21/05/2010 16:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιμένει η Βάσω Παπανδρέου για τους κερδοσκόπους

Επιμένει η Βάσω Παπανδρέου στην ερώτησή της (μαζί με άλλους εννέα βουλευτές του ΠΑΣΟΚ)  κατά της Τράπεζας της Ελλάδος για διευκόλυνση των κερδοσκόπων σε βάρος της χώρας μέσω των αλλαγών στις συναλλαγές των ελληνικών ομολόγων.

Η κ. Παπανδρέου δεν καλύφθηκε από τις απαντήσεις που έδωσε η κεντρική τράπεζα και σε σημερινή της δήλωση τονίζει: «Το ερώτημα που πρέπει να απαντήσει η Τράπεζα της Ελλάδος (ΤτΕ) είναι, γιατί μεσούσης της χρηματοοικονομικής κρίσης που ήταν παγκοίνως γνωστό το πρόβλημα των ανοιχτών θέσεων (σορτάρισμα), που γνώριζε τα δημοσιονομικά προβλήματα της χώρας μας, σε μία τέτοια συγκυρία αποφάσισε να χαλαρώσει αντί να αυστηριοποιήσει τους κανόνες διακανονισμού/εκκαθάρισης και με τον τρόπο αυτό διευκόλυνε αντικειμενικά την κερδοσκοπία σε βάρος της χώρας μας».

Η βουλευτής του ΠΑΣΟΚ θεωρεί πως ούτε η επιστολή της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας που έδωσε στη δημοσιότητα χθες η Τράπεζα της Ελλάδος απαντά στα ζητήματα που έχουν ήδη θέσει οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ.

Αναλυτικά, η κ. Παπανδρέου σημειώνει: «Η Τράπεζα της Ελλάδος (ΤτΕ) χθες δύο ημέρες μετά την κατάθεση της ερώτησης στην Ελληνική Βουλή, δημοσιοποίησε την απάντηση μέλους της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕΚΤ, χωρίς όμως να δημοσιοποιεί και τα ερωτήματα. Έχουμε δηλαδή απαντήσεις σε ερωτήματά της που δεν γνωρίζουμε, τα οποία μάλιστα έστειλε ημέρα Κυριακή (14-3-10).

»Για αποφυγή παρεξηγήσεων σημειώνεται ότι η επιστολή της ΕΚΤ δεν αφορά τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να λειτουργεί το Σύστημα διακανονισμού/εκκαθάρισης ελληνικών ομολόγων στην ΤτΕ, πράγμα το οποίο είναι το αντικείμενο του Κοινοβουλευτικού Ελέγχου. Δεν έχει να κάνει με την προληπτική εποπτεία, με ποιους δηλαδή κανόνες και κυρώσεις γίνεται δύσκολη η κερδοσκοπία από τους σορτάκηδες, σε βάρος ελληνικών ομολόγων.

»Όταν οι φορείς έχουν τη δυνατότητα να διενεργούν ανοιχτές πωλήσεις ελληνικών ομολόγων, που γίνονται κυρίως στις ξένες αγορές και να εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές τους στο Σύστημα της ΤτΕ με χρονική υστέρηση χωρίς κυρώσεις και κόστος, ενθαρρύνεται η κερδοσκοπία.

»Το ερώτημα που πρέπει να απαντήσει η ΤτΕ είναι, γιατί μεσούσης της χρηματοοικονομικής κρίσης που ήταν παγκοίνως γνωστό το πρόβλημα των ανοιχτών θέσεων (σορτάρισμα), που γνώριζε τα δημοσιονομικά προβλήματα της χώρας μας, σε μία τέτοια συγκυρία αποφάσισε να χαλαρώσει αντί να αυστηριοποιήσει τους κανόνες διακανονισμού/εκκαθάρισης και με τον τρόπο αυτό διευκόλυνε αντικειμενικά την κερδοσκοπία σε βάρος της χώρας μας. Το ζητούμενο είναι η ΤτΕ να δώσει ξεκάθαρες απαντήσεις και σε κάθε περίπτωση να δοθούν στη δημοσιότητα τα ζητούμενα στοιχεία και έγγραφα».

Η Βάσω προκαλεί ταραχή στο Μαξίμου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 21/05/2010 16:59:27

    ελπίζω να επιμείνει η Βάσω δικαιώνοντας όσους κατά καιρούς την πίστεψαν.

  2. Orestios avatar
    Orestios 21/05/2010 18:08:00

    Μα πού τα βρίσκει αυτή η Βάσω. Πού τα βρίσκει?

