18/01/2011 19:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιμήκυνση, ή αναδιάρθρωση; Τι ξέρει ο....Πάγκαλος; (πάλι)

Σοβαρό πρόβλημα επικοινωνίας έχουν στην κυβέρνηση ή μάλλον δε μιλούν καλά την ελληνική ορισμένοι. Μετά τις γκάφες του Λοβέρδου και το άδειασμα που έφαγε δις ήρθε η σειρά του κ. Αντιπροέδρου αλλά για πολύ σοβαρότερο θέμα αυτή τη φορά. Ο κ. Πάγκαλος μιλώντας χθες στον Σκάι άφησε να εννοηθεί ότι θα γίνει επιμήκυνση του συνολικού χρέους της χώρας, δηλαδή 350 δισ. - 400 δισ ευρώ και όχι μόνο των 110 δις. Του δανείου. Κι επειδή αυτά είναι αστεία πράγματα και να λέγονται ήρθε το άδειασμα από τον Πεταλωτή ο οποίος δήλωσε: «Η κυβέρνηση έχει μια συγκεκριμένη άποψη, μια συγκεκριμένη θέση. Δεν τίθεται φυσικά θέμα επιμήκυνσης αποπληρωμής του συνολικού χρέους», δήλωσε.

Βέβαια, υπάρχει και η άλλη άποψη, η πονηρή που καλό είναι να την κρατήσετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας. Διότι μόνο χαζός δεν είναι ο κ. Πάγκαλος. Οταν λέει ότι θα πάμε σε επιμήκυνση του συνολικού χρέους της χώρας ουσιαστικά μιλάμε για αναδιάρθρωση χρέους, οπότε δεν είναι άδειασμα αυτό που του έκανε ο Πεταλωτής αλλά “θόλωμα των νερών” μέχρι να σκάσει τέτοιο θέμα. Ευχόμαστε να είναι το πρώτο και να αποδοκιμάστηκε ο Πάγκαλος για τις προσωπικές του απόψεις. Διότι αν είναι το δεύτερο μαύρο φίδι που μας έφαγε. Αν ξέρει κάτι και η κυβέρνηση το κρύβει τότε είναι μείζον πολιτικό θέμα και καλό είναι να μας το πουν αλλιώς θα γίνει χαμός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/01/2011 19:07:38

    Ο Πάγκαλος ρίχνει τα ....τροχιοδεικτικά βλήματα!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Κώστας Ροδινός 18/01/2011 19:27:45

      πολλά ρίχνει ο Θόδωρος αλλά μην το κάνουμε θέμα θα παίσει ψαλίδι.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κώστας Ροδινός 18/01/2011 21:02:51

      Τροχιοδεικτικά? Μάλλον gas canisters.

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 18/01/2011 19:32:42

    ειναι στην ιδια εκπομπη που αποκαλεσε τους ψηφοφορους πελατες?διοτι ως γνωστον το «πελατες»δεν ειναι τυχαιο,συναδει με τη διαλεξη στην οξφορδη που οι «διεφθαρμενοι»πανε και τον βρισκουν στο γραφειο του.μαλλον λοιπον να προετοιμαζομαστε για το δευτερο ,«μαυρο φιδι που μας εφαγε».

  3. man8os avatar
    man8os 18/01/2011 20:03:04

    O Παμμεγιστος Παγκαλος να διορθωσω.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 20:09:26

    Λετε να ετοιμαζει ηρωικη εξοδο??... και να βγαζει δοαφορα..??
    Ζητα επιμηκυνση στα 350...!.. ειναι πονηρος ο Θοδωρας.

    ΠΠ

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 21:24:08

      Πορτα πορτα, ο Παγκαλος εφαρμοζει πιτα το σχεδιο τη κυβερνησης. Θα κανουν ενα δημοσιο ξεκατινιασμα, θα τους ριξει στο τελος η κυνοβουλευτικη ομαδα, σε κλιμα εσωκομματικης αντιπαραθεσης θα πανε σε προωρες εκλογες, θα χασουν, θα φυγουν απο την χωρα μην τυχον τους συλλαβει κανεις, και μετα θα αφησουν την βομβα να σκασει στα χερια του Σαμαρα μολις αναλαβει καθηκοντα...

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 18/01/2011 21:24:26

        *πιστα

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ man8os 18/01/2011 21:34:24

        Μακαρι να γινει οπως το λες.. αλλα το ΠΑΣΟΚ εχει πολλες ουρες και πολλες ψυχες. Καθεστως. Λενε οτι γουσταρουν και οπως γουσταρουν και περναει.. ταλεντο.
        Η Νταλαρα δεν γνωριζει ποσους μεταναστες εχουμε νομιμους!!! αχχαχα τια νομο περιμενεις να φτιαξει? Της ειπε κανεις να παραιτηθει απο το ποστο της? Πως γνωριζει τους παρανομους και οχι τους νομιμους?? Με πιανεις?? οτι γουσταρουν και δεν ιδρωνει αυτι !

