμίζεις την μπανιέρα χιλιάρικα και θα βουτάς...αχάριστοι Ελληνες που δεν πιστέψατε τον λεφτά που υπάρχουν ή τα 3 δεν του δεν υπάρχει σάλιο.
        Ο κύριος Πάγκαλος μόνο λόγω εικόνας δυσκολεύεται να περάσει την εικόνα λιτότητας...

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 08/06/2010 19:05:19

        Αυτος εκανε για το λεφτα υπαρχουν. Τωρα κανας κυριος Γειτονας θα πρεπει να εμφανιζετε που ειναι και λιγνος.
        (Η να του κανουν του Παγκαλου ειδικο προγραμμα στα βοδι λαιν.)

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 08/06/2010 19:07:53

    Xαίρομαι που, επι τέλους, ανοίξατε τα μάτια σας για να δείτε ότι ο άνθρωπος είχε δίκιο όταν έλεγε Λεφτά Υπάρχουν!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 08/06/2010 19:12:32

      Φίλε Ροδινέ, σού `λειψε το βερμούτ;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 08/06/2010 19:16:15

        Περισσότερο μου έλλειψε ο ταχυδρόμος που έφερνε τα γράμματα,όταν πήγα στην Αμερική!

  6. ΙΔ avatar
    ΙΔ 08/06/2010 19:08:09

    Τό μόνο σίγουρο είναι αγαπητέ ότι τό χρέοs τό 2011 θά είναι διπλάσιο από τό σημερινό.Αφού τό ΑΕΠ θά μειωθεί στό μισό στά 200 δίs καί τό χρέοs θά εκτοξευθεί στά 450 δίs .

  7. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 08/06/2010 19:15:46

    Strange Attractor,
    Σύντομο ταξείδι down memory lane.
    Τά πρόλαβα ὅλα αὐτά καί πίστεψέ με ἤμασταν πολύ πιό εὐτυχισμένοι.
    Τήν ποδιά στήν φώτο τήν φόρεσα.Ἤμουν καί σημαιοφόρος.
    Μέ συγκίνησες.Νἆσαι καλά.

  8. Δημήτρης Δ. avatar
    Δημήτρης Δ. 08/06/2010 19:16:20

    Το πρόβλημα είναι ότι η γενιά των 700Ε θα γίνει των 0Ε.
    Το ψωμί θα πάει 2-3 ευρώ.
    Οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και οι αλυσίδες σουπερ-μαρκετ θα φύγουν, επειδή υπάρχουν πολλοί ανόητοι στην ελλάδα που μισούν ότι φέρνει χρήμα π.χ. συνδικαλιστές διώχνουν κρουαζιερόπλοια. Χώρια τα πλιάτσικα.

  9. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 08/06/2010 19:22:44

    Η ισχυρή Ελλάδα της ΟΝΕ, ο πλούτος του συστήματος που για όλους έχει,το καταναλώνειν φιγουρικώς,το στύλ που βόλεψε αυτούς που και σήμερα κερδίζουν,αξίες που καλλιεργήθηκαν σιγά-σιγά ως τρόπος ζωής κατ΄απομίμηση των σύγχρονων φεουδαρχών.Σήμερα λοιπόν επειδή όλα πρέπει να αλλάξουν για να μην αλλάξει τίποτα "όπως έλεγε ο Μ.Λάνκαστερ στον ΓΑΤΟΠΑΡΔΟ του Λ.ΒΙΣΚΟΝΤΙ"
    αρχίζουν να εξιδανικεύουν μιά άλλη εποχή γιά να πέσει στα μαλακά η καπιταλιστική κρίση και η φτώχεια που φέρνει σε εμάς η κρίση τους..είδομεν...

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/06/2010 19:34:24

    Τα πράγματα αγρίεψαν. Ο Πρωθυπουργός έκανε καθυσηχαστικές δηλώσεις για την Οικονομία και τις καταθέσεις.

    • zonitis avatar
      zonitis @ archaeopteryx 08/06/2010 19:54:13

      Αυτο το ακουσα κι εγω και τρεμω οταν ακουω τον πρωθυπουργο να μας καθυσηχαζει. Αλλα απο την αλλη να σου πω με συγκινησε ο Strange με την ωραια του περιγραφη. Γεγονοτα που εζησα κι εγω, λιγο πιο δυσκολα ομως. Στο χωριο. ΚΤΕΛ; Λεωφορειο; 1 φορα την εβδομαδα. Αλλοιως ενα ταξι για ολα τα χωρια της περιοχης. Θαλασσα; Ειδα πρωτη φορα οταν ημουν 10 χρονων, σε μια εκδρομη που μας εκανε η προνοια. Ημασταν ομως αυταρκεις. Δουλευαμε στα χωραφια μας, ειχαμε τα ζωα μας και περνουσαμε (καλα)

      • zonitis2 avatar
        zonitis2 @ zonitis 09/06/2010 22:48:20

        Είχαμε για σέμπρο γελάδα κι γουμάρ. Φτιάχναμε μπάτζιο, ούρδα και μαρκάτ.Αιδουμαλνές κι σαίσματα.Βάναμε μπάπτσις κι γκουρέγκα στου καδί.Φκιάχναμε μπουκουβάλα κι πίναμε αρμόζμου.Κάθε Σάββατο απόγευμα μοσχομύριζε όλο το χωριό από τις πίτες. Αχχχχχχχχχχχχχχχ!!!!!!!

