#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/09/2012 22:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιπλέον φόροι στις καταθέσεις - καταργείται το αφορολόγητο για παιδιά!!!



Απίστευτη φορολογική βόμβα στους Ελληνες, προβλέπει το πακέτο που αποφάσισαν οι τρεις πολιτικοί αρχηγοί. Δεν έφταναν οι δραματικές περικοπές σε μισθούς, συντάξεις και επιδόματα τώρα αποκαλύπτεται ότι και τα φορολογικά μέτρα θα είναι δυσβάσταχτα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το υπουργείο Οικονομικών αποφάσισε την αύξηση της φορολόγησης στους τόκους των καταθέσεων  στο 15% από 10% που ισχύει σήμερα. Όσοι κράτησαν δηλαδή τις καταθέσεις τους στην Ελλάδα και δεν έφυγαν στο εξωτερικό τώρα θα δουν να μειώνονται οι τόκοι που θα παίρνουν. Μέτρο οριζόντιο καθώς αγγίζει κυρίως τα νοικοκυριά που έχουν ένα μικρό κομπόδεμα. Διότι οι έχοντες εκατομμύρια τα έβγαλαν στο εξωτερικό. Ας μην εκπλαγεί η κυβέρνηση αν δεν μείνει ούτε ευρώ στις τράπεζες.

Προβλέπεται επίσης αύξηση στους φόρους των τσιγάρων, φορολόγηση 4% στα ηλεκτρονικά παιχνίδια του ΟΠΑΠ. Σοκ και για όσους έκαναν το λάθος να έχουν παιδιά. Καταργείται το επιπλέον αφορολόγητο για μισθωτούς και συνταξιούχους που έχουν τέκνα.

Σε ό,τι αφορά τους ελεύθερους επαγγελματίες που αμείβονται με δελτίο παροχής υπηρεσιών εντάσσονται στην φορολογία εισοδήματος φυσικών προσώπων.

Ακόμη αυξάνεται το όριο των εισφορών των παλαιών ασφαλισμένων στο ΙΚΑ στο ίδιο επίπεδο με αυτό που αποδίδουν οι νέοι ασφαλισμένοι. Φυσικά, εξισώνεται το πετρέλαιο θέρμανσης με το κίνησης.

Αν θέλουμε να μιλήσουμε για τα... θετικά που βρήκε να εφαρμόσει η κυβέρνηση θα πρέπει να πούμε για τη μείωση του συντελεστή ΦΠΑ στην εστίαση, μάλλον στο 19%, όμως οι εστιάτορες θα πληρώνουν τέλος για να επιτρέπεται το κάπνισμα στα καταστήματά τους.

Επίσης, μειώνεται ο ΦΠΑ αγροτών στο 6%.

Μόλις ο κόσμος αντιληφθεί τι σημαίνουν αυτά τα μέτρα, ασφαλώς και θα προκαλέσει σεισμό. Δυστυχώς, το γράφαμε και παλαιότερα. Οποιοι σπέρνουν άνεμους θα θερίσουν θύελλες.

Το πλήρες «πακέτο» των νέων φόρων

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 27/09/2012 22:11:48

    Και όλα αυτά για να μη διώξουν τά..."Πράσινα παιδιά" απο το Δημόσιο...

    Φοβάμαι πως ο επόμενος εμφύλιος πόλεμος στην Ελλάδα θα είναι ανάμεσα στους Δ.Υ απο τη μιά, και στους υπόλοιπους Ελληνες-Ραγιάδες απο την άλλη...

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ ΣΤΕΛΙΟΣ 28/09/2012 00:16:51

      Ναι μόνο πράσινα παιδιά υπάρχουν στο δημόσιο. Γαλάζια δεν υπάρχουν, όχι μην το ξαναπείς. Σε άλλη χώρα ζείτε;

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Νικόλας 28/09/2012 00:33:36

        Νικόλα ,μιά ζωή θυμάμαι τους ΝεοΔημοκράτες να παραπονιούνται γιατί δεν διορίζονται τα Γαλάζια παιδιά.

        Δεν θυμάμαι ΠΟΤΕ ,απο το 1981 ως σήμερα τους Πασόκους να διαμαρτυρήθηκαν για το ίδιο θέμα!!

        Γιατί άραγε? Μήπως γιατί δεν είχε μείνει κανένας Πασόκος εκτός Δημοσίου?

        • Νικόλας avatar
          Νικόλας @ ΣΤΕΛΙΟΣ 28/09/2012 01:27:40

          Τα ΠΑΣΟΚΙΑ βολεύτηκαν ΟΛΑ ανεξαιρέτως το '80 αν κρίνω από όσα βλέπω με τα μάτια μου.

          Οι ΝΔίτες δε βολεύτηκαν τότε, τόσο μέχρι το 2000. Όμως επί Καραμανλή παίχτηκε τρελό βόλεμα. Ξέρω πολλούς πρώην ΔΑΠίτες στο δημόσιο σε υπουργεία κλπ. Εσείς ίσως είστε παλαιότερος, και για τους παλαιότερους όντως τα γαλάζια παιδιά είναι σταγόνα στον ωκεανό.

          Για τη νέα γενιά, που σπούδασε το 2005-2012 κλπ, είδαμε πολλά γαλάζια παιδιά επί Καραμανλή.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Νικόλας 28/09/2012 00:42:14

        Τἄ "γαλάζια" παιδιά εἶναι σταγόνα στόν ὠκεανό!!! Τά πράσινα , τά κόκκινα καί τά ρόζ φθάνουν τό 80% τῶν ΔΥ! Γιά τήν Κρήτη, μήν τό ψάχνεις--δένδρα, πρασινάδα δέν ἔχει, ἀλλά εἶναι ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΗ!!!

        • χανια avatar
          χανια @ Φωτεινή 28/09/2012 13:09:57

          ηταν πρασινη θες να πεις

      • me avatar
        me @ Νικόλας 28/09/2012 01:27:23

        Πχ Νοσοκομεία. ΠΑΣΚΕ 5ή 6 στις 7 έδρες! Υπουργεία τουλάχιστον 60-70%. Τους πρασινοφρουρούς της εποχής του αυριανισμού, τους θεωρούμε ακόμη ιερές αγελάδες.
        Φορολογούμε τον Ιδιωτικό τομέα για να μην απολυθεί κανείς ΔΥ!

        • ERASMUS avatar
          ERASMUS @ me 28/09/2012 11:08:24

          Αυτό έχετε καταλάβει ολοι οι παραπάνω συμετεσχοντες απο το αρθρο ? ............
          Η ουσία του αρθρου ειναι ποιός διορισε περισσοτερους στο Δημόσιο ??? ...........
          Γι΄αυτό η Ελλάδα είναι μια χώρα που δεν πλήτεις ποτε ... Ολοι οι κατοικούντες σε αυτήν ειναι αλλου .. Το σώμα τους ειναι εδώ αλλα το πνευμα τους τρεχει σε αλλους γαλαξίες .... Lost in space....που λεγόταν και μια παλια τηλεοπτική σειρα ......

          • DARKNL avatar
            DARKNL @ ERASMUS 28/09/2012 13:24:09

            πέστα αγόρι μου!!!

  2. Tassos avatar
    Tassos 27/09/2012 22:17:43

    Δηλ. θα γίνει σεισμός αν από 10 χιλιάρικα καταθέσεις που έχεις στις τράπεζες αντί για 90 ευρώ τόκο πάρεις 85? Ξέρεις ότι στο εξωτερικό φορολογούνται όσο και τα εισοδήματά σου? Δηλ. αν φορολογείσαι 25 % όπως φορολογούνται σήμερα οι ε.ε. φορολογούνται 25 % και οι τόκοι σου. Εδώ φορολογούνται όλοι 10 % είτε έχεις τόκους 10 χιλιάδες ευρώ είτε ένα κατοστάρικο.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Tassos 27/09/2012 22:20:58

      Την κατάργηση του αφορολόγητου για τα παιδιά την αντιπαρέρχεσαι ώς ασήμαντη , ε?

    • kitsos avatar
      kitsos @ Tassos 27/09/2012 22:26:38

      Πες τα ρε Τασο με τους αχαριστους.
      Θα μπορουσαν καλλιστα να δεσμευσουν τις καταθεσεις και οχι τοκους εστω μειωμενους αλλα να παρουν @@.

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Tassos 28/09/2012 00:28:36

      Κάτι σε ρώτησε ο Στέλιος και δεν απάντησες ...
      Θα σε ενοχλώ μέχρι να πάρουμε απάντηση !!!!

      • Tassos avatar
        Tassos @ Μαθηματικός 28/09/2012 05:54:06

        Δεν έχω παιδιά, δεν με ενδιαφέρει.

        • Λιογκος avatar
          Λιογκος @ Tassos 28/09/2012 12:10:23

          Είσαι καιρό σε αυτό το χαμηλότατο επίπεδο...το έχω επισημάνει στο Αντινιους αλλά συνεχίζει να αναρτά τα σχόλια σου...σου εύχομαι λοιπόν να αποκτήσεις πολλά παιδιά!

