#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/08/2010 18:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιμένουν οι Σλοβάκοι



Μία ημέρα μετά την καταψήφιση από το σλοβακικό κοινοβούλιο της συμβολής της χώρα στο πακέτο δανεισμού της Ελλάδας, η πρωθυπουργός, Ιβέτα Ραντιτσόβα, επανέλαβε ότι «δεν πρέπει να βοηθήσουμε εκείνους που δεν είναι έτοιμοι να κάνουν κάτι μόνοι τους».

Η πρωθυπουργός της Σλοβακίας επιχείρησε να απαντήσει στις έντονες επικρίσεις που δέχεται η χώρα της τόσο από τις Βρυξέλλες, όσο και από αξιωματούχους των κρατών – μελών, που επισημαίνουν ότι η άρνηση της Μπρατισλάβα να συμμετάσχει στη βοήθεια προς την Ελλάδα παραβιάζει τις ευρωπαϊκές της δεσμεύσεις και δείχνει έλλειψη αλληλεγγύης. Σε δηλώσεις της στη γερμανική έκδοση των Financial Times, η Ιβέτα Ραντιτσόβα αναφέρει ότι «η Σλοβακία πέρασε μία δύσκολη περίοδο με τις μεγάλες μεταρρυθμίσεις που εφαρμόσαμε από το 1998 μέχρι το 2002 και κανείς δεν μας βοήθησε».

«Δεν είχαμε δεκάρα. Τίποτε. Οι συμπολίτες μας επωμίσθηκαν το βάρος της προσπάθειας και δεν ήταν εύκολο. Αλλά ξεπεράσαμε αυτό το στάδιο χάρη σε επώδυνες και αντιδημοφιλείς μεταρρυθμίσεις. Πώς θέλετε να τους εξηγήσω ότι πρέπει τώρα να βοηθήσουμε εκείνους που δεν είναι έτοιμοι να κάνουν κάτι μόνοι τους;», λέει.

Ο Στέφεν Σάιμπερτ, εκπρόσωπος της καγκελαρίου της Γερμανίας Αγγελα Μέρκελ, υπενθύμισε με δήλωσή του στους Financial Times Deutschland ότι «καθένας πρέπει να κρατήσει στο νου του ότι μπορεί μια ημέρα να έχει ανάγκη την αλληλεγγύη των άλλων» και πρόσθεσε ότι η γερμανίδα καγκελάριος θα μιλήσει με την Ιβέτα Ραντιτσόβα κατά την επίσκεψή της στο Βερολίνο στις 25 Αυγούστου.

(Τα ΝΕΑ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/08/2010 18:16:49

    Καλά είναι να τα παίρνουμε από την ΕΕ, αλλά όχι και να συνεισφέρουμε; Τι μας λέτε ωρε Σλοβάκοι;

    • soulis avatar
      soulis @ Strange Attractor 13/08/2010 18:34:21

      σωπα ρε atractora μη μας πεις ! να σε ρωτήσω ρε ντερβίση. Αν ήσουν σέρβος πολίτης, έτσι όπως είσαι και σήμερα, εννοώ απλώς Έλληνας πολίτης, να ξυπνάς να δουλεύεις κλπ κλπ απλά πράγματα,και ήξερες για των Γιωργάκη, τον Κωστάκη και την παρέα τους, θα τους έδινες λεφτά ? ας πούμε πχ ερχόταν ο Γιωργάκης και σου έλεγε, δωκε με ρε ντερβίση 5 κατοστάρικα να στα φυλάω,τα έδινες ?????????????????

      Ούτε το γλειφιτζούρι του παιδιού μου δεν του έδινα του μαλάκα. Μετά μας φταίνε οι σέρβοι, οι άγγλοι οι γερμανοί και πάει λέγοντας,..... γιατι βλεπεις και να εδιναν αυτοι, σε σένα θα τα έδιναν νασε σίγουρος, όχι για τις βιλίτσες τους και τα σκαφάκια τους.

      • akatanomastos avatar
        akatanomastos @ soulis 14/08/2010 09:39:42

        χαχαχαχα σωστος πολυ σωστος!!!!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ soulis 14/08/2010 14:08:28

        Όλες οι χώρες έχουν κάποια στιγμή τον κωστάκη τους ή τον γοργάκη τους ή και τον αλογομουράκη τους. Και στη δύσκολη στιγμή χρειάζονται οι φίλοι.

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ Strange Attractor 14/08/2010 11:12:06

      Η Ελλάδα δίνει 14 δις ευρώ στην ευρωπαϊκή ένωση φέτος και θα πάρει 1 δις επιδοτήσεις. Από τα 14 δις θα φάει και η σλοβακία. Ας μας απαλλάξουν από τις εισφορές στην ΕΕ και ας μη μας δώσουν τίποτα.

