28/01/2010 22:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστροφή στην ΕΡΤ

Η επιστροφή του Στέλιου Κούλογλου στα γνώριμα λημέρια είναι γεγονός. Η σχέση του βέβαια με κρατικές θέσεις ανάγεται στην εποχή  Σημίτη-Πανταγιά.

Σε κάθε περίπτωση δείτε τι έγραφε το tvxs πριν από ένα περίπου χρόνο για τις ...αργομισθίες στην ΕΡΤ.

Όπως έλεγε και ο Λένιν "η στάση σου καθορίζει και τη θέση σου τελικά…"

http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%81%CF%84-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%AD%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 28/01/2010 22:42:16

    Δυστυχώς επανέρχεται όλο το σύστημα ΠΑΣΟΚ και τα τρωκτικά του παντού. Σήμερα έμαθα για κάποιον ΣΥΡΙΖΑΙΟ που αμέσως του δόθηκαν δουλειές από κρατικούς φορείς.

    Η ΕΡΤ δεν έπαθε τίποτε χωρίς τον Κούλογλου, βαρετός αρτηριοσκληρωτικός και προπαγανδιστής ήταν, και δεν τον χρειάζεται, όπως δε χρειάζεται και τους υπόλοιπους που ετοιμάζονται να αποχωρήσουν προς σκάι μεριά.

  2. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 28/01/2010 22:47:39

    Τώρα πρέπει να μας ανακοινώσει και το μισθό του για να γελάσουμε ακόμη περισσότερο.

  3. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2010 22:51:36

    Άξια τα μισθά τους.

  4. ΙΑΒΕΡΗΣ 84 avatar
    ΙΑΒΕΡΗΣ 84 28/01/2010 23:02:10

    Ο αγώνας τώρα δικαιώνεται....Ή μάλλον η γλίτσα τώρα δικαιώνεται

    • nasos avatar
      nasos @ ΙΑΒΕΡΗΣ 84 29/01/2010 14:44:39

      Έτσι,μετά από Μακρά Πορεία στην Έρημο που τον έστειλε η κακούργα Δεξιά,και αφου έστησε το τβχσ στη φτωχική Διονυσίου Αρεοπαγίοτυ για να βγάλει το μεροκάματο,επιστρέφει στα πάτρια εδάφη.
      Ήδη οι ξένοι παραγωγοί ντοκυμαντέρ και οι εγχώριοι μεταφραστές τρίβουν τα χέρια τους

    • ΙΑΒΕΡΗΣ 84 avatar
      ΙΑΒΕΡΗΣ 84 @ ΙΑΒΕΡΗΣ 84 29/01/2010 21:10:32

      Πρέπει ο Στελλάκης να διεκδικήσει και σύνταξη αντιστασιακού στο καθεστώς της επάρατης δεξιάς.Στ'αρματα στ'αρματα εμπρός στον αγωνά για τη χιλάκριβη τη βίλα στην Εκάλη

  5. thespieys avatar
    thespieys 28/01/2010 23:07:53

    Λίγη αντιρατσιστική πλύση εγκεφάλου δε βλάπτει...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ thespieys 28/01/2010 23:15:40

      Σίγουρα.
      Τα ημερομίσθια των νόμιμων αλλοδαπών ανέβηκαν πολύ.
      Χρειάζεται φρέσκο χαμηλόμισθο αίμα.
      Και οι επαγγελματίες συνήγοροι της "συμπόνιας" στις κατάλληλες θέσεις προπαγάνδας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ thespieys 28/01/2010 23:17:17

      Καιρός να δουλέψουν τα πλυντήρια.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ thespieys 28/01/2010 23:19:59

      Ορέστιε.
      Μην ξεχάσεις, τα πλυντήρια, να είναι Misco, συγγνώμη SIEMENS ήθελα να πώ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ thespieys 28/01/2010 23:23:13

      Εγγυημένη απόδοση. Ξεπλένουν τους πιο δύσκολους λεκέδες. Κάνουν το μαύρο, άσπρο.

  6. aggelos avatar
    aggelos 28/01/2010 23:08:10

    ΠΑΣΟΚΑΡΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!! Οι άριστοι της ελληνικής κοινωνίας κατέλαβαν επιτέλους τις κρατικές θέσεις! Από τον Περιφερειάρχη δάσκαλο, με βιογραφικό τα εγκώμια σχολικού επιθεωρήτή της Μεσσηνίας, στον κούλογλου. Έχουμε αυτούς που μας αξίζουν! Είναι ο καθρέφτης μας.