  3. sauraki avatar
    sauraki 21/05/2010 18:19:00

    Το ζήτημα είναι πολύ σοβαρό. Το Βατοπέδιο μπροστά σε αυτό είναι παιδική χαρά. Λόγω όμως της σοβαρότητας αυτής προκύπτει ένα άλλο εξίσου σοβαρό ζήτημα. Γιατί τα κόμματα της αντιπολίτευσης και ιδιαίτερα η ΝΔ δεν επέμειναν και έρχεται το ίδιο το ΠΑΣΟΚ!!! να τους ξεσκεπάσει. Υπάρχει λογική εξήγηση?

  4. GreenHorses avatar
    GreenHorses 21/05/2010 19:30:25

    Tok Tok στην Ρηγίλης ακούει κανείς η τους έχει πάρει ο ύπνος;

  5. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 21/05/2010 19:34:36

    sauraki το ιδιο ερωτημα διατυπωνεται απο πολλους. Και, φυσικα, ζητειται να υπαρξει ευλογη απαντηση.

  6. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 21/05/2010 19:47:54

    ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ !!!!! ΤΗΝ ακούτε;;;;;; Βάλτε την γρήγορα στο 'παιχνίδι' γιατί αυτή δεν έχει όσιο και ιερό.Θα σας κατασπαράξει.Εξάλλου,έχει 'μακράν και γόνιμον' θητείαν παρά τω Πατρί.Δεν μασάει η κατσίκα ταραμά.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/05/2010 19:50:03

    και εγώ στοιχηματίζω το πληκτρολόγιό μου ότι είναι θέατρο για δημιουργία πασοκικής αντιπολίτευσης. Πασόκ κυβέρνηση, πασόκ αντιπολίτευση,

    Σιγά μην η Βασούλα θέλει να ρίξει το γιό του τέως της. Εκτός ενα θέλει να ..."ρίξει" τον γιό του τέως της. ΠΑΣΟΚ! All in the Family... χαχαχαχαχαχα!

    Θα τσακώνονται οι Πασόκοι μεταξύ τους δήθεν, και εμείς θα κοιτάμε

    • nancy avatar
      nancy @ archaeopteryx 21/05/2010 19:52:53

      Τσακώνονται για το ποιός χρησιμοποιεί καλύτερα το ΟΝΟΜΑ

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ nancy 21/05/2010 19:54:02

        το επίθετο...

    • zonitis avatar
      zonitis @ archaeopteryx 21/05/2010 19:58:53

      Δεν πεφτει ευκολα αυτος. Μονο απο ποδηλατο

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/05/2010 19:52:24

    +1 καλός και κακός μπάτσος

  9. ανωνυμ avatar
    ανωνυμ 21/05/2010 20:58:42

    Εχει δημοσιευθεί αλλα αρκετοί κάνουν οτι δεν καταλαβαίνουν. Το Τ3 να γίνει λάστιχο απαιτήθηκε απο τις Ελληνικές τράπεζες για τις χοντρές αρπαχτές τους. Ατύπως λειτούργησε, πολλοί χαρτζηλικώθηκαν, αλλά ήρθε το "pay time" που πρέπει να ειναι πολύ σκληρό γιατι έκλεψαν εκκλησία. εχει δίκηο και θα το τραβήξει μεχρι τέλους.
    Τα τραπεζο-running boys δημοσιογραφοκαφράκια ας μην προσπαθούν να υποβαθμίσουν το γεγονός .

  10. pikras avatar
    pikras 21/05/2010 21:05:29

    Όλα για τον Προβόπουλο!

  11. πολίτης avatar
    πολίτης 21/05/2010 21:54:13

    Το έγραψα κι άλλη φορά και επιμένω: Το ΠΑΣΟΚ αφού εκπλήρωσε τον προορισμό του αρχίζει να καταρρέει και οι πιο πονηροί που θέλουν να εξασφαλίσουν μία θέση στη νέα, διάδοχη κατάσταση, προσαρμόζουν ανάλογα τις ενέργειές τους. Δεν πιστεύω ότι πρόκειται ούτε για κρίση εντιμότητας ούτε για αντιπερισπασμό. Πρόκειται για μία έξυπνη τακτική, που θα τους εξασφαλίσει το μέλλον τους.
    Άλλωστε και η αρχική φήμη έλεγε ότι πρώτη η Βάσω πήρε χαμπάρι τί γινόταν:
    http://press-gr.blogspot.com/2010/04/blog-post_5511.html

  12. Titos avatar
    Titos 22/05/2010 09:09:51

    Νομίζω ότι αυτό το σκάνδαλο έχει και μία μικρή πολύ μικρή ουρά.
    Την επιλεκτική (;;;) δυνατότητα να ακυρώσει κάποιος την συναλλαγή, αν στο τέλος του δεκαημέρου δεν έβγαινε κερδισμένος.
    Παιχνίδι με σημαδεμένη τράπουλα... για μερικούς (αλήθεια ποιους;)που.... έχουν "μπάρμπα στη Κορώνη".