12/10/2009 18:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επικρίσεις ΣΥΝ κατά Γ. Παπανδρέου για την αναφορά στον παππού του



«Η σημερινή αναφορά του πρωθυπουργού στον παππού του Γ. Παπανδρέου υπήρξε ατυχής. Πέραν όλων των άλλων φανερώνει την προσωπική του διάθεση να αυτοπροσδιορίζεται ως ο συνεχιστής της δυναστείας των Παπανδρέου». Αυτό δήλωσε το μέλος του Γραφείου Τύπου του Συνασπισμού Πάνος Σκουρλέτης με αφορμή την ομιλία του πρωθυπουργού στην Ακρόπολη.

Ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου παραβρέθηκε σήμερα το πρωί σε εκδήλωση στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης για την επέτειο των 65 χρόνων από την απελευθέρωση της πόλης των Αθηνών . Ιδιαίτερα συγκινημένος, θυμήθηκε ότι εκείνος που ύψωσε την ελληνική σημαία ήταν ο παππούς του Γεώργιος Παπανδρέου, ενώ επισήμανε: «Οι Έλληνες ενωμένοι κερδίζουμε το μέλλον που μας αξίζει».

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Δήμου Αθηναίων. Ο δήμαρχος Νικήτας Κακλαμάνης, που υποδέχθηκε τον πρωθυπουργό, τόνισε ότι «πρέπει να θυμόμαστε με ευλάβια τις θυσιες όλων όσοι αγωνίστηκαν για την ελευθερία μας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 12/10/2009 19:11:46

    πως δεν έστησε ο ΓΑΠ και κανένα άγαλμα(του παππού του) στην Ακρόπολη ,του έχει ξεφύγει ..

  2. PELIAS avatar
    PELIAS 12/10/2009 19:12:00

    Είχαμε διαβάσει και είχαμε καγχάσει για την άγνοια του Αλαβάνου στο εθνικό μας ύμνο. Είχα γράψει τότε στον Πρόεδρο της Βουλής ότι, αμέσως μετά την διαπίστωση αυτή θα έπρεπε να διακόψει την συνεδρίαση και να ζητήσει έστω και με την ανάταση των χειρών την δια πλειοψηφίας απόφαση της Βουλής να στείλει τον Αλαβάνο στο σπίτι του για να μελετήσει τον εθνικό μας ύμνο και να επανέλθει την επομένη και, αφού ζητήσει συγνώμη απο τους Έλληνες για την βαρύτατη προσβολή, να ψάλει τον ύμνο και μετά να πάει στο έδρανό του.

    Καί τότε προσέθετα ότι, θα έπρεπε με την ίδια διαδικασία να καλέσει και αρχηγό της τότε αξιωματικής αντιπολιτεύσεως, Τζέφρυ στην γενέτειρά του και στο διαβατήριό του, να απαγγείλει το Σύμβολο της Πίστεως και άν σκοντάψει ή ξεχάσει ή του ξεφύγουν οι ... κάλτσες, πάση θεού και δέν συμμαζεύεται, να πάει και αυτός σπίτι του και να επανέλθει, αφού μάθει το βασικό στοιχείο της θρησκείας την οποία ασπάζεται ο ελληνικός λαός.

    Σύγχυση έχει το παιδί και ακόμα δέν έχει αρχίσει την θητεία του. Σύγχυση αδικαιολόγητη και αλίμονο, άν σε λίγες μέρες τον δούμε και τον ακούσουμε να φωνάζει και να αποκαλεί τον Γλέζο ... μπαμπά!

    ΠΕΛΙΑΣ

  3. kwstas avatar
    kwstas 12/10/2009 19:16:00

    καποιος πρεπει να σου μιλησει για την ανεξιθρησκεια...οσο για τα ευτελη σχολια το γαρ πολυ της θλιψεως γεννα παραφροσυνη...

