#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/11/2009 14:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επικοινωνιακό δεκανίκι του Άρη στη Ντόρα

 



Όπως προανάγγειλε χθες το antinews (http://www.antinews.gr/?p=23397) ο Άρης Σπηλιωτόπουλος δήλωσε σήμερα ότι στηρίζει τη Ντόρα Μπακογιάννη. Όπως επίσης γράψαμε χθες  με την κίνηση αυτή ο Άρης Σπηλιωτόπουλος φιλοδοξεί να γίνει η δεύτερη φωνή στο στρατόπεδο της Ντόρας, ένα ρόλο που δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να αποκτήσει κοντά στον Αντώνη Σαμαρά

Σύμφωνα με όσα δήλωσε σήμερα ο κ. Σπηλιωτόπουλος, αποκλειστικός γνώμονας στην επιλογή του δεν ήταν τα πρόσωπα, αλλά η πολιτική, υπογραμμίζοντας πως η επιλογή του έχει καθαρά πολιτικό περιεχόμενο. «Την κρίσιμη στιγμή ξεπερνάς τα πρόσωπα και βλέπεις τις προτάσεις. Ποτέ δεν πολιτεύτηκα με βάση τις καρέκλες ή τα αξιώματα», ανέφερε χαρακτηριστικά.

Ερώτημα πρώτον λοιπόν: Που ακριβώς υπάρχει η «πολιτική» στο πρόγραμμα της κ. Μπακογιάννη, πέραν εκείνων που αντιγράφει από το πρόγραμμα Σαμαρά;

Ερώτημα δεύτερον: Πως συμβιβάζεται η επιμονή του κ. Σπηλιωτόπουλου τις προηγούμενες ημέρες υπερ της εκλογής από την βάση, με την γνωστή διαφωνία της Ντόρας στο ζήτημα αυτό;

Ερώτημα τρίτο: η «ανοικτή κοινωνία» για την οποία μίλησε σήμερα ο κ. Σπηλιωτόπουλος είναι οι κλειστοί μηχανισμοί στους οποίους διαπρέπει η Ντόρα και είχαν αποξενώσει και τον ίδιο τόσο χρόνια από τους ηγετικούς κύκλους της Ρηγίλλης και της κυβέρνηση;

Ερώτημα τέταρτο: Κάθε φορά που ένας βουλευτής θα προσχωρεί στην Αγία Οικογένεια, η Ντόρα θα κάνει ειδικές παρουσιάσεις σαν την σημερινή;

Ερώτημα πέμπτο: Ο κ. Μεϊμαράκης δέχεται να είναι τώρα τρίτος στην σειρά και ο κ. Χατζηγάκης τέταρτος;

Κατά τα άλλα, ο κ. Σπηλιωτόπουλος είναι βεβαίως μια ωραία παρουσία στη ΝΔ. Ηγετικό στέλεχος της ΝΔ όμως δεν είναι.

Μένει λοιπόν να δούμε πως η Ντόρα θα επιχειρήσει να επηρεάσει τις αναμενόμενες δημοσκοπήσεις με την παρουσία του, αφού ο στόχος της είναι προφανής πλέον: να δείξει ότι «η συμμαχία Σαμαρά – Αβραμόπουλου έχει οροφή και ότι αυτή μπορεί να γυρίσει το κλίμα με τον Άρη».

Φυσικά και αν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα την κάναμε πατίνι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/11/2009 14:57:18

    Καμιά φωτό του κομψευόμενου Άρη (όχι του Βελουχιώτη) με μπουρνούζι Κοκο Σανέλ, δεν υπάρχει να δούμε;

  2. ενας ψηφοφορος avatar
    ενας ψηφοφορος 16/11/2009 15:19:23

    Αιντε και με την Πετρουλα και με τον Φλωρινιωτη , ολα τα celebrities στην αγκαλια (ΑΜΑΝ) της Ντορας κατηφορας..

    Μιλησε λεει και ο αρης...

    σαν τι ?
    σαν σαλωμη ?(οπως τον ειχε αποκαλεσει ο Καρατζαφερης οταν ηταν στην ΝΔ)
    σαν 'ωραιος' ?
    σαν μπουρμπουλιθρα ?
    σαν φελλος ?
    σαν ντορο-υπαρχηγος ?

    Μια εξηγηση ειναι οτι το εκανε για να αποκτησει παρεα στο υπερπολυτελειας κοττερο του ο μεγαλοτουριστας Μιλτος ...

    Μαλλον μερικοι εκτος του μετρου χασανε και την μπαλλα...

    Διαγγελμα Αρη... ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ! Ε ΚΑΙ ?

  3. mixalis avatar
    mixalis 16/11/2009 15:21:47

    ouden sxolio...