        • Μαθηματικός avatar
          Μαθηματικός @ Tassos 29/09/2012 01:44:30

          Κλασσική απάντηση κάποιου που κοιτάει την πάρτη του. Εμείς να περνάμε καλά και όλοι οι άλλοι να πάνε να @@@.
          Ούτε εμάς λοιπόν ενδιαφέρει η άποψή σου!!!

        • Μαθηματικός avatar
          Μαθηματικός @ Tassos 29/09/2012 01:47:08

          @Tassos
          Δες τι απάντησα και στον Νικόλα πιο κάτω. Σε αφορά και εσένα δυστυχώς...

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 27/09/2012 22:21:51

    Ἀντί γιά καταθέσεις,πού δέν ἔχουμε,θά βγάζουμε τά παιδιά μας ἔξω...

  4. Νικόλας avatar
    Νικόλας 27/09/2012 22:27:59

    Εάν έχεις καταθέσεις στο εξωτερικό δε θα φορολογούνται και στην Ελλάδα;

  5. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 27/09/2012 22:28:04

    σιγά τα ωά, μια χαρά είναι τα μέτρα

  6. Storm avatar
    Storm 27/09/2012 22:29:19

    Πάει...
    Πρέπει να το έχουν ήδη πάρει απόφαση...
    Κρίμα.

  7. ΕΥΛΟΧΟΣ avatar
    ΕΥΛΟΧΟΣ 27/09/2012 22:37:30

    Καλά ποιο αρρωστημένο μυαλό σκέφτηκε να καταργήσει το αφορολόγητο για τα παιδιά; Πάνε καλά; Δηλαδή θα τιμωρηθούμε επειδή θέλουμε να κάνουμε παιδιά; Ποιο είναι το υποκείμενο εκείνο που πρότεινε αυτό το μέτρο; Ποιος είναι να τον ταράξουμε στις μηνύσεις και στις αγωγές όλοι οι Έλληνες γονείς;

    • Χμμμμ avatar
      Χμμμμ @ ΕΥΛΟΧΟΣ 28/09/2012 01:03:14

      Δεν είναι αρρωστημένο το μυαλό αλλά ξενόφερτο
      Στην αμερική δεν υφισταται καν η λέξη οικογένεια...
      Ακολουθούν τους κανόνες των ζώων
      Γεννάνε, και μετά απο λίγο καιρό που σε ξέρω που με ξέρεις.

      • Δεν έχει σημασία avatar
        Δεν έχει σημασία @ Χμμμμ 28/09/2012 01:53:34

        Στην Αμερική έχεις αφορολόγητο για τα παιδιά.

  8. Ίωνας avatar
    Ίωνας 27/09/2012 22:44:41

    Τα πράσινα παιδιά του δημοσίου έχουν ήδη δικαιωθεί καθώς οι περισσότεροι απολαμβάνουν τις συντάξεις τους και τρώνε το εφάπαξ όσοι έχουν μείνει είναι και αυτοί κοντά στην σύνταξη, τώρα έχουν μείνει στο δημόσιο κάτι σαραντάρηδες με πτυχία τα αποπαίδια του 800άρικου (και του ΑΣΕΠ χαχαχα) που το έχουν βουλώσει κάθονται σαν κότες και λένε και ευχαριστώ, απλά πράγματα.Κανένας εμφύλιος δεν πρόκειται να γίνει καθώς η πείνα θα είναι γενικευμένη.Η μόνη λύση για εργασία είναι στο εξωτερικό και όχι στα τυφλά γιατί υπάρχουν πολλές παγίδες καθώς πέφτει κοροϊδία (τάζουν άλλα πηγαίνεις και βρίσκεις άλλα).

  9. drider avatar
    drider 27/09/2012 22:56:32

    Εγώ πάντως αν ήμουν Έλληνας τραπεζίτης πολύ θα το γούσταρα αυτό το μέτρο:
    1) Έχω βαρύνει το ελληνικό λαό με υπερμεγέθη δάνεια για την ανακεφαλαιοποίηση αλλά και την κάλυψη των θαλασσοδανείων στα φιλαράκια μου
    2) Έχω ήδη φροντίσει να κατοχυρώσω από το κράτος το μέλλον μου στο εκάστοτε μαγαζί εξασφαλίζοντας προνομιακή μεταχείριση , COCOs κτλ
    3) Ας χαρατσώσω τώρα και τους μικροκαταθέτες για να βγουν τα παραπάνω δάνεια ενώ: α. τους εκβιάζω ασύστολα για τους κινδύνους να χαθούν τα λεφτά τους aka να διαταραχθεί η "συστημική ευστάθεια" β. φυσικά τα δικά μου κεφάλαια ήδη τα έχω διώξει από καιρό στο εξωτερικό.

  10. mavrotsoukalos avatar
    mavrotsoukalos 27/09/2012 22:59:46

    Ρε παιδια που τα βλέπετε αυτά????Πουθενα δεν λεει για κόψιμο του αφορολόγητου στους μισθωτούς. Μόνο για τους ελεύθερους επαγγελματίες λέει

    • Εθνικιστης avatar
      Εθνικιστης @ mavrotsoukalos 27/09/2012 23:07:31

      Δεν ειπαν για καταργηση αφορολογητου. Ειπαν για καταργηση αφορολογητου για τεκνα (στα 5.000 ευρω +2.000 ευρω το καθε τεκνο).

      • mavrotsoukalos avatar
        mavrotsoukalos @ Εθνικιστης 27/09/2012 23:17:48

        Φίλε, αυτό εννοούσα. Σε κανένα site δεν λέει για τέτοια κατάργηση. Μάλιστα είπαν ότι επειδή μειώνονται οι μισθοί ΠΑΝΤΟΥ, ΔΕΝ θα επιβαρυνθούν φορολογικά οι μισθωτοί. Στην τελική φίλε, ας πρόσεχαν αυτοί που πίστεψαν και τώρα έχουν μετανοιώσει!!!

        • Γιαννης Ν. avatar
          Γιαννης Ν. @ mavrotsoukalos 28/09/2012 03:23:41

          Γιατί ανυσηχείς ; ο Αντώνης Σαμαράς θα μας σώσει

  11. Νικος avatar
    Νικος 27/09/2012 23:04:04

    Τα πράσινα παιδιά ή "τα δικά μας παιδιά" που έλεγε και μια γαλάζια ψυχή. Δυστυχώς εδώ ο κόσμος καίγεται από τα μέτρα των τριών υποτακτικών της τρόικας και κάποιοι ...ξυρίζονται

  12. The Camel avatar
    The Camel 27/09/2012 23:13:09

    Οι τόκοι απο καταθέσεις θα έπρεπε να θεωρούνται εισόδημα και να φορολογούνται με βάση την φορολογική κλίμακα.
    Ομως, η κατάργηση του αφορολόγητου για τα παιδιά είναι απαράδεκτη απο κάθε άποψη.
    Σε μια χώρα που χαρακτηρίζεται απο υπογεννητικότητα και γηρασμένο πληθυσμό με οτι αυτό συνεπάγεται για το ασφαλιστικό της σύστημα και τον ρυθμό ανάπτυξης και η οποία προχωρά σε κατάργηση η μείωση των πολυτεχνικών επιδομάτων, η μείωση του αφορολόγητου για παιδιά αποτελεί ανόητη οικονομική πολιτική και συναμα πρόκληση.
    Το πολιτικό σύστημα δεν θέλει η δεν μπορεί να μειώσει το κράτος και προσπαθεί να βρεί αυτά που του λείπουν απο την αύξηση των φορολογικών βαρών.

    • Tasos avatar
      Tasos @ The Camel 28/09/2012 00:38:42

      Αν οι τόκοι από καταθέσεις είναι εισόδημα προς φορολόγηση και μάλιστα σε τέτοιο ύψος όπως προτείνεις τότε και τα επιτόκια των δανείων και καρτών κάθε είδους (που είναι και δυσανάλογα υψηλά) θα έπρεπε να εκπίπτουν του φορολογητέου.

  13. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 27/09/2012 23:16:30

    Γιατι τοσα θαυμαστικα; Δεν χαιρεστε που επιτελους γινεται ανακατανομη των φορολογικων βαρων και τηρουνται και οι προεκλογικες δεσμευσεις; Μα τι λεω, δεν το ξερετε γιατι δεν συμπεριλαβατε (σκοπιμα) οτι ο ανωτατος φορολογικος συντελεστης μειωνεται απο το 45% στο 35%, χωρις να μειωθει, βεβαια, ο πρωτος φ.σ. απο 5.001 μεχρι 12.000 ευρω που πιανει τους ασθενεστερους. Ετσι, οι εχοντες ανω των 100.000 ευρω εισοδημα, για αυτο το πανω απο τα 100.000 θα φορολογουνται μονο με 35% και οχι με 45% που ειναι μεχρι τωρα. Αυτη η αλλαγη ηταν προεκλογικη δεσμευση. Οπως ηταν και η αυξηση του αφορολογητου στα 8.000 ευρω. Αλλα τωρα τους τεμπεληδες φτωχους θα ελαφρυνουμε ή τους παραγωγικους εκατομμυριουχους;

    Επιτελους, η Ελλαδα γινεται μια πραγματικη καπιταλιστικη χωρα (για 1-2 χρονια)... Αν οντως ειναι ετσι, οχι τα ποσοστα του ΠΑΣΟΚ, αλλα του ΚΚΕ θα δουν και οι 3 αθλιοι κυβερνητες.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Εθνικιστης 27/09/2012 23:32:10

      και γιατι ρε φιλε να φορολογουνται οι ανω των 100.000 με 45%?
      τσατσα τους τον εβαλαν το κρατος? ασε που δεν ειναι 45% αλλα με τις εκτακτες εισφορες, τα χαρατσια και τα ΦΠΑ εφτασε στο 60%.
      ρε παρτε κατι οικονομολογους της πλακας.

