#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/07/2011 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επικίνδυνος… βλαχοδήμαρχος



Η αχρείαστη «μετωπική» της κυβέρνησης με τους ιδιοκτήτες ταξί, σε μία εξαιρετικά δύσκολη συγκυρία, καταδεικνύει τον επαρχιωτικό ζήλο με τον οποίο κινούνται ορισμένοι από τους «διάττοντες αστέρες» της κυβέρνησης Παπανδρέου.

Η περίπτωση του κ. Ραγκούση είναι ασφαλώς η πιο χαρακτηριστική. Από άσημος δήμαρχος ενός προνομιακού τουριστικού προορισμού, βρέθηκε ως διά μαγείας σε κεντρικό ρόλο συντονιστή και αργότερα «υπερυπουργού» του ερασιτεχνικού κυβερνητικού θιάσου που οδήγησε τη χώρα στη μνημονιακή ομηρία και στη χρεοκοπία.

Στη θητεία του, ο κ. Ραγκούσης διακρίθηκε μόνο για τη σχολαστική του προσήλωση στην υλοποίηση των εκτός τόπου και χρόνου «οραματισμών» του πολιτικού του πάτρωνα. Αποσυντόνισε οριστικά το μισοδιαλυμένο κρατικό μηχανισμό με τις διαδικασίες στελέχωσης του open government, αποσάθρωσε τον ήδη διαρρηγμένο κοινωνικό ιστό με τη νομοθετική κατοχύρωση εκατοντάδων χιλιάδων λαθρομεταναστών και κατάφερε θανατηφόρο πλήγμα στην πτωχευμένη τοπική αυτοδιοίκηση με το τερατούργημα του «Καλλικράτη».

Έχοντας ολοκληρώσει το καταστροφικό του έργο ως υπουργός Εσωτερικών, ανέλαβε τον εξίσου κρίσιμο τομέα των Υποδομών, διαρρέοντας μάλιστα ότι είναι... δυσαρεστημένος επειδή δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει την «αποστολή» του. Και με το καλημέρα, δημιούργησε νέο πονοκέφαλο, ακυρώνοντας το νομοθέτημα του προκατόχου του, Δημήτρη Ρέππα για τη ρύθμιση της αδειοδότησης των ταξί.

Πολλοί έσπευσαν να ερμηνεύσουν την ασυνήθιστη πρακτική Ραγκούση ως αποτέλεσμα «πίκας» με τον επίσης ισχυρό και διαχρονικά υπολογίσιμο «μνηστήρα», Δημήτρη Ρέππα. Ερμήνευσαν δηλαδή το πρωτοφανές «ράβε- ξήλωνε», ως ενδοκυβερνητικό ξεκαθάρισμα λογαριασμών με φόντο την επόμενη μέρα στο ΠΑΣΟΚ.

Η εκδοχή αυτή αντανακλά τη μισή αλήθεια. Γιατί, δυστυχώς, υπάρχει και η υπόλοιπη. Ο κ. Ραγκούσης με υπερβάλλοντα μνημονιακό ζήλο θέλησε να επιδώσει διαπιστευτήρια υποτέλειας στην Τρόικα. Γιατί οι ηγετικές του φαντασιώσεις, προφανώς ξεπερνούν τα εθνικά σύνορα...

Αυτού του τύπου η μνημονιακή «πλειοδοσία» αποδείχτηκε ολέθρια. Σε έναν τομέα όπου οι απαιτήσεις της Τρόικας δεν φαίνονταν άκαμπτες κι ενώ στην ουσία είχε γίνει σιωπηρά αποδεκτή από τις Βρυξέλλες η συμβιβαστική φόρμουλα Ρέππα για το άνοιγμα του επαγγέλματος των οδηγών ταξί, ο κ. Ραγκούσης έφερε τα πάνω-κάτω εμφανιζόμενος... βασιλικότερος και των μνημονιακών μας επιτηρητών.

Δυστυχώς στην κυβέρνηση, εκτός από τους επικίνδυνους, λόγω άγνοιας, «κηπουρούς», ευδοκιμούν και οι... βλαχοδήμαρχοι. Που μέσα στην προσπάθειά τους να φανούν αρεστοί στην Εσπερία, είναι ικανοί να ερμηνεύσουν επί το αυστηρότερον τις δεσμεύσεις του Μνημονίου!

