#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2011 12:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστολή "αγανακτισμένων" βουλευτών στον Πρωθυπουργό

 



Επιστολή προς τον πρωθυπουργό Γ. Παπανδρέου ετοιμάζουν  βουλευτές του ΠΑΣΟΚ με βασικό αίτημα να συζητηθεί αναλυτικά το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα και τα μέτρα που θα κληθούν να ψηφίσουν στα συλλογικά όργανα.

Από το πρωί υπήρχε προσπάθεια συλλογής υπογραφών ώστε να συγκεντρωθεί ένας ικανοποιητικός αριθμός προκειμένου να ζητήσουν να μην κατατεθεί το μεσοπρόθεσμο με τη μορφή του ενός άρθρου αλλά περισσότερων ώστε να μπορούν να εκφράσουν τις πιθανές αντιρρήσεις και ενστάσεις που έχει ο καθένας και να ψηφίσουν κατά κρίση.

Ζητούν επίσης να γίνει απολογισμός της εφαρμογής του Μνημονίου.

Μέχρι στιγμής έχουν υπογράψει:

Κουρουπλής

Μερεντίτη

Κουκουλόπουλος

Ρενταρή Τέντε

Νασιώκας

Αντωνίου

Γερανίδης

Γιαννακά

Καϊλή

Τζελέπης

Ρομπόπουλος

Καρτάλης

Κωνσταντινόπουλος

Σαλαγιάννης

 

Διαβάστε σχετικές αναρτήσεις μας των προηγούμενων ημερών για όσα προηγήθηκαν

Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ απειλούν να μην ψηφίσουν το Μεσοπρόθεσμο

Περισσότεροι από δέκα βουλευτές του ΠΑΣΟΚ είχαν διαμηνύσει, εδώ και δύο εβδομάδες,  σε συνεργάτες του  πρωθυπουργού  ότι είχαν πρόβλημα  να ψηφίσουν τις διατάξεις του μεσοπρόθεσμου σχεδίου που αφορούν τις δικές τους κόκκινες γραμμές. Οι ενστάσεις των περισσότερων αφορούσαν την αποκρατικοποίηση της  ΔΕΗ και της ΕΥΔΑΠ,  ενώ κάποιοι έβαλαν περισσότερα ζητήματα.

Το επιτελείο του πρωθυπουργού είχε ανησυχήσει πάρα πολύ, γι’ αυτό και κάποια στιγμή φάνηκε να καταλήγουν ότι θα φέρουν προς ψήφιση το μεσοπρόθεσμο ως ένα άρθρο, προκειμένου να μην έχουν τη δυνατότητα οι «διαμαρτυρόμενοι» να καταψηφίσουν συγκεκριμένες διατάξεις. Το plan Β, συμπεριελάμβανε τη Ν.Δ. Δηλαδή,  όπου θα καταψηφίζονταν άρθρα από το ΠΑΣΟΚ,  να υπερψηφίζονταν από τη Ν.Δ, αλλά αυτό τους φάνηκε πιο περίπλοκο και με μεγαλύτερο βαθμό ρίσκου.

Οι δέκα που είχαν στείλει το μήνυμα και αρκετοί ακόμα,  είχαν σκοπό να μιλήσουν στον ΚΤΕ (κοινοβουλευτικός τομέας ελέγχου) του ΠΑΣΟΚ, βγάζοντας  τη δική τους κραυγή αγωνίας. Επειδή το Μαξίμου είχε πολύ έγκυρες πληροφορίες για το τι θα ακουγόταν  στον ΚΤΕ, το ανέβαλε, προκειμένου να ζυμωθούν κάποιοι και να χαμηλώσουν τους τόνους τους

Οι εκσυγχρονιστές ξανάρχονται

Παρά την εικόνα διάλυσης που εμφανίζει το ΠΑΣΟΚ τελευταία,  υπάρχει μία ομάδα που συγκροτείται αργά και σταθερά εδώ κι ένα χρόνο. Πρόκειται για τους «νεοεκσυγχρονιστές» που τελευταία έχουν πυκνώσει τις συναντήσεις και τα δείπνα. Φυσικός ηγέτης της άτυπης ομάδας, μέχρι στιγμής, είναι ο Γιώργος Φλωρίδης που παίρνει τις περισσότερες πρωτοβουλίες κι έχει μία πιο οργανωμένη παρουσία στα ΜΜΕ. Μαζί του ο Νάσος Αλευράς, ο Κώστας Καρτάλης, ο Πάρης Κουκουλόπουλος και άλλοι.

Οι «νεοεκσυγχρονιστές» ασκούν σκληρή κριτική στην κυβέρνηση, αλλά όχι αντίστοιχη με αυτήν της κοινωνίας, δηλαδή σε αντιμνημονιακή βάση. Η κριτική τους αφορά κυρίως στην καθυστέρηση  υλοποίησης των μέτρων που προτείνει η τρόικα και γενικά συμφωνούν σε πολλά ακόμα και με τον Αλέκο Παπαδόπουλο, ενώ οι πληροφορίες λένε ότι διατηρούν επαφή κι επικοινωνία με τον Κώστα Σημίτη.

Λέγεται ότι επεξεργάζονται  ήδη πολύ συγκεκριμένα σχέδια και ότι υπάρχουν σκέψεις ακόμα και για  σαφή διαφοροποίηση ως  τάση ή με άλλον τρόπο, όταν ο καιρός το επιτρέψει.