      • Εθνικιστης avatar
        Εθνικιστης @ Enzo 28/09/2012 02:13:21

        Δεν καταλαβες τιποτα. Δεν περιμενα τιποτα περισσοτερο, βεβαια. Δεν μπορεις την ιδια στιγμη που καταργεις το αφορολογητο για παιδια να μειωνεις τον φορολογικο συντελεστη των εισοδηματων >100.000 ευρω. Δεν καταλαβαινεις το μηνυμα που εκπεμπεις, ειναι προφανες. Οσο για το ποσοστο, οι ανωτατοι φορολογικοι συντελεστες ειναι παντα υψηλοι, σχεδον σε ολες τις χωρες, σε οποιον δεν αρεσει, να παει στους Νησους Κεϊμαν.

        • Γιαννης Ν. avatar
          Γιαννης Ν. @ Εθνικιστης 28/09/2012 03:32:27

          Αν βγάζω 10000 και φορολογούμαι μα 10% θα δώσω 1000 ευρώ.
          Αν βγάζω 100.000 θα δώσω 10.000 (πάντα με 10%) όσο 10 από τους πρώτους.
          Αν πάρειη εφορία τα 45000 είμαστε συνέταιροι.
          Θα προτιμήσω να φοροδιαφύγω παρά να δουλεύω κάθε χρόνο από τον Ιούνιο και μετά για το κράτος.
          Αυτό δεν λέγεται δικαιοσύνη , λέγεται ληστεία.
          ΌΛΟΙ φοροδιαφέγουν. ΟΛΟΙ . εκεί είναι η λύση.
          Μείωση συντελεστών (όλοι ίσοι) και κυνήγι της φοροδιαφυγής.

          (Εγώ είμαι από αυτούς που βγάζουν 10.000)

          • Εθνικιστης avatar
            Εθνικιστης @ Γιαννης Ν. 28/09/2012 04:58:08

            Ειναι ληστεια ο μεγαλος φορολογικος συντελεστης; Αφου αυτο το φορολογικο συστημα ειναι το πιο συνηθισμενο στο κοσμο, γιατι δεν διαμαρτυρονται για ληστεια ολοι οι επιχειρηματιες επι γης, ειδικα στην Σουηδια που εχουν ανωτατο φ.σ. 65% (εκει ποσο επρεπε να ειναι η φοροδιαφυγη που ειναι μηδενικη); Ισως επειδη ο νεοελληναρας τα θελει ολα δικα του. Και γιατι δεν θα φοροδιαφυγεις αν ο φ.σ. ειναι χαμηλος; Και η Βουλγαρια εχει μεγαλη φοροδιαφυγη, παροτι πολυ χαμηλη φορολογια. Το θεμα δεν ειναι ο φ.σ., το θεμα ειναι αν μπορεις να φοροδιαφυγεις. Αν μπορεις και 0,01% να ειναι ο φ.σ. θα φοροδιαφυγεις. Ο flat φ.σ. που προτεινεις ειναι μια ανοησια την παρουσα συγκυρια. Θα εκτοξευε το ελλειμα στο 50%. Αλλος ενας λαϊκιστης. Η λυση ειναι διατηρηση των υψηλων φορων και δραστικη βελτιωση της ποιοτητας του κρατους για να δικαιολογουνται τα ποσα των φορων.

    • rasputin avatar
      rasputin @ Εθνικιστης 28/09/2012 13:02:58

      μεχρι να γινει αυτο εμεις θα ζουμε;

  14. Νικόλας avatar
    Νικόλας 27/09/2012 23:52:22

    Ρε παιδιά τι γκρινιάζετε πια; Δεν ξέρατε ότι θα ληφθούν τέτοια μέτρα; Εγώ ψήφισα ΝΔ γιατί είμαι ψιλοβολεμένος και θέλω πάση θυσία να μείνουμε 2-3 χρονάκια στο ευρώ τουλάχιστον, όσα μέτρα κι αν πάρουν. Εσείς τι γκρινιάζετε; Όλοι ΝΔ δεν ψηφίσαμε για να πάρει μέτρα να μείνουμε στο ευρώ;

    • mavrotsoukalos avatar
      mavrotsoukalos @ Νικόλας 27/09/2012 23:58:29

      Τουλάχιστον είσαι μάγκας και λες αλήθεια. Μπράβο σου. Γιατί κάποιοι άνεργοι και μισθωτοί των 600 ευρω, διάλεξαν να τους σώσουν οι δισεκατομυριούχοι με off shore κατοικοι της Εκάλης!!!Τια να πεις...

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ mavrotsoukalos 28/09/2012 00:05:46

        Την αλήθεια λέω. Τώρα είμαι βολεμένος αλλά αν δεν προσέξω σε 5-10 χρόνια θα έχω πρόβλημα. Με βάση το προσωπικό μου συμφέρον ψήφισα ΝΔ έτσι ώστε σε 3-4 χρόνια να είμαι εξωτερικό με ευρώ στην τσέπη μου. Ούτε εκατομμυριούχος είμαι ούτε τίποτα μη φανταστείτε δηλαδή. Απλά να μη γκρινιάζουμε για τις περικοπές. Ψηφίσαμε ΝΔ για να πάρει αιματηρά μέτρα που θα φτωχύνουν την πλειοψηφία για να τη βγάλουμε εμείς καθαρή. Εγώ αυτό έκανα.

        • λαλακης avatar
          λαλακης @ Νικόλας 28/09/2012 00:21:57

          Προφανως Νικολα δεν εισαι ΔΥ ετσι;
          Mπραβο σου παντως εισαι ειληκρηνεις
          ψηφισες ΝΔ οπως εκαναν και οι παππουδες
          μη χασουν το ευρω και ας καταστραφει η χωρα.
          Πιο μ....κες ειναι οι μικρομεσαιοι ελ επαγγελματιες που ψηφισαν τη ΝΔ νομιζοντας
          οτι θα παρει μετρα ελεφρυνσης(!) της υγιους επιχειρηματικοτητας.
          Μπραβο σου ρε Νικολα και εις ανωτερα.

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ λαλακης 28/09/2012 00:26:05

            Όχι δεν είμαι ΔΥ. Φοιτητής είμαι (σε καλή σχολή και με πολύ καλό βαθμό, δηλαδή όχι κανένα τεμπελόσκυλο) που ελπίζω να προλάβω να φύγω έξω σε 2-3 χρόνια που τελειώνω και γι αυτό ψήφισα ΝΔ.

          • Enzo avatar
            Enzo @ Νικόλας 28/09/2012 00:37:33

            xexexexe μαυρο χιουμορ ο Νικολακης

          • Tasos avatar
            Tasos @ Νικόλας 28/09/2012 00:42:40

            Καλά κάνεις και δικαίωμά σου να φύγεις. Αρκεί να μη γίνεις από αυτούς που επειδή μισούν την Ελλάδα και το γύρισαν το έργο στο "ωχ μωρέ ας είμαι εγω καλά" και αφού πάνε έξω έχουν μονίμως το δάχτυλο προς τα εδώ με χλευασμό 24/7/365 αλλά... μόλις καλοκαιριάσει δεν τους βλέπεις για μπάνια στα channel islands αλλά στην Ελλαδίτσα τους.

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ λαλακης 28/09/2012 01:21:58

            Εσύ φίλε λαλακη δηλαδή δεν ψήφισες ΝΔ; Όλοι εδώ που με κατακρίνετε δεν ψηφίσατε ΝΔ με βάση το συμφέρον σας (και καλά κάνατε); Όλοι με βάση το συμφέρον μας ψηφίζουμε και προκύπτει μια ισορροπία. Όποιος δεν ακολουθεί το συμφέρον του δεν προχωράει. Ευτυχώς το κατάλαβα νέος αυτό και δεν έφτασα 40 χρονών.

            Καλά κάνατε και ψηφίσατε ΝΔ. Κι εγώ. Αλλά τι γκρινιάζετε με τα μέτρα; Εκεί εστιάζεται η κριτική μου! Αφήστε τον Σαμαρά να εργαστεί. Τον ψηφίσαμε για να εφαρμόσει το μνημόνιο και να μη βγει ο ΣΥΡΙΖΑ και τα κάνει μπάχαλο (δεν τρολλάρω).

          • Β Α Σ Ο Σ avatar
            Β Α Σ Ο Σ @ Νικόλας 28/09/2012 12:02:28

            τρολλαρεις. σιγουρο.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Νικόλας 29/09/2012 01:52:17

            Τρολλάρει.

