#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/11/2011 20:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιμένει η ΝΔ: ¨Η Ευρώπη δεν μπορεί να προσβάλλει την εθνική μας αξιοπρέπεια"



(Ανανεωμένο). Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Γιάννης Μιχελάκης, με αφορμή νεά δήλωση του κ. Όλι Ρεν, έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Το ότι η Ευρώπη έχει χάσει κάθε ίχνος αξιοπιστίας για την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, δεν μπορεί να προσβάλει την εθνική μας αξιοπρέπεια».

Η Ευρωπαϊκή Ένωση πρόκειται να επιμείνει στο ζήτημα των γραπτών δεσμεύσεων από τους εταίρους της κυβέρνησης συνεργασίας στην Ελλάδα, δήλωσε προηγουμενως ο επίτροπος αρμόδιος για τις οικονομικές υποθέσεις, Όλι Ρεν.

Κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου στις Βρυξέλλες ο επίτροπος ερωτήθηκε με αφορμή τις σημερινές δηλώσεις του προέδρου της ΝΔ, Αντώνη Σαμαρά, ο οποίος αρνείται να δεσμευτεί γραπτώς. Όπως εξήγησε ο Ρεν, η μονομερής εξαγγελία του δημοψηφίσματος από την Ελλάδα προκάλεσε ρήξη στις σχέσεις των Αθηνών με την ΕΕ και για την αποκατάσταση των σχέσεων απαιτείται η χορήγηση δεσμεύσεων από την κυβέρνηση και τα βασικά κόμματα.

 

Όπως αποκάλυψε χθες στο υπουργικό συμβούλιο ο Ευ. Βενιζέλος, οι ξένοι δανειστές θα πρέπει τις επόμενες ώρες να πάρουν στα χέρια τους επιστολή – δέσμευση με τις υπογραφές του Γιώργου Παπανδρέου, του Αντώνη Σαμαρά, του νέου πρωθυπουργού, του νέου υπουργού Οικονομικών και του διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδας Γιώργου Προβόπουλου. Μόνο με αυτή την επιστολή θα εκταμιευτεί και η 6η δόση, απειλούν οι ξένοι.

Το ερώτημα είναι αν η επιστολή θα έχει περιεχόμενο μόνο τη δέσμευση για τη συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου ή θα υπάρχουν και αστερίσκοι. Δηλαδή να δεσμευτούν οι πέντε και για μια σειρά από κρίσιμα θέματα. Πληροφορίες αναφέρουν ότι θα τεθούν ορισμένα συγκεκριμένα μέτρα που θα πρέπει κι αυτά να υπογραφούν. Αυτά θα είναι η μονιμοποίηση του χαρατσιού στα ακίνητα, η εργασιακή εφεδρεία η οποία θα γίνει άμεσα, δηλαδή θα απολυθούν 30.000 εργαζόμενοι καθώς και η εκχώρηση στο Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων όλων των περιουσιακών στοιχείων του κράτους.

Το πιο κρίσιμο όμως είναι αν στην επιστολή που θα πρέπει να υπογράψουν ΟΛΟΙ, θα αναφέρεται και η μόνιμη επιτροπεία της τρόικας στην Ελλάδα, δηλαδή η εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας. Εκεί θα γίνει το μεγάλο ξεκαθάρισμα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 08/11/2011 16:31:44

    H τελευταία παράγραφος τα λέει ΟΛΑ.
    Η απάντηση ειναι μονόδρομος ΟΧΙ.

  2. papaki avatar
    papaki 08/11/2011 16:33:14

    αποριας εξιον πως επεσε σε τετοια παγιδα. πρωτα σου λενε κατι ψιλα για να πεσεις στην παγιδα και αφου πεσεις ζητανε ολο και περισσοτερα μεχρι να το φερουν στα μετρα τους. και δε μπορεις να κανεις πια πισω. καταραμενη μερα.

  3. τσωφλι πασατεμπου avatar
    τσωφλι πασατεμπου 08/11/2011 16:34:01

    οποιος εχει τα γενεια...

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/11/2011 16:34:34

    Μονιμοποίηση του χαρατσιού στα ακίνητα για την 6η δόση;
    Είμαστε σοβαροί;;;
    Νομίζει κανείς ότι ονειρεύεται...
    Και όλα αυτά για το δημοψήφισμα ....

  5. Πετρος avatar
    Πετρος 08/11/2011 16:37:52

    Το αλλο με τον Τοτο το ξερετέ;

  6. anonymous avatar
    anonymous 08/11/2011 16:40:27

    θα τεθούν ορισμένα συγκεκριμένα μέτρα που θα πρέπει κι αυτά να υπογραφούν. Αυτά θα είναι η μονιμοποίηση του χαρατσιού στα ακίνητα, η εργασιακή εφεδρεία η οποία θα γίνει άμεσα, δηλαδή θα απολυθούν 30.000 εργαζόμενοι καθώς και η εκχώρηση στο Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων όλων των περιουσιακών στοιχείων του κράτους.

    Ήταν βέβαιο ότι θα τα ζητούσαν αυτά. Εκεί παίζεται το παιχνίδι. Ειδικά στο ταμείο αποκρατικοποιήσεων. Και καλά η επιστολή δεν έχει καμιά νομική αξία. Αν όμως ζητήσουν ψήφιση με 180 τότε έχουμε πρόβλημα.

  7. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 08/11/2011 16:42:40

    Να μου επιτρέψετε να σας πω πώς θα εφέρετο τώρα ο Σαμαράς εάν ήταν σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα:

    ΘΑ ΚΑΛΟΥΣΕ ΣΕ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΜΕ και ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΓΩ ΑΠΟΧΩΡΩ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΘΩ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΚΥΨΩ Σ` ΑΥΤΟΥΣ.
    ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΝΑ ΠΡΟΑΣΠΙΣΩ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΤΗΣ Ε.Ε. και ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΟΑΤΛΑΝΤΙΚΗΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑΣ.

    ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΛΛΩΝ ΔΥΤΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ.

    ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ - ΣΕΒΟΜΕΝΟΣ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ, ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ - ΑΠΟΧΩΡΩ ΑΠΟ ΤΙΣ "ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ" ΑΥΤΕΣ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΕΙΣ.

    ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

    • Πετρος avatar
      Πετρος @ ΑΡΚΑΣ 08/11/2011 17:14:03

      Αρκα συμφωνω και επαυξανω..
      μακαρι ο Σαμαρας να ενημερωνεται για την κοινη γνωμη που τον ακολουθουσε και δεν γνωριζω αν θα τον ακολουθησει πλεον

    • evro-skeptikos avatar
      evro-skeptikos @ ΑΡΚΑΣ 08/11/2011 17:54:41

      Σύμφωνω απόλυτα. Οι πιστωτές είναι "τζάμπα μάγκες" όταν μας εκβιάζουν γιατί έχουν καταλάβει ότι στα κόμματα εξουσίας δυστυχώς δεν υπάρχουν πολιτικοί με πραγματική θέληση να διαπραγματευθούν ΣΚΛΗΡΑ και να προστατέψουν τις αληθινές κόκκινες γραμμές της χώρας. Έχουν καταλάβει οι πιστωτές (πολύ νωρίτερα από τους έλληνες πολίτες) ότι το μονο που ενδιαφέρει τους πολιτικούς αρχηγούς είναι να διασώσουν το δικομματικό σύστημα εξουσίας που έχει καταστρέψει τη χωρα. Ο Σαμαράς κάποτε το είχε αμφισβητήσει αυτό το σύστημα αλλα δυστυχώς έπεσε στη παγίδα του Παπανδρέου. Kρίμα για την Ελλάδα.

  8. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/11/2011 16:44:17

    Σταθείτε ρε παιδιά, δεν έχει γίνει τίποτε ακόμα. Περιμένετε γιατί μπορεί να διαψευσθείτε. Ο Σαμαράς δεν είναι ανόητος. Απλά επιμένει να μην υπάρχουν μνημονιακοί όροι μαζί με τη σύμβαση. Αν αυτό δεν γίνει δεκτό ΘΑ ΠΕΙ ΟΧΙ.
    Εδώ θα είμαστε!

    • manos avatar
      manos @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/11/2011 16:49:25

      Ασ'το Μανώλη τελειώσαμε.
      Τώρα θα δούμε πραγματικά τι σημαίνει φτώχεια και πείνα.
      Και να έφταιγα ρε γαμώτο να πω στο διάολο.
      Αλλά ούτε έφαγα, ούτε έκλεψα, ιδ υπάλληλος είμαι με μισθό, γυναίκα άνεργη, φόρους πλήρωνα, όλα καλά.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ manos 08/11/2011 17:15:33

        Ψηλά το κεφάλι mano...δεν τα παρατάμε τόσο εύκολα!

        • manos avatar
          manos @ ΕΥΑ 08/11/2011 17:49:37

          Σ'ευχαριστώ Ευα.
          Κουράγιο σε όλους μας, και πάνω απ'όλα υγεία.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ manos 08/11/2011 20:26:04

        Είδες που είχα δίκιο.
        Ο Σαμαράς δεν υπογράφει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  9. Ηλίας avatar
    Ηλίας 08/11/2011 16:44:41

    Μην ανησυχειτε. Δεν προκειται η νδ να δεχτει κατι τετοιο. Χαχα! Καλο ε;;;
    Αν δεν το καταλαβατε αδερφια δεν υπαρχει τελος στις απαιτησεις. Με το που ΣΥΝΑΙΝΕΣΕ ο Σαμαρας ξερουν πλεον οτι ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΑ στην ολοκληρωτικη εξαθλιωση του λαου μας.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Ηλίας 08/11/2011 20:26:24

      Διαψεύστηκες

  10. anastasia avatar
    anastasia 08/11/2011 16:45:21

    έσβησε ο αέρας το κερί μας πουλήσατε
    http://www.youtube.com/watch?v=VG9ZO0XCKmo&feature=related

  11. Avanti avatar
    Avanti 08/11/2011 16:50:12

    Οταν εγώ λέω ότι στο τέλος θα καταθέτουμε τον μισθό μας στον λογαριασμό των τοκογλύφων κάποιοι με κοιτάνε λοξά (όσοι θα έχουν μισθό ή εισόδημα στο μέλλον.....), κάτι τέτοια διαβάζω και πιστεύω ότι ο πόλεμος αρχίζει τώρα ....
    Αμ, αυτό για την εκχώρηση των περιουσιακών στοιχείων στο Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων?????? Είναι και η ακρόπολη μέσα, για να ξέρουμε.

  12. asxetos avatar
    asxetos 08/11/2011 17:02:07

    αλήθεια, ό,τι κι αν ζητηθεί, ό,τι κι αν υπογραφεί, θα το δούμε ή θα πάει στο ίδιο θησαυροφυλάκιο της "βουλής" των "ελλήνων", δίπλα στη λίστα των 2600+ φοροφυγάδων με ελάχιστο οφειλόμενο ένα εκατ. ευρώ έκατος, και την οποία λίστα μπορεί να διαβάσει ΥΠΟ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ο οποιοσδήποτε βουλευτής, αλλά χωρίς δικαίωμα να κρατήσει σημειώσεις;;;;

    ο σαμαράς είναι εξίσου πουλημένος, ο προβόπουλος το ίδιο, γαπ δεν το συζητάμε, η ντόρα θα έκανε τα ΊΔΙΑ, και πάει λέγοντας......

