#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/03/2012 13:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστρέφουν πέντε βουλευτές στη ΝΔ



Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας,  Αντώνης Σαμαράς, με επιστολή που απέστειλε, σήμερα, προς τον Πρόεδρο της Βουλής, κ. Φ. Πετσάλνικο, τον ενημερώνει ότι εντάσσονται στην Κοινοβουλευτική Ομάδα της Νέας Δημοκρατίας οι βουλευτές κύριοι Αλ. Δερμετζόπουλος (Έβρου), Αν. Καρυπίδης (Σερρών), Εμ. Κεφαλογιάννης (Ηρακλείου), Θ. Λεονταρίδης (Σερρών) και Ζ. Τζηκαλάγιας (Καστοριάς).

Οι πέντε βουλευτές είχαν καταψηφίσει το δεύτερο μνημόνιο και διαγράφηκαν αμέσως, μαζί με άλλους 16 συναδέλφους τους. Στη συνέχεια όμως, ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση του κ.Σαμαρά για συστράτευση ενόψει των εκλογών και έδωσαν θετική ψήφο στους εφαρμοστικούς νόμους, ανοίγοντας το δρόμο της επιστροφής.

Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες προσεκτική στάση τηρούν και οι Μ. Τζίμας (Δράμας), Κ. Παπασιώζος (Αρτας), Γ. Καρασμάνης (Πέλλας) και η Ελίζα Βόζεμπεργκ (Α΄ Αθηνών), οι οποίοι φροντίζουν να μην διαρραγούν εντελώς οι σχέσεις τους με τη ΝΔ, ούτε συμμετέχουν σε συζητήσεις για άλλο πολιτικό φορέα. Αντιθέτως ο Γιώργος Βλάχος (Αττικής) επιμένει ότι δεν πάει σε άλλο κόμμα και προτιμά να μείνει σπίτι του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. over avatar
    over 16/03/2012 13:51:53

    Εχουν να αρπάξουν ψήφους.....

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ over 16/03/2012 14:33:43

      καλά αυτοί ψόφησαν πολύ νωρίς.....
      τους έφαγαν οι λύκοι έξω από το μαντρί!

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/03/2012 14:02:52

    Για τις παλιές αγάπες να μιλάς
    Στα πιο μεγάλα "θέλω" κάνουν πίσω
    Χώρια δεν άντεξαν, δεν χάθηκαν μακριά
    Κρύφτηκαν πάλι στις σπηλιές γαλάζιων παραδείσων.
    Ό,τι αξίζει πονάει κι είναι δύσκολο
    για να μην υποφέρεις γύρνα κοντά μου, έλα στο "θείο"...

    (Παραφρασμένοι στίχοι: Μάρω Βαμβουνάκη, Μουσική: Φίλιππος Πλιάτσικας,
    Πρώτη εκτέλεση: Πυξ Λαξ)

  3. λεω avatar
    λεω 16/03/2012 14:08:20

    Οπως δεν κατάλαβα ποτέ γιατί τους διέγραψε ..έτσι πάλι δεν κατάλαβα γιατί τους ξαναπήρε πάλι πίσω .

    • vaggelis avatar
      vaggelis @ λεω 16/03/2012 21:09:39

      αυτα που λεει ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ τα εννοει (μιχελακης)

  4. Kst avatar
    Kst 16/03/2012 14:18:12

    Ενα θα πω μονο... Και μετα κοροϊδευαμε πρακτικες του ΠΑΣΟΚ με διαγραφες και επανενταξεις.... Μα ειναι αυτη συνεπης σταση;;;; Σας διαγραφω και τωρα σας ξαναπερνω πισω;;; Δηλαδη αλλαξε η αντιμνημονιακη σταση τους;;;

    • ΗΛΙΑΣ avatar
      ΗΛΙΑΣ @ Kst 16/03/2012 15:06:49

      Απλά ψήφισαν όλον τον εφαρμοστικό νόμο άρα κατάλαβαν το λάθος τους το διόρθωσαν και επιστρέφουν.

      • Kst avatar
        Kst @ ΗΛΙΑΣ 17/03/2012 10:44:03

        Πραγματικα γελοιοτητες... Καμια συνεπεια λογων και εργων. Αναξιοπιστια...

  5. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/03/2012 14:18:38

    Καλως τα τα απολωλοτα προβατα!

