02/10/2013 14:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιθετικοί και προκλητικοί οι Χρυσαυγίτες



Επιθετικοί απέναντι στους δημοσιογράφους εμφανίστηκαν αμέσως μετά την απόφαση να αφεθούν ελεύθεροι, με περιοριστικούς όρους, οι τρεις βουλευτές της Χρυσής Αυγής Ηλίας Κασιδιάρης, Ηλίας Παναγιώταρος και Νίκος Μίχος.

Είναι χαρακτηριστικό ότι βγαίνοντας πρώτος ο Ηλίας Κασιδιάρης, από το κτίριο των ανακριτικών γραφείων, πήγε προς την πλευρά των τηλεοπτικών συνεργείων, σπρώχνοντας οπερατέρ και κλωτσώντας φωτορεπόρτερ.


Ο Ηλίας Παναγιώταρος, φώναζε προς την πλευρά των δημοσιογράφων «να φάτε τους ψευδομάρτυρες για πρωινό… ξεφτίλες… καταραμένα ανθρωπάκια».

Ακούστηκαν επίσης σε βάρος των εκπροσώπων των ΜΜΕ φράσεις όπως «δουλάκια είσαστε και ανθρωπάκια», «ο Λαγός θα δικαιωθεί σίγουρα», «όποιος ζυγώσει κοντά μας την έχει φάει στα μάτια». Ακούστηκαν ειρωνικές φράσεις κατά του δημοσιογράφου του Μέγκα, Ι. Πρετεντέρη: «Του αρέσανε οι χειροπέδες ε; Να φοράει τις γούνινες τώρα».

Βολές από την ομάδα των βουλευτών και υποστηρικτών της Χρυσής Αυγής εκτοξεύτηκαν και σε βάρος των πολιτικών: «Θα τα κατεβάσουν κι άλλο τα παντελόνια όταν έρθει η ώρα, να χαίρεστε τα γιουσουφάκια σας».

Βγαίνοντας από τα δικαστήρια, κατέβηκαν πεζή την οδό Ευελπίδων και στη διασταύρωση με τη Μουστοξύδη σταμάτησαν ταξί και έφυγαν.

Ε.Τ. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tommy avatar
    Tommy 02/10/2013 14:23:40

    Άποψή μου ότι οι κραυγές και τα τύμπανα των πρετεντέρηδων και άλλων αστέρων της διαπλοκής, για πολύ κόσμο ήταν πιο προκλητικές. Δηλ. αυτές οι μωρές παρθένες δημοσιογράφοι που τους έγδερναν πέτσα πέτσα από τα πάνελ?

    • Hawk avatar
      Hawk @ Tommy 02/10/2013 14:31:59

      Ούτε μωρές ούτε παρθένες είναι, το ψωμάκι τους βγάζουν με μεγάλο ρίσκο βέβαια. Αυτοί για να κρατήσουν τα μαγαζάκια τους ανοιχτά είναι ικανοί να γδάρουν και άγιο.

  2. Hawk avatar
    Hawk 02/10/2013 14:26:08

    Γιατί να μην είναι, ξέρουν ότι είμαστε κράτος - τσίρκο, οπότε συμπεριφέρονται ανάλογα.

  3. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 02/10/2013 14:35:47

    Δικαία η οργή, λάθος ο τρόπος και λάθος οι παραλήπτες της.

    • aergos avatar
      aergos @ Γιώργος Βλάχος 03/10/2013 13:38:20

      Δίκαια γιατί;

  4. drider avatar
    drider 02/10/2013 14:37:00

    Οι τραμπουκισμοί τους έπρεπε να οδηγήσουν στην αυτόφορη σύλληψη τους...

    • xmkm avatar
      xmkm @ drider 02/10/2013 17:08:33

      ++

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ drider 02/10/2013 18:07:37

      +1000

    • Νίκος Βαρσακέλης avatar
      Νίκος Βαρσακέλης @ drider 02/10/2013 18:48:00

      Εάν δεν κάνω λάθος, διότι δεν είμαι νομικός, ο ανακριτής και ο εισαγγελέας αφηνουν ελεύθερο, με περιοριστικούς ή όχι όρους, έναν κατηγορούμενο όταν θεωρούν ότι μέχρι την δίκη δεν θα προβεί σε εγκληματικές ενέργειες. Η εξύβριση λόγω και έργω είναι εγκληματική πράξη σύμφωνα με το δίκαιο της χώρας; Εάν ναι, ήδη απο την πρώτη ώρα οι κατηγορούμενοι έχουν παραβιάσει τους όρους αποφυλάκισης. Για να δούμε ποιά θα είναι η απάντηση των δύο δικαστικών που τους άφησαν ελεύθερους. Ή μήπως εγκληματική ενέργεια έχει φτάσει να είναι μόνο ο φόνος.

