25/04/2009 07:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιλεκτικές συμπεριφορές

Με αφορμή το σκάνδαλο των μαύρων ταμείων, ο ΟΤΕ έχει στριμώξει τη Siemens στο καναβάτσο και της ζητάει να γυρίσει πίσω όλα τα σπασμένα για τις προγραμματικές συμφωνίες. Υπολογίζεται ότι τελικά θα της ζητήσει περί τα 30-40 εκ. ευρώ.  Παρά το  ότι όμως, τις μεγάλες δουλειές η Siemens τις έπαιρνε φίφτυ- φίφτυ με την ΙΝΤΡΑΚΟΜ, ο ΟΤΕ ούτε καν αγγίζει τη δεύτερη. Προφανώς, το «χωριό» της Παιανίας τα είχε όλα καλώς καμωμένα.

Όλα δείχνουν πάντως ότι η Siemens δεν θα αντιπαρατεθεί και πολύ στον ΟΤΕ και θα πληρώσει ό,τι της ζητήσουν για να ξεμπερδεύει με το σκάνδαλο, και μετά προς τη δόξα ξανά θα τραβήξει. Άλλο αν αυτό θα σημάνει, ενδεχομένως, την απώλεια πολλών θέσεων εργασίας στη Siemens Hellas.

Στο μεταξύ πληθαίνουν οι πληροφορίες που φέρουν τη Siemens να στρέφεται μόνον κατά των Χριστοφοράκου και Μαυρίδη και όχι κατά των παλαιότερων τη δεκαετία 1990, Γεωργίου και Καραβέλα. Γιατί τέτοιες επιλεκτικές αντιπάθειες; Για να μην ανοίξουν το στόμα τους για την Οικουμενική κυβέρνηση και μετά επί ΠΑΣΟΚ (1.000.000 ψηφιακές παροχές) και κυβέρνησης Σημίτη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. X-ΠΑΙΑΝΙΑ avatar
    X-ΠΑΙΑΝΙΑ 25/04/2009 09:19:31

    Ειμαι πρωην ΙΝΤΡΑΚΟΜ.

    Λαδώματα γινοντουσαν κανονικότατα προς ΟΤΕ και εν γνωσει του ΠΑΣΟΚ. Εχω άμεση άποψη αλλα αυτο δεν εχει σημασία. Σημασία εχει οτι κανεις εισαγγελέας δεν έχει καλεσει τα παλια στελέχη να πουν τι γνωρίζουν. Τι ρόλο επαιξε ο Γ. Αννινος, ο Τσουκαλίδης, οι στενες σχεσεις Κοκκαλη, Δημητριάδη με στελέχη του ΠΑΣΟΚ, κλπ κλπ.

    Αν και σαν εργασιακό περιβάλλον ήταν εξαιρετικό για τα ελληνικά δεδομένα (τωρα ειναι Ρωσικης κατευθυνσης) δεν μπορουμε να παραβλέψουμε τι γινόταν.

    Το ίδιο για τις υποκλοπές. Εκει δεν έχω άμεση γνώση ξερω ομως ότι στην ΙΝΤΡΑΚΟΜ διαθέταμε όλα τα μέσα για να γινουν υποκλοπές. Ο λόγος ειναι απλός. Η ΙΝΤΡΑΚΟΜ απο το 1990 είναι απο τους κυριότερους σχεδιαστες λογισμικου για την ERICSSON. Διαθετει δηλαδη όλο την τεχνογνωσία για να κάνει κατι τετοιο.

    Το κέντρο της ΠΑΝΑΦΟΝ ήταν ανοικτής πρόσβασης επειδή απλά ηταν το πρώτο και το υποστηρίζαμε και όντως (αυτο ειναι ασχετο ομως) ήταν ακριβως κάτω απο το γραφείο του Κόκκαλη.

    Ο δε Κορωνιάς ήταν και είναι τσιράκι του Σωκράτη. Ο Σωκράτης τον έβαλε σε αυτη τη θέση με το ετσι θέλω ανασύροντας τον απο την αφάνεια της ΕΑΒ.

    Παλι τονιζω κανεις εισαγγελέας δεν μας ρώτησε.

    Δεν πάμε μόνοι μας δε γιατι κανεις δεν έχει την συνολική εικόνα και ο Κόκκαλης διαθετει και μαφιοζικους τρόπους...

