#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/10/2011 20:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επικοινωνιακά κόλπα με τους φοροφυγάδες



Εντυπωσιακό το πρώτο θέμα της εφημερίδας «Τα Νέα» του Σαββατοκύριακου. Πρόκειται για την αποκάλυψη λίστας με 77 επαγγελματίες οι οποίοι απέκρυψαν εισοδήματα 2 δις ευρώ. Κομμωτές, εργολάβοι, μάνατζερ ποδοσφαίρου, γιατροί κ.λπ. δήλωναν ελάχιστα εισοδήματα και είχαν απίστευτες καταθέσεις. Μπράβο στο ΣΔΟΕ που κατάφερε να τους βρει, όμως, μια απορία έχουμε:

Γιατί η κυβέρνηση και ειδικά το υπουργείο Οικονομικών, έδωσε τη λίστα αυτή στα Νέα για να τη δημοσιεύσουν τώρα; Μήπως η επεξεργασία των στοιχείων τέλειωσε πρόσφατα; Όχι βέβαια εδώ και καιρό υπήρχαν αυτά τα ονόματα και οι αριθμοί απλά επελέγη αυτή η χρονική στιγμή. Γιατί; Μα φυσικά γιατί τις προηγούμενες ημέρες ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ και πρώην υφυπουργός Οικονομικών κ. Κουσελάς τους εξευτέλισε. Και κυρίως τον Β. Βενιζέλο και κατά δεύτερο τον Γ. Παπακωνσταντίνου. Τους είπε, λοιπόν, τι έγινε η λίστα με φοροφυγάδες που έκρυψαν 1 δις ευρώ και τους ρώτησε αν έχουν κάνει τίποτε τόσους μήνες αφότου παρέδωσε τη λίστα στο Μαξίμου. Μάλιστα, ο κ. Κουσελάς είπε ότι τον έδιωξαν από την κυβέρνηση ακριβώς γι’ αυτή τη λίστα και τις ενοχλήσεις του προς το Μαξίμου.

Θέλοντας λοιπόν να κάνει ρελάνς ο Βενιζέλος και να δείξει ότι δε μασάει έσπευσε να δώσει λίστα με φοροδιαφυγή 2 δις ευρώ μήπως και προλάβει την ξεφτίλα και τις καταγγελίες ότι κρύβει τη λίστα.

Επικοινωνιακά κόλπα που όμως θα έχουν αποτέλεσμα μόνο αν η κυβέρνηση κυνηγήσει ανελέητα τους φοροφυγάδες, κι όχι αν απλά δημοσιεύσει τα στοιχεία τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 08/10/2011 20:34:58

    Κομωτες ? μπραβο.

  2. wraia ta leme avatar
    wraia ta leme 08/10/2011 20:45:04

    H λίστα είναι επιεικώς ακατανόητη. Βάζει στο ίδιο τσουβάλι κάποιους που δεν έμπαιναν καν στον κόπο να υποβάλλουν φορολογικές δηλώσεις και διατηρούν λογαριασμούς με δεκάδες εκατομμύρια(!)και κάποιους που εμφανίζονται να έχουν στους λογαριασμούς λίγες χιλιάδες ευρώ πάνω από αυτά που δηλώνουν. Τι είδους ισοπέδωση παραβατικότητας είναι αυτή; Η πρώτη κατηγορία μιλάει από μόνη της. Και η λύση είναι μία: Δήμευση περιουσίας ή ποινική διωξη και φυλάκιση. Ας διαλέξουν τι προτιμούν. Στην δεύτερη κατηγορία χρειάζεται διερεύνηση και αν οι δικαιολογίες δεν κριθούν πειστικές, επιβολή τσουχτερού προστίμου. Αλλά δεν μπορεί να μπαίνουν μαζί όλες οι περιπτώσεις. Είναι πασιφανές ότι η λίστα συντάχθηκε στο πόδι για καθαρά επικοινωνιακούς λόγους. Δηλαδή είπανε στις εφορίες, δώστε μας ότι στοιχεία έχετε και το ονόμασαν λίστα φοροφυγάδων "δις".

