#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/02/2011 17:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστολή πολίτη προς βουλευτές για την τροπολογία Ρέππα



Είμαι 40 ετών, πατέρας τριών παιδιών και ανήκω στην ομάδα εκείνη των εργαζομένων που στοχοποιήθηκαν για τα δεινά της χώρας, όπως θα καταλάβατε είμαι Δ.Υ. Τον τελευταίο χρόνο γίνομαι μάρτυρας, όπως και το σύνολο του ελληνικού λαού, μιας πρωτοφανούς λαίλαπας ενάντια στα εισοδήματα και τις ατομικές ελευθερίες των πολιτών.

Μετά από το Μνημόνιο, τις αυθαίρετες και αντισυνταγματικές περικοπές των μισθών, το Ασφαλιστικό, την Παιδεία, τα Εργασιακά αλλά και πολλά άλλα αντιλαϊκά νομοσχέδια, γινόμαστε πλέον μάρτυρες της τελικής πράξης επιβολής ενός ολοκληρωτικού και διαπλεκόμενου συστήματος. Αντί η κυβέρνηση να χρησιμοποιήσει τους κρατικούς μηχανισμούς για τον λόγο για τον οποιο δημιουργηθήκανε την καταπολέμηση δηλαδή της εγκληματικότητας και τη διαφύλαξη της εδαφικής μας ακεραιότητας,  χρησιμοποιούνται για τη διαφύλαξη των ιδιωτικών συμφερόντων (Κερατέα), την απαγόρευση των συναθροίσεων (Σέρρες) και την καταστολή του πλήθους (άσκηση "Καλλίμαχος"). Ως αποκορύφωμα όλων αυτών των "νεωτερισμών" εμφανίστηκε και ο "Ελ Σιντ" των Κοινοπραξιών. Ασφαλώς αναφέρομαι στον κ. Ρέππα και τη σκανδαλώδη "ντροπολογία" του και ειδικότερα στο σκέλος που αφορά στην ποινικοποίηση της μη καταβολής διοδίων σε παράνομα ιδιωτικά διόδια ως παράβαση του Κ.Ο.Κ(!), καθώς επίσης και τη διαγραφή των προστίμων που έχουν επιβληθεί στις Κοινοπραξίες. Πραγματικά, σε μια χώρα που όλα έχουν "παγώσει" από πλευράς θεσμών σε ότι αφορά τη προστασία του πολίτη, η ζέση του κ. Ρέππα προκαλεί έκπληξη.

Δεν θα σας κουράσω πλέον, πέρα από το να επισημάνω τα παρακάτω:

1) Η τροπολογία Ρέππα παραβιάζει το άρθρο 5 του Συντάγματος



2) Παραβιάζει το άρθρο 24.1.5 της σύμβασης παραχώρησης, όπου ρητά αναφέρεται ότι το Δημόσιο (Αστυνομία, Τροχαία και Δ.Ο.Υ.) δεν έχει καμία ανάμειξη στη διαδικασία επιδίωξης είσπραξης του αντιτίμου και της αστικής ποινής, πρόκειται δηλαδή για μια οικονομική διαφορά μεταξύ του ιδιώτη χρήστη και του ιδιώτη.

3) και το κυριώτερο, προσβάλει το κοινό αίσθημα των οικονομικά εξοντωμένων  Ελλήνων που έχουνε αποφασίσει να αντισταθούνε για τη αξιοπρεπειά τους απέναντι στα «κέντρα» που υπαγορέυουνε τις αποφάσεις για το ξεπούλημα του εθνικού πλούτου. Αυτοί οι Ελληνες είναι οι “κοπρίτες” και οι “τσαμπατζήδες



Σας καλώ, με κάθε σεβασμό στην προσωπικότητά σας και τη θεσμική σας ιδιότητα, να καταψηφίσετε την εν λόγω τροπολογία, διότι σε αντίθετη περίπτωση θα συμβάλετε σε επιπλέον βαρύτατη, άδικη και προπαντός παράνομη επιβάρυνση των Ελλήνων πολιτών.

Ακόμα και τώρα που ίσως βιώνουμε την τελική πράξη της προδοσίας (παράδοση εδαφών έναντι "χρέους") πραγματικά θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρξουν εκλεγμένοι βουλευτές που θα τιμήσουν την ψήφο του απλού πολίτη που τους τοποθέτησε σε αυτή τη θέση.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

Πολίτης Λάρισας

.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. butcher avatar
    butcher 14/02/2011 18:00:44

    Με ολο το σεβασμο ,κυριε ,ειμαι σιγουρος οτι τωρα του κανατε τα μουτρα κρεας.
    Αυτο το "ρεππας" αποψε δεν θα κοιμηθει.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/02/2011 18:13:45

    Δυστυχώς, ο διαχρονικός οπορτουνισμός του εν λόγω πολιτικάντη, και ο εν γένει βίος και πολιτεία του, μας δείχνουν ότι ντεν καταλαβαίνει αγκάπι μου....