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/06/2010 19:34:43

    Συμβουλή προς νεοτέρους: Κονσέρβες και ξηρά τροφή... και πολλές μπαταρίες (για να ακούμε Ντόϊτσε Βέλλε)

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 08/06/2010 19:47:11

      χαχαχα ... εδώ Λονδίνο εδώ Λονδίνο... δεν μπορώ ως Καλαβρυτηνός τους Γερμανούς, μεγάλωσα με άλλες ιστορίες δίπλα στο τζάκι της γιαγιάς...

    • Nick avatar
      Nick @ Strange Attractor 08/06/2010 20:10:58

      Και φίλτρο νερού. Γιατί χωρίς νερό, την 4η ημέρα παπαλα.

  12. xmm avatar
    xmm 08/06/2010 19:46:38

    θυμαμαι καλα αυτη την εποχη (ειμαι στα 30 + 5) τα φτιαγμενα αυτοκινητα το ονειρο της πρωτης αποσυρσης αλλα δεν την αναπολω καθολου.

    και μην γελιομαστε ειναι η πρωτη φορα από το χειμωνα του 40-41 που θα υπαρξει γενική υποβαθμιση βιοτικου επιπεδου.

  13. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 08/06/2010 19:57:26

    "μη κλαις, και μη λυπάσαι που βραδιάζει ,

    εμείς, που ζήσαμε φτωχοι..."

  14. Οπισθοδρομικός avatar
    Οπισθοδρομικός 08/06/2010 19:58:59

    "Πολλούς τους βλέπω μελανιασμένους. Και μειδιώ."

    Μεγάλη χαρά βλέπω σ’ αυτά που θα πάθουν οι άλλοι, μια κι ο τρίτος ενικός φαίνεται να μην σε αφορά.

    Να σου θυμίσω επίσης πως ξέχασες το ψυγείο πάγου. Το καρπούζι ζεστό δε λέει.
    Και για το γάλα των παιδιών για να μην ξυνίζει.
    Επίσης, οι μανάδες και σύζυγοι να πλένουν σώρουχα και στρωσίδια στο ποτάμι και να τα στεγνώνουν με τον κόπανο.
    Γιατί πετρέλαιο, παρακαλώ; Ξυλόσομπες και να ψήνεται το σκόρδο στη χόβολη δεν σου κάνει; Επίσης φακές Τετάρτη και Παρασκευή κι αυθημερόν, οξειδώνονται γρήγορα .
    Και μη το παρακάνεις με τα γλυκά γιατί όλο και κάποιος θα σου πεί, «τρία σοκολατάκια πήρατε, αλλά δεν πειράζει πάρτε κι άλλο.

    Υπήρξαν κι άλλα καλά την εποχή του ’70, το μορμπίλο κι η οστρακιά σκότωναν, ο μέσος όρος επιβίωσης των διαβητικών πολύ μικρός ιδιαίτερα στις κοπέλες….
    Ξεκουμπίστηκαν κάτι συφοριασμένοι το ’74……………

  15. TopGunZ avatar
    TopGunZ 08/06/2010 20:05:41

    Δεν θα μπορούσες να είσαι πιο ακριβής για την σημερινή γενιά των 30άρηδων και κάτω. Μοδάτο γυαλάκι ηλίου, εισαγόμενες φίρμες από... Μπαγκλαντές (ναι, για τα αυθεντικά μιλάω), τελευταίας γενιάς smartphone, όταν η περιπλοκότερη δουλειά για την οποία το θέλουν είναι κανά SMS, και φυσικά φουλ κατανάλωση οινοπνευματωδών (αυτολεξεί πολλαπλώς δοσμένη απάντηση μετά βλέμματος αγελάδος: "καλά αν δεν είναι να πιεις γιατί βγαίνεις"), σκουπιδοφαγητών (καθ'ότι η παρασκευή μακαρονάδος ή αυγών σφιχτών ανήκει στη σφαίρα της κβαντικής φυσικής) και λοιπών...αφροδισιακών. Η γενιά του γρήγορα και εύκολα, με το αντίστοχο πάντα τίμημα βέβαια.

  16. lpap avatar
    lpap 08/06/2010 20:05:59

    Ωραία χρόνια!!Ποιός περίμενε πως θα ξανάρθουν; Μόνο που μας πετυχαίνουν όχι στα πρώτα νιάτα αλλά στα δεύτερα που βγαίνουν τα problems. Πάντως γελούσαμε τότε ενώ σήμερα όχι..για αυτό νοιάζεται ο Γιώργος, για το γέλιο του Έλληνα! Κι εμείς τον αδικούμε!