  4. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 16/11/2009 15:26:43

    Ο νεοδημοκρατικός λαός έχει εκνευριστεί πάρα πολύ που οι Μητσοτακέοι πήγανε να του τη φέρουνε, μη θεωρώντας τον ικανό να διαλέξει μόνος τους τον αρχηγό του.
    Φερθήκανε μπαμπέσικα και αντιδημοκρατικά, γι' αυτό θα τη φάνε την καταμουτσουνιά στις 29.
    Θελανε τό λαό μόνο για να τους ψηφίζει στις εκλογές και να έχουν τη Νέα Δημοκρατία ένα κλειστό κλάμπ πλουσίων, που κάνει ότι θέλει ερήμην του λαού.
    Όσο για τον Αρούλη, το τζιτζιφιόγκο, έχουν γνώση η φύλακες, δηλαδή ο λαός της Πάτρας.
    Ούτε στις λίστες δεν τη βλέπω τη νυφίτσα.

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 16/11/2009 15:26:50

    Άρη κρίμα. θέλω τους σταυρούς που σου έχω δώσει πίσω...

  6. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 16/11/2009 15:29:36

    Η ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ;;;;;; ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΟΥ ΠΙΕΡΟ ΣΤΗ ΜΥΚΟΝΟ !!!!!!!

  7. kanis avatar
    kanis 16/11/2009 15:29:48

    Για τηλεφωνικές πιέσεις από Κοπελούζο ακούστηκε, το ίδρυμα Θεοχαράκη για τις δηλώσεις τον φιλοξένησε, κάτι για καλοκαιρινές φωτογραφίες ψιθυρίστηκε κι η δήλωση προσχώρησης έγινε!
    Πάντως 52.000 ψήφοι που πήρε από ψηφοφόρους, δεν υποννοούν, ότι ακολουθούν άκριτα και τυφλά εν έτει 2009!

  8. aris53m avatar
    aris53m 16/11/2009 15:31:45

    χιχιχι πολύ anti-ντορικός είσαι βρε παιδί μου.
    (όχι ότι είναι κατακριτέο)

  9. SALONIKOS avatar
    SALONIKOS 16/11/2009 15:33:33

    ΛΟΓΙΚΟ Η ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΣΑΜΑΡΑ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΥ ΗΤΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΕΝΩ ΤΩΡΑ Η ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΘΕΟΔΩΡΑΣ - ΑΡΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ, ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΛΕΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΑΛΤΕΡ Ο ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΣ ΕΛΠΙΖΩ Ο ΤΡΑΓΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΛΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ.
    Α ΡΕ ΒΡΕΓΜΕΝΗ ΣΑΝΙΔΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

  10. πρώτα η ελλάδα avatar
    πρώτα η ελλάδα 16/11/2009 15:41:00

    Σιγά χρυσή μου, θα μου χαλάσεις το μακιγιάζ και έχω να βγώ και στον Πρετεντέρη απόψε!

  11. Aris avatar
    Aris 16/11/2009 15:47:35

    ΜΠΡΑΒΟ ΑΡΗ
    ΑΞΙΟΣ ΤΡΙΨΤΟΥΣ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ
    ΤΗΝ ΔΗΜΟΦΙΛΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΒΡΑΜΟ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙ

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Aris 16/11/2009 15:53:26

      Που να τον δεις και με μπουρνούζι σε φλουο παστελ ροζάκι σε ξαπλώστρα στη Μύκονο. Θα δηλώσεις Χομεϊνικός!

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ Strange Attractor 16/11/2009 15:56:12

        χαχαχαχα, και ροζουλι ζιπουνακι θα ελεγα αλλα φοβαμαι πως θα ριξω το επιπεδο του antinews..

    • ενας ψηφοφορος avatar
      ενας ψηφοφορος @ Aris 16/11/2009 16:20:45

      Aρη σιγα μην σκισεις το καλτσον...

  12. πρώτα η ελλάδα avatar
    πρώτα η ελλάδα 16/11/2009 15:56:19

    Όσοκαι να μπάζουν τα σενάρια της Μητσοτάκαινας, όσο και την κράζει η κοινωνία για το μάστερ υποκρισίας που έχει ΕΠΑΞΙΑ κατακτήσει, αυτή έχει την εντύπωση ότι η Νέα Δημοκρατία είναι ακόμη καμμιά εικασαριά γλύφτες, που πέρα από την ιδιότητα του αποτυχημένου, ξέρουν ότι δεν θα έχουν καμία απολύτως θέση στη νέα Νέα Δημοκρατία.
    Και γιατί αυτό;
    Γιατί όλοι αυτοί οι γραβατωμένοι ρεμπεσκέδες που μας έφεραν εδώ που είμαστε σήμερα, κάνουν σαν τη στρουθοκάμηλο, που χώνει το κεφάλι της στο χώμα γιατί δεν αντέχει την ασχήμια της.
    Την βλέπουμε όμως εμείς, κυρα Θοδώρα, έχουμε μάτια και βλέπουμε ποιοί σε υποστηρίζουν.
    Δεν θα τα πιστεύετε τα ποσοστά σας στις 29 Νοέμβρη.