    και ναι, δεν μπορεί να συνδέεις και να δεσμεύεσαι με την υπογραφή σου σε μια ΜΟΝΙΜΗ προυπόθεση σε ένα περιστασιακό ζητούμενο...
    είναι επίσης και το ποιο θα είναι το ισχύον δίκαιο για όλα αυτά...

    μόκο όλοι τους, και οι 300

    εντωμεταξύ, κάτι αναρχοαυτόνομοι πατριώτες δεξιάς και αριστερής σοδειάς κι επίγευσης, κάτι καμμένοι και κάτι λιάνες (και μου είναι αμφότεροι συμπαθείς) εδώ κάνουν γαργάρα....

  13. k avatar
    k 08/11/2011 17:03:52

    ΟΧΙ. ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ.

  14. Mara avatar
    Mara 08/11/2011 17:07:03

    Άκου... ΑΝΤΩΝΗ

    Θα τους πείς, την επιστολή να σου την δώσουνε ιδιοχείρως στο γραφείο σου στην Συγγρού, οι παρακάτω:
    Mέρκελ.... (συνοδευόμενη από τον Βιετναμέζο νεοταξίτη)
    Σαρκοζί....
    Σόιμπλε... (Ράμπα για τα ΑΜΕΑ έχουμε??? Μάλλον ναι...)
    Θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως.... έαν μας κάνει την "τιμή" και ο Ομπάμα.

    Την ΥΠΟΔΟΧΗ.... τους, αναλαμβάνουν οι παρακάτω:
    Φίλαθλοι του Ολυμπιακού... (είναι και η ομάδα σου πρόεδρε)
    Φίλαθλοι του Παναθηναϊκού
    Φίλαθλοι της ΑΕΚ
    Φίλαθλοι του Πανιωνίου
    Φίλαθλοι του Άρη
    Φίλαθλοι του Πάοκ

    Την φιέστα της "υποδοχής" θα κλείσει ένα άγημα Τσολιάδων, δείχνοντας "τα κάτω... κρεμαστά... τους" στους "υψηλούς" προσκεκλημένους.

  15. man8os avatar
    man8os 08/11/2011 17:10:25

    Προεδρε υπεγραψε να παρουμε τη δοση αλλα δεν εχεις δικαιωμα να εκχωρησεις κυριαρχια η να παραδωσεις την περιουσια του δημοσιου. Πρεπει να εμπιστευονται τον λογο σου και την τιμη μας.

    • dimitrisag avatar
      dimitrisag @ man8os 08/11/2011 20:34:42

      Μπερδεμένα τα έχεις φίλε
      ή μας εμπιστεύονται χωρίς υπογραφή ή όχι,
      τι θα πει υπέγραψε γαι να πάρουμε την δόση;

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ man8os 08/11/2011 20:48:57

      Να υπογράψει ο αξιόπιστος ΓΑΠ (προθυπουργός δεν είναι ακόμα?) που μας τα σέρβιρε.
      Μην φάνε έχουμε γλάρόσουπα.

  16. koinos_nous avatar
    koinos_nous 08/11/2011 17:15:21

    Με μον μπλαν η με παρκερ υπογραφουν?

  17. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 08/11/2011 17:18:58

    Πέντε δάχτυλα όρθια και ανοιχτά φτιάχνουν ως γνωστόν μια μούντζα.

    Εμείς ελπίζουμε ότι όταν τα τέσσερα θα σκύψουν για να υπογράψουν,

    το ένα δάχτυλο το μεσαίο ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΟΡΘΙΟ.

    μετασχηματίζοντας τη μούνζα σε μια εξίσου δημοφιλή χειρονομία.

    ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ

    • Κατερίνα avatar
      Κατερίνα @ Κατερίνα 08/11/2011 17:23:08

      Εννοείται οτι το ΔΑΧΤΥΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΟΡΘΙΟ

      θα απευθυνθεί στους εκβιαστές και όχι στον ελληνικό λαό.

      • Q-Nihilism avatar
        Q-Nihilism @ Κατερίνα 08/11/2011 17:28:42

        Χρήσιμη η διευκρίνηση, αλλά τίποτα δεν εννοείται.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Κατερίνα 08/11/2011 20:56:34

      Έτσι θα πάρει πίσω την αξιοπρέπεια της η κατακαημένη Αφροδίτη της Μύλου.(όχι του focus)

  18. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 08/11/2011 17:25:14

    Λεφτα υπαρχουν!!!
    Να μου εχετε εμπιστοσυνη!!!
    Δεν συναινω στο λαθος!!!
    ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΙΝΑΝΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ
    ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΣΤΗ ΔΕΗ, Ο ΦΠΑ, ΟΙ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΙΣΘΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ ΕΓΙΝΑΝ ΝΟΜΙΜΑ ΤΩΡΑ;;;;
    ΑΡΑΓΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑ;;;
    ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ;;;
    ΛΑΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ;;;
    ΦΙΛΟΤΙΜΟ;;;
    Το πιο κρίσιμο όμως είναι αν στην επιστολή που θα πρέπει να υπογράψουν ΟΛΟΙ, θα αναφέρεται και η μόνιμη επιτροπεία της τρόικας στην Ελλάδα, δηλαδή η εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας
    Θα υπογραψη ο ΑΣ την επιστολη;;;
    Περιλυπος εστι η ψυχη μου εως θανατου...........

  19. saltcity avatar
    saltcity 08/11/2011 17:35:24

    ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση. Μη μασάτε.

  20. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 08/11/2011 17:36:10

    Αξιον εστι---Οδ. Ελυτη

    Εκοιμήθηκα πάνω στην έγνοια της αυριανής ημέρας
    όπως ο στρατιώτης επάνω στο τουφέκι του.

    Και τα ελέη της νύχτας ερεύνησα
    όπως ο ασκητής το Θεό του.