  7. αντί avatar
    αντί 28/01/2010 23:58:16

    Τουλάχιστον αυτός είναι από τους σοβαρότερους Έλληνες δημοσιογράφους.

    • kanis avatar
      kanis @ αντί 29/01/2010 00:05:45

      ?

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ αντί 29/01/2010 00:12:40

      Αν αυτός είναι απο τους σοβαρότερους, φαντάσου πως θα είναι οι γελοίοι!

    • αντί avatar
      αντί @ αντί 29/01/2010 18:06:14

      Δεν χρειάζεται να φανταστείς. Κάθε μέρα τους βλέπεις!

  8. kanis avatar
    kanis 28/01/2010 23:59:20

    ΤΙ υποννοείς, όταν στον βασικό επικοινωνιακό φορέα μιάς χώρας,..

    … προωθείς για πρόεδρο, έναν γνωστό στην αγορά με το nick “γάτος”…?
    … προωθείς για διευθύνοντα σύμβουλο, τον πρώην εταιρίας με ανοικτούς λογαριασμούς επί των δικαιωμάτων, με τον εν λόγω φορέα…?
    …προωθείς δημοσιογράφο, που δηλώνει,ήδη, τιμή για το διορισμό του στο ΔΣ,αλλά που θα αρνηθεί τη θέση, για να προωθήσει τις πανάκριβες μεταγλωτισμένες κυρίως εκπομπές του?
    …προωθείς ως συγγραφέα, γραφίδα κολακείας υπανάπτυκτου γυναικείου κοινού?

    Η αυτοκαταστροφή έχει και τα όρια της!

    • ti na pei kaneis avatar
      ti na pei kaneis @ kanis 29/01/2010 10:02:25

      Ποιοί έιναι ολοι αυτοί?
      ονόματα έχουν? ειδικά ο γάτοςς?? μαύρος έιναι?

  9. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 29/01/2010 00:27:33

    Ε βέβαια είναι δυνατόν τι γινόμασταν χωρίς κουλογλου.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ «Κασσάνδρα» 29/01/2010 00:44:06

      Αν δεν υπήρχε ο Κούλογλου, το ΠΑΣΟΚ θα έπρεπε να τον εφεύρει.

    • kanis avatar
      kanis @ «Κασσάνδρα» 29/01/2010 00:45:59

      strange...

      ...τόσο καλός μεταφραστής είναι!???

  10. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 29/01/2010 01:03:52

    Ἂς τὰ βλέπει ἡ Ν.Δ. ἀγαπητοί μου, ποὺ δὲν πείραξε οὔτε πασοκικὸ κουνούπι στὴν ΕΡΤ.

    • sceptic avatar
      sceptic @ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 29/01/2010 01:12:17

      ????

    • kanis avatar
      kanis @ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 29/01/2010 01:20:45

      Ο Πευκιανάκης (του Μητσοτάκη) ως "σύμβουλος ειδικών θέσεων" τι ρόλο έπαιζε-παιζει στην ΕΡΤ:...κι εισπράτει 240.000ε το χρόνο ;;;

  11. karenin avatar
    karenin 29/01/2010 01:32:01

    Ο Σ.Κούλογλου κοσμεί την ελληνική δημοσιογραφία. Αν μιλάμε για ποιοτική αναβαθμιση της ΕΡΤ, είναι σιγουρα ο πιο κατάλληλος.

    • anonymous avatar
      anonymous @ karenin 29/01/2010 02:05:16

      Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

    • nasos avatar
      nasos @ karenin 29/01/2010 14:41:38

      Θα έλεγα πως κοσμεί των χώρο των μεταφραστών και γενικά όσων ασχολούνται με μεταγλωττίσεις ξένων ντοκυμαντέρ.
      Έτσι ήταν και η δουλεία του στην ΕΡΤ,δεκα μεταγλωττισμένα ντοκυμαντέρ-ένα δικό του,κατά προτίμηση γυρισμένο στις ΗΠΑ.