        • peter avatar
          peter @ Νικόλας 28/09/2012 00:25:09

          φιλε μου,εισαι σωστος.
          πραγματι το λεω,μακαρι οι ελληνες να ειχαν την ειλικρεινια αυτη,και τη ξεκαθαρη ματια για τισ πραξεις τουσ. ανεξαρτητα επιλογων

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Νικόλας 28/09/2012 06:43:56

          Ἄν δέν ἔχεις πρόβλημα γιά 5-10 χρόνια ὅπως λές,τότε εἶσαι πολύ καλά βολεμένος...
          Δικαίωμά σου βέβαια,ὅπως καί τό νά εἶσαι κυνικός...

    • Βασίλης avatar
      Βασίλης @ Νικόλας 28/09/2012 00:18:05

      Είσαι troll αλλά είσαι ωραίο troll Νικόλα

  15. λαλακης avatar
    λαλακης 28/09/2012 00:15:27

    Το προβλημα για την κυβερνηση θα εμφανισθει αν
    - Η τροικα κρινει μη βιωσιμο το χρεος και το ΔΝΤ αποσυρθει απο τη χρηματοδοτηση.
    - Αν γινει νεο κουρεμα που σημαινει νεα μετρα
    - Αν δεν γινει αποδεκτο απο τους ξενους το σχεδιο της κυβερνησης για τα μετρα
    Οπως ομως και να εχει το μεγα προβλημα θα ερθει οταν καταρρευσει
    εντελως η ιδιωτικη οικονομια απο την υπερφορολογηση κατι που θα γινει πολυ συντομα.
    Τοτε θα πρεπει το τσιρκο της κυβερνησης να εξηγησει σε ΔΥ και συνταξιουχους πως θα πληρωνονται και απο που.
    Απο εκει και περα θεωρω οτι παμε ατακτα για δραχμη μεχρι το τελος του 2013
    Ο λογος ειναι απλος.
    Η υπερφορολογηση των ελ επαγγελματιων θα οδηγησει σε καταρρευση εσοδων και η κυβερνηση της συμφορας θα φυγει σαν λαγος παραδιδοντας
    στον Τσιπρα τη βομβα.

  16. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 28/09/2012 00:18:41

    Ετσι μπράβο, να καταργηθεί το αφορολόγητο στα παιδιά. Επιτέλους, να και ένα μέτρο προς τη σωστή (αριστερή) κατεύθυνση. Χαίρομαι που επιτέλους η ΔημΑρ αρχίζει να βάζει τη σφραγίδα της στην Κυβέρνηση της Τριμερούς Συμφωνίας (κάτι σαν την Entente, αλλά σε τοπικό επίπεδο). Τι τα θέλουμε τα παιδιά; Χάθηκαν οι Πακιστανο-αφγανο-μπαγκλαντο-ταλιμπανέζοι;

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ ΒΙΣ 29/09/2012 23:55:20

      ΒΙΣ πάντα απολαυστικός!

  17. Ίωνας avatar
    Ίωνας 28/09/2012 00:21:13

    Αυτά που γράφει ο Νικόλας ας τα διαβάσουν στην Ν.Δ. και ας τα δουν και οι μπούφοι που την στήριζαν μεταξύ των οποίων και εγώ.Συγχαρητήρια Νικόλα που λες την αλήθεια αλλά ειλικρινά σου εύχομαι να μην την βγάλεις καθαρή όπως λες γιατί απλά εγώ καταστρέφομαι και έχω αρχίσει, έστω και αργά, να σκέφτομαι μόνο την πάρτη μου.Πιστεύω σε 3-4 χρόνια να μην υπάρχει ευρώ για να βγάλεις έξω και πάλι συγχαρητήρια για την ειλικρίνεια σου.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Ίωνας 28/09/2012 00:23:46

      Συγνώμη Ίωνα. Δεν είμαι τόσο κυνικός στην πραγματικότητα. Πάντως προσωπικοί λόγοι με οδήγησαν στην ψήφο μου, το ομολογώ. Ήθελα να καταλάβω γιατί στο καλό γκρινιάζετε όσοι ψηφίσατε ΝΔ για τα μέτρα; Τι περιμένατε ρε παιδιά; Ψηφίσατε μέτρα, λάβατε μέτρα! Έλεος με τη γκρίνια. Εγώ ψήφισα ΝΔ με το σκεπτικό: "Να τη βγάλω 4-5 χρόνια καθαρή, η χώρα ούτως ή άλλως για φούντο πάει να μη βγει ΣΥΡΙΖΑ και φουντάρουμε από τώρα και δεν προλάβω.".

      Σαφώς και λυπάμαι και στενοχωριέμαι για όσους έχουν οικονομικό πρόβλημα αλλά αν δεν κοιτάξω την οικογένειά μου θα πεινάσω κι εγώ.

      • λαλακης avatar
        λαλακης @ Νικόλας 28/09/2012 00:29:57

        @ Νικολας

        Δυσκολα φιλαρακι να τη βγαλεις καθαρη σε 4-5 χρονια
        Τη καταρρευση τη βλεπω πολυ πιο γρηγορα πιθανο
        σε 4-5 μηνες
        Ειδικα αν μετα τις εκλογες στο Αμερικα το ΔΝΤ την
        κοπανησει απο το προγραμμα ουτε θα παρουμε χαμπαρι.
        Αλλα κι αυτο να μη γινει χωρις μαγαζια και εμποριο
        δεν υπηρξε κανονικο κρατος στην ιστορια.
        Απλα δε θα εχει λεφτα να ταισει ΔΥ και συνταξιουχους
        το κυβερνητικο τσιρκο της συμφορας

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ Νικόλας 28/09/2012 00:32:09

        Νικόλα τι ακριβώς σπουδάζεις ???

        • Νικόλας avatar
          Νικόλας @ Μαθηματικός 28/09/2012 01:19:15

          Στο Ε.Μ.Π. δόξα τω Θεώ σε μια σχολή που έχει από τη χαμηλότερη ανεργία (για τα δεδομένα της κρίσης καλά κρατά δηλαδή). (όχι πολιτικούς μηχανικούς/χημικούς/μεταλλειολόγους/τοπογράφους δηλαδή :P)

          • λαλακης avatar
            λαλακης @ Νικόλας 28/09/2012 01:32:04

            Νικολα η μονοι που δεν εχουν κριση
            και ανεργια ειναι οι γιατροι απλα αργουν
            να βγαλουν χρημα , λογο ΕΣΥ εχουν
            εξασφαλιση.
            Ολοι οι υπολοιποι λιγο πολυ στα ιδια ειναι.
            Πληροφοριακα η ξαδελφη μου τελειωσε
            ΕΜΠ και τωρα ειναι ανεργη και ζει
            στην εξαθλιωση. Και ειχε καλη δουλεια.
            Τωρα αν πας εξω δεν ξερω , παντως
            στη Γερμανια που ξερω πεντε πραγματα
            πεφτει λαντζα , σερβιτοριλικι, και καλιοπη. Δουλειες που κανουν και πτυχιουχοι Ελληνες δηλ δεν ειναι
            ο παραδεισος, για πεταμα μας εχουν.
            Γιατι πεφτει πολυ παραμυθιασμα
            για το εξωτερικο.
            Βρηκαν καποιες νηπιαγωγοι δουλεια σε Γερμανια οχι στο δημοσιο
            αλλα στην Ευαγγελικη εκκλησια.

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ λαλακης 28/09/2012 01:37:52

            Λαλάκη ξέρω ότι πουθενά δεν υπάρχει παράδεισος ούτε ότι το χαρτί θα μου βρει δουλειά. Έχω πλήρη επίγνωση δηλαδή μην ανησυχείς. Ούτε κόκκινο χαλί περιμένω ούτε είμαι καμιά ψωνάρα. Γι αυτό προσπαθώ σκληρά να βγάλω έναν άριστο βαθμό να μπω απευθείας σε κάποιο διδακτορικό και να ριζώσω έξω.

            Απλά για εμένα είναι η βέλτιστη λύση. Δε βλέπω άλλο δρόμο. Ψήφισα ΝΔ για να αντέξει η χώρα στο ευρώ μέχρι να τελειώσω εγώ τουλάχιστον, ΜΕ το μνημόνιο. Τι να έκανα δηλαδή; Ψήφισα με πλήρη επίγνωση ότι ο Σαμαράς θα εφαρμόσει το μνημόνιο γιατί δεν έβλεπα άλλη καλύτερη λύση για το μέλλον μου.

          • λαλακης avatar
            λαλακης @ Νικόλας 28/09/2012 01:46:29

            Νικολα εσυ ψηφισες Σαμαρα
            για να μεινει η χωρα στο ευρω και να πεθανει ο διπλανος σου απο πεινα.
            Εκει ειναι η διαφορα μας
            εγω ψηφισα με γνομωνα
            το καλυτερο για τη χωρα.
            Ειμαστε κ σε αλλη ηλικια.
            Οσο για το εξωτερικο
            επικρατει πολυ παραμυθιασμα στη Ελλαδα , στις βορειες χωρες υπαρχει ανταγωνισμος και δεν
            θα βρει καποιος διορισμο στο δημοσιο οπως στο Ελλαντα.
            Πρεπει να δουλεψεις οπου βρεις για να φας .
            Τουλαχιστο στη Γερμανια.
            Ξερω Γερμανιδα φιλη με πτυχια ανεργη κ ζει απο την προνοια.
            Και παλι , οπως σου ειπα
            γιατρος αν τελειωνες
            θα ησουν οντως εξασφαλισμενος ειτε μεσα
            ειτε εξω.