  3. kiki avatar
    kiki 14/02/2011 18:15:21

    Καλε μου ανθρωπε, μην πληρωνεις.
    Οταν θα σε πιασουν υπαρχουν νομικοι συμβουλοι του ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ και θα σε καλυψουν.
    Τι περιμενες απο οδοντιατρο, να ξερει τους νομους.
    ασε που ο συγκεκριμενος , καθε φορα που μιλαει μου θυμιζει " τον τρελλο οδοντιατρο της Παραγουαης"
    Οι παλαιοτεροι γνωριζουν.

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ kiki 15/02/2011 20:06:23

      Έχει δουλέψει ποτέ σαν οδοντίατρος; Ή μάλλον έχει δουλέψει, γενικώς;
      Κι έναν άλλο ξέρω, που το πτυχίο του του το αγόρασε και του το έκανε δώρο ο "Αντρέας".

  4. ΑΓΡΟ avatar
    ΑΓΡΟ 14/02/2011 18:16:37

    ΚΥΡΙΟΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ...ΠΑΡΕΚΤΡΕΠΕΣΘΕ.
    ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ...ΡΕΠΑΣ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΒΕΣΠΑ ΟΥΠΣ
    ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ.

  5. Posidonas avatar
    Posidonas 14/02/2011 18:33:08

    Ποιος οδοντιατρος; Που το εχει το ιατρειο να παω να μου κοιταξει τα αυτια. Μηπως το εχει μαζι με τον Λαλιωτη; Ενα δοντι μου εχει μεινει και αυτο κουνιεται. Θα καταφερει να μου το βγαλει;

  6. takis avatar
    takis 14/02/2011 18:36:42

    τι αλλο θα δουμε ακομα.......

  7. tamam_87 avatar
    tamam_87 14/02/2011 18:38:12

    Πραγματικη Ιστορια.
    5 χρονια πριν.
    Διοδια Τραγανας προς Αθηνα.
    Σουρουπο.
    Επιβραδυνω για να πληρωσω. Βασικα ρολλαρω.
    Ξαφνικα, μεταξυ του σταθμου και εμου (sic), σε περιπου 150 μετρα κανει σφηνα με πολλη μεγαλη ταχυτητα ενα Land Cruiser Toyota. Υπηρχε και οικογενεια μεσα.
    Ρε τον σαχλαμαρα. Εχει το κτηνος και το παιζει. Πρωτο σχολιο
    Φτανοντας μαζι στον ταμια, δεν βλεπω κανενα χερι να βγαινει για συναλλαγη.
    ?????????
    Ανοιγει η μπαρα και φευγει με μεγαλη ταχυτητα.
    Ερχεται η σειρα μου. Πληρωνω, και περιμενοντας ρεστα ρωταω :
    "Γιατι ο λεβεντης δεν πληρωσε ??"
    Απαντηση: " Ειναι ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ !!!!"
    ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ !!! Τον προλαβα στην δεξια ανηφορα, και τον πηγα καροτσι
    με 100 χλμ/ωρα μεχρι την Βαρυμποπη. Δεν μπορουσε να προσπερασει με τπτ.
    Οποιος και αν ηταν, ακομα θα θυμαται το χουνερι. Εκανε χειρονομιες και αυτος και η γυναικα του, ..... και τι δεν εκανε. Και το επαιζε και γρηγορος!!!!
    Θα τον σκοτωνα αν τον ειχα μπροστα μου.

    "Ποιοι ειναι οι τζαμπα μαγκες" κε (????) Ρεππα ????????
    Εχετε πληρωσει ποτε τιποτα ??? Απο την τσεπη σας εννοω, οχι τη δικη μας !!!

  8. juliet avatar
    juliet 14/02/2011 18:47:30

    δοντια μπορεί να μη ξέρει να βγάζει αλλά να δαγκώνει ξέρει......

    • kiki avatar
      kiki @ juliet 14/02/2011 20:47:54

      @ Τζουλια,
      Σιγα τον μαγκα που δαγκωνει, μπου να του κανεις του χε@@ θα .......,
      και αυτος ειδικο δικστηριο, μαζι με τον αλλο τον Λοβερδο, που θα πανε?

