#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/01/2010 20:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιδότηση 225 χιλ. ευρώ στο «Ίδρυμα Κ. Σημίτη» από τη Διαμαντοπούλου

 



Την ώρα που ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί της Καρδίτσας γύρισαν από τις διακοπές και ενημερώθηκαν ό,τι έχουν απολυθεί, αλλά και πλήθος συναδέλφων τους παραμένουν ακόμα απλήρωτοι,  η κυβέρνηση και το Υπουργείο Παιδείας προκαλούν το κοινό αίσθημα.

Έτσι στο ποσό των 225 χιλ. ευρώ καθορίζουν την ετήσια κρατική  επιδότηση για το 2009 , η υπουργός Παιδείας Α. Διαμαντοπούλου, και ο υφυπουργός Οικονομικών  Φ. Σαχινίδης με την  υπ. αριθμ. Φ.1/Α΄/1396 /161356/IB.

Η απόφαση έχει ως εξής: 

“Καθορίζουμε για το οικονομικό έτος 2009 την ετήσια κρατική επιχορήγηση του «Ιδρύματος Κωνσταντίνου Σημίτη» (άρθρου 34 παρ. 1 του Ν. 3577/2007, όπως  συμπληρώθηκε με το άρθρο 6 του Ν. 3752/2009) στο   ποσό των ευρώ (225.000 €) σε βάρος του ΚΑΕ 2519 του Φ. 19−120. Η καταβολή της επιχορήγησης θα γίνει τμηματικά εντός των ορίων διάθεσης της πίστωσης, όπως αυτά προσδιορίζονται κάθε φορά με τα οριζόμενα στις σχετικές αποφάσεις του Υπ. Οικονομίας και Οικονομικών, ποσοστά διάθεσης.

 Όλα αυτά τη στιγμή που η κυβέρνηση ψάχνει να βρει που «πάνε τα λεφτά», φορολογεί αδιακρίτως, και παραμένει σε «χειμερία νάρκη» ενώ πολλοί εταίροι μας στη Ευρωπαική Ένωση,  μας δείχνουν ήδη τη πόρτα της εξόδου.

Ο πολιτικός χρόνος εκπνέει, μαζί με την περίοδο χάριτος…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. katerina avatar
    katerina 13/01/2010 20:52:11

    δεν καταλαβαίνω γιατί επιδοτούμε όλα αυτά τα ιδρύματα των πρώην πρωθυπουργών. Τί έργο επιτελούν επιτέλους? είναι τόσο απαραίτητα?
    άν γνωρίζει κάποιος άς μου απαντήσει παρακαλώ.

    • Hase avatar
      Hase @ katerina 13/01/2010 21:19:55

      Μη στεναχωριεσαι Κατερινα, πριν λιγο ξαναακουσα τον πρωθυπουργο μας να (ξανα)λεει πως λεφτα υπαρχουν.
      Μαλλον οι ξενοι οικοι ειναι ηλιθιοι και μας υποβαθμιζουν συνεχως.
      Ακουσα και τον Παπουτση να λεει πως ολα καλα στην κυβερνηση. Δεν υπονομευει κανενα.
      Κοιμησου ησυχη κοπελα μου, η Ελλαδα βρισκεται σε καλα χερια.

  2. thespieys avatar
    thespieys 13/01/2010 21:23:33

    Ε ΟΧΙ, αυτό πάει πολύ. Για πόσο ακόμα θα τους ανεχόμαστε;
    Είμαι και καρδιτσιώτης και τα πήρα άγρια τώρα.

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/01/2010 21:51:58

    Τελικά και σε αντιδιαστολή των πικρόχολων σχολίων, ο Πρωθυπουργός της χώρας δικαιώνεται, λεφτά υπάρχουν, ίσως όχι για όλους αλλά υπάρχουν.