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ Νίκος Βαρσακέλης 02/10/2013 20:20:49

        Μπα, φοβούνται τις σφαλιάρες, δε θα δείτε απάντηση...

  5. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 02/10/2013 14:40:03

    Θέλει η νταρντάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει! Είναι προφανές ότι η θέση περιοριστικών όρων δεν σημαίνει αθώωση, όπως και η προφυλάκιση δεν θα σήμαινε ενοχή!
    Θα ήταν ενδιαφέρον αν οι φωτορεπόρτερς ασκούσαν άμεσα μήνυση κατά προσωρινώς ελεύθερων βουλευτών για λόγω και έργω εξύβριση...

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Αιρετικός 02/10/2013 19:19:35

      Συμφωνώ με τα γραφόμενά σας. Η σπουδή των να εκτελέσουν την παραγγελία των ξένων τούς έκανε απρόσεχτους και στο τέλος αναποτελεσματικούς. Με μία επανάληψη του ναυαγίου της διακοπής λειτουργίας της ΕΡΤ (με ψευδόμενη πράξη νομοθετικού περιεχομένου) μοιάζουν όλα αυτά. Δεν τηρούνται ούτε οι τύποι πλέον. Δυστυχώς η κρίση λάβωσε και την τυφλή υποτίθεται δικαισύνη.

      Η υπόθεση πέρα από το στενό κομμάτι που αφορά τη Χ.Α. ανέδειξε ότι επιβιώνουν στοιχεία του αποτρόπαιου παρελθόντος τής χώρας που θα θέλαμε να είχαν περάσει ανεπιστρεπτί: παρακολουθήσεις πολιτικών κομμάτων, παραγγελίες της εκτελεστικής εξουσίας προς την δικαστική, εμπλοκή των σωμάτων ασφαλείας σε βρώμικες δουλειές ή συγκάλυψη τέτοιων, επιλεκτικές διαρροές στοιχείων της δικογραφίας στον τύπο για πολιτικό κανιβαλισμό, αιμοδιψή Μ.Μ.Ε. που μπορούν να στοχοποιούν, δικάζουν και σταυρώνουν ατιμωρητί τον οιονδήποτε υποκαθιστώντας τους εισαγγελείς και τους δικαστές, η συμμετοχή σε δράσεις ή εγγραφή ως μέλος σε πολιτικό κόμμα να είναι στοιχείο που κρίνει καριέρες, το προεδρείο της βουλής (πολύ κατώτερο των περιστάσεων που απαιτούν εθνική ενότητα και ψυχραιμία) να φορά κομματικά γυαλιά και να σπεύδει να αποδώσει ομαδική ευθύνη σε κόμμα (ζητώντας την κατάργηση της οικονομικής ενίσχυσής του) για εικαζόμενες προς το παρόν ενέργειες βουλευτών του. Πόσο θλιβερά είναι όλα τα παραπάνω;

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Αιρετικός 02/10/2013 19:55:51

      Θα εσχηματίζετο δικογραφία και θα εστέλλετο στη βουλή για να αποφανθεί περί της άρσης ή μη της ασυλίας των φερομένων ως δραστών. Έχει συμβεί πλειστάκις στο παρελθόν, τι διαφορετικό θα συνέβαινε τώρα;

  6. χαρης avatar
    χαρης 02/10/2013 15:13:29

    Αυτό με τον πρετεντερη ήταν πετυχημένο πάντως.

  7. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/10/2013 15:14:24

    Ὁ ταξιτζής τόλμησε νά ζητήσει τό ἀγώι,ἤ ἔφαγε κατακέφαλα τρεῖς ναζιστοχαιρετισμούς καί ἀνάλογες ζαρουλιοκατάρες...

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Κυθήριος 03/10/2013 17:09:04

      Έλα ντε! Ούτε ψίλος στον κόρφο του του ταρίφα! Χάιλ!