Γιώργος Χαρβαλιάς, Ε.Τ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mhtsoς karditsa avatar
    mhtsoς karditsa 25/07/2011 10:25:38

    και να φανταστειτε ποσο βλακας ειναι ο ραγκουσης ενω στο βιογραφικο του λεει πως τελειωσε το οικονομικο θεσσαλονικης στα τεσσερα χρονια και μαλιστα αριστα. κατοπιν αναφερει πως ηταν γραμματεας της ΠΑΣΠ για οκτω χρονια.
    τωρα πως γινεται ναχεις τελειωσει στα τεσσερα χρονια τη σχολη σου και να εισαι εκλεγμενος γραμματεας για οκτω χρονια μονο στη σφαιρα της φαντασιας ραγγουση μπορει να γινει. ουτε ενα ψευτικο βιογραφικο δε μπορει να κανει ο ανθρωπος.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ mhtsoς karditsa 25/07/2011 10:45:27

      Φίλε Μήτσο γίνεται αυτό που λες.
      Για την ακρίβεια όχι απλά γίνεται είναι το σύνηθες, ο κανόνας.
      Σιγά μην αφήναν οι κομματικές νεολαίες τα καλά πόστα στους "νιούφηδες".

      Το έχω ξαναπεί εδώ, τα βιογραφικά των "πρωτοκλασάτων" κυβερνητικών στελεχών της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ είναι για κλάματα.
      Για να τα βλέπουμε όλοι εμείς που λιώνουμε στον ιδιωτικό τομέα και να βρίζουμε.
      Ο πρωθυπουργός μας, πού δούλεψε και του αναθέσαμε τις τύχες της χώρας;;
      Ο προηγούμενος πρωθυπουργός που πολλοί σχολιαστές εδώ μέσα λατρεύετε, πού κόλλησε ένσημα;
      Τί λέμε καλοκαιριάτικα....

      • raindog avatar
        raindog @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 25/07/2011 10:49:50

        +1000

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 25/07/2011 22:33:21

        Φίλε δεν έχεις δίκιο ξέρεις πόσες ταβέρνες πρέπει να πάρεις σβάρνα και σε πόσα πανηγύρια να χορέψεις τσάμικο για να εκλεγείς; Το αντέχεις εσύ αυτό;

        • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
          Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Γιώργος 26/07/2011 13:07:30

          Γιώργο εχεις δίκιο, το είχα ξεχάσει.
          Βαφτίσια, Λιτανείες, Γάμους.... Οι βουλευτές μας είναι υπερήρωες προ των εκλογών

  2. mhtsoς karditsa avatar
    mhtsoς karditsa 25/07/2011 10:59:30

    εχεις δικαιο σ αυτα που λες αλωβητε αλλα ηθελα να το αναδειξω σαν μια υπενθυμηση με ποιους εχουμε να κανουμε. οσο για το βιογραφικο του πρωθυπουργου? τον εχετε δει με μακρυ μαλι και μουσια? σπουδαιο βιογραφικο
    σαν παιδι των λουλουδιων του μαιου του 68 που ητανε. ο νοων νοειτο.

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 25/07/2011 11:00:05

    Καλά τα κατάφερε με την Κερατέα, την ίδια επιτυχία έχει και με τους ταξιτζήδες. Δε λέω ότι οι τελευταίοι έχουν δίκιο - δεν το ξέρω. Απλά, απορώ με το ζοριλίκι που πουλά ο καθωσπρέπει κύριος Ραγκούσης, σε όποιο πόστο αναλαμβάνει. Φαίνεται πως αν δε δει ανοιγμένα κεφάλια δεν ευχαριστιέται. Μακριά τέτοιοι "μεταρρυθμιστές".

    • noldor avatar
      noldor @ ΝΙΚΟΛΑΣ 25/07/2011 11:08:23

      Θα έλεγα ότι έχει δίκιο, αν ο αντίστοιχος υπουργός του ΟΠΑΠ έλεγε ελάτε όποιος θέλει να πάρει άδεια για πρακτορείο. Αλλά δεν τολμάει να το κάνει, γιατί;

  4. koinos_nous avatar
    koinos_nous 25/07/2011 13:33:23

    Υπαρχει και το ενδεχομενο να ανοιξε το θεμα επιτηδες για να στρεψει την υπολοιπη κοινωνια κατα των ταξιτζηδων.

