#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/02/2013 17:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστράτευση των ναυτεργατών αποφάσισε η κυβέρνηση



Την πολιτική επιστράτευση των ναυτεργατών αποφάσισε η κυβέρνηση με τα φύλλα να είναι έτοιμα για επίδοση, από αύριο τα ξημερώματα όπου κατ' ουσίαν λήγει το τελεσίγραφο. Πριν από λίγη ώρα ο υπουργός Ναυτιλίας, Κ. Μουσουρούλης σε δηλώσεις του τόνισε ότι η κυβέρνηση έκανε ότι ήταν δυνατό στο πλαίσιο ενός εξαντλητικού διαλόγου. Ο υπουργός ανακοίνωσε ότι εισηγήθηκε την επίταξη υπηρεσιών και πληρωμάτων, και ο πρωθυπουργός έκανε δεκτή την εισήγηση.

Η επίταξη ξεκινά από τις 6 το πρωί της Τετάρτης εκτός κι αν υπάρξουν άλλες αποφάσεις των ναυτεργατών.

Οι ναυτικοί με οριακή πλειοψηφία 8-7 αποφάσισαν τη νέα 48ωρη απεργία αν και οι 7 ψήφοι ήταν υπέρ της πρότασης για αναστολή της κινητοποίησης για 24 ώρες ώστε να εφοδιαστεί η αγορά και να μην υπάρξει πρόβλημα με τη μεταφορά ευπαθών προϊόντων.

Ωστόσο, φαίνεται ότι επικράτησαν και στην περίπτωση των ναυτεργατών ακραίες φωνές, όχι μόνο από αυτούς που υποστηρίζονται από το ΚΚΕ αλλά και από άλλους πολιτικούς χώρους, εκτός από τον Γ. Χαλά που ανήκει στη ΝΔ και ζήτησε την 24ωρη αναστολή της απεργίας. Πρόκειται για τους Σ. Τσιμπόγλου και Γ. Μανουσογιαννάκη που  ανήκουν στον σκληρό πυρήνα του ΚΚΕ και του ΠΑΜΕ, καθώς και του  Α. Νταλακωγιώργου με θητεία σε ΠΑΣΟΚ και ΚΚΕ που τώρα φαίνεται να γέρνει προς τον ΣΥΡΙΖΑ.

Ο Γιάννης Χαλάς έχει πάνω από 20 χρόνια στην Πανελλήνια Ναυτική Ομοσπονδία και είναι ο γηραιότερος εν ενεργεία συνδικαλιστής στη χώρα.

Ο Σάββας Τσιμπόγλου είναι κορυφαίο στέλεχος του ΠΑΜΕ, πρόεδρος του σωματείου των μηχανικών και το 1996 ήταν υποψήφιος με το ΚΚΕ στην Α' Πειραιά. Ήταν από τους πρωταγωνιστές των επεισοδίων σε βάρος κρουαζιερόπλοιων που ήθελαν να κατεβάσουν τουρίστες. Έρχεται μονίμως σε σκληρή αντιπαράθεση με την εκάστοτε κυβέρνηση αφού φαίνεται να παίρνει κατ' ευθείαν γραμμή από τον Περισσό.

Ο Γιάννης Μανουσογιαννάκης, κι αυτός ισχυρό στέλεχος του ΠΑΜΕ είναι πρόεδρος επί σειρά ετών της Πανελλήνιας Ένωσης Κατωτέρων Πληρωμάτων Μηχανής Εμπορικού Ναυτικού «Ο Στέφενσων». Υπήρξε κι αυτός υποψήφιος με το ΚΚΕ για την περιφέρεια.

Όσο για τον Αντώνη Νταλακογιώργο, είναι πρόεδρος της Πανελλήνιας Ένωσης Ναυτών, αν και δεν ανήκει στο ΠΑΜΕ, σήμερα πρόσκειται στον Συνασπισμό, ενώ έχει πλούσιο παρελθόν στον χώρο του ΠΑΣΟΚ και του ΚΚΕ, από το οποίο αποχώρησε στις αρχές της δεκαετίας του '90.

Αυτοί λοιπόν αποφάσισαν να σηκώσουν το βάρος της συνέχισης των κινητοποιήσεων, μετά τον Σταματόπουλο του μετρό και φυσικά τον Μπούτα που προς το παρόν δεν έχει κάνει δυναμική κίνηση. Η είδηση για την επικείμενη επιστράτευση προκάλεσε εκνευρισμό στους απεργούς με τον Τσιμπόγλου να δηλώνει: «Έχουμε κάνει 31 απεργίες με πολιτική επιστράτευση, δεν βλέπω λόγο για να αλλάξουμε στάση. Πολύ εύκολα λένε την λέξη επίταξη. Πρόκειται για αναγκαστική εργασία που γυρίζει τον τροχό της ιστορίας πολλά χρόνια πίσω».

Με σκλήρυνση του αγώνα τους ετοιμάζονται να απαντήσουν από την πλευρά τους οι ναυτεργάτες, οι οποίοι πραγματοποιούν αυτή την ώρα, συγκέντρωση διαμαρτυρίας στον Άγιο Διονύσιο Πειραιά.

«Είμαστε εναντίον αυτών των καταστάσεων, οι επιστρατεύσεις τις οποίες έχουμε δεχθεί επανειλημμένως, δεν έχουν λύσει θέματα, δυστυχώς οξύνουν καταστάσεις», είχε προειδοποιήσει νωρίτερα ο γ.γ. της ΠΝΟ Γιάννης Χαλάς. Κάλεσμα στα εργατικά κέντρα και στο συνδικαλιστικό κίνημα να ακυρώσουν την πράξη την πολιτικής επιστράτευσης απηύθυνε με τη σειρά του ο πρόεδρος της ΠΕΜΕΝ, Σάββας Τσιμπόγλου.

Τα προβλήματα των ναυτικών, όπως και όλων των Ελλήνων είναι οξυμένα, αλλά με τη λογική της σύγκρουσης με την κοινωνία, κι όχι μόνο με την κυβέρνηση, άκρη δε βρίσκει κανείς. Πόσο μάλλον που ένα μέρος από τις κινητοποιήσεις γίνονται για καθαρά κομματικά συμφέροντα.

Παναττική απεργία συμπαράστασης στην ΠΝΟ 

Την κήρυξη παναττικής 24άωρης απεργίας για την Τετάρτη αποφάσισε σε έκτακτη συνεδρίασή της η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ αντιδρώντας στην «αντιδημοκρατική» απόφαση της κυβέρνησης για επιστράτευση των ναυτεργατών.

«Αντί η κυβέρνηση και ο υπουργός Ναυτιλίας να δώσουν λύσεις με την υπογραφή ΣΣΕ και  τη διασφάλιση των θέσεων εργασίας, επέλεξαν για άλλη μία φορά την αυταρχική και αντισυνταγματική πρακτική της επιστράτευσης», επισημαίνει η ΓΣΕΕ σε ανακοίνωσή της, καλώντας όλους τους εργαζόμενους της Αττικής να πάρουν μέρος στην αυριανή απεργία, αλλά και στη συγκέντρωση που θα πραγματοποιηθεί στις 10.30 το πρωί στον Άγιο Διονύσιο στον Πειραιά.

Καλεί τέλος την κυβέρνηση «να πάρει πίσω τα μέτρα των επιστρατεύσεων και να εγκαταλείψει  τις αδιάλλακτες συμπεριφορές σεβόμενη τα βασικά και θεμελιώδη δημοκρατικά και πολιτικά δικαιώματα των εργαζομένων».

Με βάση την απόφαση της ΓΣΕΕ για την κήρυξη της παναττικής απεργίας, σε στάση εργασίας 12.00-16.00 προχωρούν τα μέσα μαζικής μεταφοράς, -λεωφορεία και τρόλει- τα οποία δεν είναι επιταγμένα.

Κανονικά θα κινηθούν όλη την ημέρα, το Μετρό, το Τραμ και ο Ηελκτρικός Σιδηρόδρομος, στα οποία οι εργαζόμενοι είναι ήδη επιστρατευμένοι.

Στην παναττική απεργία συμμετέχει και η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ζ1 avatar
    Ζ1 05/02/2013 17:36:36

    Το επόμενο βήμα θάναι η επιστράτευση όλου του λαού. Όλα στο βωμό των ευρω-μάρκων.

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 05/02/2013 17:42:13

    Που ήταν όλο αυτοί που ξαφνικά κάνουν συνεχόμενες απεργίες τα 2.5 πρώτα χρόνια των μνημονίων και της φτώχειας; Περίμεναν να φύγει το ΠΑΣΟΚ από την εξουσία για να κουνηθούν; Ουστ κομματόσκυλα και υποκριτές που τώρα ξυπνήσατε με τις οδηγίες της Αλέκας και του Αλέξη!

    • tzagerCrete avatar
      tzagerCrete @ Γεώργιος Τ. 05/02/2013 21:06:58

      Ποιός έφυγε απο την εξουσία ακριβώς...;;;

      Φίλε μου νομίζεις ότι μόνος του κυβερνάει ο Σαμαράς;;;

      Σε άλλη χώρα ζεις;;;

      Από τον προηγούμενο Νοέμβριο η ΝΔ συγκυβερνάει με το ΠΑΣΟΚ!!

      Μάλλον προσπαθείς να μην το σκέφτεσαι...

      Δεν έχεις κι άδικο...

