02/09/2008 00:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστρέφουν τα τεκμήρια

Νέο χαράτσι έρχεται για τουλάχιστον 500.000 φορολογούμενους με την αναβίωση του αναχρονιστικού συστήματος των τεκμηρίων διαβίωσης, τα οποία είχαν καταργηθεί πριν από 5 χρόνια και είχαν κριθεί ακόμη και αντισυνταγματικά από το ΣτΕ. Με τα τεκμήρια διαβίωσης δεν θα φορολογούνται πλέον βάσει των εισοδημάτων τους, αλλά βάσει του τρόπου ζωής και ας είναι και με δάνεια και πιστωτικές κάρτες. Πιστωτικές κάρτες, αυτοκίνητα, εξοχικά, αλλά και δίδακτρα ιδιωτικών σχολείων θα αποτελούν απόδειξη πολυτελούς ζωής.

Ενδεικτικό παράδειγμα της μεγάλης επιβάρυνσης αποτελεί ότι μισθωτός με αυτοκίνητο 1.600 κ.ε., που στέλνει το παιδί του σε ιδιωτικό σχολείο και έχει μία πιστωτική κάρτα των 3.000 ευρώ με ετήσιο εισόδημα 15.000 ευρώ, τα τεκμήρια διαβίωσης τον ανεβάζουν στα 22.000 ευρώ. Έτσι, από τα 810 ευρώ που πληρώνει σήμερα φόρο, με τα τεκμήρια ανεβαίνει στα 2.700 ευρώ, δηλαδή 1.890 ευρώ παραπάνω ή αύξηση φόρου 333%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 02/09/2008 02:06:19

    Ελεύθερος επαγγελματίας με τα ίδια τεκμήρια, δηλαδή αυτοκίνητο, ιδιωτικό σχολείο και μία πιστωτική κάρτα, που δηλώνει εισόδημα 15.000 ευρώ, τα τεκμήρια τον ανεβάζουν επίσης στις 22.000 ευρώ και ενώ πληρώνει σήμερα φόρο 1.035 ευρώ, με το νέο καθεστώς θα πληρώνει φόρο 3.975 ευρώ, δηλαδή 2.940 ευρώ περισσότερα ή αύξηση 384%. Παράγοντες της αγοράς προμηνύουν, ότι αυτά τα μέτρα θα παγώσουν την κατανάλωση. Μάλιστα, ουδείς από το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης επιβεβαιώνει, ότι με τα τεκμήρια κλείνει ο κύκλος της μεγάλης φοροεπιδρομής.

  2. Βασίλης avatar
    Βασίλης 02/09/2008 03:57:02

    Όσο και να τα "σούρνω" της Κυβέρνησης, οφείλω να πω οτι αυτό το μέτρο δεν με βρίσκει αντίθετο.

    Δεν γνωρίζω αν το μέτρο αυτό πάρει σβάρα και ανθρώπους με πιστωτικές κάρτες κτλ. αλλά σαν συνιδιοκτήτης μεγάλου λογιστικού γραφείου έχω να επισημάνω οτι δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσοι άνθρωποι έρχονται και καταθέτουν χαρτιά με ετήσιο εισόδημα περί τα 10, 12, 15 χιλιάρικα και παρκάρουν απέξω με Cayenne, SLK, διάφορα μοντέλα Porsche, Mercedes (από 300άρια και πάνω) κτλ.

    Μέχρι και περιπτερά που παραδίδει χαρτιά ημερησίου τζίρου 90 Ευρώ (τζίρου ακαθάριστου) έχουμε που πρόσφατα ήρθε με Mercedes SL 55 AMG BRABUS (αξίας 270.000 Ευρώ!) έχουμε.

    Δε όποιος περάσει έξω από τα γραφεία μας (και αυτό δε γίνεται μόνο σε εμάς) σε ημέρες που κλείνουν οι φορολογικές δηλώσεις θα νομίσει οτι είμαστε Έκθεση όχι πολυτελών αλλά πολυτελέστατων
    αυτοκινήτων...

    Και να φανταστείτε οτι το 75% της πελατείας είναι "μισθωτοί" και μικρομεσαιοεπιχειρηματίες...

    Μέχρι και Καθηγητής (στα χαρτιά) μισθωτός Φροντιστηρίου έχει σταματήσει απέξω με Hummer το οποίο έσερνε πίσω του σκάφος αναψυχής Princess (αξία 350.000 Ευρώ!) για να μας παραδώσει χαρτιά για ετήσιο εισόδημα 9.800 (το αποθανατίσαμε με φωτογραφία)! Το σκάφος ήτανε δικό του. Ως γνωστόν στα χαρτιά είναι μισθωτός και στην πραγματικότητα συνιδιοκτήτης 5-6 φροντιστηρίων (μαύρη συμμετοχή)!

    Αν επισκέπτοντε τον μπλογκ σας κι άλλοι συνάδελφοι θα έχουνεσίγουρα κι άλλα τέτοια ευτράπελα να σας αναφέρουν.

