#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/10/2010 15:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστρέφουν τα τασάκια στα τραπέζια από την Κυριακή, λένε οι εστιάτορες



Δραματική πτώση του τζίρου επικαλούνται οι εστιάτορες μετά και την εφαρμογή του νόμου που απαγορεύει το κάπνισμα και προειδοποιούν ότι από την Κυριακή θα τοποθετήσουν εκ νέου τα σταχτοδοχεία στα τραπέζια.

«Είμαστε κάθετα αντίθετοι στην χρονική περίοδο που πάει να εφαρμοστεί ο αντικαπνιστικός νόμος. Σε μια περίοδο που οι τζίροι των μαγαζιών έχουν αγγίξει και έχουν ξεπεράσει το 50%, δεν μπορεί να σε υποχρεώσει κανένας να εφαρμόσεις έναν αντικαπνιστικό νόμο, ο οποίος με δεδομένα τα στοιχεία που έχουμε από την Ευρωπαϊκή Ένωση, είχε μείωση του τζίρου 25%. Αν στα 50 προσθέσουμε και τα 25 έχουμε τελειώσει» είπε μεταξύ άλλων ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Εστιατόρων και Συναφών Επαγγελμάτων Γιάννης Τσάκος.

Μιλώντας στο ραδιοφωνικό σταθμό ΑΝΤ1 συμπλήρωσε: «Θα βάλουμε τα τασάκια σε όλα τα τραπέζια. Ξέρουμε ότι μπορούν να μας κλείσουν, ούτως ή άλλως θα κλείσουμε γι’ αυτό θέλουμε να τους δώσουμε τα κλειδιά να πληρώνουν τα ενοίκια, τη ΔΕΗ, το ΦΠΑ, τους δήμους, τα πάντα. Να δούμε και τι θα κάνουν με τους 400.000 εργαζομένους στο χώρο εστίασης. Από τη Δευτέρα εδώ είμαστε και περιμένουμε να έρθουν να τους δώσουμε τα κλειδιά».

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/10/2010 15:56:39

    Μπράβο τους. Εγώ είμαι μαζί τους.

    • δεξιός ΤΣΕ avatar
      δεξιός ΤΣΕ @ Επώνυμος 15/10/2010 19:07:39

      γκουχου-γκουχου

  2. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 15/10/2010 16:02:09

    Ήρθε η ώρα της ανυπακοής και της αντίστασης. Χωρίς φυσικά να αγνοούμε τα δικαιώματα των ...άκαπνων. Αφορμή γυρεύουνε... Αυτή την επίδειξη τσαμπουκά, αλλά και όλη την Νεοεποχίτικη Νοοτροπία,να την φτύσουμε στα μούτρα των φασιστοειδών νεοταξικών εξουσιαστών. Και επιτέλους,ας γίνουν μαγαζιά καπνιστών και μη. Λύση υπάρχει.

    • agnostos avatar
      agnostos @ ΙΩΝΑΣ 16/10/2010 00:05:11

      Αντίσταση στην κυβέρνηση με τα τασάκια.

      Γιατί δεν κάνετε και αποκλεισμό της Μητρόπολης της Κυριακές. Θα υποχωρήσει η κυβέρνηση και θα επιτρέψει και πάλι το κάπνισμα ακόμα και στα χειρουργεία.

  3. Κώστας Κ. avatar
    Κώστας Κ. 15/10/2010 16:06:55

    Ξαναδιάβασέ το.
    50 +25 %

  4. tsilivithras avatar
    tsilivithras 15/10/2010 16:10:14

    Ρε πάμε γερά σας είπα.

    Αν γουστάρουν να πέσουν από το κ*λοτσιγάρο βαράτε τους στ'αυτιά.

    Αν είναι τόσο γίδια και θέλουν να προκαλέσουν οτιδήποτε κινείται και αναπνέει ας έρθουν να ξηλώνουν μαγαζιά 3 βδομάδες πριν τις εκλογές.

    Ρε ουστ ρε!!!

    Ουστ από το μαγαζί του μικρομεσαίου ρε τσακάλια και ύαινες που ένα καθαρό μεροκάματο στη ζωή σας δεν κάνατε!!!

    Αυριανιστή πάω να τυπώσω μπλουζάκια "Είμαστε Ολοι Καπνιστές"....ΕΟΚ χαχαχαχαχαχαχαχα...

    Ρε τι πάθαμε σε αυτόν τον τόπο ρεεεεεε...!!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ tsilivithras 15/10/2010 23:10:02

      Εγώ θα τυπώσω μπλουζάκια "Είμαστε Όλοι Χαφιέδες, καλέστε 1242 και τσακίστε την παρανομία".

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αυριανιστής 15/10/2010 23:15:10

        Τότε θα είσαι δικός μας φίλε γιατί δίνεις λάθος νούμερο!!!

        ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 15/10/2010 23:26:34

        Ποιο είναι το σωστό νούμερο; Δεν χρειάστηκε να το καλέσω ακόμα βλέπεις!

        (Γεια σου ρε Τσιλιβήθρα καπνοεπναστατημένε!)

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αυριανιστής 15/10/2010 23:31:29

        1142 ρε συ.

        Τους παίρνω όποτε βαριέμαι στο γραφείο και κάνω πως έχω ψυχολογικά προβλήματα και γελάω τρελά.
        Και καλα προσπαθούν να σε κάνουν να το κόψεις.
        Τους λέω ότι με μύησε ο πατέρας μου στο κάπνισμα και παθαίνουν ζουμπουρλακ.

        Τρελό γέλιο σου λέω.

        Κάποιος τους είχε πάρει και ρωτούσε αν θα του διναν λεφτά για να τους "δώσει" κόσμο.

        τρελό γέλιο...

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ Αυριανιστής 16/10/2010 03:30:05

        αχαχαχαχαχα. "Φοβερός".

        Δεν πιστεύω να χρεώνεσαι με το 1142.!!!!

        Καλή ιδέα, να αρχίσομε τα τηλέφωνα με καταγγελίες για τα πιο απομακρυσμένα καφενεία χωριών της Ελλάδας. Σιγά μην ξέρουν πού είναι.

  5. Enzo avatar
    Enzo 15/10/2010 16:20:53

    αν σε ολη την ευρωπη αρχιζουν και χεζουν αναποδα θα αρχισεις και εσυ?
    πολυ μου την βιδωνει η ΕΕ και κατι νεοελληνες προοδευτικοεκσυγχρονιστες.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Enzo 15/10/2010 21:51:20

      ΙSession

      Βγάλε με τώρα...μπορείς;;;;
      Βγάλε με να πουλάω παπούτσια και ρούχα και αξεσουάρ ιμιτασιόν και πορτοκάλια, καπνό, μέλι, τσίπουρο, ελιές, λάδι και το δωμάτιο το καλοκαιράκι 10χιλ δραχμούλες και όχι 100 ευρώ.

      Δώστα μου πίσω αν μπορείς.

      Δώσε μου φτηνό νόμισμα και κάνε με φτωχό ξανά.
      Μπορείς;;;

      Εγώ ξέρω τι να κάνω μετά.

      Εσύ που κονόμησες από το ευρώ και μάλλον έχεις κονέ μπορείς να μεσολαβήσεις στους φίλους σου τους ευρω-πέους να μας βγάλουν από το ευρώ;;;

      ..................

      Αίντε από δω ρε όλοι μου γίνατε οπαδοί του ισχυρού νομίσματος και δήθεν ευρωπαιστές...βρακί δεν έχει ο κ*λος μας λουλούδια θέλει ο π**τσος μας...!!!!

      Φάγανε τα καρτάλια οι ευρωπέη και οι μπαστουνόβλαχοι οι δικοί μας με δέκα μασέλες από το βιος του Έλληνα και θέλετε να τους υπερασπιστείτε κιόλας.

      Τον βόρβορο του "ΔΝΤ-ΕΚΤ-Ε.Ε.-ευρώ-χρηματιστήριο" και τις σοφιστείες των οικονομο-μάγων της φυλής...!!!!

      Φυσικά δεν είναι τυχαίο που την φτώχια της δραχμής την θέλουν οι μικρομεσαίοι και οι φτωχοί...
      Αυτοί είναι άλλωστε που παράγουν κι οι υπόλοιποι "τρώνε".

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/10/2010 16:23:13

    Δεν ντρεπόμαστε. Πρώην καπνιστής είμαι, πολλά χρόνια που το έκοψα. Ξέρω πώς είναι και έτσι κι αλλιώς. Στην Ευρώπη καπνίζουν πολύ λιγότερο, άρα δεν επηρεάζει τόσο το τζίρο των καταστημάτων. Έχουν πολύ λιγότερη αίσθηση της παρέας, άρα επίσης δεν επηρεάζει τόσο το τζίρο. Πίνουν περισσότερο (πολύ περισσότερο), άρα καπνίζουν λιγότερο. Και, επιτέλους, αν πάνε να πνιγούν στην Ευρώπη θα πάμε κι εδώ;

    Μια χαρά ήταν ο προηγούμενος νόμος. Ισορροπημένος, εξυπηρετούσε και τη δημόσια υγεία και άφηνε και τους καπνιστές να χαίρονται την κακιά τους συνήθεια, μια που δεν μπορούν να την κόψουν.

    Όσοι δεν έχετε βάλει τσιγάρο στο στόμα σας ΔΕΝ ξέρετε για τι πράγμα μιλάμε και το παίζεται άνετοι.

    Το να καπνίζεις είναι σκέτη σκλαβιά, δυστυχώς. Πρέπει να του δοθεί του καπνιστή η δυνατότητα να καπνίσει, αλλιώς τρελαίνεται.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Επώνυμος 15/10/2010 23:04:37

      Με τη λογική αυτή, και ο πρεζάκιας, αν του κόψεις την πρέζα τρελαίνεται. Να επιτραπεί λοιπόν ελεύθερα το "τρύπημα" μέσα σε κάθε κλειστό δημόσιο χώρο. "Αντίσταση" τώρα, βαρέστε ενέσεις μέσα στις καφετέριες και στα εστιατόρια, γιατί όχι; Θα μας πουν εμάς οι ευρωπαίοι και οι ευρωλιγούρηδες τι θα κάνουμε; Άει παγαίνετε από 'δω ρε... ξέρεις ποιοι είμαστε εμείς, ρε; Οι Ελληναράδες με τ' όνομα!

  7. socrates avatar
    socrates 15/10/2010 16:41:08

    Aγαπητε isession αν σκευτονταν την υγεια μας, ας απεσυραν πρωτα ολα τα πολυχρωμα γιαουρτακια με τα σοκολατενια μπιλακια που εχουν 1000 Ε, και απευθυνονται σε παιδακια εως 4 χρονων, και μετα να κανουν κατι με το τσιγαρο.
    Ασε την Ευρωπη κατα μερος, γιατι ολοι εχουμε ταξιδεψει και ξερουμε τι γινεται εκει.
    Με τη λογικη σου, τοτε επειδη στην Ισπανια ειναι ΤΙΓΚΑ στα ναρκωτικα(κι ας εχει τους ιδιους νομους με την Ελλαδα), τοτε να το κανουμε και μεις ξεφραγο αμπελι , και να ειναι ολη η νεολαια μας τυφλα τις μεθιας ολη μερα, και χωρις να σε παει μεσα η αστυνομια.
    Μην συγκρινεις ανομοια πραγματα. !!!!!

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/10/2010 16:43:39

    Να προσφερουν τσιγαρα αντι για πουρα με το περας του καθε γευματος !!!!

    ΠΠ

  9. lpap avatar
    lpap 15/10/2010 16:52:58

    Άμα η προσθήκη ενός τασακιού στο τραπέζι είναι αντίσταση τότε βλέπω το Γιώργο να κυβερνά πολλά έτη ακόμα!! Εδώ ανατράπηκε το σύμπαν και δεν άνοιξε μύτη και θα ανοίξει για το τσιγάρο; Αυτό είναι το πρόβλημα; Καλώς το τσιγάρο απαγορεύτηκε! Απλά ίσως είναι καλύτερα να δικαιούνται και οι καπνιστές ένα χώρο να καπνίζουν!! Μικρό έστω αλλά να υπάρχει!! Πάντως είναι καλύτερα με την απαγόρευση και πραγματικά είναι κάκιστη συνήθεια το τσιγάρο!!

  10. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 15/10/2010 17:03:56

    Ἐπί χρόνια οἱ μὴ καπνιστὲς ὑφιστάμεθα τὴν ἀγένεια, τὴν ἀδιαφορία καὶ τὸν ἐγωϊσμὸ τῶν μὴ καπνιστῶν.
    Ὁ νόμος αὐτὸς ἐπὶ τέλους μᾶς προστατεύει. Σεβασθῆτε τον.

    Ὅσο γιὰ τοὺς ἐστιάτορες, ἂν θέλουν δουλειά, νὰ πᾶνε νὰ μάθουν νὰ μαγειρεύουν. Τὰ ἀδειανὰ τους τραπέζια δὲν ὀφείλονται στὴν ἔλλειψη τσιγάρου, ἀλλὰ στὸ ὅτι σὲ καιροὺς κρίσης οὐδεὶς βγαίνει πιὰ γιὰ νὰ ἀκριβοπληρώσει ἀηδίες.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Κοινὸς νοῦς 15/10/2010 17:08:59

      και αμα ειμαι εστιατορας και εχω πεταξει πχ 500.000 Γιουργια να φτιαξω το μαγαζι μου και να θελω να το κανω καπνιστων? κουμαντο το κρατος θα κανει στα λεφτα μου και στην επενδυση μου? ε?

      • ApoTel avatar
        ApoTel @ Enzo 15/10/2010 17:37:10

        Με την ίδια λογική μπορώ να έρθω στο εστιατόριο και να ζητήσω να μην πληρώσω γιατί δεν έχω.

        Όταν παραβιάζατε τον προηγούμενο νόμο που πρόβλεπε χώρους για όλους, όταν εμένα που δεν καπνίζω με πετάγατε στα χειρότερα τραπέζια κλπ πάλι δεν γκρινιάζατει ότι δεν βγαίνετε;

        Καλά θα κάνουν να σας κλείσουν

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Enzo 15/10/2010 17:43:39

        Δεν είναι καθόλου το ίδιο. Εδώ υπάρχει ένας άνθρωπος που σου δίνει το φαγητό του, κάθεσαι στα τραπέζια του και σε βάζει να σε υπηρετεί το προσωπικό του που το πληρώνει. Το να μην τον πληρώσεις εσύ είναι ΑΤΙΜΙΑ, πέρα από νόμους.

        Το να στρέφεσαι με τρόπο απόλυτο και ισοπεδωτικό ειδικά εναντίον μιας πηγής ρύπανσης της ατμόσφαιρας, για μένα είναι παράλογο. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να απαγορεύουμε τα αυτοκίνητα να κυκλοφορούν στους δρόμους, μια που μολύνουν. Σύμφωνοι, να προστατευτεί η υγεία του μη καπνιστή, αλλά και ο προηγούμενος νόμος την προστάτευε. Τώρα τι θέλετε και επιβάλλετε γενική απαγόρευση.

        Βλέπω ότι κανένας δεν πιάνει το ερώτημα γιατί να μην μείνουμε στον προηγούμενο ισορροπημένο νόμο, που προστάτευε κι αυτός μια χαρά την υγεία. Έβαζε τους καπνιστές μέσα σε γυάλια με εξαερισμό προς τα έξω κλπ, πλήρως απομονωμένους από τους καπνιστές, δημιουργούσε ειδικά μαγαζιά καπνιστών, όπου αν δεν ήθελες δεν πήγαινες, κλπ. κλπ.

        Τι ζόρι τραβούσατε με τον παλιό νόμο;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Enzo 15/10/2010 17:58:36

        ApoTel

        Και όταν τους κλείσουν φίλε μου μετά θα γκρινιάζεις που κλείσαν τα μαγαζιά και δεν έχεις που να πιεις το ποτάκι σου έτσι;;;

        Ωραίος είσαι ρε φιλαράκο!!!

        Να χάσει το μεροκάματο ο καταστηματάρχης έτσι;;
        Κι αν έχεις φίλους που δουλεύουν σερβιτόροι και μάγειρες;;

        Αυτούς θα τους πεις να χάσουν τη δουλειά τους ότα κλείσουν οι εργοδότες τους;;

        Ωραία αλληλεγγύη μωρέ!!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Enzo 15/10/2010 23:14:38

        @ tsilivithras

        Όχι, φίλε μου. Δεν θα γκρινιάζω αν κλείσουν. Απλώς, θα "βρίσκω να πιω το ποτάκι μου σε λιγότερα μαγαζιά". Όπως έκανα και στα '80s, και στα '90s, και καθόλου δεν με χάλαγε σε πληροφορώ. Σαν πολλά δεν γίνανε, στη δεκαετία της ευρωκραιπάλης, αυτά τα μαγαζιά που τίποτα δεν προσφέρουν στην αναπτυξιακή διάσταση της οικονομίας;

        Οι Άγγλοι λένε "two's a company, three's a crowd". Κάλλιστα ισχύει και για τα μαγαζιά εστίασης πλέον.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Enzo 15/10/2010 23:18:53

        Χαχαχαχαχαχα...ότι ναναι...

