05/10/2009 14:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστρέφει στο πανεπιστήμιο ο Αλογοσκούφης



Ο πρώην Υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών, καθηγητής Γιώργος Αλογοσκούφης έκανε την ακόλουθη δήλωση: « Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους με στήριξαν από το 1996 μέχρι σήμερα στην πολιτική μου διαδρομή. Μια διαδρομή συνέπειας και ευθύνης που στηρίχθηκε σε αρχές και αξίες. Θα ήθελα ιδιαίτερα να ευχαριστήσω τις χιλιάδες των πολιτών της Α' Αθηνών που με τίμησαν με την ψήφο τους και στις χθεσινές εκλογές. Το αποτέλεσμα των εκλογών μας προβληματίζει όλους. Σε ότι με αφορά, αποφάσισα να αναστείλω κάθε κομματική δραστηριότητα και να επιστρέψω στα πανεπιστημιακά μου καθήκοντα. Είναι αυτονόητο ότι παραμένω ενεργός πολίτης στο πλαίσιο της μεγάλης φιλελεύθερης παράταξης.»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 05/10/2009 15:06:17

    ΄Το ίδιο θα κάνει και σύμφωνα με πληροφορίες ο Γ. Βαληνάκης, επιστρέφοντας στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Αθηνών

  2. Naruto avatar
    Naruto 05/10/2009 15:10:14

    "Σε ότι με αφορά, αποφάσισα να αναστείλω κάθε κομματική δραστηριότητα και να επιστρέψω στα πανεπιστημιακά μου καθήκοντα."

    Φανταζομαι οτι τα πανεπιστημια σφαζονται ποιο θα του δωσει θεση λεκτωρα ...

    • sk avatar
      sk @ Naruto 05/10/2009 22:13:46

      ειναι τακτικος καθηγητης στην ΑΣΟΕΕ

  3. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/10/2009 15:12:25

    Ευχόμεθα κάθε επιτυχία στο νέο σας ξεκίνημα.
    Ως Υπουργός Οικονομικών μάλλον καλά τα πήγατα δεδομένης και της οικονομικής κρίσης, αλλά από πολιτικής απόψεως..


    Η Νίκη του ΠΑΣΟΚ είναι πολύ μεγάλης όψης (παρόλη την Πανσέληνο-έτσι "Μποτίλια"?) και εκκινεί ένα νέο κύκλο πολύ σημαντικών διεργασιών σε ολόκληρο το πολιτικό σύστημα.

    Κατάρχάς, οι κρυφές δημοσκοπήσεις έδειχναν από 3 έως και 7 μονάδες διαφορά. Τουτέστιν όλοι έπεσαν έξω. Το ίδιο ισχύει και για τις προβλέψεις των ξένων στην Ελλάδα (Πρεσβειών κτλ). Λόγου χάρη οι Αμερικανοί ήταν απόλυτα σίγουροι για αποτέλεσμα, 41-36 με το ΠΑΣΟΚ να βγάζει στη καλύτερη 155 έδρες.

    Αυτό που έγινε και δεν μπορούσε να προβλεφθεί από κανέναν, είναι η πολύ σημαντική μετακίνηση ψηφοφόρων της ΝΔ προς το ΠΑΣΟΚ στην επαρχία και όχι τόσο στα μεγάλα αστικά κέντρα.

    Πρόκειται για ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΑΤΗ εξέλιξη. Στα αστικά κέντρα αυτό συμβαίνει συχνά και είναι σχεδόν φυσιολογικό.

    Επίσης οι ΝΔμοκράτες στα αστικά κέντρα επέλεξαν σε μεγάλο αριθμό την αποχή, ασχέτως εάν στα γκάλοπ έλεγαν ότι θα ψηφίσουν το κόμμα τους (Καλοί ΧΧΧΧ και αυτοί).


    Συνεπώς, η ΝΔ ΄πρέπει να επανεφέυρει τη δομή και τη λειτουργία της ΡΙΖΙΚΑ όπως και τις βασικές συνιστώσες της σε μια μεγάλη σειρά θεμάτων.

    Η Ντόρα θα είναι ταφόπλακα της ΝΔ σε περίπτωση που βάλει υποψήφια και εκλεγεί.

    Θα καθηλώσει τα ποσοστά της στο 30% συν το "στίγμα" του Μητσοτακισμού το οποίοι συνετέλεσε σε ένα βαθμό για τη χθεσινή ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ήττα.

    Αυτά είναι μια συζήτηση επόμενης φάσης, πάντως για εμένα προσωπικά η Ντόρα και κυρίως ο πατέρας της είναι τελειωμένοι ως κεντροδεξιοί. Είναι μικροκοματικοί και αυτά περί συγγενειών με τον "Εθνάρχη Βενιζέλο" είναι παραμυθάκια για μικρά παιδιά.

    Εάν η Ντόρα με τη στήριξη των Αμερικανών και των ΜΜΕ στην Ελλάδα που έχει, δεν μπορεί ούτε το Κσσίμη να στηρίξει, σημαίνει είτε ότι πούλησε τη ΝΔ είτε ότι είναι ανίκανη.