    Μη γελιόμαστε. Στην Ελλάδα κυκλοφορεί (και βάσει ερευνών) το περισσότερο μαύρο χρήμα στην Ευρωπαϊκή Ένωση! Και δεν το έχουν μόνο 10-20 Επιχειρηματίες. Κυκλοφορεί και πάρα μα πάρα πολύ μαύρο χρήμα στο λαό και όποιος δεν το παραδέχεται λέει ψέμματα στον εαυτό του.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/09/2008 08:23:58

    Αναχρονιστικοί οι θεσμοί, λάθος η εστίαση στην φορολόγηση και όχι στην μείωση δαπανών, αλλά σωστή η φορολόγηση του "πλούτου" (Από τον φτωχό τι να πάρεις?)

    Τα αντικειμενικά κριτήρια βγήκαν για να μην λαδώνονται οι εφοριακοί. Τώρα έχουν γίνει κεφαλικός φόρος

    Αν απλά φορολογείς, χωρίς να μειώνεις έξοδα, κάποια στιγμή γονατίζεις την οικονομία και φαλιρίζεις.

    Το να φορολογείς πλούτο ακούγεται "σωστό" μόνο αν ο πλούτος έχει μαζευτεί από παράνομα μη φορολογημένα έσοδα. Αν έχω φορολογηθεί για να αποκτήσω το Καγιέν, γιατί να ξαναφορολογηθώ επειδή το έχω. Ας αυξηθούν τα τέλη κυκλοφορίας με βάσια αξία, κυβισμό παλαιότητα κλπ.

    Συμφωνώ με τον προηγούμενο σχολιαστή, κυκλοφορεί πολύ μαυρο χρήμα.

  4. Τζιμάκος avatar
    Τζιμάκος 02/09/2008 08:24:32

    Σύμφωνοι, Βασίλη, αλλά σκέψου πόσα χλωρά θα καούν μαζί με τα ξερά.

    Ο κύριος καθηγητής με το Hummer μπορεί να φοροδιαφεύγει, αλλά το αυτοκίνητό του το αγόρασε νομότυπα, έτσι δεν είναι; Με όλα τα χαρτιά και όλες τις αποδείξεις.

    Δεν μπορούν να τον τσιμπήσουν από εκεί; Μέσω της διασταύρωσης των στοιχείων;

    Ακόμη, αντί να θεωρούν "τεκμήρια" τα ιδιωτικά σχολεία, να δημιουργήσουν κίνητρα ώστε ο κόσμος να έχει λόγο να ζητάει αποδείξεις από τους καθηγητές των ιδιαίτερων.

    Για κάθε φοροφυγά υπάρχουν 10 άνθρωποι που θα την πληρώσουν άδικα, οι οποίοι δεν μπορούν και να αμυνθούν!

  5. kinezos avatar
    kinezos 02/09/2008 08:38:00

    @Βασιλης. Συμφωνω απολυτα με αυτα που λες. Το μαυρο χρημα κινει την αγορα, αλλιως δεν δικαιολογειται το οτι το συστημα εξακολουθει να λειτουργει παρολο τον αναπτυξιακο μεσαιωνα που εχει πεσει η χωρα. Το θεμα ομως δεν ειναι το οτι καποιοι (πολλοι ενδεχομενως) φοροδιαφευγουν. Το θεμα ειναι οτι το νομοθετικο και ελεκτικο συστημα της χωρας πασχει και επιτρεπει τη φοροδιαφυγη ειτε με παραθυρακια ειτε με ελλειπη ελεγχο. Με αποτελεσμα να την πληρωνουν παντα οι μισθωτοι/συνταξιουχοι και οι ιδιοκτητες ακινητων που δεν μπορουν να ελιχθουν.

    Για παραδειγμα, ο πελατης σου λες οτι δηλωνει υπαλληλος ενω ειναι στην πραγματικοτητα επιχειρηματιας. Σε τινος το ονομα ειναι η επιχειρηση λοιπον? Μπορει αυτος να εχει "μαυρη συμμετοχη" αλλα καποιος αλλος θα φαινεται. Γιατι σε καποιου το ονομα πρεπει να ειναι η επιχειρηση και αυτη πληρωνει φορο...εκτος αν δεν εκδιδει αποδειξεις, οποτε ερχομαστε στο θεμα του ελεκτικου μηχανισμου.

    Το ζητουμενο λοιπον ειναι το για να πιασεις τους αετονυχηδες που γλυστρανε, δεν μπορεις να διαλυσεις τα παντα, δεν μπορεις να εξαθλιωσεις χιλαδες ανθρωπους.