  13. nikos avatar
    nikos 16/11/2009 16:55:38

    αν ο κος Σπηλιωτόπουλος ήταν παπάς πως θα τον έλεγαν οι ενορίτες του;
    μήπως παπά αρι ;

  14. effie B. avatar
    effie B. 16/11/2009 17:27:05

    Εμετικος ο Αρουλης, οπως ηταν παντα αλλωστε. Οχι γιατι ταχτηκε με την Ντορα αλλα για αυτα που πρεσβευει. Καλοπεραση, ακριβα μαγαζια, φωτογραφησεις σε life style περιοδικα, χωρις να εχει δουλεψει ουτε μια μερα στη ζωη του. Τα πεπραγμενα του στο υπουργειο Παιδειας, γνωστα...Μηδεν και απο μηδεν πιο κατω. Καλα που πηρε αυτη την αποφαση να εχει μια καλη δικαιολογια να τον ξεγραψει και ο κοσμος. Ο Σαμαρας τετοια φθαρμενα προιοντα δεν τα χρειαζεται. Το προβλημα το εχουνε οι συνεργατες του, που εχουν καταλαβει την πατατα που εκανε....Ο ιδιος, ανοητος δεν ηταν παντα?

    • loretta avatar
      loretta @ effie B. 16/11/2009 17:35:37

      καλα θα μας τρελλανουν μερικοι...ολος ο κοσμος ξερει οτι ο ΝΑΚΟΣ ειναι με την ΘΕΟΔΩΡΑ..τι παιχνδι παιζεται και τον εμπλεκουν με τους λοχαγους και την ομαδα του αρη ? αφου ξερουν οτι δεν υπαχει συμπνεια και ο νικολοπουλος αποστασιοποιήθηκε απο την θεση του σπηλιωτοπουλου και οι υπολοιποι τηρουν αποστασεις απο θεοδωρα.

  15. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 16/11/2009 18:23:56

    Πάντως δεν σας κάνει εντύπωση πόσο αγχωμένα μιμείται η Ντόρα το Σαμαρά; Βγήκε την προηγούμεν βδομάδα με τον Αβραμόπουλο ο Σαμαράς και τώρα αισθάνθηκε την ανάγκη να κάνει και αυτή το ίδιο με τον Άρη. Τι μιμητισμός είναι αυτός; Δεν έχουν καμιά δική τους πρωτότυπη σκέψη στο επιτελείο Ντόρας;

    Εμένα η αίσθηση που μου δίνεται είναι ότι το όλο επικοινωνιακό σκηνικό που στήνεται πείθει τον κόσμο ακόμη περισσότερο υπέρ Σαμαρά. Αυτό συμβαίνει τουλάχιστον με εμένα.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Blimblomblim 16/11/2009 19:18:43

      Aγαπητέ Blimblomblim, μας έλειψες. Ανησυχήσαμε μήπως έπεσες και συ στα πλοκάμια..

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Κώστας Θ. 16/11/2009 21:51:29

        Χαίρε Κώστα! Κι εσείς μου λείψατε. Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν έχω Ίντερνετ στο σπίτι και μπορώ να γράφω μόνο σε χρόνο που κλέβω από τη δουλειά μου.

        Ποια πλοκάμια εννοείς;

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ Blimblomblim 16/11/2009 23:22:42

          Aστειεύομαι Blimblomblim. Ξέρεις ποιά υποψηφιότητα έχει τα πλοκάμια..

  16. loretta avatar
    loretta 16/11/2009 19:12:08

    Καλως τον happy feet!!

  17. chris avatar
    chris 16/11/2009 19:50:39

    ΑΡΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ. ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ chris 16/11/2009 21:20:45

      Θυμάστε που είχε πει το φοβερό ο Άρης να γίνει το κτίριο του Πολυτεχνείου στην Πατησίων μουσείο του αντιδικτατορικού αγώνα; Δίπλα το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο ασφυκτιά (αν έχει ακούσει κάτι ο Άρης), δεν έχει χώρους καθόλου πλέον, και το τεράστιο κτίριο του ΕΜΠ να γίνει Μουσείο Αντιδικτατορικού Αγώνα! Έλεος! Ακόμα και το μικρόφωνο του διάσημου πλέον εκφωνητή Μήτσου Παπαχρήστου να εκθέτουν σε μία αίθουσα, πάλι δεν θα γεμίζει. Ηθελε ο άνθρωπος να πει - σωστή η ιδέα - να φύγει η Αρχιτεκτονική από την Πατησίων και να δοθεί για άλλες χρήσεις το καταταλαιπωρημένο κτίριο και δεν τολμούσε, παρά για να φανεί αρεστός στην Αριστερά είπε "Μουσείο του Αντιδικτατορικού Αγώνα". Καμία αντίρρηση να στεγαστεί εκεί ΚΑΙ αυτό, αλλά μόνο αυτό, ε τι να κάνουμε, είναι φαιδρό!
      Αυτός είναι ο Σπηλιωτόπουλος: Πυροτέχνημα και ουσία μηδέν.