  8. PA avatar
    PA 02/10/2013 15:38:48

    Δεν ξέρω τελικά τί θα αποφασίσει η ανεξάρτητη δικαιοσύνη, αλλά στην περίπτωση που η επίδειξη πυγμής μέσω συλλήψεων και καταιγισμού δημοσιότητας κατά της ΧΑ καταλήξει σε αθωώσεις λόγω έλλειψης στοιχείων, θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι...και τότε τα τσαμπουκαλίκια που αναφέρονται πιο πάνω θα ναι αστειότητες μπροστά σε όσα ακολουθήσουν...Κοινώς, αν δεν έχεις στοιχεί ή κουράγιο (ή και τα 2) για να τραβήξεις μια υπόθεση μέχρι τέλους, καλύτερα μην την ξεκινήσεις γιατί θα σου γυρίσει μπούμερανκ...καταλάβατε κύριοι της κυβέρνησης;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ PA 02/10/2013 18:09:20

      Εσύ το νόημα του ΑΝ το ξέρεις ή το γράφεις τυχαία; Η προφυλάκιση ή η αποφυλάκιση δεν έχει σχέση με την έκβαση της δίκης. Απλά είναι αυτά. Δε θέλουν ανάλυση. Και τα στοιχεία θα είνια όλο και περισσότερα όσο περνάει ο καιρός και ειδικά με άνοιγμα λογαριασμών.

      • PA avatar
        PA @ Γεώργιος Τ. 02/10/2013 21:37:15

        Το "αν" σημαίνει αυτό που σημαίνει, δεν επιδέχεται ερμηνείες. Εδώ δεν μιλάμε για μια απλή ποινική δίκη αλλά για υπόθεση με τεράστιες πολιτικές προεκτάσεις. Σε τέτοιες υποθέσεις οι χειρισμοί πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί αν θες να χεις τα σωστά αποτελέσματα - δεν συγχωρούνται προχειρότητες. Αυτό θέλω να πω και τίποτα περισσότερο. Με απλά λόγια μπορούσαν να περιμένουν να μαζέψουν όσα στοιχεία χρειάζονταν για να συλλάβουν μόνο όσους θα κρίνονταν και προφυλακιστέοι. Αυτό δεν έγινε και το αποτέλεσμα το βλέπεις στη συμπεριφορά όσων βγήκαν σήμερα.

  9. Σιγά μη φοβηθώ avatar
    Σιγά μη φοβηθώ 02/10/2013 15:55:25

    Από τη μία πλευρά ο άθλιος ψυχοκτόνος φασισμός των εξαγορασμένων δημοσιοκάφρων ερπετών, των απολύτως ανήθικων βιαστών της κάθε αλήθειας κι από την άλλη, ο ανθρωποκτόνος φασισμός των ψυχικά διαταραγμένων Χρυσαυγιτών, η αγοραία χυδαιότητα, η ασέβεια και η προσβολή στο Έθνος των Ελλήνων.
    Γιατί θα πρέπει να διαλέξουμε ...πλευρά;
    Κι οι δυό τους είναι μισητοί κι ΕΧΘΡΟΙ μας.

  10. firiki2010 avatar
    firiki2010 02/10/2013 15:56:01

    Η εικόνα του Κασιδιάρη να φεύγει μοιράζοντας κλωτσιές και καρπαζιές στους ρεπόρτερ, μπορεί να μοιάζει λεπτομέρεια, αλλά προσωπικά την βρίσκω ανατριχιαστική. Σαν την άλλη ανατριχιάστικη λεπτομέρεια εκείνο το ... "Εγέρθητι"

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ firiki2010 02/10/2013 19:58:34

      Δυστυχώς οι μεν μοιράζουν λακτίσματα, οι δε φωτοβολίδες κρότου λάμψης (με αποτέλεσμα την κώφωση ή τον τραυματισμό) στους δημοσιογράφους. Κανείς των δεν αντέχει την αλήθεια (έστω και όπως την παρουσιάζει παραποιημένη ο δημοσιογράφος).

      • Scarface avatar
        Scarface @ Αντίθεσις 02/10/2013 23:16:10

        Αληθεια και δημοσιογραφος αλληλοαναιρουνται.

  11. βαγόνι avatar
    βαγόνι 02/10/2013 16:29:38

    !!