  2. κατσικακιχοιρινο? avatar
    κατσικακιχοιρινο? 25/04/2009 10:38:29

    ποιος ηταν προεδρος της Erickson και κατοπιν μπλεγμενος στο βατοπεδι?

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/04/2009 11:02:08

    Kαλημερα,

    το παιχνιδι ειναι Γεωργιου-Σκαρπελης-Ταμιας με τους μπροστινους τους.

    Ο Κορωνιας τι κανει τωρα?? ΑΝΕΡΓΟΣ ??

    ΠΠ

  4. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 25/04/2009 12:21:43

    Ο Κορωνιάς έπαθε εγκεφαλικό.

    Τα μεγάλα καράβια έχουν και μεγάλες φουρτούνες XD

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/04/2009 12:23:13

    Μαλιστα. Περαστικα του.

    Ο Λαμπρου ειχε παθει εγκεφαλικο επισης !!!!.......


    ΠΠ

  6. aionios avatar
    aionios 25/04/2009 12:24:07

    "Η ΙΝΤΡΑΚΟΜ απο το 1990 είναι απο τους κυριότερους σχεδιαστες λογισμικου για την ERICSSON. Διαθετει δηλαδη όλο την τεχνογνωσία για να κάνει κατι τετοιο."

    Όποιος ξέρει 10 στειχειώδη πράγματα καταλαβαίνει το μέγεθος της παραπάνω μπαρούφας.

  7. X-ΠΑΙΑΝΙΑ avatar
    X-ΠΑΙΑΝΙΑ 25/04/2009 13:21:36

    aionios κάνεις λάθος αλλα σε δικαιολογώ. Ειμαι σε θέση να ξερω. Υπάρχουν πολλοι μηχανικοί της ΙΝΤΡΑΚΟΜ (κάποια εποχή πάνω απο 300...) που ασχολήθηκαν και εκπαιδευτηκαν στο αντικείμενο. Βρες εναν και ρωτησε τον.

    Επίσης απο το ΙΕΕΕ Spectrum (http://www.spectrum.ieee.org/print/5280)

    "Creating the rogue software so that it would remain undetected required a lot of expertise in writing AXE code, an esoteric competency that isn't readily available in most places. But as it happens, for the past 15 years, a considerable part of Ericsson's software development for the AXE has been done under contract by a Greek company based in Athens, Intracom Telecom, part of Intracom Holdings. The necessary know-how was available locally and was spread over a large number of present and past Intracom developers. So could this have been an inside job?"

  8. X-ΠΑΙΑΝΙΑ avatar
    X-ΠΑΙΑΝΙΑ 25/04/2009 13:27:33

    Η ERICSSON παιδιά πήρε καθαρες οδηγίες απο την Σουηδική κυβέρνηση να συνεργαστεί με την ΙΝΤΡΑΚΟΜ μετά από παρώτρυνση του ΠΑΣΟΚ λογω των σχέσεων του Α. Παπανδρέου με την Σουηδική κυβέρνηση.

    Παράλληλα ο Θ. Νάνος (αυτοκόλλητος της οικογένειας Παπανδρεου - κάτι σαν Τρεπεκλης δηλαδή) έκανε την επαφή ΙΝΤΡΑΚΟΜ-ΠΑΣΟΚ-ERICSSON.

    Για αυτή του την υπηρεσία ο Σωκράτης τον έκανε Οικ. Διευθυντή της ΙΝΤΡΑΚΟΜ και μετά τον σουταρε ως συνηθως.

  9. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 25/04/2009 13:45:48

    @9 alonios

    Τη μόνη μπαρούφα που διάβασα μέχρι τώρα την έγραψες εσύ.

    Κάποιοι σε αυτή την χώρα μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω από το να πίνουν φραπέδες και να ειρωνεύονται σε blogs.

  10. aionios avatar
    aionios 25/04/2009 13:56:38

    Η ΙΝΤΡΑΚΟΜ δεν είχε τεχνογνωσία για να κατασκευάσει τα τσιπ κατανεμητών και μεταγωγέων και χρησιμοποίησε το ERICSSON AXE-10.
    Μόνο αυτό έπαιρνε από την Σουηδία και πακετάριζε το προιόν δηλαδή λαμαρίνες ικριώματα πλαστικά κλπ.
    και έφτιαχνε το intraD-27, το flex access και τα ΙΒΑΜ κλπ. Δηλαδή όχι κατασκευές υψηλής τεχνολογίας αλλά χαμηλής ακόμη τότε.
    Τα άλλα ήταν τότε μάρκετινγκ όπως το αρχαίο εκείνο πρόσωπο που το ένα προφίλ ήταν ηλεκτρονικό κλπ.