    ΥΓ

    Άραγε με 225.000,00 € τι θα μπορούσε να γίνει;

    -να προμηθευτούν με 450 υπολογιστές τα σχολεία;
    -να είχε καταβληθεί ο μισθός σε απλήρωτους ωρομισθίους;
    -να είχαν προσληφθεί 100 φύλακες για να ανοίξει κανένα Μουσείο;
    -να προσληφθούν 100 νοσοκόμες για να κρατά καμία πάπια σε κανένα ασθενή, για να πεθαίνουν οι πολίτες της χώρας σε ράντζα αλλά με αξιοπρέπεια τουλάχιστον;
    -να πληρώσει ανελαστικές λειτουργικές δαπάνες;

    κλπ κλπ κλπ

    ή να επιχορηγήσουμε "Το Ίδρυμα Κωνσταντίνου Σημίτη"

    Αν κάποτε ο Ελληνικός Λαός μάθαινε πόσο είναι το ύψος όλων των Ιδρυμάτων, των ΜΚΟ, των Οργανισμών που απομυζούν τον τακτικό προϋπολογισμό των Υπουργείων, θα συνειδητοποιούσε:

    -ότι δεν έχουμε κρίση, ύφεση, έλλειμμα κλπ στην οικονομία ή την κοινωνία παρά μόνο στον εγκέφαλο των πολιτικών μας
    -τις προτεραιότητες των διοικούντων της χώρας σε περιόδους κρίσης
    -το αιώνιο γράψιμο του ανώνυμου Ελληνα

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ο Ιθαγενής 13/01/2010 22:07:49

      Κρίση υπάρχει μόνο για τους απέξω. Για όλους αυτούς τους χαραμοφάηδες που αναφέρεις ούτε υπάρχει κρίση ούτε πρόκειται να υπάρξει.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Ο Ιθαγενής 13/01/2010 22:28:09

      Πρέπει να σταματήσει αυτό το καραγκιοζιλίκι πάνε τα χρήματα από εδώ και από εκεί σε ΜΚΟ ιδρύματα πολιτικών συλλόγους και δεν ξέρει κανείς που αλλού είναι εποχες τώρα για τέτοια πράγματα;

    • thespieys avatar
      thespieys @ Ο Ιθαγενής 13/01/2010 23:06:33

      Ιδού η λίστα με τις 326 ΜΚΟ και τις χρηματοδοτήσεις τη περίοδο 2002-2004, επί ΠΑΣΟΚ δηλαδή:

      http://vngelis.blogspot.com/2009/12/blog-post_30.html

      Μη κάνετε τη ...σούμα, θα πάθετε νευρικό κλονισμό.

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ Ο Ιθαγενής 14/01/2010 03:21:44

      Ζουν 300 χαμηλοσυνταξιούχοι για ένα έτος.

  4. yangoolas avatar
    yangoolas 13/01/2010 21:56:18

    εε... τώρα... πως κάνετε έτσι... παλιές αδυναμίες...

  5. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 13/01/2010 22:24:47

    Εδω βρήκαμε σάλιο ε;

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 13/01/2010 22:25:25

      Να δω πόσο ακόμα θα πληρώνουμε τον Κινέζο και την υστεροφημία του.

  6. Μάρκος avatar
    Μάρκος 13/01/2010 22:29:14

    Και κατά τ' άλλα, τους πείραζε ο Βασιλιάς...

    • anonymous avatar
      anonymous @ Μάρκος 13/01/2010 22:35:43

      Αν αναλύσεις την πολιτική της Αριστεράς από τον πόλεμο και μετά στόχο είχε να βγάλει από τη μέση κάθε θεσμό που θα ήταν εμπόδιο στις επιδιώξεις της και να μετατρέψει τη χώρα σε πουρέ για να τη λυμαίνεται.

      Ο πρώτος θεσμός που ξέκαναν ήταν αυτός της βασιλείας. Μετά πήραν σειρά οι υπόλοιποι. Το πόσο χάλια είναι το πολίτευμα που έχουμε το βλέπεις με το μεταναστευτικό. Ένας ανεπαρκής Πρωθυπουργός διαλύει τη χώρα και δεν υπάρχει θεσμικός μηχανισμός να τον σταματήσει.

      ΥΓ. Δεν είμαι υπέρ της Βασιλείας ως πολίτευμα. Φέρει κι αυτή ευθύνη και για τα χάλια μας και για το ξήλωμά της.

  7. μαρικα avatar
    μαρικα 13/01/2010 23:30:22

    ΕΛΛΑΔΑ, ιδιοκτησια των τριων οικογενειων!!!!!!!!γιατι;μα γιατι τους δωσαμε εμεις το δικαιωμα.

