#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/10/2010 07:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστολή φωτιά του Γιάννη Καψή με στόχο τον Πάγκαλο!



Επιστολή φωτιά του Γιάννη Καψή κατά του κ. Θ. Πάγκαλου,  δημοσιεύουν "τα Επίκαιρα"

Η επιστολή έχει όπως παρακάτω:


" Κύριε Διευθυντά,



Φτάνει πια! Οι εβδομαδιαίες -όπως η προ ημερών- εκρήξεις αρλουμπολογίας του κληρονόμου της «θείας Αγλαΐας» αντιπροέδρου της κυβέρνησης κ. Πάγκαλου έφθασαν στα όρια της συκοφαντικής δυσφήμησης δια του Τύπου και απειλούν να ολοκληρώσουν την απαξίωση της πολιτικής στην πιο κρίσιμη περίοδο που διέρχεται η χώρα μας , όταν και άλλοι συνάδελφοι σπεύδουν να ενστερνιστούν τις συκοφαντίες του.
Ο κ. Πάγκαλος ανατρέπει και το δικαιικό μας σύστημα και προσφεύγει σε μεθόδους της Ιεράς Εξέτασης καλώντας τα θύματα των συκοφαντιών του να αποδείξουν την αθωότητα τους.

Παρά αυτά θα τον ακολουθήσω. Του απαντώ :

- Ουδέποτε έκανα ή επεχείρησα να κάνω οποιονδήποτε διορισμό στο Δημόσιο ή στις αμαρτωλές δημοτικές επιχειρήσεις.
- Υπερασπίστηκα με σθένος τον λεγόμενο «νόμο Πεπονή», δηλαδή τη διαδικασία του ΑΣΕΠ, τη σπουδαιότερη ίσως κοινωνική αλλαγή της οκταετίας του Ανδρέα Γ. Παπανδρέου, και ουδέποτε επιχείρησα να ρίξω σε αυτόν ευθύνη για την ανεργία.
- Πολέμησα την νοοτροπία των «δικών μας παιδιών». Και υπερασπίστηκα το δικαίωμα όλων, ανεξαρτήτως κομματικής προέλευσης, να έχουν πρόσβαση στην
εργασία.


Είναι αλήθεια ότι είχαμε πάντοτε διαφορά νοοτροπίας με το συντονιζόμενο από τον κ. Ραγκούση αντιπρόεδρο όσον αφορά την λειτουργία ενός πολιτικού.

«Εσένα ποιος σε χρηματοδοτεί;» με είχε ρωτήσει λίγο πριν από τις τελευταίες εκλογές που πήρα μέρος.

«Κανείς», του είχα απαντήσει.

«Ε τότε δεν θα εκλεγείς». Και δεν εξελέγην. Εκείνος ήρθε πρώτος…


Απειλείται δε και η εκλογή της συζύγου του.


Και για να τελειώνουμε: Ο Πάγκαλος υποστηρίζει ότι υπήρξε φαύλος. Δεν θα τον διαψεύσω. Για να το λέει. Αρνούμαι όμως αυτήν την κατηγορία για τον εαυτό μου. Στην πολιτική έδωσα, δεν πήρα. Αναγκάστηκα να πουλήσω ένα κτήμα στο Διόνυσο, ένα διαμέρισμα στην Ιπποκράτους (της συζύγου μου) και ένα εξοχικό στο Σοφικό (της συζύγου μου) και αυτή τη στιγμή η μόνη ιδιοκτησία που έχω είναι το σκάφος μου (12 μέτρα) και ένα αυτοκίνητο που αγόρασα μεταχειρισμένο. Και δεν προσδοκώ καμία κληρονομιά. [Σημείωση: Προς αποφυγή παρανοήσεων. Δεν αμφισβητώ επ’ουδενί την νομιμότητα των κτήσεων του κ. Πάγκαλου και όπως, δε, είπε ο κ. Βουλγαράκης, παν το νόμιμο είναι και ηθικόν. Μόνον που ο κ. Βουλγαράκης δεν έκανε ποτέ τον Σοσιαλιστή.]