  5. kakos avatar
    kakos 25/07/2011 14:05:28

    δε νομίζω ότι έχετε καταλάβει τι έγινε με τον "Καλλικράτη", όταν το καταλάβετε, το μνημόνιο,το ΔΝΤ και η επικείμενη χρεωκοπία θα σας φανούν αμυχές...

  6. ΣΤΡΑΤΟΣ avatar
    ΣΤΡΑΤΟΣ 25/07/2011 14:06:01

    Μου γράφετε αν γνωρίζετε τα συνθήματα που έχουμε αυτές τις ημέρες στον αγώνα μας.Όπως το ταξί είναι εδώ ενωμένο δυνατό.

  7. Omen avatar
    Omen 25/07/2011 14:09:07

    Φίλε Γιωργο,
    Καλά τα λες.
    Μόνο που αυτή η κυβέρνηση είναι μία kinder έκπληξη....όποιο υπούργειο και αν ανοίξεις όλο και κάποιο εξωγήινο θα πετύχεις.

  8. estariad avatar
    estariad 25/07/2011 14:35:34

    Ξέρετε τί άλλο κατάφερε ο κ. Ραγκούσης μ' αυτά και μ'αυτά? Οι Ταξιτζήδες της Αθήνας και μερικών μεγάλων πόλεων απεργούν, ενώ οι συνάδελφοί τους στο νησί του κ. Ραγκούση(Πάρος) και στα άλλα νησιά των Κυκλάδων, δουλεύουν κανονικά, εισπράτουν κανονικά και έχουν βάλει κάτι μαύρες σημαιούλες για συμπαράσταση λένε.....στον αγώνα ! Ωραία συμπαράσταση. Να τους χαίρονται οι συνάδελφοί τους.

  9. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 25/07/2011 15:02:14

    Σχόλιο 1:
    Ασε τους βλάχους ήσυχους ρε σαπιοκοιλιά.
    Σχόλιο 2:
    Ντροπή και αίσχος σε οσους υποστηρίζουν την μαυρη αγορά και την φοροδιαφυγή των ταξί για να κάνουν μικροπολίτική ή για να κερδίσουν ψηφαλάκια.
    Σχόλιο 3:
    Απελευθέρωση τώρα ολων των κλειστών επαγγελμάτων.
    Σχόλιο 4:
    Φωτιά και τσεκούρι σε ολους οσους εκβιάζουν την ελληνική κοινωνία για να διαφυλλάξουν τα προνόμιά τους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 25/07/2011 15:19:54

      Όταν όμως ήταν παχιές οι αγελάδες και έτρεχαν ναααα! οι μισθάρες και τα μπόνους, τότε δεν είχες κανένα πρόβλημα να πληρώνεις αδρά τα "προνόμια" των ταξιτζήδων που "εκβίαζαν την ελληνική κοινωνία" προκειμένου να μη συγχρωτιστείς με τους αλλοδαπούς στο αστικό λεωφορείο, ε;

      • ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
        ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ @ Αυριανιστής 25/07/2011 15:38:50

        Αγαπώ την πατρίδα μας και εναντιώνομαι ΠΑΝΤΑ σε οτιδήποτε την κρατάει πίσω.
        Φωτιά και τσεκούρι σε ολους οσους εμποδίζουν την προοδο της πατρίδας για να διαφυλλάξουν τα προνόμιά τους.

        • vaggelis avatar
          vaggelis @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 25/07/2011 17:28:12

          και να εχεις ενα ταξιτζη ΠΑΚΙΣΤΑΝΟ η ΑΛΒΑΝΟ σου ευχομαι

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 25/07/2011 15:56:30

      Σου εύχομαι την απελευθέρωση της πλήρης φτώχειας που τόσο επιθυμείς!

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 25/07/2011 17:29:49

      Καθόλου φαντασία δεν έχετε πια κ. Απόστολε.
      Τόσο προβλέψιμος.