      • dim avatar
        dim @ tzagerCrete 05/02/2013 23:17:28

        Δε κατάλαβες... Οι ΚΚΕδες ήταν πάντα όσοι ήταν… Κάποιοι άλλοι όμως συνδικαλιστές ήταν τόσα χρόνια προσκείμενοι στο ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ, που έκλεινε κι αυτός μαζί τους τα λιμάνια και "έκλαιγε" μπροστά στις κάμερες από τα δακρυγόνα... και φώναζε μαζί με τη νυν κολλητή του Τσίπρα Κατσέλη "έξω οι Κινέζοι από το λιμάνι"...

        Τώρα που νομίζουν ότι τα συμφέροντα τους θα τους τα προστατεύει ο Σύριζα, και επειδή υπάρχει αυτός ο ανταγωνισμός ΚΚΕ - ΣΥΡΙΖΑ για το ποιος είναι πιο κοντά στους εργαζόμενους, είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει υποκίνηση και από αυτούς τους δυο χώρους...

        • tzagerCrete avatar
          tzagerCrete @ dim 06/02/2013 01:16:52

          dim μάλλον εσύ δεν κατάλαβες.

          Στην ανεπιτυχή προσπάθεια σου να υπερασπιστείς αυτόκλητα τις πρακτικές της κυβέρνησης ξεχνάς και συγχέεις τα γεγονότα.

          Το μεν ΠΑΣΟΚ ως αντιπολίτευση κατέβαινε στα λιμάνια καπιλευόμενο τον αγώνα των αγροτών και ως κυβέρνηση τους διέταζε τα ΜΑΤ να τους διαλύσουν.

          Η δε ΝΔ τη μία ανέβαινε μαζί τους στα τρακτέρ ως αντιπολίτευση και την άλλη τους μοίραζε προεκλογικά εκατομμύρια για να προσεταιριστεί την ψήφο τους, εκτροχιάζοντας την οικονομία και εκθέτοντας την Ελλάδα στα όργανα της ΕΕ.

          Όσο για τους ναυτεργάτες, η κυβέρνηση δρα ψηφοθηρικά για κερδίσει την εύνοια των νησιωτών και των παραγωγών της Κρήτης.

          Μόνο που έχει ξεχάσει ότι πολλοί νησιώτες εργάζονται στα καράβια και ζουν τις οικογένειες τους και ότι οι παραγωγοί κηπευτικών της Κρήτης είναι μία μικρή μειοψηφία μεταξύ του αγροτικού κόσμου του νησιού, που στενάζει οικονομικά.

          Μπορεί η επιρροή του ΚΚΕ να είναι παραδοσιακά ισχυρή στους ναυτεργάτες και στους αγρότες αλλά αυτό δεν αναιρεί το δικαίωμα τους στη δυναμική διεκδίκηση των αιτημάτων τους.

          Ο κοινωνικός αυτοματισμός που καλλιεργεί επιμελώς η κυβέρνηση μπορεί πρόσκαιρα να την ωφελεί αλλά θα τον βρει σύντομα μπροστά της.

          Και τότε να δούμε τι θα προλάβει να επιστρατεύσει...

  3. Σταύρος avatar
    Σταύρος 05/02/2013 18:18:35

    Όλα τα κουμάσια σε σειρά!
    Άγριοι καυγάδες με δαύτους.
    Τους πόναγε όταν τους κοπάναγα ότι για τα χάλια του Ταμείου μας έφταιγαν οι συμμορίτικες συντάξεις που έδινε ασύστολα ο κακόψυχος.

  4. dim avatar
    dim 05/02/2013 19:16:46

    Δεν θα παραλύει μια ομάδα ατόμων την οικονομική δραστηριότητα και την εξυπηρέτηση όλης της κοινωνίας... Χούντα είναι οι απεργοί, η κυβέρνηση έχει με το μέρος της τη συντριπιτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού ειδικά σε αυτά τα θέματα που αφορούν "εκβιαστικές απεργίες διαρκείας" που παραλύουν τη χώρα..

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ dim 05/02/2013 19:29:51

      Και που το στηρίζεις αυτό , ότι η κυβέρνηση έχει τι συντριπτική πλειοψηφία ? Στα στημένα γκάλοπ ? Κυκλοφόρησε λίγο και θα δεις τι έχει ο Σαμαράς , εδώ οι συνταξιούχοι που τον ψήφισαν τον βρίζουν νύχτα - μέρα !!

      • dim avatar
        dim @ Χρήστος 05/02/2013 21:12:02

        10 διαφορετικές εταιρίες είναι στημένες όλες... Ο Βερναρδάκης που είναι στέλεχος του Σύριζα και στο διοικητικό συμβούλιο της Αυγής και που ακόμα και αυτός έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στη ΝΔ (ενώ τον Ιούνιο έδινε 5 μονάδες μπροστά το Σύριζα!!!) είναι στημένος.... Η χθεσινή ανεξάρτητη έρευνα του Πανά που έχει πέσει μέσα στα εκλογικά αποτελέσματα και του Μαϊου και του Ιουνίου είναι στημένη... Όλοι στημένοι είναι... Ο Σύριζα είναι μπροστά 15 μονάδες αλλά μας το κρύβουν...

        Ο συνταξιούχος στηρίζει Σαμαρά, γιατί ξέρει ότι το διακύβευμα δεν ήταν αν θα μείνει η σύνταξη του απείραχτη ή αν θα πέσει (όπως έπεσε τελικά) 30%, αλλά οι εναλλακτικές ήταν αν θα πέσει 30% ή αν θα πέσει 70% σε μια νύχτα… Αν έβγαινε ο Σύριζα - ή αν βγει στο μέλλον και ακυρώσει με ένα νόμο το μνημόνιο, ο συνταξιούχος ξέρει ότι αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα τελικά η σύνταξή του να πέσει 70%... Προτιμάει την ασφάλεια του ευρώ, και ξέρει ότι μόλις τα δημοσιονομικά το επιτρέψουν θα αποκατασταθούν οι αδικίες, από το να πιστέψει στους τυχοδιωκτισμούς και τους μαξιμαλισμούς των ΤσιπροΚαμμένων..

        Και στο κάτω - κάτω πρέπει στη δημοκρατία να αποδεχόμαστε ότι πρέπει να μας κυβερνάει αυτός που έχει τη σχετική πλειοψηφία... Δε μπορεί να περιμένουμε να αποκτήσει κάποιος το 90% των προτιμήσεων για να αποδεχτούμε να μας κυβερνήσει... Στη καταλληλότητα ο Σαμαράς παίρνει 47% και ο Τσίπρας 26%... Επειδή λοιπόν ο Σαμαράς δεν έχει πχ το 51% ή το 80% της αποδοχής ζητάς να μη γίνει αποδεκτός? Και να γίνει ποιός? Αυτός που έχει το ακόμα συντριπτικότερα μικρότερο ποσοστό του 26% ????

        • ΛM avatar
          ΛM @ dim 05/02/2013 21:59:35

          ''Ο συνταξιούχος στηρίζει Σαμαρά, γιατί ξέρει ότι το διακύβευμα δεν ήταν αν θα μείνει η σύνταξη του απείραχτη ή αν θα πέσει (όπως έπεσε τελικά) 30%''
          Και κυρίως γιατί τη θέλει σε Ευρώ. Ας είναι και 35 €.

          • dim avatar
            dim @ ΛM 05/02/2013 22:45:10

            30% έπεσε... και οι χαμηλοσυνταξιούχοι θα αποκατασταθούν μόλις το επιτρέψουν τα δημοσιονομικά... (δηλαδή μάλλον από το τέλος του 2013)... λίγη υπομονή χρειάζεται ακόμα, αρχίζουν και φαίνονται τα πρώτα αισιόδοξα σημάδια ...

          • tzagerCrete avatar
            tzagerCrete @ dim 06/02/2013 01:27:54

            Είσαι απλά βαθειά νυχτομένος...

          • Φοιτητης avatar
            Φοιτητης @ dim 06/02/2013 01:52:05

            Τα δημοσιονομικα θα το επιτρεψουν οταν εχουμε συνολικο πλεονασμα (σε μια 4-5ετια) και ΑΡΙΣΤΗ διαχειριση των συνταξιοδοτικων ταμειων (ποτε). Αρα ποτε>4ετια με αποτελεσμα ποτε. Σιγα μην μοιραστουν και αυξησεις με τα πλεονασματα. Να αυξηθει η αγοραστικη δυναμη των ηλικιωμενων να θελουν μετα και οι πολυ ανταγωνιστικοι νεοι των 500 ευρω; Πως θα ειναι ανταγωνιστικα τα προϊοντα (και τα περιθωρια κερδους βεβαιως βεβαιως - με πρωτια μονο στην Ευρωπη δεν ειμαστε ευχαριστημενοι) στας διεθνας αγορας, κυριος; Τστστσ...

          • Μπαρμπαθωμας avatar
            Μπαρμπαθωμας @ dim 06/02/2013 17:08:10

            Μαλλον εννοεις το 2103, ετσι δεν ειναι;

        • Χρήστος avatar
          Χρήστος @ dim 06/02/2013 08:51:25

          Άσε τις γνωστές τακτικές ότι άμα βγει ο Σύριζα δεν θα έχουμε γάλα κ.τ.λ !! Τα ίδια λέγανε για τα ακίνητα αλλά η ΝΔ θα μας τα πάρει τελικά !! Αυτά να τα λες μέσα στο Μαξίμου και όχι εδώ !! Έχω δουλέψει παλιά σε δημοκοπικές εταιρείες και όλοι ξέραμε πως βάζανε τα ποσοστά , όλα μα όλα είναι στημένα ανεξαρτήτως πιο κόμμα υποστηρίζουν !! Η καλύτερη και αληθινή δημοσκόπηση είναι οι εκλογές ! Και κάτι ακόμα , πότε αρχίσανε να αλλάζουν τα ποσοστά ? Μήπως μόλις άρχισε να δίνει δάνεια στους γνωστούς η κυβέρνηση ? όσο για το ευρώ , βγες και ρώτα τι θέλουν τώρα , εγώ είμαι και θα είμαι υπέρ ευρώ και ψήφισα ΝΔ , αλλά δεν είμαι χαζός να πιστεύω στην προπαγάνδα !!