    Από τον ιδρώτα μου έδεσαν διαμάντι
    και στα κρυφά μού αντικαταστήσανε

    την παρθένα του βλέμματος.
    Εζυγίσανε τη χαρά μου και τη βρήκανε, λέει, μικρή

    και την πατήσανε χάμου σαν έντομο.
    Τη χαρά μου χάμου πατήσανε και στην πέτρα μέσα την κλείσανε

    και στερνά την πέτρα μου αφήσανε
    τρομερή ζωγραφιά μου.

    Με πελέκι βαρύ τη χτυπούν, με σκαρπέλο σκληρό την τρυπούν
    με καλέμι πικρό τη χαράζουν, την πέτρα μου.

    Κι όσο τρώει την ύλη ο καιρός τόσο βγαίνει πιο καθαρός
    ο χρησμός απ' την όψη μου:



    ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ
    ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΡΑΧΩΝ Τ' ΑΓΑΛΜΑΤΑ!

  21. ΕΥΑΓΟΡΑΣ avatar
    ΕΥΑΓΟΡΑΣ 08/11/2011 17:40:34

    ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΠΕΝΤΕ: ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ,ΝΤΟΡΙΤΑ, ΤΖΑΦΕΡΗΣ,ΑΡΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΧΑΤΖΗΓΑΚΗΣ........ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑΝΤΖΑ ΜΠΑΚ ΑΠ ΔΗΛΑΔΗ ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ ΟΛΕ!!!!! ,ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ ΟΛΕ :!!!!!!!!!!! ΚΑΙ Ο ΛΟΥΚΟΥΜΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΟΛΕ!!!!!!!!!!! ΚΑΛΑ ΣΑΡΑΝΤΑ ....ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΕ.........

  22. lala avatar
    lala 08/11/2011 17:42:16

    Στην Ευρωπη να μαθουν οτι οι Ελληνες πολιτικοι εχουν ασυλια για τα εργα τους τις πραξεις τους τις υπογραφες τους κιετσι οσες υπογραφες και να βαλουν το ιδιο τους κανει.Των Ελληνων οι πολιτικοι πριν πεινασουν μαγειρευουν

  23. κώστας avatar
    κώστας 08/11/2011 17:42:51

    1. Το ΣΥΝΟΛΟ των περιουσιακών στοιχείων του κράτους ΕΚΧΩΡΕΙΤΑΙ.
    2. Το χαράτσι στα (ιδιωτικά) ακίνητα ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ που σημαίνει αργά ή γρήγορα ξεπούλημα ΚΑΙ της ιδιωτικής περιουσίας διότι ποιος θα αντέξει αυτό το κόστος;
    3. Απόλυση 30.000 εργαζομένων ΑΜΕΣΑ και ποιος ξέρει πόσοι στο επόμενο διάστημα.

    Αντιλαμβανόμαστε τι γίνεται ή από το σοκ έχει μουδιάσει το μυαλό μας;
    ...Γιώργος Παπανδρέου...
    ...Αντώνης Σαμαράς...
    ...Πρωθυπουργός [το όνομα λείπει]...
    ...Υπουργός Οικονομικών [το όνομα λείπει]...
    ...Γιώργος Προβόπουλος...

  24. ANGRY MAN avatar
    ANGRY MAN 08/11/2011 17:47:08

    Άντε Πρόεδρέ μου να υπογράψεις. Η βάση σε στηρίζει έως τώρα. Βέβαια μετά την υπογραφή δεν ξέρω αν θα πρέπει να ξαναφτιάξεις έναν Πολιτικό Χειμώνα (σαφώς δεν θα μπορείς να το πεις Άνοιξη) για να χωρέσεις στην πολιτική. Η βάση σου νιώθει προδομένη, ότι τη δούλευες δυο χρόνια τώρα. Και σου το λέει ένας οπαδός σου από τα μαύρα χρόνια της Πολιτικής Άνοιξης αυτό. Κάνε πίσω τώρα. Σε αντίθετη περίπτωση η ΝΔ δεν θα βρει ούτε τη δική της ψήφο.

    Δηλαδή αρχηγέ την πατήσαμε κανονικότατα. Σταμάτησαν όλοι να ασχολούνται με το ΠΑΣΟΚ και τη φαγωμάρα του και μας έφεραν το πρόβλημα. Αφού στο τέλος θα μας ζητήσουν 10.000.000 υπογραφές για να είναι σίγουροι οι απ' έξω. Γιατί βάζεις τη ρημάδα τη δική σου; Αφού το βλέπεις ότι θέλουν εθνική κυριαρχία. Αν τους τη δώσεις τί θα μείνει να κυβερνήσεις αν ανέβεις στην εξουσία; Τίποτα. Εκτός και αν προτιμάς να είσαι ένα ανδρείκελο που θα λέγεται πρωθυπουργός. Όμως έτσι λεγόταν και ο Πεταίν και ο Τσολάκογλου. Αλλά αυτοί δεν κυβερνούσαν. Κυβερνούσαν οι Γερμανοί. Και αν δεν ήταν ο Τράγκας ούτε τον Πεταίν ούτε τον Τσολάκογλου θα θυμόταν κανένας.
    Αντίθετα, θυμήσου την περήφανη καταγωγή σου. Πες τους όχι και γίνε πρωθυπουργός σε ένα πτωχό μεν αλλά περήφανο κράτος, καταναλώνοντας την ενέργειά σου για την ανασυγκρότησή του. Εσύ ο ίδιος το είπες. Το λάθος θα μας καταστρέψει. Η υπογραφή σου σημαίνει την ίδια λανθασμένη πολιτική και ψήφιση πακέτο των μέτρων εφαρμογής που θέλουν οι δυνάμεις κατοχής. Μη γίνεις Γερμανοτσολιάς. Γίνε ο αρχηγός της αντίστασης. Και ο λαός θα σου το ανταποδώσει τότε απλόχρεα.