  12. thespieys avatar
    thespieys 29/01/2010 02:06:30

    ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 3/2008 ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΟΥ ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

    (...)Το ΠΠΣ είχε ασκήσει αυτεπάγγελτη πειθαρχική δίωξη κατά του εφεσιβάλλοντος συν. Στέλιου Κούλογλου, με το σκεπτικό ότι συμμετείχε σε διαφήμιση μάρκας αυτοκινήτου (Lexus) που καταχωρήθηκε στην εφημερίδα «Το Βήμα της Κυριακής» στις 06.05.07, αλλά και σε άλλα έντυπα.
    Παράβαση του άρθρου 7, παρ. 1, εδ. α’ και θ’ του Καταστατικού και άρθρου 5, παρ. γ’ του Κώδικα Αρχών Δεοντολογίας.
    (...)
    Το ΔΠΣ συνεκτιμώντας όλα τα στοιχεία της παρούσης διαδικασίας κάνει δεκτή την έφεση. Κρίνει ομόφωνα τον συν. Στέλιο Κούλογλου πειθαρχικά ελεγκτέο, για παράβαση του άρθρου 7, παρ. 1, εδ. α’ και θ’ του Καταστατικού και άρθρου 5, παρ. γ’ του Κώδικα Αρχών Δεοντολογίας. Του αναγνωρίζεται όμως πως κατά πάσα πιθανότητα ο ίδιος πίστευε ότι υπηρετεί το κοινωνικό σύνολο, διαφημίζοντας ένα προϊόν που προβάλλεται ως οικολογικό και επιτελεί με σοβαρότητα και αξιοπιστία το δημοσιογραφικό του έργο.(...)

    http://www.esiea.gr/gr/2arxeio/2008/09/11.htm

    Οικολογικό το Lexus, πράσινη η κυβέρνηση, καλά κρασιά!

    • ti na pei kaneis avatar
      ti na pei kaneis @ thespieys 29/01/2010 10:05:18

      δηλαδή αν τα λεφτα είναι από "οικολογικά προιόντα" είναι καθαρά?

  13. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 29/01/2010 09:22:59

    Σοσιαλιστικό πιστοποιητικό για την υπογραφή συμβολαίων με την ΕΡΤ;

    Άντε να βολέψουμε όλα τα ορφανά του Σοσιαλισμού... Η Μάγια μέλισσα 100.000 το επεισόδιο ο Παπαδόπουλος ένα 70αρι, τώρα ο Κούλογλου που δεν μπορεί να κάνει χωρίς κρατικό κορβανά και έχει η πράσινη ανάπτυξη.

    • rs avatar
      rs @ «Κασσάνδρα» 29/01/2010 10:11:43

      Ενώ όταν βολεύονταν τα ορφανά του...(Αλήθεια ποιανού: του φιλελευθερισμού,του κοινωνικού φιλελευθερισμού του ...Μήτσου και της Μάρως, ήταν αλλοιώς).
      Είμαι ο τελευταίος που θα υπερασπισθώ το Κούλογλου, αλλά υπάρχει κάποιος ο οποίος θα σχολιάζονταν θετικά;
      Όλοι έχουν να πούν κάτι γιά όλους.
      Και το συνάφι των δημοσιογράφων έχει -απ΄ότι φαίνεται- πολλούς φαρμακομύτες!

  14. F avatar
    F 29/01/2010 10:40:39

    Ὁ Κούλογλου συνάδει καὶ μὲ τὴν οἰκολογικὴ μας πολιτικὴ, ἀφοῦ διαφήμιζε (μὲ τὸ κῦρος του) τὸ πανάκριβο Toyota Lexus τῶν τεσσάρων χιλιάδων κυβικῶν.

  15. kanis avatar
    kanis 29/01/2010 11:21:57

    O Βαλιανάτος δεν θα αποκατασταθεί;
    Κατά πως φαίνεται...πλησιάζει κι αυτουνού η ώρα για να "λάμψει" και πάλι!!!

  16. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 29/01/2010 12:00:59

    Kanis,γιά την ώρα το Γκρέγκορι,ντέν μπορεί.Παίζει έναν μικρό,αλλά χαρακτηριστικό ρόλο figurante,στη χαρτορίχτρα κι έτσι υπάρχει το ασυμβίβαστο!Ισως,όταν τελειώσουν οι παραστάσεις,του...χορηγήσουν τίποτα ΜΚΟ,λίγη mascara,λίγο rouge και κανένα στριγκάκι με πούλιες στη χώρα του υπογαστρίου.(θα παρασινίσει απ'τη ζήλεια του το μπίρμπιλο ).