  4. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 12/10/2009 19:34:40

    Για τον σκοτεινο ρολο του Γεωργιου Παπανδρεου στην απελευθερωση αλλα και στα Δεκεμβριανα διαβαστε την ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ του Βασιλη Ραφαηλιδη(δεν θυμαμαι εκδοση).Ειναι σαφεστατος για το ποια συμφεροντα εξυπηρετησε εκεινες τις μερες ο Γ.Π. Βεβαια ο κοσμος πανω κατω τα ξερει γι αυτο και στην σειρα του ΣΚΑΙ- οι μεγαλοι ΕΛΛΗΝΕΣ- εδωσε στον Γεωργιο Παπανδρεου την 54 θεση!Δεν ειναι περιεργο που ο Γερος της Δημοκρατιας δεν καταφερε να ειναι ουτε μεσα στην εικοσαδα;Kαι μην πει καποιος οτι ταχα δεν δεν ειχαν συμμετοχη στην ψηφοφορια πασοκοι γιατι κατι αλλοι π.χ Μελινα τα πηγαν αρκετα καλυτερα.

    • Απόστολος Αθηναίος avatar
      Απόστολος Αθηναίος @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 13/10/2009 11:08:51

      Καλά εντάξει... Πράγματι ο ΓΠ Α εξυπηρετούσε συμφέροντα... Αλλά μια και τον πιάσαμε τον σκοπό, δεν χρειάζεται (κάποτε, όχι στα κοντά δηλαδής...) να τραγουδήσουμε και για το ποιου τα συμφέροντα υπερασπιζόταν η άλλη πλευρά; Ή μήπως ΔΕΝ πρέπει;

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/10/2009 19:35:18

    Εμένα η απορία μου είναι η εξής:

    Πώς γίνεται το ΠΑΣΟΚ να περνιέται σαν συνεχιστής της Ένωσης Κέντρου, του Βενιζέλου με το "ιδιώνυμο" και τού Γεωργίου Παπανδρέου με τα ξερονήσια, και ταυτόχρονα να πλασάρεται ΚΑΙ σαν αριστερό κόμμα;

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/10/2009 19:35:19

    Εμένα η απορία μου είναι η εξής:

    Πώς γίνεται το ΠΑΣΟΚ να περνιέται σαν συνεχιστής της Ένωσης Κέντρου, του Βενιζέλου με το "ιδιώνυμο" και τού Γεωργίου Παπανδρέου με τα ξερονήσια, και ταυτόχρονα να πλασάρεται ΚΑΙ σαν αριστερό κόμμα;

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Στέργιος 12/10/2009 19:37:12

      Παλιά κομπίνα Ανδρέα. Κοροϊδευε όλο τον κόσμο. Αυτό ήταν το ταλέντο του.

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/10/2009 20:02:55

    Κι όχι μόνο αυτό, αλλά ο Γεώργιος Παπανδρέου στο Κάιρο δεν τον έβγαλε όλον τον πόλεμο;

    Άλλοι έβγαλαν το φίδι από την τρύπα.

    Πώς έλεγε ο Σιούφας ότι ήταν επιτυχία τής ΝΔ ότι κέρδισε η Παπαρίζου στη Γιουροβίζιον; Κάτι τέτοιο, ένα πράμα.

  8. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 12/10/2009 20:05:27

    Ο ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ υπηρξε μεγας αντικουμμουνιστης.Περα απο το ιδιωνυμο,εστειλε το 1919 στην Ουκρανια εκστρατευτικο σωμα για να καταπνιξει την Οκτωβριανη επανασταση.Μαζι με τους Αγγλους και τους Γαλλους βεβαιως βεβαιως.Οσο για τον Γερο τι να πεις.Καζερτα,Λιβανος,Δεκεμβριανα καθαρισαν τον ΕΑΜ.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 12/10/2009 20:23:33

      Το πρόβλημα δεν είναι ότι "καθάρισαν το ΕΑΜ", γεγονός το οποίο μπορεί να πει κανείς ότι πειράζει μια συγκεκριμένη μερίδα Ελλήνων.
      Το μεγάλο εγκλημα του "γέρου" ήταν ότι έσυρε τη χώρα σε εμφύλιο ο οποίος την κατέστρεψε, τη στιγμή που όλος ο υπόλοιπος κόσμος άρχιζε την ανασυγκρότηση μετα τον ΒΠΠ.
      Η δε σημερινή δομή του κράτους που ταλαιπωρεί όλους μας, είναι δημιούργημα του συγκεκριμένου αχαρακτήριστου (τουλάχιστον εδω μέσα) πολιτικού, ο οποίος προετοιμάζοντας τον εμφύλιο, είχε επανδρώσει το κράτος, με ότι χειρότερο υπήρχε εκείνη την εποχή(δοσίλογους, ταγματασφαλίτες, μαυραγορίτες),παραμερίζοντας εντελώς, ακόμα και τους απλους δημοκρατικούς ανθρώπους .