Ελπίζω ο κ. Πάγκαλος να μην μου απαντήσει. Θα το θεωρήσω σαν αίτηση συγγνώμης. Διαφορετικά θα ήταν δυσάρεστο να ανεβοκατεβαίνουμε στα κτήρια της τέως Σχολής Ευελπίδων.


Γιάννης Καψής "
http://online-pressblog.blogspot.com/2010/10/blog-post_5202.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 09/10/2010 07:46:49

    Ελα γερο Καψη,που δεν ηξερες ποιος τον χηματοδοτουσε τον Παγκαλο και ολους εσας,ο Κοκκαλης ο κουμπαρος,ο Λαμπρακης,πως κανατε τις προεκλογικες σας εκστρατειες,με τι λεφτα,τα παιδια σου δεν γνωριζαν,το ενα στον ΔΟΛ,μεγαλο στελεχος και ο αλλος στον Μπομπολα,λιγο πριν απελθεις στον κυριο θυμηθηκες να κανεις αντισταση στον Παγκαλο και στο συστημα που πιστα το υπηρετησατε.Πιες νερο του Καματερου,να γιανεις απο τις τυψεις.Τα παιδια σου πιστα αντιγραφα δικα σου ειναι.
    Οσο για τον Παγκαλο,τον Τσοχατζοπουλο,τον Λιβανη,και ολους αυτους που πλουτισαν απο τους κοπους μας ασκωντας εξυπνη προσωπικη πολιτικη επενδυσεων,εσυ δεν ηξερες τιποτα ,γιατι σιωπουσες .
    Εμπαθης εισουν παντα,και προσωπολατρης,και υπαλληλος του Αφεντικου.







    π

  2. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 09/10/2010 08:38:41

    kiki: Συγχαρητήρια. Αυτή ειναι η απάντηση στον κ. Καψή. Όσον αφορά τον πολιικό κ. Πάγκαλο, καλύτερα να πάψομε να ασχολούμεθα μαζί του.

  3. ΔΙΚΑΙΟΣ13 avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ13 09/10/2010 09:14:05

    Mπράβο κικι έτσι είναι ..όταν έτρεχε γύρω-γύρω από τον Κόκκαλη καλά ήταν?
    Έχει πλάκα όμως το πράγμα το πράγμα έτσι όπως ξεφωνίζονται τα λαμόγια....

  4. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 09/10/2010 09:17:21

    Οριστε ενας φανταστικος διαλογος των δυο ανδρων:

    Κ: Εισαι φαυλος.
    Π: Ειμαι.
    Κ: Ποιος σε χρηματοδοτει:
    Π: Δεν σου λεω.
    Κ: Ποιος σε χρηματοδοτει;
    Π: Δεν σου λεω.
    Κ: Ρε λεγε ποιος σε χρηματοδοτει;
    Π: Γιατι τι θελεις;
    Κ: Τιποτα ψαχνει και ενας αλλος χρηματοδοτη.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/10/2010 10:19:51

    Έχουν πλάκα στο ΠΑΣΟΚ μου θυμίζουν τις γριούλες που στα στερνά ανακαλύπτουν την μετάνοια προ του τέλους μετά από ένα "έντιμο βίο" να προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα πεπραγμένα για το βιός που απέκτησαν....

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/10/2010 10:28:27

    Καποτε ο Καψης εγραφε αρθρα και απειλουσε με Ειδικο Δικαστηριο οποιον πολιτικο απεμπολουσε κυριαρχικα δικαιωματα στο Αιγαιο με την κατηγορια της προδοσιας.
    Τωρα εχει την ιδια γνωμη;Οι γιοι του που ειναι στο συγκροτημα τυπου που υπηρετησε λενε τα ιδια;

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 09/10/2010 10:50:49

    Γιά Νίκο Θ:

    Τ’αρπακτικά όρνεα ακονίζουν μαχαιροπήρουνα γιά το μέγα και μέχρι σκασμού φαγοπότι, στον Nεοσύστατο και Βαθύπλουτο Δήμο Σαρωνικού (μαχαιροπήρουνα ακονίζει και η ποντικομαμή), όπως «συμφώνησαν» ο προσκυνημένος με τον πορθητή, ο οποίος όπου νάναι μάς ξανάρχεται γιά δεύτερη φορά, μέσα σ’έξι μήνες!..