    Σε κάθε περίπτωση, δεν έχει μέλλον και θα απομακρύνει δια παντός και άλλους ΝΔμοκράτες από την παράταξη.


    Σαμαράς, καλός αλλά θα μπεί η ΝΔ σε κατάσταση εμφυλίου πολέμου.

    Χρειάζεται ριζική αλλαγή.


    όσο φορά το ΠΑΣΟΚ, κατά περίεργο λόγο δεν άντλησε δυνάμεις από την Αριστερά, αλλά μόνο από τη ΝΔ...και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

    Ο δικοματισμός έχασε σαφέστατα έδαφος.

    Το ΚΚΕ έχει πρόβλημα, ο ΣΥΡ. πήγε πολύ καλά δεδομένων των αντιφασεών του, ο Καρατζαφέρης ίσα βάρκα, ίσα νερά στην ουσία.

    Οι οικολόγοι πάνε σχετικά καλά, εάν και είναι κόμμα διαμαρτυρίας και όχι ουσίας.


    Ο Παπανδρέου έχει τρείς επιλογές.

    Να μη κάνει τίποτα

    Να προχωρήσει σε νομοσχέδια που θα τον φέρουν σε αντίθεση με την Ελληνική κοινωνία (κακό για αυτόν κακό και για εμάς)

    Να συνεχίσει τη γραμμή Καραμανλή με δόση Σημιτισμού και Ανδρεοπαπανδρεισμού. Τότε ίσως να μείνει για αρκετά χρόνια....



    Σκορ

    Παπανδρέου

    Απόλυτος νικητής (Και χωρίς να προσπαθήσει κιόλας....)


    Καραμανλής

    Απόλυτος ηττημένος με άριστη προοπτική ολικής δικαίωσης και επαναφοράς (Μήπως αυτό είναι το μάστερ πλάν?)


    Μπακογιάννη

    Στο χρονοντούλαπο...και γρήγορα. Από το 2006 που πήρε το ΥΠΕΞ, η ΝΔ πέφτει...και αγαπητοί φίλοι αυτό δεν είναι γκαντεμιά ή διαβολική σύμπτωση αλλά καλά οργανωμένο σχέδιο των Δρακουμέλ.
    Θα βαρεθούμε σε αυτό το σάιτ να ξεσκεπάζουμε ΜΙΑ ΜΙΑ τις ΧΧΧΧ που έκαναν σε ΝΔ, αλλά και ΠΑΣΟΚ τα τελευταία 3 χρόνια.


    Παπαρήγα

    Καιρός να βγεί σε σύνταξη...


    Τσίπρας

    Πολύ καλός, αλλά έχει μπλέξει με το τρελοκομείο των ανοργασμικών συντόφων του.

    Καλά ξεμπερδέματα...


    Καρατζαφέρης

    Μην παίρνεις πολλά τηλέφωνα σε Μητσοτακισμούς Πρόεδρε, δεν σου έχουν πει ότι καταγράφουν τις συνομιλίες....


    Χρυσόγελος

    Όνομα και πράμα!






    Υ.Γ Κάποιοι που έπαιζαν στο τρίγωνο ΓΚΑΠ-Κ.Κ-Ντόρα, θα πάρουν με συνοπτικές διαδικασίες τον πούλο.

    "Ξεκάθαρες αποφάσεις".

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ Dubai Expatriate 05/10/2009 22:29:28

      Στις αστρολογικές προβλέψεις που έκανα έπεσα τελείως έξω. Προφανώς εσύ ερμηνεύεις καλύτερα τα πράγματα. Ευχαρίστως είμαι έτοιμος να παραιτηθώ από τη θέση μου. Το πρόβλημα είναι ποιος είναι διατεθειμένος εδώ να αναλάβει τη διαδοχή. (Ασπιρίνες υπάρχουν μπόλικες).

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Dubai Expatriate 05/10/2009 23:14:25

      Aντε παλι τα ιδια για την υπευθυνη Ντορα που υπονομευσε το γιγαντα Καραμανλη.
      Κατ αρχην πιθανοτατα αν αναλαβει τωρα η Ντορα να βγει εις βαρος της αφου τα καταφερε ο μεγας Καραμανλης να εξασφαλισει ισως και δευτερη τετραετια στο ΓΑΠ.
      Να πω ομως τι θα εκανε η Ντορα και ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΤΕ ΑΛΛΟΣ εκτος απο τον Καραμανλη.
      1) Θα ικανοποιουσε τους θρησκευομενους με το ζητημα των ταυτοτητων γιατι ειναι ΔΙΚΟΙ ΤΟΥ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.Οι προοδευτικοι διανοουμενοι και δημοσιογραφοι ΔΕΝ ψηφιζουν ΝΔ.
      2) Θα φροντιζε να εχει καποια φιλικα ΜΜΕ-αυτο ειναι ευκολο για την κυβερνηση.
      3) Δεν θα αφηνε τους αναρχικους να καινε και να σπανε ανενοχλητοι περιουσιες νοικοκυραιων που ψηφιζουν ΝΔ.
      Φτανουν αυτα ή οχι;Ο Καραμανλης χτυπησε τους δικους του ανθρωπους και τις δικες του ομαδες για να παρει τα ευσημα της αριστερας που ομως ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΕΙ ΝΔ και εσεις απορειτε γιατι τον μαυρισαν.