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ βαγόνι 02/10/2013 17:52:02

      Επιθετικοί;....Αυτό ξέρουν καλά,αυτό κάνουν!
      Το θέμα είναι να υπάρχει απάντηση στη χυδαιότητα....άν η απάντηση
      είναι νερόβραστη θα συνεχίσουν...τόσο απλά!

      • Κάστρα avatar
        Κάστρα @ βαγόνι 02/10/2013 18:00:17

        Κι όταν η απάντηση είναι περισσότερο χυδαία;

      • Πλαστήρας avatar
        Πλαστήρας @ βαγόνι 03/10/2013 03:33:36

        Χρυσαυγίτες !
        Επιτέλους λίγα δάκρυα χαράς !
        Τα πρωτοπαλίκαρά σας είναι και πάλι έξω.
        Ανοίξτε τα γραφεία σας, ετοιμάστε τις διμοιρίες και τα τάγματα εφόδου, βγάλτε από τις κρυψώνες τα παλούκια με τις γαλανόλευκες, γυαλίστε τις μπότες σας, βάλτε τις μαύρες μπλούζες σας και τα παντελόνια παραλλαγής, και μοιράστε ''προστασία'' και τρόφιμα.
        Άντε και μόλις βγει έξω και ο αρχηγός, θα σας χαρίσουμε και μια συχνότητα στα FM για να εκφράζεστε όποτε γουστάρετε.
        Να παίρνετε και κα'να φράγκο από τις διαφημίσεις, διότι από τα κυλικεία δεν έχει χα'ί'ρι.
        Κι όταν με το καλό δούμε και τον Κασιδιάρη δήμαρχο, θα παίζετε τα εμβατήριά σας στο μέγαρο, να σας χαίρετε όλη η Ελλάδα !

  12. Anastasia avatar
    Anastasia 02/10/2013 16:32:11

    Καλά μας κάνει πλάκα ο θεος. Copy & paste την ιστορία της Βαϊμάρης έχουμε εδώ...

  13. Γεωργία Βασιλειάδου avatar
    Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 16:47:47

    ...Και σαν εκείνη την άλλη ανατριχιαστική.
    Ο ΓΑΠ κι ο Μπένυ, ...αθώοι ! Βία η μία, βία και η άλλη.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 19:44:41

      Τα έχετε μπλέξει πολύ μέσα στο μυαλό σας και τα έχετε μπλέξει ... ανατριχιαστικά. Ιδέα δεν έχετε τι σημαίνει ΒΙΑ. Σας εύχομαι να το αντιληφθείτε χωρίς να χρειαστεί να τη νιώσετε στο πετσί σας .

      • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
        Γεωργία Βασιλειάδου @ firiki2010 02/10/2013 20:52:04

        Εσείς δεν τα έχετε μπλέξει, όμως τα έχετε αφελώς απλοποιήσει, για να αισθάνεστε ασφάλεια. Η βία έχει χιλιάδες πρόσωπα κι εκφράζεται με περισσότερο ''πολύπλοκες '' και αδιόρατες μορφές απ΄ την κλωτσιά και τη σφαλιάρα που είναι οι μόνες που εσείς αναγνωρίζετε. Η βία ασκείται συνεχώς και καθημερινά στο νου και στην ψυχή των ανθρώπων. Αλλά γιατί να σας ανησυχώ, συνεχίστε τον μακάριο ύπνο σας.... Ό,τι δεν αντιλαμβάνεται κανείς (πολλές φορές), κέρδος είναι.

  14. επι_τέλους avatar
    επι_τέλους 02/10/2013 16:53:52

    άλλο ένα επικοινωνιακό λάθος του. αλλά και η οργή δύσκολα να συγκρατηθεί

  15. επι_τέλους avatar
    επι_τέλους 02/10/2013 16:54:58

    λάθος αντίδραση

  16. cresswell avatar
    cresswell 02/10/2013 17:24:56

    της οποίας την κατάληξη την ξέρουμε ...

    μήπως να ετοιμαζόμαστε για τέτοιο success story?

