17/03/2009 03:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστολή του Κάρλος στον …Ομπάμα !!!


______________________________________________________________________________________________________________
Ένα τεράστιο θέμα - που αφορά και την Ελλάδα -  ανοίγει ο Κάρλος από τη φυλακή του στην Γαλλία. Έστειλε επιστολή στον ... Ομπάμα με την οποία ζητά να μάθει τι έγινε ο σύντροφος του Bruno Breguet που μυστηριωδώς εξαφανίστηκε το 1995 κάπου στη Δυτική Ελλάδα και παρακαλεί τον πρόεδρο των ΗΠΑ να παρέμβει προσωπικά.

Ο Μπρούνο Μπρεγκέ, σύντροφός και πρωτοπαλίκαρο του Kάρλος, ζούσε στην Ηγουμενίτσα και εξαφανίστηκε κάτω από ιδιαιτέρως μυστηριώδεις συνθήκες στα τέλη του 1995, ενώ επέστρεφε με το πλοίο από την Iταλία. Έκτοτε, αγνοείτο η τύχη του και ουδείς γνωρίζει αν έχει δολοφονηθεί ή κρατείται κάπου μυστικά.

Το 1996 συνάντησα στην Ζυρίχη τον αδελφό του Μπρούνο, τον Ερνέστο, ο οποίος υποστηρίζει οτι τον απήγαγαν άνθρωποι των μυστικών υπηρεσιών. Όπως μου είπε τότε,  πριν ο Μπρούνο αναχωρήσει για το μοιραίο ταξίδι είχαν συνομιλήσει τηλεφωνικά και του είπε: «Αν σε τρεις - τέσσερις ημέρες δεν επικοινωνήσω μαζί σου, ψάξε να με βρεις». Λέτε να γνώριζε τι θα του συνέβαινε;

Είναι φυσικό ο Κάρλος να θέλει να μάθει, χρόνια μετά, για τον σύντροφό του, με αφορμή την πρόθεση της κυβέρνησης Ομπάμα να κλείσει το Γκουαντάναμο. Προκαλεί όμως μεγάλη εντύπωση ότι η επιστολή του συμπίπτει με την αναβίωση της τρομοκρατίας στην Ελλάδα,  αλλά και των πιέσεων της Ουάσιγκτον για την καταπολέμησή της. Η εξαφάνιση του Μπρεγκέ αποτελεί μια ακόμα μελανή σελίδα για τη χώρα μας επειδή επιβεβαιώνει, μαζί με τις υποκλοπές και τα άλλα, πόσο ανεξέλεγκτα κινούνται οι μυστικές υπηρεσίες στην χώρα μας.

Και μέχρι να φιλοτιμηθεί κάποιος να μας πει τι έγινε, διαβάστε το μικρό αφιέρωμα που ετοιμάσαμε, συνεχίζοντας την Ιστορία της Ένοπλης Πάλης:

Ο Κάρλος γράφει στον ...Ομπάμα για τον Μπρεγκέ

Τι έλεγε ο Κάρλος για τον Μπρεγκέ το 2002

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 17/03/2009 09:23:07

    Στην παρούσα χρονική συγκυρία, μιά τέτοια επιστολή μοιάζει με συμβόλαιο προς εκτέλεση!

    Εμάς σίγουρα δεν μας ωφελεί. Ο "Ηγεμόνας" μπορεί να συνεχίσει ενενόχλητος κι απάντηση, ούτε κι ο γράφων, δε θα αναμένει!

  2. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 17/03/2009 10:58:02

    Επαναλαμβανόμενη σύμπτωση πάύει να είναι σύμπτωση...

    Η επιστολή του "Τσακαλιού" αφενός μεν ανασύρει μια ξεχασμένη υπόθεση και τρόπο τινά στοχοποεί τη χώρα έναντι τρίτων-εξτρεμιστικών κύκλων και αφετέρου περνά και το μήνυμα στην Ελλάδα να μην φέρει μελλοντικές αντιστάσεις στα τυχόν "περάσματα" τρομοκρατών απο τη Μέση Ανατολή στην Ευρώπη και αντιστρόφως.

    Αλήθεια ο Ε.Λ.Α που βρίσκεται τώρα? Πως και τη γλύτωσαν όλοι ενώ η ομάδα Ξηρού-Κουφοντίνατην έφαγε κατακούτελα?
    Ο Γιωτόπουλος γνώριζε τον Κάρλος?

  3. kanis avatar
    kanis 17/03/2009 11:29:12

    @Dubai Expatriate 10.58

    Εύλογα ερωτήματα. Ο Χρυσοχοείδης λογικά πρέπει, να ξέρει!!

  4. ΤΠ avatar
    ΤΠ 17/03/2009 11:49:22

    ΣΙΓΑ ΤΟΝ ΚΑΡΛΟΣ!!!