  8. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 13/01/2010 23:59:24

    Σημίτη πες αλεύρι,
    η δραχμούλα σε γυρεύει...

  9. poclen avatar
    poclen 14/01/2010 01:54:59

    Συγγνώμη anonymous, μήπως έχεις εξοριστεί από την αριστερά και δεν το ξέρουμε...Εκεί είναι το κεντρικό θέμα; Πόσο έχει υποφέρει η ελληνική κοινωνία από την αριστερά; Δεν σας καταλαβαίνω ρε παιδιά, θα μας λύσει τα προβλήματα η βασιλεία; Έλεος

  10. maria avatar
    maria 14/01/2010 11:44:45

    Δεν είναι ντροπή οι σχολικές αίθουσες σε μερικές περιοχές πρωτεύουσας και περιφέρειας να είναι του περασμένου αιώνα ή κάτω απο στγέγη Ελενιτ και το Υπουργείο να χρηματοδοτεί ιδρύματα που χωρίς τίτλους και οσφυοκάμψεις έπρεπε να είχαν ήδη προσφέρει ποσά έστω κι απο διακονιά στα κλάμπς που ανήκουν όλοι αυτοί να ξελασπώσουν τη χώρα απο το χρέος; εξ άλλου οι δικοί τους τα τσέπωσαν. Τον λαό δεν τον νοιάζονται; Γιατί βγάζουν δεκάρικους λόγους σε Εθνικές εορτές και επετείους χλευάζοντας την ιστορία μας και τον λαό μας. Απο την κα Διαμαντοπούλου ήταν αναμενωμένο-παιδί του τεχνοκράτη Σημίτη ήταν, στις Βρυξέλλες μαθήτευσε τα νεοταξικά και γράφτηκε και στο κλάμπ Μ

  11. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 14/01/2010 15:26:44

    ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΛΕΩ ΕΓΩ.

  12. perastikos avatar
    perastikos 14/01/2010 15:48:06

    Φίλοι ξέρετε τι λέει το καταστατικό του ιδρύματος Σημίτη, το λόγο ύπαρξης του δηλαδη? Οτι μελετά το φοβερό έργο του τέως Πρωθυπουργού και αναλύει γεννά νέες πολιτικές για το μέλλον...Έχω δει το φάκελο του και των άλλων "σοφών" που έχουν ιδρύματα, και έχω φρίξει. Σχεδόν όλοι αυτοί και πολλοί άλλοι που είναι αφανής στην ουσία και αρκετοί απο αυτούς πιο πολύ έχουν βλάψει παρα ωφελήσει αυτή τη χώρα, έχουν στείσει και απο ένα Ιδρυμα παρόμοιο.
    Τι να πεις..πραγματικά είναι να το λιγότερο ντρέπετε κανείς με αυτά τα αίσχη.. τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα...ή Γιάννης κερνάει Γιάννης τρώει..& πίνει..ότι προτιμάτε..

  13. Kalesanos avatar
    Kalesanos 14/01/2010 16:01:48

    ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΤΟ ΝΑ ΑΠΟΚΟΜΙΖΟΥΝ ΩΦΕΛΗ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΔΟΥΣ,ΣΤΗΝΟΝΤΑΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕ ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΗ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

  14. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 14/01/2010 19:53:38

    ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ "ΦΑΓΩΘΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ"

    Διαβάστε τώρα και αυτό.

    Τροποποιούμε την αριθμ. Φ. 1/Α/263/30587/IB/18−3−2009 ΚΥΑ (ΦΕΚ 558/τ.Β/26−3−2009) και ανακαθορίζουμε για το οικονομικό έτος 2009 την επιχορήγηση του «Ινστιτούτου Παιδείας Ομογενών και Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης» (Ι.Π.Ο.Δ.Ε.) από το ποσό των τριακοσίων δεκαεννέα χιλιάδων πεντακοσίων ευρώ (319.500,00 €) στο ποσό των τετρακοσίων ογδόντα τριών χιλιάδων πεντακοσίων ευρώ (483.500,00 €) σε βάρος της πίστωσης του ΚΑΕ 2519, ειδικού Φορέα 19−140 του προϋπολογισμού εξόδων του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, οικονομικού έτους 2009.
    Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
    Μαρούσι, 2 Δεκεμβρίου 2009
    ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ
    ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ....

