#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2010 14:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιλογές ήττας του ΠΑΣΟΚ, με δανεικό προσωπικό



Αφού ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου εισέπραττε επί ημέρες ηχηρά ΟΧΙ από κορυφαία στελέχη της παράταξής του – γεγονός που αν μη τι άλλο αποδεικνύει το κλίμα ηττοπάθειας που επικρατεί στην κυβερνητική παράταξη – ανακοίνωσε επιτέλους σήμερα τις υποψηφιότητες του κόμματός του για τις 13 περιφέρειες και τους τρεις μεγαλύτερους δήμους της χώρας. Ο Γ. Καμίνης και ο Γ. Μπουτάρης προερχόμενοι από την εναπομείνασα “δεξαμενή της αριστεράς” για τον Δήμο Αθήνας και Θεσσαλονίκης αντίστοιχα. Ο κ. Τατούλης (των άλλων εξαπτερυγικών δυνάμεων) υποψήφιος για την Πελοπόννησο. Ο Γ. Σγουρός που δεν τον ήθελαν και αυτοχρίστηκε υποψήφιος εκβιαστικά για την Αττική.

Το ΠΑΣΟΚ κατεβαίνει λοιπόν στις αυτοδιοικητικές εκλογές με επιλογές ήττας και δανεικό προσωπικό.

Και δεν απομένει παρά να δούμε τον κ. Παπανδρέου στα μπαλκόνια χέρι – χέρι με τον Καρατζαφέρη και τον .... Τατούλη.

Αναλυτικά, οι υποψηφιότητες:

Δήμος Πειραιά: Γιάννης Μίχας

Δήμος Θεσσαλονίκης: Γιάννης Μπουτάρης

Δήμος Αθήνας: Γιώργος Καμίνης

Περιφέρειες

Ανατ. Μακεδονία – θράκη: Αρης γιαννακίδης

Κεντρική Μακεδονία: Μαρκος Μπόλαρης

Δυτική Μακεδονία: Γιαννης παπαϊορδανίδης

Ήπειρος: Βαγγέλης Αργύρης

Θεσσαλία: Απόστολος Παπατόλιας

Ιόνιων νήσων: Πρόσωπο από την ακαδημαϊκή κοινότητα που δεν ανακοινώθηκε

Δυτική Ελλάδα: Απόστολος κατσιφάρας

Στερεά Ελλάδα: Κλέαρχος Περγαντάς

Αττική: Γιάννης Σγουρός

Πελοπόννησος: Πέτρος Τατούλης

Βόρειο Αιγαίο: Νάσος Γιακαλής

Νότιο Αιγαίο: Γιάννης Μαχαιρίδης

Κρήτη: Σταύρος Αρναουτάκης

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Πάνος Παναγιωτόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

« Οι κορυφαίοι του ΠΑΣΟΚ γύρισαν τις πλάτες στον πρωθυπουργό, αρνούμενοι να μπουν στα ψηφοδέλτια.

Προφανώς, προβλέπουν ήδη ποιο αποτέλεσμα θα έρθει, ως απάντηση στην καταστροφική πολιτική του Μνημονίου και αποφεύγουν όπως – όπως να εκτεθούν στη λαϊκή ψήφο ».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 05/09/2010 14:26:21

    και θελουν να μας πουν οτι θα παρουν την κεντρικη μακεδονια με τον Μπολαρη και με τον Μπουταρη στην θεσσαλονικη?????

    XAXAXAXAXA απο τωρα κραταω την κοιλια μου...θα λυθουμε στα γελια...!!!!

    • aengus avatar
      aengus @ loretta 05/09/2010 15:10:07

      Ο Μπουτάρης είναι ιδρυτικό μέλος της ΔΡΑΣΗΣ του Μάνου! Δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα πιο ΑΚΡΟδεξιό, εκτός από το κόμμα του Καρατζαφέρ και το ίδιο το ΠΑΣΟΚ (=ΛΑ.ΣΟ.Κ.)

