02/10/2009 04:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επικίνδυνα παιχνίδια με τις ξένες επενδύσεις



Επικίνδυνα παιχνίδια με το μέλλον των ξένων επενδύσεων στην Ελλάδα παίζει ο Γ. Παπανδρέου ο οποίος όλη την προεκλογική περίοδο δεν δεσμεύτηκε για το τι θα πράξει για τις στρατηγικές συμμαχίες που έγιναν τα τελευταία χρόνια. Αφήνοντας... μελάνι όπως το γνωστό θαλασσινό, απέφυγε να πει τι θα κάνει με τον ΟΤΕ, αν θα αγοράσει ποσοστό και με τι χρήματα, τι θα γίνει με την Ολυμπιακή και αν αυτή θα περάσει στον έλεγχο του Δημοσίου και τι θα γίνει με την Εθνική τράπεζα.

 Το πιο κρίσιμο ερώτημα, όμως, είναι το λιμάνι του Πειραιά και τι εκπέμπει το ΠΑΣΟΚ στον διεθνή επιχειρηματικό χάρτη. Καλώς η κακώς (δεν εξετάζουμε τώρα αυτή καθ’ αυτή τη συμφωνία) μπήκε στο λιμάνι μια εκ των κορυφαίων εταιρειών του κόσμου, η κινεζική Cosco. Με τυμπανοκρουσίες ήλθαν ανώτατοι αξιωματούχου από την Κίνα και υπεγράφη η συμφωνία η οποία προβλέπει ότι από 1ης Οκτωβρίου αναλαμβάνει η Cosco. Ωστόσο, οι εργαζόμενοι αντιδρώντας στη συμφωνία προχώρησαν σε 48ωρες απεργίες προκειμένου να πείσουν τη νέα κυβέρνηση να σπάσει το συμβόλαιο.

 

Αποσβολωμένοι οι Κινέζοι δεν πιστεύουν στα μάτια τους για το τι συμβαίνει. Ηλθαν στην... μπανανία να επενδύσουν, υπέγραψαν μια συμφωνία και τώρα δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους. Από την άλλη, το μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας συνεχίζει να απαξιώνεται και τα πλοία να φεύγουν και να πηγαίνουν να ξεφορτώσουν σε άλλα λιμάνια, είτε ελληνικά – ιδιωτικά όπως ο Αστακός είτε εκτός Ελλάδας.

Και το ΠΑΣΟΚ να ζει τη δική του νιρβάνα λες και το εμπορικό λιμάνι δεν είναι τεράστιο κεφάλαιο για την ελληνική οικονομία. Ζητείται κάποια υπευθυνότητα αν δε θέλουμε να δούμε όλους του ξένους επενδυτές να φεύγουν από τη χώρα μας ή να την αντιμετωπίζουν σαν Ψωροκώσταινα.

 Οικονομικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2009 05:09:33

    Εαν ειχαμε τον Σημιτη .. θα τα βρισκανε μια χαρα !!!


    ΠΠ

  2. Χρήστος avatar
    Χρήστος 02/10/2009 09:44:39

    Προσπαθώ όλο αυτό το προεκλογικό διάστημα να καταλάβω πως "θα αναπτυχθεί η ανάπτυξη" από το ΠΑΣΟΚ και ειλικρινά μόνο κάτι φαντάσματα από την δεκαετία του 80 βλέπω...μερικές φορές νομίζω πως κοιμάμαι και βλέπω εφιάλτες...αλλά δεν...

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 02/10/2009 09:47:18

    Και ολα αυτα οφειλονται στην σταθερη ελλειψη εθνικης στρατηγικης συναινεσης, κατι που επεσημανα εδω και καιρο. Ο ερασιτεχνισμος τοσο του Παπανδρεου οσο και της ΝΔ εχουν φερει τη χωρα σε απογνωση. Οι λογοι γνωστοι. Το Καβαφειο ποιημα ειναι οσο ποτε επικαιρο. Φορα ελληνικα ρουχα, χορευει ζεϊμπεκικα και μιλα- εστω και σπαστα- ελληνικα, αλλ ελληνικη ψυχη δεν εχει. Και το χειροτερο, περιβαλλεται απο ελληνοσιτα παρασιτα-ανθρωπακια που μονο παρωπιδες εχουν.