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ λαλακης 28/09/2012 01:52:59

            Τα είχα τα μόρια λαλάκη αλλά δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου η ιατρική ενώ τη σχολή μου την αγαπώ παρα πολύ πραγματικά. Για τα άλλα που λες περί δυσκολιών στο εξωτερικό συμφωνώ, σου είπα ότι πουθενά δεν είναι η γη της επαγγελίας και είμαι έτοιμος να ρίξω τη μύτη και να δουλέψω και λάντζα αν χρειαστεί αν δω ότι έχω ελπίδες να προκόψω. Δε θα πάω με υφάκι 1000 καρδιναλίων επειδή βγάζω πτυχίο με άριστα. Τα περί παραμυθιάσματος που λες ξέρω ότι ισχύουν γιατί ψάχνομαι γενικά γι αυτά τα θέματα.

            Δυστυχώς δεν ψήφισα με γνώμονα το καλό της χώρας, ναι εκεί διαφέρουμε. Και δεν έχω μετανιώσει γι αυτό. Όταν δε βλέπω σίγουρο 100% το μέλλον μου, κοιτάζω πρώτα να σιγουρέψω το δικό μου μέλλον (να βρω καλή δουλειά κλπ) και έπειτα κοιτάζω το καλό της χώρας. Αλλιώς φοβάμαι ότι θα με πιάσουν κώτσο που λένε. Σέβομαι την άποψή σας και μπράβο σας που ψηφίζετε με γνώμονα το καλό της χώρας. Ελπίζω να είμαι κι εγώ στο μέλλον σε θέση να ψηφίζω με γνώμονα το καλό της χώρας.

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ λαλακης 28/09/2012 01:43:34

            Όσο για τους γιατρούς μην το λες. Έχω κολλητό γιατρό με βαθμό 9.5 και ήδη έκανε χαρτιά για Η.Π.Α. γιατί εδώ θα περιμένει 3 χρόνια αναμονή για ειδικότητα. Επίσης γέμισε ο τόπος Ρουμάνους/Τσέχους/Βούλγαρους/Ιταλούς γιατρούς/χασάπηδες που τους τρώνε τη δουλειά. Επίσης τους λιώνουν στη δουλειά για τρις κι εξήντα.

          • VAGKALF avatar
            VAGKALF @ Νικόλας 28/09/2012 04:05:33

            ρε νικολακη.........βρε αγορι μου......η μαμμα και ο μπαμπας σε καταδικασαν αγορι μου.....

          • χανια avatar
            χανια @ VAGKALF 28/09/2012 13:19:48

            Δεν εχει καταλαβει ο Νικολας και ο καθε Νικολας οτι οταν ο διπλανος του θα ειναι σε απογνωση θα παρει ενα πιστολι και θα ''μπουκαρει'' στο σπιτι του.... Τοτε να τον δω τι θα κανει τα ευρω του

          • Μαθηματικός avatar
            Μαθηματικός @ Νικόλας 29/09/2012 01:37:38

            Μάλιστα...
            Τεχνοκράτης λοιπόν !!!
            Και εγώ τεχνοκράτης είμαι αφού εργάζομαι σε ένα κλάδο τεχνοκρατικό, σχετιζόμενο με τα μαθηματικά. Φροντίζω όμως να μην ασχολούμαι μόνο με την επιστήμη μου αλλά να είμαι και ΠΟΛΙΤΗΣ, ιδιότητα την οποία εσύ με τα γραφόμενά σου, αποποιείσαι ΥΠΕΡΗΦΑΝΩΣ !!!
            Διάβασε λοιπόν τα ακόλουθα μπας και αλλάξεις γνώμη (αν και δεν το βλέπω γιατί σκέφτεσαι μόνο το ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΟΥ συμφέρον, δηλαδή το τομάρι σου...)
            Σύμφωνα λοιπόν με τον Αριστοτέλη, για να έχει κάποιος το δικαίωμα να φέρει τον τίτλο του ΠΟΛΙΤΗ (και όχι του ψηφοφόρου-θύματος αλλά και θύτη των συμπολιτών του) και να θεωρείται οργανικό μέλος της κοινωνίας, ΔΕΝ πρέπει τα ενδιαφέροντά του να περιστρέφονται γύρω από το ατομικό του συμφέρον αλλά γύρω από το συμφέρον της κοινωνίας. Όσοι κατα την αρχαιότητα νοιάζονταν για την προαγωγή του ατομικού τους συμφέροντος και όχι της κοινωνίας, ονομάζονταν "ιδιώτες". Ελπίζω να γνωρίζεις την επονείδιστη σημασία του όρου "ιδιώτης" γιατί δεν θα ήθελα να την αναφέρω δημοσίως και να αισθανθείς...κάπως.
            Χαρακτηριστική είναι επίσης η φράση του Περικλή: "Τον μηδέν τούτων μετέχοντα, ουκ απράγμονα αλλ' ΑΧΡΕΙΟΝ νομίζομεν".
            Τέλος ο Αριστοτέλης αναφέρει χαρακτηριστικά : "Ἀναιρουμένου του όλου ούκ έσται πούς ουδέ χείρες", δηλαδή όταν χάνεται το όλο δεν μπορεί παρά (κάποια στιγμή) να χαθεί και το μέρος !!!
            'Ισως το τέρας της κρίσης καταπιεί πρώτα τους συμπολίτες σου, αλλά και εσένα ΔΕΝ πρόκειται να σε λυπηθεί. Ακόμα και αν μετοικήσεις ...
            Διάβασε και το παρακάτω άρθρο του Στάθη Σταυρόπουλου μήπως και πάρεις λίγα διδάγματα ακόμη αλλά και μερικές χρήσιμες-χρηστικές πληροφορίες για το που βαδίζουν τα πράγματα πανευρωπαικά (επειδή νομίζεις ότι εσύ θα την γλιτώσεις δηλαδή ... !!!)
            Αυτά....!!!

          • Μαθηματικός avatar
            Μαθηματικός @ Μαθηματικός 29/09/2012 01:39:39

            Ξέχασα το άρθρο : http://www.enikos.gr/stathis/82568,H_Merkel_den_diavazei_Omhro_.html

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ Μαθηματικός 29/09/2012 02:04:26

            Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Να σας πω την αλήθεια, καταλαβαίνω ότι έχετε δίκιο. Όμως δεν μπορώ να κάθομαι να ασχολούμαι για το καλό της κοινωνίας διότι κατάλαβα νωρίς ότι ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του.

            Πλέον κατάλαβα ότι στην ελληνική κοινωνία ο καθένας κοιτάζει το τομάρι του. Όποιος δεν το κοιτάζει κινδυνεύει να τον πιάσουν κορόιδο. Ο καθένας κοιτάζει τι θα ψηφίσει με βάση το ποιος θα τον βολέψει στο στρατό, ποιος θα του βρει δουλίτσα στο δημόσιο, ποιο βουλευτή ξέρουν να τους βολέψει με κανένα θεματάκι, κανένα αυθαίρετο κλπ. Έχω αηδιάσει με όλα αυτά και είπα πριν 3-4 χρόνια ας πάνε στο καλό και ας κοιτάξω μπας και ζήσω αξιοπρεπώς εγώ αφού μπορώ αδιαφορώντας για τους άλλους.

            Όσο για το εξωτερικό, ξέρω ότι θα φτάσει κι εκεί η κρίση. Είπα και πριν ότι έχω επίγνωση ότι πουθενά δεν είναι παράδεισος. Απλά η κατάσταση στην Ελλάδα δεν υπάρχει αλλού. Ακόμη και Πορτογαλία/Ισπανία/Ιρλανδία/Ιταλία είναι καλύτερα τα πράγματα (έχουμε τη χαμηλότερη πιστοληπτική βαθμολογία παγκοσμίως - C, δηλαδή κάτω από τριτοκοσμικές χώρες). Ούτε ξέρω αν θα καταφέρω να φύγω, ούτε ξέρω αν έξω θα είναι καλύτερα φυσικά. Απλά το έχω σαν μια εναλλακτική.

          • Μαθηματικός avatar
            Μαθηματικός @ Νικόλας 29/09/2012 14:24:00

            Όπως νομίζεις Νικόλα, δεν μπορώ να πω κάτι άλλο για να σε πείσω. Να ξέρεις πάντως ότι ΔΕΝ σκέφτονται όλοι, ΜΟΝΟ τον εαυτό τους, όπως πιστεύεις. Υπάρχουν εξαιρέσεις, να είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος (και όσο η κρίση θεριεύει θα γίνονται περισσότεροι, ανακαλύπτοντας το τι σημαίνει πραγματικά ΠΟΛΙΤΗΣ και ΑΝΘΡΩΠΟΣ). Και πλέον μόνο σε αυτούς ελπίζω ...