      • aengus avatar
        aengus @ aengus 05/09/2010 15:35:25

        Το Μαύρο Μέτωπο έχει πολλές πονηρές εφεδρείες…

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ loretta 05/09/2010 16:21:09

      Ο Μπόλαρης δεν θα καταφέρει να εκθρονίσει τον Ψωμιάδη, αλλά ο Μπουτάρης έχει πολλές πιθανότητες να βγει σε μια πόλη που έχει αηδιάσει από την κακοδιαχείριση και την έλλειψη οράματος των δημάρχων και υποψηφίων τής ΝΔ.

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ Στέργιος 06/09/2010 03:03:40

        Στο χέρι του Γκιουλέκα είναι να αλλάξει αυτά τα προγνωστικά..

  2. GRAEKUS avatar
    GRAEKUS 05/09/2010 14:26:47

    Τώρα το παιντί μπορεί να πάει (ξανά) για διακοπές.

    ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΤΑΞΙΤΕΣ ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΕΣ ΤΟΥ Δ.Ν.Τ.
    ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ & ΤΟΥ ΕΘΝΟΜΗΔΕΝΙΣΜΟΥ

    • aengus avatar
      aengus @ GRAEKUS 05/09/2010 15:30:09

      Να ξαναπάει! Κι εδώ που κάθεται αχυρόπαιντο είναι.

  3. Πιτσιρικάς avatar
    Πιτσιρικάς 05/09/2010 14:30:57

    Ισχύουν απόλυτα αυτά που λέτε όμως δυστυχώς, λόγω της σύμπραξης με τα εξαπτερυγα αλλά και της διαφοράς ΠΑΣΟΚ-νδ που είναι υπαρκτή ,άλλωστε είμαστε μόλις 1 χρόνο μετά το πλην10,5 δε νομίζω πως η νδ έχει ελπίδες να διεκδικήσει κάτι παραπάνω αππ τη κεντρική και Δυτική Μακεδονία και το δήμο Αθήνα και Θεσσαλονίκης.

    Και την επόμενη μέρα θα αρχίσουν όλα τα μιντια να λένε ήττα νδ και κρίση και δωστου ο Καρατζαφερης να λέει εγώ τα λέγα κλπ..

    • aengus avatar
      aengus @ Πιτσιρικάς 05/09/2010 15:28:33

      Πιτσιρικά μου, μην είσαι απαισιόδοξος. Στη δημοσκόπηση της σημερινής εφ. ΤΟ ΠΑΡΟΝ (RASS), την οποία οι μπακαλόγατοι της ενημέρωσης έσπευσαν να καταβροχθίσουν, διαβάζουμε:

      ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΔΑΣ ΠΟΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ;

      -Εκείνα που ψήφισαν κατά του Μνημονίου ……50,8%
      -Εκείνα που ψήφισαν υπέρ του Μνημονίου……..35,3%
      -Κανείς……………………………………….. 7,8%
      -ΔΓ/ΔΑ ……………………………………… 6,1%

      Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Ή ΛΑΘΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ;

      -Λάθος……………………………63,1%
      -Σωστή……………………………23,3%
      -Ούτε σωστή ούτε λάθος……………5,3%
      -ΔΓ/ΔΑ……………………………3,3%

      Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του για το κάζο που θα πάθει το μαύρο μνημονιακό μέτωπο…
      ΥΓ.: Η διαφορά μεταξύ ΠΑΣΟΚ-ΝΔ περειορίζεται στις 6,2 μονάδες.

      • free smoking area avatar
        free smoking area @ aengus 05/09/2010 19:48:42

        Aν παντως ο Μακαρος και η RASS μετρανε διαφορα στο 6,2%,
        θα πρεπει να ειναι πανω απο 15%.
        Εμπειρικα το λεω...

