#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/04/2008 13:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστρέφουν τα τεφτέρια στα μπακάλικα

Ως εργένης (αμετανόητος) ψωνίζω κάθε εβδομάδα από το σούπερ – μάρκετ της γειτονιάς μου. Οι ουρές το Πάσχα ήταν πολύ μικρότερες από τις άλλες χρονιές. Περισσότερος συνωστισμός υπήρχε στα ράφια, όπου ο κόσμος προσπαθούσε να βρει το φτηνότερο. Είχα χρόνια να δω ανθρώπους να διαλέγουν κάτι, να το βάζουν στο καλάθι και ύστερα από λίγο να το αφήνουν κρυφά σε μια γωνία για να μην τους δουν. Κι αφήστε την Τροχαία να λέει τα δικά της. Ο κόσμος που έφυγε ήταν πολύ μικρότερος από άλλες χρονιές. Και, το σημαντικότερο, δεν τράβηξαν όλοι το ραχάτι μέχρι τέλους εβδομάδας. Δεν άντεχαν να το κάνουν οικονομικά και επέστρεψαν.

Η έκθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την ελληνική οικονομία απλώς επιβεβαίωσε αυτά που γνωρίζουμε όλοι στην καθημερινή μας ζωή. Γράφουν πχ σήμερα τα ΝΕΑ. «Αγοράζουμε λιγότερο κρέας, λιγότερα τυριά, ψάχνουμε τις προσφορές στα σούπερ μάρκετ», παραδέχονται οι καταναλωτές, την ίδια ώρα που σε αρκετά συνοικιακά μπακάλικα έχει επιστρέψει δυναμικά το τεφτέρι και οι μοδίστρες γνωρίζουν μέρες δόξας μεταποιώντας και επιδιορθώνοντας παλιά ρούχα. Στην προσπάθεια των καταναλωτών να κάνουν οικονομία ώστε να μπορούν να τα βγάλουν πέρα στα βασικά αποδίδεται η αλματώδης αύξηση των πωλήσεων ειδών ιδιωτικής ετικέτας από τα σούπερ μάρκετ, η σημαντική μείωση του τζίρου σε ταβέρνες, εστιατόρια και κέντρα διασκέδασης- ακόμη και σινεμά. Οι βενζινοπώλες διαπιστώνουν ότι ελάχιστοι πελάτες τους πλέον ζητούν να φουλάρουν τα ρεζερβουάρ, και ακόμη λιγότεροι επισκέπτονται τα πλυντήρια με τη συχνότητα του παρελθόντος. «Έχω ελαττώσει τις εξόδους μου και πλέον περιορίζομαι στη μία μπίρα, εκεί που έπινα τρεις».

Έχουμε επανειλημμένως επισημάνει ότι το μεγάλο πολιτικό πρόβλημα της χώρας δεν είναι οι δήθεν πολιτικές κόντρες των φιλτραρισμένων από την διαπλοκή πολιτικών που μας κυβερνούν. Είναι η  φτώχεια, η ανέχεια και η οικονομική δυσπραξία. Και γι αυτά δεν φαίνεται να μπορούν να κάνουν τίποτα ουσιαστικό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 30/04/2008 14:18:49

    Τα τεφτέρια είναι εδώ και 2-3 χρόνια που έχουν κάνει την επανεμφάνιση τους.

    Το πιο ανησυχητικό είναι οι εικόνες ολοένα και περισότερων φτωχών να παίρνουν ό,τι περισσεύει από λαϊκές. Λες και γυρίσαμε 50 χρόνια πίσω.

    Βάλ'τε και τους "εργαζόμενους φτωχούς" για να συμπληρώσουμε το τρίγωνο ακρίβειας-ανεργίας-φτώχειας.

  2. jakioo avatar
    jakioo 30/04/2008 15:08:30

    φίλε πολλά δελτία ειδήσεων βλέπεις,πολύ Αυτιά και Σαραντάκο...αλήθεια πότε δεν υπήρχε ακρίβεια?το 70,το 80 ή το 90?....
    την έξοδο του πάσχα την είδες,την πληρότητα 100% σε αεροπλάνα και ξενοδοχεία?...τα γεμάτα καφέ και εστιατόρια και κέντρα διασκέδασης?...

  3. Greek Rider avatar
    Greek Rider 30/04/2008 15:17:45

    Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ:

    1)ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΝΤΟΜΑΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΧΗΜΙΚΑ= 42 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΙΛΟ
    2)ΑΠΛΕΣ ΝΤΟΜΑΤΕΣ =20 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΙΛΟ
    3)ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΕΣ ΝΤΟΜΑΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΥΣ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ =2 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΙΛΟ (ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ).

    Τώρα φαίνεται ακόμη μακρινό αλλά σε λίγα χρόνια οι εργαζόμενοι ή θα πεθαίνουν (κυριολεκτικά) στην δουλειά ή θα πεθαίνουν από τα χημικά και την ακρίβεια. Αυτό είναι καθεστώς!, όχι τα άλλα του Χίτλερ...