        Τώρα θα κλείσουμε και τα μαγαζιά επειδή "3 is a crowd"...!!!!

        XAXAXAXAXA

        Tι άλλο θα ακούσουν τα αυτάκια μου στη χώρα όπου ο αριστερισμός και η ΑΠΟΨΗ διατρέχουν το dna μας!!!!

        Άκουσον άκουσον...να κλείσουν τα μαγαζιά, να χάει ο κόσμος τις δουλειές του για να γίνει το θεματάκι μας πιο european ρε παιδί μου...να είμαστε πιο τρέντηδες και πιο ευρωμοντέρνοι βορειο-κεντρο-βησιγότθοι...!!!!!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Enzo 15/10/2010 23:25:16

        Ναι, να κλείσουν. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να το πω: περί ΠΑΡΑΣΙΤΙΣΜΟΥ πρόκειται. Και περί "πλυντηρίων".

        Κάποια ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ δραστηριότητα, έχεις να προτείνεις; Αλλιώς μην κλαίγεσαι, ούτε για τα μνημόνια, ούτε για τις τρόικες, ούτε για την ξένη κατοχή.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Enzo 15/10/2010 23:44:35

        Γιατί;;;
        Ξέμεινες από δουλειά και θες ιδέες για μπίζνα;;;

        Give it a rest...το βλέπεις το θέμα καθαρά εγωκεντρικά.
        Δεν έχεις κανένα επιχείρημα...κανένας εδώ ή αλλού δεν έφερε ένα σοβαρό επιχείρημα που να αντικρούει αυτά που λέω.
        Mόνο μελοδραματισμούς και παιδικότητες τίγκα στους συναισθηματισμούς.

        Στο ψυχοσυναισθηματικό κομμάτι το δέχομαι.
        Νομικά και κοινωνικά όμως είναι άδικο και παίζονται πολλά άλλα από πίσω.

        So, θα γκρινιάζω για ότι μου αρέσει και όποτε έχω επιχειρήματα θα τα ακουμπάω εδώ πάνω.

        I suggest you do the same.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κοινὸς νοῦς 15/10/2010 17:10:58

      Και ο προηγούμενος νόμος σε προστάτευε. Όχι μόνον αυτός. Είχες παράπονο απο τον προηγούμενο νόμο;

      Ενώ τώρα που ο καινούγιος νόμος θα παραβιάζεται με το έτσι θέλω, τώρα θα δεις πόσο θα υφίστασαι "την αγένεια, την αδιαφορά και τον εγωισμό" των καπνιστών.

      • milkman avatar
        milkman @ Επώνυμος 15/10/2010 17:49:53

        Το καπνισμα ειναι κοινωνικο φαινομενο που δεν απαγορευει στον αλλο να εκτελει κανονικα τις υποχρεωσεις του.
        Ειναι μια βλαβερη συνηθεια οπως χιλιαδες αλλες.
        Δεν μπορεις να οδηγησεις στον κοινωνικο αποκλεισμο το 40% του πληθυσμου.
        Αμαν με αυτους τους ευρωπαιους που εαν τους αφησεις το αλκοολ ελευθερο θα εχουν 90%αλκολισμο,που η παιδεραστια παει συννεφο,τα ψυχοφαρμακα και οι ψυχοτροπες ουσιες βαρανε κοκκινο και εαν δεν εχεις ψυχολογο δεν την βγαζεις καθαρη.θεωρουσαν σωστη την ευγονικη στους ανθρωπους που πετανε στα σκουπιδια τους γεροντες που η εννοια οικογενεια ειναι αγνωστη και κυριαρχει το ατομικο συμφερον.
        ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΖΗΛΕΥΤΕ!!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 15/10/2010 17:57:49

        "Η οικογένεια είναι άγνωστη"...

        Να σου πω το εξής περιστατικό: Φίλος μου καλός, Γερμανός, είχε πάθει πριν από πολλά χρόνια εγκεφαλικό η μητέρα του. Σοβαρό, αρκετά σοβαρό. Κάποια στιγμή, μετά από κανένα δίμηνο, του λέω "πώς είναι η μητέρα σου;" "Α, μου λέει, πολύ καλύτερα, για να καταλάβεις πόσο καλύτερα είναι, σήμερα ήρθε να τη δει και η αδερφή της, είναι ο πρώτος άνθρωπος που βλέπει μετά το εγκεφαλικό". Λέω, "συγγνώμη, δύο μήνες με εγκεφαλικό και δεν ήρθε να τη δει η αδερφή της;" "Ναι, μου λέει, αφού δεν ήταν καλά, δεν μπορούσε να έρθει η αδερφή της". Λέω "καλά, να μην σας βοηθήσει λίγο, να μην αναλάβει λίγο κάτι, δεν θέλατε εσείς μια ψυχολογική συμπαράσταση στο πρόβλημά σας;" "Α, ναι, έτσι το βλέπεις;" μου λέει. "Αν είχε πάθει κάτι η δική μου η μητέρα, του λέω, και δεν είχε έρθει η αδερφή της για δυο μήνες να τη δει, όταν συνερχόταν θα της έκοβε την καλημέρα" "Ε, μου λέει, τι να σου πω, ίσως η Ελλάδα να είναι ακόμη εντάξει ως κοινωνία", αναγκάστηκε να παραδεχτεί στο τέλος.

        Αυτή είναι η Ευρώπη, φίλτατοι.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Επώνυμος 15/10/2010 18:22:46

        Έχω ταξιδέψει Ευρώπη και Αμερική.
        Έχω δουλέψει χρόνια με διάφορες εθνικότητες...Αμερικάνους, Άγγλους, Γερμανούς, Γάλλους και Μεσόγειους.

        Με εξαίρεση τους Μεσόγειους και τους Αμερικάνους (όχι τους μεγαλοαστούς) που έχουν περίπου την ίδια άποψη με μας για οικογένεια και "τραπέζι" όλοι οι υπόλοιποι δεν χαμπαριάζουν ούτε από ΑΦΟΣΙΩΣΗ στην οικογένεια ούτε από τραπέζωμα "κάθομαι με τις ώρες και συζητάω-τρώω-καπνίζω-πίνω" τουτέστιν κοινωνικοποιούμαι.

        Δεν το χουν οι κεντρο-βορειο-ευρωπαίοι.
        Δεν το ξέρουν.Όποτε μας βλέπουν φρικάρουν ή άντε να χαμογελάνε και λίγο.
        Γι αυτό νομοθετούν "στεγνά".Γιατί είναι στεγνοί άνθρωποι.
        Προιόντα μανιφακτούρας.

        Αυτούς μας τάισαν οι εκσυγχρονιστές μας.
        Αυτούς θέλαν να μοιάσουν οι πολιτικοί μας.

        Για τον κοσμάκη αυτοί είναι για γέλια.
        Δεν μοιραζόμαστε την ίδια πεποίθηση, την ίδια αξία, την ίδια αντίληψη, την ίδια κοσμοθεωρία.

        Δεν έχουν καμμία δουλειά να αποτελούν πρότυπα για τους Έλληνες που μεγάλωσαν στις αλάνες και ματώσαν γόνατα παίζοντας πετροπόλεμο.

        Όσοι είστε οπαδοί αυτού του στεγνού τρόπου ζωής θα στραβώνετε και θα κατσουφιάζετε όσα τσιγάρα κι αν κοπούν γιατί κατά βάθος θέλετε να ζήσετε κάπου αλλού.

        Για αυτό η mother έλεγε "η Ελλάδα είναι μια ωραία χώρα που δυστυχώς είναι γεμάτη από Έλληνες".

        Smoking ones says little old me...

    • δεξιός ΤΣΕ avatar
      δεξιός ΤΣΕ @ Κοινὸς νοῦς 15/10/2010 19:08:58

      +

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κοινὸς νοῦς 15/10/2010 23:11:15

      Ζητάς "σεβασμό στο νόμο". Επειδή όμως δεν πρόκειται να τον σεβαστούν, ας τους κάνουμε να τον φοβηθούν!

  11. tsilivithras avatar
    tsilivithras 15/10/2010 18:10:38

    Για κοιτάξτε εδώ μωρέ όψιμοι υπερασπιστές του αντικαπνιστικού δικαιώματος γιατί μου φαίνεται ότι με σας θα μείνουμε μια ζωή σε αριστερίστικες δηθενιές περί οικονομίας και κοινωνίας.

    Ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα...το Α-Π-Ο-Λ-Υ-Τ-Ο ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ορίζει τον ΧΩΡΟ ΤΟΥ...ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ.

    Νόμος ορίζει τα περί υγειονομίας και περί ωρών κοινής ησυχίας και ευπρέπειας προς τον πελάτη και όρων υγιεινής.

    Από κει και πέρα ,και εφόσον ο καταστηματάρχης δεν παρανομεί, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ.

    Καταλάβατε;;;

    Ποιος έχει δικαίωμα να μου πει εμένα τι θα κάνω στο σπίτι μου και στο γραφείο μου;;;
    Ποιος;;;
    Και ποιος του δωσε το δικαίωμα;;;;
    εγώ γουστάρω να χω το μαγαζί μου με ναργιλέδες και περσικά χαλιά και μουσικά από σατανιστικές ταινίες του Κιούμπρικ και θα ρθει ο παπάς της ενορίας μου να με βάλει χέρι;;;
    ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ ΜΩΡΕ;;;;

    Είμαι ακριβός;;; ΜΗΝ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΜΕΝΑ.
    Βρωμάν τα χνώτα μου;;; ΜΗΝ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΜΕΝΑ
    Δεν γουστάρεις που παίζω μουσική από Τρισατάνικ Διαβολέητορ;;; ΜΗ ΣΩΣΕΙΣ ΚΙ ΕΡΘΕΙΣ
    Δουλεύω μόνο με ρεζερβέ;;; GO YOUR VILLAGE REEEEEE...

    ΕΛΕΟΣ ΛΕΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΑΨΟΜ*ΥΝΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ!!!!

    Ποιος είσαι εσύ ρε μάγκα που θα με πεις εμένα τι θα βάλω στο μαγζί μου;
    Ποιος είσαι εσύ και που βρήκες τα κάκαλα να έχεις ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ;;;;

    Εσύ θα μου πεις πως θα ταίσω εγώ το σπιτικό μου;;;

    Είναι στυγνή κλοπή εισοδήματος ο αντικαπνιστκός νόμος και έχει σκοπό ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ.

    Θα μπει στα σπίτια μας να μας "γράψει" που καπνίζουμε μπροστά στα παιδιά μας.
    Θα μπει στα γραφεία μας και στις δουλειές μας ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΤΗΜΑ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ προκειμένου να ξεσκίσει ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ...όση απέμεινε δλδ και δεν την ρήμαξαν οι αριστεριστές δηθενο-γνώστες που μαγαζί δεν έχουν κρατήσει ούτε στον ύπνο τους.

    Αφήστε τον τόπο να ανασάνει ρε.
    Αφήστε τον Έλληνα να παράξει πλούτο.
    Αφήστε τα μαγαζιά να απορροφήσουν άνεργους νέους και νέες.
    Αφήστε να ξεκολήσουμε απο τα μετα-σοβιετικά κατάλοιπα.

    Αυτή η ρημάδα η ιδιωτική οικονομία μας ταίζει ακόμα ΡΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!

    Κι εσείς υπερασπίζεστε το θανατό της;;;;;;

    Ω θεέ μου...

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ tsilivithras 15/10/2010 19:25:56

      Αν επιτραπεί δε και η χρήση φούντας και κόκας στα νυχτερινά κέντρα, στα μπαρ και στις καφετέριες μιλάμε για τρελές δουλειές.
      Εκει να δεις πλούτο που θα παράγουμε και νέες θέσεις εργασίας που θα δημιουργηθούν.
      θα ανέβει κατακόρυφα και ο τουρισμός.

      • δεξιός ΤΣΕ avatar
        δεξιός ΤΣΕ @ Κάποιος 15/10/2010 19:28:38

        ξέρεις ποσο βοήθησε την οικονομία της κολομβίας ο ΕΣΚΟΜΠΑΡ?

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Κάποιος 15/10/2010 19:33:13

        Η διαφορά είναι ότι ο καπνός είναι εντελώς νόμιμος.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κάποιος 15/10/2010 19:47:16

        Στο ότι είναι νόμιμος εγκείται και η μέγιστη υποκρισία του κράτους.
        Από την μία εισπράττει ευχαρίστως έσοδα από την φορολόγηση των προιόντων καπνού και από την άλλη απαγορεύει την χρήση τους σε κάποιους χώρους, ως επιβλαβή για την υγεία των πολιτών.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κάποιος 15/10/2010 20:12:28

        Σίγουρα, αλλά μην φτάσουμε και στο άκρο του ποστ του tsilivithras, στον οποίο απάντησα.

        Διαφωνώ με τον τρόπο που πάει να επιβάλλει η κυβέρνηση το μέτρο, αλλά επί της ουσίας είναι σωστό.
        Για μένα θα ήταν πολύ καλύτερο αν επέτρεπε στους ιδιοκτήτες να επιλέξουν αν θα κάνουν τα μαγαζιά τους καπνιζόντων ή μη, με αντίστοιχες φοροαπαλλαγές, ώστε κάποιος που θα επέλεγε να κάνει την καφετέρια ή το εστιατόριο του "μη καπνιζόντων", να ρεφάρει την όποια χασούρα σε πελατεία απο αντίστοιχες φοροελαφρύνσεις.

        Οσον αφορά τους δημόσιους χώρους και γενικά χώρους προσέλευσης κοινού, θεωρώ απαραίτητη την απαγόρευση του καπνίσματος.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Κάποιος 15/10/2010 20:22:14

        Με λίγα λόγια, αν εφαρμοστεί ο παλιός νόμος, είναι όλοι ευχαριστημένοι. Και οι αντικαπνιστες και οι εστιάτορες. Ενώ με αυτο τον ανόητο νόμο δημιουργείται γενική αντίδραση από το σύνολο της οικονομίας που ζει άμεσα ή έμμεσα από τη νόμιμη δραστηριότητα του καπνίσματος.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Κάποιος 15/10/2010 21:29:02

        @ Κάποιος

        Δεν μου απάντησες, απλά μου απευθύνθηκες.
        Δεν είναι επιχείρημα αυτό που είπες για τη φούντα και την κόκα είναι αστεισμός που προέρχεται από τον εγωισμό ανθρώπων που δεν θέλουν να αναγνωρίσουν την πραγματικότητα.

        Τα ναρκωτικά είναι παράνομα. Ο καπνός δεν είναι.
        Αν αφήσουμε στην άκρη την πολιτική του θέματος αυτό από μόνο του σου στερεί το επιχείρημα. End of story.

        Επίσης με αυτά που λες κι εσύ όπως πολλοί άλλοι «αντικαπνιστές» είναι ηλίου φαεινότερο ότι ασπάζεστε την αριστερίστικη νοοτροπία του νεοελληνικού κράτους που θεωρεί τον επιχειρηματία-καταστηματάρχη ένοχο a priori.

        Διαφωνούμε κάθετα.
        Μάλιστα εγώ πιστεύω ότι άνθρωποι που εκφράζουν τέτοιες θέσεις είναι άπειροι επαγγελματικά…δεν έχουν πολλές παραστάσεις στη ζωή τους ή απλά εργάζονται σε προστατευμένο περιβάλλον και δεν αντιλαμβάνονται την σκληρότητα του επιχειρείν.

        Γι αυτό υπερασπίζομαι το δικαίωμα του ιδιοκτήτη-επιχειρηματία.
        Για το δίκαιο του επιχειρείν (κυρίως του μικρομεσαίου) και για την ταύτιση της εργασιακής με την οικιακή ιδιοκτησία που για μένα είναι ΑΒΑΤΑ.

        Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου στο τελευταίο που λες για διαχωρισμό των καταστημάτων.
        Βέβαια αν ήσουν δίκαιος συζητητής θα είχες διαβάσει το σχόλιο που ανέρτησα σε παλιότερη συζήτηση επί του θέματος (και το λίνκαρα και στην χτεσινή κουβέντα):

        h**p://www.antinews.gr/?p=59967&cpage=1#comment-513490

        Τότε θα έβλεπες ποιος τα λεγε αυτά που λες εσύ τώρα…

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κάποιος 16/10/2010 01:19:44

        @tsilivithras

        Με τόσες αναρτήσεις και απαντήσεις που δημοσιεύονται καθημερινά είναι λίγο δύσκολο να θυμάμαι πάντα με λεπτομέρειες τι είχε πει ποιος και που.
        Στο ποστάρισμα στο οποίο απάντησα, έκρινα πως ήσουν αρκετά ακραίος στις τοποθετήσεις σου, καταρχήν λεκτικά, με εκφράσεις του τύπου "μη σώσεις και έρθεις","ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις τι θα κάνω στο μαγαζί μου",
        "ιδιοκτήτης με απόλυτο δικαίωμα να κάνει ότι θέλει στο μαγαζί του" κτλ.
        Αρα δεν ήταν εκτός πλαισίου ο "αστεισμός" μου, γιατί από την στιγμή που το κράτος κρίνει παράνομο το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους συμπεριλαμβανομένων και των μπαρ, εστιατορίων κτλ και κάποιοι δεν τον εφαρμόζουν με τον τσαμπουκά, παρανομούν όπως αντίστοιχα όταν κάποιος δεν εφαρμόζει τον νόμο και αφήνει να καπνίζουν φούντα ή να ρουφάνε γραμμές στο μαγαζί του.

        Επί της ουσίας σίγουρα η βαρύτητα των παραδειγμάτων που φέρνω είναι άνιση.
        Ωστόσο φέρε μου ένα επιχείρημα, πλην του κέρδους του μαγαζάτορα, υπέρ του καπνίσματος.
        Εκτος κι αν πιστεύεις ότι το κάπνισμα, ενεργητικό και παθητικό κάνει καλό στην υγεία ή ότι δεν είναι επιβλαβές.
        Αν δεν ισχύει αυτό, η συλλογιστική σου είναι ότι στο βωμό του κέρδους και της επιχειρηματικότητας, ας βάλουμε και λίγο ή πολύ νερό στο κρασί μας και ας διακινδυνεύουν οι πελάτες και οι εργαζόμενοι να πάθουν καρκίνο του φάρυγγα ή των πνευμόνων.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Κάποιος 16/10/2010 11:14:41

        @ Κάποιος

        Το θέμα είναι πρόσφατο (προ μηνός) αλλά και στην άλλη ανάρτηση μεσοβδόμαδα είχα βάλει λινκ από το παλιότερο σχόλιό μου.
        Όχι δεν είσαι υποχρεωμένος να διαβάζεις όλους και όλα αλλά τη στιγμή που εγώ κοντεύω να αναγορευτώ ο αρχικαπνιστής του συστήματος (λολ) και θέλεις να μου απευθύνεις το λόγο ίσως θα μπορούσες ν ρίξεις μια ματιά.

        Anyway…

        Διαφωνούμε κάθετα στα περί ιδιοκτησίας.
        Θεωρείς τις απόψεις περί δικαιώματος του ιδιοκτήτη «ακραίες».
        Εγώ θεωρώ ακραίο και μόνο να το συζητάω.
        Θεωρώ ότι οφείλεται στα κατάλοιπα του αριστερισμού σε αυτήν τη χώρα όπου για κάποιον παρανοημένο λόγο ΟΛΟΙ θεωρούν ότι έχουν δικαίωμα λόγου στην περιουσία ενός ανθρώπου.
        Αδιανόητο και εγκληματικό για μένα.
        Θα χουμε την ευκαιρία στο μέλλον να συζητήσουμε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ επ’αυτού του θέμτος όμως γιατί σύντομα θα ρθει ο καιρός που θα πρέπει να χτίσουμε ΞΑΝΑ πραγματική οικονομία και να αναστηλώσουμε το ηθικό και την δύναμη του μικρομεσαίου επιχειρηματία.
        Τότε θα σου υπενθυμίσω αυτά που έλεγες εδώ.

        Για την ώρα αποσύρομαι γιατί καταντά πολύ κουραστικό να επαναλαμβάνεσαι απέναντι σε ανθρώπους που έχουν την νοημοσύνη να καταλάβουν αλλά μιλάνε εκ του συναισθήματος.

        Υ.Γ.

        Είναι πολύ αλαζονικό να λες/λέτε σε έναν άνθρωπο που έχει ξεσκιστεί να φέρνει επιχειρήματα «φέρε μου ένα επιχείρημα».
        Ειδικά τη στιγμή που εσείς από την απέναντι πλευρά δεν φέρατε ούτε ένα και βομβαρδίζετε την συζήτηση με ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΑ πράγματα.

    • agnostos avatar
      agnostos @ tsilivithras 15/10/2010 23:47:04

      Τι απάντηση θές ρε Τσιλιβίθρα; Στην εξυπνάδα του τσαμπουκά που μας κατέβασες;

      Με την ίδια λογική θα πρέπει να επιτρέπεται σε ένα δημόσιο κάτάστημα οποιαδήποτε παρανομία; Δηλαδή εμείς γιατί να πληρώνουμε για τους καρκίνους στον πνεύμονα και τις άλλες ασθένειες του αναπνευστικού συστήματος που οφείλονται στο κάπνισμα (ενεργητικό ή παθητικό), με υπέρογκα ποσά δημόσιας υγείας του προϋπολογισμού μας, μόνο και μόνο για να περάσει το πείσμα και η απείθεια στο νόμο ορισμένων τσαμπουκάδων εθισμένων;

      Έιδικά για την Ελλάδα, όπου το τσιγάρο θεωρείται μαγκιά, την οποία θαυμάζουν οι γυναίκες για τα αντράκια τους και τους γκόμενούς τους, θα πρέπει να αναρτώνται δημόσια πινακίδες που να φαίνονται μόνο από τους θαμώνες των εν λόγω κέντρων, που να δείχνουν την κατάσταση στην οποία βρίσκονται όσοι πεθαίνουν από καρκίνο (βάρος 35 κιλά, σκελετωμένοι, με γουρλωμένα μάτια από την αγωνία, που δεν μπορούν να φάνε, για να αναπνεύσουν και το τελευταίο τετραγωνικό εκατοστό αέρα που μπορεί να μπεί στα κατεστραμμένα πνευμόνια τους, και να σβήνουν σιγά σιγά πεθαίνοντας με γουρλωμένα μάτια).

      Έτσι θα πάψουν να τους θαυμάζουν οι γκόμενες και οι σύζυγοί τους, θα τους βλέπουν σαν απλούς τοξικομανείς σε προχωρημένο στάδιο λίγο πριν το θάνατο, και με τη μαγκιά κομμένη με το μαχαίρι.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ agnostos 16/10/2010 00:00:07

        Tράβα παίξε πουθενά αλλού ρε σακατεμένε τρελάρα που απευθύνεις και το λόγο σε ανθρώπους.

        Άντε τράβα παραπέρα που μπήκες εδώ πέρα να ευχηθείς θάνατο και πόνο.

        Άντε μην ακούσεις κάνα σιχτήρι άσχημο βραδιάτικα...

  12. kimon avatar
    kimon 15/10/2010 19:13:05

    ΑΘΛΙΟΙ ΚΑΙ ΕΞΑΧΡΕΙΩΜΕΝΟΙ ΤΟΥΡΚΟΡΩΜΙΟΙ ΕΣΤΙΑΤΟΡΕΣ !!! ΡΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΛΛΥΤΕΡΟ ΑΠ ΔΑΥΤΟΥΣ...ΟΥΣΤ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΘΗΤΕ .

    • δεξιός ΤΣΕ avatar
      δεξιός ΤΣΕ @ kimon 15/10/2010 19:17:56

      τσιγάρο-αργιλέ μπεγλέρι και σφακιανακη....ας το πάρουμε απόφαση

  13. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/10/2010 19:53:59

    Υποκρισία, ξε-υποκρισία, δεν ισχύει το επιχείρημα με τη φούντα και την κόκα. Το κάπνισμα είναι μια νόμιμη δραστηριότητα, σε αντίθεση με τη χρήση ναρκωτικών.

  14. Κάποιος avatar
    Κάποιος 15/10/2010 19:56:28

    Και ότι είναι νόμιμο, είναι και ηθικό!

  15. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/10/2010 19:59:43

    Τι σχέση έχει αυτο που λες τώρα; Εγώ σου μιλάω για τη διαφορά με την κόκα. Η κόκα είναι έτσι κι αλλιώς απαγορευμανη, ενώ ο καπνός δεν είναι. Άρα δεν μπορείς να το αντιμετωπίσεις με τον ίδιο τρόπο.

  16. Aravas avatar
    Aravas 15/10/2010 20:02:24

    τι να λεμε...

    τέτοια αντίδραση να βλεπα και για την παιδεία και τι στον κόσμο. Ο άλλος κοντεύει να παραθέσει πολιτικό μανιφέστο για την "αδικία" του αντικαπνιστικού νόμου. ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΔΕΡΦΙΑ! ΑΝΤΕΞΑΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ, ΘΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ!

    και τι δεν ακούσαμε, για παππουδες στον καφενέ και κομμώτριες που τους δίνουν 10ευρα(περίεργο πως δεν αναφέρονται κλαμπς με φουσκωτούς ως παραδείγματα σε τέτοιες περιπτώσεις), για ανθρώπινα δικαιώματα (!) καπνιστών, κατάρευση της οικονομίας, οι ευρωπαίοι είναι απολίτιστοι και ακοινώνιτοι (το αγαπημένο μου αυτό. να γιατί μόνο οι Έλληνες προκόβουν στην ζωή), επαγγελματικές εστίες και δε συμμαζεύεται. Για όλα αυτά τα επιχειρήματα φυσικά, η ελληνική νομοθεσία ή η απλή λογική έχει απαντήσεις.

    έλεος ρε παιδιά. απλά δεν θα καπνίζετε έξω με την ίδια λογική που δεν πετάτε σκουπίδια έξω. τι να κάνουμε τώρα; το τσιγάρο στο μοντέρνα εκπαιδευμένο μυαλό είναι ένα πολύ βρώμικο και επιβλαβές ναρκωτικό και αντιμετωπίζεται με την ίδια λογική. Αν εσείς πιστεύετε ότι δεν είναι κάτι τέτοιο, παρακαλώ τα επιχειρήματά σας.

    και μένα με χαλάει που δεν μπορώ να καπνίσω με το ξύδι μου έξω, αλλά δεν είμαι τόσο υποκριτής ώστε να το παρουσιάζω σαν να είναι αναφαίρετο δικαίωμα μου το να μπουκώνω τους γύρω μου στη κάπνα. άσε που στο τέλος μπορεί και να καταφέρω να φτάσω στον 4ο όροφο με τις σκάλες.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Aravas 15/10/2010 20:57:17

      @ Aravas

      Το τι «βλέπεις» εσύ ή όχι (με τον τρόπο που το θέτεις) λίγο ενδιαφέρει τους άλλους.
      Θα ενδιέφερε ίσως περισσότερο αν αντί να ειρωνεύεσαι και να αερολογείς συμμετείχες με άποψη και επί του θέματος.
      Αν δεν είναι σημαντικό το θέμα αυτό για σένα μην συμμετέχεις. Δεν σε αναγκάζει κανένας να διαβάζεις τα «μανιφέστα» που γράφω εγώ ο αγράμματος.

      Άποψη για την παιδεία εγώ δεν έχω.
      Έχω ταξιδέψει ανά την Ελλάδα και τον κόσμο βλέποντας και παρατηρώντας πράγματα περί εκπαιδεύσεως αλλά από ότι κατάλαβα εσύ είσαι κάποιου είδους «εξεταστής» και θα πρέπει να λογοδοτήσω σε σένα για το τι θα πω και πότε.

      Χμμμμ…φχαριστώ δεν θα πάρω.

      Btw ρίξε μια ματιά στα καινούρια φιρμάνια του ΟΗΕ για την αναγόρευση του παιδιού σε οντότητα ΜΗ ΑΝΗΚΟΥΣΑ στους γονείς του και την ανάλογη συνθήκη που θα απαγορεύει εκπαίδευση κατ’οίκον, απαγόρευση του φυσικού δικαιώματος του γονέα να αποφασίζει για το παιδί του ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ και πολλά άλλα χαρωπά πράγματα.

      Α να μην ξεχάσω…εξήγησε αν θέλεις στα υπόλοιπα παιδιά γιατί συμφωνείς με την άποψη του άλλου χαρούμενου νεοταξίτη που μας είπε χτες πόσο καλές είναι οι κάμερες, πόσο ευτυχισμένος νιώθει όταν τον παρακολουθούν και γιατί το να παραχωρείς την προσωπική σου ελευθερία για χάρη της ασφάλειας είναι καλό πράγμα…

      Come on…you can do it…θα κολήσει τρελά και με το άλλο φοβερό επιχείρημά σου που λες «στο μοντέρνα εκπαιδευμένο μυαλό…»!!!

      Ανατρίχιασα σε λέω…

      Υ.Γ.

      Δεν μπορείς να λες «δείξτε μου τα επιχειρήματά σας» και μετά να λες «πφφφ τι είναι αυτώ μωρέ…εδώ μανιφέστα δήθεν και δεν λέτε για την παιδεία».
      Δεν κολάει.
      Αυτό-αναιρείσαι και φαίνεσαι αστείος.
      Ελπίζω να το καταλαβαίνεις γιατί ίσως η αμορφωσιά μου δεν τα εξηγεί καλά.
      Να το προσέξεις την επόμενη φορά.

      Σαλαμαλέκομ…

      • Aravas avatar
        Aravas @ tsilivithras 16/10/2010 11:21:10

        Ευτυχώς που εσύ δεν ειρωνεύεσαι και αερολογείς και διατηρείς το επίπεδο υφηλό. Εξάλλου τι μπορώ να απαντήσω στα επιχειρήματά σου :"όλοι οι υπόλοιποι δεν χαμπαριάζουν ούτε από ΑΦΟΣΙΩΣΗ στην οικογένεια ούτε από τραπέζωμα “κάθομαι με τις ώρες και συζητάω-τρώω-καπνίζω-πίνω” τουτέστιν κοινωνικοποιούμαι.". Επιστήμη σου λέω. μόνο στην Ελλάδα ξέρουμε από οικογένεια και κοινωνικοποίηση. Το ακούσαμε και αυτό.
        είναι που έχεις επιχειρήματα.

        Θα στο χαλάσω λίγο αλλά δεν έλαβα μέρος σε κάποια συζήτηση για δημόσιες κάμερες πρόσφατα και αν το έκανα ποτέ δεν θα έλεγα ότι είναι καλό πράγμα διότι εκτιμώ την προσωπική ελευθερία ως το ύψιστο αγαθό. Για αυτό και δεν μπορώ να σε πάρω και πολύ σοβαρά: το να καπνίζω στη μούρη άλλων χωρίς να το θέλουν είναι παραβίαση της ελευθερίας τους. Και στην τελική ακόμα και αν είχα αυτήν την άποψη, τι σχέση έχει με το θέμα μας; Δημιουργία εντυπώσεων κύριε εισαγγελέα; Με αυτό τον τρόπο θες να πιάσεις το moral high-grοund?ντροπή...

        Συγνώμη αλλά αυτό που είπα για το μοντέρνα εκπαιδευμένο μυαλό δεν ήταν επιχείρημα, δεδομένο ήταν: το τσιγάρο είναι βρώμικο και πολύ βλαβερό ναρκωτικό που δεν πα να χτυπιέσαι σα χταπόδι, κάνει κακό όχι μόνο σε σένα (δεν μας νοιάζει), αλλά και στους γύρω σου (μας νοιάζει). Αν εσύ επιμένεις ότι το δικαίωμά σου να καπνίζεις είναι μεγαλύτερο από το δικαίωμα των άλλων να μη καπνίζουν, παρακαλώ συνέχισε αδιάκοπα τον αγώνα σου. Αλλά μην απαιτείς να σε παίρνει ο κόσμος εντελώς στα σοβαρά.

        Τέλος, άλλο επιχειρήματα, άλλο τυχαίες λέξεις που σχηματίζουν προτασούλες. Γιατί το "Ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα…το Α-Π-Ο-Λ-Υ-Τ-Ο ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ορίζει τον ΧΩΡΟ ΤΟΥ…ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ." δεν είναι επιχείρημα. είναι παραπληροφόρηση.Τι να αντεπιχειρηματολογήσω τώρα εγώ; Έχεις καταλάβει λάθος την ελληνική νομοθεσία και δεν πρόκειται να είμαι εγώ αυτός που θα στο εξηγήσει γιατί μου την είπες και στεναχωρήθηκα.

        αλεκομ σαλαμ

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 16/10/2010 11:49:09

        Aravas

        For the record το σχόλιο στο οποίο συμφώνησες με τον καμερολάγνο είναι αυτό

        h**p://www.antinews.gr/?p=66250&cpage=1#comment-544442

        (λίγο πιο κάτω είναι το δικό σου).

        Δεν κολάω σε λέξεις ούτε «την ψάχνω» για να την πω σε κάποιον. Απλά ήταν μόλις πριν 2 μέρες και το θυμόμουνα.
        Αν ΔΕΝ συμφωνείς με τον εν λόγω σχολιαστή και παρασύρθηκες fine by me.