    Να σου πω ενα παραδειγμα. Ενας μισθωτος των 20000 (παραδειγμα) το χρονο προ φορων εχει και ενα διαμερισμα 2αρι με ενοικιο 350 ευρω δηλαδη 4200 το χρονο (σιγα τον Ωναση δηλαδη!!!!). Αυτος θα κληθει (επειδη εχει το διαμερισμα) να πληρωσει τωρα περιπου 1470 ευρω φορο απο εκει που θα πληρωνε περιπου 270 ευρω μετα τις επιστροφες απο το ΦΜΥ. Δηλαδη του παιρνεις περιπου ενα 35% του ενοικιου του (γιατι εκει θα καταλογιστει). Και αν αυτο το διαμερισμα θεωρησουμε οτι αξιζει περιπου 100.000ευρω...τον αφηνεις με μια επενδυση με αποδοτικοτητα 2,73%...Που ειναι η δικαιοσυνη σε ολη αυτη τη ιστορια?????

    Απο την αλλη, λενε οτι θα μειωσουν την κλιμακα απο 25 σε 20% και απο 35 σε 30%. Αν κανεις ενα υπολογισμο, θα δεις οτι συμφερει αυτους που δηλωνουν απο 36000ευρω το χρονο και πανω...Δηλαδη χτυπαμε τους προνομιουχους ή τους φουκαραδες τελικα???

  6. Nick avatar
    Nick 02/09/2008 08:55:32

    Βασίλη, είσαι σωστός εως ένα σημείο.

    Γιατί όμως τα κατήργησαν πριν 7 χρόνια;

    Και όποιος/α ξέρει, γιατί τα 4χ4 ή εκτός δρόμου ή SUV φορολογούνται σαν ΑΓΡΟΤΙΚΑ και όχι σαν ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ (μιλάμε για τα οχήματα άνω των 2500 cc);;

    Όλοι αυτοί που έχουν 4χ4 θα ήθελαν να είχαν Ferrari, αλλά άντε τώρα να δικαιολογήσεις τεκμήριο για τέτοιο αυτοκίνητο...

  7. jordan avatar
    jordan 02/09/2008 09:19:54

    το ζητημα ειναι οτι , οτι και να μαζεψουν τωρα , θα πει στο βροντο , δηλαδη θα καλυψουν τρυπες απο τα οικτρα λαθη , που εκαναν στον τομεα της οικονομιας - οσο για τα μετρα ειναι η αναγγελεια ενος προδιαγεγραμμενου θανατου - Οι ασχετοι υπαλληλοι που γιναν υπουργοι εχουν μπερδεψει τα μπουτια τους σε επικυνδυνο βαθμο . Το γαμωτο ειναι οτι στη χωρα μας , ποτε κανεις δεν παραδεχεται ειλικρινα το σφαλμα του , πολυ δε μαλλον στην κεντρικη πολιτικη σκηνη !!

  8. mesas avatar
    mesas 02/09/2008 09:36:47

    factora σου το έγραψα ότι επιστρέφουν σε ποστ της Παρασκευής http://www.antinews.gr/?p=3178
    εννοείται χωρίς να έχω εσωτερική πληφορήσηση!

    απλά διάβαζα το καλοκαίρι νεότερη ιστορία αυτής της χώρας και θυμήθηκα πως κινήθηκαν τα πράγματα στα χρόνια του δράκουλα όταν ο τωρινός υπευθυνος της οικονομίας ήταν σύμβουλος...

    θυμήσου, το μεγαλύτερο χαράτσι είναι το ΕΤΑΚ, το οποίο με "απλές" υπουργικές αποφάσεις αυξάνει, είτε με αύξηση αντικειμενικών είτε με αύξηση του ποσοστού (σήμερα 0.1%)
    αυτό θα είναι το κυριότερο όπλο μαζέματος φόρων την επόμενη δεκαετία και θα χρησιμοποιηθεί άνετα από τις επόμενες κυβερνήσεις για τη χρηματοδότηση των ελλειμμάτων

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 02/09/2008 09:38:12

    Δηλ. εγώ που έχω μια πιστωτική κάρτα για αγορές από το Ίντερνετ θα αποτελεί τεκμήριο η κατοχή της και όχι η χρέωσή της? Έχω να την χρεώσω πάνω από ένα χρόνο.

    Τα τεκμήρια υπάρχουν ανεπίσημα σε άλλες χώρες. Κάπου μαθαίνουν για κάποιον αυτά που είπε που Βασίλης βάζουν τον τύπο στο μικροσκόπιο συλλέγουν στοιχεία και τον χώνουν μέσα. Άτομο που δε σέβεται τους κανόνες λειτουργίας του κράτους που ζει δεν έχει θέση στο κράτος αυτό.

  10. kinezos avatar
    kinezos 02/09/2008 09:43:10

    Ρε παιδια δεν υπαρχει πιο αδικο φορολογικο συστημα απο τους εμμεσους φορους και δη τους κεφαλικους. εισαι ελευθερος επαγγελματιας?...ταριφα. εχεις ακινητο...ταριφα.