  4. Άτυχος avatar
    Άτυχος 30/04/2008 15:50:04

    Δεν θεωρώ την τοποθέτηση σου επί των πραγμάτων ολοκληρωμένη...Συμφωνώ με τον jakioo 3.08 ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ post του http://politis-gr.blogspot.com .
    Εκεί πιστεύω πως βρίσκεται το ζουμί της ιστορίας.
    Και μια παρατήρηση...Μπράβο που δεν μετέχετε πολλά blogs και sites όπως εσείς και ο politis-gr κ.α σε αυτή τη φαγωμάρα δημοσιογράφων που ταλανίζει με τον χειρότερο τρόπο τον χώρο της μπλοκόσφαιρας.

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/04/2008 16:10:17

    Για να λύσεις το πρόβλημα της φτώχειας πρέπει να δώσεις δουλειά και μισθό στον κόσμο. Για να δώσεις δουλειά και μισθό πρέπει να έχεις παραγωγική βάση. Να παράγεις προϊόντα να προσφέρεις υπηρεσίες και να κάνεις εισαγωγή χρήματος. Τίποτε από αυτά δε γίνεται. Οπότε το πρόβλημα θα μεγαλώνει.

  6. Antenna avatar
    Antenna 30/04/2008 17:01:30

    Το είχα διαβάσει και εγώ!Του έσβησαν το σχόλιο και δεν ήταν υβριστικό,αντίθετα ήταν και ευγενικός ο άνθρωπος και συμφωνούμε όλοι μαζί του.Αίσχος εάν δεν το επαναφέρετε

  7. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/04/2008 17:13:02

    Κάτι έχει πάθει το σύστημα. Σε νεότερο ποστ δείχνει 2 σχόλια αλλά όταν πας να τα διαβάσεις βλέπεις μόνο ένα. Συνήθως δε σβήνουν εδώ εκτός αν ο σχολιαστής είναι γνωστό troll.

  8. Καρούτες avatar
    Καρούτες 30/04/2008 17:56:32

    Να φανταστείτε ότι κάποτε μια συμμετοχή για το Ακρόπολις είχε 100.000 δρχ και τώρα κοστίζει 3.000 Ευρώ.
    Το καρτέλ της ...ΕΛΠΑ.
    Αίσχος! ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ Παραιτήσου!
    Αν δεν τραβάς στα πατημένα και στα αντρικά , πήγαινε για ....σπριντάκια και παιδικά !
    Αυτή είναι Ακρίβεια , όχι του ...μακαρονιού και του κιμά !

  9. Factorx avatar
    Factorx 30/04/2008 18:03:46

    Εξάκτινε μπαίνεις στον κόπο και απαντάς ενω φαίνετει περι τινος προκειται: ΔΕΝ ΣΒΥΣΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΧΟΛΙΟ.ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ.
    1. Antenna IP: ΧΧΧΧ ΚΑΙ 2 AnonymousIP: ΧΧΧΧ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΆ ΘΑ ΤΟΥΣ ΞΕΜΠΡΟΣΤΙΑΣΩ.

    ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΟΝΤΩΣ ΑΝΑΒΑΘΑΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ

  10. Nick avatar
    Nick 30/04/2008 19:10:53

    Νά'ναι καλά η παραοικονομία (45% του ΑΕΠ) που δείχνει μια άλλη εικόνα. Και φυσικά οι οικογενειακοί δεσμοί που κρύβουν τη φτώχεια.

    Ακρίβεια υπήρχε πάντα, μόνο που τότε υπήρχε και το τυπογραφείο για να παράγει χρήμα. Τώρα μετακόμισε Φρανκφούρτη...

  11. giorgos avatar
    giorgos 01/05/2008 18:26:08

    Η οικογένεια πάντα λειτουργούσε στην Ελλάδα ως υποκατάστατο του κράτους πρόνοιας.Πολύ μαύρο χρήμα κυκλοφορεί,όπως και δανεικό,γι αυτό και επιβιώνουμε ως τώρα.Τα χρέη,όμως,είναι χρέη και πρέπει να αποπληρωθούν,οπότε τα φορτώνονται οι νεώτερες γενιές,για να καταναλώνουν οι τρέχουσες.Αλληλεγγύη λέγεται αυτό.

  12. fantomas avatar
    fantomas 02/05/2008 07:11:31

    Φιλε jakioo,
    Δεν χρειαζετε να βλεπεις Αυτιά και Σαραντάκο για να καταλαβεις οτι υπαρχει τρομερη ακριβια !!
    Το βλεπεις στην τσεπη σου καθημερινα !!
    Τωρα, δεν ειναι δυνατον να κανεις συγκρισεις με το 60 ή το 70 ή το 80 !!
    Γιατι τοτε θα πρεπει να μπουμε στην λογικη να συγκρινουμε με το 20 'η το 30 !!
    Το θεμα ειναι οτι πρεπει να πηγαινουμε προς το καλυτερο και οχι προς το χειροτερο !!