      • anonymos avatar
        anonymos @ aengus 05/09/2010 21:31:32

        Δεν πιστεύω κανένα γκάλλοπ. Σαφώς και ο κόσμος είναι κατά του μνημονίου και θα μαυρίσει τα κόμματα του μνημονίου. Πέραν τούτου η πόρτα που έφαγε το γιωργάκη από τους βουλευτές τους είναι αρκετή για να αρχίσει το ξήλωμα. Ο τύπος δεν μπορεί πλέον να πίσει κανένα

      • aengus avatar
        aengus @ aengus 05/09/2010 22:07:27

        @anonymos Γενικά συμφωνώ μαζί σου βέβαια. Πάντως, στο βαθμό που έχει κάποιο ενδιαφέρον, στη δημοσκόπηση του Zougla.gr τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα για το PaSoK και για το Laos.
        Τα ποσοστά κανείς δεν μπορεί να τα ξέρει.
        Αλλά είναι τελειωμένοι.
        ΥΓ. Επικοινώνησα και με πολλούς που έκαναν αποχή στις βουλευτικές. Τώρα Φούμο στο Σκύλο της Βέρμαχτ…

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Πιτσιρικάς 05/09/2010 16:02:20

      Εγώ πάλι, με αυτές τις επιλογές προβλέπω να παίρνει μόνο την περιφέρεια Αττικής (και την Κρήτης) ο ΓΑΠ. Καμία άλλη.

      • anonymos avatar
        anonymos @ Αυριανιστής 05/09/2010 21:32:39

        Μήν είσαι σίγουρος για την περιφέρεια Αττικής. Ο σγουρός είναι ιδιαιτέρως ανίκανος

  4. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 05/09/2010 14:35:59

    ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΛΙΤΗ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΧΕΙΣ . ΜΑΥΡΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΥΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΥΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΝ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ, ΜΑΥΡΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΦΑΝΕΡΑ(ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ) ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΚΡΥΦΑ(ΝΔ), ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΟΥΝ ΞΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΔΥΑ ΤΟΥ ΔΗΘΕΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ. ΨΗΦΟ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ!

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/09/2010 14:37:13

    Θα πέσει το γέλιο της αρκούδας άν πάρει ο "μαοικός" το νησί του Πέλοπα:
    Και "χέρι-χέρι", και δεύτερος "Κινέζος" κάτω απο τ' αυλάκι ορμώμενος, καί Μανώλης μαινόμενος! Τι έχουμε ν' ακούμε και να διαβάζουμε!
    Επί τη ευκαιρία, who is Μπόλαρης; Κάτι, μα κάτι μου θυμίζει,
    κάτι παλιό, "που σχίζει τις θολές γραμμές των οριζόντων,
    και ταξιδεύει αδιάκοπα την ατέλειωτη γη".

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ο Θείος 05/09/2010 19:14:13

      Συνωνυμια πρεπει να ειναι με τον ανθρωπο - φαντασμα της χουντας.
      Οπως γραφονται ιστοριες για τους ναζι που διεφυγαν και τους εψαχναν για δεκαετιες ετσι για χρονια γραφονταν θεωριες για το Μπολαρη που δραπετευσε.

  6. κοινή λογική avatar
    κοινή λογική 05/09/2010 14:40:40

    ενώ ο Κικίλιας θα σαρώσει......

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ κοινή λογική 05/09/2010 14:46:56

      Χα χα, είναι και ο Νικηταράς ο Δενδροφάγος, κατά κόσμον Ομέρ Πριόνης: Ελπίζω να μη περιμένει ψήφο από τα δένδρα!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο Θείος 05/09/2010 15:54:36

        Ενώ ο Καμίνης, Θείο, δεν μπορείς να πεις! Έχει όλα τα φόντα να γίνει... Δαμανάκης στη θέση της Δαμανάκη!