  4. kanis avatar
    kanis 05/10/2009 15:13:46

    Λυπάμαι τους φοιτητές του.....

    • sk avatar
      sk @ kanis 05/10/2009 22:15:02

      με αυτους εν αντιθεση με τους ελληνες πολιτες ηταν παρα πολυ καλος!!!

  5. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 05/10/2009 15:13:54

    Θα αναλάβει την έδρα των Δομημένων Ομολόγων, με Επιμελητή έδρας τον Τραπεζίτη κ. Τσουπίδη.

  6. koinos_nous avatar
    koinos_nous 05/10/2009 15:17:24

    Χεστηκε η φοραδα στο αλωνι

  7. Vass avatar
    Vass 05/10/2009 15:19:30

    Εμάς μας άφησε προίκα τον ΕΤΑΚ. Ποιο δίκαιο σύστημα φορολόγησης της ακίνητης είχε πολλά χρόνια να δει η χώρα. Ας χαρεί τα εισοδήματα της συζύγου του που με κόπο έβγαλε την περίοδο της παντοκρατορίας του Γιώργου. Για τιμωρία θα αγοράσει πίσω το Vitara με το οποίο όργωνε τις γειτονιές προς άγραν ψήφων.

    • MIG-21 avatar
      MIG-21 @ Vass 06/10/2009 08:41:02

      Τι φωναζεις?? αφου ο ΓΑΠ θα καταργησει τον ΕΤΑΚ!!
      ή φωβασε οτι δεν θα το κανει????

  8. koinos_nous avatar
    koinos_nous 05/10/2009 15:20:19

    Γιατι ο Καραμανλης πηγε σε εκλογες?
    Επειδη πηρε αποφαση ευθυνης.

  9. afto avatar
    afto 05/10/2009 15:56:55

    Από το αυτονόητο στο αυτονόητο, πλούτισε η Δίκα και χρεοκόπησε η χώρα.

  10. donaE avatar
    donaE 05/10/2009 16:15:22

    Το 'χωρις να προσπαθησει' ειναι σημαντικο σημειο για το μελλον του ΓΠ.

  11. kontin avatar
    kontin 05/10/2009 16:26:48

    Μετά από τέτοια αποτυχία είναι δυνατόν να επιστρέψει στο Πανεπιστήμιο; Πως το δέχεται ο ίδιος; τι θα λέει στους φοιτητές αλήθεια;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kontin 05/10/2009 17:50:55

      Δε μας ειπε σε ποιο Πανεπιστημιο... στα Virgin Islands θα πει !..


      ΠΠ

      • sk avatar
        sk @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/10/2009 22:16:26

        στην ΑΣΟΕΕ εχει τακτικη εδρα

        • MIG-21 avatar
          MIG-21 @ sk 06/10/2009 08:36:26

          Strange Attractor says:
          05/10/2009 at 10:29 pmΘα τον περιλάβουν οι μπαχαλάκηδες και θα του φτιάξουν παρα φύσει έδρα.

          Οι φοιτητες μπαχαλακιδες...... ειναι κοτες μπροστα στους καθηγητες τους!!! εαν θελουν να παρουν πτυχιο!!! αλλου κανουν τους μαγκες.....εκει δεν τους περνει!!!

  12. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 05/10/2009 17:40:04

    Γιαούρτι στον εμπνευστή της απογραφής.

    • sk avatar
      sk @ ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 05/10/2009 22:17:22

      το μονο σωστο που εκανε ηταν η απογραφη και ολα τα αλλα σχεδον λαθος.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/10/2009 22:29:40

    Θα τον περιλάβουν οι μπαχαλάκηδες και θα του φτιάξουν παρα φύσει έδρα.

  14. Flying Dutchman avatar
    Flying Dutchman 05/10/2009 22:48:35

    Ε ρε γλέντια που έχουν να γίνουν στην...μεγάλη του Γένους σχολή!!!

  15. aris53m avatar
    aris53m 06/10/2009 00:40:06

    πανεπιστήμιο?? ούτε για πιατάς δεν κάνει.

    • MIG-21 avatar
      MIG-21 @ aris53m 06/10/2009 08:43:09

      Για αυτο καναμε τους πιαταδες καθηγητες και πολιτικους εεεεε????

  16. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 06/10/2009 08:05:06

    «Δεν έφταιγεν ο ίδιος. Τόσος ήτανε». (Μ. Αναγνωστάκης).

  17. anetos avatar
    anetos 06/10/2009 08:24:27

    Μόλις ανακοίνωσε ο "εγκέφαλος της οικονομικής σκέψης" επιστροφή ..

    χιλιαδες οι αιτήσεις για μεταπτυχιακά από όλο τον κόσμο στην έδρα του....