    Απο την αλλη και για να κανουμε το δικηγορο του διαβολου, ειναι φυσικο να ρεπει προς την αυθαιρεσια ενας λαος που καθοδηγειται απο αυθαιρετους. οταν παντου βλεπεις γυρω σου τη σαπιλα του συστηματος που σε κοροιδευει, τρωει τα λεφτα σου και καθε τρεις και λιγο σου ζηταει κι αλλα με τσαμπουκα...εσυ τι θα κανεις? ειναι και θεμα ενστικτου επιβιωσης. Οταν μας εχουν κανει να νοιωθουμε εν δυναμει διωκομενοι...θα την κανουμε τη στραβη για να γλυτωσουμε. Σ'αυτο το μπ...που λεγεται ελλαδα, ο καθενας οταν ανεβει στην καρεκλα κανει οτι γουσταρει και δε δινει λογαριασμο. λοιπον, εμεις τι να κανουμε???? να το παιξουμε τα καλα παιδια??? Στο τελος θα μας πουνε και μαλακες....Αν δεν μας εχουνε πει ηδη.

  11. χαμένη αξιοπρέπεια avatar
    χαμένη αξιοπρέπεια 02/09/2008 10:26:09

    Δυστυχώς για άλλη μια φορά θα τη πληρώσουν οι μικροί και ανυπεράσπιστοι γιατί αυτοί που έχουν τα Cayenne και τα Princess τα έχουν στο ονομά τους? Η είναι σε εταιρείες και αν πάλι είναι στο ονομά τους, θα ξέρει ο φίλος από το λογιστικό γραφείο ότι τώρα θα πάρουν τα τηλεφωνά τους φωτιά για να βρουν και θα βρουν τρόπους να ξεφύγουν και θα μείνει ο Αλογοσκούφης με την μαρίδα γιατί να μην γελιόμαστε ξέρει ότι από εκεί θα τα πάρει! Όσο για το μαύρο χρήμα κάντε μια βόλτα να δείτε στα μαγαζιά υπερπολυτελείας τι γίνεται και πόσα ετοιμάζονται να ανοίξουν.

  12. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 02/09/2008 10:42:49

    Η φιλάρεσκη και ονειρώδης νοοτροπία του Καραμανλή, όπως καταγράφεται και σε κάποια φιλομαξίμου μπλογκς, που έχουν στηθεί, είναι η εξής: - Στην εξωτερική πολιτική τολμώ αντιαμερικανικές τομές, επιδιώκοντας πολύπλευρο προσανατολισμό. Στο εσωτερικό βάζω τάξη. -
    Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το όλο σύστημα στην Ελλάδα είναι χαοτικό και νοσεί βαθύτατα κάτω από επιλογές που ανάγονται στο απώτερο και το πρόσφατο παρελθόν. Αυτό που κάνει ο Καραμανλής όμως, είναι να ξηλώνει τους ντενεκέδες της παράγκας, χωρίς να βάζει τίποτε στη θέση τους. Έτσι μένει ο λαός άστεγος και με τις βροχοπτώσεις, χωρίς το πρωτόγονο αποχετευτικό σύστημα που υπήρχε, διαβρώνεται και το οικόπεδο. Ανέκαθεν υπήρχε η προπαγάνδα της δεξιάς, ότι τα "σοσιαλιστικά πειράματα" του Πασόκ στηριζόντουσαν σε δανεισμό, αυξάνοντας μακροπρόθεσμα ένα χρέος, που θα αποτελούσε μελλοντικά αξεπέραστο αδιέξοδο. Εξ ου και το εύρημα με την απογραφή. Ποια ήταν λοιπόν η στρατηγική διάσωσης του Καραμανλή, αποδεικνύοντας ότι το πλοίο μπάζει νερά, για να μην το βλέπει σιγά-σιγά να βουλιάζει; Δημιουργεί τεχνητή έκρηξη στο μηχανοστάσιο για να φύγει αυτό μια και καλή αύτανδρο. Που βοηθούν τα όποια "λογικά" επιχειρήματα, όταν η διέξοδος που επιλέγεται είναι η αυτοκτονία; Συλλογίσθηκαν ποτέ αυτοί οι δήθεν "ώριμοι" και "υπεύθυνοι" άνδρες, ή όποιος τέλος πάντων τους υποστηρίζει - και στην περίπτωση μάλιστα που είναι λογιστής (!), δηλαδή σκαμπάζει κάτι ψιλά από οικονομία, ποιες είναι οι συνέπειες αυτών των μέτρων; Διότι όταν αποφασίζονται συγκεκριμένα μέτρα, δεν επαρκεί η αναφορά στις αιτίες που τα επέβαλαν, αλλά επιβάλλεται και η εκτίμηση των συνεπειών, που προβλέπεται αυτά να έχουν.
    Επισείουν το φόβητρο της επιτήρησης. Τότε εάν είναι η ΕΕ. ο λόγος της καταστροφής, γιατί μπήκατε μέσα οι μάγκες των κομμάτων, επιλέγοντας να ζείτε σε συνθήκες οικονομικής ραθυμίας, από δήθεν δώρα και "ενέσεις" στήριξης, ενώ αυτά διέλυαν τον παραγωγικό ιστό της χώρας; Αυτές δεν ήταν ενέσεις στήριξης, αλλά ναρκωτικό ξεμονταρίσματος όλης της υποδομής, τόσο στη μεταποίηση, όσο και στην αγροτική παραγωγική, όσο και στον τουρισμό. Μόνο αφελείς δεν μπορούν σήμερα να το καταλάβουν.
    Τι πράττει ο καλός ο καπετάνιος, όταν το σκάφος βυθίζεται; Οργανώνει μια συνταγμένη διάσωση, πληρώματος, επιβατών και ότι άλλου σημαντικού, μπορεί να παραλάβουν τα αντίστοιχα συστήματα. Εάν είναι η ΕΕ το πρόβλημα, πέρα από τη βλαχιά, την τεμπελιά, τη ραθυμία, τα ισλαμικά πατριαρχικά κατάλοιπα, την επιδειξιομανία, τον πιθηκισμό της ξενομανίας, την πνευματική οκνηρία, την μοιρολατρία και την μαγκιά της επικράτησης μέσω του ύπουλου παραγκωνισμού των άλλων, τον κομματοσκυλισμό, τότε βγαίνεις από την ΕΕ. φίλε. Οι δεκάρικοι του Πασόκ για δήθεν νίκη της ένταξης στην ΟΝΕ, δεν ήταν παρά χαμερπής ξενόδουλη προπαγάνδα, με στόχο την πλήρη υποδούλωση στο διεθνές οικονομικό (και όχι μόνο) κατεστημένο.
    Μάθανε μια ζωή το λαό να ζει με παραμύθια. Αυτά ηχούσαν ευχάριστα στα αυτιά και βαυκάλιζαν τον εγκέφαλο. Κάποτε φτάνει όμως και το σερβίρισμα του λογαριασμού.
    Εάν δεν κατανοηθεί ότι ένας λαός είναι σε θέση να ζήσει ανεξάρτητος, μέσα σε συνθήκες δημιουργικότητας και αξιοπρέπειας, εάν το αποφασίσει και είναι διατεθειμένος να αγωνιστεί γι΄αυτό και να προβεί σε θυσίες, τότε ξεχάστε τα όλα. Είμαστε άξιοι της τύχης μας.