  3. reformfront avatar
    reformfront 08/10/2011 20:49:49

    Αν γινόταν άμεση εφαρμογή ενός καθολικού περιουσιολογίου και διασταυρώσεις περιουσίας και φορολογικών δηλώσεων σε συνδυασμό με άνοιγμα τραπεζικών λογαριασμών θα είχε συλληφθεί ένα πολύ μεγάλο μέρος της μαύρης οικονομίας που κάποτε ήταν το 30% του ΑΕΠ και ας δεχθούμε οτι τώρα είναι κάπως χαμηλότερη αν και οι φοροεπιδρομές μάλλον στο αντίθετο οδηγούν, με αποτέλεσμα να έχουν εισρεύσει στα ταμεία όλα τα χρήματα που κόβονται από μισθούς συντάξεις και χαράτσια. 2 χρόνια τί κάνανε γι' αυτό; Απλά διέλυσαν τον αδύναμο φορολογικό μηχανισμό και δεν υπάρχει τίποτα. Όπου μερικοί συνεπείς κρατικοί λειτουργοί έκαναν μεμονωμένα κάτι απέδειξαν οτι το Κράτος μπορεί αλλά χρειάζεται πολιτική βούληση και σχεδιασμός.

  4. Orestios avatar
    Orestios 08/10/2011 21:14:58

    O Μαντέλης ξέρουμε πως έλαβε το 1/5 ο από αυτά τα 2 δις μόνο από μία "χορηγία".
    Πόσες χορηγίες έχει πάρει ο Μαντέλης και ο κάθε Μαντέλης?????

  5. eco avatar
    eco 08/10/2011 21:55:57

    Να πειτε τα ονόματα. Να καταλαβει ο Σαμαρας ποιοι έχουν το θρασος να προσπαθουν να τον πλησιασουν με τους διαχρονικους προστατες τους.

  6. lampros avatar
    lampros 08/10/2011 22:13:39

    2 δις; Κομμωτές;

    Καλά μας δουλεύουν;

    Καταρχήν 2 δις είναι στραγάλια --τρείς τέσσερις καλές μίζες οπλικές.

    Τους μεγαλο-εργολάβους και τους λοιπούς, πότε θα τους πιάσουν;

  7. Nick63 avatar
    Nick63 08/10/2011 22:31:08

    Κομμωτές και ...αστρολόγοι στη λίστα φοροφυγάδων με τρανταχτές καταθέσεις λοιπόν...
    Να γιατί θα μας έρχονται μια ζωή ο ουρανός και τ΄άστρα σφοντύλι...
    Γειά σου αθάνατε κι΄αδούλωτε Ελληνικέ λαέ!!...

  8. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 08/10/2011 22:36:00

    Που είδατε την φοροδιαφυγή των 2 δις ? Και το επαναλαμβάνετε κι εσείς.
    Σύνολο δηλωθέντων 1,777 δις , σύνολον καταθέσεων 1,934 δις δλδ αδήλωτα 158,7 εκ €. Πόσοι ειναι οι φόροι πάνω σε αυτά ?
    Μεταξύ αυτών και κάποιος πρ.Διευθντής Νοσοκομείου με αδήλωτα 950 € , ναι 950€...
    Την πιάσαμε την φοροδιαφυγή !

  9. anonymous avatar
    anonymous 08/10/2011 23:42:19

    Αυτά είναι γερμανικά συστήματα. Θυμάμαι παρακάλεσα κάποια φορά μια Γερμανίδα να της δώσω μετρητά να τα καταθέσει στο λογαριασμό της και να μου τα εμβάσει διότι δεν είχε υποκατάστημα η τράπεζά μου στη συγκεκριμένη πόλη. Αρνήθηκε διότι λάμβανε κοινωνική βοήθεια και της παρακολουθούσαν το λογαριασμό.