        Και να δεις που μετά οι Κυρκοκουβέληδες δημοκρατικο"αριστεροί" θα πουν ότι το... βαθύ ΠΑΣΟΚ δεν υποστήριξε επαρκώς τον εκλεκτό τους, γι' αυτό πήρε 15%!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ο Θείος 05/09/2010 16:05:39

        Ο Καμίνης που είναι αφής επιλογή στήριξης και ενίσχυσης της λαθρομετανάστευσης μια εξαιρετική ευκαιρία για τη ΝΔ να επικεντρώσει στο πρόβλημα των γκέτο και να μην αφήσει το Λαος να κάνει μόνο του παιχνίδι.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ο Θείος 05/09/2010 16:06:52

        ... είναι μια εξαιρετική ευκαιρία

  7. El polo loco avatar
    El polo loco 05/09/2010 14:59:30

    δεν φταιει το κλιμα ηττοπαθειας..

    φταιει οτι οι κρυφες μετρησεις που εχουνε
    ειναι χειροτερες και απο τον χειροτερο εφιαλτη τους..

    δεν βασιζονται σε προβλεψεις..
    αλλα σε δεδομενα που εχουνε..

    πλεον η συντριβη δεν ειναι προβλεψη αλλα σιγουρο δεδομενο..

    • aengus avatar
      aengus @ El polo loco 05/09/2010 15:45:26

      Στη δημοσκόπηση της σημερινής εφ. ΤΟ ΠΑΡΟΝ (RASS), την οποία οι μπακαλόγατοι της ενημέρωσης έσπευσαν να καταβροχθίσουν, διαβάζουμε:---ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΔΑΣ ΠΟΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ;
      -Εκείνα που ψήφισαν κατά του Μνημονίου ……50,8%
      -Εκείνα που ψήφισαν υπέρ του Μνημονίου……..35,3%
      -Κανείς……………………………………….. 7,8%
      -ΔΓ/ΔΑ ……………………………………… 6,1%

  8. perastikos avatar
    perastikos 05/09/2010 15:00:12

    το όνομα του Σγουρου "επαιξε" πριν αρκετές εβδομάδες με την Ν.Δ. αλλά προτιμήθηκε τελικά ο Κικίλιας. Φοβάμαι οτι το βράδυ των εκλογών ο δεύτερος θα κοιτάει με τα κυάλια τον Σγούρο. Αμφιβάλλει κανείς?

  9. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 05/09/2010 15:14:08

    ΤΣΟ και ΛΟ.
    Αρκετά με τις ευγένειες.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ΒΡΑΧΟΣ 05/09/2010 22:44:12

      Χαχαχαχαχαχα...έρχεται η ώρα ΒΡΑΧΕ!!!

  10. Σελάνος avatar
    Σελάνος 05/09/2010 15:14:46

    Κουίζ: ποιό κόμα έχει τις πιό πολλές σχέσεις με τα νέα "φρούτα" τις Μ.Κ.Ο. τί ρόλο παίζουν αυτές ; ποιοί βρίσκονται από πίσω ; ποιά ονόματα "αναδύονται" στο πολιτικό στερέωμα από τις "λεγόμενες" ΜΚΟ .Έχει ακούσει κάποιος για τη λεγόμενη 56η φάλαγγα του _Α_ΟΚ;

    • aengus avatar
      aengus @ Σελάνος 05/09/2010 15:32:53

      Αναμφίβολα αναφέρεσαι στην 56η Φάλλαγγα του ΛΑ.ΣΟ.Κ. !

  11. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 05/09/2010 15:17:47

    ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ.ΚΑΝΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ .ΚΡΑΞΤΕ ΟΠΟΥ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ-ΜΝΗΜΟΣΥΝΟΥ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΜΑΣ!ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ!!!

  12. Σελάνος avatar
    Σελάνος 05/09/2010 15:22:04

    γουστάρω το μαύρο , τον αράπη τον κατράμι το μπλάκ το ταμ ταμ ταμ που έλεγε -σε παράφραση- ο Ζαμπέτας BLACK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. Σελάνος avatar
    Σελάνος 05/09/2010 15:25:34

    και στο Βόρειο Αιγαίο υποψήφιος περιφερειάρχης ο Γιακαλής , που πολέμησε τον "Καλλικράτη" , !!!!!!!!!!?????????!!!!!!! ήμαρτον -κατά Γεωργίου-.
    ΜΑΥΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Σελάνος 05/09/2010 16:00:36

      @ Σελάνος

      «Αν δεν ήμουν Παπανδρέου θα δούλευα σε γκέτο μαύρων».