  2. μοναχός ρουσσόπουλος avatar
    μοναχός ρουσσόπουλος 13/08/2010 19:15:39

    αν κανω λαθος δεν ηταν στην ΕΟΚ η ΣΛΟΒΑΚΙΑ το 98-02.οποτε μαλλον δεν στεκουν αυτα που λεει η μανταμ....απο την αλλη αντε να πεισεις το σλοβακο να πλερωσει την εξαετια καραμανλη και τα παραποιημένα στοιχεια

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ μοναχός ρουσσόπουλος 14/08/2010 16:14:41

      Ωρε καλόγερε,από τότε που μπήκες στο βαρέλι σου έμεινε το κουσούρι?

  3. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 13/08/2010 19:18:18

    προφανώς δε θυμούνται ότι η οικονομία τους στηρίζεται κυρίως στα εργοστάσια της VW. Και προς το παρόν που παρουσιάζει ανάπτυξη η γερμανική οικονομία όλα καλά. Μάλλον δε σκέφτονται καθόλου τι θα συμβεί αν οι Γερμανοί αποφασίσουν ότι αλλού έχει ακόμη πιό φτηνό εργατικό δυναμικό.
    Τι να πει κανείς;! Η αλληλεγγύη σε όλο της το μεγαλείο!
    Τους εύχομαι να μη μας ακολουθήσουν....

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 13/08/2010 19:47:31

    Ναι, ενώ τις μαλακίες του αφεντικού σου θα στήνονται ουρά να τις πληρώσουν.

  5. Άνθρωπός τις avatar
    Άνθρωπός τις 13/08/2010 19:49:48

    Γκρινιάζουμε για την "έλλειψη αλληλεγγύης" της Σλοβακίας, λες και οι υπόλοιποι Ευρωπαίαοι έχουν σκιστεί να βοηθήσουν την Ελλάδα... Τόσο πολύ μας αγαπάνε; Τόσο πολύ μας αγαπούσαν τα τελευταία 20 χρόνια όταν - με όπλο τις επιδοτήσεις - διέλυαν κάθε ίχνος παραγωγικής αυτονομίας, μας μετέτρεπαν σε ασυνείδητους καταναλωτές, χωρίς προοπτική και εγκατέστησαν μια νέα τάξη κρατούντων, ακόμα πιο χυδαίων, αγράμματων, δωσίλογων και αντικοινωνικών από τους προηγούμενους;

    Από την άλλη, η κ. Ιβέτα Ραντιτσόβα είναι ένα καλό παράδειγμα. Δείχνει ότι σημασία δεν έχει μόνο η στάση που τηρείς αλλά και ο τρόπος που την ΑΙΤΙΟΛΟΓΕΙΣ. Δεν είπε η κ. Ραντιτσόβα ότι στόχος της "στήριξης" είναι να τεθεί η ελληνική οικονομία σε καραντίνα, να μη χάσουν οι πιστωτές, να μην απειληθούν οι Γερμανικές, Γαλλικές και Βρετανικές τράπεζες. Αλλά θα μπορούσαμε να περιμένουμε τίποτε άλλο από δορυφόρους του Δ' Ράιχ;

  6. mitsosms avatar
    mitsosms 13/08/2010 20:46:56

    Θα πρέπει να καταλάβουν οι κύριοι Σλοβάκοι ότι η βοήθεια προς την είναι ουσιαστικά βοήθεια προς την ΕΕ, της οποίας είναι μέλος η χώρας τους.

    • Μisha avatar
      Μisha @ mitsosms 13/08/2010 20:50:48

      Τρίχες κατσαρές.Φόρος υποτελείας στις τράπεζες είναι.Μπράβο στους Σλοβάκους και μαγκιά τους που είχαν τα γκάτς να πουν το ΟΧΙ τους.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μisha 14/08/2010 03:06:28

        Συμφωνώ απολύτως, Misha. Και είναι θλιβερό να βλέπουμε μικρές και άσημες χώρες όπως η Σλοβακία να ορθώνουν το ανάστημά τους, την ώρα που τα εδώ γιουσουφάκια συναγωνίζονται ποιος θα φανεί περισσότερο δουλοπρεπής.