        Πάμε παρακάτω.
        Το «επιχείρημα» της οικογένειας είναι βίωμα δεν είναι τεκμαρτό. Το ανέφερα πίσω από το σχόλιο του Επώνυμου και ενός άλλου σχολιαστή επειδή αναφέρθηκε. Θα μπορούσα να πω πολλά επ’αυτού αλλά θα γινόταν πολύ personal το όλο πράγμα.

        Για το τσιγάρο…
        Κοίτα…το θέμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ…είναι το κάπνισμα.
        Μπορούμε να καθόμαστε με τις ώρες και να συμφωνούμε για τις βλαπτικές συνέπειες του τσιγάρου.
        Αλλά για την κυβέρνηση ΔΕΝ είναι αυτό το θέμα.
        Ξέρεις πότε θα είχες δίκιο;;;
        ΑΝ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΑ ΤΣΙΓΑΡΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΚΑΠΝΙΚΩΝ ΕΙΣΠΝΕΥΣΙΜΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ!!!

        Διάολε…έξυπνοι άνθρωποι είσαστε ρε γμτ…γιατί επιμένετε να κοντράρετε το ΠΡΟΦΑΝΕΣ;;;;;;

        Φωνάζετε για τις συνέπειες του καπνού και υποστηρίζετε τον νόμο της κυβέρνησης.

        ΜΑ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΑ!!!!

        Πως αλλιώς να το πούμε δλδ;;;

        Για την ιδιοκτησία και το δικαίωμα του επιχειρηματία-ιδιοκτήτη είμαι κάθετος.

        Αυτό που χρειαζόμαστε είναι λιγότερο κράτος μέσα στα πόδια μας.
        Οι νόμοι που υπάρχουν είναι υπερ-αρκετοί.
        Να κάτσουν στην άκρη και να αφήσουν τους επαγγελματίες να παράξουν εισόδημα.
        Το ίδιο και για τα σπίτια μας στα οποία θα μπουν σε λίγο.

        Αφήστε τον αριστερισμό στην άκρη και την ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ κακή συνήθεια να μπλέκεστε στα πόδια των ιδιωτών και κοιτάξτε να γίνετε πιο συνειδητοποιημένοι καταναλωτές και εφόσον σαν ενοχλεί να πιέσετε το κράτος μέσω των οργανώσεων να είναι πιο ΔΙΚΑΙΟ στην απονομή καταναλωτικής ισορροπίας.

      • Aravas avatar
        Aravas @ tsilivithras 16/10/2010 13:37:35

        Εφόσον ξεκαθάρισε το θέμα με τις κάμερες το αφήνω κιεγώ. Απλά δεν είμουν σε θέση να σχολιασω ό,τι έγραφε ο άλλος και το θέμα μου ήταν το τσιγάρο.

        Κι εφόσον μπλέξαμε στη συζήτηση, να σου απαντήσω πιο πολιτισμένα από πριν και να θέσω και τους προβληματισμούς μου σοβαρά όπως έκανες κι εσύ.

        Πρώτα απόλα μη με μπερδεύεις με τους αριστερούς, κάνεις λάθος. Δεν έχω ταμπέλα- Ψηφίζω κατά συνείδηση κάθε φορά. Επιπλεόν να σου πω ότι ειλικρινά αυτό το μέτρο με χαλάει πάρα πολύ. Έχω ελατώσει τις εξόδους μου στο ελάχιστο. Ζω σε μέρος που υπάρχει σε λειτουργία αυτό το μέτρο και ώρες ώρες αισθάνομαι σαν να κατούρησα στο πηγάδι. Αλλά οφείλω να αναγνωρίσω ότι εκτός από μένα ζουν και άλλοι στον πλανήτη.

        Το πρόβλημά μας είναι ότι εσύ το βλέπεις από την πλευρά των επιχειρηματιών και εγώ από την πλευρά του καταναλωτή. Αν το δεις λίγο διαφορετικά μπορείς να το πεις και αλλοιώς: από την μία άποψη κάποιοι επιχειρηματίες θα χάσουν κάποια κέρδη, αλλά από την άλλη πολλοί άνθρωποι θα κερδίσουν κάτι στην υγεία τους. Δεν μπορείς να βλέπεις μόνο την μία πλευρά επειδή σε βολεύει περισσότερο.Και όταν ζυγίζω τις δυο πλευρές η ζυγαριά γέρνει προς τους καταναλωτές. Διαφωνείς;

        Ακόμα και 100% αλήθεια να είναι όσα λες (που δεν είναι σε καμία περίπτωση), αγνοείς τον κόσμο που δεν αντέχει τον καπνό (που ομολογουμένως είναι πολύ ενοχλητικός ακόμα και για τους καπνιστές). Μόνο οι επιχειρηματίες έχουν δικαιώματα; το δικαίωμα στο οξυγόνο το θεωρώ πιο ιερό από το άβατο της επαγγελματικής στέγης (που δεν ισχύει όπως το εννοείς εσύ σε καμία νομοθεσία). και μη μου πεις για το ότι τα καυσαέρια στην πόλη είναι χειρότερα. είναι αστεία η σκέψη του ότι εφόσον υπάρχει κάτι το ίδιο κακό ή και χειρότερο (κανείς δεν ξέρει με σιγουριά) με κάτι άλλο, δεν πρέπει να απαγορευτεί τίποτα.

        Άσε που το κέρδος που βγάζαν αυτοί οι άνθρωποι (επιχειρηματίες) χρόνια τώρα ήταν αισχρό! 5-6-7 ευρώ για ένα καφέ! και μη φανταστείς ότι σου προσφέραν και κανα lazy boy 3000+ για να απλώσεις την αρίδα σου. 6 ευρώ και σου πετούσαν μέσα και 2 παγάκια. Είχαν (και έχουν) τόσο κέρδος που ξαφνικά αποκτήσαμε περισσότερα μπαράκια και καφέ από δημοσίους υπαλλήλους. Ε λοιπόν τώρα θα χρειαστεί να δείξουν το πραγματικό τους επιχειρηματικό πνεύμα και να κρατήσουν τους πελάτες τους με άλλους τρόπους. Αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν καμία σχέση με επιχειρήσεις. Ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο κώλος μας είναι. Αν όλη τους η επιχειρηματική μαστοριά εξαντλείται στα τασάκια τότε δεν τους φταίει ο νόμος. Εμείς θα καπνίζουμε τα καλοκαίρια...

        τώρα θα μου πεις και γιατί να κάνουμε νόμο με πλήρη απαγόρευση; ο προηγούμενος δεν ήταν πολύ πιο ισοροπημένος; Σίγουρα ήταν αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Ήτανε νόμος για να βγούμε από την υποχρέωση στην ΕΕ. όλοι δηλώναν τα καταστήματά τους ως καπνιζόντων γιατί σε όλες τις παρέες υπάρχουν και μη-καπνίζοντες αλλά θα ακολουθήσουν την παρέα τους στο μαγαζί που επιτρέπει το κάπνισμα και όχι το αντίθετο. Είναι δεδομένο ότι χρειαζόμαστε κάποιον να μας τραβήξει το αυτί και να μας πει όχι γιατί από μόνοι μας δεν θα το κάνουμε και υπάρχει ανάγκη να γίνει. Υπάρχει ανάγκη να ελατωθεί το τσιγάρο, η εκπαίδευση από μόνη της δεν αρκεί όταν παντού δίπλα σου πλασάρεται το τσιγάρο σαν μία εύκολη, αγχολυτική, νόμιμη και πολύ εθιστική διέξοδος από τα προβλήματα.

        Και στην τελική ρε φίλε, αν το απαγορεύσεις, μέσα σε μια γενιά (το πολύ 25 χρόνια) το τσιγάρο θα είναι παρελθόν για όλους. τόσο κακό είναι αυτό; ή μήπως να κλαφτούμε και για τις καπνο-βιομηχανίες; ας κάνουμε όλοι μια θυσία (και εμείς που καπνίζουμε αλλά και οι μπαρ-ο-ιδιοκτήτες) και στα σίγουρα θα κάνουμε ένα βήμα στην καταπολέμηση του καρκίνου.

        πάω να κάνω κανα τσιγάρο (έξω) γιατί πολύ το συζητήσαμε...

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/10/2010 20:47:53

    Θα πάρω θέση που δεν θα αρέσει στους καπνιστές:

    Δεν υπάρχει τίποτε κοινωνικό στο κάπνισμα. Πρόκειται για μια συμπεριφορά από εθισμό, ευχάριστη για τα πρώτα 2-3 της ημέρας (επειδή ικανοποιεί τον εθισμό) καταστροφική για την υπόλειπη μέρα και ζωή. Και δεν με νοιάζει αν κάποιος θέλει να αυξήσει τις πιθανότητες να αυτοκτονήσει, αλλά πρόκειται για επώδυνη παρατεταμένη αυτοκτονία. ΔΕΝ είναι κοινωνικό το τσιγάρο, εθιστικό είναι. Βιολογικά εθιστικό, όχι κοινωνικά εθιστικό. Αποδεδειγμένα βλαβερό, όχι με συσχετισμούς και μοντέλλα, αποδεδειγμενα. Προκαλεί καρκίνους, εμφυσήματα κλπ

    Το τι κάνει ο καθένας σπίτι του είναι δικαίωμά του. Κάποιος που καπνίζει μπροστά και κοντα στα παιδιά του α) τους δίνει χάλια παράδειγμα, β) τα αναγκάζει και αυτά να καπνίζουν τον καπνό. Αλλά "ἑκπάιδευση", όχι καταναγκασμό.

    Όσο για το δημόσιο κάπνισμα... Σε μαγαζιά, συμφωνώ ότι ο μαγαζάτορας μπορεί να κάνει ο,τι θέλει. Αν χρειάζεται για να δουλεύουν τα εστιατόρια ή οι καφετέριες, λυπάμαι. Δεν πάω σε εστιατόρια και καφετέριες λόγω κάπνας και οσονούπω λόγω αφραγκίας. Σε δημόσιους χώρους, τράπεζες, τρένα καράβια, πλήρης απαγόρευση (δεν έχω επιλογή να ΜΗΝ πάω...)


    Πρόκειται για μία εθιστική ουσία. Και εγώ ήμουν ανυπόφορος όταν το έκοψα. Το έχω κόψει, σημειωτέον πάνω από 10 φορές, έχω να καπνίσω 10 χρόνια, και ψοφάω για ένα πούρο όταν μου έρθει. Ποτέ δεν το "κόβεις". Το σύνδρομο στέρησης μειώνεται μετά 2-3 μήνες και ΣΧΕΔΟΝ χάνεται μετά 2-3 χρόνια.

    Με ενοχλεί κάθε "απαγορεύεται" και ζητώ συγγνώμη από τους καπνιστές που γίνονται έξω φρενών από αυτά που λέω. Η μαριχουάνα είναι λιγότερο βλαβερή και λιγότερο (ή καθόλου) εθιστική.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 15/10/2010 21:05:27

      Η μαριχουάνα έχει σοβαρές επιπτώσεις στην ψυχική υγεία. Δεν είναι προσωρινά μόνον ψυχοτρόπα ουσία, η πολλή χρήση μπορεί μέχρι και σε σχιζοφρένεια να οδηγήσει. Στη σωματική υγεία βέβαια, το τσιγάρο είναι πολύ πιο βλαπτικό.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Επώνυμος 15/10/2010 21:13:50

        ναι, όπως το λές, αλλά όταν σταματήσεις, μετά 1-2 μήνες που είσαι λίγο "χαλαρός" και ίσως έχει βήχα, δεν είναι αυτή η τρέλα με το τσιγάρο. Αν κάνω ένα τσιγάρο απόψε, αύριο θα κάνω μισό πακέτο. Αν κάνω ένα τσιγαρλίκι, άντε να ψάχνω για ...παγωτό (χαχαχα)

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ archaeopteryx 15/10/2010 23:03:10

      @ archaeopteryx

      "Το τι κάνει ο καθένας σπίτι του είναι δικαίωμά του. Κάποιος που καπνίζει μπροστά και κοντα στα παιδιά του α) τους δίνει χάλια παράδειγμα, β) τα αναγκάζει και αυτά να καπνίζουν τον καπνό. Αλλά “ἑκπάιδευση”, όχι καταναγκασμό."

      Συμφωνώ 100%.

      "Όσο για το δημόσιο κάπνισμα… Σε μαγαζιά, συμφωνώ ότι ο μαγαζάτορας μπορεί να κάνει ο,τι θέλει...Σε δημόσιους χώρους, τράπεζες, τρένα καράβια, πλήρης απαγόρευση (δεν έχω επιλογή να ΜΗΝ πάω…)"

      Συμφωνώ απόλυτα.

      Αρχαίε καπνιστής είμαι και δεν στραβώνω καθόλου με όσα λες.
      Δεν είναι το κάπνισμα το θέμα εδώ αλλά ο νόμος αυτός.
      Οπότε γιατί να θυμώσει κάποιος μαζί σου;;;

  18. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/10/2010 20:50:23

    h--p://www.youtube.com/watch?v=JNjunlWUJJI
    Να τι έπεισε τους Αμερικάνους να το κόψουν. Πειθώ, όχι νόμοι που αλλάζουν κάθε Τρίτη.

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/10/2010 20:56:40

    kai to Antinews εθισμος ειναι.. αμφιβαλλει κανεις??

    ΠΠ

  20. Φαινότυπος avatar
    Φαινότυπος 15/10/2010 21:10:24

    Ναι, αλλά βλάπτει μόνο την υγεία του Σαμαρά.

  21. Hase avatar
    Hase 15/10/2010 21:14:11

    @ ISession

    Φιλε μου, αν η κυβερνηση ενδιαφερεται ειλικρινα για την υγεια των παθητικων καπνιστων τοτε κατα μειζονα λογω θα επρεπε να ενδιαφερεται και για την υγεια των ενεργητικων. Θα επρεπε λοιπον να απαγορεψει ολοσχερως την εμπορια των τσιγαρων. Αυτο φυσικα δεν το κανει γιατι η φοροκονομα ειναι ....πολλα τα λεφτα Αρη. Ετσι φτασαμε να ειμαστε και με τον χωροφυλαξ και με τον αστυφυλαξ. Και κονομα απο τον (υπερογκο) φορο και κονομα απο τυχον προστιμα που θα προκυψουν και πολιτικη κονομα για δηθεν (υποκριτικο στην ουσια ) ενδιαφερον για την υγεια των Ελληνων.
    Δεν ειμαι καπνιστης, θεωρω το μετρο για την εποχη βλακωδες και πιστευω πως δεν θα εφαρμοστει στην πραξη.
    Ας ερθει ο χειμωνας και θα το δεις και συ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Hase 15/10/2010 23:08:24

      Το έχουμε ξαναπεί, καλομελέτα κι έρχεται η ολοκληρωτική απαγόρευση της πώλησης. Ήδη άρχισε να το ζητάει η γραφειοκρατία της Κομισιόν. Και όταν κάνουν ταμείο οι υπηρεσίες και διαπιστώσουν ότι οι δαπάνες των ασφαλιστικών ταμείων της Ευρώπης για ΧΑΠ, καρκίνους, καρδιαγγειακά και λοιπά υπερβαίνουν τα όποια έσοδα από το Φόρο Καπνού που επιβάλουν τα κράτη, θα απαγορευτεί τελείως η πώληση. Και τότε να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος και ποιος θα είναι μάγκας να το βρίσκει στην παρανομία (όπως το χασίσι τώρα)...

    • aftos avatar
      aftos @ Hase 16/10/2010 00:13:47

      Τότε θα μαζεύονται σε καμινάδες τζακιών και θα ρουφάνε καπνό, μια και δεν θα έχουν τσιγάρα.

  22. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 15/10/2010 21:34:36

    Ο νόμος έγινε μόνο για να πάρουν το φρέσκο χρήμα από τα μαγαζιά τα υπολοιπα είναι για να λέμε. Στο Καναδά είχα εστιατόριο 60% non smoking section and 40% smoking seperated rooms. Άντε καλά κρασιά.