          • Kostas nikolaou avatar
            Kostas nikolaou @ Χρήστος 06/02/2013 14:12:34

            αγαπητέ/η dim
            το επιχείρημα ότι ο συνταξιούχος ψηφίζει σαμαρά επειδή έχασε μόνο το 30% της σύνταξης (και όχι το 70%) θυμίζει παραίνεση σε ανάπηρο άνθρωπο να μην ανησυχεί που δεν έχει πόδια επειδή παρακάτω υπάρχει κάποιος άλλος που δεν έχει ποδια και χέρια. Για το ότι θα επιστραφουν αυτές οι περικοπές επιτρεψε μου να αμφιβάλω
            Μήπως εκτός από τους συνταξιούχους να κοιτούσαμε να παίρναμε και κάτι από την νεολαία ( οι 7-8 στους 10 νέους ψηφοφόρους θα ψηφίσουν συριζαή χ.α, δικιά μου εκτίμηση αυτή)?
            το να χαρακτηρίζουμε χούντα, αναλγητους κτλ ανθρώπους που απεργούνε επειδή έχουν να πληρωθούν κάτι μήνες το αφήνω ασχολιάστο. Εκτός αν είσαι θαυμαστής του μεγάλου στοχαστή πέτρου Δούκα

          • dim avatar
            dim @ Kostas nikolaou 06/02/2013 14:56:49

            1) Όποιος έχει κοινή λογική, και ξέρει να κάνει σωστές εκτιμήσεις, καταλαβαίνει ότι αν δε ψήφιζε ΝΔ, δε θα έχανε μόνο 30% αλλά 70%... Την ώρα της ψήφου το κάθε κόμμα προσπαθεί να σε προσεγγίσει με επιχειρήματα, που σε άλλους ακούγονται λογικά και σε άλλους λαϊκισμοί... Το ότι θα επανέλθουν όλα με ένα νόμο στα επίπεδα του 2009 εμένα, και προφανώς και στη συντριπτική πλειοψηφία των συνταξιούχων εκλαμβάνεται ως λαϊκισμός...

            2) Στους νέους δε θα πάρει ο Σύριζα τους 7 στους 10, γιατί έχει τεράστιο ρεύμα και η ΧΑ… Αυτό όμως αποδυκνύει και την ανωριμότητα των νέων, που μη έχοντας γνώση του τι σημαίνει να επενδύεις τις ελπίδες σου για το μέλλον σε ακραίους σχηματισμούς, θα βγάλουν μόνοι τους τα μάτια τους, αν επικρατήσουν τελικά αυτοί οι ακραίοι σχηματισμοί… Χρέος των ώριμων και με παραστάσεις ψηφοφόρων είναι α) να μεταπείσουν τα παιδιά τους να μη κάνουν το λάθος και στηρίξουν ακραίους σχηματισμού που θα οδηγήσουν τη χώρα σε εθνικό διχασμό και εθνικές καταστροφές, και β) να ψηφίσουν οι ίδιοι μαζικά τα κόμματα του δημοκρατικού τόξου, εξαιρώντας ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ (την αριστερή κυβέρνηση που ονειρεύονται στο ΣΥΡΙΖΑ δηλαδή) και ΧΑ…, ώστε να δράσουν εξισσοροπητικά προς την απερίσκεπτη επιλογή των νέων...

            3) Χούντα είναι όταν μια μειοψηφία επιβάλλει τα πράγματα με το έτσι θέλω στους πολλούς… Αυτοί που κλείνουν λιμάνια, αστικές συγκοινωνίες, δρόμους κλπ, και παραλύουν την οικονομική δραστηριότητα εκατομμυρίων Ελλήνων, που ταλαιπωρούν και βάζουν σε κίνδυνο τη ζωή εκατομμυρίων αποκλεισμένων συνανθρώπων τους, είναι ΧΟΥΝΤΑ… (όσο για το ότι απεργούν επειδή έχουν να πληρωθούν 6 μήνες το αφήνω εγώ ασχολίαστο… κατευθυνόμενοι είναι από ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ και αυτό φαίνεται από το ότι η απόφαση πάρθηκε με 8 – 7)

    • Afroditi P. avatar
      Afroditi P. @ dim 05/02/2013 21:06:28

      Τώρα χαρακτηρίζουμε και ''Χούντα'' όποιον εργαζόμενο απεργεί, επειδή , μεταξύ άλλων , έχει να πληρωθεί ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ -όπως οι ναυτεργάτες?

      • dim avatar
        dim @ Afroditi P. 05/02/2013 21:15:46

        Αυτούς που περιμένουν 6 μέρες να στείλουν το εμπόρευμα τους από τα νησιά, ή τους κατοίκους των νησιών που περιμένουν εμπορευματα τους σκέφτονται αυτοί που απεργούν? Προφανώς και όχι... Αν ήταν σωστοί, θα έκαναν αυτό που πρότεινε η μειοψηφία τους... Θα διέκοπταν για 24 ώρες την απεργία, για να τροφοδοτηθούν τα νησιά αλλά και να μη καταστραφεί η πραμάτεια των εμπόρων που δραστηριοποιούνται στα νησιά και περίμεναν πως και πως να την φέρουν στην ηπειρωτική Ελλάδα, και μετά ας ξαναπεργούσαν... Χούντα ανάλγητη και κατευθυνόμενη από το πιο απολυταρχικό - ολοκληρωτικό κόμμα που υπάρχει (μαζί με τη ΧΑ) στο πολιτικό σκηνικο, το ΚΚΕ...

  5. papasmurf avatar
    papasmurf 05/02/2013 19:19:08

    Τώρα να επιστρατεύουν εργαζόμενους απλήρωτους για ένα εξάμηνο δεν το λες και δίκαιο . Κρίμα Αντώνη άλλα μας έλεγες και κοίτα που καταλήξαμε .
    Συνέχισε να ακούς τον Χρυσοκάνθαρο και θα πας καλά ............

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ papasmurf 05/02/2013 19:32:37

      Δεν έχεις κι άδικο για το πρώτο που λες, αλλά πάντως υπήρξε κυβερνητική δέσμευση για την εξόφληση όλων των οφειλών, τη δέσμευση των ακτοπλόων για έναρξη διαπραγματεύσεων για συλλογική σύμβαση εργασίας, τη διασφάλιση της χρηματοδότησης του Οίκου Ναύτου και την αυτοτέλεια του Γραφείου Ευρέσεως Ναυτικής Εργασίας. Τώρα «μηδενική φορολόγηση» του εισοδήματος των ναυτικών και "συνολική επαναφορά στο προ των μνημονίων καθεστώς" είναι μάλλον αιτήματα σχεδιασμένα για να εξασφαλίσουν την όξυνση και τη συνέχιση της απεργίας.

      • papasmurf avatar
        papasmurf @ MAYRO XABIARI 05/02/2013 20:48:34

        ¨υπήρξε κυβερνητική δέσμευση για την εξόφληση όλων των οφειλών"
        Και εσύ τούς πίστεψες δηλαδή;

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ papasmurf 05/02/2013 21:01:39

          Ενώ τι θάπρεπε να κάνουν για να τους πιστέψουν; Να τους προσλάβουν στο Δημόσιο με εγγυημένο μισθό; Κι η απεργία δεν ξαναγίνεται αν αθετηθεί η συμφωνία; Μην τρελαθούμε τώρα, εκατοντάδες χιλιάδες εργαζόμενοι ή τέως εργαζόμενοι και νυν άνεργοι σ' όλη τη χώρα έχουν λαμβάνειν από τους εργοδότες τους, θα αισθάνονταν ευτυχείς να είχαν και αυτοί τη συμφωνία του κράτους για διαμεσολάβηση να πάρουν τα λεφτά τους. Αλλά αυτοί δεν έχουν λιμάνια για να κλείσουν...

          • papasmurf avatar
            papasmurf @ MAYRO XABIARI 06/02/2013 07:38:04

            Απεργία υπο καθεστώς επίταξης δεν γίνεται αγαπητέ.

          • MAYRO XABIARI avatar
            MAYRO XABIARI @ papasmurf 06/02/2013 11:06:20

            Μα δε θα υπήρχε επίταξη !...

      • Nike avatar
        Nike @ MAYRO XABIARI 06/02/2013 03:05:23

        -----πάντως υπήρξε κυβερνητική δέσμευση

        Σαν κι αυτή, που γράφει ο Ελεύθερος Τύπος και με ...καράφλιασε:

        "Στον αέρα το επίδομα για τους πολύτεκνους-Ξέχασαν να ορίσουν τη διαδικασία χορήγησης"

        Τα επιδόματα αυτά νομοθετήθηκαν με την παράγραφο 7 του άρθρου 7 του φορολογικού νόμου 4110/2013 .. Ωστόσο, με ευθύνη των πολιτικών ηγεσιών των υπουργείων Οικονομικών και Εργασίας, η διάταξη αυτή τέθηκε εντελώς… λειψή στο συγκεκριμένο νόμο, καθώς δεν αναφέρει
        ΟΥΤΕ κάθε πότε θα χορηγούνται τα επιδόματα αυτά (αν θα δίδονται ανά μήνα, δίμηνο ή τρίμηνο)

        ΟΥΤΕ από ποια υπηρεσία θα καταβάλλονται (αν θα είναι ο ΟΓΑ ή το υπουργείο Οικονομικών)

        ΟΥΤΕ με ποιες ακριβώς προϋποθέσεις ούτε με ποια δικαιολογητικά θα χορηγούνται!

