01/05/2009 19:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστρέφει το μαύρο χρήμα στα ΜΜΕ

Με τροπολογία που κατατέθηκε το βράδυ της Πέμπτης στη Βουλή, παρατείνεται για τρία χρόνια το καθεστώς που δίνει τη δυνατότητα στους εκδότες να διαθέτουν το 2% του τζίρου των επιχειρήσεων τους χωρίς παραστατικά και με ελάχιστη φορολόγηση, γεγονός που τους επιτρέπει οποιεσδήποτε συναλλαγές με τρίτα πρόσωπα.

Μιλώντας στον ΣΚΑΪ, ο Στέφανος Μάνος, ο οποίος έχει αναδείξει το θέμα, κατήγγειλε ότι με τη συγκεκριμένη ρύθμιση δίνεται προνομιακό δικαίωμα στους εκδότες, ενώ τόνισε ότι με αυτή την απόφαση το κράτος θα έχει σημαντική απώλεια εσόδων μέχρι και το 2012. Παράλληλα, χαρακτήρισε τη ρύθμιση ντροπή και κάλεσε το Γιώργο Παπανδρέου να πάρει θέση στο θέμα, καθώς παρατείνεται το "απαράδεκτο δικαίωμα της ραδιοτηλεόρασης να διαθέτει μαύρα ταμεία".

Πολύ ωραία αυτά που δήλωσε στον ΣΚΑΪ ο κ. Μάνος, αλλά γι αυτά που έγιναν με την Ζήμενς και την Ιντρακόμ κουβέντα, ε ;

Δείτε εδώ: Εξηγήστε μας επιτέλους, κύριε Μάνο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/05/2009 20:06:33

    Καλός στο κλαρίνο ο Μάνος, δεν λέω....

  2. toledo avatar
    toledo 01/05/2009 20:35:22

    λαθος, δεν επιστρεφει, παντα εκει ηταν!

  3. ataktos avatar
    ataktos 01/05/2009 20:37:12

    δρ.-Σαξόφωνο είναι το εργαλείο του θα το πήρε από τον Klinton

  4. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 01/05/2009 20:47:19

    @ 5. Άτακτος,
    Όχι, έχει δίκιο ο Strange Attractor - δεν είναι σαξόφωνο, κλαρίνο είναι! Σαν τον Βασίλη Τσιτσάνη που πήρε μια παλιά μαντόλα, της άλλαξε μπράτσο και τέλια και την έκανε μπουζούκι. Αν αγαπάς ένα όργανο, τίποτα δεν μπορεί να σε σταματήσει. Ούτε η φτώχεια. Έτσι και ο κύριος Μάνος. Από μικρό παιδί ήταν λάτρης του κλαρίνου, αλλά επειδή ο μπαμπάς του δεν είχε την οικονομική άνεση να του αγοράσει ένα, εκείνος βρήκε ένα χαλασμένο σαξόφωνο (το είχαν πετάξει στη γειτονιά του κάποιοι από ένα συγκρότημα με ''χάλκινα'' από τη Φλώρινα που έλεγαν τα κάλαντα στην Αθήνα), και με τις αναγκαίες αλλαγές και τις λοιπές ''σοφές προσαρμογές'' το μετέτρεψε σε κλαρίνο. Τον έχω ακούσει να παίζει ''ντούο'' με τον Πετρολούκα Χαλκιά κι έχω πάθει πλάκα...

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/05/2009 21:09:04

    Σπατζιώτη με εκπλήσσεις:
    Και συντηρητής μουσικών οργάνων;

  6. Le canard avatar
    Le canard 01/05/2009 21:10:33

    Με τα "λέγκο" έκανε τους υπολογισμούς για το πόσα θα χάσει το ελληνικό Δημόσιο; 'Η παρέμα με τον Πάγκαλο, εκεί στο ραδιόφωνο της Γιάννας, τα υπολόγισαν;

  7. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 01/05/2009 21:37:00

    @8. Strange Attractor,
    Φίλε μου, για να συντηρήσω την πολύτεκνη οικογένειά μου έχω φάει τη ζωή με το κουτάλι...

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/05/2009 22:00:26

    Ένας ο Μάγκας με το χρυσό κλαρίνο! και ένας ο δάγκας (στη φωτό) με το μαλακό κλαρίνο....

  9. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 01/05/2009 23:09:38

    @12. Strange Attractor,
    Μαλακό κλαρίνο, αλλά έτσι και σου παίξει στο αυτί το ''Αφτού ψηλά που περπατάς, τρυγόνα, τρυγόνα...'', θα σου σηκωθεί η τρίχα κάγκελο από τη συγκίνηση...

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/05/2009 01:06:53

    Άν αρχίσει να μου φυσάει και στο αυτί... άντε και λίγο κόκκινο δροσερό κιάντε... και καμιά κιθάρα να παίζει στο βάθος.... να τρεμοπαίζουν τα χείλη όλο προσμονή... πολύ θέλει να γίνει το κακό; Λέμε τώρα.

  11. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 02/05/2009 01:59:36

    @13. Strange Attractor, δεν το ήξερες; Τα μισά από τα παιδιά που που καθαρίζουν τζάμια στα φανάρια είναι απ' αυτά που έσπειρε αλόγιστα (και μετά αρνήθηκε να αναγνωρίσει) αυτός ο τύπος με κλαρίνο, εκμεταλλευόμενος τις συνέπειες που είχε επί των θηλέων το σαγηνευτικό του ''παίξιμο στο αυτί''... Ακούγεται μάλιστα ότι δικά του είναι και αρκετά από τα αλλοδαπά παιδιά, αλλά επ' αυτού δεν μπορώ να πάρω όρκο. Και δεν κάνει και διακρίσεις - άντρας είναι αυτός που γητεύτηκε; γυναίκα; κινέζος μικρέμπορας;
    Και καλά - δεν το ήξερες, δεν είδες το ακόλαστο του βλέμμα; δεν ''διάβασες'' το εύγλωττο χαμόγελό του;

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/05/2009 09:39:42

    Τωρα που το λές..... Ναι, I see it!!!!

  13. AnonymOs avatar
    AnonymOs 02/05/2009 12:33:50

    GIATI EPESTREPSE? POTE EIXE FYGEIß