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/09/2008 11:05:03

    όσοι κυκλοφορούν με λεφτά, τα έβγαλαν με την ένταξη στην ΟΝΕ, είτε είναι έργο του Πασόκ είτε του Καραμανλή του Α είτε του Ναβουχοδονόσορα.
    Πολλοί από αυτούς που βγάζουν λεφτά το κάνουν από ροκάνισμα ΕΟΚικών προγραμμάτων. Άρα, μαζί σου μποτίλια, αλλά να λέμε τα πράγματα όπως είναι.

    Όσο για το πως μπορουν να φορολογηθούν τα Καγιέν, το είπα παραπάνω και το κάνουν οι πολιτισμένοι: τέλη κυκλοφορίας ανάλογα με την αγοραία έστω αντικειμένική αξία. Ασχέτως αγροτικού, εππαγγελματικού, offshore, αφανούς κλπ.

    Οι αμερικάνοι έχουν το blue book. Κάτι θα έχουμε και εμείς. Ο κάθε γύφτος ξέρει ότι το Ντάτσουν 4χ4 φορτηγάκι με 4 πόρτες, δήθεν πολυτελές κάνει 19.000 ευρώ. Η Καγιέν κάνει 80.000 ή 180.000, δεν ξέρω. Το πρώτο χρόνο 100% της αξίας τον 2ο 90% κ.ο.κ. Όλα σε ενα προγραμματάκι εξέλ. Τι με νοιάζει αν η Καγιέν είναι offshore? Αν πληρώνει 1000 ή 3000 το χρόνο τέλη κυκλοφορίας? Ας είναι και από το Τιμπουκτού!

    Να φορολογηθεί το κόμπλεξ και το πραγματικά ακριβό. Αλλά δεν θέλουν γιατι οι κατά τα άλλα μικροαστικές κυριούλες τους θέλουν ατελώς το ακριβό Καγιέν για να εντυπωσιάζουν τα τεκνά, και οι ίδιοι για να καλύψουν τα συμπτώματα της πρόωρης αντρικής εμμηνόπαυσης, ή για να λένε "ξέρεις ποιός είμαι εγώ ρε"

  14. Σαος avatar
    Σαος 02/09/2008 11:16:11

    Καλά κάνουν, γιατί ποιος φτωχός αγοράζει αμαξάρες των 50 και 60 χιλιάρικων, στέλνει τα παιδιά του σε ιδιωτικά σχολεία και δηλώνει 15K € ακαθάριστα; Με τις πιστωτικές μπορείς να κάνεις πολλά αλλά όχι και να αγοράσεις και αυτοκίνητο (εκτός αν μιλάμε για κανένα μεταχειρισμένο των 3000€ ή εαν έχεις American Express χωρίς όρια, τις οποίες ΔΕΝ τις δίνουν τυχαία παρά μόνο σε λεφτάδες). Τώρα αν μερικοί επιδειξίες έχουν καταχρεωθεί για να αγοράσουν ένα πολυτελέστατο αμάξι, τι να πω (ξέρω τέτοιες περιπτώσεις)...