Κύκλοι προσκείμενοι στην εκσυγχρονιστική ομάδα του ΠΑΣΟΚ αναφέρουν ότι ο Βαγγέλης Βενιζέλος δεν συμπεριλαμβάνεται στην ομάδα, αλλά ότι υπάρχουν συνομιλίες με βουλευτές της Ν.Δ, φωτογραφίζοντας αυτούς που ο Φαήλος Κρανιδιώτης αποκαλεί ντιντήδες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 02/06/2011 12:38:03

    άρχισαν τα όργανα...

    • Alex avatar
      Alex @ Γιάννης Παπαζαχαρίας 02/06/2011 13:24:26

      ή μήπως τα ελικόπτερα;;;

  2. MANIA avatar
    MANIA 02/06/2011 12:42:24

    Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΩΘΗΤΟ...

    • MANIA avatar
      MANIA @ MANIA 02/06/2011 12:42:46

      *ΣΩΘΗΤΩ...

  3. Απορία avatar
    Απορία 02/06/2011 12:43:57

    Ρε για τον φωτόπουλο ανησύχησαν μήπως νομίσατε ότι χέστηκαν για τον κοσμάκη;

  4. anonymos avatar
    anonymos 02/06/2011 12:47:06

    Οι τελευταίες μέρες της Πομπηίας

  5. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 02/06/2011 12:51:45

    Να πέσουν και να πάμε σε εκλογές! Ε ρε γλέντια!!!

  6. Kennan avatar
    Kennan 02/06/2011 12:52:11

    Αφιερώνω το ρεπορτάζ αυτό σε εκείνους που αμφισβητούσαν την κίνηση του Σαμαρά να ζητήσει κατ΄αρθρο ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου. Γι αυτό του επιτέθηκαν μανιωδως και προσπάθησαν να τον εμφανίσουν συναινετικό. Καταλαβαίνουν τώρα;

    • nick avatar
      nick @ Kennan 02/06/2011 12:58:39

      + 1000

  7. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 02/06/2011 12:52:12

    "με βασικό αίτημα να συζητηθεί αναλυτικά το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα και τα μέτρα που θα κληθούν να ψηφίσουν στα συλλογικά όργανα". Ούτε ότι θα το καταψηφίσουν λένε ούτε ότι θέλουν τροποοιήσεις λένε, το μόνο που λένε είναι να το συζητήσουν για να βάλουν τις φωνές στον τελειωμένο Παπακωνσταντίνου, να δείξουν στους ψηφοφόρους τους ότι έχουν σοσιαλιστική συνείδηση και "κατόπιν των εξηγήσεων, που δείχνουν την τραγική κατάσταση της οικονομίας και ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή" θα το ψηφίσουν για το καλό της πατρίδας.

  8. trelos avatar
    trelos 02/06/2011 12:53:38

    Με τον νου πλουταίνει η κόρη, με τον ύπνο η ακαμάτρα !

  9. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 02/06/2011 12:54:13

    lose-lose χα χα χαααααα

    • man8os avatar
      man8os @ Αυτόνομος 02/06/2011 13:01:33

      δεν ειναι για γελια, ειναι για κλαμματα.

  10. Pikis avatar
    Pikis 02/06/2011 12:55:21

    Οι ντιντίδες είναι καλοδεχούμενοι στο ΠΑΣΟΚ!!!
    Αρκεί πρώτα να περάσουν από το γραφείο του Πέτρου Κωστόπουλου για σουλούπωμα και οργάνωση γκαρνταρόμπας.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/06/2011 12:58:34

    Κάποτε κάποιοι βολευτάδες οργάνωναν μυστικά δείπνα με μακαρονάδες.
    Τώρα επειδή φοβούνται τα γιαούρτια (και πιθανόν τα καδρόνια που θα ακολουθήσουν) αποφάσισαν να αντιδράσουν.
    Τι μας λέτε;
    2 χρόνια μνημονίου, εθνικού ξεπουλήματος, και απόλυτης εξαθλίωσης του λαού δεν τους συγκίνησαν; Τώρα ξύπνησαν;
    Στημένο μου μυρίζει.

    • kiki avatar
      kiki @ Strange Attractor 02/06/2011 15:15:50

      Καλα νασαι.

  12. nick avatar
    nick 02/06/2011 13:00:55

    Μπορεί να είναι και στημένο. Το ΠΑΣΟΚ έχει διδακτορικό στους αποπροσανατολισμούς. Στην ψηφοφορία θα τους δούμε...

    • Theo avatar
      Theo @ nick 02/06/2011 13:12:21

      αυτη τη φορα τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα! Κανεις τους δεν θα επιβιωσει πολιτικα αν ψηφισει το μεσοπροθεσμο. Αν οχι ομως, υπαρχει ελπιδα να διασωθουν πολιτικα στη μεταπασοκ εποχη! Οι βουλευτες επαρχιας εχουν τεραστιο προβλημα!

  13. Tem avatar
    Tem 02/06/2011 13:01:49

    πέφτει η ΧΟΥΝΤΑ του πασοκ

  14. fotini avatar
    fotini 02/06/2011 13:08:38

    NA TOΥΣ ΔΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥΤΖΩΝΟΥΝ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΧΑΧΑ....