  23. thpr avatar
    thpr 15/10/2010 22:41:04

    Αφου θελουν να μας σωσουν , γιατι δε σταματανε τη παραγωγη καπνου να τελειωνουμε.Αλλα δεν υπαρχει προιον αλλο με φορο 87% !!!!
    Ολα τα αλλα ειναι π@π@ριες καμαρωτες

  24. Dyer avatar
    Dyer 15/10/2010 22:47:54

    Αλήθεια με ποια λογική εξαιρούνται από τη απαγόρευση του καπνίσματος στα καζίνο και στα μεγάλα κέντρα διασκέδασης;
    Γιατί δεν προβλέπουν καταστήματα καπνιζόντων με ειδικό εξαερισμό ώστε να μην ενοχλείται κανείς. Η τεχνολογία υπάρχει.
    Το κάπνισμα αν και επιβλαβές δεν είναι παράνομο. Όλοι ξέρουμε ότι είναι πολύ δύσκολο να κόψεις τη συνήθεια του καπνίσματος. Με το μέτρο της καθολικής απαγόρευσης ωθούν νομοταγείς πολίτες να παρανομήσουν για μια συνήθεια χρόνων. Είναι δυνατόν να πάει στο μπαρ καπνιστής και να μη καπνίσει. Τι παράλογη απαίτηση είναι αυτή από το κράτος να αλλάξει νόμιμες συνήθειες χρόνων; Τι σόι επέμβαση είναι αυτή στην ζωή μας; Τι ηλίθια πολιτική είναι αυτή που από τη μια περιμένει να εισπράξει φόρους από τα τσιγάρα και από την άλλη απαγορεύει το κάπνισμα. Σε λίγο θα είναι περισσότερο επικίνδυνο να καπνίζεις τσιγάρο από το να κανείς κόκα.

  25. agnostos avatar
    agnostos 15/10/2010 22:51:11

    Αμετανόητοι τσαμπουκάδες, φορτηγατζήδες, ταξιτζήδες, δικηγόροι, μηχανικοί, αυθαιρετοκατασκευαστές, εμπρηστές των δασών μας, κωλοκαπνιστές, που να ψοφήσετε όσο πιο γρήγορα γίνεται από τους καρκίνους του αναπνευστικού σας, φαρμακοποιοί, ταραχοποιοί, φύλακες της πόρτας της Ακρόπολης, φοροφυγάδες, καταχραστές του ΦΠΑ που δεν τον αποδίδετε, καταναλωτές χοίρων και μοσχαριών, που τρέχετε με υπερβολική ταχύτητα στις εθνικές οδούς και προσπερνάτε στο αντίθετο ρεύμα σκοτώνοντας τον κόσμο.

    Θέλω να κλείσουν τα μαγαζιά σας, να πάτε στο σπίτι σας, να καπνίζετε μόνοι σας με την οικογένειά σας και τα παιδιά σας, να πεθάνετε βασανιστικά από καρκίνο όλοι σας. Να πεθάνετε από ασφυξία όταν θα έχει καταστραφεί το πνευμόνι σας και θα έχει μείνει ένα μικρό μέρος του που και αυτό θα εξαφανίζεται. Να πεθάνετε 35 κιλά με γουρλωμένα μάτια, με κομμένο τον τσαμπουκά.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ agnostos 15/10/2010 23:03:11

      Μην ανησυχείς, έρχονται οι καλοί κύριοι με το πουκάμισο με τα μακρυά μανικάκια που σταυρώνουν πίσω να σε φροντίσουν, καλέ μου...

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ agnostos 16/10/2010 02:21:47

      έλα μη του τη λές, απο τα καλύτερα τρόλλινγκ είναι αυτό το πόστ!
      γέλαγα πέντε λεπτά λέμε....

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ agnostos 16/10/2010 03:46:02

      Αγνωστε....μάλλον το έκοψες πολύ πρόσφατα εεεε?

      Δεν το ξαναπιάνεις, μπας και νοιώσεις λίγο καλύτερα ?

      Και μην ακούς..... όλοι θα πεθάνομε, καπνιστές και μη καπνιστές.

  26. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/10/2010 23:22:54

    Δυστυχώς, η χειρότερη διαπίστωση που προκύπτει μετά τους "επαναστατικούς" φετφάδες των καφετεριάδων και εστιατόρων είναι η εξής:

    ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ο νόμος, είναι ΑΤΕΛΗΣ σαν τον προηγούμενο.

    Όσο ο έλεγχος δεν ανατίθεται στην Αστυνομία και παραμένει στα χέρια των δημάρχων, που ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ λειτουργούσαν και λειτουργούν ως παλλακίδες των καφετεριάδων και των εστιατόρων -είναι πολλά τα λεφτά, Άρη...-, ο νόμος δεν θα εφαρμόζεται.

    Ευτυχείτε, που έλεγε κι ο μακαρίτης ο Άλκης Στέας...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Αυριανιστής 15/10/2010 23:34:37

      Που τον θυμήθηκες τον Στέα τώρα βρε θηρίο;;;

    • agnostos avatar
      agnostos @ Αυριανιστής 15/10/2010 23:36:27

      Ναι συμφωνώ, δεν επιβάλλονται τέτοιοι νόμοι από τη δημοτική αστυνομία.

      Το ελεεινό κράτος, βάζει επίτηδες τα καθήκοντα επίβλεψης και καταστολής κάθε μορφής παράβασης (αυθαίρετες κατασκευές, παράνομο παρκάρισμα, κάπνισμα σε δημόσιους χώρους,διατήρηση μπαζών και χόρτων σε δάση που μπορούν να προκαλέσουν πυρκαγιές, άδειες παραμονής και εργασίας αλλοδαπών νομίμων και παρανόμων, ηχορύπανση από νυχτερινά κέντρα κλπ στα πιό ακατάλληλα όργανα και φορείς, δηλαδή στη διεφθαρμένη Τοπική Αυτοδιοίκηση.

      Έιδικά για την Ελλάδα, όπου το τσιγάρο θεωρείται μαγκιά, την οποία θαυμάζουν οι γυναίκες για τα αντράκια τους και τους γκόμενούς τους, θα πρέπει να αναρτώνται δημόσια πινακίδες που να φαίνονται μόνο από τους θαμώνες των εν λόγω κέντρων, που να δείχνουν την κατάσταση στην οποία βρίσκονται όσοι πεθαίνουν από καρκίνο (βάρος 35 κιλά, σκελετωμένοι, με γουρλωμένα μάτια από την αγωνία, που δεν μπορούν να φάνε, για να αναπνεύσουν και το τελευταίο τετραγωνικό εκατοστό αέρα που μπορεί να μπεί στα κατεστραμμένα πνευμόνια τους, και να σβήνουν σιγά σιγά πεθαίνοντας με γουρλωμένα μάτια).

      Έτσι θα πάψουν να τους θαυμάζουν οι γκόμενες και οι σύζυγοί τους, θα τους βλέπουν σαν απλούς τοξικομανείς σε προχωρημένο στάδιο λίγο πριν το θάνατο, και με τη μαγκιά κομμένη με το μαχαίρι.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 15/10/2010 23:43:31

      Αφού λοιπόν τέτοιοι νόμοι δεν μπορούν να εφαρμοστούν από τα πιστοποιημένα (με ISO) άντρα διαφθοράς που λέγονται δήμοι, κι αφού οι ίδιοι οι θεριακλήδες δεν γουστάρουν να πειθαρχούν σε νόμους που βασίζονται στην αρχή του σεβασμού στο υπέρτατο δικαίωμα της υγείας, θα έρθει δυστυχώς κάποτε -όχι πολύ μακριά από τώρα- η πλήρης απαγόρευση πώλησης και θα δέσει η μανέστρα.

      Τότε βέβαια θα την πληρώσουμε κι εμείς οι περιστασιακοί, ή οι συστηματικοί που απλώς θα ήταν διατεθιμένοι να βγαίνουν για 7 λεπτά έξω να κάνουν το τσιγάρο τους, αλλά τι να κάνουμε; Στη μπανανία της ατιμώρητης ανομίας και της ετσιθελικής απειθαρχίας, μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αυριανιστής 15/10/2010 23:48:01

        Τραγούδα όσο θέλεις.

        Not gonna happen.

        Smoking breeds statistics and numbers...and they LOOOOVE ruling by numbers and the FEAR they bring.

  27. agnostos avatar
    agnostos 15/10/2010 23:56:28

    Πως δεν έχει λεφτά αφού δίνει τόσα καθημερινά στο πακέτο τσιγάρα;

    Αστειεύεσαι;

    Πόσο κάνει το πακέτο 3-4 ευρώ Χ 2 πακέτα ημερησίως Χ 30 μέρες, συν τον καφέ που μερικές φορές πρέπει να συνοδεύει το τσιγάρο για να μη γίνει τσαρούχι το στόμα, να ένας βασικός μισθός.

  28. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/10/2010 00:17:22

    Και αποδεικνύεται ότι η διαρροή παλινωδίας στα περί απαγόρευσης καπνίσματος είναι εξαιρετικός μηχανισμός αποπροσανατολισμού και εκτόνωσης. ΔΕΝ είναι αυτό το πρόβλημά μας. Πάντα θα υπάρχει κάπου να καπνίζουμε και πάντα θα υπάρχει κάπου μέρος χωρίς καπνό. Άλλα είναι τα αδιέξοδα.

  29. Hellas-Orthodoxy avatar
    Hellas-Orthodoxy 16/10/2010 00:18:17

    Θα προσπαθησω να απαντησω οσο το δυνατον σοβαροτερα στις γελοιοτητες των "Τσε" καπνιστων,που βλεπουν την Ελλαδα να διαλυεται,το ΔΝΤ να επελαυνει,αλλα εκεινοι...κηρυξαν την επανασταση για να μη χασουν τη νικοτινη τους:

    -Στην Ευρωπη ταξιδευετε;Αν ναι,γιατι εκει κανετε μοκο και τουμπεκι και δεν τολματε καν να βγαλετε αναπτηρα πανω στα τραπεζια;

    Ναι,βεβαια:Ειναι φλωροι ολοι οι Ευρωπαιοι!Ελα ομως που ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΚΗ ΤΟΥΡΚΙΑ εφαρμοστηκε με απολυτη επιτυχια ο σχετικος νομος,οταν καπνιζει το 90% του πληθυσμου!

    Δικαιολογια για τους τουρκους:Ειναι βαρβαροι,εχουν χουντα κλπ.

    Στην ΚΥΠΡΟ ομως;;;Εχω φιλους απο εκει που με δουλευουν ασχημα,γιατι βλεπουν τα χαλια της Ελλαδας στο θεμα και αναρωτιουνται πώς ειναι δυνατον στο νησι τους,που εχει την ιδια νοοτροπια μ'εμας,να απαγορευτηκε ΠΑΝΤΟΥ απο τον Ιανουαριο κι εδω τιποτα!

    Δικαιολογια:Ειναι...νεοπλουτοι οι Κυπριοι,δεν ειναι Ελληνες!

    Αλλα και στα ΒΑΛΚΑΝΙΑ;;;Σερβια και Κροατια απαγορευεται απ'οτι ξερω,νομιζω και στη Σλοβενια.

    -Λενε μερικοι για τον προηγουμενο νομο,πως ηταν "πετυχημενος":Φυσικα,αφου συνεφερε τους καπνιστες που ειχαν μετατραπει ΟΛΑ τα εστιατορια κλπ σε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ,μιας και τους εδινε το δικαιωμα το "παραθυρακι" Αβραμοπουλου.

    -Οι γελοιοι καταστηματαρχες που τραμπουκιζουν,θα μας πουν ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΕΝ ΡΙΧΝΟΥΝ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ;;;Νομιζουν πως ειμαστε κοροιδα να πιστευουμε πως ο κοσμος δεν βγαινει λογω της απαγορευσης;

    Ξερω παρα πολλα ατομα,κυριως καπνιστες,που εκοψαν την ταβερνα,ακομα και τον καφε,επειδη δεν ανεχονταν να δινουν 12 ευρω για μια μπριζολα,70 ευρω το ψαρι το κιλο,4 ευρω-στην καλυτερη-τον καφε κλπ.ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ,ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.

    -Αληθεια,στα σινεμα,στα αεροπλανα κλπ,πώς...αντεχουν οι "βαρυμαγκες" χωρις τσιγαρο;Επαθαν τιποτα;

    Κλεινοντας:Ο νομος πρεπει να εφαρμοστει,οσο και να σκουζουν οι μεγαλοκαρχαριες.Εξαλλου,δεν μας πειθουν πως θελουν ξεχωριστους χωρους για καπνιστες και μη.Ο προηγουμενος νομος,τους παρειχε το δικαιωμα να το κανουν,αλλα σχεδον κανεις δεν ξοδεψε γι'αυτο!

    Και στην τελικη,στα καλα εστιατορια που σεβονται τον πελατη η κινηση ειναι οπως παλια.Και με απαγορευση καπνισματος.

    Υ.Γ.Παρελειψα να απαντησω στο "επιχειρημα" πως ο καπνος...στηριζει την εθνικη οικονομια:ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ και γι'αυτο εχουμε τους πολιτικους κλπ που μας αξιζουν.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Hellas-Orthodoxy 16/10/2010 00:23:50

      "Και στην τελικη,στα καλα εστιατορια που σεβονται τον πελατη η κινηση ειναι οπως παλια.Και με απαγορευση καπνισματος."

      Εδώ βρίσκεται όλη η ουσία. Δεν είναι τυχαίο που οι πρώτοι που φωνασκούν από την "συμπαθή" τάξη των καφετεριάδων είναι οι "αλεξιπτωτιστές" που εισέβαλαν και μαγάρισαν τον κλάδο, καθώς εκμεταλλεύτηκαν την ευρωευωχία και τη σπατάλη του "large" Ελληναρά φτιάχνοντας γκουρμέ εστιατόρια με μερίδες μίνι και τιμές μάξι ή ανοίγοντας καφετέριες με αισθητική νεοπλουτίστικης σάλας.

      ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΑΣ Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗ;

      • neotera avatar
        neotera @ Αυριανιστής 16/10/2010 00:32:45

        Εκείνο που σοβαρά με απασχολεί είναι πως θα μπουν όρια στις αρμοδιότητες της διακυβέρνησης και σε ένα ένα τα υπουργείά και τις υπηρεσίες. Αλλιώς δεν είναι θεσμοί και ο πρωθυπουργός δεν είναι πρωθυπουργός αλλά φύλαρχος, όπως ο Αντρέας φερειπείν... Η απαγόρευση του καπνίσματος λοιπόν σαφώς και δεν είναι στην αρμοδιότητα της κατοχικής κυβέρνησης, η οποία μεταχειρίζεται το κάπνισμα ως μέσο πειθάρχησης του πληθυσμού που οφείλει να την γράψει εκεί που όλοι καταλαβαίνουν και αντίθετα να κυττάξει να περιορίσει την αυθαιρεσία που μας οδήγησε στο Μνημόνιο.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Hellas-Orthodoxy 16/10/2010 00:51:00

      @ Hellas Orthodoxy

      Είσαι λοιπόν κι εσύ άλλος ένας «εξεταστής» που θεωρεί ότι θα πρεπε να του δίνουμε λόγο για ποια και πόσα θέματα «επαναστατούμε» αλλά ταυτόχρονα και κάποιος που θεωρεί πως του απευθύνθηκε κάποια ερώτηση εδώ μέσα;;

      Γιατί για να ξεκινάς με το «θα προσπαθήσω να απαντήσω…κτλ» κάτι τέτοιο μας λες.

      Δλδ αν απλά πεις τη γνώμη σου δεν σε εκφράζει;;;

      Πρέπει να θεωρηθούν οι υπόλοιποι υποδεέστεροι;;
      Πρέπει να κλείσουν τα μαγαζιά που δεν γουστάρουμε την πολιτική τους και να χάσει ο κόσμος τη δουλειά του;;
      Πρέπει μήπως να μας βρίσεις κι εσύ και να μας ευχηθείς να πεθάνουμε μέσα σε πόνους;;;

      Τελευταία φορά που ήμουν κεντρική ευρώπη ήταν το 2007. Ελβετία και Αυστρία.
      Καπνίζαμε και στα δυο μέρη σε μερικά μαγαζιά. Απολύτως κανένα πρόβλημα.
      «Τουμπεκί» όπως λες κάνεις όπου πας φιλοξενούμενος…εκτός κι αν εσύ γουστάρεις όπου πας να είναι όλα κομμένα και ραμμένα στα μέτρα σου. Είναι και θέμα ανατροφής βλέπεις.

      Οι τιμές των εστιατορίων και οι πρακτικές που εφαρμόζουν ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ είναι γούστο τους και καπέλο τους καλέ μου φίλε και όλοι όσοι γκρινιάζετε.
      Αν δεν σας αρέσουν τα μαγαζιά αυτά ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΕΚΕΙ…!!!!

      Και επιτέλους ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ να μπερδεύετε δημόσιους με ιδιωτικού χώρους και χώρους υποχρεωτικής με προαιρετικής προσέλευσης!!!

      Το μόνο που κάνει ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ είναι να σας εμφανίζει κολλημένους ανόητους που δεν μπορούν να συζητήσουν ένα θέμα πολιτισμένα με επιχειρήματα και αναμασάνε συνέχεια την ίδια επωδό.

      ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ επιχείρημα το τι κάνουν στην Ευρώπη.
      Σπίτι τους, χούι τους, νόμος τους, δικαίωμά τους.

      Μακριά από τον τόπο μου.

      Το είπα 100 φορές…νομοθεσία με Δ-Ι-Α-Κ-Ρ-Ι-Σ-Η.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tsilivithras 16/10/2010 01:06:23

        Έχω κουραστεί να ακούω και να ξανακούω τη σοφιστεία των δήθεν "χώρων μη υποχρεωτικής προσέλευσης".