  17. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 02/10/2013 18:16:00

    Δε στέκει το επιχείρημα περί ποσοστού. Ή είναι πρωθυπουργός ή δεν είναι. Δηλαδή ο ΓΑΠ επειδή είχε 170+ βουλευτές έκανε καλά που μας έβαλε με το ζόρι στο μνημόνιο επειδή είχε 10 μονάδες διαφορά με τον Καραμανλή;

    Και επί του προκειμένου, τα στοιχεία τα μάζεψε η ΕΥΠ και τις συλλήψεις τις έκανε η αντιτρομοκρατική, και τις ανακρίσεις ο εισαγγελέας. Ο Σαμαράς απλά εγγυάται την πολιτική κάλυψη στους λειτουργούς του κράτους στην συγκεκριμένη υπόθεση. Ούτε δίκασε, ούτε ποινή μοίρασε. Αυτό αποδεικνύεται από την αποφυλάκιση των 3 σήμερα άλλωστε. Σε χούντα θα έμεναν μέσα με εντολή Σαμαρά μέχρι να αλλάξει η κυβέρνηση τουλάχιστον. Δε μας αρέσει η δημοκρατία τώρα, ή χάλασε τη σούπα που λειτουργεί σωστά και ακυρώνει τις διαμαρτυρίες;

  18. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 02/10/2013 18:18:03

    Οτι εδω και μερες οι δημοσιογραφοι ειχαν ηδη καταδικασει βγαλει και αποφασεις για τη ΧΑ δεν ηταν προκληση;;;
    Οτι απο το πρωϊ εως το βραδυ μοναδικο θεμα ητνα η εγκληματικη οργανωση βγαζοντας απο το καδρο την οικονομια δεν ηταν προκληση;;;

  19. daresome avatar
    daresome 02/10/2013 18:37:05

    Ε ρε τι γίνεται .... Είδαν οι "αρμόδιοι" ότι παρά τις φιέστες της σύλληψης, κάποιοι εξακολουθούσαν να ασχολούνται με τους φόρους, τα χάρατσια και τα λοιπά κρίματα του πολιτικού σιναφιού και είπαν να δοκιμάσουν να τους ξαναβγάλουν έξω μπας και ο κόσμος τσιμπήσει επιτέλους και αφήσει τους τιτανομέγιστους στην ησυχία τους να ψηφίζουν ανενόχλητοι χίλια δυο καλούδια για το μέλλον μας ...
    Και φευ ... επιτέλους ...!! Σήμερα πια δεν βλέπεις τίποτα άλλο παρά μόνο αυτό το θέμα ....
    Έλεος παιδιά, ξυπνήστε !! Όσο εμείς κοιμόμαστε, κάποιοι συνεχίζουν να δουλεύουν ενάντια στην τύχη μας, όπως π.χ. ο περίφημος Harry Theoharis (έτσι υπογράφει ....), ο οποίος όπως διαβάζω στο Βήμα : "καταθέτει μια ακόμη ληστρική ιδέα στο τελικό σχέδιο νόμου για τον Ενιαίο Φόρο Ακινήτων. Στο άρθρο 9 καταγράφεται ότι πρόκειται για δική του ιδέα, μην τυχόν και αποδοθεί σε άλλον η ευρηματικότητα. Προτείνει για όσους έχουν χρέη προς το Δημόσιο, να εξοφλούν δίνοντας ένα ακίνητο. Αν το ακίνητο είναι μεγαλύτερης αξίας, καλή καρδιά, θα πάει στο κράτος. Για να μην αρχίσουν μιζέριες τύπου «πάρτε το παλάτσο μου αλλά δώστε μου ρέστα ένα κατοστάρικο»."
    Θα γράψετε κάτι γι΄αυτό ή θα συνεχίσει να τρέχει το νερό στο μύλο του αποπροσανατολισμού ?

  20. βαγόνι avatar
    βαγόνι 02/10/2013 18:59:52

    'Αποψη σου!

  21. firiki2010 avatar
    firiki2010 02/10/2013 21:55:01

    Α, κατάλαβα "βία είναι η μοναξιά ", "βία είναι τα Σαββατοβραδα" και άλλα τέτοια γλαφυρά.
    Προσπαθείστε να τα ...ξεμπλέξετε... γρήγορα.

    • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
      Γεωργία Βασιλειάδου @ firiki2010 03/10/2013 09:08:48

      Εσείς πάντως, μην προσπαθήσετε καν να καταλάβετε τίποτε περισσότερο, απ΄την ''ευκολία'' σας. Θα χάσετε άδικα τον καιρό σας, γιατί
      η φυσική αδυναμία σας είναι απόλυτα ορατή.