  25. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 08/11/2011 17:53:42

    ΣΑΜΑΡΑ ΑΝ ΠΕΙΣ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ....
    ΝΑ ΠΕΙΣ ΝΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΣΟΥ....

  26. ANGRY MAN avatar
    ANGRY MAN 08/11/2011 17:55:00

    Ρε παιδιά ποια ψήφιση με 180; Αν ο Σαμαράς συμφωνήσει, τότε πάμε με 250 βουλευτές να ψηφίσουμε και χωρίς καν να αναφερθεί το 180. Τότε θα μας λένε ότι δεν έθεσαν θέμα ψήφισης με 180, αλλά ούτως ή άλλως ψηφίστηκε με άνω των 180 βουλευτών οπότε ναι είναι νόμιμη απόφαση και αν ακόμα πρόκειται για παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας !!! Γι' αυτό κόπτονται οι ξένοι, γιατί άλλο; Τί κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια είναι αυτό. Γι' αυτό λέω: Πρόσεξε καλά Σαμαρά. Το δις εξαμαρτείν ουκ ανφρός σοφού.

  27. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/11/2011 17:56:10

    Financial Times: Γιατί οι Ευρωπαίοι δεν θέλουν στάση πληρωμών με έξοδο της Ελλάδας από Ευρωζώνη. Κούφιες οι πιστολιές!

    Και να γιατί:

    Η Ελλάδα θα κάνει αναδιάρθρωση χρέους. Μπορεί να την κάνει «εντός του ευρώ» και μπορεί να την κάνει «εκτός του ευρώ». Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι κρίσιμη. Αν αντιλαμβάνεστε ήδη την διαφορά, σταματήστε να διαβάζετε. Αν όχι, σύντομα θα εύχεστε να την είχατε αντιληφθεί.

    Γιατί; Διαβάστε τώρα τη συνέχεια, για να αντιληφθείτε τι θα σημαίνει έξοδος της Ελλάδας από την ευρωζώνη:

    1. Το υπουργικό συμβούλιο της Ελλάδας αποφασίζει έξοδο. Αρχίζουν να κυκλοφορουν φήμες. Οι Έλληνες πολίτες σηκώνουν τις καταθέσεις τους σε ευρώ, όσο έχουν ακόμη το ευρώ και όχι την δραχμή. Η προσφορά τραπεζογραμματίων στερεύει. Οι επιχειρήσεις μεταφέρουν τα ρευστοποιήσιμα πλεονάσματά τους στο εξωτερικό. Οι ξένοι πιστωτές σταματούν τον δανεισμό των ελληνικών επιχειρήσεων. Οι τράπεζες κλείνουν τις πόρτες.

    2. Κατόπιν έκτακτου υπουργικού συμβουλίου, η ελληνική κυβέρνηση ανακοινώνει την εισαγωγή της νέας δραχμής. Επιβάλλονται έλεγχοι κεφαλαίου καθώς και έλεγχοι στα σύνορα ώστε να εφαρμοστούν. Ο δημόσιος τομέας «γυρνάει» σε εγχώριο νόμισμα. Η αξία της δραχμής βουλιάζει. Ο ελληνικός πληθωρισμός εκτινάσσεται.

    3. Ξεσπούν διαμάχες όσον αφορά τα χρέη του ιδιωτικού τομέα (για παράδειγμα όσον αφορά ένα δάνειο γερμανικής τράπεζας σε ελληνική θυγατρικής μιας πολυεθνικής όπως η BMW). Η υποχρέωση παραμένει δάνειο σε ευρώ ή μετατρέπεται σε δάνειο σε δραχμή; Αν είναι δάνειο σε δραχμές, τότε η γερμανική τράπεζα έχει πρόβλημα, καθώς ένα ενεργητικό σε δραχμές αξίζει ελάχιστα σε σχέση με την λογιστική αξία σε ευρώ. Αν, από την άλλη πλευρά, η υποχρέωση παραμένει σε ευρώ, τότε έχει πρόβλημα και η τράπεζα και η επιχείρηση, καθώς ο οφειλέτης έχει ένα δάνειο σε ευρώ που πρέπει να εξυπηρετήσει με, υποτιμημένα σε δραχμές, έσοδα.

    4. Αρχίζει η μετάσταση. Οι Πορτογάλοι φοβούνται ότι μπορεί να συμβεί και σε αυτούς. Οι Πορτογάλοι πολίτες αρχίζουν να αποσύρουν τα ευρώ τους από τις τράπεζες, με τον φόβο ότι θα τους τα μετατρέψουν σε εσκούδα. Οι πορτογαλικές εταιρείες μεταφέρουν κεφάλαια στο εξωτερικό για να προφυλαχθούν. Κλείνουν τράπεζες. Σύντομα εμφανίζονται ανάλογα σκηνικά στην Ιρλανδία, καθώς και στην υπόλοιπη Μεσόγειο. Οι υπόλοιπες τράπεζες σταματούν τις δοσοληψίες με τις τράπεζες των περιφερειακών κρατών.

    5. Διογκώνεται η σύγχυση όσον αφορά την εμβέλεια του ανοίγματος των ευρωπαϊκών τραπεζών στον ιδιωτικό τομέα της περιφέρειας. Οι συναλλαγές με τις ευρωπαϊκές τράπεζες και μεταξύ τους, σταματούν. Οι τραπεζικές μετοχές μηδενίζονται και τα επενδυτικά καταφύγια εκτινάσσονται. Αντιδρώντας στις εισροές κεφαλαίων, η Ελβετία επιβάλλει τιμωρητικά αρνητικά επιτόκια στις καταθέσεις μη Ελβετών πολιτών.