        Επιτέλους, ας αποφασίσουν τι είναι. Ψοφοδεείς ή συνένοχοι;

      • Dimitris D avatar
        Dimitris D @ Μisha 14/08/2010 11:14:47

        Οι μικρές και άσημες χώρες δεν ορθώνουν το ανάστημα τους, απλός κάνουν τα παπαγαλάκια των μεγάλων χωρών.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Μisha 14/08/2010 12:16:56

        Δεν έχουν όλοι οι Σλοβάκοι αυτή την άποψη. Μια πολιτική, κυβερνητική άποψη είναι, όχι το Σύνταγμα ή ο Εθνικός Ύμνος της χώρας τους. Οι πολιτικές έρχονται και παρέρχονται, ο πολιτισμός και η ιστορία μένει.
        Και δεν είναι άσημη χώρα. Καμμία δεν είναι.
        Θυμώνουμε - δικαίως - όταν εκφράζονται έτσι για μάς, αλλά πρέπει να φερόμαστε στους άλλους όπως θέλουμε να φέρονται αυτοί σε μάς:
        “Καὶ καθὼς θέλετε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι, καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς ὁμοίως” (Κατά Λουκάν Ευαγγέλιον, 6:31).
        Ο πολιτισμός της Σλοβακίας με ένα παράδειγμα: Ο ζωγράφος Albin Brunofsky:
        h**p://www.galeriekrause.ch/brunovsky-albin.htm

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/08/2010 20:50:47

    H συνθηκη του Μααστριχτ την οποια υπεγραψε η Ελλαδα,η Σλοβακια και οι υπολοιποι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ τη διασωση μιας χωρας της ευρωζωνης απο τις αλλες.
    Οι Σλοβακοι ειναι συμφωνοι με τη συνθηκη,οι αλλοι δεν ειναι.
    Βεβαια οι αλλοι ειναι πολυ πιο πολλοι.

    • Μisha avatar
      Μisha @ ψυχραιμια 13/08/2010 20:52:58

      Ψυχραιμία,η Ελλάδα δε θα πάθαινε τίποτα σε μια αρνηση του χρέους.Οι ξένες τράπεζες θα είχαν πρόβλημα.Γι αυτό και έσπευσαν να μαζέψουν τα φράγκα με την προφαση της διάσωσης της Ελλάδας, για να καλύψουν τα κενά του τραπεζικού τους συστηματος.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Μisha 13/08/2010 21:03:11

        Το τι θα παθαινε η δεν θα παθαινε η Ελλαδα ειναι αλλο ζητημα.Εδω τωρα κρινουμε τη σταση της Σλοβακιας και εγω λεω οτι ειναι συμφωνη με τη συνθηκη του Μααστριχτ.
        Τωρα για την Ελλαδα,ειναι αλλο θεμα η συναινετικη αναδιαρθρωση του χρεους και αλλο η μονομερης σταση πληρωμων.
        Μονομερης σταση σημαινε πεταγμα απο το ευρω και διακοπη των εισαγωγων μεχρι να ρυθμιστει το χρεος.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Μisha 13/08/2010 21:08:53

        @Ψυχραιμία Συμφωνούμε!

        @Misha Μήπως θα πρέπει να πας στο ΚΚΕ;

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Μisha 13/08/2010 21:11:48

        Όσο για την στάση της Σλοβακίας, αν είναι πραγματικά σύμφωνη με την συνθήκη του Μααστριχ, εντούτοις είναι ηλίθια γιατί το πακέτο προς την Ελλάδα είναι σημαντικό για την σταθερότητα της Ένωσης μέλος της οποίας είναι και η Σλοβακία.

      • Μisha avatar
        Μisha @ Μisha 13/08/2010 21:16:13

        Αναφέρθηκα στον όρο «διάσωση μιας χώρας της ευρωζώνης» , λέγοντας πως δεν τιθεται διάσωσης κανενός άλλου παρά μόνο κάποιων τραπεζών.
        Η άρνηση αναγνωριση του χρέους σημαίνει ισως παύση εισαγωγών από τις χώρες της ΕΕ ίσως και τις ΗΠΑ.Υπάρχουν δεκάδες άλλες χωρες προθυμότατες να αναπληρώσουν το κενό, με πρώτες Κίνα -Ρωσία.Όσο για το ευρώ, η εξοδος μας θα σήμαινε την κατάρρευση της ευρωζώνης συνεπώς μια τελείως διαφορετική πραγματικότητα από το μαντρί με τις τρελές που είμαστε τωρα, κοινως Δ Ράιχ πάπαλα.