      • juliet avatar
        juliet @ Orestios 25/07/2011 18:04:55

        Orestie
        εννοεί πράσινο τσεκούρι ...και πράσινη λαίλαπα.

      • juliet avatar
        juliet @ Orestios 25/07/2011 19:24:27

        Τι βλακείες λέει,οι ταξιτζήδες ελεύθεροι επαγγελματίες είναι.
        Στις εξαγγελίες μαζί με τα λεφτά υπάρχουνε ,γιατί δεν ενημερώνανε και για όλα αυτά;

  10. tassos avatar
    tassos 25/07/2011 15:12:05

    Αποστολέ είσαι άσχετος και ανάθεμα αν ξέρεις τα αιτήματα των ιδιωκτητων ταξι...Πριν σχολιασης ενημερώσου...

  11. Sun avatar
    Sun 25/07/2011 17:19:52

    Προς Αποστολο:
    Εκτος απο ασχετος στα θεματα που απασχολουν τους Ελληνες εργαζομενους και ειδικοτερα το κλαδο των ταξι, εισαι και ανεπαρκεις αφου ψωνιζεις απο τις καθεστωτικες παπαριες του Πασοκ.
    Οσο για τις μεγαλοστομιες σου περι πατριδας αποδειξετο κατανοωντας τα προβληματα της και οχι με ηχηρες μαλακιες περι προνομιουχων ταξιτζηδων..
    Αντε αρκετα...

    • ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
      ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ @ Sun 25/07/2011 23:20:47

      Όποιος καταφεύγει στην ύβρη αποκαλύπτει ένδεια επιχειρημάτων. Όταν το παρακάνει αποκαλύπτει φανατισμό. Όταν το παρακάνει και το ξανακάνει αποκαλύπτει πολιτικό αυτισμό.

  12. theo avatar
    theo 25/07/2011 17:38:02

    ο αποστολος θα ειναι σιγουρα κανενας βολεμενος πασοκος..

    • ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
      ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ @ theo 25/07/2011 23:28:55

      Πάντως την ΝΔ του Μανώλη που ροκάνιζε νύχτα μέρα την κυβέρνηση ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ και που έχει επιχειρηματολογία ένα σκαλοπάτι χαμηλότερα από του Αυτιά δυσκολεύομαι να ψηφίσω.

  13. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 25/07/2011 21:31:43

    Ναι, βλαχοδήμαρχος...
    -επειδή με τον καλλικράτη οι φορολογούμενοι αποφεύγουν ένα βάρος ύψους 1,5 δισ. €, με τη μείωση των δήμων σε 325 από 1000+, των δημοτικών επιχειρήσεων από 6000+ σε 2000 και πάει λέγοντας.
    -επειδή με το "Διαύγεια" ακόμα και αν συντελεστεί η παράνομη διοικητική πράξη, καθίσταται εκ των υστέρων μη εκτελεστή αν δεν έχει αναρτηθεί στο διαδίκτυο
    -επειδή αύξησε τον συντελεστή βαρύτητας για μεταπτυχιακά και διδακτορικά για πρόσληψη στο δημόσιο και δεν είχε δική του εταιρία ενοικίασης εργαζομένων
    -Επειδή οι μελλοντικοί προϊστάμενοι δ/νσεων θα δίνουν εξετάσεις
    -επειδή τήρησε τη νομιμότητα στην υπόθεση της "Υπατίας"

    Μακάρι να ήταν και άλλοι ...βλαχοδήμαρχοι έτσι!

    Αν υπάρχουν μεμπτά σημεία, είναι η διαχείριση του ζητήματος των σκουπιδιών της Κερατέας (θεωρώ πως οι τοπικές κοινωνίες δεν είναι χαβούζες και επιτέλους πρέπει η κεντρική διοίκηση να το σεβαστεί αυτό και να εξαντλεί κάθε περιθώριο και να μη στηρίζεται στη προσχηματική διαμόρφωση της έννοιας του "δημοσίου συμφέροντος"), αλλά και η υπερβολικά εύκολη απόδοση της ελληνικής ιθαγένειας, αν και είναι προτιμότερη από το προηγούμενο καθεστώς της ανεξέλεγκτης πολιτογράφησης και της απάντησης της διοίκησης όποτε, όταν και ...αν ήθελε!