  4. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 02/10/2009 10:17:32

    Έχουμε και λέμε

    ΓΚΑΠ εναντίον

    Ολυμπιακής

    ΟΛΠ


    Αγωγών

    ΟΤΕ


    Συνολικές επενδύσεις αρκετών δις. Ευρώ που συνδέουν το Ελληνικό κεφαλαιοκρατικό σύστημα με νέους και λίαν δυναμικούς πόλους παγκόσμιας εξουσίας και εισάγουν νέες δομές, τεχνογνωσίες μακριά από κρατικιστικά μοντέλα και στενούς εναγκαλισμούς του "μεγάλου αδερφού".


    Είναι σαφές για ποιόν δουλέυει ο ΓΚΑΠ και τι ζημιά προκαλεί ΗΔΗ στην Ελληνική οικονομία.

    Σε ότι αφορά τον ΟΛΠ, Έλληνες πλοιοκτήτες έχουν ήδη υπογράψει συμφωνίες για τη μεταφορά Κινεζικών προιόντων και η οποιαδήποτε υπαναχώρηση στη συμφωνία με τον ΟΛΠ πέρα από τις καταστροφικές συνέπειες σε θέματα εξωτερικής πολιτικής, θα έχει και παράπλευρες απώλειες στο πολύ σημαντικό και στρατηγικό τομέα της ναυτιλίας.

    Αρκεί να σας πω ότι το 50% των εισαγωγών πετρελαίου της Κίνας διακινείτε από τον Ελληνικό στόλο...



    Και το ερώτημα αιωρείτε... ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΓΚΑΠ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΝΕ????

  5. Solo avatar
    Solo 02/10/2009 10:27:39

    Επίσης,να προσθέσω στο πόνημα και το εξής:έχω κάποιες βάσιμες πληροφορίες πως σε περίπτωση νίκης του ΠΑΣΟΚ το πιθανότερο είναι να ξεσπάσει τελικά φονική επιδημία γρίπης μόνο στην Ελλάδα(είναι ασαφές το πρόγραμμά του ΠΑΣΟΚ για την Υγεία..).Α!Ξάχασα:Κι ένας κομήτης από το διάστημα είναι έτοιμος να πέσει μόνο στην Ελλάδα!(Δεν έχει διευκρινήσει ο Παπανδρέου τι ακριβώς μέτρα θα πάρει γι'αυτήν την περίπτωση..)
    Καλημέρα σας!

  6. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 02/10/2009 11:45:23

    Αγαπητέ Σόλο, δείχνεις ολοφάνερα ότι το ΠΑΣΟΚ είναι εξαιρετικά επικύνδυνο για την Ελληνική οικονομία, αφού αρνήσε και να σχολιάσεις τα παραπάνω.

    Τα στελέχη όμως της αγοράς δεν θα κάτσουν να αυτοκαταστραφούν επειδή ο ΓΚΑΠ έχει γραμμάτια (οικογενειακής φύσεως) να ξεπληρώσει.

    • Solo avatar
      Solo @ Dubai Expatriate 02/10/2009 14:06:20

      Σωστά..Γράψε τους κιόλας τι να κάνουν αγαπατέ DUBAI...Είναι σίγουρο πως όλα τα στελέχη της αγοράς έχουν σαν βίβλο τις ακομμάτιστες,λιτές,εμπεριστατωμένες και προσγειωμένες αναλύσεις σου.Εγώ,αντιμέτωπος με το αντικειμενικό σου μεγαλείο,λέω να μην τους δώσω τα φώτα μου σήμερις.

  7. tiramola avatar
    tiramola 02/10/2009 11:45:41

    Έχουμε και λέμε...