        Δεν προβλέπει ΚΑΝ την έκδοση υπουργικής απόφασης που θα καθορίζει τη διαδικασία και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της (...)

        ... Οι ηγεσίες των δύο υπουργείων:

        α) μερίμνησαν ΑΜΕΣΑ προκειμένου να εφαρμοστούν χωρίς καμία καθυστέρηση οι διατάξεις του ν. 4093/2012 με τις οποίες προβλέπεται από την 1η-1-2013 η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ των τριτεκνικών και πολυτεκνικών επιδομάτων που χορηγούνταν επί 20 και πλέον χρόνια από τον ΟΓΑ! ...

        β) μερίμνησαν ΑΜΕΣΑ προκειμένου να εφαρμοστεί από την 1η-1-2013 η νέα επαχθέστερη για τους τρίτεκνους και τους πολύτεκνους κλίμακα υπολογισμού της μηνιαίας παρακράτησης φόρου μισθωτών υπηρεσιών (...)

        h**p://www.e-typos.com/Post.aspx?id=28694&title=

  6. anonymous avatar
    anonymous 05/02/2013 19:19:19

    Οι ναυτεργάτες χρήζουν μεγαλύτερης προσοχής διότι πρόκειται για δεδουλευμένα. Να μη φτάσουμε από το ένα άκρο στο άλλο.

    • ΛM avatar
      ΛM @ anonymous 05/02/2013 22:08:31

      Όντως οι ναυτεργάτες είναι απλήρωτοι πολύ καιρό και γι αυτό είναι πιό συμπαθείς από τους Μετρατζήδες που απαιτούσαν να ...εξαιρεθούν εν μέσω χάους. Βέβαια και οι έρμοι καλλιεργητές που θα καταστραφούν τα προϊόντα τους κι αυτοί δίκιο έχουνε και μάλιστα τεράστιο.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ΛM 05/02/2013 22:15:52

        Αυτό που δε λέει κανείς είναι ότι είναι απλήρωτοι διότι το κράτος χρωστάει τις άγονες γραμμές στους εφοπλιστές. Εν προκειμένω οι εφοπλιστές εξυπηρετούνται από την απεργία διότι δένει το καράβι και δεν έχουν έξοδα. Χωρίς την επιδότηση της άγονης το καράβι θα έδενε ούτως ή άλλως διότι δε θα έβγαζε τα έξοδά του.

        Βγαίνει λοιπόν το κράτος και δε δίνει τα οφειλόμενα και κάνει κι επιστράτευση. Θεωρώ ότι κάτι δεν πάει καλά.

      • Μπαρμπαθωμας avatar
        Μπαρμπαθωμας @ ΛM 05/02/2013 22:47:46

        Οι ερμοι καλλιερργητες, που τοσα χρονια ψηφιζαν ΠΑΣΟΚ, ας κοιμηθουν οπως εστρωσαν (60% επερνε το ΠΑΣΟΚ στην κρητη)!

    • ΛM avatar
      ΛM @ anonymous 05/02/2013 22:08:32

      Όντως οι ναυτεργάτες είναι απλήρωτοι πολύ καιρό και γι αυτό είναι πιό συμπαθείς από τους Μετρατζήδες που απαιτούσαν να ...εξαιρεθούν εν μέσω χάους. Βέβαια και οι έρμοι καλλιεργητές που θα καταστραφούν τα προϊόντα τους κι αυτοί δίκιο έχουνε και μάλιστα τεράστιο.

      • Nike avatar
        Nike @ ΛM 06/02/2013 03:08:50

        Δεν νομίζω να καταστρέφονται τα προϊόντα τους,
        γιατί επιτρέπουν να φεύγουν καράβια από τα νησιά για την Αττική. Απαγορεύουν να φεύγουν καράβια μόνο από την Αττική.

  7. Ραβινος avatar
    Ραβινος 05/02/2013 19:25:44

    Ξερουν απο δικτατοριες τα γκρουποσκουλα του ΚΚΕ,ΣΥΡΙΖΑ και δεν συμμαζευεται .Εχουν εμπειρια απο Γιαρουζελφκι,Σταλιν ,Ουλπριχτ και ολα τα αστερια της αριστερης παρανοησης !Ξερουν απο ελευθερια των γκουλαγκ της Σιβηριας και της αναθρωποφαγιας παιδιων τυπου Κιμ Ιλ Σουνγκ της Βορειας Κορεας .Αυτη ειναι η στρατηγικη τους και το οραμα τους γιατι τοσο καταλαβαινουν τοσο κανουν .Ρομποτακια του Περισσου & της Κουμουνδουρου.Χασατε συντροφια το 1945 και θα ξαναχασετε με τα μυαλα που κουμανταρετε !Οποτε τα κεφαλια κατω και λιγοτερα λογια και προπαγανδα και περισσοτερη δουλεια !

    • ΛM avatar
      ΛM @ Ραβινος 05/02/2013 22:03:11

      ''Χασατε συντροφια το 1945 και θα ξαναχασετε με τα μυαλα που κουμανταρετε !''
      Aυτό δεν είναι επιχείρημα. Κεραυνός είναι.

  8. Παρένθεση avatar
    Παρένθεση 05/02/2013 19:38:11

    Μα τι γίνεται ;;
    Αν όλη η κοινωνία είναι μια συντεχνία ( ναυτεργάτες ,αγρότες κ.λ.π.) τότε ποιός δημιουργησε αυτλη την συνεχνία απο το 1950 και μετά ;;

    H NΔ και το ΠΑΣΟΚ !!

    Τότε και αυτοί είναι μια συντεχνία!!!

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Παρένθεση 05/02/2013 21:02:29

      Σε λίγο θα ανακαλύψεις τον τροχό...

  9. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 05/02/2013 21:27:54

    Εκτιμώ ότι σε λίγο καιρό η κυβέρνηση θα θερίσει θύελλες.

    Η υπέρμετρη και αλόγιστη χρήση του δόγματος "Νόμος και Τάξη" σύντομα θα προκαλέσει τον αποτροπιασμό της κοινής γνώμης, σε συνδυασμό βέβαια με τη βάρβαρη φορολογία που θα ακολουθήσει.

    Αν νομίζουν οι επιτελείς του πρωθυπουργού ότι με αυτές τις μεθόδους ακραίας καταστολής θα προσελκύσουν συντηρητικούς ψηφοφόρους της ΧΑ, μάλλον αυταπατόνται.

    Οι συντηρητικοί αυτοί ψηφοφόροι που καταλήγουν σε αυτό το ακραίο πολιτικό μόρφωμα δεν θέτουν σαν προτεραιότητα τους ούτε την σύλληψη αντιεξουσιαστών, ούτε την επίταξη εξαθλιωμένων εργαζομένων. Κυρίαρχο κριτήριο στην ψήφο τους αποτελεί η βίαιη φτωχοποίηση τους από τα μέτρα των τελευταίων τριών ετών.

    Μπορεί η κυβέρνηση να επιτάξει τη βίαιη φτώχια και την ακραία ανεργία που μαστίζει ευρύτατα κομμάτια του πληθυσμού...;;;;

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ tzagerCrete 05/02/2013 21:49:47

      Πέστα αυτά στους σύντεκνους σου όταν σας χάριζε το ΠΑΣΟΚ λεφτά που προορίζονταν για ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες!

      • tzagerCrete avatar
        tzagerCrete @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 06/02/2013 01:24:32

        Η Κρήτη φίλε μου πάντα έπαιρνε λιγότερα από αυτά που προσέφερε στα ταμεία του κράτους!!!

        Μπορεί να φάγανε με χρυσά κουτάλια μερικοί Πασόκοι αγροτοσυνδικαλησταράδες αλλά η μεσαία και μικρή αγροτιά σε καμμιά περίπτωση δεν έφαγε περισσότερα από τους συναδέλφους τους σε άλλες περιοχές της Ελλάδας και κυρίως στη Θεσσαλία.

        Άσε λοιπόν το τοπικιστικό μένος και προσγειώσου στη νοσηρή πραγματικότητα.

        Εσύ να πεις στους δικούς σου μεγαλοκομματάρχες να γυρίσουν κανένα κλεμμένο στα ταμεία, μπας και δούμε καμμιά άσπρη μέρα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!

        • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
          Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ tzagerCrete 06/02/2013 08:14:59

          Ποιοι αγροτοσυνδικα-λησταράδες? Επικονωνείς με το μυαλουδάκι σου ή μας δουλεύεις?
          Από το Ρέθυμνο μέχρι τα Χανιά όλα εκείνα τα ξενοδοχεία με τι γίναν τη δεκαετία του 80? Σε κάθε κουτσοχώρι στη νότια πλευρά όλοι άνοιξαν και μια ταβέρνα? Με τι? Με το υστέρημα τους? Με το υστέρημα των Κρητικών?