  9. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 12/10/2009 20:08:07

    Πρέπει κάποια στιγμή να γίνει και δημοψήφισμα για το μεγαλύτερο xxxxxxx πολιτικό αυτής της χώρας.

  10. grleo avatar
    grleo 12/10/2009 20:22:08

    Για να μην ξεχνιόμαστε

    Γεώργιος Παπανδρέου
    Απών στην μέση Ανατολή όταν ο Λαός μαζί με το ΕΑΜ , τον ΕΛΑΣ και τις άλλες αντιστασιακές οργανώσεις, έδιναν τον ΑΓΩΝΑ της Εθνικής Ανεξαρτησίας αυτός μαγείρευε κάπου στη μέση Ανατολή πως θα φέρει τους Εγγλέζους στην Ελλάδα, όπως και το έκανε
    Ήρθε στην Ελλάδα στις 18 του μήνα έξι ημέρες μετά την αποχώρηση των ΝΑΖΙ
    ε να ήμαστε και λίγο σίγουροι…………………………………
    Ανδρέας Παπανδρέου κάπου στο Αμέρικα ,
    Το παιδί τότε σπούδαζε , ούτε ένα βόλι.
    Ήρθε πολύ αργότερα ……………..για να ήμαστε εντελώς σίγουροι
    ΧΟΥΝΤΑ
    Ο Ανδρέας Παπανδρέου ………………σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα , πάλι στο εξωτερικό,
    ‘’κατηύθυνε’’ και πάλι τον αγώνα των άλλων πάλι από το εξωτερικό……………….
    ΤΕΛΟΣ ΧΟΥΝΤΑΣ
    Ο Ανδρέας Παπανδρέου , ξαναγυρίζει στην Ελλάδα
    Με καθυστέρηση καμιά εικοσαριά ημερών από ότι θυμάμαι.
    Για να ήμαστε πάλι σίγουροι ……………………………………………………….
    ……………………………………………………………………………………………………..
    Τι περίεργη είναι η ………………… η ιστορία,
    Γι αυτό την ξεχνάμε τόσο γρήγορα?????????????????

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/10/2009 20:48:09

    Εμας θελει ο Γιωργος τους δεξιους.
    Οπως ο πατερας του πηρε στο ΠΑΣΟΚ τους αριστερους αφου ο παππους του τους ειχε διαλυσει ετσι και ο τωρινος αφου η ΝΔ ειναι παραζαλισμενη μας λεει να παμε εκει.Ο Χρυσοχοιδης γιαυτο δουλευει.Ρε τι παθαμε.
    Προς το παρον αντεχω και παραμενω πιστος στους αποτυχημενους της ΝΔ για συναισθηματικους λογους.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ψυχραιμια 12/10/2009 21:22:17

      Ρε συ ψυχραιμία να ψηφίσεις Παπανδρέου γιατί ας πούμε είχαμε κάποιες επιτυχίες σε εθνικά θέματα ή γιατί θα γλυτώσουμε το ΔΝΤ με μία ας πούμε καλή διαχείρηση των οικονομικών ή γιατί θα αναμορφωθεί προς όφελος του πολίτη η δημόσια διοίκηση το καταλαβαίνω.
      Αλλά να σε ελκύει κάνοντας χουντικού τύπου επιθέσεις σε θαμώνες της πλατείας των Εξαρχείων πραγματικά δεν μπορώ να το δεχτώ...
      Δηλαδή αν εγώ και συ πίναμε το καφεδάκι μας στην πλατεία και συζητάγαμε σαν φιλαράκια θα σου άρεσε να μας ρίξουν στα γόνατα και να αρχίσουν το ψάξιμο?
      Και μην μου πεις ότι δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι να παρέμβεις...
      Εστάλη επιστολή διαμαρτυρίας πρός τον ΓΑΠ με κοινοποίηση στον Χρυσοχοίδη από μέλη και φίλους του ΠΑΣΟΚ.
      Η επιστολή πληροφορούμαι ότι αναρτήθηκε και στο indymedia.
      Όπως καταλαβαίνεις υπό ορισμένες συνθήκες μπορεί εσύ να έρχεσαι αλλά εγώ θα φύγω...