  5. BORDELLO avatar
    BORDELLO 17/03/2009 12:38:26

    Επαναλαμβάνω κοσμιώτερα:
    Ποιος τον λογαριάζει τον Κάρλος, Φάκτορα;

  6. Factorx avatar
    Factorx 17/03/2009 12:48:21

    @BORDELLO:

    1. Ο διεθνής Τύπος και διάβασε τον να δεις τι γράφουν

    2. Η υπόθεση Κάρλος έχει άμεση σχέση με την ιστορία της τρομοκρατίας που ξαναγεννιέται. Είναι λοιπόν μια καλή αρχή για να να ξανα- ξετυλιχθεί το κουβαρι και να δούμε τι έγινε εκείνο το καλοκαίρι του 2002.

    3. Αν εσυ το θεωρείς ήσσονος σημασίας μην διαβάζεις τι γράφουμε

  7. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 17/03/2009 12:59:01

    @Bordello

    Ο Φάκτωρ είναι ίδως ο μόνος που έχει ερευνήσει μεθοδικά το θέμα Κάρλος στην Ελλάδα και ο πρώτος προ μερικών εβδομάδων που "έπιασε" το νήμα της επανεμφάνησης της τρομοκρατίας στην Ελλάδα σε συνδυασμό με τις διεθνείς εξελίξεις.

    Θα προσθέσω ότι όλα τα παραπάνω δεν είναι εντελώς άσχετα με την εμφάνιση του ΙRA στη Βρετανία και το γενικότερο κλίμα στη Γαλλία.

    Η Ευρώπη ταχέως ξαναμπαίνει σε μια περίεργη εποχή με ευθύνη εξωγενών δυνάμεων σε ένα προβοκατόρικο δίκτυο το νήμα του οποιόυ ουδείς με βεβαιότητα μπορεί να γνωρίζει που καταλήγει.

    Πάντως ο Κάρλος είναι ο "λαγός" στο γενικότερο σκηνικό και η υποβάθμιση του θέματος από τα ΜΜΕ της Ελλαδας για την επιστολή του στον Ομπάμα μόνο ύποπτη μπορεί να είναι δεδομένου του ενδιαφέροντος για τα θέματα τρομοκρατίας.

  8. america avatar
    america 17/03/2009 13:24:23

    ζητουμε συγνωμη απο τους θαυμαστες μας
    η κριση μαγκες μας αναγκαζει...
    απο νεοφιλελευθεροι γιναμε κρατικο-σοσιαλιστες για
    να σωσουμε τις επιχειρησεις μας.
    απο πολεμιοι της τρομοκρατιας θα γινουμε οργανωτες τρομοκρατικων πραξεων για να σωσουμε το δολλαριο και να κτυπησουμε τους ανταγωνιστες μας.
    φιλοι ευρωπαιοι νομιζω οτι ειναι καλυτερα μερικες τρομοκρατικες ενεργειες αποσταθεροποιησης απο το να υποχρεωθουμε να σας βομβαρδισουμε...
    χαχαχχα

  9. america avatar
    america 17/03/2009 13:27:54

    Ο προεδρος ομπαμας ειπε στο κογκρεσσο οτι το
    αμερικα θα βγει πιο δυνατο..μετα την κριση..
    εννοειται σε σχεση με τους υπολοιπους..
    με καθε θεμιτο και αθεμιτο μεσον..

  10. kanis avatar
    kanis 17/03/2009 14:27:16

    <>

    "ΛΟΥΚΑΣ" δεν ήταν και το ψευδώνυμο, κάποιου απο τους συλληφθέντες εδώ;Μοιάζει ποιά, σαν να μην είναι όνομα, αλλά βαθμός αξιολόγησης (πως λέμε..λοχίας, λοχαγός) !!!

  11. kanis avatar
    kanis 17/03/2009 14:28:29

    @11...προσθήκη

    "Ο Μπρούνο Μπρεγκέ, στενός συνεργάτης του Kάρλος, με το ψευδώνυμο, «Λούκα», είχε κατ’ επανάληψη αναλάβει εξαιρετικά κρίσιμες αποστολές για λογαριασμό της οργάνωσής του Κάρλος «Σεπαράτ»."

  12. Le canard avatar
    Le canard 17/03/2009 15:10:41

    @kanis

    Ενδιαφέρουσα παρατήρηση.Ο «Λουκάς» της 17 Νοέμβρη, ο Δημήτρης Κουφοντίνας.

  13. kanis avatar
    kanis 17/03/2009 15:16:03

    BINGO !!!

  14. Le canard avatar
    Le canard 17/03/2009 15:31:55

    @kanis

    Οπως επίσης, πάρα πολύ μεγάλο ενδιαφέρον έχει και το ψευδώνυμο Nicolas (στα γαλλικά).

  15. kanis avatar
    kanis 17/03/2009 18:37:03

    @Le canard

    Γιατί; Δεν το πιάνω.

  16. Le canard avatar
    Le canard 17/03/2009 19:31:14

    ...διότι έμεινε πολύ καλά προστατευμένος.

  17. kanis avatar
    kanis 17/03/2009 19:39:45

    Σε ποιόν αναφέρεσαι ;