          Τι παραπάνω προσέφερε η Κρήτη-εκτός από φόρους- στα ταμεία του κράτους? Τα χρέη που σας χάρισε ο Αντρέας τα ξέχασες? Τις επιδοτήσεις για καλλιέργειες που γίνονταν ό,τι άλλο εκτός από καλλιέργειες (μπορεί "άλλες ονειρικές" καλλιέργιες να γίνονταν) τις ξέχασες?
          Υποτιμάς τη νοημοσύνη μας?

          "..δεν έφαγε περισσότερα από τους συναδέλφους τους σε άλλες περιοχές της Ελλάδας και κυρίως στη Θεσσαλία.."
          Α, εντάξει δλδ., αφού δεν έγαγαν περισσότερα συγχωρεμένοι! Και κατηγορείς και τους άλλους και μετά έχω εγώ τοπικιστικό μένος!

          Άντε ρε, συνέλθετε, έχουμε δρόμο μπροστά μας, πρέπει να σταθούμε ενωμένοι, καταλάβετέ το!..

          Υ.Γ. Την Κρήτη την έχω στην καρδιά μου, την έχω επισκεφτεί πολλές φορές.. Αλλά παραδέξου το, πολλοί απ' τους σύντεκνους σου μπορεί να'ναι λεβέντες αλλά είναι και λαμόγια!

          • tzagerCrete avatar
            tzagerCrete @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 06/02/2013 09:19:09

            Δεν υποτιμώ κανενός τη νοημοσύνη Θόδωρε.

            Με το καλό να μας ξανάρθεις αλλά μάλλον τα'χεις μπερδέψει...

            Άλλοι τα έκαναν ξενοδοχεία και rooms to let στη βόρεια και νότια Κρήτη και άλλοι εμπορικά κέντρα και στριπτιτζάδικα στον κάμπο.

            Το φαινόμενο ήταν γενικευμένο και φυσικά δεν είχε τοπικό χαρακτήρα. Και δεν γινόταν μόνο το '80, αλλά και το '90 και το '00.

            Λαμόγια στον αγροτικό κόσμο υπήρξαν πολλά και παντού. Όμως επαναλαμβάνω ότι οι πελατειακές σχέσεις που επικράτησαν σε όλες ανεξεραίτως τις τελευταίες κυβερνήσεις προ μνημονίου κατέστρεψαν την μεσαία και μικρή αγροτιά!

            Ελπίζω να έχεις τα κότσια και τη νοημοσύνη να το παραδεχτείς και να μην αποπροσανατολίζεις την κουβέντα με συνθηματικού χαρακτήρα γενικεύσεις.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 06/02/2013 10:50:25

            !!!!!!!!!!!! Θόδωρε, καί ᾿γώ Κρητικιά εἶμαι, ντρέπομαι ὅμως γιά τήν λαμογιά τῶν Κρητικῶν!

            tzagerCrete, σέ μένα ν᾿ ἀπευθύνεσαι πού τά γνωρίζω (τά πρασινοσκάνδαλα) ἀπό πρῶτο χέρι. ῞Οσο γιά τήν σύγκριση Κρήτης-Λακωνίας πολύ ἀτυχής, ἄν συγκρίνεις πληθυσμιακά τίς δύο περιοχές! ῾Η Κρήτη πάντα ἔδινε τήν νίκη στό μπαστοκ!!!

          • tzagerCrete avatar
            tzagerCrete @ Φωτεινή 06/02/2013 12:19:09

            Φωτεινή μάλλον έχει επιταχθεί και η λογική σας μέσα στο γενικό χαμό της επιστράτευσης...

            Γιατί τότε η κυβέρνηση 'βάζει μπούτι' τους παραγωγούς της Κρήτης για να διαλύσει την απεργία των ναυτεργατών;;; Μήπως υπολογίζει στα ψηφαλάκια τους..;;;

            Μην ανησυχείτε... Οι μεγαοπαραγωγοί του Τυμπακίου, της Ιεράπετρας και της Κουντούρας Σαμαρά και Βενιζέλο ψήφισαν για να μη χάσουν τα κεκτημένα τους... Το Λασίθι παραλίγο να βαφτεί γαλάζιο στο χάρτη τις τελευταίες εκλογές!!!! Δεν το πήρες χαμπάρι;;;

            Οι μικροί και μεσαίοι αγρότες είναι όμως τελειωμένοι και το ξέρεις.

            Και δεν κατάλαβα το υφάκι σου... Και ποιός ανέφερε τη Λακωνία;;; Είπα ότι λαμόγια υπήρξαν και υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ! Σε όλες τις περιοχές. Τουλάχιστον η Κρήτη συνεισφέρει και με το παραπάνω στα κρατικά ταμεία, γιατί είναι αυτάρκης και διαθέτει μία βαριά τουριστική βιομηχανία. Άλλες όμως περιοχές της χώρας μόνο παθητικό παρουσιάζουν και συνεχώς την κρατική επιχορήγηση επιζητούν.

            Αυτή είναι η αντικειμενική αλήθεια. Αν δεν μπορείς να τη δεις, μάλλον στις κομματικές παρωπίδες ψάξε να βρεις τους λόγους...

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ tzagerCrete 06/02/2013 18:18:10

            Μἆλλον ἐσύ ἔχεις κομματικές παρωπῖδες οἱ ὁποῖες χρωματίσθηκαν ροζοκόκκινες ἀπό πράσινες! Τό 60% ΠΑΣΟΚ τοῦ Λασηθίου καί ῾Ηρακλείου ἔγινε 60% τσύριζα πού σώνει καί καλά θέλουν καί ἐπιδιώκουν τήν ἀνατροπή τοῦ ΑΣ. Καλλίτερα ἄστο, γιατί προκαλεῖς μιά ΔΕΞΙΑ Κρητικιά πού ἔφτυσε ΑΙΜΑ μέ τήν οἰκογένεια της ἀπό τούς σοσιαλΗστές τῆς Πατρίδας ἀπό τό 81 καί ἐντεῦθεν.

          • tzagerCrete avatar
            tzagerCrete @ Φωτεινή 07/02/2013 00:24:36

            Η Δεξιά στην Κρήτη αγαπητή μου πολύ απλά δεν υπάρχει!!!

            Πρώην νεοδημοκράτης είμαι, αλλά ποτέ δεν αισθάνθηκα δεξιός. Ποτέ!!! Οι καταβολές μου είναι κεντρώες φιλελεύθερες και είμαι υπερήφανος γι' αυτές!!!

            Δεν τα ξέρεις καλά τα αποτελέσματα των τελευταίων εκλογών στην Κρήτη αγαπητή μου. Στα Χανιά και στο Ηράκλειο όντως η δυναμική του ΣΥΡΙΖΑ ήταν έκδηλη. Αλλά στο Λασίθι με το ισχυρό λόμπι των θερμοκηπιάδων η διάφορα ήταν οριακή. Αυτό σχολίασα παραπάνω αλλά εσύ επιμελώς το παράβλεψες και το διαστρέβλωσες.

            Τι να κάνουμε Φωτεινή μου, η Κρήτη ποτέ δεν πρόκειται να σας κάνει τη χάρη να μπει στο κάδρο της εθνικιστικής Δεξιάς. ΠΟΤΕ!!!!

  10. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 05/02/2013 21:31:23

    Αδικο. Ας επιστρατευε η κυβερνηση και τα απληρωτα προς τους απεργους για να εμφανιστουν κι αυτα, να πληρωθουν οι ανθρωποι... Αληθεια, επιστρατευση χρηματων γινεται; Πλοιοκτητων; Αν η κυβερνηση χρειαζοταν αμεσα ενα πλοιο, θα επιστρατευε ενα; Ή αυτο ειναι "κακο προσωπο και ασυγχωρητη πραξη προς μια βασικη δραστηριοτητα της ελληνικης οικονομιας" αρα δεν θα το εκανε; Ψαχνω να μαθω, δηλαδη, ειμαστε ολοι ισοι απεναντι στο νομο;

    • Nike avatar
      Nike @ Φοιτητης 06/02/2013 03:11:13

      Επειδή είσαι φοιτητής, μάθε αυτό το βασικό:

      Επιτάσσονται πράγματα, επιστρατεύονται άνθρωποι.

  11. ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ 05/02/2013 21:41:37

    Καλά είναι τα αιτήματα καλές και οι απεργίες αλλά ρώτησε κανένας τους νησιώτες που είναι αποκλεισμένοι και δεν έχουν πια ούτε τα βασικά καθώς τα σουπερμάρκετ είναι άδεια; Αν χρειαστεί κάποιος να πάει σε νοσοκομείο πως θα πάει; Κολυμπώντας; Η συγκεκριμένη απεργία είναι καθαρά πολιτική γιατί εξαγγέλθηκε με βασικά αιτήματα που δεν είχαν να κάνουν με την κυβέρνηση αλλά με τους πλοιοκτήτες. Τά υπόλοιπα είναι προφάσεις εν αμαρτίαι για να δημιουργήσει ο Τσίπρας και η Παπαρήγα πρόβλημα στην κυβέρνηση. Ας επιτρέπαν την τροφοδοσία των νησιών και το συζητούσαμε. Πρέπει πια να σταματήσει η τακτική όλων αυτών που εκβιάζουν την κοινωνία για συντεχνιακά και κομματικά συμφέροντα. Η μέχρι τώρα τακτική των αγροτών είναι η ενδεδειγμένη. Αν όμως κλείσουν τους δρόμους και κοπεί η χώρα στα δυο δεν θα πρέπει η κυβέρνηση να τους αποτρέψει;

  12. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 05/02/2013 21:47:04

    Ναι, αλλά ΤΩΡΑ έχουμε δεξιό Πρωθυποργό..