        ΠΠ

        • man8os avatar
          man8os @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 21:47:30

          Ακριβως οπως τα λες. Η μεγαλυτερη πλακα ηταν στο τελος της εκπομπης που ειπε οτι το 2004 ειχαμε 1,000,000!! Το ειπε η γυναικα!! Και μετα ειπε οτι αυτοι εφυγαν.
          Περα απο το αστειο τωρα. Ολη η ευφορια θα κρατησει για οσο περνουμε τις δοσεις μας. Αν γινει καποιο ατυχημα, η πεσουμε εξω στους στοχους και δεν παρουμε δοση, το παρτι τελειωσε. Και ο Παγκαλος κατι ξερει. Νομιζω οτι ετοιμαζει μια ηρωικη εξοδο με καλο σχεδιασμο. Για αυτον και την παρεα του. Να δεις που ο Παπακ θα γινει μεγαλος καθηγητης οικονομικων (τι να μην κανετε οταν χτυπησει την χωρα σας οικονομικη κριση), ο Παγκαλος θα αποκτησει καποιο αγροκτημα στην χωρα της αρεσκειας του, ο ΓΑΠ ΓΓ στον ΟΗΕ, η Μπιρμπιλη διευθηντρια της Γκριν Πις, ο Νικος θα περιμενει τον επομενο πολεμο για να επιστρεψει ως υπηρεσιακος προθυπουργος στο βασιλειο του, και ολοι οι ΠΑΣΟΚΟΙ δεν θα ξερουν γιατι το "καθεστως" εφυγε και τους αφησε στον Σαμαρα, ο οποιος θα ευθηνεται για την χρεοκοπια που θα υποσοτυμε 5-10 μερες μετα τις εκλογες.Μετα και αυτη η γαγγραινα του ΠΑΣΟΚ θα απολυμανθει γιατι εντωμεταξυ θα ψοφησουν τα διαπλεκομενα ΜΜΕ...
          Το σεναριο ειναι δικο μου και του δινω σημαντικη πιθανοτητα υπο την προυποθεση οτι παμε για φουντο τον Απριλιο.

          • Kostas D avatar
            Kostas D @ man8os 19/01/2011 03:42:56

            Μην πεφτεις στην παγιδα του πασοκ...
            Οι δοσεις του ΔνΤ ΔΕΝ πανε σε μισθους και συνταξεις.....!!!!!!!!!!!!!
            Ολα ειναι ψεμματα για να φοβισουν τον κοσμακη....

  5. netakias avatar
    netakias 18/01/2011 20:28:25

    Analyse This!
    Περιμένω να μας το κάνεις νια-νια!
    Εγώ μπακάλικα:

    110δις x 0.05 τόκο x 3 έτη = 16,5 δις τόκοι

    Επιμ@λ@κινση (εστω με καπέλο 0,3%)

    110δις x 0.053 τόκο x 10 έτη = 58,3 δις τόκοι

    Ολο το ποσόν μάλλον δεν αρκούν 10 έτη, ας βάλω 20 έτη

    300δις x 0.05 τόκο x 20 έτη = 300 δις τόκοι
    400δις x 0.05 τόκο x 20 έτη = 400 δις τόκοι

    Αν μας κάνουν την χάρη 2% τόκο(λέμε!)
    300δις x 0.02 τόκο x 20 έτη = 120 δις τόκοι

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ netakias 18/01/2011 21:35:30

      μη τους δινεις ιδεες.... αμαν.. χαχαα

      ΠΠ

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ netakias 19/01/2011 10:02:33

      Ξέχασες να βάλεις ότι από εδώ και στο εξής και για πολλά χρόνια, η οικονομία θα βυθίζεται συνεχώς σε μεγαλύτερη ύφεση και ο πληθωρισμός δεν θα λέει να πέσει από το 5%.

      Μόνη ελπίδα; Να εμφανιστεί από το πουθενά κάποιος μάγος (πχ κάποιος σαν τον Ερντογάν) και να δώσει νέα πνοή στην οικονομία, να αλλάξει το κλίμα και να επανέλθουμε σε θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης.

      Διαφορετικά "μαύρη είν' η νύκτα στα βουνά".