        Μάλλον δεν έχει γίνει αντιληπτό, ότι οι "συμπαθείς" καφετεριάδες απλώς είναι ΧΡΗΣΤΕΣ μιας άδειας ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ χώρου συνάθροισης, η οποία άδεια τους ΠΑΡΑΧΩΡΕΙΤΑΙ από τις αρμόδιες αρχές. Και ΩΣ ΤΕΤΟΙΟ λειτουργεί το όποιο κατάστημά τους. Δεν λειτουργεί ούτε ως λέσχη καπνιστών, ούτε ως "έτσι μ' αρέσει" χώρος όπου "σκοτώνω και δεν πλερώνω". Κατά συνέπεια, είτε "υποχρεωτικής" είτε "προαιρετικής" προσέλευσης, παραμένει ένας κλειστός χώρος ΔΗΜΟΣΙΑΣ προσέλευσης και επομένως δεν εξαιρείται από την εφαρμογή του νόμου.

        Είναι σαν τη σαθρότητα του "επιχειρήματος" με τις ταυτότητες, όπου η δήθεν "προαιρετική" αναγραφή του θρησκεύματος θα οδηγούσε ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΑ στην περιθωριοποίηση όσων θα επροαιρούντο να ΜΗΝ αναγράψουν το θρήσκευμά τους.

      • Hellas-Orthodoxy avatar
        Hellas-Orthodoxy @ tsilivithras 16/10/2010 01:23:58

        Επειδη εισαι προκλητικος και βριζεις,θα σου πω ενα πραγμα μονο:Τα εστιατορια,τα καφε,τα μπουζουκια κλπ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ,ΑΛΛΑ ΔΗΜΟΣΙΟΙ.

        Υ.Γ.Λες ψεματα για την Ευρωπη.Ουτε καν πακετο δεν κουβαλαγες μαζι σου,ουτε καν για εξω.Διοτι ετσι κανει ο ευρωλιγουρης Ελληνας,με τα τεραστια συμπλεγματα επαρχιωτισμου απο τη μια και "εθνικισμου" απο την αλλη.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 16/10/2010 11:20:53

        @ Hellas-Orthodoxy

        Κανένας δεν σε έβρισε.
        Αν θεωρείς προκλητικό το ότι υπερασπίζομαι τη γνώμη μου σθεναρά αυτό είναι δικό σου πρόβλημα φίλε μου.
        Βρες επιχειρήματα και αντέκρουσε.

        Αλλά τι επιχειρήματα να βρεις όταν με λες και ψεύτη από πάνω τη στιγμή που δεν έχεις καν την αίσθηση της συζήτησης.

        Κοιμήσου κι εσύ λοιπόν τον μύθο του "καπνέλληνα" που είναι τσάμπα μάγκας και νταής και μόνο εδώ κάνει το κομμάτι του...προφανώς με τέτοιους συναναστρέφεσαι ή θεωρείς το δίκιο σου αυταπόδεικτο και τον λόγο σου ικανή και αναγκαία συνθήκη για να μην χρειάζεσαι διαλεκτική ευγένεια και επιχειρήματα λογικά και όχι εκ του συναισθήματος.

        Ευρωλιγούρηδες φίλε μου είναι οι φέροντες την λογική του "κοιτάξτε τι κάνει η καλή ευρώπη" και οι θαυμάζοντες αυτό.

        Για κοίτα καλύτερα ποιος το κάνει αυτό εδώ μέσα...

  30. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 16/10/2010 00:52:02

    Ελάτε ρε παιδιά, αυτός ο νόμος προέρχεται από το γνωστό Πασοκικό νεφέλωμα αποπροσανατολισμού, ασχετοσύνης και ανικανότητας.

    Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να εντάσσεται στα μέτρα που έχουν σαν σκοπό να εκτονώνουν τις εντάσεις στρέφοντας την μία κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης.

    Βεβαίως, να απαγορευτεί δια ροπάλου το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, όπου κάποιος μη καπνιστής μπορεί να βρεθεί υποχρεωτικά, αλλά όχι και σε ιδιωτικούς επαγγελματικούς χώρους, όπου ο καθένας έχει το δικαίωμα της μη παρουσίας του.

    Ειδικά για τα κέντρα διασκέδασης το μέτρο εκτός από καταστροφικό είναι και γελοίο από πολλές απόψεις.
    Φαντάσου να είσαι καπνιστής και να μην μπορείς να καπνίσεις στο γλέντι του γάμου σου!

    Από την άλλη, οι μάχες δίνονται μέχρι να ψηφιστεί ή όχι ο νόμος. Από τη στιγμή που θα γίνει νόμος του κράτους οφείλουμε να τον σεβαστούμε, ακόμη κι αν μας θίγει επαγγελματικά. Διαφορετικά, ο καθένας να ακολουθεί μόνο τους νόμους που τον βολεύει και να καταλήξουμε ζούγκλα μια ώρα νωρίτερα.

    Εγώ σαν μη καπνιστής θα ήθελα απλά να ξέρω, με ειδική σήμανση, ποιό εστιατόριο ΔΕΝ επιτρέπει το κάπνισμα.

  31. A.M. avatar
    A.M. 16/10/2010 01:01:07

    @Hellas-Orthodoxy

    Το τι κάνει ο κάθε λαός στην χώρα του αφορά τον λαό της συγκεκριμένης χώρας.

    Στο δια ταύτα όμως.

    Η δική μου άποψη είναι να απαγορευτεί δια ροπάλου το κάπνισμα ΜΟΝΟΝ στα νοσοκομεία, χώρους εργασίας, δημόσιες και δημοτικές υπηρεσίες κλπ.

    ΌΜΩΣ δεν γίνεται ρε φίλε να κόβεις το τσιγάρο στον άλλον που είναι καπνιστής και δεν μπορεί να πιεί τον καφέ του χωρίς το τσιγάρο!
    Είναι φασισμός ένα πράγμα.
    Είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να πηγαίνει ο άλλος να γλεντήσει στα μπουζούκια, στις ταβέρνες, στα μπαράκια κ.ο.κ. και να του λές «πιές μέσα το ποτό σου αλλά βγές ΕΞΩ για να καπνίσεις».
    Δεν πάει!

    Στις καφετέριες, στις ταβέρνες, - εξαίρεση μπορεί να υπάρξει στα φαστ-φουντάδικα μιάς και είναι «φάστ» και όχι χώροι διασκέδασης - στα μπουζούκια, στα μπαράκια και γενικά σε ΧΩΡΟΥΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ το κάπνισμα πρέπει να ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ!

    Και τι θα γίνει με αυτούς που δεν καπνίζουν;
    Ε δεν θα πηγαίνουν στα ανωτέρω κέντρα ή θα πηγαίνουν λίγες φορές για να μην βλάπτεται η υγεία τους (λέμε τώρα)!
    Εξ άλλου κάποιος που ΔΕΝ καπνίζει τι δουλειά έχει σε τέτοιους χώρους;
    Ας πάει για ορειβασία, να πηδάει από γέφυρες (και όχι μόνον), να κάνει πεζοπορία, και πικνίκ στην εξοχή με την παρέα του.

    Δεν μπορεί δλδ για 10 τρελλαμένους φυσιολάτρες και υγιεινιστές να απαγορεύεις σε έναν λαό να ξεχαρμανιάζει!
    Είναι φασισμός!

    Έχω υπάρξει θεριακλής καπνιστής αν και κοντά μιάμιση δεκαετία δεν έχω αγγίξει τσιγάρο και νομίζω πως μπορώ να κατανοήσω και τις δύο πλευρές.
    Η άποψή μου είναι νομίζω η σωστότερη.
    Και η δικαιότερη.
    Και κυρίως η πιο ..ταπεινόφρων :lol:

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ A.M. 16/10/2010 01:11:28

      Πολλά πράγματα "δεν πάνε", αλλά τελικά μια χαρά "πήγαν" και ο Έλληνας κατάπιε πολλά κιλά σκασμό και βυθίστηκε αποχαυωμένος στον καναπέ του. Δώρα καταργήθηκαν, συντάξεις μειώθηκαν, δουλειές χάθηκαν, και ούτω καθεξής.

      Κάπως έτσι θα γίνει και με το κάπνισμα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 16/10/2010 01:49:53

        Μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Μολονότι συμφωνώ με τον αντικαπνιστικό νόμο, είτε ο Αβραμόπουλος τον θέσπισε είτε η Ξενογιαννακοπούλου, αυτό που θέλω να πω με το σχόλιο είναι ότι δεν πρόκειται να ανοίξει ρουθούνι. Εδώ δεν άνοιξε ρουθούνι για τόσα και τόσα μέτρα, που ούτε ο Μητσοτάκης δεν είχε τολμήσει να πάρει. Από την άλλη, αν ο νεοέλληνας δεν ξεσηκώνεται για τη δουλειά του, τη σύνταξή του, την εθνική υπόστασήτου, την αξιοπρέπειά του εν τέλει, και φτάσει να ξεσηκωθεί για το... τσιγάρο, τότε είναι άξιος της μοίρας του. Απολύτως άξιος.

    • Hellas-Orthodoxy avatar
      Hellas-Orthodoxy @ A.M. 16/10/2010 01:21:55

      Δηλαδη,θες να μας πεις,πως ολος ο υπολοιπος κοσμος-ακομα και οι "βαρβαροι" τουρκοι-ειναι φασιστες-και η Ελλαδα ειναι η...οαση της Δημοκρατιας!!!

      Ενταξει,καθε συζητηση ειναι ανωφελη μετα απο ενα τετοιο συντριπτικο "επιχειρημα".

      ΑΠΟΡΙΑ:Αφου ο καπνελληνας τοσο υποφερει απο τον...φασισμο της καπνοαπαγορευσης στο εξωτερικο,γιατι δεν κανει κατι;Εστω μια...τουφεκια,βρε παιδι μου,για την τιμη του...πακετου!

      Διοτι εχω δει με τα ιδια μου τα ματια θεριακληδες να τους ρωτας "πώς αντεχεις χωρις τσιγαρο σε καφε/μπαρ κλπ" και η "απαντηση" να ειναι "Εδω ειναι Ευρωπη"!!!

      ΔΗΛΑΔΗ,ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΟΥΖΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΙΚΟ ΑΝΟΧΗΣ,ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΚΑΝΟΥΜΕ Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ.

      Και θελετε να μας πεισετε οτι αυτη ειναι...επαναστατικη πραξη;

      Ευχαριστουμε,αλλα δεν ειμαστε τοσο ζωα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Hellas-Orthodoxy 16/10/2010 01:24:56

        Στο χέρι μας είναι. Αρκεί να ξεπεράσουμε το κόμπλεξ του δήθεν "Αρτέμη Μάτσα" και να πιέσουμε τέσσερα νούμερα στο πληκτρολόγιο του τηλεφώνου μας. Ελπίζοντας παράλληλα ότι ο "Καλλικράτης" θα κόψει κι άλλους πόρους από τους δημάρχους-γιουσουφάκια, μπας και τους αναγκάσει να βγουν στη γύρα για κανα πρόστιμο, να ρεφάρουν.

      • A.M. avatar
        A.M. @ Hellas-Orthodoxy 16/10/2010 01:47:00

        Ποσώς με ενδιαφέρει τι κάνει ο καθένας στην χώρα του!
        Ποσώς με ενδιαφέρει αν οι ευρωπαίοι ή και οι Έλληνες όταν βρίσκονται σε άλλη χώρα προσαρμόζονται (προφανώς ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ και άρα φασιστικά).

        Όσο για τους συνανθρώπους σου που καπνίζουν έχω να σε ενημερώσω κάτι που μάλλον σου διαφεύγει:

        ΔΕΝ είναι ζώα!

        Είναι άνθρωποι και μπορεί να είναι χίλιες φορές καλύτεροι άνθρωποι από σένα που δεν καπνίζεις και άρα - άκουσον, άκουσον! - είσαι πολιτισμένος!

        Άσχετα βέβαια αν για σένα «καπνιστής = ζώο».

        Ο σύγχρονος πολιτισμός επιβάλλει τον μή καπνιστή ως πρότυπο και τους καπνιστές ως ζώα.

        Χαρείτε τον πολιτισμός σας!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Hellas-Orthodoxy 16/10/2010 01:57:15

        Δεν πειράζει. Θα ενδιαφέρει τον κάθε δήμαρχο από Γενάρη. Όταν δεν θα έχει πόρους για να συντηρήσει τους παιδικούς σταθμούς ή να μαζέψει τα σκουπίδια και θα ετοιμάζονται οι δημότες να σπάσουν την πόρτα του δημαρχείου και να μπουκάρουν αγανακτισμένοι, τότε δύο θα είναι οι δρόμοι του. Είτε θα αυξήσει 300% τα δημοτικά τέλη (όπως συνέστησε στους δημάρχους ο Ραγκούσης), είτε θα αναγκαστεί να βγει παγανιά για να μαζέψει καπνοπρόστιμα, όπως τώρα μαζεύει από τις κλήσεις για στάθμευση και υπερβολική ταχύτητα. Και επειδή το πρώτο το βλέπω "ελαφρώς" αντιδημοφιλές για να το κάνει, μάλλον για το δεύτερο τον κόβω να πηγαίνει.

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ A.M. 16/10/2010 03:53:44

      Ποιός σου είπε οτι οι ορειβάτες και οι πεζοπόροι δεν καπνίζουν? Υπάρχει μεγαλύτερη απόλαυση απο ένα ελαφρύ γεύμα με υπέροχη θέα και μετά ένα τσιγάρο με καφέ στην κορυφή του βουνού?

      Και αναπνέεις και πεντακάθαρο αέρα......

  32. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 16/10/2010 01:45:11

    Τελικά δηλαδή βρίσκουν για όλους κάποιον κοινωνικό αυτοματισμό που θα τους συγκινεί!

    Κοίτα να δεις που τον είχαμε και για χαζό κιόλας τον ΓΑΠ... Τελικά, όντως, 'βάζει την Ελλάδα σε τάξη'. Και βρίσκει έναν καλό λόγο για τον καθέναν για να εκτιμήσει τον φασισμό του...

    Παίζετε το παιχνίδι του χωρίς να το καταλαβαίνετε...

  33. A.M. avatar
    A.M. 16/10/2010 01:54:51

    @Hellas-Orthodoxy

    Και οίκος ανοχής η Ελλάδα έχει καταντήσει προφανώς επειδή επιτρέπεται το κάπνισμα έτσι;

    Και όσο για την «επανασταστική ..πράξη» που την είδες;
    Ποιός μίλησε για επανάσταση;
    Έχουμε τρελλαθεί εντελώς;

    Να ξεχαρμανιάσει θέλει ο κόσμος άνθρωπέ μου!
    Τόσο απλά.
    Να ξεχαρμανιάσει!

    Έχει ένα πάθος και θέλει να το ικανοποιήσει.

    Σε λίγο θα μας πούνε επειδή το πολύ πήδημα μπορεί να σου προκαλέσει ...κομάρες και να σου μειώσει την απόδοση στην εργασία κόψτο!
    Μετά μπορεί να μας πούνε επειδή το αρνάκι ανεβάζει χοληστερόλη και η χοληστερόλη μπορεί να οδηγήσει σε καρδιοπάθειες και να επιβαρύνει το εθνικό σύστημα υγείας κόψτε και το αρνάκι!

    Και μετά θα έχει καταντήσει ο άνθρωπος μια μηχανούλα που θα κάνει ότι του λέει ο ηλεκτρονικός εγκέφαλος δλδ η εκάστοτε κυβέρνηση.

    Σε αυτόν τον κόσμο να ζήσετε και να ευτυχήσετε!
    Εγώ δεν θα πάρω!

    Άλλο πράγμα είναι να ενημερώνεις τον κόσμο για τις βλάβες του καπνού και να του λές τι είναι καλό για τον εαυτό του και άλλο να τον ΑΝΑΓΚΑΖΕΙΣ να μην καπνίζει ούτε στους χώρους που πάει για διασκέδαση.

    Αυτό είναι πράγματι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ A.M. 16/10/2010 02:02:29

      Έχετε ελαφρώς μπερδέψει ενέργειες που αφορούν αποκλειστικά στο αυτεξούσιο (π.χ. κακή διατροφή) με ενέργειες που βλάπτουν σοβαρά ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ (κάπνισμα). Και ναι μεν οποιαδήποτε προσπάθεια ελέγχου-περιορισμού των πρώτων θα με έβρισκε και μένα κάθετα αντίθετο, αλλά σε ό,τι αφορά στο δεύτερο μάλλον δεν χωράει καμία συζήτηση για το τι πρέπει να γίνεται.

      • A.M. avatar
        A.M. @ Αυριανιστής 16/10/2010 02:26:10

        Δεν έχω μπερδέψει τίποτε.