  15. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 02/06/2011 13:09:57

    Πυροτεχνήματα, πυροτεχνήματα και πάλι πυροτεχνήματα. Απλά ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ!

  16. factorx avatar
    factorx 02/06/2011 13:12:54

    Σύμφωνα με πληροφορίες, μεταξύ των βουλευτών βρίσκονται εκτός του κ. Κουρουμπλή και οι κ.κ. Καϊλή, Γερανίδης, Μερεντίτη, Νασιώκας και Γιαννακά. Η κυριά Γιαννακά μάλιστα μίλησε στο protothema.gr και υπογράμμισε ότι δεν πρόκειται «για μία πολιτική κίνηση, αλλά το κάνουμε για να βοηθήσουμε τη διαδικασία».

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ factorx 02/06/2011 13:28:23

      Πάντα τόλεγα. Το μέλλον του έθνους μας είναι η Καιλή. Το ίδιο και του σοσιαλισμού. Μόνο αυτή μπορεί να μας σώσει, αλλά και να μας ξανακάνει να χαμογελάσουμε (προσωπικά ξεκαρδίζομαι μαζί της αλλά...).
      Εύα προχώρα μπροστά... (προσοχή στα τακούνια μόνο).

      • Pikis avatar
        Pikis @ Strange Attractor 02/06/2011 13:45:02

        Αυτή την εποχή η μόδα επιτάσσει τα παπούτσια μπαλαρίνας, οπότε κανένα πρόβλημα. Προσοχή χρειάζεται στα παντελόνια Cavalli που μπορεί να πιαστούν σε θάμνο και να σχιστούν λόγω μεταξωτής ύφανσης.
        Σε περίπτωση καταστροφής ενδυμάτων/υποδημάτων ο Ελληνικός λαός θα πληρώσει ευχαρίστως τα έξοδα με απλή επίδειξη της απόδειξης. Έτσι δεν κάνουν και με τους καφέδες τους;

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Pikis 02/06/2011 13:49:42

          Η συγκεκριμένη δεν πάει ούτε για πεντικιούρ χωρίς την άδεια του Μπένυ.

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ Strange Attractor 02/06/2011 17:59:55

            Σσστ! Δεν τα λέμε παραέξω..

  17. irida avatar
    irida 02/06/2011 13:15:14

    Εγώ στοιχηματίζω πως θα ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο!! Αν υπάρξουν, αν, μια δύο εξαιρέσεις,,Τα υπόλοιπα είναι ανοησίες πασόκων..οι γνωστές..

  18. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 02/06/2011 13:15:39

    Ανατριχιάσαμε σύγκορμοι από την συγκίνηση... Τώρα είναι η ώρα των ...αντρών...

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/06/2011 13:26:47

    εεε.. συγγνώμη... ποιός τολμαέι να υπογράψει... Εγώ λέω για λεμονόκουπες, αλλά οι πέτρες σπανε κεφάλια.

    Το πρόβλημα είναι ότι ένώ ο ΚΚ ο β' αποκαταστάθηκε στην Ιστορία ψελλίζοντας για "μέτρα" στην ΔΕΘ του 09, ο ΓΑΠ είπε τα παραμύθια στα οποία είναι κλειδωμένος, και τον λυπάμαι σε προσωπικό επίπεδο, αλλά πιο πολύ λυπάμαι εμένα, εσάς και τα πιτσιρίκια αυτής της χώρας.

  20. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 02/06/2011 13:27:44

    ΤΑ ίδια και τα ίδια . Το λένε εσωτερική αντιπολίτευση και όταν έρθει η ώρα
    ΚΟΤΟΥΛΕΣ.

  21. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 02/06/2011 13:30:42

    Τίποτα δεν θα γίνει... απλά το κάνουν για να γλυτώσουν το ξύλο από αυτούς που τους ψήφισαν... όταν έρθει η ώρα...
    Θα διαμαρτυρηθούν και μετά... ναι σε όλα... για να μας σώσουν!

  22. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 02/06/2011 13:31:11

    Απλά και εγώ είμαι της άποψης ότι στο τέλος θα ακολουθήσουν την κυβερνητική γραμμή...απλά το κάνουν για να παγιδεύσουν τους ψηφοφόρους τους και να φανούν αρεστοί και σκεπτικιστές...στο τέλος δυστυχώς όλοι θα υποκύψουν...

  23. factorx avatar
    factorx 02/06/2011 13:51:38

    Ήδη με αυτούς που έχουν υπογράψει το ΠΑΣΟΚ δεν διαθέτει κοινοβουλευτική πλειοψηφία

  24. Θετταλός avatar
    Θετταλός 02/06/2011 13:55:21

    Τώρα μιλάνε όλοι μιλάνε και E Coli. Για τη δημοσιότητα το κάνουν, να βγούν στο γυαλί να έχουν να λένε και αυτοί κάτι, ότι είμαστε ένα πολυφωνικό σοσιαλΗστικό κίνημα και άλλες τέτοιες μπουρδολογίες.