        Γι αυτό και «σκοτωθηκαν να μας σώσουν»

        @Μήτσο

        είμαι πιο αριστερά από το ΚΚΕ , με την «αναρχοαριστερά του Κυρίου»

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ψυχραιμια 14/08/2010 12:21:06

      "Οι Σλοβακοι ειναι συμφωνοι με τη συνθηκη,οι αλλοι δεν ειναι" Απολύτως σωστό, ψυχραιμία. Αλλά η Συνθήκη του Μάαστριχτ έλαβε τέλος. Στην πράξη. Ως ανεφάρμοστη σε "καταστάσεις εξαίρεσης", στις οποίες ως γνωστόν, κρίνεται ποιός και τι κυριαρχεί.
      Ανάγκα και Θεοί πείθονται.

  8. nekos avatar
    nekos 13/08/2010 22:27:28

    Μην ξεχνάτε ότι τα δάνεια μας δίνονται με ένα υπερβολικό επιτόκιο. Αρα όσες χώρες μας δανείσουν θα οικονομήσουν καλά. Πολύ περισσότερο από άλλες μπίζνες. Οσο για τον Γιωργάκη και τον Κωστάκη θα σας θυμίσω ότι ο Κωστάκης δανειζόταν με επιτόκιο 1,3%. Ο Γιωργάκης το βρήκε αυτό πολύ χαμηλό και φρόντισε δεόντως ώστε να φθάσει στό 5,5%(αφού το πέρασε από το 9%) και να μας βάλει στό σβέρκο και το ΔΝΤ

  9. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 13/08/2010 22:30:00

    Χίλια μπράβο στη Σλοβακία,απέδειξε οτι είναι ΧΩΡΑ κ όχι μπανανία...Καμία νομιμοποίηση στη χούντα του Τζέφρυ,ούτε ευρώ να μην δοθεί στην Ελλάδα....45 χιλιάρικα το μήνα ο ιταλός σύμβουλος του τζέφρυ να που πάνε τα φράγκα...Ανεργία,απογοήτευση,εγκληματικότητα,λαθρομετανάστευση κ τα μυαλά μας πονάνε...Για να σε δώ τώρα πρωθυπουργέ μου θα αντέξεις το σκληρό ροκ;Γιατί εμείς δεν μασάμε πλέον ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται...Ούτε οι φίλοι σου οι αναρχικοί,μήτε η πρεσβεία,μήτε τα χουντοκάναλα,ούτε ο ερντογάν,ούτε κανένας δεν θα σας γλιτώσει

  10. Ελληνας avatar
    Ελληνας 13/08/2010 22:48:28

    καλά κάνει η κυρία από την Σλοβακία,μακάρι να την ακολουθήσουν και άλλοι εταίροι μας, μπας και μας πετάξουν έξω αφού εμείς δεν έχουμε το μυαλό να φύγουμε. Δείτε παρακαλώ το παρακάτω(να δείτε πόσο μας αγαπάνε οι εταίροι μας) :
    http://www.youtube.com/watch?v=V7fnJCmbuPU&feature=player_embedded
    Το νόμισμα της Ελλάδας είναι η ΔΡΑΧΜΗ

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ελληνας 14/08/2010 13:00:05

      Και το θρήσκευμα ο Δωδεκαθεισμός. Με αρχηγό τον Δία, που π*δούσε την αγελάδα Ευρώπη.

  11. Ksenitemenos avatar
    Ksenitemenos 14/08/2010 02:23:20

    Το παρακάτω άρθρο επιβεβαιώνει το σχόλιο περί διάσωσης Τραπεζιτών και όχι της Ελληνικής οικονομίας.

    http://www.cepr.net/index.php/publications/reports/greece-and-the-imf-who-exactly-is-being-saved

  12. rasputin avatar
    rasputin 14/08/2010 08:43:33

    Γιατί κάνει έτσι η μαντάμ; Νομίζει ότι μας τα χαρίζουν τα φράγκα; Δάνεια είναι και μάλιστα με πολύ ευνοϊκούς όρους (για το δανειστή φυσικά). Και επιπλέον δε δίνονται παρά για τη διάσωση γαλλογερμανικών και αμερικανοαγγλικών κυρίως τραπεζών. Ας την ενημερώσει κάποιος τη μαντάμ παρακαλώ!

  13. neotera avatar
    neotera 14/08/2010 08:58:17

    Πώ,πω ταναπού ! Εκτός θέματος η φωτό, όχι εγώ... ))

  14. Aggelos avatar
    Aggelos 14/08/2010 10:46:52

    δικιο εχουν,,να δωσει η Γαλλια γερμανια,,
    οι μικροι τι φταινε?