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ tiramola 12/10/2009 21:48:27

        Μπράβο φιλαράκι για την ειλικρίνεια. Μείνε όμως μέσα να κρατάς τα μπόσικα να σε στηρίξουμε και μεις.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Μποτίλια στο πέλαγος 12/10/2009 21:55:42

          Μπορεί να αποδωθεί δικαιοσύνη Μποτίλια!
          Στήσου και πιάσε 5-10 πρεζέμπορους στα Εξάρχεια και μετά από μερικές μέρες ανέβα 5-6 τετράγωνα πιο πάνω στην άλλη πλατεία στο Κολωνάκι , στήσου και άρπαξε άλλα τόσα βαποράκια κόκας να δούμε αν θα κουνηθεί κανένας από τους μπαχαλάκηδες...

      • revolt avatar
        revolt @ tiramola 13/10/2009 10:06:00

        Ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι τη λογική σας.
        Εσείς τι πιστεύετε ότι κάνουν οι κουκουλοφόροι που βανδαλίζουν αφού τελειώσουν το έργο τους;
        Κάθονται σπίτι και διαβάζουν; Πάνε και δουλεύουν στην οικοδομή; Ή μήπως πάνε στην πλατεία και πίνουν το καφεδάκι τους σα να μην έχει γίνει τίποτε;

        Γιατί δε λέτε ευθύς εξαρχής ότι δεν σας ενδιαφέρει -λόγω κάποιας ιδεολογικής συμπάθειας- να πιαστούν οι καταστροφείς, αλλά το ντύνετε με ψευτοευαίσθητες ρητορείες περί δήθεν "χουντικών επιθέσεων";

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/10/2009 21:08:59

    Μερικές φορές δεν καταλαβαίνω.
    Δεν σήκωσε ο Γεώργιος Παπανδρέου ως επικεφαλής της Κυβέρνησης Εθνικής Ενότητας την σημαία στην Ακρόπολη;
    Ας θυμίσω ότι αφενός τότε δεν υπήρχε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ αφετέρου ότι οι κύριοι που φωνάζουν ότι κάποιοι τότε υποστήριζαν τον ...Τσώρτσιλ ξεχνούν να πουν ότι στεναχωρήθηκαν που κάποιοι υποστήριζαν τον Στάλιν και απλά ευτυχώς έχασαν.
    Λυπάμαι αλλά έτσι ήταν οι συνθήκες τότε και να τις αναλύουμε υπό το πρίσμα του σήμερα είναι σαν να καταδικάζουμε την δουλεία στην Αρχαία Αθήνα με τις κοινωνικές και ανθρωπιστικές αρχές του 2009....

    • Nazgul avatar
      Nazgul @ Ο Ιθαγενής 12/10/2009 21:22:56

      Με ειλικρινή διάθεση θα ήθελα να σας ρωτήσω για το πως σχολιάζετε, πριν την Βάρκιζα, την κορωνίδα του Γ. Παπανδρέου σε συγκέντρωση :

      - Πιστεύωμεν εις την Δημοκρατίαν πιστεύωμεν και εις την Λαοκρατίαν

      ΥΓ Το ξέρω, δυστυχώς, ότι μιλάω σαν τον άνδρα της μητέρας μου που πίστευε ο δύστυχος ότι ο Κ. Καραμανλής ήταν Εθνάρχης

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Nazgul 12/10/2009 21:27:24

        Πιστεύομεν και εις την πτωματολογίαν. Αρκεί τα πτώματα να προέρχονται από τον λαόν και ειδικώς από τους αριστερούς.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Nazgul 12/10/2009 22:01:14

        Δεν εγινε ετσι.
        Στις 18-10-44 εκφωνησε το λογο της απελευθερωσης στην πλατεια Συνταγματος εκει που ειναι τωρα το everest.
        H πλατεια ηταν φουλ απο εαμικους.Αρχιζει ο Παπανδρεου :
        Πιστευομεν ,πιστευομεν ....ενω απο κατω ορυονταν Λαοκρατια,Λαοκρατια.Πιστευομεν εις την λαοκρατιαν λεει ο Παπ και προκαλει πανζουρλισμο.
        Αφου καταλαγιασαν τα πληθη προσθετει : Αλλα λαοκρατια και νομος.
        Ειναι κατι σαν το Χρυσοχοιδη που εχει φιλους αντιεξουσιαστες.
        Χωρις πλακα ομως με τι θα εμοιαζε η Λαικη Δημοκρατια της Ελλαδος ,με την Αλβανια του Χοτζα,τη Ρουμανια του Τσαουσεσκου,η τη Βουλγαρια του Ζιβκοφ;