  17. Nick avatar
    Nick 08/06/2010 20:09:02

    Βρε παιδιά, 27 είμαι, αλλά αυτά που γράφει το κείμενο τα έζησα τη δεκαετία του 1990. Εντάξει, χωρίς το κινητό αντέχω, Playstation βαρετό είναι (τότε το 1996 ήταν σούπερ), κανένα πρόβλημα να επιστρέψω στο GameBoy ή στα επιτραπέζια.

    Και στο κάτω-κάτω της γραφής, όλοι δεν νοσταλγούμε τα παιδικά και εφηβικά μας χρόνια; Κακό δεν είναι. Άλλωστε σε πολλά πράγματα εγώ έχω κολλήσει μερικά χρονάκια πίσω.

  18. F avatar
    F 08/06/2010 20:24:51

    Ὁ Μπάφετ εἶχε πεῖ ὅτι ἡ κρίση εἶναι τόσο μεγάλη ποὺ καὶ τὰ κορίτσια πλέον παντρεύονται ἀπὸ ἔρωτα...

  19. skeptiki avatar
    skeptiki 08/06/2010 20:29:37

    Nα μην σας χαλάσω τη ρομαντική διάθεση και τη νοσταλγία αλλά υπάρχουν πολλές χώρες και πάρα πάρα πολλοί άνθρωποι που ζούνε με πολύ πολύ λιγότερα από ότι θα κληθούμε να ζήσουμε εμείς και το μοντέλο του πιό φτωχού υπάρχει έτοιμο, όχι δεν πρόκειται να γίνει έτσι, δεν θα γυρίσει πίσω ο χρόνος στα παιδικά μας χρόνια.... το κινητό θα παραμείνει κινητό, και τα αυτοκίνητα αυτοκίνητα.... και το ηλεκτρικό θα παραμείνει και το διαδίκτυο...και πολλά άλλα καλά και άσχημα θα παραμείνουν...... και όσο ζούμε τίποτα δεν θα είναι πιό τραγικό από την κρίση αξιών και την έλλειψη σεβασμού πρός τον άλλο και τη ζωή.... εκεί που βρισκόμαστε τώρα δηλαδή

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ skeptiki 08/06/2010 20:34:58

      Όλα θα παραμείνουν, αλλά ποιός θα μπορεί να τα έχει;
      Πάντα υπήρχαν ανοιχτά sport αμάξια.
      Χρειάζονταν όμως να πουληθούν 3-4 προικώα χωράφια για να μαζέψεις τη προκαταβολή και να βάλεις γραμμάτια ώστε να τα αγοράσεις.
      Το 1976 ένα καινούργιο SEAT 124 DLS κόστιζε 480.000 δρχ. Ένα διαμέρισμα 120 τετραγωνικών στην ανατολική θεσσαλονίκη κόστιζε 600-700.000.
      Do the math.

  20. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 08/06/2010 20:41:10

    Εχω την εντύπωση, ότι ξεχνάτε κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό.
    Αν ξεφύγουμε ή αναγκαστούμε να ξεφύγουμε από την ακριβή τεχνολογία του "θορύβου", η καλύτερη παρέα, μετά βεβαίως το αντίθετο φύλλο, είναι το ΒΙΒΛΙΟ.
    Έχω ακούσει ότι το διάβασμα κάνει καλό...

  21. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 08/06/2010 20:41:49

    Ας αφήσουμε τα καταναλωτικά μπιχλιμπίδια και ας μιλήσουμε για εργασία και ανεργία,για εργασιακές σχέσεις,για υγεία,παιδεία κλπ...χειροτερεύει η ζωή,και δεν φαίνεται κάποιο φώς.
    Τότε υπήρχε ελπίδα όμως, μέσα στην φτώχεια τα πράγματα καλυτέρευαν..
    =====================================================================

    =Απομένει μονάχα το "ναι ή όχι". Και ο λαός απολύει τους υπαλλήλους της συναίνεσης και προσλαμβάνει τους προφήτες της ρήξης»

    (Ο Ρ. Βρανάς στα ΝΕΑ).

  22. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 08/06/2010 20:56:19

    ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΜΠΥΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΜΕΖΕΔΑΚΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ...

  23. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 08/06/2010 21:10:17

    Κάποτε, σε μια γειτονιά στις δυτικές αθηναϊκες συνοικίες ο γείτονας έβγαζε τα Σάββατα την ασπρόμαυρη τηλεόρασή του στο μπαλκόνι του και έβλεπε όλη η γειτονιά την ελληνική ταινία του Σαββάτου. Μίνι σινεμά της γειτονιάς.