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/01/blog-post_7014.html

    • Orestios avatar
      Orestios @ exomatiakaivlepo 14/01/2010 19:58:39

      ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Τί περίμενες? Δεν θα υπήρχαν λεφτά για να στογγυλοκάθονται κάποιοι? Και πόσα ακόμα θα δωθούν σε τεμπέληδες. Αυτές είναι δουλειές. Τί νομίζεις? Αυτοί είναι δηλαδή οι δημόσιοι υπάλληλοι? Τί είδους ιδρύματα είναι αυτά? Ποιός ο σκοπός τους? Τί προσφέρουν στην κοινωνία? Απολύτως τίποτε. Πυθάρια το Δαναΐδων είναι για να τρέφονται άχρηστοι και ανίκανοι να εργαστούν όμως πολύ καπάτσοι για να αρμέγουν τον κόπο των Ελλήνων. Αυτά η Αννούλα γιατί δεν τα δίνει στην Παιδεία, που τόσο πόνο έχει για αυτή με την φίλη της τη Δραγώνα?

  15. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 15/01/2010 21:11:04

    ΜΑΛΙΣΤΑ.ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ.ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΜΕ ΣΑΝ Κ Ο Ρ Ο΄Ι΄Δ Α.ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΥΑΛΟ;ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ;ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΓΙ' ΑΥΤΟΥΣ; ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙ' ΑΥΤΟΥΣ; ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!! ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.
    REPORTER

  16. ΠΑΝΟΣ avatar
    ΠΑΝΟΣ 18/01/2010 17:51:55

    Καλά, ρε παιδιά, ηρεμήστε! Ακόμη και η επιχορήγηση του ΙΠΟΔΕ σας πείραξε... Η καταχώρηση της 14.01., που εξηγεί τι αναφέρει ο Ν. 3577 του 2007 (άρα, της Κυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας, έτσι; Να μην ξεχνιόμαστε...) καθώς κα το περιεχόμενο της ανακοίνωσης του Υπουργείου - και με πολύ δεοντολογικό τρόπο βάζει κάποια πράγματα στη θέση τους - θα αρκούσε σαν απάντηση. Εριξα μια ματιά στις καταχωρήσεις σας και σχημάτισα μία γνώμη (πρώτη φορά μπήκα σε αυτή την ιστοσελίδα). Εδώ άλλος γυρίζει τα πάνω κάτω και καταχωρεί στην Αριστερά (γενικά και αόριστα, άρα τους παίρνει ΟΛΟΥΣ τους αριστερούς η μπάρα!...) ό,τι θάπρεπε να καταχωρηθεί σε ένα μεγάλο μέρος του δεξιού κατεστημένου, άλλος ξεθάβει βασιλικούς βρυκόλακες της ιστορίας και άλλοι εξάπτονται κατά όλων των ΜΚΟ. Σας θυμίζω, για να αναφέρω μόνον μερικά παραδείγματα, ότι σε ΜΚΟ οφείλουμε: την συζήτηση, στην οποία σύρθηκαν κυριολεκτικά οι πολιτικοί να συμμετέχουν, για την κλιματική αλλαγή, τις συμφωνίες-ορόσημα για τον αφοπλισμό και την καταστροφή/τον περιορισμό των πυρηνικών όπλων, το γεγονός ότι οι G8 ασχολούνται με τους φτωχούς της οικουμένης και ένα σωρό άλλα γεγονότα, ιδιαίτερα μετά τον Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο. Σε αυτούς οφείλουμε όλοι, άρα και εσείς, οι ασκούντες κριτική του καναπέ, κατά ένα μεγάλο μέρος κατακτήσεις, τις οποίες χαίρεστε και απολαμβάνετε καθημερινά. Προφανώς, χωρίς να το γνωρίζετε. Κατανοώ την εποικοδομητική κριτική όπως επίσης κατανοώ την ανάγκη κάποτε να σταματήσει η Ελλάδα, επιτέλους, να είναι ξέφραγο αμπέλι. Από αυτό το σημείο, όμως, μέχρι το να ισοπεδώνουμε τα πάντα εκ του ασφαλούς, υπάρχει μεγάλη απόσταση. Πολλές από τις καταχωρήσεις σας, απλά, δεν πείθουν...