    Βάλτε το καλά στο μυαλό σας, δεν θα σας περάσει αυτή τη φορά. Ξέρεις τι λέω..

    • tzagerCrete avatar
      tzagerCrete @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 06/02/2013 09:21:44

      Ποιά;;;

      Τη Μέρκελ..;;;

      Κεντροδεξιά, χριστιανοδημοκράτης πρωθυπουργός αγαπητέ...

  13. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 05/02/2013 21:47:27

    Δεν περιμένεις βέβαια απο το ΚΚΕ να βάλει μυαλό... Δεν είναι σε θέση! (ευτυχώς!)

    Ακόμα δεν μπορούν να καταλάβουν πως, ΙΣΩΣ ,ένας λόγος που έφτασαν στο 4% και πανε για...αρνητικό πρόσημο είναι πως μέ κατι παρόμοιες μακακίες στα πλοία παλιότερα, μεταξύ άλλων και δεκάδες χιλιάδες μαθητές είχαν χάσει τις εκδρομές τους!!!

    Σίγουρα θα απορούν τώρα πως ο μέσος όρος ηλικίας στην ΚΝΕ...δεν πέφτει με τίποτα απο τα 80 !

  14. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 05/02/2013 22:17:17

    Οι απεργίες ανά κλάδο μόνο κακό προκαλούν, στην κοινωνία και τους ίδιους. Και δεν έχουν αποτέλεσμα. Αν είχαμε συνδικάτα σοβαρά κι όχι πουλημένα, θα γινόταν μιά πανελλαδική απεργία διαρκείας αρκετών εβδομάδων και θα κοβόταν η όρεξη των εγχώριων κι εξωχώριων δυναστών. Θα καταλάβαιναν ότι με τις ζωές των ανθρώπων δε μπορούν να παίξουν και θα τελείωνε αυτή η ιστορία. Αλλά όλοι οι συνδικάλες είναι πιόνια του συστήματος, βουλευτές ή ότι άλλο με παχυλό μισθό σε αναμονή και κάνουν "μαγκιές" για τα μάτια του κόσμου.
    Θέλουμε αποτέλεσμα;! Για ένα μήνα να παραλύσει το κράτος και κάθε δραστηριότητα και τότε θα βλέπαμε πόσα απίδια βάνει ο σάκος! Κι εννοείται ότι κάτι τέτοιο δε γίνεται από τη μιά μέρα στην άλλη, Οργάνωση κι ενημέρωση αρκετό καιρό πριν ώστε οι πολίτες να λάβουν τα μέτρα τους και να προμηθευτούν τα αναγκαία για το διάστημα της απεργίας. Και μόνο σε αναμονή τέτοιου γεγονότος πολλά πόδια της εξουσίας θα έτρεμαν μέχρι πτώσης!

  15. Spyros STavropoulos avatar
    Spyros STavropoulos 05/02/2013 22:42:07

    Ορισμενοι τομεις δεν πρεπει να εχουν το δικαιωμα να κανουν απεργια. Τελος. Αν θελει καποιος να κανει απεργια να γινει ελευθερος επαγγελματιας και να κανει οση απεργια θελει. Τι θα πει κλεινουμε τα λιμανια, το μετρο τους δρομους? αυτα ηταν το 1984 σημερα δεν περνανε αυτα, σημερα θελουμε σταθεροτητα και αναπτυξη αυτο που δεν θελουμε ειναι συνδικαλιστες νοοτροπιας 80s που δεν ξερουν να κανουν τιποτα αλλο. Και ΟΧΙ το δικιο δεν ειναι το δικιο του εργατη χωρις αιτιολογια, ειναι το δικιο του 99% που χρησιμοποιει τα πλοια, λιμανια, δρομους εναντι του 1% που τα στερει απο τους υπολοιπους. Το δικιο ειναι το δικιο της πλειοψηφιας

  16. MCMLII avatar
    MCMLII 05/02/2013 22:52:50

    Δεν θα παραλύει μια ομάδα ατόμων την οικονομική δραστηριότητα και την εξυπηρέτηση όλης της κοινωνίας.

    Σύμφωνοι, αλλά η επιστράτευση εργαζομένων σε ιδιώτες (προσοχή το τονίζω ιδιώτες) εργοδότες, όταν αυτοί απεργούν με οικονομικά αιτήματα, είναι εμπλοκή του κράτους στην μεταξύ τους αντιπαράθεση. Προφανώς μια δεξιά κυβέρνηση αυτονόητα στηρίζει τα συμφέροντα των πλοιοκτητών (ενίοτε και χορηγών της) και όχι των εργαζομένων, αλλά δεν χρειάζεται να φοράει το προσωπείο "για την εξυπηρέτηση όλης της κοινωνίας".

    Στην περίπτωση των εργαζομένων του μετρό, η κυβέρνηση ως εργοδότης είχε άμεση εμπλοκή στην διαμάχη. Στα λιμάνια όμως, από πού κι ως πού;

    Όλα αυτά τα καμώματα αποδεικνύουν ότι ο αυτοκαλούμενος φιλελευθερισμός και της παρούσας δεξιάς παράταξης είναι απλώς ένας "φερετζές", για να το πιστεύουν οι αφελείς. Μόνο λόγια, χωρίς ουσία που να στηρίζεται σε κάποια ιδεολογία. Φιλελεύθερος σημαίνει λιγότερη παρέμβαση του κράτους στην αγορά (π.χ. άνοιγμα κάθε επαγγέλματος και φυσικά και του λιμενεργάτη), όχι υπερφορολόγηση της περιουσίας για διατήρηση ενός κράτους μαμούθ και συμπόρευση με τους κεφαλαιοκράτες.

    • dim avatar
      dim @ MCMLII 06/02/2013 22:27:09

      Υποχρέωση της εκάστοτε κυβέρνησης είναι να φροντίζει για να μη δημιουργούνται έκτακτες κοινωνικές ανάγκες... Τα νησία πρέπει να τροφοδοτούνται, οι έμποροι πρέπει να μπορούν να διακινήσουν τη πραμάτεια τους κλπ κλπ κλπ... Ας βρουν άλλο τρόπο οι ιδιώτες να πιέσουν τους εργοδότες τους, όχι μέσα από την δημιουργία προβλήματος στο υπόλοιπο 90% της κοινωνίας... Πχ, ας τροφοδοτούσαν σήμερα την αγορά, και μετά ξανά 48ωρη πχ, δε θα τους έλεγε κανείς κάτι... ή μειωμένα δρομολόγια, για να "πλήτουν" και τους εργοδότες τους που θα έχουν μειωμένα έσοδα, αλλά να τροφοδοτούν και την αγορά... Αλλά όχι, εκεί, υποκινούμενοι από ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ, αποφάσισαν με 8 - 7 τη συνέχιση της απεργίας... Η χούντα του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ δε θα περάσει όμως, η κοινωνία τους έχει καταλάβει πια...

  17. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 05/02/2013 23:01:46

    "λίγη υπομονή χρειάζεται ακόμα, αρχίζουν και φαίνονται τα πρώτα αισιόδοξα σημάδια …"
    Έλεος ρε φίλε, μας προσβάλλεις έτσι όπως μας αντιμετωπίζεις. Ούτε ο Στουρνάρας δεν τολμάει να τα πει έτσι.

  18. Σταύρος avatar
    Σταύρος 05/02/2013 23:03:50

    Αυτά είναι!!!
    Έρε γλέντια!!!
    Δώσε κι εμένα Μπάρμπα!!!!!!!!!

  19. anonymous avatar
    anonymous 05/02/2013 23:16:37

    και τι θα πει αυτό; Στη Λακωνία επίσης κατ εξοχήν αγροτική περιοχή η ΝΔ έπαιρνε 57%.

    • Μπαρμπαθωμας avatar
      Μπαρμπαθωμας @ anonymous 06/02/2013 17:00:34

      Δεν ηξερα οτι η Λακωνια εξυπηρετειται με καραβι. Ποιο ειναι, το οχηματαγωγο "Νησος Μανη";

  20. σκέπτομαι, άρα υπάρχω avatar
    σκέπτομαι, άρα υπάρχω 05/02/2013 23:21:06

    Αν ισχύουν τα περί μη καταβολής δεδουλευμένων, η σολομώντειος λύση θα ήταν η επίταξη των πλοίων και η ταυτόχρονη επιστράτευση των εργαζομένων για κάποιες ημέρες, και η διάθεση των εισπραττόμενων ναύλων για την πληρωμή των εργαζομένων.

    Αλλά αυτά δεν τα κάνει δεξιά κυβέρνηση που στηρίζεται και από εφοπλιστές, έτσι δεν είναι;

    Ο λαός ψήφισε ό,τι νόμιζε σωστότερο, τώρα καθένας βλέπει προς τα πού γέρνει η ζυγαριά...

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ σκέπτομαι, άρα υπάρχω 06/02/2013 01:46:40

      Παρα πολυ ενδιαφερουσα και σωστη προταση! Ετσι, λυνονται τα προβληματα ολων!

  21. tpe avatar
    tpe 06/02/2013 00:21:06

    @σκέπτομαι, άρα υπάρχω: Ενδιαφέρουσα σκέψη...

    • σκέπτομαι, άρα υπάρχω avatar
      σκέπτομαι, άρα υπάρχω @ tpe 06/02/2013 16:44:24

      Η έλλειψη κοινού νου (που συχνότατα μεταφράζεται σε επικοινωνιακή πανωλεθρία) από την κυβέρνηση είναι ορατή δια γυμνού οφθαλμού.