  15. Nick avatar
    Nick 02/09/2008 11:22:11

    Σαος, και με 4-5 πιστωτικές κάρτες αγοράζεις αυοτκίνητο. Όχι Gold και Platinum, κανονικές με όριο 3.000 Ευρώ.

  16. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 02/09/2008 11:36:08

    @archaeopteryx
    Στα καζίνα οι πρώτες μάρκες δίνονται τζάμπα. Το ίδιο συμβαίνει και με την πρέζα. Το πανηγύρι ξεκινάει μόλις επέλθει η εξάρτηση.
    Υπάρχει κανένας που χαρίζει λεφτά; Η ΟΝΕ τα έδωσε όχι μόνο για να τα πάρει πίσω χοντρά, αλλά κύρια για πολύπλευρη υποδούλωση. Δεν ήταν οι αποικιοκρατικές δυνάμεις που έφτιαχναν το σιδηρόδρομο στις αποικίες; Ο στόχος δεν ήταν να κάνουν ταξίδια αναψυχής οι ιθαγενείς, αλλά να μεταφέρονται οι πρώτες ύλες στο λιμάνι.
    Φυσικά υπάρχουν σε κάθε παιχνίδι που στήνεται και οι "κερδισμένοι", έστω και αν δημιουργήθηκε προσωρινά ή εντύπωση ότι παίζουνε "πάρτα όλα", για να προχωράει η οξείδωση. Έχουν χαριστεί πολλά γουναρικά πριν βγουν κάποιες κυρίες στο πεζοδρόμιο. Αυτό που βαραίνει σε τέτοιες περιπτώσεις είναι που οδηγούν αυτές οι επιλογές και με τι είδους παράπλευρες αλλοιώσεις.
    Αυτά τα προβλήματα δεν λύνονται με ημίμετρα. Απαιτούν βρεγμένο σκουπόξυλο. Και αυτό προϋποθέτει καθαρές συνειδήσεις.

  17. Σαος avatar
    Σαος 02/09/2008 11:56:19

    @Nick

    Ναι, σίγουρα, αλλά πάλι δεν μπορείς να αγοράσεις το αυτοκίνητο των 50 και 60 χιλιάδων €. Εκτός αν έχουν πολύ περισσότερες κάρτες από τις 4-5 που ανέφερες, που σημαίνει πως τις ξεχρεώνουν γιατί γίνονται από τις τράπεζες κάποιοι υποτυπώδεις έλεγχοι για το αν ο ενδιαφερόμενος είναι "καλοπληρωτής". Βέβαια, όπως προανέφερα υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που παίρνουν πχ καταναλωτικά δάνεια για να αγοράσουν ακριβά οχήματα και τελικά τους κυνηγάνε οι τράπεζες, και τους ίδιους αλλά και αυτούς που υπέγραψαν ως εγγυητές.

    Πάντως, πιστεύω πως μερικές εξαγγελίες για φόρους δεν θα πραγματοποιηθούν, και αυτό είναι θέμα στρατηγικής. Εξαγγέλλεις 10 φορολογικούς νόμους αλλά τελικά πραγματοποιείς τους 5, οπότε τα ψάρια οι ψηφοφόροι τσιμπάνε και λένε "κοίτα που μας την χάρισε". Γνωστά κόλπα της πολιτικής.

  18. Nick avatar
    Nick 02/09/2008 12:05:53

    Δεν θα προλάβουν κάν να εφαρμόσουν τους φόρους. Οι γεωπολιτικές εξελίξεις τρέχουν πιο γρήγορα από ποτέ.

  19. χαμένη αξιοπρέπεια avatar
    χαμένη αξιοπρέπεια 02/09/2008 12:31:12

    @ Σάο θυμάσαι πριν κάποια χρόνια που έπαιρναν δάνεια για να παίξουν στο χρηματιστήριο? Η εύκολη ζωή και η αρπαχτή έχει περάσει πλέον στο dna του έλληνα.

  20. fantomas avatar
    fantomas 02/09/2008 12:43:00

    archaeopteryx Says:
    September 2nd, 2008 at 8:23 am
    Συμφωνώ με τον προηγούμενο σχολιαστή, κυκλοφορεί πολύ μαυρο χρήμα.

    EΓΩ! .... ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ?

    ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΓΙΚΑ... ΝΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΕΛΛΗΝΙΝΑΣ!!!!