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ ψυχραιμια 12/10/2009 22:09:44

          Με Βόρεια και Νότια Κορέα, γιατί ποτέ δεν θα μπορούσε να επικρατούσε στην Ελλάδα πλήρως ένα καθεστώς που θα περιόριζε την ατομική ιδιοκτησία, αλλά πάνω από όλα το "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;"
          Η Ελληνική "μαγκιά" με όλες τις θετικές και αρνητικές εκφράσεις δεν θα μπορούσε ποτέ να ενσωματωθεί στη συλλογικότητα της μοναδικής ορθότητας.
          Αυτή είναι και η ευχή και η κατάρα της χώρας...

        • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
          ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ψυχραιμια 12/10/2009 22:14:48

          Δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο.Ο Παπανδρεου ηθελε να εξουδετερωθει πληρως μια αλλη γνωμη.Αν αυτο ειναι δημοκρατικη ευαισθησια εγω παω πασο.

        • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
          Μποτίλια στο πέλαγος @ ψυχραιμια 12/10/2009 22:22:07

          Να δούμε τι θα παραδώσετε στο τέλος οι αστικές κυβερνήσεις της μεταπολεμικής Ελλάδας. Αυτοί βγάλανε και ένα Γκορμπατσόφ που έκλεισε το μαγαζί, όταν διαπίστωσε ότι ήταν κοτέτσι.
          Εσείς που θα παραδώσετε; Στον Τσάβες;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 12/10/2009 22:36:02

          Χα,χα.Ασφαλως οχι.
          Οταν χρεωκοπησουμε τελειως θα παμε απο εκει που ξεκινησαμε επι Οθωνα : 4000 Βαυαροι τοτε-15000 σημερα απεσταλμενοι της Ευρωπαικης Κεντρικης Τραπεζας θα αναλαβουν ολα τα υπουργεια και τις υπηρεσιες για να αρχισουν να δουλευουν.
          Μπορει και να επανελθει και ο βασιλιας Παυλος μετα απο εκτεταμενες συγκρουσεις στρατου και αναρχοαυτονομων.

  13. conservative avatar
    conservative 12/10/2009 23:08:31

    Το γραφείο τύπου του ΣΥΝ εννοεί ότι ο Γιώργος δεν μπορεί έστω και συμβολικά να αναφέρεται στη συγκεκριμένη στιγμή, διότι ο παππούς του είναι δαιμονοποιημένος από τους αριστερούς για το γεγονός ότι δεν τους επέτρεψε να κάνουν την Ελλάδα, Αλβανία.

  14. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 13/10/2009 08:19:39

    «...για μένα - είπε - η μέρα αυτή είναι ιδιαίτερη για έναν επιπλέον λόγο. Γιατί η ιστορία το θέλησε να είναι ο Γεώργιος Παπανδρέου, ο Γέρος της Δημοκρατίας, εκείνος που, σαν σήμερα πριν από 65 χρόνια, είχε την τιμή να υψώσει ξανά τη γαλανόλευκη στον ιερό βράχο της Ακρόπολης»...

    Στο άκουσμα της παραπάνω φράσης είναι προφανές πως η ελπίδα, να βρεθεί, όντως, κάποιος και να ενημερώσει τον κύριο Παπανδρέου για το ακριβές των γεγονότων, σιγοσβήνει. Προς αποκατάσταση, πάντως, της ιστορικής αλήθειας, υπενθυμίζουμε:

    Στις 12 Οκτώβρη του 1944, ημέρα Πέμπτη, όταν το ΕΑΜ, ο ΕΛΑΣ και η ΕΠΟΝ απελευθέρωσαν την Αθήνα, στην πρωτεύουσα έγινε λαοπλημμύρα. Ανάμεσα στα εκατομμύρια των πατριωτών που ζητωκραύγαζαν το θάνατο του αγκυλωτού του φασισμού, μπορούν να ισχυριστούν ότι ήταν πολλοί. Οχι, όμως, ο Γεώργιος Παπανδρέου, ο παππούς. Αυτός ήρθε στην Αθήνα μόλις μια βδομάδα μετά την απελευθέρωση της Αθήνας... Και δεν ήρθε μόνος του. Ηρθε παρέα με τον Σκόμπι. Το ποιος συνόδευσε ποιον, ο Σκόμπι τον Παπανδρέου ή ο Παπανδρέου τον Σκόμπι, απαντήθηκε μόλις ενάμιση μήνα αργότερα, το Δεκέμβρη του '44, στο Σύνταγμα. Και μάλιστα απαντήθηκε με τις ριπές των πολυβόλων εναντίον του άμαχου πλήθους, που έπεσαν στο ίδιο σημείο όπου ο λεγόμενος και «παπατζής» είχε, στις 18 Οκτώβρη, εκστομίσει τη φράση που έγινε έκτοτε το συνώνυμο της δημαγωγίας: «Πιστεύομεν και εις την λαοκρατίαν»!

  15. Μάρκος avatar
    Μάρκος 13/10/2009 10:53:06

    @ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ, τί έκαναν το ΕΑΜ, ο ΕΛΑΣ και η ΕΠΟΝ, απελευθέρωσαν την Αθήνα; Να και κάτι καινούργιο! Κι εγώ που νόμιζα ότι έφυγαν οι Γερμανοί από μόνοι τους! Χαλαρώστε ρε παιδιά επιτέλους. Και παρέα με τον Σκόμπι ήταν κι ένας Σοβιετικός συνταγματάρχης, τον ξεχνάμε αυτόν;

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Μάρκος 13/10/2009 12:38:01

      Συγγνώμη παιδιά, αλλά οι Γερμανοί έφευγαν από μόνοι τους γιατί χρειάζονταν το στρατό τους αλλού. Μην τρώτε άλλο το παραμύθι του ΚΚΕ για την εθνική αντίσταση που δήθεν έκανε.

  16. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 13/10/2009 12:02:46

    [...Και μάλιστα απαντήθηκε με τις ριπές των πολυβόλων εναντίον του άμαχου πλήθους, ...]
    Εξαρταται απο το τι διαβαζετε. Στις 2 Δεκεμβριου ο Ριζοσπαστης εγραφε για συγκρουση. Ο ιδιος ο Φαρακος λεει οτι ο πυρηνας της σπουδαζουσας κατεβηκε με οπλα κρυμενα στην "ειρηνικη" διαδηλωση. Η αστυνομια μιλα για επιθεση με χειροβομβιδα, οπως επισης για επιθεση στο κτιριο της Δ. Ταξης.

    Σταματηστε να ριχνετε τις ευθυνες σε τριτους. Η αποφαση για συγκρουση ηταν ειλλημενη απο πριν απο τον "αρχιστρατηγο" Σιαντο.

    Δεν θα διαφωνησω στο οτι ο γερος της "βασιλευομενης δημοκρατιας" ηταν δημαγωγος και ανθρωπος των Αγγλων. Οι Αγγλοι κοιταγαν να κανουν τη δοθλεια τους οπως την ξερουν ανα τους αιωνες. Αλλα δεν πιστευω επ ουδενι οτι ολοι οσοι φωναζαν "λαοκρατια" ειναι αμοιροι ευθυνων. Οι ηγετες τους ηταν πρακτορες και εισπρακτορες (με την βουλα του ρωσσου εισαγγελεα) με συνεπεια στην εκκαθαριση απλων αντιφρονουντων κατα την διαρκεια της ξενης κατοχης.

    • Απόστολος Αθηναίος avatar
      Απόστολος Αθηναίος @ Κοντη Λιζα 13/10/2009 12:36:06

      Ακριβώς...