    Στην απέναντι αλάνα η πιτσιρικαρία έπαιζε μπάλα και καθένας μας ονειρευόταν ότι ήταν ο Μαύρος, ο Δελκάρης, ο Ελευθεράκης...Δερμάτινη μπάλα είχε συνήθως μόνο ένας στη γειτονιά και συνήθως ήταν χοντρός και άμπαλος...Τα ματς με τη δίπλα γειτονιά τελείωναν συνήθως με ψιλές..

    Μια σπασμένη καρέκλα ήταν ότι πρέπει για να φτιάξεις ξύλινο αυτόματο όπλο. Τα πολλά γιαπιά ατέλειωτες όμορφες κρυψώνες για τη μάχη..

    Όταν βλέπαμε κανέναν καλό παρκαρισμένο αυτοκίνητο στο δρόμο τρέχαμε να δούμε πόσα πιάνει..

    Το ψωμί έκανε λιγότερο από δέκα δραχμές και αν δεν είχε ο φούρναρης ρέστα σου έδινε μια καραμέλα..

    Στο Σκαραμαγκά έκαναν ακόμα μπάνιο και σχολείο είχαμε και τα Σάββατα.

    Κάθε εβδομάδα έπρεπε να εξασφαλίσουμε τα απαραίτητα για να αγοράσουμε το Μπλεκ. Τι νέο κόλπο θα έκανε ο Ρόη Ρέης και τι θα σκαρφιζόταν ο καθηγητής Μυστήριος για να σώσει το Μπλεκ?

    Λεφτά δεν υπήρχαν πολλά. Τα καινούργια ρούχα τα περιμέναμε με λαχτάρα από το νονό μας.

    Και πόσα άλλα...
    Αναμνήσεις από το μέλλον...

    • Misha avatar
      Misha @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/06/2010 21:15:40

      Τώρα είμαστε δυστυχισμένοι αν δε μπορούμε να μιμηθούμε το μοντέλο διαβίωσης των τηλεοπτικών διαφημίσεων.

      Coca Cola rules.

    • Οπισθοδρομικός avatar
      Οπισθοδρομικός @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/06/2010 21:20:12

      Πολύ συγκινήθηκα!

      Και φίλτατε μην αναφέρεις ασπρόμαυρη τηλεόραση γιατί μου ξυπνάς τις μνήμες των πιο ανατριχιαστικοβόρων κυττάρων μου.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/06/2010 23:00:14

      Σε τσάκωσα δήθεν ...μειράκιο!
      Διάβαζες Μπλέκ!
      Θυμάσαι τον Δεληκάρη!
      Εβλεπες στη γειτονιά ασπρόμαυρη τηλεόραση
      Γιαυτό θυμάσαι και τον Μαρκεζίνη!

      Μάλλον για συνομήλικο του ...Strange σε κόβω!

      • Nancy avatar
        Nancy @ Κώστας Ροδινός 08/06/2010 23:16:15

        κ. Ροδινέ και έναν ακόμη συνομίληκό σας θα διαβάσετε στο www.olympia. ΄Οποτε μπορείτε.

      • Nancy avatar
        Nancy @ Κώστας Ροδινός 08/06/2010 23:36:35

        στο άρθρο "εξώδικο του Ρουσσόπουλου". Για να μην αγωνιάτε.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 08/06/2010 23:47:46

        Ροδινέ σε θυμάμαι από τότε που έγραφες στη "Διάπλαση των Παίδων" ως συνταξιούχος.
        Έκανες και μια διαφήμιση για τις τηλεοράσεις ΣΥΛΒΑΝΙΑ,στη "Ζωή του Παιδιού" ε;
        Καλά κρατιέσαι, δεν λέω...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 08/06/2010 23:54:35

        Strange,
        Θυμάσαι εκείνη τη ..γεροντολόγο εκ Ρουμανίας την οποία επισκεφθήκαμε μαζί το 1970;

        Ε, την έχω ακόμα ως αποκλειστική!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 08/06/2010 23:58:08

        Αχ τι μου θύμησες; Την Ασλάν!!!
        Πίνω νερό στο όνομά της. Πήγα 60άρης και έφυγα 58άρης!!!
        3 φορές τη μέρα μπορώ τώρα και γ...., ε, κατουράω!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 00:00:59

        Εχει να το λέει ότι δεν έκανες μεγάλα ...άλματα προόδου!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 00:06:41

        Με κατηγορεί η παλιόγρια; Εγώ που την είχα πρωτοετή φοιτήτρια;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 00:07:53

        Δάσκαλε που δίδασκες...

      • Nancy avatar
        Nancy @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 00:11:02

        κ. Ροδινέ???

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 00:14:40

        Nancy,
        Τι έγινε;

      • Nancy avatar
        Nancy @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 00:15:58

        Δεν ρωτάγατε για τον φίλο σας?? Ε λοιπόν τον βρήκαμε.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 00:21:36

        Nancy,
        Εχει ..εγκατασταθεί σε κανένα ΚΑΠΗ και δεν έχει διαδίκτυο;

        Θέλεις να μου πείς ότι τον βρήκατε και εγώ που έχω ρωτήσει εκατό φορές με έχει ...γραμμένο!