  22. Νίκη avatar
    Νίκη 02/10/2013 22:56:12

    Ο Αϊνστάιν είχε πεί ότι άν μπορούσε κάποιος να δει στο άκρο του Σύμπαντος θα έβλεπε τον σβέρκο του. Τά άκρα συναντιούνται γιατί στο σύμπαν δεν υπάρχουν ευθείες και σε κάθε συνάντηση τους το αντίπαλο δέος είναι το κέντρο. Δεν βλέπω μεγάλη διαφορά μεταξύ του Στάλιν και του Χίτλερ ανάμεσα στο σφυροδρέπανο και τον αγκυλωτό σταυρό. Στην ψυχιατρική ο συνδυασμός μαύρου και κόκκινου χρώματος, που έχουν υιοθετήσει τα δύο άκρα, ξέρει κανείς τι σημαίνει; Ψάχτο!

  23. Aggelos avatar
    Aggelos 03/10/2013 08:51:38

    ετσι ακριβως..τα ακρα μοιαζουν τοσο πολυ,,αλλα τρελαινονται οταν τους το λες?γιατι αραγε?

  24. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 03/10/2013 10:32:04

    Δέν γνώριζα πως βουλευτές εντός χώρου δικαστηρίων μπορούν να βιοπραγούν να απειλούν και να υβρίζουν με την ανοχή της Αστυνομίας και των Δικαστικών λειτουργών. Ισως το δημοσίευμα της Δημοκρατίας να έπιασε τόπο και να μην αντιμετωπίζεται ο νεοναζιστικός ανθός το ίδιο με του ακροαριστερούς "επαναστάτες" της κακιάς ώρας.Οσοι το επέτρεψαν μάλλον δεν κατάλαβαν τι εικόνα έβγαλαν πρός τα έξω.Αν νομίζουν σοβαρού κράτους πλανώνται πλάνην οικτρά. Ο δε ανθός αυτός θεωρεί δεδικασμένο την κάθε ανοχή κα ιτην πηγαίνει ένα βήμα παραπέρα.

  25. patriotis avatar
    patriotis 03/10/2013 10:37:46

    Πραγματικά ήταν προκλητικοί.Ντροπή τους...Άλλωστε οι δημοσιογράφοι τους έχουν σεβαστεί τόσο καιρό και δεν τους διαπόμπευαν απο το πρωί μέχρι το βράδυ ακολουθώντας καλά το σχέδιο

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ patriotis 03/10/2013 10:58:56

      Οι δημοσιογράφοι τους διαπόμπευαν όντως. Αλλά οι τύποι αυτοί, εννοώ τους χρυσαυγίτες, δεν έχουν καταλάβει ότι και η ευπρέπεια είναι αρετή. Αλλά ποιος να τους το μάθει; Η ΧΑ; Αλλά και η ΧΑ μέσα στη μίζερη μεταπολιτευτική Ελλάδα ξεφύτρωσε και φούντωσε. Η Ελλάδα της μεταπολίτευσης και ειδικά από την Αλλαγή και μετά, τέτοιες έννοιες και τις συμπεριφορές που πηγάζουν από αυτές τις έχει πετάξει στο καλάθι των αχρήστων. Είναι "μικροαστικά" κατάλοιπα, κατάλληλα μόνο για καθυστερημένους και χριστιανούληδες...
      Ο Κασιδιάρης και οι λοιποί της ΧΑ είναι κλασικοί πασοκοποιημένοι νεοέλληνες, που απλά είναι φορείς, επιπλέον, ναζιστικής ιδεολογίας.
      Στην Ελλάδα που οι πασόκοι διευθυντές και οι υπάλληλοι του Υπουργείου Γεωργίας στη Μακεδονία τσέπωναν, ακόμα και επί Σημίτη, εκατομμύρια δραχμές από ευρωπαϊκές επιδοτήσεις για ροδάκινα στη χωματερή (μόνο που το φορτηγό περιείχε χώμα και μία στρώση με ροδάκινα μόνο...), περιμένεις ήθος; Και απειλούσαν έμμεσα έντιμους υπαλλήλους ακόμα και με "τυχαίο" αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Και μιλάμε για δεκάδες άτομα, υπεράνω υποψίας, που αυτή τη στιγμή διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους για την κρίση και θα ψηφίζουν Σύριζα. Ο Κασιδιάρης που νομίζει ότι πουλάει μαγκιά και εθνικοφροσύνη, είναι μέσα στην ίδια χαβούζα, του ίδιου συστήματος παιδί, το ίδιο ήθος κουβαλάει: Την ψευτομαγκιά, το έτσι θέλω, το έτσι γουστάρω, το δεν ζητάω συγγνώμη.... Το αν ο ένας είναι ναζί και ο άλλος αντιφασίστας, για μένα μικρή διαφορά έχει, το ίδιο διεφθαρμένοι είναι.