    ΓΑΠ
    Υπερ συμμετοχής του Ελληνικού δημοσίου στον εθνικό αερομεταφορέα ο οποίος έχει εξυγιανθεί πλέον.
    Υπέρ συμμετοχής του Ελληνικού δημοσίου στο λιμάνι του Πειραιά και όχι όλα στους Κινέζους για 30 χρόνια.
    (Θυμάται κανένας το ταξίδι του ΓΑΠ πρόσφατα στην Κίνα?...Η cosco είναι κρατική φυσικά...)
    Αγωγός Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη :"Συμφωνούμε , επί των ημερών μας ξεκίνησε η διαπραγμάτευση επί των ημερών μας θα κλείσει η συμφωνία."
    ΟΤΕ:Θα κάνουμε ότι είναι δυνατόν για επιστροφή του managment στο Ελληνικό δημόσιο γιατί είναι κρίσιμος ο τομέας των τηλεπικοινωνιών και για την ασφάλεια της χώρας αλλά και γιατί είναι ίσως ο πιο σημαντικός μοχλός ανάπτυξης.
    (Συμφωνείτε "πατριώτες" με την απόφαση της Ντούτσε τελεκομ για την απόσυρση του ΟΤΕ από τα Σκόπια?)
    .......
    Εκτός αν θέλετε το ξεπούλημα όλης της δημόσιας περιουσίας οπότε μετά με την άνεση σας να ψηφίζετε κυβέρνηση για να ελέγχει μόνο το στρατό , την πυροσβεστική και την αγροφυλακή...
    Μπορεί επίσης να θέλετε την διάλυση του κοινωνικού κράτους και το σταδιακό πέρασμα στη φιλεσπλαχνία του Βγενόπουλου , της Αγγελοπούλου , του Βαρδινογιάννη και λοιπων ευεργετών των έθνους...

    Διαλέγετε και παίρνετε αγαπητοί...

    Υ.Γ. Ντουμπάι δεν ξέρω τι μισθό σου έχουν κόψει από τη Ρηγίλλης αλλά σε πληρώνουν τζάμπα....

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ tiramola 02/10/2009 12:14:50

      Ίσως όμως να σκεφτούμε και την παράμετρο ότι μπορεί ο Γιώργος μάλλον να κάνει προεκλογικό αγώνα, οπότε "δικαιούται" να λέει πράματα που δεν θα μπορέσει ποτέ να υλοποιήσει, αλλά θέλει ο κόσμος να ακούει. Στα λόγια είναι όλα πιο εύκολα. Όπως και η ΝΔ, έτσι και το Πασόκ έχει προϊστορία στα παραμύθια που αγαπάει να ακούει ο κάθε λαϊκιστής. Θυμίζω: Αλλαγή, λαϊκή κυριαρχία, ΕΟΚ - ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο, έξω οι βάσεις του θανάτου, βυθίστε το Χόρα, σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα τώρα και άλλα πολλά.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 02/10/2009 13:03:12

      πιστευεις τιραμολα μου οτι με πρασινο-γαλαζ-κοκκινους φρουρους να κατεβαζουν το διακοπτη οποτε τους πουν τ αφεντικα.. θα παει μπροστα αυτη η χωρα?

      υπαρχει κερδοφορος εταιρια του δημοσιου? δινει θεσεις εργασιας αξιοκρατικα ετσι ωστε να παραγει ??

      δε θελουμε ξενες επενδυσεις στην Ελλαδα? μεχρι και ο Καστρο και ο Κανταφι και η Κορεα παρακαλουν. Εμεις τι ειμαστε ? Ποιοι? Οι μονοι με Δημοκρατικα ( μη χεσω ) συναισθηματα?

      Μην πεφτεις στην παγιδα του γκρι.. ειναι ειτε ασπρο ειτε μαυρο. Θελουμε δε θελουμε. Χρονια λες στον ιδιωτικο τομεα, εχει δει επιχειρηματια-εταιρια μα χαριζει τα $$ σε "φρουρους" καθε ειδους? τι ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα?

      Βαζω κυριοι, σεβομαι την εθνικη σας κουκλουρα ηθη και εθιμα και (μικρο)πολιτικες, αλλα νταβα δε βαζω. Θετε ? εχει καλως. δε θετε ? παλι εχει καλως. Ναι - Οχι. Δεν παιζει το γκρι σε καμια περιπτωση.

      Η Ελλαδα εχει μαθει να ειναι η χωρα του Γκρι. Ενδιαμεσα μη στεναχωρησουμε καποιον τοσο σε προσωπικο οσο και σε εθνικο επιπεδο. Δε γινεται δουλεια με το γκρι. Γκιζα δουλεια θα γινει,θα βγουν οι δρακοι συν τω χρονω και θα φταινε οι προηγουμενοι. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.

      Ο κοσμος πια θελει καθαρες κουβεντες. Καθαρη θεση - positioning. Εχει το ΠΑΣΟΚ πιστευεις καθαρη θεση? Εγω δεν το βλεπω σε καμια περιπτωσξ.. να δουμε, θα συζητησουμε, επιτροπες, σοσοαλιστικες μπουρδες χειροτερες των φιλελευθερων, ζιβαγκο κ Εκαλη ( γκρι ).