        Στους χώρους διασκέδασης το κάπνισμα πρέπει να επιτρέπεται.
        Είναι διασκέδαση αυτό το ίδιο το κάπνισμα για κάποιους ανθρώπους.
        Όποιον τον ενοχλεί - όπως εμένα για παράδειγμα - απλά δεν πάει στους συγκεκριμένους χώρους.

        Το να πηγαίνω σε ένα μπαράκι ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό όπως είναι το να πάω σε μια δημόσια υπηρεσία, στο νοσοκομείο, στο λεωφορείο, στο σχολείο, στην εργασία μου κλπ.

        ΔΕΝ με υποχρεώνει κανένας να πάω εκεί, δεν είναι ανάγκη να βρεθώ σε χώρους καπνιστών.
        Αν θέλω πάω αν δεν θέλω δεν πάω.

        Και ο Α καταστηματάρχης θέλει στο μαγαζί του να καπνίζουν και να πίνουν και να χορεύουν.
        Πληρώνουν για να πίνουν, να καπνίζουν και να χορεύουν.
        Είναι επιλογή τους το να πάνε στο μπαράκι του Α να πίνουν να καπνίζουν και να χορεύουν.
        Εν τη ελευθερία τους το αποφασίζουν.

        Γιατί λοιπόν να περιορίσεις τις ελευθερίες κάποιων - των περισσότερων - που συχνάζουν σε έναν χώρο για να πιουν να καπνίσουν και να χορέψουν;

        Για να μην βλάψουν κάποιους άλλους - προφανώς ελάχιστους - που θέλουν να πιούν και να χορέψουν χωρίς να καπνίσουν;

        Γιατί;

        Γιατί πρέπει δλδ να καταπιέσεις το δικαίωμα στο κάπνισμα κάποιου και να μην καταπιέσεις το δικαίωμα μιάς συγκεκριμένης διασκέδασης σε έναν συγκεκριμένο χώρο κάποιων άλλων;
        Με ποιό κριτήριο γίνεται αυτή η διάκριση σε βάρος των καπνιστών;

        Ξανατονίζω:
        ΔΕΝ το συζητάω κάν ότι το κάπνισμα ΠΡΕΠΕΙ να απαγορεύεται σε νοσοκομεία, σχολεία, λεωφορεία, δημόσιες υπηρεσίες κλπ!
        Και με βαρύτατα πρόστιμα για τους παραβάτες.

        Αλλά το ίδιο δεν το συζητάω το να ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ το κάπνισμα εκεί όπου κάποιος πάει με την θέλησή του, χωρίς κανένας και καμμία κατάσταση να τον υποχρεώνει, δλδ στους χώρους διασκέδασης!

      • aftos avatar
        aftos @ Αυριανιστής 16/10/2010 12:53:22

        Κάποτε στην Ιταλία επιτρεπόταν και το κάπνισμα (έζησα εκεί την περίοδο 1971-1973). Όπως κάποτε επιτρεποταν σχεδόν σε όλες τις χώρες στα νοσοκομεία ακόμα και στους θαλάμους των ασθενών (βλ. ταινία στη φωλιά του κούκκου που ξεσηκώνονται σε μια στιγμή κάποιοι ασθενείς επειδή σαν τιμωρία τους πήραν τα τσιγάρα τους)

        Ήταν μία διασκέδαση ο κινηματογράφος. Δεν ήταν δημόσια υπηρεσία. Δεν σε υποχρέωνε κανείς να πας να κλειστείς στην αίθουσα του κινηματογράφου. Ήταν τότε στην Ιταλία αυτονόητο το δικαίωμα του καπνιστή να καπνίζει το τσιγαράκι και μετά τελειώνοντας να εκσφενδονίζει τη γόπα του στην οθόνη (θα είχε πραγματικά γούστο σε περίπτωση που προκαλούσε πυρκαγιά - θα ήταν συνέχεια της δράσης της ταινίας).

        Δεν ερωτήθηκε ποτέ ο μη καπνιστής αν έπρεπε να υφίστατο αυτό το μαρτύριο που θα ήταν επιβλαβές και για την ίδια του την υγεία επειδή ο κινηματογράφος ήταν ένας χώρος καπνιστών - σύμφωνα με τα λεγόμενά σου - και ο μη καπνιστής έκανε την επιλογή του, αφού η άλλη εναλλακτική λύση ήταν να μείνει στο σπίτι του, και να στερηθεί ακόμα και αυτή την πιο φτηνή απόλαυση, που τον κάνει για λίγο να ξεχάσει ενδεχομένως τα βάσανά του.

        Το σωστό είναι αυτός που έχει μια συνήθεια επιβλαβή για τους γύρω του, αν δεν την καταπολεμήσει για να αποφύγει άσχημο τέλος στη ζωή του (δες ή ρώτησε ή επισκέψου σε κάποιο νοσοκομείο να δείς με τι τραγικό θάνατο πεθαίνουν πολλοί καπνιστές από χρόνιες πνευμονοπάθειες, πολλοί από τους οποίους προσπαθούν και να αυτοκτονήσουν για να αποφύγουν την αγωνία της ασφυξίας αλλά δεν το καταφέρνουν επειδή δεν έχουν τις δυνάμεις), τότε αυτός να κανονίσει έτσι τη ζωή του ώστε να καπνίζει ή σε εξωτερικούς χώρους ή στο σπίτι του και να μη θέτει τη ζωή και την υγεία των άλλων σε κίνδυνο, όπως και να μη θέτει σε κίνδυνο κατάρρευσης το σύστημα υγείας λόγω τόσο μεγάλης συχνότητας των χρόνιων πνευμονοπαθών στη χώρα μας.

  34. Kasut avatar
    Kasut 16/10/2010 06:24:07

    Το ζητημα ειναι απλο, ποια ειναι τα ορια του δημοσιου χωρου. Για παραδειγμα ο μπακαλης η ο χασαπης δικαιουνται να καπνιζουν στα μαγαζια τους η θεωρουνται δημοσιοι χωροι? Οπως επισης να ξεχωρισουμε την πρεζα που καιει τον εγκεφαλο και οδηγει σε σχιζοφρενειες με μια επιβλαβη συνηθεια οπως το αλκοολ και το τσιγαρο. Ενας καπνιστης μπορει να ειναι ενας παραγωγικος πολιτης οχι ομως και ενας πρεζακιας. Και βεβαια ολως περιεργως η επιθεση κατα του τσιγαρου ενω η πρεμουρα νομιμοποιησης της φουντας.

    • A.M. avatar
      A.M. @ Kasut 16/10/2010 09:15:37

      Πού είμαι υποχρεωμένος εκ των πραγμάτων να υπόκειμαι στα ντουμάνια των καπνιστών;
      Εκεί πρέπει να ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το κάπνισμα.
      Στην εργασία μου δεν μπορώ να μην πάω και αν δεν καπνίζω δεν έχω καμμία υποχρέωση να μυρίζω την κάπνα του συναδέλφου μου.
      Στο νοσοκομείο δεν μπορώ να μην πάω επειδή χρειάζομαι ιατρική βοήθεια.
      Στο λεωφορείο δεν μπορώ να μην μπώ επειδή χρειάζεται να μετακινηθώ.
      Στο κατάστημα τροφίμων δεν μπορώ να μην πάω γιατί χρειάζομαι τρόφιμα.
      κ.ο.κ.

      Σε αυτούς τους χώρους να απαγορεύεται το κάπνισμα.

      Στα μπουζούκια μπορώ να μην πάω; Σαφώς!
      Με υποχρεώνει κάποιος; Κανένας!
      Είτε είμαι καπνιστής είτε δεν είμαι κανένας και τίποτε δεν με υποχρεώνει να βρεθώ σε έναν χώρο διασκέδασης.

      Στους χώρους που δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να βρίσκεται δεν πρέπει να απαγορεύεται αλλά να ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ το κάπνισμα.

      Τόσο απλό είναι.

  35. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/10/2010 11:42:55

    Δεν εχω καπνισει ποτε.Η Ελλαδα εχει τρομακτικο προβλημα,ισως η χειροτερη χωρα της Ευρωπης.Ωστοσο περναμε μια δυσκολη περιοδο και πρεπει να βρουμε συμβιβαστικη λυση.
    Για τους δημοσιους χωρους υποχρεωτικης παρουσιας (λεωφορεια,τραινα,σχολεια,νοσοκομεια,γραφεια,δημοσιες υπηρεσιες) πρεπει να υπαρχει ολικη απαγορευση εκτος και αν υπαρχει συγκεκριμενο ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ που να συγκεντρωνονται οι καπνιζοντες.
    Μενουν τα μαγαζια και τα κεντρα διασκεδασης.Κατα τη γνωμη μου εδω πρεπει να δημιουργηθει ενα νεο κλειστο επαγγελμα -τωρα που καταργουνται τα αλλα.
    Το κλειστο επαγγελμα των εστιατοριων,μπαρ και κεντρων για καπνιζοντες.
    Πρεπει να δοθουν αδειες ανα ορισμενη χιλιομετρικη αποσταση σε καθε ειδος διασκεδαστηριου σε μαγαζια οπου θα επιτρεπεται το καπνισμα και που θα εχουν μια μεγαλη επιγραφη για να διακρινονται.Φυσικα τα μαγαζια αυτα θα ειναι περιορισμενου αριθμου.Ολα τα υπολοιπα θα ειναι απαγορευομενου καπνισματος.
    Πρεπει να ληφθει υποψιν οτι η απαραδεκτη κοινωνικη κατασταση του καπνισματος στην Ελλαδα ειναι μια ακομη κληρονομια της ψευδοπροοδευτικης μεταπολιτευσης.Οταν πηγαινα σχολειο επι χουντας και λιγο μετα το καπνισμα θεωρειτο κατι "επαναστατικο" και η απαγορευση του καταπιεστικη ενω ειναι θεμα δημοσιας και ιδωτικης υγειας και ετσι φθασαμε ως εδω.
    Τωρα ομως δεν γινεται να παμε σε θεραπεια - σοκ μιας ολοκληρης κοινωνιας αλλα σταδιακα.Η υπαρξη εξουσιοδοτημενων καταστηματων με αδεια καπνισματος και η απαγορευση σε ολα τα υπολοιπα ειναι η καλυτερη λυση.
    Ομως η αντικαπνιστικη προπαγανδα πρεπει να ενταθει για τις νεες γενιες.
    Στο εξωτερικο τα πακετα τσιγαρων ειναι υποχρεωμενα να εχουν οχι απλως μια προειδοποιηση αλλα ασχημες εικονες πνευμονων καπνιστων και απωθητικες φωτογραφιες.

  36. MatrixRevolutionEra avatar
    MatrixRevolutionEra 16/10/2010 12:46:25

    Πάντως κάθε Φορά που βγαίνω από το σπίτι μου...τα πνευμόνια μου μπουκώνουν από το ΚΑΥΣΑΕΡΙΟ των αυτοκινήτων και των εργοστασίων όταν περνώ από την Βι.Πε. Και μένω εδώ μια που αναφερόμαστε σε πνευμόνια και όχι σε άλλα ζωτικά όργανα...Το τελευταίο βλαβερό πράγμα που αναπνέω είναι ο καπνός των άλλων...Παρόλο που δεν καπνίζω οφείλω να συμφωνήσω με τα επιχειρήματα των καπνιστών αυτού του ποστ. ΧΕΣΤΗΚΑ τι θα γίνει με το κάπνισμα...Άλλωστε το χειμώνα ποτε δεν πάω σε μαγαζιά με ανεπαρκή εξαερισμό και εκεί που είμαι αναγκασμένος να παρευρίσκομαι ούτε κάπνιζε, ούτε καπνίζει κανείς. Γι αυτό βρίσκω τα επιχειρήματα των ακαπνων (από το τσιγάρο) εκτός πραγματικότητας με εξαίρεση αυτού για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος που ΟΛΟΙ τις ξέρουν.
    Αυτό που μου κάνει εντύπωση πραγματικά είναι το μένος κάποιων άκαπνων (από το τσιγάρο) εναντίων των καπνιστών...Μπορεί μόνο να εξηγηθεί με την ψυχολογία της μειοψηφίας (τουλάχιστον εγώ παραδέχομαι ότι είμαι μειοψηφία. οι περισσότεροι γνωστοί μου καπνίζουν)που ξαφνικά καπελώνει (με νόμο) την πλειοψηφία...Όλο και κάποια εξουσιαστικά απωθημένα θα βγουν σε κάποιους...

    • A.M. avatar
      A.M. @ MatrixRevolutionEra 16/10/2010 16:06:31

      Απλά σωστός!

      Αν και άκαπνος για πολλά χρόνια, υπερασπίζομαι και θα υπερασπίζομαι πάντα το δικαίωμα του κάθε καπνιστή να καπνίζει στους χώρους διασκέδασης και όπου αλλού δεν ενοχλεί αναγκαστικά τους άκαπνους.

  37. Greg avatar
    Greg 16/10/2010 16:42:09

    Όταν βρίσκομαι σε χώρα με καθολική απαγόρευση, καπνίζω λιγότερο. Επίσης διαπιστώνω, όταν βγαίνω έξω να καπνίσω, τον καταναγκασμό και ο εγκέφαλός μου αποσυνδέει το κάπνισμα απ΄ την ευχαρίστηση. Στο εστιατόριο που κάθομαι δύο ώρες, βγαίνω έξω δυο φορές και κάνω δυο μισά τσιγάρα, αντί για πέντε-έξι που θα έκανα μέσα. Γλιτώνω έτσι τα τσιγάρα από αμηχανία, από βαρεμάρα, επειδή άναψε ο διπλανός, επειδή έχω κάτι να πω. Το κυριότερο: ο εγκέφαλός μου αποσυνδέει την ευχαρίστηση της παρέας από το κάπνισμα. Βγαίνω έξω μόνος, στο κρύο, ρουφάω βιαστικές τζούρες, μόνο λόγω της στέρησης νικοτίνης και ξαναμπαίνω. Δεν μου αρέσει. Καταλαβαίνω τον εθισμό μου. Καπνίζω λιγότερο. Ακόμη σπουδαιότερο: Τα 15χρονα που βγαίνουν έξω και πηγαίνουν από δω και από κει στα μαγαζιά, δεν βλέπουν τους άλλους να καπνίζουν. Κανείς δεν καπνίζει πουθενά στα μπαρ και στα καφέ. Μπορεί έτσι και να αποφύγουν να το δοκιμάσουν ή αν το δοκιμάσουν να καπνίζουν λιγότερο.

  38. tsilivithras avatar
    tsilivithras 16/10/2010 19:10:40

    Aravas

    Δεν μίλησα για αριστερούς αλλά για «αριστερισμούς»…το χω ξαναγράψει…δεν είναι το ίδιο…αριστερισμός είναι το κουσούρι του νεοέλληνα να θέλει ΑΝΕΞΟΔΑ να έχει γνώμη και άποψη για το τι θα κάνει ο άλλος στο σπίτι του στη γυναίκα του στο μαγαζί του κοκ. Μεγάλη πληγή κατ’εμέ

    Το πρόβλημά μας (αν υφίσταται) είναι ότι δεν λε΄τε να κατανοήσετε κάποια απλά πράγματα και αναφέρεστε σε ΑΣΧΕΤΑ με την συζήτηση πράγματα.
    Δεν έχω την απαίτηση να συμφωνείς μαζί μου αλλά να αντιλαμβάνεσαι που είναι το ορθό και που το λάθος.
    Βλέπω (ή προσπαθώ να βλέπω) τα θέματα που με απασχολούν από όλες τις πλευρές.
    Συγνώμη αλλά εδώ βαραίνει η άποψη του καταστηματάρχη περισσότερο.

    Λες:
    «Δεν μπορείς να βλέπεις μόνο την μία πλευρά επειδή σε βολεύει περισσότερο.Και όταν ζυγίζω τις δυο πλευρές η ζυγαριά γέρνει προς τους καταναλωτές. Διαφωνείς;

    Φυσικά και διαφωνώ. Τι θα πει με βολεύει;;; Δεν είμαι καταστηματάρχης. Αν μιλούσαμε για εμπορικές τακτικές που είναι ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ και μπαίνουν μέσα και αντί να κατηγορούν τον εαυτό του ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ τότε φυσικά θα «χρέωνα» αυτούς!!!
    To each his own my friend…!!!

    Αλλά να μου ζητάτε να ψέξω τον ιδιοκτήτη-επαγγελματία που το κράτος του επιβάλει ένα μέτρο που ρημάζει το εισόδημά του και είναι κοινωνικά άδικο Ε ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ.

    Μπερδεύετε την βούρτσα με το άλλο.