        Να του πείτε να ακούσει για τιμωρία 100 φορές τα "ΑΓΡΟΤΙΚΑ" του Θωμά Μπακαλάκου!

      • Nancy avatar
        Nancy @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 00:27:16

        Μα γιατί δεν με διαβάζετε; 10 σχόλια πιο πάνω λοιπόν.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 00:37:16

        Nancy,
        Το είδα, αλλά περίμενα την επανεμφάνιση του ...ασώτου.
        Αναμένω εξηγήσεις!
        Κατ' ιδίαν!

      • Nancy avatar
        Nancy @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 00:42:33

        Α ε τότε ολα καλά.

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 00:46:00

        Κώστα το Μπλεκ έβγαινε και τη δεκαετία του ΄80

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 00:47:48

        Μια δεκαπενταετία ήμουν Αμερική και έχω ...χάσει επεισόδια!

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 00:54:17

        Στην κρίση του 1929?
        Παρατράβηξε αυτό το αστείο με την ηλικία σου.
        Γύρω στα 55 σε κόβω΄(χωρίς τον ΦΠΑ)

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 07:04:21

        Οδυσσέα,
        Περίμενα τον ...Κολόμβο!
        55?
        Oh my God!
        I am getting dizzy?
        How in the world is up there?

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 08:25:29

        Καλημέρα σας κύριοι και κυρίες!
        Επειδή εμείς δεν κρύβουμε την ηλικία μας...Μείραξ ετών 40 και κάτι ψιλά.
        Πως τον λέγανε αυτόν που έλεγε στην ΥΕΝΕΔ τις ειδήσεις και φόραγε περούκα?
        Ο Κώστας θα θυμάται σίγουρα.

  24. Οπισθοδρομικός avatar
    Οπισθοδρομικός 08/06/2010 21:15:25

    Ο ρομαντισμός κι η νοσταλγία δεν χαλάνε. Τα βερύκκοκα και τα κεράσια το καλοκαίρι εκτός ψυγείου ναι.

    Άλλο με χαλάει εμένα. Όλοι είχαν λυσσάξει τότε με την Ελλάδα. Η έτσι η αλλιώς, η υπανάπτηκτη, οι αμόρφωτοι πολίτες της οι άξεστοι ουυυυφφφ να σηκωθούμε να φύγουμε να πάμε "έξω" να γίνουμε άνθρωποι.

    Και φύγαν πολλοί, μα έτσι, μα αλλιώς έφυγαν. Κι έμειναν κάτι άξεστοι κι αμόρφωτοι πίσω σε άγονα και στέρφα χωράφια να τα σκάβουν και να τα σπέρνουν και κάποιοι άλλοι σπουδαγμένοι ίσως που δούλευαν σε γραφεία, ιατρεία, ιδιωτικά που μετά τα μετατρέψαν σε κοινής ωφελίας, Δημόσιο δηλαδή, γιατί γουστάραν τις εισφορές τους. Κι όλοι αυτοί να στέλνουν τα κόπια τους "έξω".Στα καμάρια τους, που έφυγαν για να γίνουν άνθρωποι. Και περίμεναν πότε θα γυρίσουν οι εξευγενισμένοι, οι σπουδαγμένοι, οι σωτήρες του τόπου τους και της Ελλάδας γενικώς. Αυτοί που θα άλλαζαν τα πράγματα.

    Κι οι πιο πολλοί γύρισαν. Κι έφεραν κοντά τους οτι χειρότερο βρήκαν. Σχέδια για μπετονούχα κοτέτσια, ιδέες άκοπης κονόμας και χρεωκοπίας γι αυτούς που είχαν αφήσει πίσω και που η μπανάνα ήταν απαγορευμένος καρπός Έφεραν κι άλλα πιο ακραία, δεν είναι του παρόντος.

    Με χαλάει που αυτοί που έφυγαν και που ξαναγύρισαν σ' αυτό τον άθλιο και θλιβερό τόσο , άνθρωποι πλέον έβαλαν τα δυνατά τους να τον χαλάσουν. Και τα κατάφεραν.

    Αλλά και πάλι ο λαουτζίκος φταίει. Που λιγουρεύτηκε μια μπανάνα για το παιδάκι του και καταλήστεψε τον τόπο για να την αποκτήσει.

    Λαέ, το Chiquita Club, έχει face control, χώνεψέ το.

    Τα μειδιάματά μου φίλτατοι.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Οπισθοδρομικός 08/06/2010 21:46:04

      Η νοσταλγία δεν είναικακό πράγμα αλλά τα νομίσματα έχουν δύο όψεις

      Δηκτικότατος Δήμος Μούτσης

      Εμείς, η μεσαία τάξη
      είμεθα η μόνη τάξη
      με έντιμη συνείδηση, εθνική
      παρασυρόμενοι όμως απ' τις άλλες τάξεις
      στα νοήματα και στις πράξεις
      δίνουμε χροιά πολιτική

      Για όλα φταίνε οι γκόμενες
      οι πρώην και οι επόμενες
      ανώνυμες και επώνυμες και γενικώς...

