03/06/2008 01:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επισημάνσεις προς ερευνητές μαύρων ταμείων και άλλους

Γιατί δεν ψάχνετε να βρείτε και τον νεαρό που διηύθυνε την ΑΡΜΕΝΤΕΛ, και σύχναζε στον Παράδεισο; Καθώς επίσης και έναν Επτανήσιο από την Ρουμανία που ζούσε κι αυτός στον Παράδεισο; Και με την ευκαιρία, στη Ρουμανία, την Κύπρο, την Βουλγαρία και τη Νιγηρία, δεν συνέβη τίποτα παράνομο; Για παράδειγμα ποιο στέλεχος της ΑΡΜΕΝΤΕΛ με εκκεντρικούς (sic) τρόπους έχει φτιάξει καταπληκτική συλλογή έργων τέχνης που εξήγαγε παράνομα από την χώρα;

Ποιος είναι εκείνος ο συνταξιούχος τώρα που είχε στείλει η Ζήμενς ΑΕ στην Αρμενία ο οποίος όταν κατάλαβε τι παιζότανε από στελέχη της Ζήμενς Αθηνών, από δικηγόρο της Ζήμενς Αθηνών και από ΟΤΕτζήδες και απειλήθηκε ακόμα και η ζωή του την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια; Και έχει καταγράψει και τις συνομιλίες με τις απειλές, επειδή ο φόβος φιλάει τα έρμα;

Καλό θα ήταν επίσης, ο κ. Αθανασίου αντί να κουράζεται να πηγαινοέρχεται στην Ζήμενς, ύστερα από τόσους μήνες «έρευνας», να επικεντρώσει τις προσπάθειές τους στο πως δεν θα κουκουλωθεί κι αυτό το σκάνδαλο. Γιατί για τρεις φακέλους με στοιχεία που άφησε ο κ. Χριστοφοράκος για να καλύψει τα νώτα του, δεν χρειαζότανε όλο αυτό το show. Αλήθεια, ποιος αφελής πιστεύει ότι τα τιμολόγια των δεξιώσεων στο «Πεντελικό», ή για αρνάκια από Κορυσχάδες Ευρυτανίας θα εκδίδοντο απευθείας στην Ζήμενς ΑΕ; Τόσο χαζοί είναι πια;

Ποια οικογένεια, «αγία» ή μη, τηλεφωνά καθημερινά τον τελευταίο καιρό στις εφημερίδες και απειλεί με μηνύσεις και αγωγές αν γίνει αναφορά στο όνομά της;Δεν έχει απομείνει ούτε ίχνος τσίπας, πια;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 03/06/2008 01:43:56

    Μην μου πείτε ότι ο νεαρός έχει και κουμπαριά με τον κ."μαύρα ταμεία"!

  2. exon avatar
    exon 03/06/2008 07:49:36

    πάρε και μια απάντηση (βρες την ερώτηση που απαντάει....)
    http://www.linkedin.com/in/nicosgeorgoulas

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/06/2008 08:01:27

    Με όλα τα προβλήματα της οικονομίας, αλλα και παλαιότερα, είναι προφανες ότι ο πλούτος που είναι εμφανής γύρω μας, εκτός από τα δάνεια, προέρχεται και από γκρίζα λεφτά. Το ότι έχουμε τα πρωτεία στην διαφθορά στην Ευρώπη, συμβαδίζει με το ότι έχουμε, σχεδόν σίγουρα τον περισσότερο γκρίζο πλούτο.

    Με μισθούς, ακόμα και τους υψηλότερους της αγοράς, δεν χτίζονται βίλλες και δεν αγοράζονται τα αυτοκίνητα των 50 ή 100 χιλιάδων

    Αν εφαρμοζόταν το πόθεν έσχες θα είμαστε λίγο πιο καθαροί. Αλλά ούτε η ΔΟΥ τολμά (με εξαίρεση κανέναν μικροφουκαρά)

  4. Theodore avatar
    Theodore 03/06/2008 09:39:17

    Και κατι, που σας διαφευγει.
    Το θεμα δεν ειναι μονο ηθικης ταξεως, αλλα κυριως πρακτικο.
    Οταν ο αλλος, βγαζει μαυρα λεφτα, δεν ενδιαφερεται ποσο κανει ενα κιλο συναγριδες, η ενα κιλο αστακος. Η και ενα κιλο μελι,η βαλτε ο,τι θελετε.
    Τα πληρωνει, χωρις να ρωταει.
    Ετσι ομως οι τιμες ανεβαινουν συνεχως, γιατι υπαρχει η ζητηση που τις κραταει εκει ψηλα.Δε σας εκανε εντυπωση, οτι ενω ολοι φωναζουν οτι δε βγαινουν, οι τιμες διαρκως ανεβαινουν;
    Μα γιατι υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ,που βγαζουν μαυρα λεφτα.Ειτε απο φοροδιαφυγη, ειτε απο διαφθορα.
    Γι αυτο, την πληρωνουμε απο 100 μεριες, την κλεψια αυτη.