  26. Πατριώτης avatar
    Πατριώτης 03/10/2013 10:49:25

    Ο κάθε ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ανατριχιάζει:
    Ο Ν.Μ εξερχόμενος του ανακριτικού γραφείου, κραύγασε "Ζήτω η Νίκη".
    Το "Ζήτω η Νίκη" είναι στα ελληνικά η μετάφραση του γερμανικού, ναζιστικού χαιρετισμού "Sieg Heil".

  27. Μπάρμπας avatar
    Μπάρμπας 03/10/2013 11:08:28

    Οι χρυσαυγίτες χαπακώνονται άγρια.
    Όλα αυτά τα ξεσπάσματα βίας είναι αποτελεσμάτα της ιδεολογίας της βίας που πρεσβέυουν αναμφισβήτητα αλλά και απο ουσίες που παίρνουν και τους κάνουν να μην ελέγχουν τα νεύρα τους.
    Όπως ακριβώς συμβαίνει με τους παράλογα φουσκωτούς στα γυμναστήρια όπου αν συμβεί κάτι τυχαίο πρίν πάνε για την προπόνηση τότε μπορούν να χάσουν τον έλεγχο τους λόγω της κρεατίνης που περιέχουν τα - νόμιμα - συμπληρώματα διατροφής.
    Όποιος τους έχει δεί σε παράταξη το βλέπει φώς φανάρι.
    Το βλέμμα όμως αυτό και η συνεπακόλουθη συμπεριφορά είναι συστατικό στοιχείο της ιδεολογίας που ακολουθούν μιάς και στόχος είναι να τρομάξουν οι απλοί οπαδοί να τους θαυμάσουν και να τους πιστέψουν χωρίς να αρθρώνουν ούτε μία λέξη για τα προβλήματα τους και τον τρόπο επίλυσης .
    Ο φόβος και το δέος της ισχύος φτάνει και περσεύει.
    Με το κάγκελο όμως που πέφτει αποδυναμώνεται η εικόνα και ο χρόνος πιά κυλάει εις βάρος της κάλπικης εικόνας τους.
    Με την μαθηματικά σίγουρη παρεκτροπή των απέξω και την κλωτσιά της δημοκρατίας πρός τη φυλάκα θα πέσουν όλες πιά οι μάσκες και τότε θα είναι για να τους λυπάσει με το κατάντημά τους.

  28. Ηλίας avatar
    Ηλίας 03/10/2013 12:45:24

    Η ΧΑ δεν "ηρωοποιείται" καθόλου, όπως μερικοί βιάστηκαν να προδικάσουν. Αντιθέτως παραμένει αντιμέτωπη με όλες τις κατηγορίες που της έχουν απαγγελθεί. Οι αποκαλύψεις για τη δράση της συμμορίας θα συνεχιστούν, όπως και οι έρευνες των διωκτικών αρχών και της δικαιοσύνης. Οι νεοναζί έχουν σήμερα έναν προφυλακισμένο βουλευτή και πολλούς υπόδικους. Ο μηχανισμός της "τα έχει κάνει" πάνω του και ακόμα και αν κάποιοι λίγοι ξεθαρρέψουν, η πλειοψηφία όσων τη γλυκοκοίταζαν θα εξακολουθήσει να είναι πολύ επιφυλακτική απέναντί της. Το ίδιο και τα περιφερειακά εκτελεστικά όργανα, τα οποία όσο σφίγγει ο κλοιός θα αρχίσουν να κελαηδάνε. Και φυσικά να δω ποιος θα τολμήσει να βγει για "δράσεις" (κοινώς εγκλήματα...) αυτές τις μέρες.