    Σε ό, τι αφορά τα ταξί, οι γνωρίζοντες είναι αποκλειστικοί ενδιαφερόμενοι, όπως ιδιοκτήτες ταξί, οδηγοί και οι επιστήμονες του υπουργείου που καταπιάνονται με το θέμα συνεπώς δεν μπορεί να έχω άποψη σε αυτό, αλλά σαν περιστασιακός χρήστης των υπηρεσιών δεν έχω και την καλύτερη άποψη για την υπάρχουσα κατάσταση.

    Τέλος, βλαχοδήμαρχος δεν είναι ο εκ καταγωγής, αλλά εκ νοοτροπίας, αυτός που κάνει δημόσιες σχέσεις, τρώει τα κονδύλια, παρανομεί και θεωρείται "πετυχημένος".
    Δεν εντοπίζω κάτι τέτοιο στον Ραγκούση, κάθε άλλο μάλιστα...
    Αν βρεθεί ένας λοιπόν ή έστω κάποιοι λίγοι που πάνε να βάλουν μια τάξη στο χάος τους πετροβολάμε αλύπητα δυστυχώς.
    Αυτοκριτική μηδέν...

    • anaconda avatar
      anaconda @ Γιώργος Μεσσηνία 25/07/2011 22:19:41

      Επειδή με τον Καλλικράτη, δημιουργήθηκαν δήμοι τέρατα και εξ΄αρχής πτωχευμένοι, στους οποίους θα εφαρμοστεί μνημόνιο, καθώς επίσης δεν έχει εσυγχρονιστεί η διαδικασία λήψης αποφάσεων. Ακόμη αναθέσεις!
      Επειδή με το κόλπο της διαβούλευσης και της ανάρτησης νομιμοποιεί κάθε κομματική πρωτοβουλία, αλλά στην Ν.Υ. που πήγε να μιλήσει δεν σας είπαν ότι δεν του έκαναν καν την τιμή να μιλήσει για αυτό το θέμα, αλλά τον ρωτούσαν άν το γραφείο του έιναι ακόμη κατειλλημένο!
      Επειδή στο δημόσιο δεν γίνονται άλλες προσλήψεις, αλλά απολύσεις!
      Επειδή στην υπατία, ήθελε να τους διώξει δια της βίας!
      Επειδή στην κερατέα δικαιώθηκαν δικαστικά οι κάτοικοι!
      Επειδή οι ταξιτζηδες θέλουν να εφαρμοστεί ότι γίνεται σε όλο τον κόσμο και με την άδεια και την εκμετάλλευση!
      Επειδή προσπαθεί να ποινικοποιήσει την αντίδραση του λαού!
      Επειδή κατάφερε να μην υπάρχει κοινωνική συνοχή!
      Επειδή διορίστηκε, αυτός και το συνάφι του!

      Μήπως έχετε μπερδέψει την πολιτική με την διοίκηση επιχειρήσεων?

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Γιώργος Μεσσηνία 26/07/2011 01:13:22

      Ψύχραιμη και σωστή άποψη, Γιώργο...πέρα για πέρα...
      Ας συγκρίνουν οι φίλοι που σχολιάζουν τον Ραγκούση (καμία πρόσληψη) με τον Παυλόπουλο (130.000 προσλήψεις με "κεκτημένο" δικαίωμα, χωρίς μοριοδότηση)..
      Βλαχοδήμαρχος ο ένας, καθηγητής στο πανεπιστήμιο ο άλλος...
      Πασόκος ο ένας, ΝΔ ο άλλος...

      Δεξιός είμαι αλλά η αλήθεια είναι πάνω από όλα..

  14. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 26/07/2011 09:40:53

    Δηλαδή για να καταλάβουμε ο Ραγκούσης έκανε τον Καλλικράτη για λόγους διοικητικής και οικονομικής αναβάθμισης στην Τοπική Αυτοδιοίκηση ή για λόγους που εξυπηρετούν αποκλειστικά και μόνον το ΠΑΣΟΚ;
    Πότε μέχρι σήμερα ΠΑΣΟΚος Υπουργός σκέφτηκε κάτι παραπέρα απο το συμφέρον του κόμματος (απο συστάσεώς του);
    Όσο για τον Γιώργο ή είναι βαμμένος ΠΑΣΟΚος ή αφελής που κατέβηκε τώρα απο τον Άρη και ανακάλυψε τις "καλές προθέσεις" ανθρώπων που επι τριάντα χρόνια έχουν δώσει εξετάσεις απίστευτου κομματισμού (πρασινοφρουρισμού), αναξιοκρατίας, φαυλότητας και λαμογιάς...