    Ο νόμος περί ξεπλύματος χρήματος είναι μια μεγάλη αθλιότητα διότι επί της ουσίας σε αναγκάζει να κρατάς παραστατικά για το που βρήκες τα χρήματα. Φυσικά κάποιος που θέλει να ξεπλύνει μαύρα χρήματα μπορεί να το κάνει σχετικά εύκολα.

  10. δημης avatar
    δημης 09/10/2011 00:19:55

    1. ΤΑ "ΝΕΑ" "ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΔΙΑ ΝΑ ΟΜΙΛΟΥΝ" ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΑΝ ΠΑΛΙΑ.... ΑΦΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΟΦΕΙΛΕΤΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΤΤΑΞΟΥΝ ΤΟΝ..ΚΑΘΡΕΦΤΗ....
    2.ΚΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΑΙ ΜΟΝΟ Η...ΕΞΙΣΩΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΒΑΣΕΩΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ..ΥΨΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ...
    3.ΜΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ;; ΘΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΟΥΝ ΤΑ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΚΔΟΤΗΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΜΜΕ;;;;;;;;
    4. Ο...ΤΟΛΗΣ ΛΕΙΠΕΙ;;;; ΤΑ ..ΠΛΗΡΩΣΕ ΜΗΠΩΣ...
    5.Η...ΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΘΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΟΥΝ ΤΑ ...ΜΕΑ;;;
    6. Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΟΥΣΕΛΑΣ.....ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ..ΠΑΣΟΚ;;;;;

  11. χόμπιτ avatar
    χόμπιτ 09/10/2011 01:03:18

    Να ψηφιστεί άμεσα νόμος και να γίνει αργότερα η σχετική αναθεώρηση του Συντάγματος, με την οποία περιουσία ή εισόδημα που δεν έχουν δηλωθεί με οποιοδήποτε τρόπο στην εφορία, να κατάσχονται - δημεύονται άμεσα υπέρ του δημοσίου......δεν είναι δυνατόν η χώρα να στενάζει, να είναι στο χείλος του γκρεμού και κάποιοι ασυνείδητοι να μην υποβάλλουν ούτε φορολογική δήλωση ή να δηλώνουν στην εφορία πολύ μικρά εισοδήματα, ενώ εισπράττουν από την παραοικονομία πολλά εκατομμύρια ευρώ.......η χώρα βουλιάζει, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι η παραοικονομία "ζει και βασιλεύει" και όσοι θησαυρίζουν από αυτήν, δυστυχώς δεν πληρώνουν τους φόρους που τους αναλογούν ............σε όσους μάλιστα αναφέρεται το συγκεκριμένο δημοσίευμα, το κράτος άμεσα να δεσμεύσει τους τραπεζικούς τους λογαριασμούς ως πρώτο βήμα, μέχρι να αναγκαστούν αυτοί να πληρώσουν τους ανάλογους φόρους με προσαυξήσεις και αυστηρά πρόστιμα........και αν δεν το κάνουν μέσα σε εύλογο διάστημα (που θα ορίσει βέβαια το κράτος), τους φόρους που τους αναλογούν ,τις προσαυξήσεις και τα σχετικά πρόστιμα, να τα πάρει το κράτος κατευθείαν από τις δεσμευμένες τραπεζικές καταθέσεις τους, μέσα από μια διαδικασία κατάσχεσης.........