  25. factorx avatar
    factorx 02/06/2011 14:09:01

    FINANCIAL TIMES: ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΒΑΘΙΑ ΣΤΟ «JUNK» Η ΕΛΛΑΔΑ
    Πρωτοφανές χαρακτηρίζουν σε σημερινό τους δημοσίευμα οι «Financial Times» το διάστημα των τεσσάρων εβδομάδων που χρειάστηκε η ελληνική κυβέρνηση προκειμένου να συντάξει το σχέδιο συμφωνίας με την ΕΕ και το ΔΝΤ για τα έκτακτα μέτρα στήριξης του φετινού προϋπολογισμού.

  26. factorx avatar
    factorx 02/06/2011 14:27:05

    Μ. ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΧΘΕΣ ΣΤΟΝ REAL FM: Στη χώρα αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κράτος, υπάρχει τεράστιο πρόβλημα δεν πάω σε ιστορικές ευθύνες που μπορεί να τις έχει το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ σήμερα αυτό βαρύνει την κυβέρνηση και αυτό έχω μιλήσει ότι δεν υπήρχε ιεράρχηση προτεραιοτήτων σε σχέση με κάποια ζητήματα. Είμαι εκείνος που είπα ότι αυτός ο μήνας ο Ιούνιος θα είναι ο σκληρότερος μήνας που ίσως γνωρίσαμε ποτέ από πλευράς διαχείρισης. Έχω πει επιπλέον ότι 1η Ιουλίου την χώρα πρέπει να την βρει μια άλλη κυβέρνηση με ευθύνη του κ. Παπανδρέου ότι αυτή η κυβέρνηση δεν μπορεί να είναι την 1η Ιουλίου.

  27. factorx avatar
    factorx 02/06/2011 14:38:33

    To Mega ισχυρίζεται ότι υπέγραψαν 16 μέχρι στιγμης

  28. grizos avatar
    grizos 02/06/2011 14:39:26

    Δε τσιμπαμε πια...Ο Μακρυπιδης το γεννημα θρεμα του ΠΑΣΟΚ? Αν εχει παντελονια και το λεει η περδικουλα του ας παρετηθει και αυτος και οι υπολοιποι ολα τ αλλα ειναι π....ς κι αρμαθες συκα..

  29. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 02/06/2011 15:46:59

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΓΩΝΙΑ.
    ΣΤΟΥΣ "ΝΕΟΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΕΣ" ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΜΑΝΤΕΛΛΗΣ ?

  30. Orestios avatar
    Orestios 02/06/2011 15:49:34

    Η Γιαννακά χθες στο Μέγκα έδινε ρεσιτάλ υποστήριξης στα νέα μέτρα και τα μνημόνια.
    Ποιόν νομίζουν ότι κοροϊδεύουν??????

    Η φυλακή θα είναι ευτυχία για όσους πέταξαν τις θυσίες μας στον βρόντο.

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ Orestios 02/06/2011 16:44:26

      Σωστός! Εχθές έδινε αγώνα υποστηρίζοντας το μνημόνιο, σήμερα ξύπνησε αλλιώς …Μην μασάτε, όλοι στο τέλος θα υποκύψουν, άλλωστε και με το μνημόνιο 1 το ίδιο δεν έγινε πάνω κάτω? Απλή πασοκική ξεκαρφωματική μέθοδος υποχειροποίησης ψηφοφόρων …ΓΑΠ πέστο εάν μπορείς…

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Orestios 02/06/2011 17:15:26

      Μην ξεχνούμε ότι είναι και σύζυγος του Βασ. Χιώτη. Και ο ΔΟΛ πρωτοστατεί στην υποστηρίξη των "αγανακτισμένων".

      Κάτι συμβαίνει ρε παιδιά, κάτι πολύ περίεργο συμβαίνει. Η Νέα Τάξη βαρέθηκε τον "αποτυχημένο" ΓΑΠ και πάει να τον αντικασταστήσει, με τι; Με το χάος για να "αναγκαστούν" μετά να μας σώσουν και να έρθουν να μας επιβάλουν "παγκόσμια οικονομική διακυβέρνηση" της οποίας είμαστε αιχμάλωτοι, όπως μας είπε προχθές ο ΓΑΠ, σε μια μοναδική έκρηξη ειλικρίνειας και αυτογνωσίας;

      Πάντως, ό,τι και να συμβαίνει, υπάρχει σχέδιο. Μέσα στους 16 υπάρχουν "αγνοί" (λέμε τώρα...) βουλευτές, υπάρχουν και όχι αγνοί. Πολύ σωστά ειπώθηκε ότι η Καΐλή για να πάει για πεντικιούρ ρωτάει κάποιον... Τον οποίον επίσης υποστηρίζει ο ΔΟΛ.

      Κάτι γίνεται, κάτι γίνεται... Τι γίνεται;

      • kiki avatar
        kiki @ Επώνυμος 02/06/2011 17:53:14

        Τεως συζυγος του Μνημονιακου Ραπτη, του Πρωτου Θεματος.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 02/06/2011 18:00:58

        Και αυτή η κυρία το παίζει "αγανακτισμένη"???
        Σάρκα της Ολιγαρχίας είναι.

        Φυλακή στους Ολιγάρχες.

  31. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 02/06/2011 15:55:42

    Χούντα είναι και τελείωσε,ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα!!!

  32. Orestios avatar
    Orestios 02/06/2011 15:57:25

    Ο Σαμαράς αν κατέθετε πρόταση μομφής θα εξέθετε όλα αυτά τα νούμερα, που συνεχίζουν να κοροϊδεύουν τον κοσμάκη και δεν απολογούνται για τις άκαρπες θυσίες στις οποίες μας υπέβαλαν εδώ κι ένα χρόνο

  33. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 02/06/2011 16:16:29

    O ΣΑΜΑΡΑΣ μπορεί ακόμα και σήμερα να τους κατηγορήσει για προδοσία αφού
    δεν έχουν φέρει το μνημόνιο στη βουλή πρός ψήφιση .

  34. thanos avatar
    thanos 02/06/2011 16:18:10

    Το πόσο αγανακτισμένοι είναι θα το διαπιστώσουμε την ημέρα της ψήφισης,γιατί πιστεύω πως πρόκειται για ένα ακόμα παιχνίδι εντυπώσεων της στιγμής!Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε..Επίσης ας μαζέψει κάποιος τον Κύριο Καρατζαφέρη γιατί ομολογώ πως έχω ζαλιστεί απο τις πολλές κωλοτούμπες!Απορώ μάλιστα αν έπειτα από όλα αυτά συνεχίζει να αντιπροσωπεύει έστω και ένα μικρό ποσοστό απο αυτούς που τον ψήφισαν..δεν μπορεί να είναι τόσο ανόητος ο κόσμος πλέον!Επιπλέον ας αποφασίσει επιτέλους ο Σαμαράς να ζητήσει εκλογές γιατί όσο δεν το κάνει,τόσο περισσότερο θα το σκέφτομαι,εγώ, αλλά και πολλοί άλλοι πιστεύω,αν θα πρέπει να τον ψηφίσω.Δεν εννοώ να αρχίσει να λαικίζει,όπως τόσα χρόνια έκανε όλο το πολιτικό σύστημα,αλλά όσο θα μένουμε στο ''καλοδεχούμενες οι εκλογές''τόσο πιο δύσπιστος θα γίνομαι για το αν πραγματικά είναι αποφασισμένος να τα φέρει όλα τούμπα και να προσπαθήσει να πολεμήσει για ο,τι καλύτερο μπορεί να επιτευχθεί!Τις τελευταίες δυο βδομάδες άλλωστε με τη προσπάθεια διαστρεύλωσης των θέσεων του απο τα παπαγαλάκια,χρειάζεται πιστεύω μια πειστική απάντηση,και αυτή δε μπορεί να είναι παρά εκλογές!!Και κάτι τελευταίο,ας προσπαθήσουμε την Κυριακή να είμαστε όλη στην πλατεία,μπας και ξεβρωμίσουμε μια ώρα αρχήτερα!

  35. anonymous avatar
    anonymous 02/06/2011 16:23:17

    Οποιος διαφωνεί παραιτείται, τα πολλά λόγια είναι φτώχεια τι δικαιολογίες θα σας πεις πάλι στα περιέργα Ελληνικά του ο ΓΑΠ και οι κηπουροί του? Τα πράματα είναι φώς φανάρι ή με αυτούς που σας εξέλεξαν ή θρασύδειλα ενεργούμενα της χειρότερης χούντας που έζησε ο τόπος. ΟΙ καιροί ου μενετοί

  36. SAVAS avatar
    SAVAS 02/06/2011 16:30:11

    Ετοιμάζονται οι λίστες στις σελίδες για να διαβαστούν στις πλατείες τα ονόματα των βουλευτών που θα ψηφίσουν το καινούργιο μνημόνιο αλλά και αυτών που ψήφισαν τα παλιά, (για να μην ξεχνιόμαστε *). Αφου θα πούμε τα μέτρα που θα παρθούν θα ακολουθούν τα ονόματα, ένα-ένα..... και αναλυτικά, έτσι για να ενημερώνεται ο κόσμος.

  37. nikolas avatar
    nikolas 02/06/2011 16:38:35

    ΚΑΤΑΡΕΕΙ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΙΣΜΟΣ ΤΟ ΨΕΜΑ ΚΑΙ Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ!!!

  38. nikolas avatar
    nikolas 02/06/2011 16:43:01

    ΚΑΙ Η ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ.

  39. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/06/2011 16:44:32

    Και σύ, τέκνον Εύα;
    Άχ, μάλλον ο όφις σε ηπάτησε!

    • Theo avatar
      Theo @ Ο Θείος 02/06/2011 17:26:38

      μην ειναι βοας, μην ειναι κροταλιας?
      ειναι ο ..........

  40. perastikos avatar
    perastikos 02/06/2011 17:07:41

    Το "πατριωτικο" και η φωνή της συνειδησης του πασοκ, καποιος Παναγιωτακοπουλος κάποιοι Αλευράδες και Βασούλες (που κατέθεταν επερωτήσεις στον ΠΑΠ και τον Προβόπουλο για το περιβοητο Τ+10) που ειναι αυτοί? Δεν συνυπογράφουν την επιστολή?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ perastikos 02/06/2011 17:16:06

      Άλλο κύκλωμα αυτοί, άλλη ιστορία.