      Κάτι παρόμοιο είχα σκεφθεί και για το θέμα με τον φόρο πολυτελείας στα σκάφη. Ένας υπουργός κατέθεσε το νομοσχέδιο την μία ημέρα, οι (αγγλο/αμερικανοτραφείς) εφοπλιστές τού σήκωσαν με χαρακτηριστικό τρόπο τον μέσο της δεξιάς τους χειρός, και η κυβέρνηση, αλαφιασμένη και φοβισμένη, σάλπισε άτακτη υποχώρηση (ψελλίζοντας κάτι για έναν άλλο παρόμοιο φόρο που ήταν στα σχέδια, αδιευκρίνιστου όμως ύψους σε σχέση με τον κακήν-κακώς καταργούμενο), δείχνοντας σε όλη την κοινωνία ότι λειτουργεί "τοις κείνων ρήμασι πειθομένη".

      Να σημειώσω ότι διαφωνώ με τον υπόψιν φόρο. Όφειλε να ισχύει μόνο για σκάφη που θα αγόραζονταν από τώρα και στο εξής και όχι αναδρομικά. Είναι καταστρατήγηση της σχέσης ειλικρίνειας και αμοιβαιότητας να φορολογείς την κτήση αγαθού με διαφορετικό καθεστώς από αυτό που εγνώριζε ο φορολογούμενος τη στιγμή της αγοράς. Η ανάπτυξη φορολογικής συνείδησης δεν γίνεται με την έκδοση πολύχρωμων ιλουστρασιόν φυλλαδίων, αλλά με αταλάντευτη γραμμή πλεύσης από τα πιο μικρά ως τα μέγιστα.

      Παρά την διαφωνία μου, από τη στιγμή που επιλέχθηκε η θέσπιση του συγκεκριμένου φόρου, ήταν επικοινωνιακή γκάφα ολκής η όλη συμπεριφορά της κυβέρνησης. Σοβαρή κυβέρνηση, σοβαρού κράτους θα έλεγε: έχετε δίκιο, δεν επιθυμούμε να διπλοφορολογήσουμε τα σκάφη σας, γι' αυτό ό,τι πληρώσετε τώρα (που έχουμε ταμειακές ανάγκες) σε φόρο πολυτελείας θα σας πιστωθεί όταν θα έλθει η στιγμή για να πληρώσετε τον άλλο φόρο. Όμορφες και καθαρές δουλειές. Το ίδιο περίπου που ισχύει για τον ειδικό φόρο στα καύσιμα για θέρμανση: πλήρωσε αυξημένη τιμή λίτρου τώρα και αν δικαιούσαι επιδόματος, θα τα πάρεις αργότερα πίσω. Αντί αυτού φάνηκε μια κυβέρνηση να τα κατεβάζει (για άλλη μια φορά) στους οικονομικά ισχυρούς. Έλα όμως που οι ψήφοι τους δεν της αρκούν...

      Το ίδιο πατατράκ έγινε και με την αμίμητη πράξη νομοθετικού περιεχομένου για την είσπραξη χρημάτων από μεγαλοπρομηθευτές του δημοσίου χωρίς φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα (αλήθεια πού είναι το επείγον και απρόβλεπτο που προβλέπει το σύνταγμα; ). Αντί να βάλουν μια παράγραφο ότι η προσωρινή άρση της σχετικής υποχρέωσης ισχύει υπό την αίρεση, ότι εντός τριών εργασίμων ημερών θα υποβληθούν οι σχετικές ενημερότητες, τα δώσανε όλα φόρα παρτίδα στους ισχυρούς, χωρίς καν το παραμικρό φύλλο συκής. Κι έτσι η κοινωνία τώρα λέει -με το δίκιο της- στους καφενέδες και στα κομμωτήρια της χώρας ότι η κυβέρνηση είναι ομόκλινη της οικονομικής ολιγαρχίας.

      Πιο (επικοινωνιακά) ανόητος πεθαίνεις...

  22. Νεοδημοκράτης συνδρομητής avatar
    Νεοδημοκράτης συνδρομητής 06/02/2013 00:53:15

    ποιά είναι τελικά η σύννομη απεργία;
    πότε δικαιούται ο εργαζόμενος να απεργήσει χωρίς να επιταχθεί;
    υπό ποιές προυποθέσεις εξασκείται το δημοκρατικό αυτό δικαίωμα; (εξαιρώντας το προφανές: όταν υπάρχει δημοκρατία)

    • dim avatar
      dim @ Νεοδημοκράτης συνδρομητής 06/02/2013 01:51:42

      Η δημοκρατία έχει νόμους και οι νόμοι ορίζουν και τα όρια... Και η επίταξη για την περίπτωση αυτής της απεργίας (όπως και στο ΜΕΤΡΟ) σαφώς και προβλέπεται από το νόμο, και επιβαλλόταν να διαταχθεί… Όταν έχουμε άμεση κοινωνική ανάγκη, δε μπορεί μια χούφτα άτομα να παραλύουν όλη την οικονομική δραστηριότητα μιας χώρας ή να εμποδίζουν τους ανθρώπους να κινηθούν από και προς τα νησιά μας… Επιτέλους ας επικρατήσει η κοινή λογική… Δε μπορεί να πιέζουν οι 5 εις βάρος των άλλων 95…

    • ARFO avatar
      ARFO @ Νεοδημοκράτης συνδρομητής 06/02/2013 01:52:44

      ΚΑΜΙΑ
      ΠΟΤΕ

  23. dim avatar
    dim 06/02/2013 01:59:02

    Καλά, φυγε εσύ έξω για 5-6 χρονάκια και άσε εμάς να φτιάξουμε τα δημοσιονομικά μέχρι το τέλος του χρόνου... Αν τα φτιάξουμε, ξαναγυρνάς, αν όμως όπως προβλέπεις δε φτιαχτούν, τότε ετοιμάσου να σου έρθουν έξω και κανα δυο εκατομμύρια ακόμα Έλληνες, γιατί αυτή η κυβέρνηση είναι η τελευταία ελπίδα της πατρίδας μας... Αν αποτύχει, και ανέβουν στην εξουσία τα δύο άκρα (κυβέρνηση Σύριζα και αντιπολίτευση ΧΑ) ο εθνικός διχασμός και οι εθνικές καταστροφές θα είναι θέμα ημερών ή εβδομάδων....

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ dim 06/02/2013 13:59:28

      Δεν προβλεψα οτι δεν θα φτιαχθουν, προβλεψα οτι η διαχειριση των συνταξιοδοτικων (και οχι μονο) ταμειων θα παραμεινει αθλια. Και δεν εχω να παω πουθενα εξω, εδω σπουδαζω. Οσο για τα "ακρα" δεν θα ειναι κανενος ευθυνη παρα αυτων που τοσα χρονια διαχειριστηκαν τοσο "καλα" την χωρα που εκαναν τα ακρα να φαινονται αξιοπιστα...

  24. pvl avatar
    pvl 06/02/2013 10:47:25

    κυριακη ολοι στον πειραια θα πραγματοποιηθει ερανος για τους απληρωτους εφοπλιστες ειναι σε κατασταση δραματικη οπως ειπε ο υπουργος εχουν κυκλο εργασιων μονο 30000000....ευρω ο καθενας και τους επιβαλλουν φορο ετησιο 14000ευρω και τους δινουν επιστροφη μονο 200000ευρω απο επιστροφες και δωρεαν πετρελαιο οπως στους αγροτες και ζηταμε απο αυτους τους ανθρωπους να πληρωσουν τους ναυτεργατες...η αδικια αυτη δεν θα περασει ειναι ντροπη να μην μπορεις να βαλεις πετρελαιο στην θαλαμηγο τους που ακουστηκε αυτο...αχαριστοι ολοι μαζι με τροφιμα και ρουχα καθως και χρηματα στους απορους εφοπλιστες επισης αυτοι οι ναυτεργατες ας καταλαβουν κι ας δουλεψουν αλλα 2 χρονια για καλο σκοπο ειναι να σωθουν οι δυστηχοι εφοπλιστες ελεος πλεον σ αυτη την χωρα....

  25. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 06/02/2013 10:56:09

    Να κάνω μια αφελή ερώτηση: Απεργία κάνουν οι ναυτεργάτες ή κατάληψη και παρεμπόδιση απόπλου; Διότι το πρώτο είναι νόμιμο αλλά αυτό σημαίνει ότι όποιος θέλει μπορεί να δουλέψει, το δεύτερο είναι παράνομο και δεν προστατεύεται από τους νόμους καμιάς δημοκρατίας.

  26. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 06/02/2013 11:15:22

    Αντιγράφω από τις ειδήσεις:

    "Η ΠΝΟ αποφάσισε να υπάρχουν από τα ξημερώματα ομάδες περιφρούρησης στους καταπέλτες των πλοίων για να εμποδίσουν τον απόπλου.
    Προκειμένου να αποτραπούν τα σχέδια των συνδικαλιστών και να μεριμνήσουν ώστε να υλοποιηθεί κανονικά η επιστράτευση, συγκεντρώθηκαν από νωρίς στο λιμάνι ισχυρές δυνάμεις των ΜΑΤ. Οι ναυτεργάτες αντέδρασαν, ωστόσο τα πλοία κατάφεραν να αποπλεύσουν, ενώ σε μια περίπτωση σύμφωνα με καταγγελίες συνδικαλιστών κόπηκαν οι κάβοι από το προσωπικό του πλοίου και τον λιμενάρχη."