      Και όπως είναι φυσικό η μεσαία τάξη
      θέλει και εκείνη λιγάκι να διατάξει
      να γίνει άρχουσα δηλαδή
      στην κλειδαρότρυπα σκυμμένη
      και το χέρι στην τσέπη
      χρόνια τώρα περιμένει και βλέπει
      όμως την εμποδίζει ένα κλειδί..

      []

      Και τον δικό μου τον καημό τώρα ποιος να τον μάθει
      που έχω κάτσει πάνω σε ένα αγκάθι
      και τη βρίσκω κάπως μαζοχιστικά
      όλα ωραία και στο βάθος κήπος
      πληροφορίες κίτρινος ο τύπος
      και νομίζουν πως τη βάψαμε κανονικά..

      []

      Το να λέει όμως κανένας την αλήθεια
      είναι μια πολύ κακή συνήθεια
      που αν την έχεις την πληρώνεις κάπως ακριβά
      αλλά από δω παιδιά αρχίζει άλλη ιστορία
      άλλο κεφαλαίο και στην ουσία
      κάτι τέτοια δεν λέγονται τραγουδιστά...

      []

      • Νους Κυανούς avatar
        Νους Κυανούς @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/06/2010 22:06:09

        Η ζωή απ' το θάνατο είναι ένα μονοπάτι
        κι ο βώλος απ' τη μονεμβασιά

        ένα δάχτυλο και κάτι


        Αμελητέα τάξη

  25. George P. avatar
    George P. 08/06/2010 21:20:34

    O χρόνος πίσω δεν γυρίζει.

    • FRESCO avatar
      FRESCO @ George P. 08/06/2010 21:31:54

      Ακριβώς. Ο Ηράκλειτος άλλωστε είπε πως δύο φορές στο ίδιο ποτάμι δεν γίνεται να μπεις.

  26. Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας avatar
    Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας 08/06/2010 21:45:18

    Δε με χαλάνε καθόλου όλα αυτά. Ειδικά η σαχλαμάρα της ρεζερβε ξαπλώστρας σε δημόσια παραλία.. Ήμαρτον!
    Τα ελληνικά νησιά είχαν γίνει ΘΡΥΛΟΣ για τη χύμα κατάσταση έτσι κι αλλιώς, αν θέλανε χλίδα τρέχανε όλοι στη Σαρδηνία, στην Κυανή Ακτή, στη Βηρυτό.
    και όσοι προλάβαμε ως και τη Μύκονο μέχρι το 1990 καταλαβαίνουν τι εννοώ..

  27. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 08/06/2010 23:02:05

    Ναί Φαίλτωρ,θυμᾶμαι ὅτι μαζευόταν ὅλη ἥ γειτονιά γιά νά δῆ στήν TV τοῦ γείτονα τήν Cantsonissima.Τήν θυμᾶται κανείς;

    Αὐτό πού μέ ἐξαγριώνει δέν εἶναι τό νά ξαναζήσω ἔτσι,ἀλλά τό ὅτι δέν μπορῶ νά κάνω τίποτα γιά νά ἀπαλλαγῶ ἀπό μιά ἄθλια κυβέρνησι πού καθημερινῶς μέ ξεφτυλίζει.Τήν φτώχεια τήν ἀντέχω,τήν ταπείνωσι ὄχι.Νά μποροῦσα νά τούς ἀφάνιζα γ....ο.
    Γεννήθηκα περήφανη καί πλαντάζω.

    • koreatis avatar
      koreatis @ Kὀριννα 09/06/2010 03:44:34

      Οχι αλλα θυμαμαι μια telefunken ασπρο-μαυρη που ειχε φερει ο παππους (ναυτικος) και επαιζε συνεχεια με χιονια γιατι οι αναμεταδοτες ηταν της πλακας οπως και η κεραια. μετα εφερε το μοναδικο μαγαζι ηλεκτρικων ειδων κατι ενισχυτες, αλλα και παλι....

  28. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 08/06/2010 23:30:05

    Μην ξεχασετε την ...ναφθαλινη για το σκωρο, κι αν κατι τετοιο ηθελε μας προκυψη θα ησυχαζαμε κι απ τους αεργους μεταναστες λογω πενιας θα πηγαιναν καπου αλλου να εισβαλλουν.