      Δεν είναι η αστική Δεξιά αυτή, γιατί η αστική Δεξιά είχε παιδεία και συχνά έλεγε και δυσάρεστα πράγματα. Αυτή είναι η ψευδο-δεξιά του νεοπλουτισμού και του Lifestyle.

  18. oxoxo avatar
    oxoxo 16/11/2009 20:58:52

    Εντάξει παιδιά. Μη ξοδεύουμε και τόση ενέργεια για τον Αρούλη. Μια λαϊφστιλίστικη επικοινωνιακή φούσκα είναι.
    Το κόμμα έχει ανάγκη από την ενεργό συμμετοχή όλων των ψηφοφόρων του στις εσωκομματικές διαδικασίες. Αν αυτό δε μεγιστοποιηθεί και δε μεταφραστεί σε ψήφο για αντίστοιχα δυναμική και κινηματική ηγεσία θα τσαλαβουτά στις όχθες της "πράσινης λίμνης", χωρίς να φτάσει ποτέ στη μεγάλη γαλάζια θάλασσα.
    Ο μόνος που εγγυάται μια δυναμική πορεία με αρχές κι αξίες είναι ο ΣΑΜΑΡΑΣ. Αγώνας τώρα. Συνεχής και παντού. Μην κοιτάτε πίσω.
    Οι κροτίδες κάνουν θόρυβο δε φωτίζουν. Μια απ' αυτές είναι κι ο Αρούλης.

  19. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 16/11/2009 21:24:06

    Μου έλεγε στενό συγγενικό μου πρόσωπο, από το Υπουργείο Παιδείας: Εμφανίστηκε το καλοκαίρι ο Άρης και δήλωσε ότι εργαζόμαστε σκληρά κ.λπ, κ.λπ, και ανάθεμα αν είχε αφήσει παραλία στις Κυκλάδες. Διαρκώς απών ήταν. Αέρας κοπανιστός σε κουτί πολυτελείας με κορδελίτσες.

  20. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 16/11/2009 21:27:16

    Να πούμε όμως και το άλλο: Μήπως το ποιόν του Στυλιανίδη ήταν καλύτερο;
    Σε τελική ανάλυση, ποιό ήταν το ποιόν των ανθρώπων που περιστοίχιζαν τον Καραμανλή; Και γιατί είχε επιλέξει τέτοιους κολλητούς; Μήπως γιατί φοβόταν να επιλέξει ανθρώπους με ειδικό βάρος και ουσία; Μήπως το ποιόν του Άρη "δείχνει" τελικά Καραμανλή;
    Μήπως τελικά έτσι εξηγείται η αποτυχία και η καταβαράθρωση της κυβέρνησής του; Εδώ που τα λέμε, από τις χειρότερες των τελευταίων δεκαετιών ήταν.

  21. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 16/11/2009 22:02:40

    Πάντως εμένα όλη αυτή η τακτική της Ντόρας μου φαντάζει πολύ αναξιοπρεπής. Καλή μου κυρία, τόσον καιρό ο Σαμαράς ήταν πίσω από σένα στις δημοσκοπήσεις. Τον είδες να βγάλει χολή, τον είδες να κάνει σπασμωδικές κινήσεις; Εσύ τώρα γιατί κάνεις έτσι; Πού θα πας με αυτά τα μυαλά; Ποιος θα σε ψηφίσει; Δεν καταλαβαίνεις ότι απωθείς τον κόσμο ακόμη περισσότερο και κάνεις ακόμη και αποφασισμένους ψηφοφόρους σου να το σκέφτονται αν αξίζει τον κόπο να σε στηρίξουν;

    Ο κόσμος κουράστηκε με το να παίζεις συνέχεια το τροπάρι του 1993 και το επιχείρημα αυτό το "έκαψες". Τώρα θα το τρελάνουν όλη την εβδομάδα για το πόσο σημαντική είναι η στήριξη Σπηλιωτόπουλου στο πρόσωπό σου. Ειλικρινά, πιστεύετε εκεί στο επιτελείο σου ότι αυτό θα σου φέρει ψήφους; Για ξανασκεφτείτε το λιγουλάκι. Το στημένο φαίνεται από μακριά.

    Από την άλλη, εμένα δεν με χαλάει να ρίξετε τα ποσοστά σας ακόμη λίγο.