    Όχι δεν έχουν μόνο οι επιχειρηματίες δικαιώματα. Έχουν και οι καταναλωτές καπνιστές και μη.
    Γι αυτό λέω εγώ ο υποστηρικτής του επιχειρείν…δώσε μου τις οδηγίες και κάτσε στην άκρη κράτος να κάνω τη δουλειά μου.
    Όμως το κράτος κάθε λίγο και λιγάκι παρεμβαίνει γιατί κάποιες μειοψηφίες πιέζουν για μέτρα…και το κράτος δεν είναι καλός διαιτητής…μας ρημάζει όλους και γενικεύει ώστε όλοι να είναι αδικημένοι ενώ θα μπορούσαν να είναι ΟΛΟΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ή έστω ελάχιστα ενοχλημένοι.

    Δημόσιο και ιδιωτικό δεν είναι το ίδιο.

    Μην κουράζεις το μυαλό σου με άκυρες συγκρίσεις.
    Όπου υπάρχει προαίρεση και ΕΠΙΛΟΓΗ δεν τίθεται θέμα επιβολής.
    Είναι οξύμωρο σχήμα, δεν το καταλαβαίνεις;;;

    Εύκολο θέμα που λύνεται εν ριπή οφθαλμού ΑΝ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΘΕΛΕΙ.

    Αλλά η πολιτεία ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ και ξέρει ότι ευκολότερα ελέγχεις παρά εκπαιδεύεις.

    Μην αρχίσω τώρα με τα κινητά τηλέφωνα, τα play station, τα video games, το πώς επηρεάζει το περιβάλλον η βιομηχανική παραγωγή τροφίμων που στηρίζει τη βιομηχανία junk food , τα μεταλλαγμένα τρόφιμα, τα αντιβιωτικά στην αλυσίδα διατροφής, τα ηλεκτρονικά gadgets, την ττηλεορασομανία που οδηγεί σε ψυχώσεις και ένα κάρο ακόμα εθισμούς και δολοφονικές συνήθειες που ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΞΕΙ δια των αριθμών (statstics) διά του φόβου και της καταγραφής-παρακολούθησης.

    Τίποτα δεν είναι απομονωμένο πλέον στον κόσμο αυτό.
    Τίποτα δεν είναι «από μόνο του».
    Όλα συνδέονται.

    Μην είστε αφελείς.

    φιλικά

  39. kiki avatar
    kiki 16/10/2010 20:01:09

    @ Τσιλιβιθρα,
    Σημερα χωρις να το εχω επιβεβαιωση,εμαθα οτι καταργουνται οι βιολογικες καλλιεργειες,δηλαδη εκτος του οτι δεν θα παρουμε τις υπολοιπες δυο δοσεις που βασει συμβολαιου μας οφειλουν απο προπερσι,δεν θα περνουμε και βεβαιωσεις οτι το λαδι μας ειναι βιολογικο,αρα στο ελαιοτριβειο θα δινεται με την τρεχουσα τιμη.Καταργησανε και το ποιοτικο παρακρατημα,και καταργουν ολη την γεωργικη παραγωγη σιγα σιγα.
    Αν ολα αυτα συμβαινουν οντως πανε να τσακισουν ολο τον γεωργικο κοσμο.Ουτε σκορδα να μην παραγουμε .
    Η απαγορευση του καπνισματος τους εχει μαρανει,οταν θα βγει η απαγορευση της υπαρξης, θαθελα να δω τι θα κανουν οι συνελληνες.
    Δεν σου γραφω μονο γιαυτο ,αλλα ειμαι προβληματισμενη που το πανε σιγα σιγα.
    Αισθανομαι οτι και αλλα μετρα που ερχονται ,απαγορευσεις συγκεντρωσεων,διαμαρτυριων,απαγορευση,της σκεψης,της αντιρησης.
    Ζω σε ενα καθημερινο φασισμο,βημα βημα.
    Αυτο που ηθελα ειναι οτι βγαινοντας σημερα, εβγαλα φωτογραφιες ,με το κινητο και θα μαζεψω και αλλες να σου στειλω.Θα προσπαθησω μεσω ηλεκτρονικου ταχυδρομειου αλλα δεν τα πολυξερω αυτα,αν σε ενδιφερει ,θα τα στειλω στον Θρακα που εχω την διευθυνση του.
    Παω να σβησω τον πονο μου και την θλιψη μου για τα καταντια μας σε ταβερνα.
    Με αυτο ομως που πραγματικα επαθα σοκ,ηταν το πρωι ακουγοντας εναν υποψηφιο του Πασοκ,να καταφερεται με τετοιο μενος εναντιον της αριστερας και ειδικα του ΚΚΕ,που αισθανθηκα τον ιδιο φοβο στο βαθος οπως οταν εγινε χουντα,καποιο καμπανακι χτυπησε μεσα μου.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ kiki 16/10/2010 20:12:21

      Κική, εισαγωγή σκόρδων κάνουμε από το Βιετνάμ.

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ kiki 16/10/2010 20:22:37

      Αυτό έλεγα και εγώ...Οι καιροί είναι πονηροί...

    • Μisha avatar
      Μisha @ kiki 16/10/2010 20:27:38

      Kική για τον λαλίστατο Γρηγοράκο δες αυτό:
      h--p://www.youtube.com/watch?v=HQ3ExbOArvA

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ kiki 16/10/2010 21:42:14

      ΚιΚι

      Καταρχάς ηρέμησε και μην ταράζεσαι.
      Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πανικοβάλεται κανένας μας...ίσα ίσα.
      Το διαδίκτυο είναι το σφάλμα του συστήματος.
      Ας το χρησιμοποιήσουμε προς όφελός μας.

      Αν θέλεις ρίξε μια ματιά σε ένα λίιιιγο παλιότερο θέμα στο οποίο έγραψα κάποια πράγματα και έβαλα λινκ "ζωντανά" για να προτρέψω και τους τεμπελάκους να τα δουν

      http://www.antinews.gr/?p=64598

      Δεν είναι πολλά...3-4 είναι και αφορούν απαγορεύσεις στην καλλιέργεια, διατροφική αλυσίδα, πατέντες γονιδίων και κάτι άλλα.

      Μια βασική ιδέα δλδ για να αντιληφθεί ο κόσμος τι ετοιμάζεται εδώ και καιρό από τους νεοταξίτες.

      Με "τρώει" πολλές φορές να ανεβάσω θέματα που θεωρώ σημαντικότερα ακόμα κι από τον ΓΑΠ.
      Δεν θέλω να γίνω εριστικός και να φανεί ότι αποσυντονίζω την κατάσταση αλλά αν τα βάλω μαζεμένα θα πάθουμε πατατράκ όλοι.

      Αν, φερ'ειπείν, αναφερθούμε στα φιρμάνια του ΟΗΕ για τις δήθεν διακυρηξεις περί δικαιωμάτων του παιδιού και τις αντιδράσεις των home schoolers ανά τον κόσμο (εκπαίδευση κατ'οίκον) θα γίνουμε μαλλιά κουβάρια...
      Όταν μια διακύρηξη του ΟΗΕ λέει ότι το παιδί ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ στους γονείς του πόσο μακριά πιστεύεις ότι θα πάει η βαλίτσα;;;

      Τέλος πάντων...

      Δεν θα τις γλυτώσουμε αυτές τις συζητήσεις στο άμεσο μέλλον.

      Υ.Γ.
      Αν σου είναι εύκολο στείλε ότι έχεις στο μειλ του Θράκα και θα μου τα περάσει αυτός.
      Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου, να σε έχει ο Θεός καλά και να μην απελπίζεσαι.
      Δεν είναι ο Έλληνας το λαμόγιο που παρουσιάζουν οι ευρωλιγούρηδες.

  40. kiki avatar
    kiki 16/10/2010 20:24:16

    @ Dimi,
    Η πλειοψηφια των παραγωγων της Λακωνιας ειναι βιολογικοι,και εμεις εχουμε σκορδα,εδω κατω δικα μας.
    Οι ανθρωποι γινανε βιοκαλλιεργητες,γιατι περναν καποια χρηματα επι πλεον απο τις βιολογικες επιδοτησεις,ευτυχως τα φυτοφαρμακα και τα λιπασματα ειναι ακριβα ,και ετσι τους ερχοταν πιο οικονομικο να γινουν βιοκαλλιεργητες.
    Και η κτηνοτροφια μας ειναι βιολογικη,με βουλα.
    Αν κοψουν τα λεφτα απλως στο τελος θα εγκαταλειψουν τα χωραφια τους.
    Νομιζω οτι δεν θα μεινει τιποτα ορθιο και οπως τρωμε οτι σκ..ερχεται απ εξω σε πολυ λιγο θα εξαφανιστουμε και βιολογικα.
    Το ηξερες οτι οι γαριδες που τρως ερχονται η μεγαλη ποσοτητα απο Απω Ανατολη,και οτι περιεχουν στο κελυφος επειδη εχουν ενα ειδος ψειρας,μεγαλες ποσοτητες αντιβιοτικων οι οποιες δεν φευγουν ουτε με το βρασιμο,στους 100.
    Τελος παντων,τελειωμο δεν εχουν.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ kiki 16/10/2010 20:30:04

      Κική, γι'αυτές και όχι μόνο Εσχατες Προδοσίες η Νέμεσις, θα είναι εξ ίσου τρομερή με την απρόκλητη Υβρι.

      ΠΙΣΣΑρισμα από τον Πρώτο Γύρο.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 16/10/2010 21:22:13

        Κική, και στη μέση όλων αυτών, τα ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ Mπαρόζο με τα οπίσθιά του πιό πλατειά κι απ'τη Πελοπόννησο, απ'τον σκασμό φαϊ που τρώει. Τίποτε ΔΕΝ είναι τυχαίο. Οι νεοταξικές πολυεθνικές Αλυσίδες ΤΡΟΦΙΜΩΝ, θέλουν την υφαρπαγή της Ελληνικής Αγροτικής Γης και τον οικονομικό Θάνατο των Αγροτών, - που κυριολεκτικά "Φυλάνε Θερμοπύλες", - έτσι ώστε ΑΥΤΟΙ να μάς ταϊζουν πλέον ανενόχλητοι, με τα μεταλλαγμένα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ που ΑΥΤΟΙ, θα μάς επιβάλλουν.

        Εχω γράψει εκτενώς παλαιότερα, γιά την "εξαγορά" της ΑΤΕ (όπου σύμφωνα με την ΠΑΣΕΓΕΣ σχεδόν το Σύνολο της Αγροτικής Γης είναι Υποθηκευμένο!) και ΤΤ (Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο), με ΔΑΝΕΙΚΑ που πήρε από ΤΤ!!!, ο χρεωκοπημένος της "Πειραιώς", Μιχάλης Σάλλας. Μετά τη κατακραυγή βεβαίως, η "προσφορά" Μ. Σάλλα απεσύρθη. Μέχρι και η ποντικομαμή απέναντι "ενδιαφέρθηκε" γιά την εξαγορά της ΑΤΕ.

        ΔΕΝ έχουν ιδέα γιά την Εκλογική Φωτιά και το Τσεκούρι που περιμένει από τον Πρώτο Γύρο, τους Σελτζουκο-προσκυνημένους, τον Νοέμβρη.

        Και είναι τεράστιες οι ευθύνες και πολλά τα αναπάντητα ερωτήματα και πολλές οι στοιχειοθετημένες εξηγήσεις που είναι υποχρεωμένος να δώσει στους Ελληνες Φορολογουμένους, ο "μαυρισμένος" κι αυτός γόης, κεντρικός τραπεζίτης κ. Προβόπουλος. Ο οποίος θέλει αλλά δεν βρίσκει τρόπο να ξεφορτωθεί τις εκατοντάδες χιλιάδες (πρέπει να ψάξω παλιές αναρτήσεις μου γιά να βρω τον ακριβή αριθμό), των υποτιμημένων μετοχών της Πειραιώς..

        Είναι πολλά τα νεοταξικά βρωμόσκυλα-ληστές που κύκλωσαν την Ελλάδα, κι εμείς, έχουμε χρέος και με κάθε τρόπο, ν'αμυνθούμε και να υπερασπισθούμε τα Δίκαιά μας, Κική μου.

        **
        ΤΜΗΜΑ Δ'
        Ακροτελεύτια διάταξη
        Αρθρο 120, §4

        "Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία."

    • Μisha avatar
      Μisha @ kiki 16/10/2010 20:31:56

      Κική , ψάξε βρες τη βιογραφία του Παπουλάκου -νομίζω του Κωστή Μπαστιά-που πέρασε από τα μέρη σου και οπου οι γέροι θυμούνται ακομα διηγήσεις για το πέρασμα του.
      Ξεσήκωσε τους Μανιάτες και τους Αργείους σε ανταρσία εναντίον των Βαυαρων, μα τελικά τον συνέλαβαν με προδοσία και τον καταδίκασαν σε εξορία σε μια σπηλιά της Ανδρου όπου και πέθανε.
      Είχε πεί διαφορα και για τη σημερινη κατάντια μας, αλλά το σημαντικότερο είναι πως μάς έδειξε δρόμο...

    • Κρης avatar
      Κρης @ kiki 16/10/2010 20:31:57

      μεσα στο Βορικό οξύ τις εχουν

      http://wikipedia.qwika.com/en2el/Boric_acid

      http://www.food-info.net/gr/e/e284.htm

      @@@

  41. kiki avatar
    kiki 17/10/2010 08:42:31

    @ Dimi ,Misha, Tsilivithra,
    Καλημερα,δεν ταραζομαι,λυσα με πιανει.
    Το αρθρο του Συνταγματος το επικαλουμε συχνα,αλλα ουδεις αντιδρα.
    Η δικια μου η γενια,με αυτο μεγαλωσε,και αυτο επικαλειτο οταν κατεβαιναμε στους δρομους, εμεις το ξεραμε ως 114,και γιαυτο αγωνιστηκαμε,χωρις κομματικες εξαρτησεις,χωρις να εξαγορασουμε τιποτα,απλως πιστευαμε οτι ετσι επρεπε να γινει.
    Η τσαντιλα που με πιανει ειναι οτι αυτο για την καταργηση των βιολογικων,το μαθαμε τυχαια,ακομα δεν το ξερει το συνολο του κοσμου,ο ενας με τον αλλον,ειναι συμπεριφορα πολιτειας αυτη,στη ζουλα,ακομα προχθες πληρωσαμε την συμμετοχη στην βιολογικη εταιρεια για την πιστοποιηση.Γιαυτο χαθηκε ο γεωπονος και επαιζε μπουζουκι ολο το καλοκαιρι,σε μια κομπανια.Απληρωτο το παιδι.
    Οσο Μισα,για τον συντροφο Γρηγορακο,το τι λεει τα ξερω,το τι κανει ειναι το χειροτερο.Οχι οτι οι δεξιοι ειναι καλυτεροι ,εδω κατω,το ολιγωτερο αορατοι.Εδω στο γκρεμι απεναντι απο το σπιτι μου σταματησαν τους Βαυαρους,αλλα πως να σταματησεις αυτην την γλυτσα των πασοκων,οπως ερπει χωνονται παντου.
    Οσο για τον σερβιτορο των Αντιλλων,Μπαροζο,εκτος απο την μανια του να φερει τα μεταλλαγμενα στην Ευρωπη,που ευτυχως απετυχε,μονο οι ολλανδοι το ειδαν θετικα,πριν ενα μηνα αποφασισε η Επιτροπη ,να περασει απο το Ευρωκοινοβουλιο μια αποφαση,οτι για να φτηνηνει το κρεας,να μπορουν να συγκολουν κομματια κρεατος με μια ειδικη κολλα,διαφορα κομματια,χοιρινου με μοσχαρι,υπολοιπα απο το καθαρισμα,και να τα πουλουν πιο φτηνα,ευτυχως δεν περασε ,απο τους πρασινους.
    Ποιος τον ψηφισε τον ξεφτιλισμενο υπαλληλο των αμερικανων,τον θλιβερο Μπαροζο,και ολους αυτους,τους υπαλληλους μας,που ολο παρατηρησεις με υφος σαρανταπεντε καρδιναλιων ειναι,ποιος ειναι ο ΡΕΝ,Ο Τρισε,ο Μπαμιας αποτυχημενοι στις πατριδες τους που δεν ξερουν τι να τους κανουν και τους αμολουν να διαφεντευουν την Ευρωπη.Ορα Προντι,Μπαροζο,Μπλαιρ,με την συμφωνη γνωμη των εδω των δυο κομματων νενεκων.
    Το κακο ειναι οτι ο κοσμος κατω εδω στην πλειοψηφια του νεοδημοκρατες,δυσαρεστημενοι και με το κομμα τους,μην ξεχνατε την αποχη των ψηφοφορων της ΝΔ στις τελευταιες εκλογες,στρεφονται και λογω ιδιοσυγκρασιας σε πιο ακραιες λυσεις,τους στριμωχνουν,και αυτο που ερχεται ουτε εσεις δεν μπορειτε να διαβλεψετε.
    Το τσιγαρο Τσιλιβιθρα ειναι μονο η απαλη αρχη,της μη πειθαρχιας.