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Νικόλας 29/09/2012 02:00:47

            Νικολάκη, πριν 10 μέρες δήλωνες φοιτητής στην Πάτρα (σε ποστ που το δικαιολογημένα έκοψε ο Φάκτορας γιατί εξετράπης σε χυδαιότητα, αλλιώς θα σου πέταγα τη μάπα και το λινκ). Τώρα έγινες ΕΜΠ; 'Ελεος πια με τα δεύτερα των συριζαίων!

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ ΚΜ 29/09/2012 02:09:06

            Δεν το θυμάμαι αυτό που λες. Τέλος πάντων δε με ενδιαφέρει αν με πιστεύει κανείς για τη σχολή που είμαι. Κάποια στοιχεία που δίνω σε forum είναι ψεύτικα στα post μου γενικά (IP/ηλικία/σχολή/τόπος διαμονής) αλλά αναλόγως το σκοπό ο κορμός μου είναι αληθής. Αληθές είναι το ότι δεν είμαι ΣΥΡΙΖΑίος για παράδειγμα και ότι σπουδάζω στο ΕΜΠ.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Νικόλας 29/09/2012 20:37:02

            Χα χα, δεν θυμάσαι ε; Κάτσε να σου θυμίσω:

            Σου έλεγα «πήγαινε μια βόλτα στο λιμάνι της Πάτρας νύχτα» και απάντησες «εγώ δεν ξέρω από Πάτρα, τόσα χρόνια φοιτητής εκεί»; Αυτό δεν είναι απλώς «παραλλάζω τα στοιχεία μου» (και συνομωτικότητα του γλυκού νερού για μαμόθρεφτα συριζαίων). Αυτό είναι ψευτιά, καθαρά. Όπως και όλα τα υπόλοιπα.

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ ΚΜ 29/09/2012 20:43:29

            Αυτό που λες δεν το έγραψα ποτέ. Είμαι 100% σίγουρος. Λέω κάποια ψέματα ορισμένες φορές, δηλαδή μπορείς να μου βρεις κάποιο post που έλεγα κάτι που αντιτίθεται σε αυτά που λέω σήμερα αλλά ο κορμός και το ζουμί όσων λέω σε κάθε περίσταση είναι αληθής. Δεν με νοιάζει αν με πιστεύεις.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΚΜ 29/09/2012 21:03:50

            Καλώς. Όσοι θέλουν ας πιστέψουνε εσένα, κι όσοι θέλουν ας πιστέψουνε εμένα.

  18. Inno avatar
    Inno 28/09/2012 00:53:21

    διαλύουν την οικονομία χωρίς να έχουν αγγίξει καν ΔΕΚΟ, στενό Δημόσιο, ΜΚΟ κλπ, προκειμένου να προστατευτούν και αυτά!
    όπως και οι τράπεζες, οι οποίες περιμένουν 25 δις δικά μας λεφτά για να ανακεφαλαιώσουν τη "χασούρα", χωρίς να έχουν ελεγχθεί για το ο,τιδήποτε!
    Διαλύεται το σύμπαν για να ανακεφαλαιώσουν τις μίζες και να πέσει ο συντελεστής των μεγάλων 10 μονάδες!

    δεν το περίμενα ποτέ ότι ο ΑΣ θα επέλεγε να γίνει το χαλί μιας αριστερής κυβέρνησης, διαλύοντας συγχρόνως τη ΝΔ και εγκαθιστώντας ένα αριτερό μόρφωμα, ένα καθεστώς, με δικαίωμα ψήφου στους λάθρους, που θα μας ισοπεδώδει για πολλά χρόνια προκειμένου να γίνουμε θύλακας του Ισλάμ μέσα στην Ευρώπη.

    επειδή η συνέχεια θα παιχτεί στους δρόμους, πολύ σύντομα, το δίπολο πλέον θα είναι Τσίπρας ή ΧΑ.

    καλά κουράγια και καλή δύναμη. το ότι θα τρώγαμε τόσο δούλεμα τόσο γρήγορα απ τον ΑΣ, ομολογώ ότι δεν το περίμενα. ή δεν ήθελα να το πιστέψω.

    • λαλακης avatar
      λαλακης @ Inno 28/09/2012 01:02:23

      @ Inno

      Φιλαρακι τρελο δουλεμα απο ΑΣ η Νδ θα παει συντομα στο 15%
      Η ΧΑ θα καρπωθει μεγαλο κομματι οπαδων ειδικα απο ελ επαγγελματιες
      αλλα και ο Συριζας που περιμενει τη καταρρευση και τη δραχμη
      για να αναλαβει.
      Παντως βεπω πολυ ψηλα πλεον την ΧΑ , ενστικτο αυτοσυντηρησης
      και εκδικησης απο εναν κοσμο που δεν ξερει που να παει.
      Σε κρισιμες στιγμες , κυβερνηση ανικανη επικυνδυνη και ασχετη.
      Οσο γρηγοροτερα φυγουν τοσο καλυτερα.

    • Carl Sagan avatar
      Carl Sagan @ Inno 28/09/2012 01:47:51

      Όλοι ήξεραν ότι οι υποσχέσεις του ΑΣ ήταν ανέφικτες. Όσοι τον ψήφισαν τον ψήφισαν για να μη βγει ο ΑΤ, οι υποσχέσεις του οποίου ήταν ακόμα πιο ανέφικτες από αυτές του ΑΣ. Για ένα διάστημα πριν τις δεύτερες εκλογές φλερτάριζα κι εγώ με αυτό την αρρωστημένο δίλημμα ΑΣ ή ΑΤ, αλλά τελικά το ξεπέρασα. ΧΑ!

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ Carl Sagan 28/09/2012 01:55:21

        Πιστεύω ότι η ΧΑ είναι χειρότερη και από τους 2 γιατί δεν έχει καν προτάσεις :P

        Παρ' όλα αυτά μπράβο σου που κατάλαβες ότι οι υποσχέσεις του ΑΣ ήταν ανέφικτες. Γιατί σε κάποιους δεν έφτανε ο ΓΑΠ, θέλουν να την πατήσουν 5-6 φορές ακόμα. Και κάθε φορά γκρινιάζουνε.

        • Tasos avatar
          Tasos @ Νικόλας 28/09/2012 02:19:17

          Ο βασικός πυρήνας ψηφοφόρων που πήγε στους 3 που κυβερνούν είναι στις άνω ηλικίες (τουλάχιστον έτσι έλεγαν μετά τις εκλογές με τις αναλύσεις του από πού πήρε ο καθένας ψήφους) οι οποίοι γενικά φοβήθηκαν από το δίλημμα της δραχμής (σύνταξη, φάρμακα σε κίνδυνο κλπ τα γνωστά σποτ...) οπότε το πνεύμα της γκρίνιας ειδικά αυτών είναι όμοιο με αυτό που γουστάρεις γκομενάκι αλλά μέσα σου ξέρεις ότι θα σε φτύσει κι όμως πας στο ραντεβού όπου πέφτει η χυλόπιτα. Και το κάνεις γιατί έτσι έχεις μάθει, έτσι είναι η φτιάξη σου. Όμως καπου και το κυβερνών τρίο έχει ξεπεράσει κάποια όρια που όταν τα βλέπουν όλοι και εσύ έρχεσαι να πεις "σωπάστε" ε λογικό να σε πούν και τρόλ (φιλικά πάντα).

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ Tasos 28/09/2012 02:47:00

            Ποια όρια έχουν ξεπεράσει; Αυτό δεν καταλαβαίνω. Ότι τους λέει η τρόικα κάνουν. Όποιος ψήφισε ΝΔ/ΠΑΣΟΚ ήταν σα να δίνει λευκή επιταγή και να τους λέει: "Κάντε ό,τι πουν οι τροϊκανοί. Εγώ συμφωνώ". Ε αυτό κάνουν. Γι αυτό τους ψηφίσαμε. Υπάρχει ένας εδώ μέσα που περίμενε κάτι άλλο; Μη μου πείτε για Ζάππεια σας παρακαλώ.

            Μπορεί αυτό που είπα να φάνηκε τρολλιά αλλά το νόημά μου το καταλάβατε πιστεύω.

            Κατά τα άλλα συμφωνώ. Ωραίο το παράδειγμα με το γκομενάκι. :-)

            Ζητώ συγνώμη εάν κάποιος προσεβλήθη με τα σχόλιά μου. Καταλαβαίνω ότι κόσμος περνάει δύσκολα αλλά με το κυνικό μου σχόλιο ήθελα να δείξω έναν τρόπο σκέψης που διακατέχει την πλειοψηφία από εμάς. Πρώτα το τομάρι μας σήμερα δηλαδή και βλέπουμε για αύριο.

  19. Νικόλας avatar
    Νικόλας 28/09/2012 01:13:22

    Βασίλη δεν τρολλάρω ακριβώς. Με κυνικό τρόπο περιγράφω την επιλογή που έκανα στις τελευταίες εκλογές. Όντως ψήφισα ΝΔ με γνώμονα το ατομικό και οικογενειακό συμφέρον. Όντως ο οικογενειακός περίγυρος με παρότρυνε να ψηφίσω ΝΔ με γνώμονα το συμφέρον μας.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Νικόλας 28/09/2012 02:13:42

      Εισαι μεγα τρολ του Σφυριζα ρε συ Νικολα, αλλα εχεις και πλακα οποτε χαλαλι. Το καλο ειναι οτι κανεις κρα απο μακρια, οποτε ολα καλα.