  41. ΝΣΚ avatar
    ΝΣΚ 02/06/2011 17:58:25

    Καλά,πέρα από το Σαμαρά,το ΓΑΠ και το Βενιζέλο δεν έχετε ακούσει για την προσφυγή στο ΣΤΕ του Κασιμάτη κι άλλων επιφανών κατά του μνημονίου;
    Ετσι θα πέσει ΓΑΠ,από τους "αγανακτισμένους" και το ΣΤΕ.Οχι με τσαχπινιές και σκέρτσα politically correct...

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΝΣΚ 02/06/2011 19:34:06

      Πες τα......

  42. adder avatar
    adder 02/06/2011 18:31:55

    Μην μασάτε από τις επιστολές των 14 στο πρωθυπουργό! αυτοί είναι λαγοί για να φανεί δήθεν ότι κάποιοι βουλευτές αντιστέκονται. Τι πάει να πει να υποβληθεί το μεσοπρόθεσμο σε πολλά άρθρα και όχι σε ένα άρθρο? τι θέλουν να συζητήσουνε μέσα στα όργανα του ΠΑΣΟΚ? ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ! θέλουν να εξασφαλίσουν ότι θα συνεχίσουν να είναι βουλευτές. Όποιος βουλευτής ψηφίσει το μεσοπρόθεσμο ή έστω και ένα άρθρο θα κριθεί και θα τιμωρηθεί από τον λαό. Όχι από την πουλημένη δικαιοσύνη. ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ! ακούτε λαμόγια!

  43. PELIAS avatar
    PELIAS 02/06/2011 18:46:27

    Θα προσθέσω στα λόγια των αγανακτισμένων ότι,

    δέν θα αναγνωρίσει ο ελληνικός λαός ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ που δέν ψηφίσθηκε απο τους εκπροσώπους της. Και αυτό να το πλοηροφορηθούν κατ'αρχήν οι ΔοΝηΤές.

    ΠΕΛΙΑΣ

  44. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 02/06/2011 19:00:17

    Κάποια εκεί μέσα στη λίστα ετοιμάζει τον γαμπρό για βουλευτή!!!!!!!

  45. Orestios avatar
    Orestios 02/06/2011 19:09:34

    +1000000000000000000000000000000000000000

  46. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 02/06/2011 19:13:27

    Καιρος ηταν

  47. mixalios avatar
    mixalios 02/06/2011 19:18:28

    Αν υπάρξει έστω και ενας βουλευτής του πασόκ που θα ψηφίσει κατά, εγώ θα πέσω στη πηγή στο Κεφαλάρι και θα χω και μαρτύρους. Και μετά θα βάλω κι ενα αρνί στη σούβλα για χατήρι του.

  48. Orestios avatar
    Orestios 02/06/2011 19:23:53

    Ο τιραμόλα μήπως μπορεί ως κατάλληλος να μας δώσει μια ερμηνεία για την κίνηση αυτή?

  49. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/06/2011 20:05:36

    31/5.... τους εβαλα στην μπριζα !!! ειμαι το βαθυ ΠΑΣΟΚ ! ναι.

    ΘΑ ΕΠΙΜΕΙΝΩ !!!!…..
    Νομοσχεδιο Μεσοπροθεσμου Μνημονιου ΙΙ σε ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ !!!
    Απο τις Αναθεσεις….. μας παει στην ψηφιση Νομοσχεδιου στην Χοντρικη ! ΝΧ
    νου χου. το ΓΑΠ-ΝΧ ( απο σημερα του αλλαζω ονομα! )

    Ολα σε ενα, για να υποκλεψουν το ΝΑΙ !! ειδικα εντος ΠΑΣΟΚ !!! χαχαχαχ καλα κοιμουνται οι ΠΑΣΟΚΟΙ Βουλευτες ?? Αυτοι θα επρεπε να εχουν επαναστατησει με την Ιδεα Νομοσχεδιο Χοντρικης.. πια χοντρικη? μαζι με τα ξερα να καουν και τα χλωρα και να καει και ο εμπρηστης ! ειναι δυνατον !!

    Τους ξεσκεπαζω διοτι η Πρασινη Λογικη εχει πολλα ποδαρια. Ολα πρασινα…
    Οποιος ΠΑΣΟΚΟΣ της ΚΟ αποδεχθει το ΝοΧο ειναι για σφαλιαρες !! και μην πουν δεν καταλαβα…. εκτος εαν η Πρασινη Σεχτα εχει προσχεδιασει το Εγκλημα.
    Ολα παιζουν !! στη ΝΔ το νου τους σε 2 πραγματα.

    1. Να παρουν την Επισημη Αξιολογηση του ΖΑΠΠΕΙΟΥ ΙΙ απο Τρόϊκα!!
    ( ευχομαι να το εχουν απορριψει εγγραφως και με Επιχειρηματα !!!!! ) αχχαχαχααα

    2. ΟΧΙ στο ΝοΧο.. και να Εγκαλεσουν τους Συναδελφους του ΠΑΣΟΚ σήμερα!!!!
    ( στα ΜΜΕ να δωσουν μαχη και να ξεμπροστιασουν τους Συναδελφους της Χοντρικης !!! τερμα οι κοσμιοτητες και τα sic σχολια ! )

    Η Χοντρικη τελειωσε… η Πολιτικη Πιστωση Τελειωσε. Ο καθε κατεργαρης στον παγκο του και οπως συνηθιζω να λεω ” μπαμ και κατω” χωρις πολλες κουβεντες και πολιτικες λοβιτουρες !! Δεν χωρανε καθωσπρεπισμοι οταν θελουν να υποκλεψουν με ΝουΧου τις ψηφους εντος και εκτος Βουλης !!!
    Πουλανε Συναινεση σε Χοντρικη… τη φορτωτικη ποιος?? το ΓΑΠ-ΝΧ

    ΠΠ αντιΝουΧου

  50. PELIAS avatar
    PELIAS 02/06/2011 20:38:57

    ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ

    Πρίν από δύο μέρες είχαμε μία πολύ σοβαρή είδηση. Σοβαρή επειδή παρέχει τις προεκτάσεις που σε φέρνουν στο σημερινό τρελοκομείο, μέσα στο οποίο ζούμε κυριολεκτικά αιχμάλωτοι.