  11. aionios avatar
    aionios 25/04/2009 13:59:57

    “Η ΙΝΤΡΑΚΟΜ απο το 1990 είναι απο τους κυριότερους σχεδιαστες λογισμικου για την ERICSSON. Διαθετει δηλαδη όλο την τεχνογνωσία για να κάνει κατι τετοιο.”

    Ξαναδές τι μ..ς γράφεις!!!
    Τόσο άσχετους είχε η ΙΝΤΡΑΚΟΜ?

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/04/2009 14:04:12

    Αβούρης ή Σημίτης ???



    ΠΠ

  13. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 25/04/2009 14:08:46

    @alonios

    Τσσκ, τσσκ, τόση εμπάθεια...

    Τι έγινε, πήγες για interview και έφαγες πόρτα?

  14. aionios avatar
    aionios 25/04/2009 14:10:13

    άσε ρε φίλε, από δήμαρχος κλητήρας?
    θέλω μόνο να μου πεις αν έχω άδικο.

  15. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 25/04/2009 14:17:30

    @alonios

    Δεν ξέρεις που παν τα τέσσερα.

    Εξακριβωμένα.

  16. Le canard avatar
    Le canard 25/04/2009 14:18:36

    Σημαντικές αποκαλύψεις για το σκάνδαλο των υποκλοπών
    By Factorx | July 13, 2007
    http://www.antinews.gr/?p=95

  17. Korelis avatar
    Korelis 25/04/2009 14:27:13

    X-ΠΑΙΑΝΙΑ,
    Thank you for the insight information.
    Keep well!
    G.K.

  18. kanis avatar
    kanis 25/04/2009 14:44:20

    Ο ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ πουλάει σήμερα το φρέσκο γάλα της ΔΕΛΤΑ προς 1.34ε !!!
    Από πότε ισχύουν οι νέες πολυδιαφημισμένες τιμές;

    (άσχετο με το ποστ μεν, αλλά αξίζει νομίζω να σημειωθεί...)

  19. aionios avatar
    aionios 25/04/2009 14:45:11

    @Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ

    πες μας τώρα και το γιατί?

  20. X-PAIANIA avatar
    X-PAIANIA 25/04/2009 14:50:21

    Aionios den xereis to thema, asto. Egw milisa gia logismiko, an den xereis thn diafoira mhn asxoleisai pleae

  21. aionios avatar
    aionios 25/04/2009 14:59:12

    ποιό λογισμικό έφτιαξε η ΙΝΤΡΑΚΟΜ για την Ερικσον? πες μας!!!
    ένα τσιπ μεταγωγέα είναι 30% ηλεκτρονικό σχέδιο και 70% σετ εντολών.
    πού το είχε ο Κόκκαλης βρει το 90 από την Αν.Γερμανία?

  22. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 25/04/2009 15:03:03

    @alonios

    Ένα τσιπ μεταγωγέα?

    Χαχαχαχαχαχα ....

  23. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 25/04/2009 15:04:04

    @alonios

    Είσαι ο Ted Stevens?

    http://www.youtube.com/watch?v=f99PcP0aFNE

    Χαχαχαχα

  24. aionios avatar
    aionios 25/04/2009 15:17:56

    ενταξει δεν απαντάς, είσαι άσχετος το καταλαβαίνω,
    μην ζορίζεσαι και αν σε χαλάει η χρήση του όρου είναι κλασικός ακαδημαικός όρος.
    εμείς λέμε πολυπλέκτης μεταγωγέας κατανεμητής κ.α στους φοιτητές μας και όχι ξένους όρους.
    άντε πάνε κάπου αλλού να τα πεις τις μπαρούφες αυτές.

  25. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 25/04/2009 15:26:16

    testing?

  26. aionios avatar
    aionios 25/04/2009 15:29:57

    reporting!!!

  27. X-PAIANIA avatar
    X-PAIANIA 25/04/2009 15:33:11

    Aionie eisai asxetos kai den voithas thn syzitisi, den kanoume epideixi gnwsewn edw.

    H intracom sxediazei logismiko gia ton kentriko kai tous periferiakous ypologistes tou AXE ths ericsson.