  21. Σαος avatar
    Σαος 02/09/2008 12:46:02

    @Nick

    Ναι, ίσως να έχουμε άλλου είδους εξελίξεις

    @χαμένη αξιοπρέπεια

    Δεν διαφωνώ. Έχουμε χάσει ως έλληνες κάθε μέτρο. Δυστυχώς, ο μέσος έλληνας έχει έλλειψη λογικής (κοινής, όχι κανενός σούπερ επιστήμονα) και ωριμότητας.

  22. χαμένη αξιοπρέπεια avatar
    χαμένη αξιοπρέπεια 02/09/2008 12:58:42

    @ Σάο θα πρόσθετα και έλλειψη παιδείας με την κυριολεκτική και την γενικότερη έννοια.

    @ Fantoma δεν είσαι μόνος σου είμαστε και άλλοι.

  23. Μαύρο χρήμα avatar
    Μαύρο χρήμα 02/09/2008 13:10:28

    Πωλούνται δύο Cayenne (μαύρα) και μια slk (ασημί).

    Το σκάφος θα το κρατήσω μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου.

  24. Σαος avatar
    Σαος 02/09/2008 14:16:16

    @χαμένη αξιοπρέπεια

    Καλά, αυτά που αναφέρεις είναι οι βαθύτερες αιτίες σε αυτά που ανέφερα (λογική και ωριμότητα), αλλά από την άλλη μπορεί να είναι και στο DNA μας να είμαστε λίιιιγο παρανοϊκοί :-)

    @Μαύρο χρήμα

    Όπως έλεγε και ο Βουτσάς σε μια ταινία "Έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα;"

  25. Factorx avatar
    Factorx 02/09/2008 14:45:15

    Μολονότι το 2003 είχε καταργηθεί ως αναποτελεσματικό μέτρο κατά της φοροδιαφυγής, η κυβέρνηση επαναφέρει από το 2009 το τεκμήριο διαβίωσης για όλα τα ΙΧ αυτοκίνητα, προσθέτοντας νέα φορολογικά βάρη στους πολίτες.

    Όπως επισημαίνει η εφημερίδα Τα Νέα, το τεκμήριο κατοχής ΙΧ καταργήθηκε τον Σεπτέμβριο του 2003 και διατηρήθηκε μόνο για κατοχή και χρήση ΙΧ που η εργοστασιακή τους αξία ξεπερνά τα 50.000 ευρώ (η λιανική τιμή τους συνήθως ξεπερνά τα 80.000 ευρώ).

    Το τεκμήριο επιβαρύνει με πρόσθετο φόρο μέσω επιβολής τεκμαρτού εισοδήματος φορολογουμένους, ακόμη και μισθωτούς, οι οποίοι θέλουν να έχουν στην κατοχή τους ένα δεύτερο ΙΧ.

    Λειτουργεί παράλληλα ως αντικίνητρο για την αγορά μεγαλύτερου κυβισμού ΙΧ, ενώ απαγορεύει ουσιαστικά και την αγορά ΙΧ από νέους (φοιτητές κ.λπ.), οι οποίοι δεν εργάζονται, και για την κατοχή και χρήση ενός αυτοκινήτου θα πρέπει κάθε χρόνο να καταβάλουν φόρο για τεκμαρτό εισόδημα, το οποίο όμως δεν αποκτούν.

  26. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/09/2008 15:04:30

    FANTOMA, μερικοί από εμάς φαίνεται, είτε επιδή τα χρωμοσώματά μας κουνηθήκαν ή επειδή μας κατασπίεσαν σε βαθμό μόνιμης φοβίας, κάπως δεν μας βγαίνει να αρπάζουμε, να ροκανίζουμε και να σκεφτόμαστε που_τιές σε βάρος του γείτονα όλη μέρα. Για αυτό δεν έχουμε μαύρο χρήμα στην τσέπη (αν είχαμε θα καναμε blogging?)

    Όπως είπε και ένας φίλος μου, πληρώνουμε το καβάλημα και την έπαρση 100 ή 1000 πονηρών.

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/09/2008 15:06:50

    Μποτίλια έχεις απόλυτο δίκιο, η ΕΕ δεν μας έδωσε για την ...δημοκρατία. Μας έδωσε για να πάρει τις συμβάσεις των υποβρυχίων, τον ΟΤΕ κλπ. Όσο περνάει ο καιρός θα λέμε Ζήμενς και πάλι Ζήμενς. Αυτοί τουλάχιστον λαδώνανε και κανένα αντεράκι.

  28. fantomas avatar
    fantomas 02/09/2008 15:18:13

    ΑΡΑ... ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΥΡΟ ΧΡΗΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΓΩ, ΕΣΥ, ΚΑΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΙΛΛΛΕΡ.... ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο Κ. ΒΟΥΤΣΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ!!
    ΩΡΑΙΑ!!
    ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ''ΠΕΡΙΟΔΟ'' ΤΗς ΓΥΝΑΙΚΑΣ !!!
    ΕΡΧΕΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΕΣΣΕΡΕΣ ΜΕ ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ!!! (ΚΛΕΜΕΝΟ ΑΣΤΕΙΟ ΑΠΟ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ)

    ΑΧ!!!!!


    ΟΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ!!!
    ΩΣ ΠΟΤΕ!!

  29. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 02/09/2008 16:21:45

    Το κόλπο είναι σχετικά παλιό, έχει ειπωθεί από διάφορους αλλά δίναμε σημασία σε άλλα πράγματα τότε.
    Πρώτα φτιάχνουν κλίμα αισιοδοξίας για επικείμενο υψηλό (μη χ_σω) στόχο με προειδοποίηση για στερήσεις.
    Μετά αρχίζουν και διαθέτουν προοδευτικά άφθονο χρήμα με παράλληλη υποσεινήδητη υπόδειξη για το που πρέπει να ξοδευτεί (απλά κατανάλωση).
    Παράλληλα αρχίζει η υποθύκυση αυτού του χρήματος για να είναι σίγουροι ότι το ελέγχουν.
    Κατόπιν δημιουργούν μία κρίση σε βάθος χρόνου για να μην έρθει απότομα (δηλαδή αρχίζει το μάζεμα της πλεονάζουσας ρευστότητας).
    Στη συνέχεια έρχεται η κρίση με το μεγάλο κλάμα, όταν όλοι συνειδητοποιούν που έμπλεξαν.
    Το καλύτερο έρχεται στο τέλος.
    Λίγο πριν την εξαθλίωση, άρα και την πιθανότατη αντίδραση, ξαναανοίγουν τις κάνουλες του χρήματος και επναφέρουν την αισιοδοξία βάζοντας έναν νέο υψηλότερο (μη χ_σω) στόχο.
    Άλλωστε δεν συμφέρει να χάσουμε τους πελάτες.
    Σε όλα τα παραπάνω στάδια και σε κάθε ένα ξεχωριστά έχουν βγάλει τα άντερά τους.
    Απλά επειδή για να λειτουργήσει το σύστημα χρειάζονται και τα ανάλογα όργανα (όχι βιολί και πιάνο), υπάρχουν και οι λεγόμενες κυβερνήσεις.

  30. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 02/09/2008 19:31:57

    Οι Τραπεζες θα δινουν καρτες τηλεφωνικα με ορια 5.000 ευρο και πανω.

    Οι καταναλωτες ζοριζομενοι πανταχωθεν θα τις χρεωνουν.

    Το Κρατος θα παρει τα στοιχεια απο τις Τραπεζες που δινουν τις καρτες !!!

    Το Κρατος θα ερθει μετα να μας φορολογησει ως τεκμηριο διαβιωσης-ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ την Καρτα.

    Αρα, Κρατος+Τραπεζες μας βαλανε στον κουβα και σε συνεργασις θα μας τα παρουν παλι αλλως.

    ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΦΟΡΙΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ !!!!! ΑΛΛΗ.

    Νεες Καρτες να προτοτυπησουμε !
    ¨ΕΦΟVISA", "ΕΦΟMASTER", "ΕΦΟEXPRESS"

    ΠΠ

  31. Κώστας avatar
    Κώστας 23/09/2008 20:18:22

    Ψάχνουν για "σκελετούς" στην ντουλάπα της φοροδιαφυγής και καίνε τα έπιπλα μη τυχόν τουσ ξεφύγει κάτι!! Αυτή είναι η πραγματικότητα του Αλογοσκούφη!!. Δεν ξέρω για πολυτέλειες αλλά δουλεύω με ΔΠΥ σε ένα αφεντικό γιατί το αφεντικό δηλώνει έξοδα και άν δεν μου αρέσει να φύγω. Που να πάω στα 61 μου χρόνια παρά τις γνώσεις που έχω. Ο κ. ...σκούφης θέλει να λύσει όλα τα προβλήματα με μία χαρακιά που ματώνει δίκαιους και μόνον ψιλοενοχλεί τα λαμόγια της φοροδιαφυγής!! Δεν είδα να γυρνούν τα δις που έφαγαν οι επιτήδιοι "βωλευτές" ...εκλεγμένοι ή μή. Δεν καταλαβαίνω γιατί αν έχεις πετρέλαια δεν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν και αποτελείς χωριστό "κράτος"!! Έλεος.... μη καίτε την Ελλάδα για ένα 1400cc και μία βαρκούλα που θέλω να έχω στα γεράματα!! Αναρωτιέμαι αν υπάρχει ο προθυπουργός που ψήφησα τις τελευταίες δύο φορές. Αν ακούει ας μάθει ... εγώ και 13 άλλοι ψήφοι από την οικογένειά μου δεν θα τις πάρει την επόμενη φορά!!!. Καντε την σόυμα πανελλαδικά....δες τα αποτελέσματα των μετρήσεων και βγάλτε συμπέρασμα κ. Καραμανλή που μόνο φάσκετε και αντιφάσκετε εμάς που μας φασκιώνετε με τις .... (shocking !!) μεταρυθμίσεις σας!!!!