    Πρόκειται για την είδηση που μας προειδοποιεί ότι τα κινητά τηλέφωνα προκαλούν καρκίνο. Και λίγη ώρα αργότερα από κάποιον καλοθελητή ότι αυτά προκαλούν καρκίνο και τα άλλα όχι. Δηλαδή να προτιμήσουμε αυτά είτε αγοράζοντας για πρώτη φορά είτε να πετάξουμε αυτό που έχουμε και να πάρουμε ένα από τα «άλλα». Να ανεβάσουμε το Cache κάποιας εταιρείας και έτσι να κινηθεί χρήμα, να δημιουργηθεί κεφάλαιο και εξ αυτού μία οικονομική δύναμις στο παγκόσμιο οικονομικό στερέ-ωμα. Δύναμις με αξιώσεις που ξεκινά από την ανάπτυξη και μπορεί να φθάνει μέχρι την πολιτική. Μέχρι να ανεβάζει και να κατεβάζει κυβερνήσεις από αυτές που εξέλεξε ο λαός με την ψήφο του. Παράλληλα να εξοντώνει μία εταιρεία που παράγει το ίδιο είδος αλλά δεν πρόλαβε να γίνει «αντικαρκινική».



    Μακάρι να μπορούσε να είναι μόνο η εταιρεία αυτή που φθάνει μέχρι να κινεί τα παγκόσμια νήματα. Δεν είναι όμως.



    Άς αναλογιστούμε τις φαρμακευτικές εταιρείες που κάποτε ξεκίνησαν όπως και η ελληνική και - τότε - η μόνη στα Βαλκάνια, που έβγαζε την ασπιρίνη της BAYER βοηθώντας στην αντιμετώπιση του πόνου κάθε ταλαιπωρημένο ασθενή με το μικρότερο δυνατό αντίτιμο και που σήμερα έχουν φθάσει να πωλούν φάρμακα μηδαμινής αξίας για χρυσά-φι, προκειμένου με τα χρήματα αυτά, όχι να βοηθούν τους αρρώστους, αλλά να μπορούν κάθε εβδομάδα να οργανώνουν τουριστικά ταξίδια χλιδής και πλούτου, που τα λένε συνέδρια και όπου ταξιδιώτες είναι οι γιατροί-πλασιέ των φαρμάκων-φαρμακείων. Και στην περίπτωση αυτή ο άνθρωπος δεν μετράει όσο το κέρδος και εξ αυτού η δύναμις από την ανάπτυξη μέχρι την πολιτική.



    Λέγεται ότι, βρίσκονται στα συρτάρια φάρμακα που θεραπεύουν αποτε-λεσματικά ασθένειες μέχρι σήμερα αθεράπευτες, αλλά δεν κυκλοφορούν για να μπορούν να κυκλοφορούν μαϊμούδες, που στοιχίζουν και δεν αποδίδουν. Και στο κεφάλαιο αυτό και τα Νοσοκομεία, το ΕΣΥ κ.λ.π. σε όλον τον Πλανήτη που γεμίζουν αποθήκες χωρίς ουσιαστικό αποτέ-λεσμα. Τα ζούμε σήμερα και στα δικά μας νοσηλευτικά ιδρύματα.



    Στην συνέχεια μπορούμε να πάμε στις πολεμικές βιομηχανίες. Αυτές διαθέτουν εκ προοιμίου πολιτική δύναμη. Δεν μπορούν βέβαια να πούν ότι, τα δικά τους όπλα σκοτώνουν καλύτερα από τα άλλα. Φροντίζουν όμως να σε φθάνουν στην αγορά είτε με απειλές που στοιχειοθετούνται και σκηνοθετούνται για να τρομάζουν λαούς που δεν έχουν ανάλογες βιομηχανίες ή ρίχνουν τις γνωστές μίζες σε ανθρώπους κυβερνήσεων, μεσάζοντες μέχρι και διερμηνείς, που δέχονται να προσφέρουν την χώρα τους βορρά στην ληστεία της οικονομίας της. Το αντικείμενο αυτό κινεί στον Πλανήτη τα μεγαλύτερα κεφάλαια και αυτά τα αντλεί φυσικά από τους κόπους και το υστέρημα λαών που θα μπορούσαν να ζούν ειρηνικά και αγαπημένα αν δεν υπήρχαν οι βιομηχανίες πολέμου.