  29. koreatis avatar
    koreatis 09/06/2010 03:27:31

    Α ρε strange τι μου θυμισες. να σαι καλα. πιστεψε με, ηταν καλυτερες εποχες. να στο επεκτεινω: μπανιο με τα ποδια απο το χωριο στην παραλια (και ηταν μακρια) με την αλανοπαρεα απο νωρις. ηταν της μοδας τα τσοκαρα και σημαδευαμε γατες στο δρομο. με μια τριμμενη μπαλλα αγκαλια για να παιξουμε σουτακια ή ματς αν εβγαινε ο κοσμος. στην παραλια που δεν ειχε ουτε ξαπλωστρες ουτε beach bar. ηταν για παρτη μας. μεχρι το απογευμα που σκαγανε οι γεροι για μπανιο και πικ νικ και πεφταμε λιμασμενοι στα κεφτεδακια και στα καρπουζια. Μετα κατευθειαν για μπαλλα στην πλατεια μεσα στο λιοπυρι. Το βραδακι στη λουφα τσιγαρο ρεφενε (στελναμε κανενα απο την παρεα που καπνιζε ο πατερας του να παρει για να μην ψιλιαστει ο ιδιοκτητης του καφενε...εκει τα πουλαγαν τα τσιγαρα και στα μπακαλικα και η ποικιλια περιοριζοταν σε ασσο σκετο, marlboro σκληρο/μαλακο, καρελια κασετινα, αντε και κανενα sante για τους ζορικους...tobacco & newspapers shops δεν υπηρχαν).

    Το πρωτο αυτοκινητο, ηταν αποφορι. Φτιαγμενο με spare απο τα παλιατζιδικα του βοτανικου, με χαμηλου προφιλ, ρεκτιφιαρισμενη μηχανη, weber καρμπυρατερ, bilstein αερος/λαδιου, μπακετ μεταχειρισμενα. ολα με λεφτα απο τα χαρτηλικια ή κανα μεροκαματο καλοκαιρινο. Κινητα???? χαχαχα. ωραια η ζωη χωρις αυτα. κινητο στα χερια μου επιασα 30 χρονων και ηταν αυτα της motorola τα τουβλα, που τα πεταγες στο τοιχο και γκελαρανε πισω αθικτα.

    Στα φοιτητικα χρονια κουτουκακια στο θησειο, και οι τηλεφωνικες επικοινωνιες radio silence. η αστυνομια με ειχε βγαλει αγνοουμενο κανα δυο φορες που ειχα ξεχασει να γυρισω το βραδυ σπιτι και με περιμενε η μανα μου στα προθυρα εγκαφαλικου. ωραιες μερες ρε σου λεω. αυθορμητες. τωρα η ζωη ειναι κονσερβα φιλε.

    • FRESCO avatar
      FRESCO @ koreatis 09/06/2010 11:04:03

      Γράφετε ότι σημαδεύατε γάτες στο δρόμο. Τα συγχαρητήριά μου. Και μετά φαντάζομαι επιστρέφατε στις σπηλιές όπου γεννηθήκατε!

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ FRESCO 09/06/2010 11:15:20

        Κι εγώ τεμάχιζα μυρμήγκια. Θα μπω στο στόχαστρο των φιλοζωικών ;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ FRESCO 09/06/2010 11:24:11

        Πρόσεχε! Θα σε βάλει στο μάτι καμιά ΜΚΟ για την προστασία των υμενόπτερων!

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ FRESCO 09/06/2010 11:30:23

        Άσε Φαίλτορα, κι εγώ σκιάχτηκα τώρα... Ποιός ξέρει αυτή η ΜΚΟ που λες ποιόν έχει χρηματοδότη; Μπας και είναι κανένα Οπεν Σοσάιτυ Ινστιτουτο και μπλέξουμε;;;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ FRESCO 09/06/2010 11:45:55

        Πάρε τηλέφωνο τον Giorgos στην Ιπποκράτους και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!

      • koreatis avatar
        koreatis @ FRESCO 09/06/2010 14:22:34

        Ναι ναι. Ουγκ.

        Ηρεμα. παιδακια ημασταν. και δεν ειπα οτι σκοτωναμε γατες. παιζαμε. και ακου...σε χωριο μεγαλωσα. ζωοφιλια της πολης που εχουμε δει γιδα απο φωτογραφια και δεν ξερουμε οτι η κοτα εχει κεφαλι (γιατι τη βλεπουμε στο φυγειο του σουπερ μαρκετ), σε παρακαλω, οχι σε μενα. Εγω ειχα 2 σκυλους (για κυνηγι), καμποσες γατες, ο παπους γιδουλες, αγελαδα, κλπ...και επεζησαν (απο μενα χαχαχαχα) μεχρι τα βαθια τους γεραματα. μεχρι που μπορει να παιρναν και συνταξη απο το λοβερδο δηλαδη.

        χαιρετισμους. no hard feelings.

  30. Lalakis avatar
    Lalakis 09/06/2010 08:49:45

    στη φοτογραφια ειναι η φίλη μου η Κορίννα. Απαγγελει Μαρξ.