  12. χόμπιτ avatar
    χόμπιτ 09/10/2011 01:34:33

    ο ΝΑΥΤΗΣ παραπάνω έγραψε ότι τα αδήλωτα εισοδήματα των 77 υποθέσεων είναι μόνο περίπου 158 εκατομμύρια ευρώ....βέβαια από το δημοσίευμα, όντως αυτό προκύπτει, αλλά μην ξεχνάμε ότι το ποσό αυτό (δηλαδή των 158 περίπου εκατομμυρίων ευρώ) αφορά μόνο 77 υποθέσεις και οι οφειλόμενοι φόροι με τις προσαυξήσεις και τα πρόστιμα είναι σίγουρα πάνω από 50 εκατομμύρια ευρώ...ποσό που δεν είναι καθόλου αμελητέο και επαναλαμβάνω αφορά μόνο 77 υποθέσεις......σκεφτείτε μόνο όμως ότι η μείωση κατά 40% του ποσού της σύνταξης που υπερβαίνει τα 1000 ευρώ για τους συνταξιούχους κάτω από 55 ετών(κάτι που αφορά και πλήττει χιλιάδες συνταξιούχους), θα αποφέρει ετήσια εξοικονόμιση για το κράτος, 65 εκατομμύρια ευρώ.......αυτό αναφέρει η έκθεση του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους σελίδα 21, για το νομοσχέδιο "ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ, ΕΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ-ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΟ, ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΦΕΔΡΕΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ 2012-2015" που κατατέθηκε στην Βουλή......http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/Ekthesi%20Genikoy%20Logistirioy.pdf.....πάντως το πιο σημαντικό είναι, να εισπράττονται όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, οι οφειλόμενοι φόροι και τα σχετικά πρόστιμα....δεν φτάνει δηλαδή μόνο να διαπιστώνονται οι παραβάσεις και να καταλογίζονται οι φόροι και τα πρόστιμα........

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ χόμπιτ 09/10/2011 10:47:09

      @χομπιτ
      Το πνεύμα της παρατήρησης ήταν ακριβώς αυτό ! Η ταχύτατη εισπραξη των φόρων και των προστίμων. Ασε που υποψιάζομαι ότι οι περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι καλά "δεμένες", γιατί ενδιαφέρονται περισσότερο για το θεαθήναι, και ακυρώνονται.
      Εδώ έχουμε απασχόληση του ΣΔΟΕ με παραβάσεις "ασήμαντες" όταν η φοροδιαφυγή ΟΡΓΙΑΖΕΙ ακόμα και σήμερα !

  13. Κωστας avatar
    Κωστας 09/10/2011 08:19:48

    Μετα σε καποιους φταινε οι ΔΥ οι οποιοι στην πλειοψηφια τους (οπως και εγω) μετα απο 10 χρονια παιρνω 1050 ευρω και εχω και μεταθεσεις (ΣΑ) ... Βρε οι περισσοτεροι επιτυχημενοι στην Ελλαδα εχουν κρυμμενα πολλα λεφτα και αυτο γιατι ποτε δεν χτυπησαν αποδειξεις. Σε αυτο φταιμε ολοι. Αναρωτιεμαι τι μας ποτιζουν και καθομαστε ολοι απραγεις. Σε αλλες εποχες εαν μας κοβανε 10 ευρω θα γινοταν μαχη...

  14. Nick63 avatar
    Nick63 09/10/2011 10:12:06

    +++++++

  15. exenemy avatar
    exenemy 09/10/2011 12:32:19

    Στην προηγούμενη λίστα των μεγαλοογειλετών, φιγουράριζε πρώην μεγαλοδήμαρχος της αττικης με χρέη πάνω από 2,5 δις, από μια μόνο εταιρεία του. Αλλά κανείς δεν απαιτεί τίποτα. Αφού οι κύριοι αυτοί, αφού παρατούν τη μια εταιρεία, φτιάχνουν μια άλλη και συνεχίζουν τη δουλειά τους ακάθεκτοι. Και όταν πια δεν τους παίρνει στον τόπο τους, ανεβαίνουν λίγο παραπάνω.

  16. exenemy avatar
    exenemy 09/10/2011 12:33:58

    Αφού το ίδιο το σύστημα που μπάζει από παντού τους επιτρέπει να τα κάνουν, και κανείς δεν μιλάει αφού όλοι αποτελούν μέρος του φοβερού αυτού συστήματος που απλόχερα καλύπτει τα πάντα.