    6. Ο τραπεζικός δανεισμός σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση σταματά. Η οικονομική δραστηριότητα μένει στάσιμη.
    Θα συνέχιζα, αλλά πιστεύω ότι πιάσατε το νόημα. Δεν θα είναι ωραία εικόνα. Να προσθέσω μόνο το γεγονός ότι το άνοιγμα των ευρωπαϊκών τραπεζών προς τον ιδιωτικό τομέα (εταιρείες και νοικοκυριά) της περιφέρειας, είναι πολλαπλάσιο του ανοίγματος προς τον δημόσιο τομέα (κρατικό χρέος.)

    Οι συνεπαγόμενοι κίνδυνοι είναι αυτό που κάποτε ονομάζαμε «δια-κρατικό κίνδυνο». Ενας όρος που έμαθαν καλά οι Αμερικανοί τραπεζίτες μιας κάποιας ηλικίας, οι οποίοι κάποτε δάνειζαν ασύστολα δολάρια και πέσο στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα του Μεξικό, για να ανακαλύψουν κάποια στιγμή ότι ο εθνικός κίνδυνος δεν περιλαμβάνει μόνο τον κίνδυνο να μην πληρώσει μια χώρα, αλλά και τον κίνδυνο να απαγορευτεί και στον ιδιωτικό τομέα να μην αποπληρώσει δια νόμου ή μέσω συναλλαγματικών μεταβολών.

    Οι ευρωπαϊκές τράπεζες μπορούσαν κάλλιστα να κάνουν το ίδιο λάθος. Το νόημα της δημιουργίας της ευρωζώνης ήταν να καταργηθεί η έννοια του διακρατικού κινδύνου n’est-ce pas; Το να δανείζει μια τράπεζα του Μονάχου την BMW Αθηνών, θα ήταν σαν να δανείζει μια τράπεζα της Νέας Υόρκης στην General Motors της Μοντάνα. Και έτσι θα ήταν, αν μείνει η ευρωζώνη ενωμένη.

    Ορισμένοι κορυφαίοι αξιωματούχοι το αντιλήφθηκαν αυτό αρκετά νωρίς. Αλλοι χρειάστηκαν χρόνο για να αντιληφθούν το πραγματικό μέγεθος. Τόσο επικεντρωμένη ήταν η προσοχή όλων στα ανοίγματα σε κρατικά ομόλογα. Κι αυτό εξηγεί την αργή αλλά προβλέψιμη αλλαγή φρασεολογίας: Από την χρεοκοπία στην «τακτική χρεοκοπία», από την χρεοκοπία στην «χρεοκοπία εντός του ευρώ» και τελευταία στην δήλωση: «Θα υπερασπιστούμε το ευρώ με κάθε κόστος».

    Ναι, η ευρωπαϊκή ηγεσία έχει καταπιεί τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες. Τώρα πρέπει να τις μοιραστεί με τους ψηφοφόρους. Οι πολίτες της βορείου Ευρώπης πρέπει να καταλάβουν ότι το συμφέρον τους δεν είναι να διώξουν τους Έλληνες, αλλά να τους κρατήσουν.

    Και, δημοψήφισμα ή όχι, η ελληνική κυβέρνηση οφείλει να εξηγήσει τις επιπτώσεις που θα έχει μια ελληνική έξοδος από το ευρώ για την ελληνική οικονομία και κοινωνία. Γιατί μια ελληνική χρεοκοπία εντός του ευρώ είναι διαχειρίσιμη και θα γίνει η διαχείρισή της. Η χρεοκοπία εκτός ευρώ εμπεριέχει κινδύνους με πολύ διαφορετικό βάρος και εμβέλεια.

    Το ζήτημα είναι αυτό που λέμε «ο ελέφαντας στο δωμάτιο»: Όσοι ήθελαν να τον δουν, μπορούσαν να τον δουν. Για μεγάλο διάστημα, κανένας δεν ενδιαφερόταν, ούτε ήθελε να τον δει. Τώρα δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς

  28. alakran avatar
    alakran 08/11/2011 18:17:13

    Ακούσατε την ανακοίνωση Σαμαρά?
    Περιμένετε να τη διαβάσετε...

  29. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 08/11/2011 18:40:38

    Μία ερώτηση:
    Νομιμοποιούνται τα ευρωπαϊκά όργανα να απαιτούν τέτοιου είδους δεσμεύσεις από έναν απερχόμενο πρωθυπουργό, από έναν εν δυνάμει πρωθυπουργό αλλά που δεν είναι ακόμη πρωθυπουργός, ο οποίος για να γίνει πρωθυπουργός πρέπει να τον στηρίξει ο Ελληνικός λαός που είναι αντίθετος σε τέτοιου τύπου δεσμεύσεις,
    από έναν πρωθυπουργό και έναν υπουργό οικονομικών μιας μεταβατικής κυβέρνησης και τέλος από τον πρόεδρο της Τράπεζας της Ελλάδας που δεν έχει αρμοδιότητα σε πολιτικά πράγματα;
    Αυτό αποτελεί ωμή παρέμβαση μέχρις εξευτελισμού στο πολιτικό μας σύστημα.
    Δεν υπάρχουν διεθνή δικαστήρια που να ακυρώνουν τέτοιες απαιτήσεις σε μία ελεύθερη δημοκρατική χώρα και να τιμωρούν αυτούς που τις απαιτούν;
    Εν πάση περιπτώσει αν τυχόν αυτές οι απαιτήσεις είναι πραγματικές για να πάρουμε την 6η δόση, ανταλλάσοντάς την με όλη την περιουσία του Ελληνικού κράτους τότε τι ωφελεί να την πάρουμε;
    Τι είδους μαφιόζικοι εκβιασμοί είναι αυτοί από μια ¨οικογένεια¨προς ένα μέλος της;
    Τι πρέπει να κάνει η πολιτική ηγεσία της χώρας, την οποία φέρουν συνεχώς σε αδιέξοδα;
    Μήπως πρέπει να ξεσηκωθεί ο λαός και να δώσει την μάχη δίπλα στην πολιτική ηγεσία του (δεν εξαιρείται κανένα κόμμα) και ότι γίνει;
    Μήπως αυτή την ώρα να παραιτηθεί ο πρόεδρος της Δημοκρατίας (δεν νοιώθει προσβεβλημένος για τα όσα συμβαίνουν στην χώρα του;) και να πάμε κατευθείαν σε εκλογές;