  31. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 09/06/2010 11:13:50

    Lalaki,
    μέ προσβάλεις!
    Σέ αὐτήν τήν ἡλικία ἤμουν λιγερόκορμη καί καστανόξανθη,(γι΄αὐτό μέ ἔβαζαν Σημαιοφόρο)καί δέν εἶχα μελετήσει ἀκόμη τόν "Marx for beginners".

  32. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 09/06/2010 11:22:49

    FRESCO
    What are the little boys made off?
    frogs and snails and puppy dogs tails
    that's what the little boys are made off.
    Ἔτσι εἶναι τά μικρά ἀγόρια.Τί τά ἤθελες; Σάν τά κοριτσάκια;
    Sugar and spice and all things nice
    That's the little girls are made off.

  33. Greg avatar
    Greg 09/06/2010 13:30:36

    Η κατάσταση με την κρίση φαίνεται φυσιλογική. Ειδικά την δεκαετία που πέρασε η εξέλιξη φαινόταν ότι οδηγούσε σε αδιέξοδο. Αν συνεχιζόταν με τον ίδιο ρυθμό η αύξηση πωλήσεων π.χ. αυτοκινήτων, είναι μαθηματικά-χωροταξικά βέβαιο ότι θα οδηγούσε σε ασφυξία. Ποιος δεν το έβλεπε; Αυτοκίνητα να καταλαμβάνουν καθε τετραγωνικό μέτρο, πεζοδρόμια κτλ, κάποια στιγμή θα μπλόκαραν τα πάντα. Παράλληλα με την οικοδομή, που είναι από την άλλη σοβαρή οικονομική δραστηριότητα, αλλά συγκέντρωνε εκθετικά όλο και περισσότερο νέο πληθυσμό (και αυτοκίνητα) σε ήδη υπερπλήρεις περιοχές.

  34. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 09/06/2010 13:58:50

    Η ζωη που "χασαμε", ειναι εξοχως καλυτερη-αληθινη, απο την υπαρχουσα..Το οτι επιστρεφουμε δεν ειναι οδυνηρο,αλλα, μια εξελιξη της φυσιολογιας των πραγματων.Απο την προαναφερθεισα "φυσιολογικη εξελιξη", πληττονται μονο οσοι διαβιουσαν τον "ψευτομυθο" της Ευρωπαικης μετεξελιξης (ακουσον-ακουσον), οι περισσοτεροι εκ των οποιων, οχι μονο αγραμματοι ηταν,αλλα, και αταξιδευτοι και μη γλλωσσομαθεις...Ηταν δηλαδη οι δηθεν--αρχοντοχωριατοι--οι οποιοι απλα θα επιστρεψουν στα χωρια τους για να παραξουν προιοντα γεωργικα-κτηνοτροφικα και αλλα.Τα νεα παιδια ειναι πιο συνειδητοποιημενα. Δεν παρασυρθηκαν απο τις φανφαρες (σοσιαλιστι(η)κης μορφης), που παρεσυρθη η γενεα μου,δεν εκθειασαν εθνικιστικες "κορωνες" οπως η προγενεστερη γενεα εμου, και εν κατακλειδι, καταλαβαινει περισσοτερο απο πολλους τι την περιμενει...
    Αυτα τα πραγματικα μορφωμενα (κατα τω πλειστον) παιδια, δεν τα φοβιζει καν η ιδεα εκπατρισμου υπο την εννοια, οτι βλεπει το καλυτερο και θα προσπαθησει να το κατακτησει.
    Ολοι οι αλλοι, θα φαμε απο τις σαρκες μας, μεχρι και αυτες να τελειωσουν.Μετα το χαος.

  35. Lalakis avatar
    Lalakis 09/06/2010 14:02:19

    πλακα πλακα πολυ καλο το κειμενο. Αφού συγκυνήθηκα και εγώ.

  36. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 09/06/2010 14:48:40

    Θα συνεχιστεί πολύ αυτή η περαλθοντολαγνία;

    αντε, γιατί έχω να πώ να πάρω και ΚΟΛΥΝΟΣ και μπαταριες μεγαλες για το ραδιοκασετοφωνο (τις πολύ μεγάλες...κυκλοφορουν ακόμα άραγε;)

    • Nick avatar
      Nick @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 13/06/2010 18:01:42

      ΚΟΛΥΝΟΣ είχα να δω χρόνια μέχρι που την ξαναείδα το 2007 στη Μυτιλήνη σε ένα μαγαζί στην Ερμού, κοντά στο e-shop.

  37. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 09/06/2010 14:49:43

    (τον φτάνω στα σαρδάμ τον Γιώργο. Δυστυχώς δεν ειμαι Ελληνας τις διασποράς γαμώτο ούτε εξόριστος άρα δεν μπορώ να το στηρίξω...)

  38. FRESCO avatar
    FRESCO 09/06/2010 15:36:30

    koreatis,
    Να είστε καλά.

  39. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 09/06/2010 18:37:02

    lol

    Πάντα είχε χιούμορ ο Κλέαρχος.

    Θραξ Αναρμόδιος