    Νομίζω είναι σαφές ότι όπως είναι συνηθισμένο με τις απεργίες που πρωτοστατεί το ΠΑΜΕ, δεν πρόκειται για απεργίες αλλά για καταλήψεις, βίαιη παρεμπόδιση απόπλου και όσων θέλουν να δουλέψουν. Λοιπόν αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΓΙΑ και δεν προστατεύεται από κανένα νόμο ή σύνταγμα.

  27. tassos avatar
    tassos 06/02/2013 12:53:05

    προς φίλο dim. μέχρι το τέλος ποιανού χρόνου???? εδώ γελάνε!!!

  28. tassos avatar
    tassos 06/02/2013 12:58:03

    η υποκρισία στο μεγαλείο της. Λένε οι της κυβέρνησης) ότι νοιάζονται για τους κατοίκους των ακριτικών νησιών και για να μην έχουν προβλήματα. Όταν αφήνουν όλα αυτά τα νησιά χωρίς γιατρούς δεν κινδυνεύουν οι άνθρωποι; Πού είναι λοιπόν η ευαισθησία τους; Αλλά τότε δεν μας ενδιαφέρει. Αυτό δεν είναι απύθμενη υποκρισία;

  29. tassos avatar
    tassos 06/02/2013 13:19:55

    σε μερικά χρόνια όταν θα άρχίσει η ανάπτυξη θα πηγαίνετε με 300 ευρώ και θα αγοράζετε και του πουλιού το γάλα. υπομονή. Ανάπτυξη είναι αυτή. Υπομονή 50 χρόνια είναι αυτά , θα περάσουν!!

  30. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 06/02/2013 13:22:17

    Θα σας ξανάρθω σίγουρα, γιατί τέτοιες έντονες συζητήσεις τις απολαμβάνω, ειδικά με καλή Κρητική ρακή και το αψύ ταπεράμεντο των Κρητικών, που -σίγουρα- το 'χεις κι εσύ, απ' ότι φαίνεται!

    Κατά τ' άλλα, αλλά λόγια να αγαπιόμαστε!

    Εγώ απάντησα εξαρχής σ' αυτά που ανέφερες για συγκυβέρνηση από τον Νοέμβριο 2012 με το ΠΑΣΟΚ και για το΄δόγμα "Νόμος & Τάξη". Αυτές οι τοποθετήσεις σου έμοιαζαν ειρωνικές για την προσπάθεια που γίνεται πιστεύω από την κυβέρνηση να βάλει μια τάξη επιτέλους στη χώρα!
    Και με τον Μητσοτάκη και με τον Καραμανλή μετά από λίγο να οι καταλήψεις, να οι απεργίες, να οι πορείες και οι συμπλοκές..
    Τυχαία γίνονται αυτά, κάποιος δεν τα υποκινεί?

    Υ.Γ. Υπερασπίζεσαι τους συμπατριώτες σου και καλά κάνεις (αυτό δα έλειπε..). Ωστόσο ξέρεις σίγουρα τι γινόταν στην Κρήτη, όσο και να θες να τα αμβλύνεις..
    Εδώ και 100 χρόνια τα είπε και ο συμπατριώτης σας ο ανυπέρβλητος Ν. Καζαντζάκης άλλωστε..

    Να 'σαι καλά!

  31. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 06/02/2013 14:02:14

    Για να επιστρεψουμε στο θεμα, επιστρατευση μπορει να κανει η κυβερνηση σε οποιονδηποτε εργαζομενο; Δηλαδη αν οι εργαζομενοι σε μια ιδιωτικη εταιρεια κανουν απεργια, μπορει η κυβερνηση να τους γυρισει αναγκαστικα πισω στις δουλειες τους;

  32. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 06/02/2013 17:02:22

    β) να ψηφίσουν οι ίδιοι μαζικά τα κόμματα του δημοκρατικού τόξου, εξαιρώντας ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ (την αριστερή κυβέρνηση που ονειρεύονται στο ΣΥΡΙΖΑ δηλαδή) και ΧΑ…, ώστε να δράσουν εξισσοροπητικά προς την απερίσκεπτη επιλογή των νέων…

    Δηλαδή dim καλείς τους νέους να ψηφίσουν : νδ, πασοκ, ανελ, δημαρ. Δηλαδή πασοκ με το υποκαταστατο του και νδ με το υποκαταστατο της. δηλαδή αυτούς που έφτασαν τη χώρα στη χρεοκωπια. και ύστερα μου λες οτι είναι ανώριμοι οι νέοι...

    • dim avatar
      dim @ Kostas nikolaou 06/02/2013 18:41:56

      Καλά, και οι ΑΝΕΛ με δηλώσεις τύπου "Τσολάκογλου, προδότες, δοσίλογοι κλπ" κινούνται στα όρια της δημοκρατίας...

      Δε καλώ κανέναν σε τίποτα, απλά εύχομαι και ελπίζω οι νέοι να μη παρασυρθούν από τη δημαγωγία των άκρων.... Η λύση ποτέ δε βρίσκεται στα άκρα... Τα άκρα δημιουργούν πολλά περισσότερα προβλήματα από όσα υποτίθεται ότι κόπτονται για να λύσουν...

      Άν δεχθούμε ότι τα άκρα εξαιρούνται και δε θεωρούνται ως ενδεδειγμένη επιλογή, από εκεί και πέρα ο κάθε ένας νέος πρέπει να επιλέξει αυτό που είναι πιο κοντά στη δική του λογική και ιδεολογία... Εγώ αν ήμουνα ένας συντηρητικός, πατριώτης, φιλελεύθερος στα οικονομικά νέος θα διάλεγα τη ΝΔ... Αν είχα σοσιαλιστικές πεποιθήσεις θα διάλεγα ΔΗΜΑΡ (και όχι ΠΑΣΟΚ λόγω του αμαρτωλού παρελθόντος του).. Αν είχα οικολογικές ευαισθησίες θα ψήφιζα ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ.. Αν ήμουνα αμιγώς φιλελεύθερος και στα οικονομικά και στα κοινωνικά θα ψήφιζα ΔΗΞΑ-ΔΡΑΣΗ-ΦΙΣ... Υπάρχουν τόσες και τόσες δημοκρατικές επιλογές... Τα απολυταρχικά - ολοκληρωτικά - κομμουνιστικά - μαρξιστικά - φασιστικά κόμματα δε θα έπρεπε σε μια υγιή νεολαία να αποτελούν ούτε καν "πιθανή επιλογή"…

    • dim avatar
      dim @ Kostas nikolaou 06/02/2013 18:48:03

      Επίσης λες "δηλαδή αυτούς που έφθασαν τη χώρα στη χρεωκοπια, και ύστερα μου λες ότι είναι ανώριμοι οι νέοι"

      Μα αυτοί που έφθασαν τη χώρα στη χρεωκοπια (δηλαδή το ΠΑΣΟΚ κυρίως, αλλα ας δεχθούμε ότι έχει και η ΝΔ το μερίδιο που της αναλογεί), από κάποιους εκλέχθηκαν... Από ποιους? Από τους αντίστοιχους "νέους" της δεκαετίας του 80 και του 90 που θέλανε το εύκολο δανεικό χρήμα, τη καλοπέραση κλπ... Και τώρα που το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ λένε ότι "παιδιά δεν υπάρχουν άλλα δανεικά, τα κεφάλια μέσα και να στρωθούμε στη δουλειά", έρχεται το νεο ΠΑΣΟΚ, ο ΣΥΡΙΖΑ, και υπόσχεται ότι όλα θα τα γυρίσει με ένα νόμο στο 2009, ότι δε θα υποφέρουν με ένα μαγικό τρόπο οι εργαζόμενοι και οι άνεργοι, και οι "νέοι" νέοι της τωρινής εποχής, όπως πάντα "ανώριμοι" και χωρίς "βιώματα και παραστάσεις", παρασύρονται από το λαϊκισμό αυτό, και ψηφίζουν συντριπτικά το νεο ΠΑΣΟΚ της σημερινής εποχής.... τον ΣΥΡΙΖΑ....

  33. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 06/02/2013 17:10:52

    2) Ναι, αλλα αυτα τα κομματα του "δημοκρατικου τοξου" ειναι που διελυσαν την χωρα και ασφαλως οι νεοι δεν μπορουν να εχουν καμια εμπιστοσυνη οσο παραμενουν πρωτοκλασσατα στελεχη. Αν θελετε οι νεοι να ψηφιζουν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ πρεπει το 90% των βουλευτων αυτων των κομματων να αποσυρθει και να μπουν νεοι, αφθαρτοι με οραμα.

    3)Η χουντα εχει πολλους ορισμους και ειναι υποκειμενικη. Χουντα για μενα ειναι να εχω δουλεψει ενα 6μηνο, να μην εχω πληρωθει και να με επιστρατευει η κυβερνηση να παω να δουλεψω (χωρις παλι να πληρωθω) και παροτι ειμαι ιδιωτικος υπαλληλος. Το σωστο, οπως ειπε και πιο πανω σχολιαστης, θα ηταν και η επιταξη των πλοιων για μερικες μερες ωστε με τα εσοδα να πληρωθουν οι απληρωτοι. Το οτι θεωρειτε απιστευτο οτι μπορει να ειναι απληρωτοι και λετε οτι ψευδονται για κομματικους σκοπους σε οικονομια που αυτη τη στιγμη πανω απο μισο εκατομμυριο ανθρωποι (απο τα πεντε του εργ.δυναμικου - ητοι το 10%) ειναι απληρωτοι φανερωνει ελλειψη αντιληψης της οικονομικης καταστασης ή πραγματικη κομματικη τυφλωση.