      ΠΠ

  8. silegav avatar
    silegav 02/10/2009 12:34:13

    Οι ξένοι επενδυτές χρησιμοποιούν διάφορα εργαλεία για την επιλογή των τόπων προορισμού των κεφαλαίων τους.

    Από τα πιο αξιόπιστα εργαλεία είναι ο δείκτης ανταγωνιστικότητας μιάς χώρας (Competitiveness Index).

    Εδώ η λίστα για το 2009-2010: http://www.weforum.org/pdf/GCR09/GCR20092010fullrankings.pdf

    Η Ελλάδα καταλαμβάνει την 71η θέση από 67η που ήταν το 2008-2009.

    Και για όσους αρέσκονται στις συγκρίσεις, το 2004-05 η Ελλάδα ήταν στην 37η θέση: http://www.scribd.com/doc/6295863/Global-Competitiveness-Report-20042005-Executive-Summary

  9. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 02/10/2009 13:28:37

    Στην παρούσα συζήτηση και σε σχέση με τις εξαγγελείες ΓΚΑΠ για τις ξένες επενδύσεις + την εισαγωγή ξένων συμβούλων, ένα και ένα κάνουν δύο.

    Ο ΓΚΑΠ προετοιμάζει το έδαφος εμφανέστατα ότι θα ακυρώσει τις συμφωνίες και θα δώσει τα έργα σε κάποιους δικού του.

    Αυτό σημαίνει ότι θα προκληθούν σοβαρότατες βλάβες στα πολιτικά , οικονομικά και διακρατικά συμφέροντα της χώρας κατά παρόμοιο τρόπο με τις ενέργειες του ΠΑΣΟΚ τη δεκαετία του '80 (Βλ. κρατικοποιήσεις, δολοφονίες επιχειρηματιών-διπλωματών, εκτίναξη της μίζας κτλ).


    Απλά τώρα θα είναι "μεταμοντέρνη" πράσινη λαίλαπα-βλέπε ανάπτυξη.


    Όσο αφορά τους δείκτες ανταγωνιστικότητας, γιατί ο προηγούμενος σχολιαστής δεν αναφέρει ότι σε απόλυτους αριθμούς αλλά και ποσοστικούς έχουν ανέβει κάθετα οι ξένες άμεσες επενδύσεις από το 2004 και πέρα και μειώθηκε η ανεργεία, 11,2 % το 2004 και τώρα με την κρίση είναι 9% και προ κρίσης ήταν 7%???

    Μόνο το 2008 διπλασιάστηκαν οι ξένες άμεσες επενδύσεις και για πλήρη στατιστικά στοιχεία μπορέιτε να βρείτε στο ΕΛΚΕ, για όλες τις χρονιές από το 2000 και μετά.


    ΟΙ ανανεώσημες πηγές το 2004 ήταν στο 3% του ενεργειακού δυναμικού της χώρας και τώρα πλησιάζουν το 10%.

    Πολλαπλάσιαστηκαν οι εγγραφές στο Ελληνικό νηολόγιο των Ελληνικών πλοίων που ήταν σε ξένη σημαία.

    Ο τουρισμός είναι κατά 30% μεγαλύτερος σε αριθμό αφίξεων σε σχέση με το 2004.



    Κια κυρίως σε συνθήκες τρομερής παγκόσμιας ύφεσης, η Ελλάδα θα έχει στη χειρότερη περίπτωση πτώση του ΑΕΠ -1%, την ίδια στιγμή που οι ΗΠΑ έχουν -4% η Γερμανία -5%, η Ιαπωνία - 6%, η Γαλλία -3,5%, και σε γενικές γραμμές την βγάλαμε καθαρή εν πολλοίς.

    Κατά τα άλλα φταίει η κυβέρνηση και όχι ότι κατέρρευσε το σύμπαν πέρυσι και το οικονομικό τσουνάμι έχει συμπαρασύρει όλο το παγκόσμιο ΑΕΠ προς τα κάτω.


    Μιλάμε για προπαγάνδα τύπου Σταζι-Γκαίμπελς, έτσι δεν είναι Τίραμολα??

    Αλλά εδω θα είμαστε και τις επόμενες εβδομάδες να τα λέμε.

  10. silegav avatar
    silegav 02/10/2009 18:40:07