    Aparaititi proypothesi metaxy allwn einai I gnwsi OLOU tou logismikou ths ericsson akoma kai aytou pou DEN sxediazei h intracom.

    Katalaves twra ?

  28. aionios avatar
    aionios 25/04/2009 15:38:50

    X-PAIANIA είσαι ο Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ!!!

  29. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 25/04/2009 15:44:57

    @alonios - se greeklish giati ta comments den paizoun sta ellhnika

    Kaneiw den xrisimopoei ellhnikous orous afou teleisei me to Ellhniko Panepisthmio.

    Sta xronia pou eimoun Intracom, den grafthke pote technical documentation sta Ellhnika.

    Oi Ellhnikoi oroi den xrhsimopoiountai pote giati mono sygxish prokaloun.O ka8e ka8hghtaras grafei biblia metafrazontas tous arxikous orous opws tou katevei.

    To tsip metagwgea, opws kai na prospa8hseis na to metafraseis den vgazei kanena apolytws nohma. Eidika milwntas gia thn arxitektonikh enos AXE switch, einai teleiws mparmpoutsala.

    Mallon kati sxetiko me circuit switching prospa8eis na peis, alla eisai toso tragika ektos pou einai asteio...

  30. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 25/04/2009 15:46:32

    A kai kati akomh,

    1. Oxi den eimai o X-PAIANIA, alla nomizw oti 3erw poios einai.

    2. An eisai ka8hghths opoudhpote, kala 8a kanoun oi ma8htes sou na ma8oun na tyligoun souvlakia apo twra.

  31. Factorx avatar
    Factorx 25/04/2009 15:53:01

    @Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ. Οι πρωην της Ιντρακόμ δεν ξέρετε ελληνικά;

  32. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 25/04/2009 15:54:32

    @factorx

    Μια χαρά ξέρουμε. Το comment system τα έχει παίξει και δεν με άφηνε να κάνω post στα Ελληνικά.

  33. aionios avatar
    aionios 25/04/2009 16:08:00

    @φακτορ
    θα την στείλω

  34. X-PAIANIA avatar
    X-PAIANIA 25/04/2009 16:17:46

    Factora anagazomai na grafw apo blackberry ara se greeklish proswrina dystyxws.

    Kai den eimai o PRWHN INTRACOM o opoios omws xairomai giati gnwrizei to thema.

    Osoi den prosexate diavaste to arthro tou IEEE SPECTRUM pou anaferei thn
    INTRACOM.

    H IEEE einai o megalyteros kai egyroteros syllogos hlektronikwn kai hlektrologwn mhxanikwn.

  35. Le canard avatar
    Le canard 25/04/2009 16:50:10

    Στο Σπέκτρουμ ακριβώς αναφέρεται η παλαιότερη ανάρτηση του Αντινιούς (@19)

  36. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 25/04/2009 17:08:37

    Βεβαίως και υπάρχει ελληνική τεχνική ορολογία και στα ηλεκτρονικά από τα 60ς-70ς. Απλώς οι τεχνικοί είναι ανελλήνιστοι από καταβολής με την ευθύνη γι αυτό μοιρασμένη στα δύο. Αούαα εκπαίδευση στην ελλάδα και ωχαρδεφίστικος μιμητισμός απ' την πάρτη τους. Ο Ρόκο υπήρξε ο Κοσκωτάς των τεχνικών που τακτοποίησε τους περισσότερους. Αυτοί, μιλάμε για καθηγητές παν/μιου, άβουλοι μοιραίοι και φοβισμένοι αντάμα, ποιόν ελληνικό πολιτισμό να περιφρουρήσουν και τι καινοτομία να αποδώσουν στη γλώσσα μας. Χωρισμένοι σε κομματικές συμμορίες μέσα στα πανεπιστήμια και στα ερευνητικά ιδρύματα, ένα μόνο ήξεραν να λένε, αντι για γκράτσιε Κοσκώτας, Γκράτσιε Κόκκαλη. Οσοι λίγοι είχαν αξιοπρέπεια μαζύ και τα περισσότερα επιστημονικά γκάτς, τα μάζεψαν κι επέστρεψαν στο εξωτερικό...

  37. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 25/04/2009 17:30:45

    @Το πνεύμα του Μάη

    Τι λες ρε μπάζο.

    Πήγαινε τράβα καμιά τζούρα μπάφο ακόμη.