      ~Ο ΥΠΕΞ μιλάει στον Σταύρο Θεοδωράκη – Περιοδικό ΚΛΙΚ Αυγούστου 1999

      Είναι τεράστιο το χρόνιο κόλλημα που έχει με το «μαύρο».

      Γι’αυτό κι εμείς, πρόκειται να του το χαρίσουμε απλόχερα στις Εκλογές.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ η Dimi 05/09/2010 16:26:10

        "Είναι τεράστιο το χρόνιο κόλλημα που έχει με το «μαύρο». "

        ...more like wishfull thinking me thinks...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 05/09/2010 17:43:00

        @ tsilivithras Naughty you

  14. zap-zap avatar
    zap-zap 05/09/2010 15:47:19

    ο Σγουρός θα κοιτάει με τα κυάλια τον Μητρόπουλο...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ zap-zap 05/09/2010 22:03:34

      Μητρόπουλο; Τον Πάσοκα; Φτού κακά!
      Ένα μνημόνιο έκανε τη θάλασσα γιαούρτι και τα ούρα ξυνόγαλα!
      Τι ακούω ο βλάχος! Έρμη λογική, καημένη διαλεκτική!

      • anonymos avatar
        anonymos @ Ο Θείος 05/09/2010 23:24:15

        Πασοκος να μην είναι και ότι θέλει ας είναι

  15. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 05/09/2010 16:00:19

    Πολύ κακό για το τίποτα...

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/09/2010 16:12:29

    Από την άλλη όμως η επιλογή Καμίνη μπορεί να σημαίνει ότι υπάρχει δεξαμενή "ελληνοποιημένων" στην Αθήνα ικανή για να αναπληρώσει τις απώλειες Ελλήνων ψηφοφόρων.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 05/09/2010 16:14:12

      Στοιχεία που γνωρίζουν αυτοί φυσικά και ΕΠΙΜΕΛΩΣ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΥΝ από εμάς, όπως επιμελώς αποκρύπτουν τον πραγματικό αριθμό των λαθρο-μεταναστών-ελληνοποιημένων.

  17. eiraman avatar
    eiraman 05/09/2010 18:26:42

    ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΗΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ....
    ΒΡΕΙΤΕ ΤΡΟΠΟ!ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΟ!
    ΜΗΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ, ΤΟΝ ΠΟΛΥΝΙΚΗ, ΤΟΝ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝΑ Η΄ ΟΤΙ ΜΠΟΡΔΟΛΟΓΙΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΚΡΥΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...
    ΤΟ ΝΕΟ ΚΟΛΠΟ KALLIKRATIS ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΡΙΒΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΩΝ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΤΣΟΚΟΨΟΥΝ...
    ΦΕΤΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΑΝ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΤΟ PROJECT;;; ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΛΙΟ;;;
    ΘΑ ΤΡΙΒΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ...
    ΤΟ ΜΗΝΜΟΝΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ PROJECT.....!!!!

  18. aengus avatar
    aengus 05/09/2010 19:24:26

    Συμφωνώ απόλυτα!

  19. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 05/09/2010 19:30:17

    Και μόνον που ο ΓΑΠ επέλεξε για την Περιφέρεια Πελοποννήσου τον Τατούλη, δείχνει ξεκάθαρα τον πανικό του!
    Εκτός και αν υπάρχει κρυφή συμφωνία με την φερόμενη ως κρητικάρχη, η οποία δήλωσε πως δεν θέλει να «παίξει» άλλο γιατί «ωρίμασε» πια και θα περιορίσει το αυτοδιοικητικό της ενδιαφέρον, μόνο στη «χώρα της Κρήτης»! Σα να μυρίζει πρόβλημα και στη Μεγαλόνησο, για το κυβερνόν κόμμα και ανταλλάσει "δάνεια" με το εξαπτέρυγό του!