  30. lefti avatar
    lefti 08/11/2011 19:40:48

    Γραψτε τους Μερκελ-Σαρκοζι-Ομπαμα εκει που δεν πιανει ουτε σινικη μελανι,καντε κοινο μετωπο με Πορτογαλια -Ισπανια-Ιταλια.
    Επιτελους αν αυτοι απαιτουν υπογραφες ας τιμησουν πρωτα τις δικες τους απο το κατοχικο δανειο.
    Τι εγινε και οι 300 τα περνατε απο τον Χριστοφορακο?

  31. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 08/11/2011 20:24:42

    Αυτος ο ΕΤ κατα κοσμον Ολι Ρεν(τοσο σαν φατσα οσο και σαν ομιλια) δεν παει να ρωτησει τον φιλο του Μπαρακ Ομπαμα να τουεξηγησει τι ειναι η λεξη "φιλοτιμο"που μονο στα ελληνικα υπαρχει και τι μπορει να γινει αν του θιξεις αυτο το πραγμα.
    Παληα οταν ειχαμε μαγαζι τις καλες εποχες που αξιζε να εισαι στο εμποριο,οταν καποιος τα ζαλιζε στον σχωρεμενο τον πατερα μου οπως γιατι αυτο και γιατι το αλλο,τον αφηνε πηγαινε κοντα στην πορτα την ανοιγε τον εβλεπε και του ελεγε με την βαρια καραμανλιδικη προφορα του "χαϊντε αερα να παρουμε".Μηπως να καναμε τα ιδια σ αυτους τους κακους συνεταιρους?

  32. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 08/11/2011 20:27:00

    Δεν θα το υπογράψει. Και κλάμα οι μνημονιακοί

  33. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 08/11/2011 20:28:27

    Διαψεύστηκες και εσύ

  34. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/11/2011 20:30:13

    ΝΑΙ να υπογράψουμε.
    Την ίδια μέρα που η ΕΕ θα συμφωνήσει και θα εγγυηθεί για την ΑΟΖ της χώρας.
    Τα υπόλοιπα είναι ένθεν και κείθεν ...δικαιολογίες εδώ που φτάσαμε.
    Ας εξασφαλίσουμε τα εθνικά αφού στα υπόλοιπα είμαστε μπουνταλάδες.

  35. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 08/11/2011 20:31:59

    Υπό αυτές τις συνθήκες καλύτερα να πάμε σε εκλογές. Επίσης να ξεκινήσουν άμεσα επαφές για τρόπους χρηματοδότησης στην περίπτωση που οι Ευρωπαίοι υλοποιήσουν την απειλή τους.

  36. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 08/11/2011 20:33:06

    ΜΗΠΩΣ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΕ ΔΙΑΚΑΝΑΛΙΙ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΛΑΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΖΗΤΑΝΕ ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΑΛΛΑ ΘΕΤΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΟ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΜΑ...

    ΕΥΡΩ Ή ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ?

    ΚΑΙ ΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ....ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ...ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΔΟΣΙΛΟΓΩΝ...

    ΠΡΕΠΕΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΝΑ ΘΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΜΕΣΑ....ΑΜΕΣΑ....

    ΕΥΡΩ Ή ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ?

  37. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 08/11/2011 20:33:27

    ΔΙΑΚΑΝΑΛΙΚΗ

  38. dsv avatar
    dsv 08/11/2011 20:34:43

    Η Νεα Δημοκρατια ήθελε roadmap αντιστοιχο με την Πορτογαλια, δηλαδη διαπραγματευση με τροικα κατ’αρθρο και υπογραφη σύμβασης και συνοδευτικών μέτρων απο κοινού πριν απο εκλογές. Αυτό ακιβώε έκανε η Πορτογαλια.
    Αυτό στην περίπτωσή μας οφείλει να γινει τώρα υπό την ομπρέλα της κυβέρνησης συνεργασίας. Συνεπώς αερας κοπανιστος απο Σαμαρα!!!!!

    Αυτό που θα έπρεπε να κανουν τα 2 κομματα, ειναι να ζητησουν την τροικα να ερθει να διαπραγματευτουν τα μετρα και την συμβαση και να τα υπογραψουν ολοι.
    Αυτοι χρονοτριβουν στο θεμα σχηματισμου κυβερνησης επιδιωκοντας την μειωση του πολιτικου κοστους (η προεκλογικη εκστρατεια εχει αρχισει).
Ο Παπαδημος το ξέρει και τους ψηνει το ψαρι στα χειλη για ν’αναλαβουν τις ευθύνες τους…. ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ!!!!

    Τα γράφω και βριστε με οσο θελετε!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ dsv 08/11/2011 20:36:32

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
      Οι αποφάσεις από τη στιγμή που λαμβάνονται πρέπει και να υποστηρίζονται και να υλοποιούνται.

    • ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
      ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ @ dsv 08/11/2011 20:37:45

      ΕΣΥ, ΑΜΑ ΣΕ ΦΩΝΑΞΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΣΥΜΒΑΣΗ ΔΑΝΕΙΟΥ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ? ΩΡΑΙΟΣ ΕΙΣΑΙ...!!!! ΑΥΤΟ ΖΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ....