  5. Από ΑΡΜΕΝΊΑ avatar
    Από ΑΡΜΕΝΊΑ 03/06/2008 15:36:57

    Η siemens την περίοδο 2005 -2006 χόρτασε λεφτά από την ΑΡΜΕΝΤΕΛ και όπως διαβάσαμε στις εφημερίδες κάποιους βοήθησε στα οικονομικά κενά τους (βλέπε μίζες)με 2.500.000 ευρώ.
    Βέβαια πρέπει επιτέλους να αρχίσει να ψάχνεται ο κ βουρλούμης με το νεοδημοκρατικό teem που εγκατέστησε υπό τον Φέτση στην ΑΡΜΕΝΤΕΛ αμέσως μετά την ανάληψη της διοίκησης του ΟΤΕ.
    Τις παρακάτω περιπτώσεις πρέπει να εξετάσει ο κ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ αφου Α Π Ο Δ Ε Δ Ε Ι Γ Μ Ε Ν Α οι εταιρείες SILVI AG LTD & BYURAKN LTD δεν προσέφεραν έργο για την ΑΡΜΕΝΤΕΛ
    ΠΟΙΟΙ ήταν οι πραγματικοί παραλήπτες κοινώς οι λαδομένοι ποντικοί
    μήπως :
    1 ο CEO μακαρίτης Φέτσης: ας αφήσουμε τις μπούρδες ίσως έτσι να δικαιωθεί μετά θάνατον αν τα έχουν πάρει άλλοι και να μην υπάρχει σκια υποψίας.
    2. Κάποιος από τα μέλη του ΔΣ της ΑΡΜΕΝΤΕΛ: δηλ ένας εκ των κ.κ. Μαυράκη( μέλος στο ΔΣ COSMOTE και πολλων άλλων θυγατρικών του ΟΤΕ ως και Γεν. Διευθυντής του ΟΤΕ), ΠΑΣΙΑ ( Νομικός ΣύμβουλοςΟΤΕ και Γεν. Διευθυντής Νομικών Υπηρεσιών του ΟΤΕ)και ΘΕΟΧΑΡΟΠΟΥΛΟΥ (Δ/νων Συμβουλος GLOBUL). Πραγματικά λίγο απίθανη η περίπτωση αυτή καθ όσον η φήμη τους και ο υπηρεσιακός βίος τους δεν έχει δώσει δικαιώματα για παρόμοιες σκέψεις.
    3. Ο Γενικός Διευθυντής τεχνικών Υπηρεσιων της ΑΡΜΕΝΤΕΛ ως ο εισηγητής ( Αποσπασμένος υπάλληλος ΟΤΕ εκ ΣΥΡΟΥ)
    4. Η ΕΠΟΠΤΕΎΟΥΣΑ θυγατρική υπό τον κ. ΤΣΑΜΑΖ.Ο συγκεκριμένος θεωρείται έντιμος, με τους παρακάτω απ αυτόν όμως τι γίνεται:
    5. Να τα τσέπωσαν τα στελέχη της SIEMENS μετά μάλιστα το μπάχαλο της μίζας, Ω ΧΑΙΡΕ ΜΙΖΑ, που συνέβαινε επί ΠΑΣΟΚ και δυστυχώς και επί ΝΔ, νομίζοντας ότι δεν θα ανακαλυφθεί το παραμικρό.
    Το γεγονός είναι ότι κάποιοι τα πήραν .
    ΑΣ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΌΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΟΙ ΣΚΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ( ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΒΑΡΙΑ ΣΥΝΝΕΦΑ)
    Απλά νοιώθω δυστυχώς δικαιωμένος διότι το 2004 είχα ενημερώσει με επιστολή μου τον Πρωθυπουργό και όλη την ιεραρχία της ΝΔ ότι αυτά που θα συμβούν στην ΑΡΜΕΝΤΕΛ θα ωχριούν μπροστά στο σκάνδαλο του ΚΟΣΚΩΤΑ. Δυστυχως δεν με ακουσαν και απλά δικαιώνομαι,κοινώς με έγραψαν.
    Να τους ΧΑΙΡΟΣΑΣΤΕ
    ΥΓ που κολλάει ο νεαρός ceo ; οπως γραφετε έφυγε το 2002.Όπως εσεις ως ειδήμονες γνωρίζετε αναδρομικές μίζες δεν υπάρχουν.ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΡΙΧΝΕΤΕ ΛΑΣΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΊΤΕ.
    ΚΑΤΩ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ που λεει και γνωστή δημοσιογράφος που ξεσκέπασε την βρωμιά.
    δυστυχως το λαδι γλυστρά εκτός και αν απαλαγείτε δια βουλέύματος

  6. exon avatar
    exon 03/06/2008 16:04:52

    προς "από ΑΡΜΕΝΙΑ": φίλε η μεγάλη μάσα άρχισε πολύ νωρίτερα απο το 2005 όπως πολύ καλα ξέρεις και συγκεκριμμένα απο τις αρχες της δεκαετίας. Δεν το λέω εγώ, το λένε οι επενδύσεις του ΟΤΕ. Όποτε με μαθηματική ακρίβεια λέω οτι όσο νωρίτερα πήγες, τόσο περισσότερα έτρωγες (γενικά μιλάμε). έχεις αντίρρηση?