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/08/2010 12:03:38

    Η Ιβέτα ως Κεντροευρωπαία Εβίτα;
    Ο "Κεντροευρωπαικός Περονισμός" εντυπωσιάζει, αλλά πολύ δύσκολα θα βρεί την δική του Εβίτα στο πρόσωπο της Ιβέτα.
    Μια δυσάρεστη για μάς αλήθεια : 'Οταν μπήκε η Σλοβακία στην ΕΕ (και ιδίως στην Ευρωζώνη), σε αρκετα εγχώρια ΜουΜουΈ διαβάζαμε υποτιμητικές βλακείες του τύπου "μπαίνουν στο Ευρώ αυτοί οι φτωχοί, που μέχρι χθές τρώγανε βελανίδια Σοβιετίας κτλ". Η κυβέρνηση Καραμανλή, προς τιμήν της, είχε άψογη θετική στάση, Ευρωπαικής αλλληλεγγύης.
    Ακόμη μεγαλύτερη αλήθεια είναι ότι οι εύθραυστες πολιτικές ισοοροπίες προσφάτως στην Κεντροευρωπαική αυτή χώρα, ιδίως με την νέα συντηρητική πολυκομματική κυβέρνηση, ευνοούν τις εύκολες επιδείξεις ευρωσκεπτικιστικού λαικισμού. Μεγαλύτερο κόμμα είναι οι Σοσιαλδημοκράτες, με αυξητική τάση μάλιστα, αλλά πέρασαν στην αντιπολίτευση.
    h**p://en.wikipedia.org/wiki/Politics_of_Slovakia
    Ο δεξιός ευρωσκεπτικιστικός λαικισμός τους (όπως και της Ουγγαρίας) μοιάζει με καθυστερημένη ηχώ παλιότερων ανάλογων φαινομένων στις γειτονικές Πολωνία και Τσεχία, όπου όμως καταδείχθηκε ο δημαγωγικός τους χαρακτήραα και υποχωρούν.

  16. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/08/2010 12:26:22

    Έχω κολλήσει σήμερα με την Αργεντινή, μάλλον επειδή ακόμα δεν έχω χωνέψει την ατυχία (και αυτοχειρία) της αγαπημένης μου διθνώς ομάδας στο Μουντιάλ. Έδιωξαν και τον Ντιέγκο. Έκανε σοβαρά λάθη, αλλά μήπως ακόμη και ο επάνω Θεός δεν κάνει, μερικές φορές;

  17. armageddon avatar
    armageddon 14/08/2010 12:27:39

    ΑΥΤΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΝΑ ΔΑΝΕΙΣΟΥΝ ,ΜΕ TOΣΟ ΜΕΓΑΛΑ SPREADS=810,..

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ armageddon 14/08/2010 12:49:36

      Καμμιά σχέση του Κοινοτικού δανείου με τα spreads! Ορισμένο επιτόκιο έχει. Τα spreads είναι για την αγορά, δηλαδή τώρα, για τη δευτερογενή αγορά τίτλων.
      Η τωρινή κυβερνητική στάση της Σλοβακίας έχει κυρίως διαπραγματευτικά κίνητρα (θα ζητήσουν σε δεύτερη φάση κάποιο αντάλλαγμα), και δευτερευόντως ιδεολογικά. Στις χώρες αυτές υπάρχει ένα ορισμένο δεξιό ευρωσκεπτικιστικό ρεύμα (θυμίζει το αντίστοιχο Ελληνικό) που θέλει να αποτρέψει τις ομσοπονδιακές τάσεις στην ΕΕ (βλέπε και αντίστοιχα δεξιά ρεύματα στην Τσεχία - Πολωνία). Στην πραγματικότητα, δεν είναι οικονομική η αντίρρησή τους.

  18. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 14/08/2010 16:15:44

    Τί λέει η κυρία? έφαγε χθές?

  19. triptokarudos avatar
    triptokarudos 14/08/2010 21:04:44

    Ουαί τοις υποκριταίς!
    Ξεχνάτε επιλήσμονες τι έχει προσφέρει η Σλοβακία
    στην σεξουαλική υγεία ημών των ελλήνων.
    Φτου σας ωρε παντοφλάκηδες φαρισαίοι!
    ΥΓ: Τα γ,,,,κα δεν είναι ποτέ αναδρομικώς κερατ...κα

  20. Στέργιος avatar
    Στέργιος 17/08/2010 00:35:48

    Νομίζει η Σλοβάκα πρωθυπουργός ότι αν τα διεθνή κυκλώματα κερδοσκόπων και οικονομικών εκτελεστών βάλουν στο μάτι τη Σλοβακία, θα τη σκαπουλάρουν;

    Έχει ο καιρός γυρίσματα... Εκεί που είσαι ήμουνα κι εκεί που είμαι θά'ρθεις. Δεν θα ξεχάσουμε, οι Έλληνες, τη στάση των Σλοβάκων.