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 08/11/2011 20:41:11

        Ας συνεχίζαμε λοιπόν να λέμε ΟΧΙ (πόσες φορές το έχω γράψει εδώ;)
        Το ΝΑΙ μεν ΑΛΛΑ ...δεν συνάδει.

        ΥΓ

        Αν αύριο γίνουν εκλογές και βγούμε αυτοδύναμοι δεν θα υπογράψουμε τις αποφάσεις της 27ης;
        Η δανειακή σύμβαση ΘΑ ΓΙΝΕΙ η συμφωνία της 27ης Οκτωβρίου ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ...και υπογραφεί από τον Ελληνα Πρωθυπουργό...είμαστε Κράτος με συνέχεια ή ότι μας φανεί....;

      • dsv avatar
        dsv @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 08/11/2011 20:42:17

        Μιχαλη (Πολυχρονος) δε με διαβασες καλα:

        ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟΥΝ ΚΑΤ ΑΡΘΡΟ ΤΑ ΜΕΤΡΑ!!!!!

        • ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
          ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ @ dsv 08/11/2011 21:16:17

          ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΛΕΩ...

  39. aftaras avatar
    aftaras 08/11/2011 20:37:07

    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΞΕΦΤΕΛΙΣΜΟΣ.ΑΣ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ,ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΑ ΑΠΙΔΙΑ ΧΩΡΑΕΙ Ο ΣΑΚΟΣ.ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ,ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΕΓΓΕΝΗ ΤΩΝ ΕΚΒΙΑΣΤΩΝ ΜΑΣ?ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΧΘΕΣ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ ΜΕΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΔΕ,ΠΑΡΑΔΟΥΛΟΣ ΤΟΥΣ.
    ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

  40. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/11/2011 20:39:05

    Έχουν παράδοση στο ναζισμό οι Φινλανδοί. Θυμηθείτε την "Erika", τον πιο γνωστό ίσως ύμνο ναζιστικών στρατευμάτων.

  41. Χανιώτης avatar
    Χανιώτης 08/11/2011 20:42:09

    Στο μετερίζι τσ'αθρωπιάς
    και στση τιμής το χρέος/
    Εκειά θα στέκω να κρατώ
    κι ας μείνω ο τελευταίος.

  42. S.R. avatar
    S.R. 08/11/2011 20:47:15

    ΑΝ επιμεινει στην αρνηση του ο Σαμαρας και κανουν πισω οι Κοινοτικοι, θα ειναι σπουδαιοτατη νικη, και σηματοδοτηση και εδω αλλα, στην Ευρωπη, οτι ο καρπαζοεισπρακτορας ΓΑΠ , αντικατασταθηκε απο πολιτικο @ρχιδ@το, με τον οποιο οι κουβεντες δεν μπορει παρα να ειναι διαφορετικες.... Θα ειναι εξαιρετικο και για το ηθικο του Ελληνα... ΑΝ.....

  43. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 08/11/2011 23:18:55

    ΜΑΥΡΟΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΣΗΜΕΡΑ
    Η ΞΑΣΤΕΡΙΑ ΜΙΑ ΧΙΜΑΙΡΑ
    ΜΑ ΒΡΗΚΑ ΒΡΑΧΟ ΚΑΙ ΓΙΑΛΟ
    ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟ
    ΚΙ ΕΡΡΙΞΑ ΤΑ ΚΡΙΜΑΤΑ
    ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΚΥΜΑΤΑ.
    ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΩΝ 23 ΜΗΝΩΝ,ΑΞΙΖΕ ΤΟ ΠΟΝΟ.''ΗΤΑΝ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΕΛΑΦΙΟΥ,ΣΑΝ ΣΚΙΡΤΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΜΠΟΥ.''

    ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΥΡΙΕ ΠΡΟΕΔΡΕ.

  44. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 08/11/2011 23:30:38

    Δηλαδή, να βάλουν στο χέρι την Δημόσια περιουσία και να υπερχρεώσουν την Ιδιωτική, ωστε σιγά σιγά να την σφετεριστούν κι'αυτή.
    Η ακίνητη περιουσία μας είναι το αντικείμενο του πόθου τους. Και το βλέπουν εντός της εμβελείας τους.

  45. man8os avatar
    man8os 09/11/2011 00:15:52

    Να υπογραψει οτι θα κανει οτι ειναι δυνατο για να επιτευχθουν οι στοχοι του προγραμματος αλλα χωρις να συνομολογισει τους αστερισκους.
    Το πως θα επιτευχθουν οι στοχοι ειναι δικη μας υποθεση.

  46. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 09/11/2011 00:20:17

    Τι εγινε ρε μεγαλε και το πηρες εργολαβια με το "διαψευστηκες ο ενας διαψευστηκε οαλλος"οΝΙΚ σε τι εγραψε και διαψευστηκε?

  47. ΜΠ avatar
    ΜΠ 09/11/2011 00:34:39

    Δεν παραχωρείται Εθνική Κυριαρχία ούτε για αστείο.
    ΝΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ και χωρίς τους "εταίρους" αρπακτικά-εκβιαστές.
    Η δραχμή είναι πιο τίμια από το Ευρώ, το ίδιο και ο Έλληνας.

  48. mx avatar
    mx 09/11/2011 02:41:36

    ............Ουαί τοις ηττημένοις.....

  49. μχ avatar
    μχ 09/11/2011 02:48:30

    ....Δεν κατάλαβες... Υπάρχει σχέδιο......
    Γιατί δεν ασχολούνται καν με τσιπρα και παπαρηγα ?
    Σε λίγο καιρό όποιος διαφωνεί με το μνημόνιο θα εκτελείται ως κομουνιστής
    (απευθείας μετάδοση ο ΣΚΑΙ)

    ..... μόνο που δεν κάνω πικρό humor....