#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/05/2012 23:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επική νίκη του Ολυμπιακού



Από τη Ρώμη το 1997 στη Νέα Ρώμη το 2012: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός!

Αυτό που έγινε πριν από λίγο στην Κωνσταντινούπολη θα γραφτεί με τα πιο χρυσά γράμματα στην ιστορία του ελληνικού και ευρωπαϊκού μπάσκετ. Ο Ολυμπιακός, με πολλά ελληνόπουλα στη σύνθεσή του, άλωσε την Πόλη και πέτυχε μια επική ανατροπή νικώντας τη ρωσική αρκούδα της ΤΣΣΚΑ με 62-61 στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Τελικοί έχουν υπάρξει πολλοί και θα υπάρξουν ακόμη περισσότεροι. Το αποψινό όμως δεν έχει προηγούμενο. Απέναντι στην πάνοπλη ΤΣΣΚΑ, το απόλυτο φαβορί από την αρχή της σεζόν, την ομάδα που είχε συντρίψει τον Ολυμπιακό στην κανονική περίοδο, όλα έμοιαζαν δύσκολα.

Μετά από ένα δεκάλεπτο με πολύ ξύλο και χαμηλό σκορ τα τρία σερί τρίποντα του Τεόντοσιτς σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις, έμοιαζαν να αποκαθιστούν τον Γολιάθ του ματς. Η διαφορά έφθασε μέχρι τους 19 πόντους και το παιχνίδι έμοιαζε τελειωμένο.

Οι πιτσιρικάδες Παπανικολάου, Μάντζαρης, Σλούκας έδωσαν απίτευτη ενέργεια στην ομάδα. Η εμπειρία του Σπανούλη που πάσαρε στον Πρίντεζη, στην τελευταία φάση, έφερε το Δισκοπότηρο του ευρωπαϊκού μπάσκετ στον Πειραιά. Πολύ μεγάλη η βοήθεια και των Αμερικανών, σε μια παραμυθένια βραδιά.

Το χρώσταγε και η τύχη αυτό το Κύπελλο στον Ολυμπιακό. Το φάντασμα του Κορνήλιου της Μπανταλόνα, από το 1994 στο Τελαβίβ δεν θα στοιχειώνει πια τον Πειραιά…

Τέλος δεν περιγράφω άλλο

ΜΟ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δαναός avatar
    Δαναός 13/05/2012 23:58:07

    Στις χαρές σου Μικρέ! Άντε να γελάσει λίγο το χειλάκι σου μετά τις πίκρες. Εγώ πάντως το αποφάσισα:www.youtube.com/watch?v=vbLEDpsTQA8

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/05/2012 00:12:11

    Μικρέ Ὀδυσσέα,τό καλύτερό σου!
    Ἀπό τή Ρώμη τό '97,στή Νέα Ρώμη τό 2012!!!!
    Χάρηκα πολύ καί τό χειροκρότημα κάποιων ὑγιῶν φίλων τοῦ Παναθηναϊκοῦ στό τέλος,ὃπως ἐπίσης ὃτι πήραμε καί ἐκδίκηση γιά τήν σφαγή τους στόν ἡμιτελικό.
    Ἀπό τήν ἂλλη,ἂν εἲχαμε τόν ΠΑΟ στόν τελικό...,ἒ,θά τό χαιρόμαστε περισσότερο!

    • M.O. avatar
      M.O. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/05/2012 01:56:21

      Να ΄σαι καλά Κυθήριε. Οι μπασκετικοί, όπως είναι τα παιδιά του ΠΑΟ που αναφέρεις αντιλαμβάνονται ότι το αποψινό δεν γίνεται!!!

  3. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 14/05/2012 00:22:59

    Η ευλογία από τον παππού αείμνηστο Παναγιώτη Αγγελόπουλο που ανακαίνισε τα κτίρια του Οικουμενικού Πατριαρχείου την κατάλληλη ώρα. Από την Ρώμη το πρώτο στη Νέα Ρώμη το δεύτερο....

  4. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 14/05/2012 00:28:55

    ΑΝΤΡΙΚΑ, ΔΥΝΑΤΑ, ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ, ΚΟΚΚΙΝΑ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ. ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΟΛΑ, κόντρα στην διαιτησία και της ομοσπονδίας τους, ΜΕ ΣΕΡΒΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ, ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΠΕΙΣΜΑ!

    ΆΝΤΕ ΣΤΑ ΣΑΚΙΔΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΜΠΟΡΟΠΑΝΗΓΥΡΗΣ – ΕΕ. ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΒΑΛΚΑΝΙΑ, ΟΠΟΥ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΙΣΜΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΙΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, στην ζωή και στον αθλητισμό.

    Εδώ είναι ΠΕΙΡΑΙΑΣ . Εδώ είναι ΕΛΛΑΔΑ!

    Κόκκινο παντού από το μέρους που έστησε τα ταμπούρια του ο Καραισκάκης, στρατηγός μας και σύμβολο μας!


    Σε όλους τους γάβρουςα αφιερωμένο: http://www.youtube.com/watch?v=nWQ5Rh-DIEE&feature=related

  5. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 14/05/2012 00:38:11

    Άντε να τους πάρουμε τα σώβρακα και στις βρυξέλλες/ βερολίνο.

  6. nestor avatar
    nestor 14/05/2012 01:09:20

    Νομίζω οτι η adidas πρέπει να κανει μια νέα διαφήμιση "Impossible Is Nothing" με θέμα τον Θρύλο στην Πόλη.

  7. chrisss avatar
    chrisss 14/05/2012 01:32:30

    ΕΕΕ ΟΟΟΟ ΤΗΝ ΚΟΥΠΑ ΤΗΝ ΣΗΚΩΣΑΜΕ ΣΕ ΧΩΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ!!!!!!!!!!!!

  8. blue nile avatar
    blue nile 14/05/2012 02:40:56

    πολλα μπραβο !!! τρομερό παιχνίδι !!! μεγάλος θρίαμβος !!! δίπλα στην Αγιά Σοφιά !!!

  9. Απαισιόδοξος avatar
    Απαισιόδοξος 14/05/2012 10:14:42

    Θα πάρει ο Ολυμπιακός την Ευρωλίγκα; Σε αυτό το ερώτημα πολλών φιλάθλων των ερυθρολεύκων, ακόμα και μεταξύ τους, η απάντηση ήταν μία.
    «Με καμία κυβέρνηση»...
    Και όμως, ο Ολυμπιακός στέφθηκε απόψε πρωταθλητής Ευρώπης.
    ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, κυριολεκτικά...