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ Μικρασιάτης 28/09/2012 03:32:59

        Άντε πάλι με το ΣΥΡΙΖΑ. Δεν ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ γιατί δε θέλω δραχμή και θέλω απολύσεις ΔΥ και γενικότερα λιτότητα και δημοσιονομικό συμμάζεμα για να γίνουμε κράτος! Επίσης θέλω μεταναστευτική πολιτική! Επίσης θέλω ιδιωτικό τομέα, με έλεγχο βέβαια από ρυθμιστικές αρχές, και όχι βόλεμα στο δημόσιο. Πες με τρολλ αλλά όχι ΣΥΡΙΖαίο!

        Στη σχολή μου (τίγκα στους αριστερούς) με κατηγορούν οι αριστεροί ως δεξιό και φιλοσαμαρικό. Οι δεξιοί με κατηγορούν ως ΣΥΡΙΖαίο.

        Εγώ είμαι με την τσέπη μου την οποία συμφέρει η ομαλότητα του μνημονίου.

        • Λιογκος avatar
          Λιογκος @ Νικόλας 28/09/2012 12:16:51

          Εγώ φίλε Νικόλα σου εύχομαι τα όνειρα σου να γίνουν πραγματικότητα όπως και τα δικά μου και των παιδιών μου να γίνουν οι εφιάλτες σου. Και μην ξεχνάς ότι όλα εδώ πληρώνονται...

  20. Νικόλας avatar
    Νικόλας 28/09/2012 01:14:19

    Χαχαχα όχι φίλε Tasos δεν είμαι κομπλεξικός. Ούτε ξέρω αν θα τα καταφέρω να φύγω έξω. Ελπίζουμε όμως !

  21. Νικόλας avatar
    Νικόλας 28/09/2012 01:17:57

    Το φοβάμαι αλλά νομίζω ότι η νέα κυβέρνηση κρατάει καλά. Να σου πω την αλήθεια ήμουν απαισιόδοξος την άνοιξη αλλά τώρα δε φοβάμαι τις εκλογές στο Αμέρικα.

    Τι να πω, τίποτα δεν είναι σίγουρο. Αλλά ρε παιδιά δεν είστε υποκριτές όταν με κατηγορείτε ότι κοιτάω την πάρτη μου; Εσείς τι κοιτάτε; Το κοινωνικό σύνολο; Δεν ψηφίζετε το κόμμα που θα σας βάλει κανένα παιδί στο δημόσιο; Δεν ψηφίζετε το κόμμα με το οποίο θα τη βγάλει η οικογένειά σας καθαρή;

    Γιατί με κατηγορείτε; Επειδή όλα αυτά τα είπα "στα ίσια" και με κυνικό τρόπο; Ναι ψηφίζω σύμφωνα με το συμφέρον μου και της οικογένειάς μου πάνω απ΄όλα, το οποίο επιτάσσει παραμονή στο ευρώ πάση θυσία ΚΑΙ τις ελάχιστες περικοπές σε συντάξεις. Σύμφωνα με αυτά ψήφισα ΝΔ, για να μη βγει και ο ΣΥΡΙΖΑ. Εσείς ψηφίζετε με βάση το συμφέρον του γείτονα μήπως;

    • λαλακης avatar
      λαλακης @ Νικόλας 28/09/2012 01:38:04

      Φιλαρακι σου ανελυσα γιατι θα πεσει πολυ γρηγορα η κυβερνηση .
      Δε βγαινει το προγραμμα της με τιποτα.
      Πολυ απλα no money ,no honey.
      Αν δεν εχεις εσοδα δεν εχεις να πλερωσεις.
      Και οι Ευρωπαιοι δε βλεπω να μας κρατανε
      αλλο.
      Αυτα που εγραψες με το δημοσιο ειναι αληθεια αλλα εγω δε ψηφισα με το προσωπικο
      συμφερον και δε ψηφισα πασοκ-νδ-δημαρ.
      Οσο για την κυβερνηση -τσιρκο πεφτει
      πολυ συντομα ,μην πεσει και το Δεκεμβρη.

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ λαλακης 28/09/2012 01:41:45

        Εσύ εξαιρείσαι. Η κριτική μου, αν και ίσως ήταν πολύ κυνική και πόνεσε κάποιους ήταν η εξής: "Όσοι ψηφίσατε ΝΔ γιατί γκρινιάζετε; Δεν ξέρατε ότι ο Σαμαράς μνημόνιο θα εφαρμόσει;" Μη βλέπετε το δέντρο (ότι σκέφτομαι με βάση το ατομικό μου συμφέρον) και χάνετε το δάσος (γιατί εσείς γκρινιάζετε και δεν κάθεστε ήσυχοι;).

        Εσύ που ψήφισες ότι ψήφισες συνειδητά εξαιρείσαι. Μετά τον ΓΑΠ δε θέλω να ξανακούσω κανέναν όμως να λέει "Δεν ήξερα τι ψήφιζα. Άλλα μου έταζαν. Με εξαπάτησαν."

  22. blue nile avatar
    blue nile 28/09/2012 01:25:32

    Δηλαδή πρέπει τώρα να πειστούμε ότι με αυτά τα μέτρα θα μείνουμε στο ευρώ...
    όποιος τα επέβαλε στην κυβέρνηση είναι σίγουρο ότι μας θέλει εκτός ευρωζώνης...

  23. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 28/09/2012 02:17:50

    ....χαχαχα, ρε Νικολα, παλι καλα που δεν τρολαρεις, γιατι αλλοιως αντι για 30 ποστ, θα ειχες γραψει 500. Βρε τα ιντι-μιντιακια, (επαν)ηλθαν δυναμικα στα κεντρο-δεξια λημερια μας.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Μικρασιάτης 28/09/2012 03:35:53

      Απλά βαριέμαι και μου απαντάει κόσμος οπότε ανταπαντώ. Επίσης γίνεται καλή κουβέντα και μου αρέσει η ανταλλαγή τεκμηριωμένων απόψεων την οποία με ορισμένα ίσως προβοκατόρικα σχόλια επιδιώκω. Το ποστ μου ίσως ήταν τρολλιά αλλά άκουσα 2-3 ενδιαφέροντα πράγματα.

      Όσο για το ιντυμίντια είμαι υπέρ του κλεισίματός του αν παραβιάζει κάποιο νόμο (π.χ. αν στοχοποιεί άτομα, που το έχει κάνει ήδη). Ικανοποιήθηκες; Άντε, καληνύχτα σου :-)

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Μικρασιάτης 28/09/2012 03:36:45

      Α ναι επίσης όντως ψήφισα ΝΔ για το λόγο που είπα (μου πήγε το σκ@τό στην κάλτσα μη βγει ΣΥΡΙΖΑ και πάμε δραχμή).

  24. Bulsara avatar
    Bulsara 28/09/2012 03:37:41

    Μνημόνιο και ξερό ψωμί !

  25. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 28/09/2012 03:41:44

    Ο Νικολας έχει δίκιο στο εξής:
    Όσοι ψηφίσατε ΝΔ να μην γκρινιάζετε γιατί ψηφίσατε μνημόνιο. Τι θέλετε τώρα δηλαδή ; να το παίξετε στεναχωρημένοι επειδή εφαρμόζεται;;;;;
    Ψηφίσατε μνημόνιο ; Να το χαιρεστε !
    Δυστυχώς θα το χαιρόμαστε και οι υπόλοιποι............

    περαστικά μας

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Γιαννης Ν. 28/09/2012 12:58:56

      Το μνημόνιο να το δεχτώ ότι το ψηφίσαμε. Αλλά εξήγησε για να καταλάβω που λέει το μνημόνιο για μείωση του συντελεστή του 45% σε 35% ??
      Αυτή ήταν πρόταση της ΝΔ. Μαζί βέβαια με άλλες πολλές προτάσεις και "δεσμεύσεις". Και επειδή δεν μπορεί να τις εφαρμόσει όλες, επιλέγει μία. Την βολική για τους "μεγάλους" μόνο. Που αυξάνει μάλιστα το έλλειμμα. Αυτό δεν πρέπει να το κατακρίνουμε ??

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ Ηλίας 28/09/2012 14:44:15

        Η ΝΔ είναι γνωστό ότι ευνοεί τα πλουσιότερα κοινωνικά στρώματα. Γι αυτό λέμε "ψήφισα ΝΔ με κλειστή μύτη".

        Απλά σταματήστε τη γκρίνια. Έλεος πια με τη γκρίνια. Γκρίνια με το ΓΑΠ που τους δούλευε ψιλό γαζί. Γκρίνια για τη ΝΔ που εφαρμόζει το μνημόνιο και εφαρμόζει πολιτικές φιλικές προς τους πλουσίους και χειροτερεύει τα φτωχότερα στρώματα.