    Και όπως έχω ήδη ξαναγράψει, στον Βαθύπλουτο Δήμο Σαρωνικού (Attica Riviera), και κατά ΠΟΛΥ περίεργη σύμπτωση, το επίθετο της Πλειοψηφίας των αρπακτικών ορνέων, τελειώνει σε... «--άκη»!..

    Και στον οποίο Νεοσύστατο!!! και Βαθύπλουτο Δήμο Σαρωνικού, υποψήφια δήμαρχος είναι η υπέρμετρα φιλόδοξη persona non grata «Ηillary των Καλυβίων» κ. Χριστίνα Πάγκαλου-ΧριστοφΑΚΗ.

    Γι’αυτό, οι ιδιοκτήτες στις περιοχές του Προνομιούχου και Βαθύπλουτου Δήμου Σαρωνικού (ΣΧΕΔΟΝ το μισό Δυτικό μέτωπο της Αττικής με τον Σαρωνικό!!!), έχουμε κυριολεκτικά στο μικροσκόπιο κι ασχολούμεθα νυχθημερόν, με τα έργα και τις ημέρες του ζεύγους Θεόδωρου και Χριστίνας Πάγκαλου-ΧριστοφΑΚΗ, του ΜΕΓΑΛΟκατασκευαστή ΧριστοφΑΚΗ μπαμπά της, αλλά, και, των λοιπών αρπακτικών ορνέων, των σε.. «--άκη»!..

    Και ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ, ΠΑΡΟΥΣΕΣ και ΠΑΡΟΝΤΕΣ, πρόκειται να προκαλέσουμε κυριολεκτικά, «μαγνητική περιστροφή των πόλων της Γης», στο εκλογικό «ραντεβού» που έχουμε μαζί τους, τον Νοέμβριο 2010.

    Και στο οποίο εκλογικό «ραντεβού», ΑΥΤΟΙ, μάς θέλουν διακαώς, απόντες.

    Επειδή, ΑΠΟΧΗ = ΣΥΝΕΝΟΧΗ
    Στα νεοταξικά, πολυμορφικά, μασκαρεμένα ΚΑΙ Θανατηφόρα, Εγκλήματά ΤΟΥΣ

    Με Αποφασιστικότητα κι Eλπίδα,
    η Dimi

  8. Δεξιός avatar
    Δεξιός 09/10/2010 11:34:33

    Δε μας είπε ο Καψής τί ακριβώς επάγγελμα κάνουν τα παιδάκια του, ποιός τους πληρώνει, τί μέσα μετέρχονται, ποιούς υπηρετούν, πόσο σωστά κάνουν τη δουλειά τους, κλπ. Κάποτε η παρέα του οι ΠΑΣΟΚοι κατηγόρησαν το Μακαριστό Χριστόδουλο γιατί, λέει, είπε πως την περίοδο '67 - '74 διάβαζε και δεν αντελήφθη τη "δικτατορία". Ο κ. Καψής, χρόνια υπουργός του Ωλετήρα της Ελλάδας, γιού Ωλετήρα και μπαμπά Ωλετήρα, συνάδελφος του Παγκάλου στο Εξωτερικών, τί ακριβώς έκανε όταν τά 'τρωγε ο Πάγκαλος; Ταξείδια με τα δικά μας λεφτά;
    Όσο για τον Πάγκαλο: αν είχε τα κότσια θά 'πρεπε αμέσως μετά τη δήλωσή του, αναλογιζόμενος τις ευθύνες του, να τινάξει τα μυαλά του στον αέρα