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αρματιστής 19/01/2011 10:06:00

        Έτσι όπως πάμε, μάλλον θα κάνουμε... μεταγραφή τον Ερντογάν. Ή, καλύτερα, θα γίνουμε εμείς μεταγραφή στο χαρέμι του.

  6. neos agrotis avatar
    neos agrotis 18/01/2011 23:08:36

    "Αν ξέρει κάτι και η κυβέρνηση το κρύβει τότε είναι μείζον πολιτικό θέμα και καλό είναι να μας το πουν αλλιώς θα γίνει χαμός"
    O κοσμος το εχει τούμπανο και εμεις......
    http://www.bloomberg.com/news/2011-01-18/portuguese-bailout-will-make-euro-crisis-worse-commentary-by-matthew-lynn.html

  7. Apollonios avatar
    Apollonios 18/01/2011 23:14:50

    Μαύρο φίδι που μας έφαγε, ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ αναδιάρθρωση του χρέους μας...

  8. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 19/01/2011 09:24:55

    σΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΑΔΙΑΚΟΠΑ ΑΠΟ ΤΟ 1821 ΟΙ ΔΥΟ ΑΥΤΕΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ, ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 60 ΧΡΟΝΙΑ, ΟΛΟ ΒΟΜΒΕΣ ΣΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ!
    ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΕΡΜΟΥ ΑΥΤΟΥ ΛΑΟΥ ΣΚΑΝΕ.
    ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΟΧΑΥΝΩΘΕΙ ΚΑΙ ΑΦ ΕΝΟΣ ΜΕΝ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΦ ΕΤΕΡΟΥ ΔΕ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΗΛ. ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΚΛΙΝΙΚΑ ΝΕΚΡΟΣ.
    ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ; ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η..... ΤΥΝΗΣΙΑ ΞΥΠΝΗΣΕ!!

  9. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 19/01/2011 10:21:34

    Από το Μάϊο είναι πάρα πολλοί αυτοί που γράφουν ότι το χρέος δεν είναι πλέον διαχειρίσιμο. Εγώ θυμάμαι πολύ καλά τις δηλώσεις του Παπακωνσταντίνου όταν ανακοίνωσε την επέμβαση - "διάσωση" από τη τρόικα, ότι στο τέλος του 2013 το δημόσιο χρέος θα είναι 144% του ΑΕΠ και ότι από εκείνη τη στιγμή θα αρχίσει η αργή αποκλιμάκωσή του. Ήδη το δημόσιο χρέος βρίσκεται στο 140% του ΑΕΠ και οι προβλέψεις είναι ότι στο τέλος του 2013 θα έχει φθάσει στο 180%. Κάποιοι γράφουν ότι θα το έχει ξεπεράσει. Δηλαδή θα έχει φθάσει στο πόσο των 400 + δις ευρώ. Με 5% επιτόκιο θα θέλουμε κάθε χρόνο 20 + δις ευρώ σε τόκους.

    Η λεγόμενη αναδιάρθρωση είναι σίγουρη και κάποια στιγμή θα ανακοινωθεί ή θα επιβληθεί εξ ανάγκης. Το ερώτημα είναι, τι μορφή θα έχει. Για την επιμήκυνση τα γράφει με μπακαλίστικο τρόπο παραπάνω ο netakias. Τώρα αν θα είναι έτσι ή λίγο διαφορετικά τα νούμερα, δεν έχει σημασία. Το πελώριο ζήτημα είναι ότι η χώρα δεν μπορεί να πληρώνει σε τόκους κάθε χρόνο το 40% και πλέον των εσόδων της. Το κράτος έχει σαν κυρίαρχη αποστολή να διαφυλάξει τη ζωή την ευημερία των πολιτών του και την ασφάλεια της χώρας και όχι τα χρήματα των πιστωτών.

    Η άποψη μου είναι ότι το χρέος για να εξυπηρετηθεί θα πρέπει να μετατραπεί σε διαχειρίσιμο. Θα πρέπει δηλαδή να κουρευτεί και μάλιστα με τη ψιλή.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/01/2011 11:01:55

    Λοιπον, ο Θοδωρας, πεταει τη μπαλα στο ΓΑΠ.. με τα 300 και την επιμηκυνση.. δεν του τη λεει οπως παλια ευθεως... αλλα εαν το ΓΑΠ τον στειλει... και φυσικα ΔΕΝ προκειτε να μακρυνουν τα 330... ο Θοδωρας θα κερδισει τις εντυπωσεις... θα πει.. ο κ Παπανδρ.. δε με ακουσε εγω τα ελεγα.. να τωρα που μπηκαμε στον κουβα..
    ειναι πονηρος και ειναι ΠΑΣΟΚ και της επιβιωσης...