  7. Από ΑΡΜΕΝΊΑ avatar
    Από ΑΡΜΕΝΊΑ 03/06/2008 20:35:08

    προς exon
    Η διαφορά μας αγαπητέ λασπολόγε φίλε είναι ότι εγώ προσωπικά εχω καταγγείλει τις διαχρονικές λαμογιές του περιβάλλοντος σου ( γενικά μιλάω) και ίσως να έχω καταγγείλει και τις προσωπικές σου γι΄ αυτό πρέπει να σε πείραξε το σχόλιο μου.
    δυστυχώς για τις ομαδούλες, τις πριν (γιατί προφανώς θα υπήρχαν) και τις τώρα που με ντοκουμέντα όμως βγαίνουν στον αέρα δεν ανοίγεις το βρωμόστομα σου γιατί ίσως ( γενικά μιλάω) είσαι άμεσα εμπλεκόμενος. θα ήθελα να μάθω ποιός από αυτούς που ανέφερα είσαι
    ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ
    σκασμός

  8. mama teresa avatar
    mama teresa 03/06/2008 20:49:41

    PROS ARMENIA:

    KANEIS DEN ANEFERE CEO, KAI KANEIS DEN MILISE GIA APOXWRISI TO 2002.

    MALLON TSIMPISES MEGALES!!

  9. Lakis, Malaga avatar
    Lakis, Malaga 03/06/2008 22:32:44

    Τί έγινε ρε ΑΡΜΕΝΙΑ?

    Σε ρίξαν στη μοιρασιά και μιλάς τόσο πικραμένα???

    Οι συμβάσεις με ΑΡΜΕΝΤΕΛ και οι "παντρειές" έγιναν το 1998-1999.

    Μετά από αυτό καμιά 5-6 ξεβράκωτοι Πασόκοι παρουσιάστηκαν με βίλες σε νησιά...

    Το πράγμα φωνάζει από μόνο του.

    Και φωνάζει:

    ΠΑΣΟΚ!!!

  10. exon avatar
    exon 03/06/2008 22:33:21

    "ΑΡΜΕΝΙΑ" συγνώμη αλλά μάλλον χτύπησα φλέβα ;-) Θα αρκούσε κάποιος να ανατρεξει στον φάκελο επενδύσεων του ΟΤΕ για Αρμεντελ απο την αγορά μέχρι την πώληση (και που πήγαν οι αναθέσεις) για να βγάλει ξεκάθαρα συμπεράσματα. Γιατί να χαλάμε τις καρδιές μας όταν υπάρχουν χαρτια?

  11. Lakis, Malaga avatar
    Lakis, Malaga 03/06/2008 22:34:06

    Να συμπληρώσω οτι τώρα φωνάζει:

    ΝΔ!!!


    Και μη χειρότερα...

  12. exon avatar
    exon 03/06/2008 22:56:45

    λάκη εδώ και ένα χρόνο η αρμενία φωνάζει "ζήτω, απαλλαγήκαμε επιτέλους απο τα λαμόγια τους έλληνες του ΟΤΕ της Ιντρακομ και της Σημενς...".

  13. Lakis, Malaga avatar
    Lakis, Malaga 03/06/2008 23:07:52

    EXON,

    σε επιβαιβεώνω πανηγυρικά καθώς τυγχάνει να έχω συγγενικό πρόσωπο το οποίο ήταν εργαζόμενο στη ΖΗΜΕΝΣ εκείνη την εποχή (σε μικρό πόστο) και μου έχει επιβεβαιώσει οτι η συμφωνία με ΟΤΕ/ΖΗΜΕΝΣ/ΙΝΤΡΑΚΟΜ γονάτισε κυριολεκτικά την οικονομία της Αρμενίας αλλά και το λαό καθώς πλήρωνε την μονάδα (παίρνοντας τηλέφωνο) πέντε φορές πιό πάνω από οτι στην Ελλάδα!

    Και μιλάμε για μια χώρα όπου ο μέσος μισθός ήταν τότε 150 Ευρώ...

  14. exon avatar
    exon 03/06/2008 23:10:56

    Λάκη αυτό λεγόταν "εξαγωγή τεχνογνωσίας" :-) και είναι πέρα για πέρα αλήθεια

  15. exon avatar