  9. dk avatar
    dk 14/02/2011 19:04:05

    Η φωτό είναι αυθεντική και όχι από ταινία έτσι;

    • anonymous avatar
      anonymous @ dk 14/02/2011 19:25:12

      φιλε σου εχω πει οτι το νικ το εχει αλλος πριν απο σενα που στελνει αναρτησεις,καλο ειναι να το τροποποιησεις καπως,για να μην γινονται μπερδεματα,
      dk

  10. Mitsos avatar
    Mitsos 14/02/2011 19:28:35

    Εγώ πάλι λέω τις επιστολές με τα πρόστιμα να τις ταχυδρομούμε στο σπίτι του κ. Ρέππα για να μην χασει το μέτρημα με τι του χρωστάμε και να έχει και αποδείξεις προς τα "αφεντικά" του οτι κάνει καλά την δουλειά του!!!

  11. δημης avatar
    δημης 14/02/2011 19:36:15

    -ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΝΟΜΟΙ;;;;;;;;;;;;
    -που ειναι (ΜΑΖΙΚΑ) ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΕΝΟΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ;;;;

  12. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 14/02/2011 20:28:28

    Μήπως ο Ρέππας ποινοικοποιήσει & τους τσάμπα καφέδες που πίνουν οι υπουργοί & οι κουστοδίες τους στο αεροδρόμιο (αίθουσα VIP) & τελικά πληρώνονται από τα αιώνια κορόιδα;

  13. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 14/02/2011 20:41:32

    Σε ποιό ακριβώς πάτημα βασίζονται ,ώστε να μπορούν να χαρακτηρίσουν αυτήν την μη καταβολή αντιτίμου ως παράβαση του Κ.Ο.Κ ..?
    Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω,πως γίνεται να έχει ισχύ μια τέτοια απόφαση-τροπολογία ακριβώς.

    • kiki avatar
      kiki @ EtsiMareSei 14/02/2011 20:48:50

      Παρανομη ειναι .Τελειως.

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ kiki 14/02/2011 21:03:05

        Μα ούτε για τα "μάτια του κόσμου" δεν επικαλέστηκαν κάποιο παραθυράκι για να δικαιολογήσουν την απόφαση τους ώστε να εμπλέκεται ο Κ.Ο.Κ..?
        Συνήθως είναι πολύ προσεκτικοί στα νομικίστικα τεχνάσματα!
        Βρίσκονται σε τέτοια απίστευτη σύγχυση και πανικό λοιπόν..?

    • Orestios avatar
      Orestios @ EtsiMareSei 14/02/2011 21:01:17

      Μα δεν γίνεται. Είναι παράνομη η κυβέρνηση.

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ Orestios 14/02/2011 21:12:48

        Πολύ ωραία, περνάνε δηλαδή αποφάσεις που δεν έχουν καμία ισχύ(και το γνωρίζουν κιόλας), αλλά απαιτούν απο εμάς να τις εφαρμόζουμε!
        Να το σηκώσει το θέμα επειγόντως η Ν.Δ χρειάζεται, δεν είναι δυνατόν να κοροϊδευόμαστε τώρα απ'τον κάθε Ρέππα.

  14. juliet avatar
    juliet 14/02/2011 21:37:50

    Βρε παιδια,δε καταλάβατε ακόμη οτι στη χούντα του ΠΑΣΟΚ όλα επιτρέπονται,βρε kiki,που τον θυμήθηκες τον Λοβέρδο ανησύχησα, έχω καιρό να τον δω να κλαίει για τον αγώνα του να μας κάνει καλά......αγώνα κάνουν τα παιντιά να μας κάνουν νομοταγείς εμάς τους άνομους ΕΛΛΗΝΕΣ.

    • kiki avatar
      kiki @ juliet 14/02/2011 22:13:17

      Ιουλιετα μου, αυτον δεν τον ξεχνω, που η γη τουμπα ναρθει.
      Μετα απο εκεινη την τραγικη δηλωση, οτι "οι συνταξιουχοι ζουνε και πολυ παναθεμα τους" υποσχεθηκα στον εαυτο μου, μια και ειμαι βοηθος συνταξιουχου, οτι θα ζησω παραπανω απο αυτον, να φτυσω στον ταφο του.
      Ειμαι κλασσικη εκδικητικη Μανιατισα, βεντετα ηθελε, την εχει.
      Μεχρι και κρυονικι θα κανω, εαλλα θα επιζησω αυτουνου.

  15. juliet avatar
    juliet 14/02/2011 22:35:19

    μέχρι και τη γιαγιά 91 την κρατάμε ζωντανή και για να βλέπουμε τον Ανδρέα να κλαίει ,θυμάστε έναν άλλο Ανδρέα που όταν ήτανε για ψήφους έλεγε περήφανα γηρατειά και να συντάξεις αναπηρίας,εθνικής αντιστάσης,κλπ.βρε πως αλλάζουν οι καιροί ....αν είσαι από τη Μάνη εγώ τα ξέρω απο πρώτο χέρι τα πουστίκα είμαι Πατρινιά...

  16. JETSET avatar