  17. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2009 13:45:40

    Όσοι γνωρίζουν στοιχειωδώς τα της Ρωσικής αυτοκρατορίας, είναι σε θέση να διαγνώσουν ότι αυτή υπήρξε ανέκαθεν μεν μεγαλοκρατική, ουδέποτε όμως ιμπεριαλιστική. Η εξωτερική πολιτική της Ρωσίας παρουσιάζει μια συνέχεια τόσο κατά την Τσαρική, όσο και την Σταλινική, όσο και κατά την μετακομμουνιστική περίοδο. Η στρατηγική της συνίσταται στην επίτευξη συνεκτικότητας στον μεγαλοκρατικό κορμό της και στη δημιουργία προστατευτικών ζωνών στα πέριξ. Με αυτή την έννοια, ειδικά μετά το πέρας του Β΄ΠΠ. ουδόλως αυτή ανέπτυξε βλάψεις εις βάρος της Ελλάδος, παραχωρήσασα αυτήν στην επικυριαρχία της Αγγλίας, κατά τις διαπραγματεύσεις στην Τεχεράνη και την Γιάλτα.
    Αναμφιβόλως το ΚΚΕ υπήρξε κατά το μέγιστο μέρος της ιστορίας του υποχείριο της Ρωσικής αυτοκρατορίας. Δεδομένου όμως ότι αυτή δεν είχε συγκεκριμένες βλέψεις όσο αφορά την Ελλάδα (σε αντίθεση με τους χαφιέδες του ιμπεριαλισμού Τίτο και Δημητρόφ) κάθε απόδοση κατασκοπευτικής ή αντεθνικής δράσεως στο ΚΚΕ αποτελεί ωμή συκοφαντία και φτηνή προπαγάνδα. Αυτή πακτώθηκε με τους νόμος 375 και 509 που οδήγησαν επιλεκτικά στο εκτελεστικό απόσπασμα ικανά στελέχη του ΚΚΕ, έτσι ώστε να επιπλεύσει η ενδοτική στο καθεστώς της υποτέλειας κομματική σκουριά, καθώς και αυτοί που είχαν διεισδύσει ως πράκτορες του ιμπεριαλισμού.
    Το ΚΚΕ υπήρξε ανέκαθεν ένα αστικό κόμμα, με κάποια σχετικά μικρή επιρροή των μικροαστών και με βαρύνουσα χαφιέδικη παρουσία.
    Ο πόλεμος ιστορικής διαστρέβλωσης που υφίσταται αυτό σήμερα, δείχνει ότι η δεξιά - συμπεριλλαμβανομένου του Πασόκ, αλλά εξαιρουμένης της πτέρυγας Καραμανλή - αδυνατεί να αποβάλει τον αρτηριοσκληρωτικό συντηρητισμό της. Ως δέσμια τέτοιων συνδρόμων δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί στις προκλήσεις των καιρών, που απαιτούν ξεπέρασμα των στερεότυπων του παρελθόντος, στην κατεύθυνση εκπόνησης νέων ρεαλιστικών στόχων για το ξεπέρασμα των αδιεξόδων. Έτσι ο δρόμος προς τις λέσχες, ως μόνων εγγυητών της κόπρου των στάβλων, θα αποδειχθεί στη συνέχεια πολύ σύντομος.

    • revolt avatar
      revolt @ Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2009 20:56:22

      "ουδόλως αυτή ανέπτυξε βλάψεις εις βάρος της Ελλάδος"

      "ανεξάρτητη μακεδονία και θράκη" ήταν απόφαση της Κομιντέρν από τη δεκαετία του '20. Καθώς η Ελλάδα είχε περάσει στο στρατόπεδο των Άγγλων, η Ρωσία προωθούσε τη Βουλγαρία σε βάρος της Ελλάδας.

  18. παύλος avatar
    παύλος 14/10/2009 16:15:27

    Eπειδή έχουν ακουστεί κάποια αστεία πράγματα οφείλω να αναφέρω (ή να επαναλάβω καθώς ήδη η αλήθεια απεκαταστάθη μερικώς μετά την παρέμβαση μερικών αναγνωστών), συνοψίζοντας ότι :
    - Oυδέποτε το EAM ή το EΛAΣ ή οποιοσδήποτε άλλος δεν απελευθέρωσε την Aθήνα. Oι Γερμανοί έφυγαν μόνοι τους υπό το βάρος της διαφαινόμενης ήττας τους σε όλα τα μέτωπα και καθώς όλες οι αντίπαλες στρατιές κατευθύνονταν προς το Bερολίνο. Mην ακούμε λοιπόν προπαγανδιστικές κομουνιστικές μπουρδολογίες περί δήθεν απελευθέρωσης της Aθήνας από το EAM/EΛAΣ, Έλεος !!!!