  6. Kst avatar
    Kst 16/03/2012 14:18:40

    Διορθωση: ξαναπαιρνω

  7. Mara avatar
    Mara 16/03/2012 15:03:45

    Αυτό είναι το ζητούμενο τώρα? Ποιοί θα έρθουν και ποιοί θα μείνουν εκτός?
    Άς επικεντρωθούμε όλοι στον προεκλογικό αγώνα που θα είναι σκέτος "πόλεμος" και όλα τα άλλα είναι άνευ σημασίας.
    Έτσι και αλλιώς οι μάσκες θα πέσουν από όλους.
    Οι πάντες θα δείξουν τί ακριβώς υπηρετούν. Την πατρίδα? Ή τους δυνάστες της?

  8. Next avatar
    Next 16/03/2012 15:06:31

    Επόμενοι Γκιουλεκας,βοζεμπεργκ,Τζιμας,παπασιωζος...

  9. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 16/03/2012 16:14:32

    Γελοιότητες και σε ατομικό και σε κομματικό επίπεδο !

    • android.K. avatar
      android.K. @ Enjoy Capitalism 16/03/2012 16:20:56

      συμφωνώ

      • juliet avatar
        juliet @ android.K. 16/03/2012 16:36:55

        Τελικά ο Βλάχος ....ίσως είναι ο καλύτερος.

        • tak avatar
          tak @ juliet 16/03/2012 18:07:58

          Από τους παραπάνω, juliet, που χαρακτηρίζουν αρνητικά και καθόλου κόσμια την απόφαση, ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω... Ο πρόεδρος έκανε το σωστό και για τη συνέχεια ας αποφασίσει ο λαός.
          Από τους παραπάνω επίσης, κανείς δεν μπορεί να ξέρει ποιος είναι ο Ζήσης Τζηκαλάγιας και τι έχει προσφέρει στο κόμμα του

        • tak avatar
          tak @ juliet 16/03/2012 18:16:17

          juliet, ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω! Ο πρόεδρος εποίησε σωστά και ο λαός θα επιδοκιμάσει την απόφασή του και θα συγχωρήσει ή όχι του πέντε... Από τους παραπάνω, που μόνο κριτική χωρίς νόημα και στόχο κάνουν, κανείς δεν ξέρει για παράδειγμα ποιος είναι ο Ζήσης Τζηκαλάγιας και τι έχει δώσει στο κόμμα του και στην κοινωνία.
          Ας κρίνει λοιπόν το Ζήση ο Καστοριανός ψηφοφόρος και μέχρι τότε, δε βλάπτει σε τίποτα η ανοχή μας.
          Άλλωστε ο κ. Σαμαράς δεν τους διορίζει βουλευτές, υποψήφιους τους βάζει και ο καθένας τους από εκεί και πέρα αποδεικνύει ή όχι την αξία της επιλογής του και εν προκειμένω της μετάνοιας ή της συγνώμης του.

          • android.K. avatar
            android.K. @ tak 17/03/2012 08:14:41

            θα συμφωνήσω μαζί σου Τακ, αλλά αυτοι οι πένετ μαζί με όλους τους άλλους υποψηφιους είναι η βιτρίνα του κόμματος υποτίθεται!
            αυτοί που θα μας κυβερνήσουν!
            άκου Τσηκαλάγιας!! Και αυτός ο χριστιανός που πάει με τέτοιο επιθετο!
            γιατί εγώ προσωπικά τον αγνοούσα παντελως πριν το παίξει τζαμπα μάγκας!!!

  10. android.K. avatar
    android.K. 16/03/2012 16:20:07

    γελοιότητες....

  11. franc avatar
    franc 16/03/2012 16:52:45

    Δεν καταλαβαίνω γιατί διαμαρτύρεστε τόσοι πολλοί εδώ μέσα. Αφού όλοι συμφωνούμε οτι το ΝΑΙ του Σαμαρά ήταν ενας τακτικός ελιγμός. Συμφωνούμε επίσης με τον Σαμαρά οτι η συνταγή των Μνημονίων είναι λάθος και μας βυθίζουν όλο και πιό πολύ στην ύφεση. Τέλος ΟΛΟΙ ξέρουμε οτι αυτά τα μέτρα που αναγκάστηκε με το πιστόλι στον κρόταφο να υπογράψει και ο Σαμαράς δεν θα κάνουν το χρέος μας βιώιμο. Αρα πιστεύουμε, ελπίζουμε και περιμένουμε τη στιγμή που ο Σαμαράς θα πεί το ΟΧΙ. Τότε η μόνη κατηγορία κατά των 21 διαγραφέντων θα είναι οτι είπαν το ΣΩΣΤΟ νωρίς. Ε, αυτό το μικρό πταίσμα νομίζω οτι μπορεί να τους συγχωρεθεί. Δεν είμαστε δα και Γερμανοί προτεστάντες...