    'Αν ήταν να μπορούσε να σταματήσει κάπου εδώ αυτή η ιστορία της έντεχνης κλοπής των κόπων ολόκληρων λαών, ίσως ακόμα ο κόσμος να μην ένοιωθε τα ζόρια που αρχίζει να νοιώθει σήμερα. Και τούτο επειδή τα χρήμα που κινείται έτσι ή αλλιώς καταλήγει σε οίκους που δουλειά τους είναι να το αυγατίζουν. Ο Πλανήτης σήμερα διαθέτει 52 από δαύτους χωρίς να συνυπολογίζονται κάποια ΕΚΤ, ΔΝΤ κ.λ.π. όπως και διάφορες οργανώσεις με ονόματα όπως Λέσχη Βildenberg κ.ά. Και είναι φυσικό η λειτουργία αυτών όσο οι σημερινοί ηγέτες τις αποδέ-χονται και τις τιμούν, να εκβιάζουν χώρες με κόλπα όπως η δανειοδότηση και στην συνέχεια με κάθε είδους τερτίπια και υποβαθ-μίσεις η επιστροφή του χρέους «αναβαθμισμένου» στο διπλάσιο, τριπλάσιο κ.λ.π. Και ότι αρπάξουν φυσικά.



    Οι καταστάσεις και ο τρόπος ζωής σε χώρες που «βάλλονται» οικονο-μικά με αυτόν τον τρόπο μετατρέπονται σε καθημερινό άγχος και στην συνέχεια σε αντιδράσεις που εξελίσσονται από ήπιες μέχρι πολύ σκληρές.



    Μέχρι σήμερα οι καταστάσεις αυτές στην χώρα μας συνοψίζονται σε συγκεντρώσεις αγανακτισμένων όπως και σε άλλες χώρες. Κάθε μέρα όμως στους αγανακτισμένους προστίθενται και διάφοροι άλλοι, η παρουσία των οποίων προοιωνίζεται ανατροπές, όπως σήμερα οι 14 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που ζητούν τα αυτονόητα για τα οικονομικά βή-ματα, δηλαδή το ξεπούλημα της χώρας από την Κυβέρνηση.



    Θα έλεγε κανείς ότι, αν όχι σε παγκόσμιο επίπεδο, τουλάχιστον στην Ευρώπη θα ήταν δυνατόν να επικρατεί η ηθική και όχι ο εκμαυλισμός. Δεν φαίνεται όμως σήμερα να μπορούμε να περιμένουμε τέτοια εξέλιξη. Η ιστορία με τον Στρος Καν και σήμερα με κάποιον Γάλο υπουργό, αλλά και με τον δικό μας, που δεν κρύβεται με όσα κάνει από το ότι ενεργεί κατ'εντολήν, το μέλλον θα είναι ζοφερό. Και ακόμα χειρότερο αν η διαφαινόμενη διάλυση της Ε.Ε. δεν αποτελεί σκηνικό πανικού προς αποτροπήν.

    ΠΕΛΙΑΣ

  51. zame avatar
    zame 02/06/2011 20:42:26

    Στρακαστρουκα ..συσπειρωτικου..αντιπερισπασμου ..απεναντι στον Πανικο που προκαλουν τα γεγονοτα..

  52. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 02/06/2011 20:49:18

    Σας παρακαλώ πολύ δείτε τον παρακάτω σύνδεσμο και προωθείστε το όπου εσείς νομίζετε. Εάν είαι αλήθεια, πρόκειται για προδοσία.


    h**p://rt.com/programs/keiser-report/episode-152-keiser-report/

  53. Το λιμάνι της αμαρτίας avatar
    Το λιμάνι της αμαρτίας 02/06/2011 20:52:51

    Πού είναι ο tiramola να μας διαφωτίσει ως άλλος σοσιαληστικός γκαουλάιτερ;

  54. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 02/06/2011 21:00:34

    Πάλι λαμογιές ετοιμάζεται να κάνει μέρος της Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ. Δήθεν "αγανακτισμένοι" τώρα βουλευτές που το μόπνο που τους νοιάζει έιναι να σώσουν την καρεκλίτσα τους....

    ντροπή σας ρε σεις! ντροπή σας......

  55. Tem avatar
    Tem 02/06/2011 21:01:49

    μεγαλύτερες κότες από τους βουλευτές του πασοκ δεν υπάρχουν

  56. Sofie avatar
    Sofie 02/06/2011 21:14:01

    Παρακολουθώ ALTER όπου έχει προσκεκλημένους τους κ.Λιντζέρη και κ.Λαζαρίδη.
    Πολύ κύριος ο κ.Λαζαρίδης, έχει την υπομονή να ακούει.

  57. Tasos avatar
    Tasos 02/06/2011 21:19:29

    Στον ΣΚΑΙ μολις ειπανε οτι υπαρχουν πολυ βουλευτες της Ν.Δ που ειναι δυσαρεστημενοι με την σκληρη σταση Σαμαρα.....

    Θα μας τρελανουνε ρε?

  58. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 02/06/2011 21:39:28

    Στόν Πόλεμο δεν κάνουμε πίσω ούτε χιλιοστό. Είναι θρασύδειλοι φοφούνται μη χάσουν το πολύ καλό μισθό τους και τα σινιέ ρουχαλάκια τους. Μεγάλη ξευτήλα να ενημερώνεται κανείς απο την ΣΙΝΙΩΡΗ. Την κοπέλα όταν την βλέπεις σκέφτεσαι άλλα Πράγματα.