    - Όπως ορθώς αναφέρει ο φίλος revolt, το KKE που ενεργούσε MONO προς όφελος της Σοβ.Ένωσης και κανενός άλλου, συμμετείχε ενεργά σε αντιεθνικές δραστηριότητες όπως η σύμπλευση με την Kομιντέρν για ανεξάρτητη Mακεδονία και Θράκη (βλ. 5η Oλομέλεια κλπ). Eπίσης είναι πασίγνωστες οι δημοσιευμένες θέσεις στον Pιζοσπάστη της εποχής - Πηγή: Ριζοσπάστης, 12/07/1935

    «Αν δεν νικιόμασταν στη Μ.Ασία, η Τουρκία θα ‘τανε σήμερα πεθαμένη και εμείς μεγάλη Ελλάδα. Τη “λευτεριά” μας θα την στηρίζαμε στην υποδούλωση του Τουρκικού λαού.... Πήγαινε όχι μόνο για να διαιωνίσει την ξενική κυριαρχία πάνω στον Τουρκικό λαό μα και να κάνει την Τουρκία αντισοβιετικό ορμητήριο. Γι’ αυτό εμείς όχι μόνο δεν λυπηθήκαμε για την αστικοτσιφλικάδικη ήττα στη Μικρασία μα και την επιδιώξαμε», ή οι διακυρήξεις ότι δεν υπάρχει Bορ. Ήπειρος, υπάρχει Nότια Aλβανία.

    Όπως βλέπουμε λοιπόν το KKE θεωρούσε (και θεωρεί ακόμη και κατόπιν εορτής) ότι ήταν προτιμότερο να υποστεί ο Eλληνισμός ίσως τη μεγαλύετρη καταστροφή της ιστορίας του με όλα τα γνωστά επακόλουθα, από το να μετατραπεί η Tουρκία σε δήθεν αντισοβιετικό ορμητήριο. Kανένας λόγος για τις εκατοντάδες χιλιάδες ελλήνων που σφαγιάστηκαν και τις ελληνικές πόλεις που λεηλατήθηκαν. Tουλάχιστον διαφυλάχθηκαν τα νώτα της Σοβ.Ένωσης από έναν ακόμη αντικομουνιστικό κίνδυνο. Nτροπή !!

    Δεν τρέφω καμία συμπάθεια προς τον Γεώργιο Παπανδρέου ("γέρο της δημοκρατίας") όμως είναι επίσης αστείο να θεωρούν μερικοί ότι εκείνος μας έσυρε στον εμφύλιο. Eφόσον το KKE δεν ήθελε να γίνει εμφύλιος γιατί επιτέθηκε κατά των Aθηνών δημιουργώντας τα "Δεκεμβριανά", προσπαθώντας να πάρει την εξουσία με τα οπλα , γράφοντας τις πιο μαύρες κηλίδες στην ιστορία της αριστεράς μέσα από αμέτρητες φρικαλεότητες κατά του πληθυσμού (δολοφονία Eλένης Παπαδάκη, στρατιές ομήρων πολιτών και μύριες άλλες μαρτυρίες μαζικών δολοφονιών δεξιών πολιτών και όχι μόνο κλπ κλπ). Γιατί δεν έλαβε μέρος στις εκλογές παρά την ημέρα των εκλογών επιτέθηκε στο αστυνομικό τμήμα Λιτοχώρου δολοφονώντας τους εκεί αστυφύλακες? Eίναι ηλίου φαεινότερο ότι επέλεξε να πάρει την εξουσία με τα όπλα απλά επειδή δεν είχε κανένα κοινωνικό έρεισμα και επειδή όλα τα προηγούμενα είχαν προκαλέσει την αποστροφή του κόσμου. Όχι 30% που αναφέρεται παραπάνω, ούτε το 3% δεν θα έπαιρναν, γιατί να είστε σίγουροι πως αν είχαν το 30% θα είχαν κατέβει στις εκλογές. Tο ότι δεν κατέβηκαν και ενήργησαν προς την ένοπλη κατάληψη της εξουσίας αποδεικνύει την αδυναμία ανάρρησης στην εξουσία με νόμιμο τρόπο.