  20. Ionio avatar
    Ionio 05/09/2010 21:07:36

    Στην περιφέρεια Ιονίων ανέφερε ότι θα βάλει ακαδημαϊκό. Πιθανολογούμε ότι είναι Ηλίας Μπεριάτος. Ο άνθρωπος που ουδέποτε έχει λάβει μέρος σε εκλογική διαδικασία, μια ζωή διορισμένος : Νομάρχης Κεφαλονιάς - Ιθάκης, ΓΓ ΥΠΕΧΩΔΕ, βουλευτής επικρατείας του ΠΑΣΟΚ στην προηγούμενη βουλή. Και το αποκορύφωμα θα είναι να πει και ο Μπεριάτος Οχι! Τέτοια ξευτίλα, να πει και ο Μπεριάτος ΟΧΙ.

  21. anonymos avatar
    anonymos 05/09/2010 21:36:01

    Πίσσα και πούπουλα στους υποψηφίους του ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-ΔΑ. Στείλτε τους στην τρίτη θέση παντού. Οπου εμφανίζονται να μιλήσουν αποδοκιμάστε τους

    • kostas avatar
      kostas @ anonymos 05/09/2010 22:17:43

      ξεχασες την ΝΔ και το ΚΚΕ , ολοι πρεπει να πανε σπιτι τους

      • anonymos avatar
        anonymos @ kostas 05/09/2010 23:21:37

        ΝΔ-ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ Δεν ψήφιζαν το μνημόνιο αρα δικαιούνται να ελπίζουν ακόμα

  22. Factorx avatar
    Factorx 05/09/2010 22:27:49

    Πολύ κακό για το τίποτα η ονοματολογία του ΠΑΣΟΚ για τις δημοτικές και Περιφερειακές εκλογές. Τα ντρανταχτά ονόματα και οι βαρύγδουπες δηλώσεις " όποιος δεν στρατεύεται επιστρατεύεται" που διέρρεαν τις προηγούμενες μέρες αποδείχτηκαν τελικά επικοινωνιακά πυροτεχνήματα. Εκτός κάποιων εξαιρέσεων στις οποίες όμως οι υποψήφιοι είχαν ανακοινώσει ήδη ότι θα είναι υποψήφιοι, είτε τους στηρίξει το κόμμα, είτε όχι, στις υπόλοιπες περιφέρειες και δήμους τα ονόματα ήταν πολύ χλιαρά. Μάλιστα στην περιφέρεια Ιονίου όνομα δεν ανακοινώθηκε αλλά μόνο ότι ο υποψήφιος είναι ακαδημαϊκός του εξωτερικού (ξέρει άραγε τις ανάγκες της περιοχής ή είναι ομοϊδεάτης του ΓΑΠ;)
    Όσον αφορά τις περιφέρειες βέβαια εντύπωση (ίσως όχι και τόση) κάνει το όνομα του Πέτρου Τατούλη. Για όσους πρόσεξαν με την ανακοίνωση του ονόματος από τον Θ.Τσούρα στο Εθν. Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ, δημιουργήθηκε ένας θόρυβος αποδοκιμασίας στην αίθουσα, πράγμα που δείχνει τις προθέσεις των ΠΑΣΟΚτζηδων ως προς τον υποψήφιο. Άλλωστε ο κ. Τατούλης δεν είναι επιλογή του ΠΑΣΟΚ αλλά του ΛΑ.Ο.Σ που έχει δηλώσει την στήριξή στο πρόσωπό του εδώ και καιρό. Όταν κάποιοι μιλάνε για δεκανίκια και εξαπτέρυγα δεν τα βγάζουν απ'το μυαλό τους.
    Άλλο σημαντικό στοιχείο αποτελεί η υποψηφιότητα του κ. Σγουρού στην Περιφέρεια Αττικής, ο οποίος είχε κι αυτός δηλώσει υποψήφιος εδώ και καιρό, αλλά το ΠΑΣΟΚ αρνιόταν να του δώσει το χρίσμα αφού δεν ανήκει στους μνημονιολάτρες. Τελευταία στιγμή έγινε η επιλογή του μήπως και φανεί κάποιο πράσινο σημάδι στον χάρτη μιας και απέναντι στον κ. Κικίλια έχει ένα προβάδισμα λόγω εμπειρίας και ονόματος.
    Στα σημειολογικά πρέπει να αναφέρουμε και τον μορφασμό που έπιασε ο τηλεοπτικός φακός όταν ανακοινώθηκε το όνομα του κ. Αργύρη για την περιφέρεια Ηπείρου, κάτι σαν " πού πάω να μπλέξω", όσοι το δουν θα καταλάβουν τί εννοώ.
    Στους μεγάλους δήμους της χώρας ο κ. Μίχας ήταν σίγουρος μετά την κόντρα Φασούλα -ΠΑΣΟΚ. Στην Αθήνα ο κ. Ανεξάρτητη αρχή Καμίνης που τον στήριξε η Δημοκρατική Αριστερά και έσπευσε να τον στηρίξει και το ΠΑΣΟΚ παρόλες τις εσωτερικές αντιδράσεις (λέτε τώρα με τον ανασχηματισμό ο Φ. Κουβέλης να πάρει κανένα υπουργείο; λέω τώρα!)
    Στην Θεσσαλονίκη έχουμε την στήριξη στην " ύποπτη" υποψηφιότητα Μπουτάρη, άλλος ένας που κατέβηκε μόνος και ακολούθησε το ΠΑΣΟΚ. Βέβαια ο κ. Μπουτάρης είναι ο ιδανικός υποψήφιος για τις μέρες που έρχονται. Είναι ένας από αυτούς που αμετανόητα θέλουν να μετονομάσουν την οδό Αγ. Δημητρίου σε Κεμάλ Ατατούρκ, που στηρίζει ένθερμα κάθε Σκοπιανή θέση χρόνια τώρα και υβρίζει κάθε ελληνική. Προβλέπω εκεί να πέσουν κορμιά μια που όλα τα ανθελληνικά κέντρα θα πέσουν να τον στηρίξουν, αφού ξέρουν ότι θα διευκολύνει τα πράγματα για να περάσει η ονομασία " Μακεδονία του Βαρδάρη" που έχουν ετοιμάσει και θέλουν να σερβίρουν. Οι Θεσσαλονικείς ας έχουν μάτια και αυτιά ανοιχτά.