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ ΔημΒας 26/07/2011 11:33:58

      Αυτά μας έκαναν κακό φίλε ΔημΒας...
      "βαμμένος πασόκος", αμέσως αν κάτι δεν συμφωνεί με την άποψή μας.
      Όχι, είμαι δεξιός στη συνείδηση, σαν προσωπικότητες εκτιμώ τον κ. Χολέβα, τον Σταμάτη Σπανουδάκη κλπ... αλλά δεν έχω κομματικές εμμονές.
      Υπάρχουν πασόκοι υπουργοί που μπορώ να σου αραδιάσω ένα σωρό αρνητικά δείγματα γραφής (Παπακωνσταντίνου, Βενιζέλος, Μπεγλίτης, Σηφουνάκης).
      Αλλά και σε αυτούς αν δω μια θετική δράση, θα την επισημάνω, όπως αντίστοιχα για όσους εκτιμώ πολιτικά (Ραγκούσης, Μανιάτης), αν δω κάτι αρνητικό θα το παραθέσω επίσης.
      Δεν θα κρύβομαι όμως και πίσω από το δάχτυλό μου στα πλαίσια του κομματικού φανατισμού του όλα ή τίποτα...
      Για το μόνο που λυπάμαι, είναι που σκεφτόμαστε με τέτοιους όρους και δε βλέπουμε πέρα από τη μύτη μας.
      Είναι πασίγνωστο και σωστό αυτό που λες για το πως λειτουργεί διαχρονικά το πασόκ, μια καρχιμάκεια λογική που πραγματικά απεχθάνομαι, αλλά την εργατικότητα και την αποτελεσματικότητα ή την ειλικρίνεια των προθέσεων δεν μπορώ να τις αποσοβήσω για λόγους κομματικής προσήλωσης σε καμία περίπτωση.
      Και επειδή το έχουμε ρίξει στη συνομωσιολογία, ας αναλογιστούμε πως πέρα από τους κακούς ξένους δυνάστες, ίσως φταίμε και εμείς για τα λάθη και τις παθογένειες του οίκου μας.
      Αν νομίζουμε πως η διαφορά των 11 μονάδων επήλθε επειδή η παγκοσμιοποίηση μισεί τη Νέα Δημοκρατία, ζήτω που καήκαμε...
      Καλημέρα

  15. δρόμος avatar
    δρόμος 26/07/2011 13:19:47

    Χμμμ ... ενδιαφέρουσα εξέλιξη στη συζήτησή σας, Κώστα, Γιώργο και οι του αντιλόγου σχολιαστές. Η εξειδίκευση είναι το πρώτο βήμα για την κατάργηση της "ταμπέλας" και της οπαδικής σκέψης. Και φυσικά η αλήθεια το απόλυτο ζητούμενο. Ίσως με αυτόν τον τρόπο κάποτε να μπορέσουμε να βλέπουμε κατ'ευθείαν τους στόχους μας, αντί για τα μικροσυμφέροντα των πολιτικών.

  16. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 26/07/2011 14:57:17

    Ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος για το εθνικό συμφέρον.
    Πρώτα έδωσε παράνομα ιθαγένεια στους λαθρομετανάστες και τώρα βάλει κατά των Ελλήνων επαγγελματιών από την κακία του που μετακινήθηκε από το ΥΠ.Εσωτερικών.
    Πρέπει να σταλεί άμεσα στην Πάρο χωρίς εισιτήριο επιστροφής.

  17. markos avatar
    markos 26/07/2011 15:16:14

    αποστολε γιατι δεν λες σε αυτα τα παιδια που θελουν να παρουν ταξι να πανε να παρουν φορτηγο που η ιδια κυβερνηση απελευθερωσε?απαιτουμενο κεφαλαιο 1.500.000 ευρω τουλαχιστον!ουστ προδοτες