    • kanis avatar
      kanis @ Σπάρτακος 29/01/2010 12:10:23

      Πάντως...έχει καλύτερο μπούστο από την Λιλλύ Παπαγιάννη, δεν βρίσκεις;

  17. kanis avatar
    kanis 29/01/2010 14:21:20

    Θεωρείς ότι υπάρχει φυσική συμμαχία μεταξύ γυναικών και γκέι;

    Απολύτως. Νομίζω ότι υφίστανται ακριβώς την ίδια φαλλοκρατική συμπεριφορά της κοινωνίας, απλώς οι γκέι την υφίστανται σε πολύ χειρότερο βαθμό. Οι γυναίκες όμως έχουν το άλλο δυστύχημα: δεν τη βλέπουν. Τουλάχιστον οι γκέι τη βλέπουν, την τρώνε στα μούτρα.

    ......
    Κι αυτό που ακούγεται συχνά ότι οι γκέι βρίσκονται παντού; Ότι έχουν καταλάβει όλα τα ΜΜΕ, τις θέσεις ισχύος;

    Αν ακούσω κάτι τέτοιο θα αυτοπυροβοληθώ. Λέγεται κάτι τέτοιο;

    ΛΕΝΑ ΔΙΒΑΝΗ
    http://www.10percent.gr/old/issues/200402/10.html

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ kanis 29/01/2010 15:10:30

      Αγαπητή kanis, θεωρείς την απάντηση στο δεύτερο ερώτημα σαρκασμό ή όχι. Γιατί αυτή την εντύπωση μου έδωσε αρχικά. Όμως στην τελευταία ερώτηση απαντά:

      " ... Να προσπαθήσουν να μπουν στο παιχνίδι, σχεδόν ακόμα κι αν δεν το θέλουν, να μπουν στα κέντρα εξουσίας με την ταυτότητά τους εν πλήρη αναρτήσει. Πιστεύω ακράδαντα ότι εάν η επόμενη γενιά δει σε θέσεις περίοπτες γυναίκες, γκέι, έγχρωμους, τότε μόνο θα μπει στο υποσυνείδητό της ότι είμαστε ίσοι, ότι έχουμε ίσα δικαιώματα και ότι δεν είναι καθόλου αμαρτία να είσαι γκέι ή γυναίκα ή να ανήκεις σε άλλη φυλή. Μόνο έτσι. Πιστεύω ότι η γενιά που αναλαμβάνει τώρα πρέπει να μπει στα κέντρα εξουσίας και να παίξει λίγο με το σύστημα."

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 29/01/2010 15:23:49

      antiathlitikos

      Ζούμε στο 2010.
      Ως γυναίκα, με προσβάλλει η διαιώνηση του μύθου της περιθωριοποίησης των γυναικών από τα κέντρα εξουσίας.
      Οι γυναίκες, θέλουν δε θέλουν, έχουν εδώ και πολλά χρόνια πλέον, ίσες ευκαιρίες με τους άντρες, σε όλα τα σημαντικά πόστα.
      Η ανέληξη γυναικών λόγω "ποσόστωσης",σαν προσβλητικός θεσμός, θα έπρεπε, να είναι η φεμινιστική παντιέρα στο 21ο αιώνα!!!!!
      Το αυτό ισχύει και για τις άλλες κοινωνικές ομάδες που αναφέρεις.

      Το θέμα των μειωνοτήτων, αφορά ξεχωριστή συζήτηση, όπως και χρόνο για την κοινωνική τους ένταξη! Δεν θυμάμαι, όμως, κανείς να είχε ποτέ πρόβλημα με ιατρούς Νιγηριανής καταγωγής που έχουν ανδρωθεί μέσα από τα ελληνικά σχολεία και πανεπιστήμια !

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ kanis 29/01/2010 15:31:39

      Η "αντι-ποσόστωση" φεμινιστική παντιέρα του 21ου αιώνα! Τέλειο! Όπως απολύτως βέβαια συμφωνώ και με την υπόμνηση ότι το "φεμινιστικό" δεν υποστέλλεται!

  18. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 29/01/2010 18:19:54

    Αμ το άλλο, που οι gay έχουν και φαλλό, και άμα θένε μπορούν να τον κρατάν κιόλα, που το πάτε? Να αμέσως-αμέσως ακόμα λίγη φαλλοκρατία...
    Αλί και τρισαλί!

  19. thespieys avatar
    thespieys 30/01/2010 12:26:51

    Τα golden boys επιστρέφουν στην ΕΡΤ - Ο Στ.Κούλογλου στοίχιζε 560.556,70 ευρώ το χρόνο!