    filologos10
    http://filologos10.wordpress.com/2010/09/05/τριτοτέταρτα-ονόματα-και-ο-ύποπτος-ο/

    • anonymos avatar
      anonymos @ Factorx 05/09/2010 23:20:24

      Τι είναι αυτή η Δημοκρατική Αριστερά? Τους ξέρει κανείς? είναι παραπάνω από 20?

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Factorx 06/09/2010 03:07:28

      Πάντως ειδικά στην Πελλοπόνησο η ΝΔ πρέπει να στηρίξει το Δράκο με νύχια και με δόντια. Θα είναι αδιανόητο να χαθεί αυτή η περιφέρεια. Ο Τατούλης, είτε μας αρέσει είτε όχι, έχει μεγάλο δίκτυο πελατιακών σχέσεων και όχι μόνο στην Αρκαδία.

  23. η Dimi avatar
    η Dimi 05/09/2010 22:33:41

    Eλληνίδες κι Ελληνες Καταναλωτές, Αμεσο Βoycott σε ΟΛΑ ανεξαιρέτως το κρασιά Βoutaris.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ η Dimi 05/09/2010 22:35:49

      Διάγγελμα δεν έχει; Έτσι ξερά;

    • loretta avatar
      loretta @ η Dimi 05/09/2010 23:31:32

      ναι ναι ναι ετσι ....χτυπατε την πειραιως κατευθειαν στο ψητο...αυτη κατεχει το μεγαλυτερο ποσοστο αν δεν κανω λαθος...ααν παλι κανω διορθωστε με.