    • Mara avatar
      Mara @ franc 16/03/2012 20:13:56

      Σωστός κ. Franc.

      • android.K. avatar
        android.K. @ Mara 17/03/2012 08:16:19

        να δουλευόμαστε και μεταξύ μας....
        εξαιρετικό χιούμορ μέσα στην μαύρη κατχνιά!!!

  12. Geros avatar
    Geros 17/03/2012 08:29:48

    Αληθεύει το σενάριο επιστροφής Μάνου στην Ν.Δ.?
    Κατά την γνώμη μου η διάλυση του φιλελεύθερου πόλου της Ν.Δ. ήταν τεράστιο λάθος για την παράταξη , χάσαμε για δεκαπέντε χρόνια ψήφους από το ΠΑΣΟΚ (είχε πάντα μέχρι πρόσφατα φιλελεύθερο βραχίονα) , από το ΛΑΟΣ (Γεωργιάδης και Βορίδης εξέφραζαν έναν πιο πεζοδρομιακό φιλελευθερισμό αλλά χωρίς αμφιβολία είναι φιλελεύθεροι) και κυρίως στην αποχή και σαν αντάλλαγμα δεν πήραμε ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΨΗΦΟ από την αριστερά.
    Το χειρότερο όμως της έλλειψης σοβαρού φιλελεύθερου πόλου ήταν πως οι άνθρωποι αυτοί ήταν οι μόνοι που λέγανε από χρονια ότι η οικονομία πάει στα βράχια , αν ήταν κομμάτι της Ν.Δ. είμαι σίγουρος πως ήπιες προσαρμογές και άλλες γελοιότητες δεν θα είχαμε.
    Η μη ύπαρξη αυτού του ρεύματος έπαιξε μεγάλο ρόλο στην δημιουργία της χειρότερης σελίδας για την παράταξη μας , από κόμμα των στρατηγικά ορθών αποφάσεων έστω και αν αυτές είναι αντιλαϊκές (είσοδος στην E.E.) έγινε το κόμμα που εκτροχίασε οικονομικά την χώρα.
    Φυσικά δέχομαι ότι υπάρχει σοβαρός αντίλογος , οι άνθρωποι αυτοί έχουν δαιμονοποιηθεί , αντιμετωπίζονται από μερίδα του κόσμου ως αντίχριστοι. Επίσης τώρα υπάρχει το κόμμα του Καμένου που μπορεί να απορροφήσει αυτούς που θα δουν την επιστροφή ως την επιστροφή του βρικόλακα.
    Δεν ξέρω , νομίζω ότι άνθρωποι που μπορούν να πουν δυσάρεστες αλήθειες λείπουν και χρειάζονται στο κόμμα , ότι κάποιοι με το που ακούνε δυσάρεστες αλήθειες σκούζουν λες και είδαν βρικόλακα νομίζω είναι πρόβλημα τους και δεν θα έπρεπε να χαράζεται πολιτική βάση συναισθηματικής ανεπάρκειας στην αποδοχή της αλήθειας από κάποια μέλη του κόμματος.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Geros 17/03/2012 23:54:32

      Για τον Μάνο δεν έχω αντίρρηση. Ο Αδριανόπουλος όμως, είναι απολύτως "κοσμοπολίτης" και κυνικά νεοφιλελεύθερος. Και ο κοσμοπολίτικος νεοφιλελευθερισμός δεν είναι επιλογή βιώσιμη για την Ελλάδα, αφού ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδεολογικό ρεύμα έφερε την Ελλάδα εδώ που είναι.

  13. tak avatar
    tak 17/03/2012 10:56:48

    Μη σε ενοχλεί το επίθετο... Το παιδί είναι θαυμάσιο, αλλά έπρεπε να ακούσει τον αρχηγό του. Τώρα ο αρχηγός του τη χάρισε και τον στέλνει στην Καστοριά να πολιτευθεί. Εδώ θα κριθεί από τους δικούς του συντοπίτες, που άξιοι και ικανοί είναι να κρίνουν με την ψήφο τους και αν τον συγχωρήσουν καλώς... Ειδάλλως; Συνεπώς δεν τον διορίζει ξανά βουλευτή ο Σαμαράς... Στο ψηφοδέλτιο τον βάζει και ο λαός αποφασίζει για τα περαιτέρω.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ tak 17/03/2012 11:02:34

      Καλημέρα στο φίλο!