    Με μια προκλητική όσο και αλαζονική δήλωση(διαβάστε την ολόκληρη εδώ) ο δημοσιογράφος Στέλιος Κούλογλου μας ανακοίνωσε ότι αποδέχθηκε(!) τον διορισμό του στο ΔΣ της ΕΡΤ μέχρι το όργανο στο οποίο θα συμμετέχει θα εγκρίνει τις δύο εκπομπές του (που από τότε που έπαψαν να προβάλλονται στην ΕΡΤ - από τα μέσα του 2008 - δεν βρήκαν πουθενά τηλεοπτική στέγη, προφανώς γιατί δεν ενδιέφεραν κανέναν). Ο δημοσιογράφος που λοιδόρησε το "κοινωνικό ΠΑΣΟΚ" στο πρόσωπο του τότε υπουργού Οικονομικών Δ.Τσοβόλα αποκαλώντας τον περιφρονητικά και υποτιμητικά "ο γιος...του αγωγιάτη" (με δημοσίευμα του στο "Βήμα")έρχεται τώρα προκλητικά και με κομπασμό να δηλώσει ότι ανταμείβεται για την μέχρι τώρα στάση του επι...ΝΔ! Το i-R έχει στη διάθεση τα έγγραφα για το κοστολόγιο των εκπομπών του κ.Κούλογλου τα 5 χρόνια που αμειβόταν με κυβέρνηση της ΝΔ (ενδεικτικά αναφέρουμε την απόφαση του ΔΣ 723/26-7-2005)αλλά και τις συνολικές ετήσιες αμοιβές που εμφανίζονται να πληρώνει η ΕΡΤ στο δημοσιογράφο όσο εργαζόταν εκεί. Και είναι σύνολο 560,556,7ο ευρώ! Ο κ.Κούλογου μας στοίχιζε με άλλα λόγια πάνω από μισό εκατομμύριο ευρώ εμάς τους φορολογούμενους που πληρώνουμε την ΕΡΤ και από τους λογαριασμούς της ΔΕΗ. Γιατί; Για να εμφανίζεται σε δυο εκπομπές το μήνα; Μα, εδω...κρεμάσαμε στα μανταλάκια τους Λυριτζή, Οικονόμου και την Πόπη Τσαπανίδου που οι δυο πρώτοι εργαζόντουσαν 5 ημέρες τη εβδομάδα από 4 ώρες κάθε μέρα και η Πόπη 5 ημέρες τη βδομάδα από 2 ώρες κάθε μέρα. Τι θα πρέπει να πούμε για αυτή την περίπτωση;

    Ερώτηση: Η εταιρεία παραγωγής Lynx.AE τίνος είναι; Μπορούμε να έχουμε το αναλυτικό κοστολόγιο της;
    Πως μιλάει άραγε για 5 καταστροφικά χρόνια όταν από το 2004 μέχρι και το 2008 υπηρέτησε την ΕΡΤ αμειβόμενος με αυτά τα μυθώδη ποσά; Είναι και αχάριστος δηλαδή...; Επειδή σταμάτησε "η... Μαρμίτα";

    Θα σταματήσουμε κι εμείς εδώ υπογραμμίζοντας ότι όλα τα παραπάνω δεν θα είχαν καμία θέση εάν η ΕΡΤ δεν ήταν δημόσια επιχείρηση και δεν χρηματοδοτούνταν από τα δικά μας χρήματα και μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ, εάν δεν γινόταν τόσος ντόρος για τα Golden Boys κλπ της "γαλάζιας διακυβέρνησης" και την ρεμούλα και διαφθορά της προηγούμενης περιόδου που καταγγέλθηκε από τους πάντες και εάν δεν υποσχόταν ο Γ.Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ ότι θα έφερναν νέα ήθη στον χώρο (τουλάχιστον) της υπό κρατικό έλεγχο δημοσιογραφίας. Κι εάν δεν προκαλούσε τόσο πολύ ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος - απόλυτα ευνοημένος από την ΝΔ για 5 ολόκληρα χρόνια όπως μαρτυρά το λογιστήριο της ΕΡΤ - και δεν μας έλεγε ότι πηγαίνει στο νέο ΔΣ της ΕΡΤ (στην ουσία) μέχρι να του εγκρίνουν τις ...εκπομπές! Ελεος και Νισάφι. Μπράβο σας λεβέντες...πάντα τέτοια...