  24. anonymos avatar
    anonymos 05/09/2010 23:19:14

    Τρομερή ανανέωση στην Θεσσαλονίκη ο 75αρης μεθούα Δήμαρχος

    • loretta avatar
      loretta @ anonymos 05/09/2010 23:28:23

      ...το μεθουα ειναι το λιγοτερο...σαν ανθρωπος και κοινωνικη συμπεριφορα απορω πως θα πεισει τον κοσμο να τον ψηφισει...τελειως στεγνος...αποτομος...ακαμπτος....δυστηχως πολυ λιγος...δεν κανει για δημαρχος ....ο μπαρμπα γιαννης μεχρι να παρει το ενα ποδι....βρωμαει το αλλο...!!!

      εκτος αν κατεβασει τους γιους του στο παιχνιδι το στελιο και το μιχαλακη....αλλα το βλεπω χλωμο....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ anonymos 06/09/2010 13:12:56

      Ο Μπουτάρης είναι βλάχος, γνήσιος, πραγματικός, πώς το λένε, καράβλαχος.
      Ως μη βλάχος Ηπειρώτης οφείλω να πώ, ότι όσους βλάχους έχω γνωρίσει, έτυχε να είναι χαρακτήρες ακέραιοι, ντόμπροι. Ότι λένε το εννοούν.
      Αυτά.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ anonymos 06/09/2010 15:40:31

      Είναι αλήθεια ότι ο Μπουτάρης είχε ζητήσει να μετονομαστεί η οδός Αγίου Δημητρίου σε οδό Κεμάλ Ατατούρκ? Ας μας ενημερώσει κάποιος που γνωρίζει.

  25. paskitis avatar
    paskitis 06/09/2010 07:45:47

    προς πασοκ
    εμεις οι πασοκτζηδες της αιτωλοακαρνανιας
    εμεις οι πασοκτζηδες που δωσαμε στο πασοκ 50% στο νομο
    καταδικαζουμε την επιλογη κατσιφαρα και το πουλημα στον θυμιο σωκο
    δεν ψηφιζουμε πατρινο υποψηφιο
    θα δωσουμε σκληρο μαθημα σε ολους με οποιοδηποτε κοστος

  26. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/09/2010 08:53:00

    Εγώ πάντως είμαι σίγουρος, μέσα μου, ότι ο ΓΑΠ στήριξε μια καθαρή επιλογή ήττας στην Αθήνα, τον Καμίνη, μόνο και μόνο για να μπορέσει να επανεκλγεί ο "φίλος" του ο Νικήτας. Όχι δικός του δηλαδή, αλλά των δυνάμεων του Μνημονίου. Για να μπορέσει δηλαδή να ενισχύσει την "φιλομνημονιακή" πτέρυγα εντός της ΝΔ.

  27. kostas avatar
    kostas 06/09/2010 10:50:54

    Τιποτα δεν θα γινει στις εκλογες , οποιος διαβασει τα απο πανω θα το καταλαβει ευκολα.

    Υπαρχει καμματικος οπαδισμος , για αυτο θα τρεξουν ολοι να προστατεψουν το κομα τους απο τον αντιπαλο.

    ποτε θα καταλαβεται οτι τα δυο μεγαλα κομματα δεν εχουν καμια διαφορα στην πραξη?
    μπορει αυτα που λενε να διαφερουν , αλλα αυτα που κανουν ειναι ιδια
    πειτε μου ποτε ενα κομα πηρε την εξουσια και αναιρεσε κατι που ειχε κανει το αλλο?

    Η λυση ειναι μονο μια , να πανε ολοι σπιτι τους.
    Ο μαντελης ελευθερος με 200.000 εγγυηση

    Για να ρωτησω το ποιο απλο
    που τα βρηκε τα 200.000 για να δωσει την εγγυηση? απο την βουλευτικη αποζημιωση? ριζες ετρωγε?


    ΞΥΠΝΑΤΕ ΠΑΣΟΚΟΣΚΥΛΑ ΚΑΙ ΝΔΤΟΣΚΥΛΑ

    ΠΑΡΤΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