        Σε λίγο θα βγει ΣΥΡΙΖΑ και θα γκρινιάζετε που θα μας πάει στη δραχμή και θα γεμίσουμε λαθρομετανάστες. Ή θα βγει Χ.Α. και θα γκρινιάζετε αν υπάρχει λογοκρισία στην ενημέρωση. Ή θα βγει Τζήμερος και θα γκρινιάζετε που θα βαλει φόρο 30% στα εισοδήματα των 10.000 ευρώ και 0% στα κέρδη από μερίσματα μετοχών. Έλεος πια.

        • Νικολαος avatar
          Νικολαος @ Νικόλας 28/09/2012 15:31:44

          Ν'αλλαξεις τα χαπια γιατι σε χαλανε.

  26. VAGKALF avatar
    VAGKALF 28/09/2012 04:08:57

    νικολα εισαι μεγεθος.....εισαι μοναδα μετρησης,,,,,

  27. c.k. avatar
    c.k. 28/09/2012 06:54:27

    @ Nικόλας
    Να σε διορθώσω σε κάτι που έγραψες παραπάνω σχετικά με τους γιατρούς.
    Οταν αναφέρεσαι σε γιατρούς απόφοιτους ξένων σχολών μη τους βάζεις όλους στο ίδιο...τσουβάλι. Μπορεί η Ιατρική στην Ελλάδα να είναι από τις δυσκολότερες σχολές στην εισαγωγή όμως δεν είναι ανταγωνιστική στο εξωτερικό. Αντιθέτως τουλάχιστον μία από τις χώρες που ανέφερες είναι όχι μόνο ανταγωνιστική αλλά και επιθυμητοί οι απόφοιτοι της, ειδικά στις Ηνωμένες Πολιτείες! Πριν καλά-καλά τελειώσουν έχουν εξασφαλίσει θέσεις στα καλύτερα προγράμματα. Αν έχεις κάποια στοιχειώδη ενημέρωση, στις Ηνωμένες Πολιτείες η Ιατρική είναι εξαιρετικά κλειστό επάγγελμα...ψάξτο και θα καταλάβεις τι εννοώ να είσαι περιζήτητος γιατρός σ'αυτή τη χώρα. Εχοντας ζήσει 20 χρόνια εκεί, σαν φοιτήτρια και επαγγελματίας, ξέρω πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω. Η χώρα για την οποία έχω την ένστασή μου ακολουθεί ένα σύστημα στο οποίο ούτε το 10% των ελλήνων φοιτητών δεν θα το άντεχε!! Δεν προσφέρεται η πολυτέλεια του χρόνου όπως στην Ελλάδα και ούτε μπορεί ένας φοιτητής να μεταφέρει αιωνίως μαθήματα και να τα δίνει 10-15 φορές ώσπου, κάποια στιγμή, να τα περάσει. Κοινώς δύο ευκαιρίες και μετά πας σπίτι σου. Και αυτό συμβαίνει εν' όσο οι φοιτητές πληρώνουν δίδακτρα τσουκτερά και το κάθε βιβλίο τους κοστίζει, στην καλύτερη των περιπτώσεων 65-70 ευρώ..... όχι τζάμπα σπουδές και τζάμπα βιβλία και όποτε τελειώσουμε που ισχύει για την πλειονότητα των Ελλήνων φοιτητών. Δεν είναι όλες οι χώρες το ίδιο και βέβαια μη χρησιμοποίουμε την Ελλάδα ως μέτρο σύγκρισης. Ειδικά για τον κλάδο της Ιατρικής που διάφοροι το έχουν μετατρέψει σε φέουδο για τους εαυτούς τους και τα παιδιά τους εφευρίσκοντας διάφορους τρόπους για να τα χώσουνε και να τους κλειροδοτήσουνε την έδρα τους. Και βέβαια να μην αναφερθώ για το ΕΜΠ!!! Το...αξιοσέβαστο ίδρυμα με τις εκατοντάδες "θυγατρικές" που ανθούν υπό την αιγίδα των "αξιοσέβαστων" καθηγητών.. Λυπάμαι αλλά νομίζω πως μια και έχεις βλέψεις προς το εξωτερικό χρειάζεσαι ένα...reality check..

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ c.k. 28/09/2012 11:22:49

      Καλά για το ΕΜΠ έχεις δίκιο ότι πάσχουμε τρελά σε θέματα σύνδεσης με αγορά εργασίας, startups, αξιολόγηση καθητητών, επιχορηγούμενη ερευνα κλπ. Αλλά τα τελευταία χρόνια κάτι πάει να διορθωθεί και έχει μερικούς φοιτητές τσακάλια που ανεβάζουν το επίπεδο και η συναναστροφή μαζί τους σε βελτιώνει κι εσένα. Έχεις δίκιο ότι έχουμε σημαντικά προβλήματα πάντως αλλά φίλους μου τους έχουν πάρει ήδη σε κάτι καλά πανεπιστήμια (ETH/Imperial/UPenn/Columbia/Princeton κλπ). Δεν είναι όλα μαύρα δηλαδή.

      Για την Ιατρική μάλλον για την Τσεχία λες αλλά όσους ξέρω να πήγαν Τσεχία ήταν επειδή είχαν στρωμένη δουλειά του μπαμπάκα, ήταν μέτριοι μαθητές και δε μπορούσαν να γράψουν πάνω από 15000-16000 και πήγαν Τσεχία. Όντως τους σκίζουν αλλά δεν ήταν ποτέ καλοί μαθητές οπότε δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για το αν όντως είναι δύσκολα εκεί. Μετά γυρνάνε Ελλάδα στη στρωμένη δουλίτσα του μπαμπά και δε βλέπω κανένα μυαλό να πηγαίνει Αμερική. Συμφωνώ ότι το σύστημά τους είναι πολύ καλό και πρέπει να αντιγράψουμε κάποια στοιχεία του πάντως.

  28. Γεωργία avatar
    Γεωργία 28/09/2012 07:44:45

    Και μάλιστα πολύ καλό αφορολόγητο, γι αυτό και βλέπεις πολλές πολύτεκνες οικογένειες. Δεν είναι σαν τους άτεκνους που σκέφτηκαν αυτό το ηλίθιο μέτρο.

  29. T.V avatar
    T.V 28/09/2012 08:35:19

    Εχει δικιο ο Νικολας, η φερεγγυοτητα του Σαμαρα φανηκε απο περυσι το Νοεμβριο....

  30. vagmyl avatar
    vagmyl 28/09/2012 10:52:23

    Στην παράγκα της πολιτικής, ισχύει ότι και σ' αυτήν του ποδοσφαίρου. Ο Σπάθας εργαζόταν για την πρώτη, όπως και ο Σαμαράς για τη δεύτερη. Το "ο Ολυμπιακός να κερδάει και οι άλλοι να πάνε να .....", στην περίπτωσή μας μεταφράζεται σε "η Τρόϊκα να κερδάει και οι Έλληνες να πάνε να ....".

  31. Aπορία avatar
    Aπορία 28/09/2012 11:04:01

    Γιατί δεν φορολογούν τις τράπεζες και φορολογούν τις καταθέσεις;
    Τα κέρδη των τραπεζών τι γίνονται;
    Τα 200 δις που πήραν οι τράπεζες γιατί να τα πληρώσει ο λαός;

  32. kapar13 avatar
    kapar13 28/09/2012 20:24:40

    Άντε και στο επόμενο -τελευταίο- πακέτο μέτρων που θα "κλειδώσει" να προβλέπεται, επιτέλους, και αυτοτελής φορολόγηση των παιδιών. Η οποία μπορεί να είναι και κλιμακωτή (να ανεβαίνει όσα περισσότερα παιδιά έχει κανένας).
    Μην γελάτε, τα παιδιά είναι κι αυτά εισόδημα.
    Που ξέρω εγώ, δηλαδή, άμα η μάνα τους δεν τα βάζει να κάνουν δουλειές στο σπίτι, γλιτώνοντας έτσι έξοδα οικιακής βοηθού, κηπουρού, κλπ; Κι άμα ο πατέρας τους έχει κανένα ψιλικατζίδικο, παρακαλώ να πληρώνουν και εισφορά, διότι, μη μου πείτε, όλο και για κάποιο θέλημα θα τα στέλνει.
    Έτσι μπράβο, γιατί το έχουν παρακάνει μερικοί-μερικοί...

  33. θησεας avatar
    θησεας 28/09/2012 23:33:16

    Πανος Λειβαδας.... υποψηφιος βουλευτης με Ν.Δ ,προοριζεται για προεδρος του Ελευθεριος Βενιζελος...αξιοκρατικα... βεβαιως...

  34. nikos avatar
    nikos 29/09/2012 10:46:18

    @Νικολας: νομίζω ότι ακριβώς με τις ίδιες σκέψεις και λογικές , αλλά έχοντας ψηφίσει ΣυΡιΖΑ , θα είχες και τη συνείδηση σου ήσυχη . Εξάλλου αποδείχτηκε ότι υπάρχουν τόσοι άλλοι που δήθεν κοιτούν το εθνικό συμφέρον και γι αυτό θα ψήφιζαν ΑΣ, πράγμα που έγινε ( άσχετα αν αυτομουτζονονται τώρα- στα κρυφά ακόμη )

  35. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 30/09/2012 11:51:24

    ''ΟΤΑΝ Η ΑΔΙΚΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΤΟΤΕ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ''